w Indrukken bij opening ülymp Spelen Kerkdiensten "SïïrEropBTS< 59 '■rtrtrtlrtrt.r Uet )e «1 Voor de Zondag UIT DE PROVINCIE Binnenlands Nieuws JilscliciJ Wat brengt de Radio 'f ZWARYE VOS Sn) ccevlei weg HET BLIJFT WARM Verxorg Uw liuid! Benzineregeling voor Frankrijk Te dure luchtbrug Twee Engelse zweefvlleyers verongelukt De V. V.V. en de Vereniging Havenbelangen Terneuzen in De IN de brief aan de gemeente te Corinthe bepaalt de apostel Paulus de gemeente o.m. bij de tegenstelling tussen wereld en kerk. In de wereld gaat het gans an ders toe dan in de kerk. In de wereld wordt ons een lange weg getoond. En er wordt gezegd: Loop die weg af ten einde toe. En als ge het gedaan hebt zult gij uw loon ontvangen. Daar wordt gezegd: ge zijt nu mis schien nog arm, ge hebt nu niets of weinig, maar span u in, ont wikkel uw vermogens, ontplooi uw krachten en ge zult de rijk dom verwerven die aan het eind van een moeilijke weg voor u klaar ligt. IN de kerk echter gaat het an ders. Daar wordt het heil niet opgehangen aan het eind van een lange weg. In de kerk wordt gezegd: ge zijt reeds waar ge moet zijn. Ge hoeft niet al uw krachten in te spannen opdat ge er ook komen zult. 'Neen ge zijt er reeds, in Christus. Ge hèbt reeds, het doel bereikt. Ge hoeft niet in angst en vreze te leven _of ge 't wel bereiken zult. Ge hèbt het bereikt, want Christus theeft het bereikt. Ge zijt jreeds volmaakt. Ge hoeft niet te trachten deze vol maaktheid te verwerven door levenslange inspanning. Ge zijt volmaakt in Christus. In Hem zrjt ge reeds in dlles rijk gewor den (1 Cor. 1). PAULUiS zegt dit alles tot men sen die werkelijk niet vol maakt zijn, in de zin die wij aan het woord „volmaaktheid" hech ten. Hun ondeugden zijn vele en groot. Ze zijn evenmin rijk. Ze toe horen tot de armste der armen. Ze behoren tot de slaven en dok werkers van Corinthe. Toch heb ben ze nü reeds alles, omdat ze staan in de genade van Christus. ANT de genade van Christus betekent: alle honger is ge stild. Alle dorst is gelescht. alle zonden zijn vergeven, alle vijan den zijn verslagen en alle dood is verslonden tot overwinning. Zo is de weg der wereld: het gebod. De weg der kerk echter is: de gena de. Het K.N.M.I. deelt mede: In de laatste dagen is er in de lucht drukverdeling boven West- en Midden-Europa zeer weinig ver anderd. Het weer in ons land werd bij voortduring beheerst door een langgerekt gebied van hoge lucht druk, dat zich van het eilandje Jan Mayen tussen Groenland en Noorwegen uitstrekte tot aan de Zwarte Zee. Tengevolge hiervan stroomde voortdurend -zeer warme lucht uit. Oostelijke richtingen ever Nederland. Doordat deze iucht een tamelijk stabiele opbouw vertoonde en de vochtigheid voor al ir, de hogere luchtlagen zeei •-«ring was, kon de temperatuur dagelijks tot hoge waarden oplo- toe. pen, zonder dat er zich onweers buien ontwikkelden. Integendeel, het hele land is voortdurend zo goed als geheel wolkenloos ge weest met als gevolg 'n zeer felle zonnestraling. Ook dfjs nachts was de afkoeling gering en op vele plaatsen is-het kwik niet (be neden 20 graden gedaald. Intussen ontwikkelde zich boven Frankrijk een kleine trog van lage druk, die zich ook over het uiterste Zuiden van Engeland en Ierland uitstrekt. Deze trog beweegt over de Britse eilanden heel langzaam naar het Noorden, maar op het West-Euro- pese vasteland is zijn verplaatsing wel uiterst gering. Aan de Zuid zijde van de- trog is nu in West- Frankrijk wat koelere Oceaan- lucht binnengestroomd, die daar aanleiding gaf tot uitgebreide on- ïveersverschijnselen. Op sommige plaatsen in