NYTENGO 6 GEOPEND Uw Heinekeiïs ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE PU ROI Meneer Krupp schuldig bevonden De bevolkingsgroei in België Kominform nabij Praag De bij huid verbranding Nieuwe sieepreis met drijvende bok Communistische invloed xxvn. Het zondenreglster der weggebruikers Newfoundland bij Canada Arabieren willen weer strijden Dakota ontploft Zaterdagmiddag heeft de Com missaris der Kon'ngin in Zeeland Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, de zesde Nijtengo (Nijverheids- tentonstelling Goes) geopend, welke wordt gehouden van 31 Juli t/rn 7 Augustus. De Com missaris werd bij zijn aankomst verwelkomd door het Nijterago- camité. Nadat men zich even in de tuin had opgehouden nam de voorzit ter van het Nijtengo-comitê, de heer A. de Roo, het woord. Hij verwelkomde de talloze genodig den en verder het lid van Gede puteerde Staten, de heer Mes, de burgemeester van Goes, W. C. ten Kate, waarbij mevouw Ten Kate bloemien werden aangebo den, verder de heer J. I. Ballegoyen de Jong, de raadsleden van Goes, de burgemeester van Middelburg, de heer J. Pilaar, oud-notaris te Goes, die odk zeer veel voor de vereniging heeft gedaan, de voor zitter van de Hanze, de vice-voor- zitter van „Handelsbelangen" en verder de heren Jhr. Mr. D. van Doom, voorzitter V.V.V., de heer F. P. O. M. Koch, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, de heer A. S. de Jonge. Met enkele treffende woorden wist de heer De Roo het doel en het streven van de Nijtengo naar voren te brengen, waarbij hij als slot de hoop uitsprak, dat Goes, dat reeds geografisch centrum is van Zeeland, ook het handelscen* trum moge worden. Vervolgens was het woord aan Jhr Mr. A. F. C. de Casembroot, die 'zeide, met veel genoegen aan het verzoek van het bestuur te voldoen, aangezien hij zelfs in deze tijden van tekort aan ge bruiksgoederen het houden van dergelijke tentoonstellingen zeer kundig vond. Spreker wees erop, dat het steeds zijn indruk was geweest, dat een groot deel der Zeeuwen beslist te weinig ervan op de hoogte was, wat men in Zeeland zelf kan kopen Hoe vaak wordt er niet gezegd, aldus de Commissaris, dat zal ik wel ko pen als ik weer in Holland ben. Het indirecte gevolg van deze mening is, aldus de Commissaris, dat het voor de Zeeuwse winke liers te kostbaar wordt om een grotere en goed gesorteerde voor raad aan te houden; vandaar dat hij het houden van tentoonstellin gen als de Nijtengo 6 zeer toe juichte. Spreker achtte het een genoegen zowel uit eigen ervaring Alfred Krupp en vijf van zijn naaste medewerkers zijn Zaterdag door het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neuren berg schuldig bevonden terzake van roof van materiaal en instal laties uit de bezette gebieden. Vier verdachten werden vrijge sproken. Alfred Krupp. die thans 41 jaar oud is, is de enige eigenaar van de befaamde Krupp-wapenfabrue- ken te Essen, waarvan de waarde op 175 millioen dollar wordt ge schat. Het proces, dat tegen hem en 11 anderen is gevoerd, heeft lan ger dan een jaar geduurd. In de aanklacht werden als strafbare feiten genoemd plundering van de bezette gebieden en mishande ling van duizenden dwangarbei ders in de arbeidskampen, die on der Krupp's leiding stonden. Aan vankelijk had de openbare aankla ger daarna nog toegevoegd, dat de „doodsdynastie" van Krupp schuldig was aan misdaden tegen de vrede en aan samenzwering tot het bedrijven van oorlogsmisda- Het tribunaal sprak op 5 April alle verdachten vrij terzake van deze beide laatste punten. Het overwoog, dat de openbare aan klager tekort was geschoten in t aanvoeren van bewijzen, die kon den aantonen, dat de leiding van de Krupp-fabrieken betrokken was geweest bij