Frankrijk waren de onweersbuien zeer zwaar. Bij zijn verdere verplaatsing naar het Noordoosten wordt deze lucht al weer belangrijk opgewarmd, zo dat slechts van een tijdelijke af koeling sprake is geweest. In,tus sen is de circulatie in de hogere luchtlagen nog toij vooretduring ongunstig voor 't doorkomen van de koelere lucht naar Nederland. Daar bovendien de veranderingen zich in bijzonder langzaam tempo voltrekken, mogen we er op reke nen, dat het warme weer bij ons ook nog gedurende het week-einde zal aanhouden, al zullen de maxi mumtemperaturen, vooral in de kuststreken wat worden. De kans weerstouien neemt TERNEIJZEN. Verkeersongeval. Gistermiddag omstreeks half één had een aanrijding plaats tus sen een luxe auto, komende uit de richting Axel en de wielrijd- ster mej. de G„ wonende in de Beatrixstraat, die uit de richting van de Axelsebrug kwam. Ter hoogte van de rijwielhan del Mannaert—Geers wilde mej. wed. D. de weg oversteken, doch lette hierbij niet voldoende op het verkeer. De autobestuurder, wonende te Brussel, bemerkte de weifelende houding van de. wielrijdster en stopte onmiddellijk, doch kon niet, verhinderen, dat deze tegen de auto terecht - kwam Met. een lichte hoofdwonde werd 2ij door de automotoilist naar het zieken huis gebracht, waar de wonde ge hecht werd. Het voorwiel van het rijw.el werd vernield. minder hoog op enkele on evenwei iets Geslaagd. Juli j.l. gehouden machineschrijven, de Erkende Pont Hofplein en de Bogardstraat „De dry tonnekens" is in oude luister hersteld. De poort was de laatste jaren sterk vervallen, doch de metsel-, timmer- en schil derafdelingen van de amibachts- school hebben de oude muren en de voordeur hersteld, zodat het thans weer een interessante aan blik biedt. De directeur van de ambachtsschool, de heer E. Vis- scher, heeft het poortje overge dragen aan de burgemeester van, Middelburg. De kevers zijn zoutwater kevers. De wordt door ZATERDAG 31 JULI. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 1 AUGUSTUS. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. Setoestijén, pred. bij de Prot. Kerk in Hon garije. k Hoek: 10 u. 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse. Hontenisse: 10.30 u. Ds. A. Soe tekouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. Winckel, van Hoofdplaat. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. (In beide diensten voonber. H.A.) Terneuzen: 10 u. de heer J. Swij- nentourg, Zendeling onder Israël Zaamslag: 9 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse; 2.30 u. de heer J. Swijnenburg, Zendeling on der Israël. Aardenburg: 10.30 u Ds. Blom. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 18.30 Ds. Wiebosch. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 17 u. Ds. Wiebosch. Hoofdplaat: 11 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Blom. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Schopen hauer. Oostburg: 10 u. Ds. Barnouw. Retranchement14.30 u. Ds. Bar nouw. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Cand. v. d. Ende. IJzendijke: 9 u. Ds. Winckel. Zuidzande: 10 u. Ds Ter Beek. Doopsgezinde Kerk. Aardenburg: 10.15 u. Ds. A. Mul der, van Dordrecht. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Cové. Hoek: 10 u. Leesdienst; 6 u. Ds. J. J. Ritsema, van Zaamslag. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. T Ritzema Zoutespui: de heer A. Vingerling, van Goes. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10.30 en 5 u. Ds. I. van Til. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u., de heer Dieleman, van Rotterdam. Hoek: Geen dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Rooms-Katholieke Kerk- Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, (Bijzondere dienst A.N.P.) Veertig jaai geleden opende Koning Édward VII de Olympi sche Spelen, die dat jaar in Lon den gehouden werden en thans, nadat sindsdien twee oorlogen de mensheid hebben geteisterd en de Olympische idealen dreigden te vertikken, sprak zijn kleinzoon de openingswoorden uit voor de eerste ontmoeting van de sportie ve jeugd uit alle werelddelen die na de tweede wereldoorlog plaats heeft wederom in Engeland. De Olympische gedachte heeft overwonnen; de jeugd van 58 landen, waarvan sommigen tegen over elkaar hebben gestaan in de bloedige worsteling die de laatste wereldoorlog was, zal zich nu op grondslag van de Idealen van Baron de Coubertin meten in een geheel andere worsteling, een worsteling waarin het niet er om gaat te winnen, doch die het doei in zichzelf moet vinden: Een sportieve ontmoeting onder de ogen van de gehele wereld. Er, in die sfeer presenteerden de deelnemers zich Donderdagmid dag aan het Staatshoofd van het ontvangende land, Koning ^Geor- <re van Groot Brittanniè. Een machtig en ontroerend schouw spel, neen, meer dan een sohouw- pel, een grootse betoging was het, dit' binnentrekken, en defileren van de athleten der deelnemende landen. Groter verbroedering van de jeugd van vrijwel alle windstre ken is na de laatste wereldbrand niet aanschouwd. In de branden de hitte van deze tropische dag (het was des morgens al zes gra den Fahrenheit warmer dan Woensdag op'hetzelfde uur) toe trad groep na groep het door meer dan 80.000 toeschouwers gevulde Wembley stadion.# lor een onafzienbaar carré van onge veer 6000 athleten op het veld stond opgesteld. Er waren groepen van meer dan 300 man en. afvaardigingen van twee man, doch hoe groot of hoe klein de groep ook was M pii- bliek gaf allen een even hartelijk en herhaald appplaus. Citius, Altius, Fortius sneller hoger, krachtiger, zo luidt het de i i.r. i Att/iro iti n f- gekleed koor ten gehore ge bracht. De enorme hitte van deze dag mocht toeschouwers noch deel nemers uit het veld slaan. Wanneer men niet het geluk had een plaatsje in de schaduw te hebben bemachtigd op een van beide overdekte tribunes, be- schermde men zich het hoof a tegen de onbarmhartige zonne stralen met zakdoeken of opge vouwen kranten. Er zat geen man op de tribune of hij had zijn jasje thuisgelaten of uitgetrokken. Het stadion bood daardoor een wel zeer vrolijke aanblik. Men moest medelijden hebben met de leden van de bands der Garde Regi ments, die vóór de Koning arr - veerde en de plechtigheid begon de toeschouwers bezig hielden. De hoge kolbakken en zware uni formen zijn niet de aangewezen kledij voor dergelijke vertoningen in de felle zon. Met de luchtige kleding rondom contrasteerde ook wel heel sterk het zwart (met hoge hoed) van de leden van het I.O C., die lang» tijd op een rij in de zon stonden opgesteld Na 17 dagen onafgebroken ge brand te Jiebben, zal het Olym pisch vuur weer voor vier jaar worden gedoofd en zal de Olym pische vlag worden neergehaald. Maar bij millioenen over de ge hele aarde zal de Olympische ge dachte blijven voortleven „tot eer van hun land en tot roem van de sport". Bij het op 1 examen voor slaagden op School alhier: Voor het vaardigheidsdiplonia: W. M. C. Bockstaele, (Sas van Gent. Voor het practijkdiploma: S. M. Adriaansens, Walsoorden; P. M. de Bruin, Ossenisse; W. Doggen, Hoek; J. H. v. d Hooft en S. J. Leunis, Terneuzen; P. Noteboom, Hulst; A. L. Roegies, Hoofdplaat; M. L. Verdurmen, Hulst' J. K. Wijna, Axel. Voor