Hitler's plannen als uit mededeling van anderen te kunnen verklaren, dat de winke liers in Zeeland zeer goed voor de dag kunnen komen. En er is nu als het ware een wisselwerking: Hoe meer de Zeeuwen hier kopen des te meer zijn de winkeliers in staat om hun uitzoek te vergro ten. Jhr. Mr. de Casembroot eindig de zijn toespraak met de woor den: „Wanneer dit het resultaat is van deze tentoonstelling dan ben ik van oordêel, dat zij volko men aan het doel heeft beant woord. Ik wens U dan ook, heren bestuursleden en exposanten veel belangstelling, succes en goede zaken toe en hiermede verklaar ik de zesde Nijtengo voor ge opend." Vervolgens werd een rondgang over het tentoonstellingsterrein gemaakt. (Ingez, med.) Het aantal huwelijken in Bel gië was in de eerste drie maan den van dit jaar 6 procent hoger dan in de overeenkomstige pe riode van 1946. Het aantal ge boorten daalde met 1 procent, terwijl het aantal sterfgevallen met 19 procent verminderde. Het geboorteoverschot was 8219 in de Vlaamse provincies, 138 in de Waalse en 299 in het arrondis sement Brussel. Tegenover 1945 en 1946 is het aantal huwelijken verminderd, doch er wordt nog steeds meer getrouwd dan vóór de oorlog. De gemiddelde leeftijd van de huwen den was lager in 1947 dan in '46, vooral wat de mannen betreft, Henegouwen blijft de provincie, waar de meisjes het jongst trou wen. Het aantal echtscheidingen is aanzienlijk gestegen en het re cordcijfer voor 1946, n.l. 5653 echtscheidingen, werd dn 1947 overtroffen door 6825 echtschei dingen. Het aantal onwettig geboren kinderen was in 1947 312 per 10 000, in 1946 377 per 10.000 en in 1945 424 per 10.000. Op grond van statistische be rekeningen zal de Belgische be volking, welke in 1947 8.453.000 zielen telde, in 1980 als gevolg van de snelle daling der bevol king in de Waalse provincies tot 7.454.000 zielen zijn verminderd. Ter vergelijking diene dat de Ne derlandse bevolking, welke in 1947 9.703.000 zielen bedroeg, bij de huidige aanwas in 1980 zal zijn gegroeid tot 10.900.000. Geruchten nopens een bijeen komst van het' Kominform te Praag doen hoe langer hoe meer de ronde. Waarnemers wijzen op de gelijktijdige afwezigheid van Jacques Duclos te Parijs en van Zjdanov te Moskou. Uit deze feiten en andere, die de vorige bevestigen, zo schrijft de diplomatieke redacteur van „Combat" meent men te mogen afleiden, dat momenteel in de nabijheid van Praag een hijeen- komst van het Kominform wordt gehouden, waaraan, in strijd met de gewoonte, Molotov zou deel nemen, gezien de belangrijkheid van de beslissingen die op de bij eenkomst zullen worden getrof fen. De vergadering zou inder daad betrekking hebben op het verzoek van sommige landen van het Oosterse blok, deel te nemen aan het plan voor het Europees herstel en in aanmerking te ko men voor de Amerikaanse hulp. Of de beslissing clienaangaande al dan niet positief is, aldus „Combat" toch staat het vast dat Polen, TSjecho-Slowakije en Joe- go-Slavië ten zeerste wensen de tekortkomingen van het plan- Molotov aan te vullen. Door C. B. BOOTH. 65) (Nadruk verboden.) Dokter McAllister .wendde zich tot Jasper Bakerville. „Hebt u nog iets in het mid den te brengen, dat voor de jury wellicht van belang kan zijn?" J. B. weifelde even. „Mijnheer- de coroner," antwoordde hij, wat u nodig hebt, dat zijn de feiten. Alle feiten zijn reeds mee gedeeld. Misschien mag ik de jury er aan herinneren, dat er een zeer nauw verfband. bestaat tussen de moord op John Strawn en die op Frank Padden. Het is mijn besliste overtuiging, dat de man, die mijnheer Strawn doodde, ook Frank Padden heeft ver moord en ik kan niet aannemen, dat mijnheer Dolliver gelegenheid gehad heeft, hen beiden te doden „Je zei, dat alleen feiten mee tellen-" snauwde de sheriff. „Je bent me 'n prachtdetectiev! Maar feiten heb je niet, wel?" „Daar is geen reden voor, wat de uitspraak in de zaak van I POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Tot dijkgraaf van de calamiteu- ze Nieuw Othenepolder is be noemd de heer H. de Regt-Huys- sen te Terneuzen en tot plaatsver vanger van de dijkgraaf de heer C. P. de Putter Tot dijkgraaf van 't waterschap Hengst- en Rummersdijk is be noemd de heer E. C. van Esbroeck en tot afgevaardigde naar de al gemene vergadering van het wa terschap Stoppeldijk c.a. de heer L. A. C. van Esbroeck, beiden te Hengstdijk Vogelwaarde) Tot dijkgraaf van het water schap Koegors c.a. is benoemd de heer L. van Hoevê te Axel. MODELWONINGEN. Reeds lang bestond ibij de Z V.U. het plan om tentoonstel lingen van eenvoudig moderne interieurs te organiseren. Thans ia op initiatief van de Z.V.U. en Ir. F. H. Klokke, archi tect te Middelburg, deze organi satie ter hand genomen. Een werkcommissie werd sa mengesteld, waarin zitting heb ben genomen: de heer C. Lijn zaad, namens de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel Werk; de heer F. de Graaf, namens de Provinciale Directie voor Wederopbouw en Volkshuisvesting; de heer A. S. de Jonge, Secretaris van de Ka mer van. Koophandel en Fabrie ken voor Zeeland; de heer M. J. "van Poelje, namens de Provin ciale Commissie voor Cultureel Werk in Arbeiderskampen; Ir. F. H. Klokke, als aesthetisch advis. en Mr. F. W. Adriaanse, Mevr. H. A. de VinkOlthof en de heer J. J. Gerritsen, namens de Zeeuw se Volksuniversiteit, terwijl de volle medewerking is toegezegd door de onlangs opgerichte Stich ting „Goed Wonen" te Amster dam, een organisatie, die zich o.m. ten doel stelt populaire maar deskundige voorlichting te geven over alles wat de inrichting en het gebruik van de woning be treft en de productie van eenvou dige goede meubelen, stoffering en ander huisraad tegen redelijke prijzen wil bevorderen. De bedoeling is in diverse plaat sen onzer provincie een z.g.n. „Woningwet-woning" in te rich ten met smaakvolle, goedkope meubelen (ontwerper Ir. F. H. Klokke) en deze woningen gedu rende ongeveer twee weken tegen een kleine vergoeding voor het publiek ter bezichtiging open te stellen. Het ligt eveneens in de foedoe- MIJNRARDT Strawn betreft!" protesteerde de sherjf heftig. „Ik heb nog geen feiten," gaf J. B. ronduit toe, „ik kan geen enkel bewijs méér aanvoeren, dan die hier reeds vermeld zijn. Ik zou willen voorstellen dat de zaak tot overmorgen werd ver- daagd." „Het komt me voor, dat de jury daarover te beslissen heeft," zei de jonge officier. „Ik meen, dat er genoeg te berde gebracht is om een redelijke overtuiging te vormen." „Ik wil zeggen, wat ik er van denk," zei een oude visser en elf hoofden knikten instemmend. „Voor deze moorden moet iemand vastgehouden worden." En hij keek daarbij naar Bob Dolliver. En met bijna angstwekkende snel heid deed de jury van de coroner daarna uitspraak. Deze luidde: „Wij juryleden zijn van mening, dat gebleken is, dat John Strawn de dood vond door een schotwonde toegebracht met het opzet te do den, en dat het pistool is afge vuurd door Rober Dolliver. We achten het wenselijk, dat hij in voorarrest blijft tot aan de rechtszitting." (Ingez, med.) De „Poolzee" van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst heeft Vrijdag een nieuwe belang rijke sleepreis ondernomen van Rotterdam naar Soerabaia. Het betreft hier de grote drijvende jbok .Bevrijding", welke in op dracht van het Ministerie van Overzeese gebiedsdelen wordt overgebracht. De sleepreis zal ongeveer drie maanden duren. ling, dat de meubelen, die ver vaardigd