liet snelheidsdiploma: J. W. Marsilje, Terneuzen. Hierbij zij opgemerkt, dat. J. W. Marsilje op 11-jarige leeftijd het hoogste diploma voor machi neschrijven behaald heeft. Op 20 Juli slaagden te Breda voor kantoorstenograaf 2e klas. C. Adriaansens, Hulst; ,S. M. L. Adriaansens, Walsoorden; P. M de Bruin, Ossenisse; M. A. Fas- saert, Axel; M. de Jonge, Zaam slag; P. Noteboom, Hulst; A. L. Roegies, Hoofdplaat. MIDDELBURG. keverplaag op Walcheren waarschijnlijk veroorzaakt zoutwaterkevers, die voor de oorlog reeds voorkwamen op het Noord-Sloe en die zich plegen te voeden met plantenafval. Hun aanwezigheid op Walcheren zou alleen te verklaren zijn door het vrij hoge zoutgehalte, dat de bo dem aldaar heeft gehad SLUIS- Herbouwd zakenpaml- Dezer dagen werd alhier het eerste herbouwde zakenpand, n.l. dat van de heer Al de Paauw, geopend. Het gebouw is, wij zou den willen zeggen, in „Sluise stijl" opgetrokken. Ondanks de ruitverdeling in de winkelpui, menen wij, dat dit ge bouw op de Kaai uitstekend za! voldoen, zodat èn de bewoner, die wij veel succes toewensen in zijn nieuw bedrijf, èn de architect, de heer Jos. Bedaux te Goirle, zeker tevreden zullen zijn. Wij hopen, dat ook de aannemer, de heer N. Kieft uit Sassenheim, die keurig werk leverde, hetzelfde zal kun nen -zeggen. SLUISKIL. Aanrijding. Te ongeveer 5 uur Vrijdagna middag had alhier een aanrijding tussen twee vrachtauto's plaats Vanuit Terneuzen kwam een vraehtauto uit Zeeland van de Oostzijde de brug opgereden, ter wijl van de Westzijde een vracht auto uit Noord-Brabant de brug wilde oprijden. De aanrijding had plaats doordat de bestuurder van laatstgenoemde vrachtauto de verkeersregelen niet in acht nam, waardoor hij op zijn tegenligger inreed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de ma teriële schade is vrij groot. ZAAMSLAG. Blok gerst verhraiul. Tengevolge van het aansteken van een hoop zaadpeulen op een blek land van de landbouwer A. de Kraker in de Grote Huissens- polider, geraakte Woensdag een aangrenzend blok gerst, groot 11 gemeten, van de landbouwer L. Dieleman eveneens aan het branden en men kon niet verhin deren dat dit een prooi der vlam men werd. Hoewel de brandweer neg was uitgerukt, kon deze, ter plaatse gekomen, niets meer uitrichten. der bewakers aldus wordt ons medegedeeld greep naar zijn revolver, doch kalmeerde, nadat de Larense brigadier van politie Geurts en een collega-bewaker hem hadden! toegesproken. Hier- op openden de Larense politie mannen zelf de poort en geflan keerd door de agenten in looppas reed de burgemeester daarop het kamp binnen. Te ongeveer half 8 wag men de brand meester en kon met de nablussing een aanvang worden gemaakt. Over de oorzaak van deze vier de brand in een tijdsbestek van 2 maanden kon de kampleiding ons gisterenavond nog niets medede len. De barak, die geheel aan de Oostzijde van het kamp op La- ren's grondgebied ligt, is groten deels afgebrand. Middelburg dankt de Koningin. De Koninklijke Vereniging „Uit het volk voor het volk" zond ter gelegenheid van de jubileumfees ten .te Middelburg 'n gelukwens- telegram aan H. M. de Koningin, waarin de gevoelens van dank baarheid van de Middelburgse bevolking aan Haar en Haar Huis tol uitdrukking werden gebracht. Hierop heeft het (bestuur een aanktelegram van Hare Majesteit ontvangen. Oud 'poortje hersteid. Een van de oude hoekjes van Middelburg het poortje tussen het Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbatering der huid: BRAND IN KAMP LAREN. Wederom ia in het internerings kamp voor politieke delinquenten te Laren brand