worden door Du-Fossé's Meubelfabriek te Sluis, via de normale handel .verkrijgbaar zul len worden gesteld. Winkeliers ter plaatse zal verzocht worden hun medewerking te yerlenen. De interieurs zijn in het hijzon der bedoeld voor „de kleine beur zen" doch de werkcommissie hoopt, dat ook de „grote beurzen" kennis zullen nemen van de, met eenvoudige middelen bereikte, schoonheid van een doeltreffend binnenhuis. De Z.V.U. zal trachten in samenwerking met de bovenge noemde Stichting „'Goed Wonen" in deze tentoonstellingsperiode een aantal lezingen over woning inrichting te organiseren. In September zal met de expo sities begonnen worden, waarbij de meest getroffen gebieden' Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren het eerst aan de beurt zullen zijn. Nadere bijzonderheden worden nog bekend gemaakt. TERNEUZEN. Geslaagd. Bij het dezer dagen gehouden examen ten overstaan van de heer Fr. Hageman, ged. muziek leraar te St. Nicolaas, en leraar aan het Kon. Staatsatheneum van Turnhout, slaagde voor diploma B Lea Eggermont te Hulst; voor di ploma C José Verschurén te Hengstdijk en Belly Donze te Terneuzen, beiden met onder scheiding. SAS VAN GENT. Reis Ouden van Dagen. Donderdag j.l. maakten onze oudjes onder een stralende zomer zon een uitstapje naar Tilburg. Met een drietal bussen werd de tocht gemaakt. Te Tilburg werd o.a. Burgers' Dierenpark bezocht. Onderweg te Bergen op Zoom werd hen een verversing aangebo den door het comité. Deze reis na jaren weer in ere hersteld, is bij de Sasse oudjes zeer in de smaak gevallen. Bij de aankomst in Sas stond de harmo nie „De Verenigde Vrienden" de oudjes op te wachten, waarna een muzikale wandeling rond de ge meente werd gemankt. Deze tocht eindigde met een toespraak door de burgemeester en drs. Puylaert. Beiden hadden de reis meege maakt en hadden zich temidden van de oudjes best geamuseerd. De hitte ten spijt maakten vele oudjes een rondedans op de tonen van de Sasse harmonie"! Een spe ciaal woord van dank aan diege nen die medegewerkt hebben aan het welslagen van deze tocht. SLUISKIL. Geslaagd. Onze dorpsgenoot A. J. van, Cruimingen Jr. slaagde op 28 Juli te Amersfoort voor het Staats examen A en is thans gerechtigd, aan de Rijksuniversieit te Utrecht de examina in de god geleerdheid af te leggen. Een gewezen communiste, miss Elizabeth T. Bentley, heeft voor een senaatscommissie verklaard, dat de comunistische partij „min stens een contactpersoon in de Amerikaanse regering heeft, die aan de touwtjes kan trekken" en partijleden in sleutelposities ge plaatst kan krijgen. Miss Bent ley legde deze verklaring af naar aanleiding van de bekentenis van Thomas C. B. Blaisdell, waarne mend onderminister van handel, dat 'hij een regeringspost had ge geven aan iemand, van wie hij wist dat naar hem een onderzoek gaande was wegens verdenking van spionage. Toen de coroner deze uitspraak met behulp van de officier opge steld, voorlas, stond Polly wanke lend van haar stoel op en sneide naar Bob toe. „Bob!" riep ze uit, „ik weet dat het niet waaris! Ik ver trouw jehelemaal en altijd!' /Polly!" gilde haAr moeder, „je weet niet, wat je doet, kind! Raak die man niet aan... hij is een moordenaar!" Maar Polly deed, meer dan hem alleen aanraken; ze kuste hem. E5n Dolliver voelde een hand op zijn arm en toen hij opkeek, zag hij het sproetige gezicht van Tommy vlak voor zich. „Moed houden-" fluisterde Tom my. „J. B. mag dan geen wonder baarlijke romandetective zijn, maar op één ding kunt u reke- nenhij laat een zaak nooit onafgedaan liggen." Nogmaals de Zwarte Vos. Als een vochtige donkere de ken een grauwe deken van mist en nevel lag de nacht over Pocket Cove. Bakerville en Tommy voelden Ongeveer