uitgebroken. Nader wordt gemeld, dat de brand in het interneringskamp Craailo hij Laren is uitgebroken in een der werktoarakken van het kamp om ongeveer kwart voor 7 gisteravond. De kampbrandweer kwam direct in actie, doch het greep zo snel om zich heen, dat ook de Larense brandweer te hulp moest snellen. Inmiddels ontwik kelde zich een enorme rookkolom boven het kamp en de aangren zende heide, waardoor honderden nieuwsgierigen zich in de nabij heid van het kamp verzamelden De manschappen der luchtstrijd krachten in de Palmkazerne te Bussum, die bijl vorige branden n cordon om het kamp hebben ge trokken, werden voor alle eventu aliteiten geconsigneerd, doch hoef den niet in actie te komen. De po litie in Laren, die met 7 a 8 man was toegesneld, werd de toegang tot het kamp geweigerd. Een der politiemannen heeft zich daarop in verbinding gesteld met de bur gemeester van Laren, de heer N. van der Ven, die ongeveer 20 mi nuten later per auto ter plaatse verscheen. Ook de burgemeester werd echter aanvankelijk door de bewaking niet toegelaten. Een Ben groot ongemak bij de hui dige toenzinebonnenregeliiig voor buitenlanders in Frankrijk was tot nu toe, dat de bonnen in ont vangst moesten worden genomen bij de Banque de France of bij een van haar filialen, welke kantoren niet alleen 's Zondags maar ook 's Zaterdags of in andere geval len 's Maandags gesloten, zijn. De A.N.W.B. deelt thans mede, dat voor dit probleem een oplos sing is gevonden. Zowel in Parijs alg in Dyon, Grenoble. Lyon, Nancy, Straats burg en Troyes kunnen benzine bonnen op de dagen, waarop de Banque de France gesloten is, bij andere instellingen verkregen worden. Ook in andere steden zal een soortgelijke regeling getroffen worden. De adressen worden door de A.N.W.B. verstrekt. VEILING TERNEUZEN. Velling van Woensdag 28 Juli. Veel aanvoer van fruit. Van één variëteit, n.l. de Per zikrode Zomerappel waren aange voerd c.a. 450 kisten, waarvan er 102 kistjes 5 'kig zijn verpakt door de Veiling. Standaard B verpakt bracht 6774 ct. per kg op. St. C onverpakt 5361 ct.; Huishoud I 4143 ct.; Huishoud II 30—38 -ct. Early Victoria St. B. 2ö41 ct.; Huishoud I en II 1530 ct. Oomskind H 1 50 ct.H II 39 44 ct. vies dat met grote letters in het stadion is aangebracht onder het Olympische symbool, de dooreen- gestrengelde ringen. Dat dit devies niet alleen be trekking heeft op de sportieve prestaties, doch ook een over drachtelijke betekenis heeft daar van waren de athleten, de tien duizenden toeschouwers onge- twijfeld doordrongen. D-e gehele opening zo vol van zimpefs'^boW voltrok «chjn een zag plechtige sfeer, men de 7000 duiven de klassieke vredestooden hitzwer men oma in alle landstreken te verkonden dat een strijd is ont brand, een felle strijd maar een vreedzame. De 80.000 toescho wers en de 6000 athleten voelden Ten trilling van ontroering door lich heen gaan toen daar in de toegangspoort het fel brandende Olympische vuur verscheen ge dragen door een jonge, veer krachtige athleet, het.™nu]rvmt)^ over 4800 'kilometer ult 01ymp:a is aangevoerd. En m diepestilte luisterde men naar de woorcten van wijding, die de Aartsbisschop van York uitsprak en naar hrt „Hallelujah" van Haendel door een zeer groot geheel in het T>e voedselvoorziening van Berlijn door de Royal Air Force kost de Britse Regering circa 60.000 pond sterling per week zo verklaarde da Onderstaatssecre- taris van Buitenlandse Zaken, Mayhew, Vrijdag m het Lager huis. DE RUSSISCHE PLANNEN VOOR RAVITAILLERING VAN BERLIJN. Het Russisch militair bestuui heeft het centraal beheer der voedselvoorzieningsdiensten