twee jaar geleden stelde de K.N.A.C. een uitgebreid onderzoek in naar de gedragingen van de verschillende weggebrui kers. Uit dit empirisch onderzoek ibleek dat slechts" een achtste deel van de voetgangers, een derde van de fietsers en driekwart van de bestuurders van motorische vervoermiddelen als correcte weg gebruikers konden worden aan gemerkt. Een korte tijd geleden gehouden herhalingsonderzoek wees uit dat een lichte verbete ring in deze situatie ia ingetreden. Te Londen is officieel medege deeld, dat de Canadese regering maatregelen wil treffen voor de aansluiting van New-Foundland, dat zich bij volksstemming daar voor heeft uitgesproken, bij de Canadese confederatie en dat de Britse regering hiermede accoord gaat. Het Arabische hoge comité in Palestina heeft verklaard, dat be sloten ia de „Heilige Oorlog" te hervatten in Palestina. De nodige maatregelen zullen getroffen wor den om de Arabieren in het bui tenland in staat te stellen deel te nemen aan „verdediging van hun land".. Alle Palestijnse mannen tussen achttien en 45 jaar, die thans in Syrië verblijven, worden uitgenodigd zich binnen twaalf dagen te Damascus te doen in schrijven. Veertien passagiers en vier be manningsleden van een Dakota van de „British European Air ways" zijn Vrijdagavond op het nippertje aan de dood ontsnapt. De piloot, die zich gedwongen zag een noodlanding uit te voe ren, slaagde er in zijn toestel aan de rand van het vliegveld van Sywell aan de grond te zetten. Nauwelijks waren de passagiers uitgestegen of de Dakota ont ploft. Het toestel kwam uit Edinburgh. Een plaatselijk denazificatie- tribunaal heeft Zaterdag Dr. Hugo Eckener, de beroemde con structeur van de Graf Zeppelin, uuiver verklaard. Hoewel in 1939 benoemd tot een hoge post in de bewapening, trad hij nooit in functie. zich doodop van hun vruchteloze nasporingen. De beide lijken wa ren uit het huis naar iShoreham vervoerd, om daar te worden op gebaard tot de dag der begrafe nis. Mevrouw Kingslake, Polly en haar moeder troffen toebereid selen, om dien morgen nog per trein naar New-York terug te keren. J. B. stond met zijn sproe tige vriend in de kamer, waar John Strawn aan zijn einde was gekomen en zochten rond, of ze mogelijk nog iets over het hoofd hadden gezien. Na het onderzoek van de coroner had Tommy in de omtrek van het huis en langs het strand naar de geheimzinnige schop gezocht, die Frank Drie- vinger in Pond Bay gekocht had. Maar er was geen spoor van te vinden. .„Tommy, nou heb ik al twintig jaar lang boeven opgespoord en misdadigers gevangen gezet en ik ben nog nooit een geval tegen gekomen, dat zo veel beloofde te worden en zo weirug' opleverde. Als die Padden niet vermoord en zijn lijk niet in het water gevon den was, dan zou ik geneigd zijn de voor de hand liggende mening te delen, dat Bob Dolliver Strawn in een vlaag van jalouzie heeft neergeschoten." Tommy schudde het hoofd. „Geen sprake van Dolliver", zei Tommy. „Die mag erg overstuur zijn -geweest, maar hij heeft het niet gedaan." „Misschien niet. Tommy, mis schien niet," antwoordde J. B. met een diepe zucht. „Maar het blijft toch een feit, dat we onze kop tegen een stenen muur sto ten. We hebben nu toch wel alle mogelijkheden onder het oog ge zien." „Dan zullen we het morgen en overmorgen nog eens moeten doen, ouwe heer. We zullen vol houden, tot we iets vinden," zei Tommy koppig. „Dat is je ware geest! zei Bakerville, maar zijn stem klonk dof. „We blijven volhouden, tot we er achter zijn, wat Frank Drie vinger wilde uitvoeren..." Met die schop," voltooide J- B. den zin. „Die schop schijnt en obsessie voor je te zijn, beste jongen." (Wordt vervolgd.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2