van de Oostelijke zone in Duitsland opdracht gegeven het aantal aan de bevolking normaal uitgereikte distributiekaarten met eenmal- lioen te verminderen, aldus meldt het blad „Der Kuner Dit moe worden bereikt door 1 000.000 personen in de categorie der pre ducenten-verbruikers onder te brengen. Deze maatregel dient ter verwezenlijking van net Rus- stech plan, de voedselvoorziening van geheel Berlijn te verzekeren door middel van 'n verminder ng van 5 10 procent van de voed seldistributie in de Sovjet-zone Twee Engelse zweefvliegers zijn in Italië tijdens „een proefyluent met vastgesteld doel" om het le ven gekomen, zo meldt het co™1_ té van de Olympische ziweefvlucht- wedstrijd te Samedan. De internationale zweefvlucht- commissie is bijeengekomen om te beslissen over de voortzetting van de wedstrijden. Maandag a.s. wordt dus de tentoonstelling geopend welke door de plaatselijke V.V.V. op touw is gezet en welke aan vreemdeling en ingezetene tonen zal wat al aantrekkelijkheden Terneuzen heeft en in de toe komst nog zal hebben. Ik geloof, dat ik niet op ae opening vooruitloop wanneer ik hier reeds verklaar dat de V.V.V. met veel ijver en veel smaak iets tot stand heeft weten te brengen dat d,e moeite waard is gezien te worden en dat op een gelukkige^ wijze past in het kader der jubi leumfeesten die wij in de maand Augustus aan het vieren gaan Immerg hij diè verschillende jubi leumfeesten gaan de gedachten weliswaar' in de eerste plaats uit naar het verleden, doch een le vend volk kan zich niet op het erleden bezinnen zonder daarbij, als van zelf, zich voorstellingen te maken van wat de toekomst brengen kan en brengen moet. De tentoonstelling is er ook voor de ingezetene en dan wil ik hier in het bijzonder zijn aandacht vragen voor de mooie maquette die de Vereniging Havenbelangen Terneuzen inbruikleen mocht ontvangen van het stadsbestuur van Gent en waarop U zien kunt boe de stad Gent zich gedaent heeft dat straks, de nieuwe zee sluizen moeten worden gebouwd, die toegang zullen geven tot de grotere schepen die thans huiten moeten blijven liggen of wat erger is voor Gent doorvaren. Dit is-een plan dat de levendige belangsteling moet wekken van iedere Terneuzenaar omdat een welvarende haven van Gent ook betekent een welvarende haven van Terneuzen en het is niet als eigen lof bedoeld wanneer ik hier als burgemeester verklaar dat de Vereniging Havenbelangen een goede gedachte heeft gehad toen zij deze maquette naar hier liet komen om aan de plannen der stad Gent eens in ruimere kring bekendheid te geven. Je weet nu, dat je over niet al te lange tijd zult demobiliseren. Dat geeft je een vreemd gevoel. Iedere dag nog is er nog het werk, het werk, dat straks door andere handen gedaan zal worden. Je hebt de gewone routine van een verslagje hier, een reportage daar, maar je hart is er niet meer bij. Op de posten, die je bezoekt, zie je andere gezichten, je vindt er andere mensen, kortom, je mist iets, dat je bekend was geworden en ver trouwd. Voert de weg je langs een kampong, die vroeger bij de patrouilles berucht was om het gevaar, dat ze verborg inbaar bosrand, nu kun je gerust een kijkje gaan nemen. Je passeert een smal punt, waar je weer dat snippervuur 7.45, 9 en 10 u. H. I 7.30, 9 en 19.30 u. I Door C. B. BOOTH Missen. St. Jansteen: H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen': 10 u. Heiligingsdienst; 6 45 u Openluchtsamenkomst in de Nierstraat; 8 uur Open bare samenkomst; 12 en 4.30 u. voor de Jeugd. Evangelisatie. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Dinsdag 27 Jnli 1948. Geref. Gemeente. Axel: 7.30 u. Ds. J. D. Bel, van Dirksland. zei de JONGETJE OVERREDEN. Gisterenmorgen is op de Groe ne Zoom te Rotterdam de 2-jange Pieter de Wit, wonende aan de Bree, die in een onbewaakt ogen blik uit grootmoeders huis naar buiten liep, door een tram over reden en gedood. 64) (Nadruk verboden) Daarna was mevrouw Kiags- lake aan de beurt. Zij twijfelde al evenmin als mevrouw Eastman aan Dolliver's schuld, maar ze SatherwaarddratVur getuige bent geweest van een mijnheer Dolliver en dat de laat ste ernstige bedreigingen heeft ge$/.. u begrijpt het toch met," hakkelde ze. kan... het toch niet duidelijk genoeg ma kDe sheriff fluisterde Oakley iets '!l *Die "twist ging over u, juf- Is dat zo?' Poliy nauwelijks Strawn gezegd, dat hij hem ver moorden zou, als hij zijn plan, om u te trouwen, doorzette.' .Nee!" riep, Polly heftig u t. met frouw Eastman. „J... ja." zei hoorbaar. „Heeft Dolliver P. TELLiEGEN. de en steeds ontving, zonder dat je kon ontdekken, waar het vandaan kwam. Hier viel ook een kameraad, de plek berken je, doch tevergeefs tracht je je weer in te leven in dat felle en rauwe moment. Overal om je heen heeft het dagelijks leven van de kam pongbewoner zich hersteld en het veld ig vol passargangers, die be hoorlijk gekleed en goed doorvoed vrolijk huns weegs gaan. In de dagen, dat deze kampong strijd toneel was, zag je niemand. Als donkere vragende ogen waren de open deuren van de huisjes. De tuinen waren een warreling van wild opschietend onkruid. Nu zijn de deuren netjes opgesloten, erven bevolkt met pluimvee, het onkruid is er niet meer. Als je verder gaat, kom je aan dc plek, waar later, toeti de kam pong definitief bezet werd, compie was gelegerd. Kijk, grote stenen huis, waar 't bureau was, staat er nog onveranderd. In de zijmuur, die de tuin van de weg scheidt, is nog het gat, dat een vijandelijke handgranaat de zachte steen heet. Maar bureau is er niet meer en ook met de kapitein, die zo'n .geweldige stem op kon zetten als je iets stoms deed. In plaats daarvan is er nu een vette Ohinees, r^enoe- gelijk tawarrend mét een Javaan, die een mand vol arang te koop aanbiedt. Aan de overkant waren de ver blijven der manschappen, oude vervallen stenen huizen met grote gaten in de daken en met teke ningen van de voormalige T.R.I. bewoners nog op de muren. Die tekeningen vulden wij later aan met onze eigen prestatieg op dat gebied en met de nodige onder schriften. De daken zijn weer her steld en de muren gewit. Slechts ■één huis is nog onbewoond en in derdaad kun je daar nog de mon sterachtige grote wajangpop, die een kunstzinnig aangelegde T.R. I.-soldaat eens op de witte wand van de mandikamer kleurde, te rugvinden. Wat vergoord en ver vuild, maar toch duidelijk te on derscheiden. Alg er iets tegen je voet rinkelt, dan is dat een ver geten leeg blikje. In lang vervlo gen tijden hebben daar Capstans in gezeten, later werd er een olie pitje van gemaakt omdat agre- gaten toen nog onbekend waren. Er zit neg een zwakke geur van petroleum aan. En ineens zie je ze weer zitten aan de wankele tafel, die ergens door de sectie was opgescharreld. Op de tafel twee, drie olielampjes, walmend en stinkend, maar toch voldoende licht verspreidend om dc jongens in de gelegenheid te stellen hun brieven te schrijven, een roman netje te verslinden of om de toren te poetsen na een actiedag Ik zie ze weer zitten, de Dikke die eeuwig en altijd onder de rooie hond" zat, de Rooie, die altijd kankerde, Gait-Jan, de hoer van de sectie, die nooit genoeg te eten kreeg. Twee zijn er op wacht, één plaats is leeg, die zal nooit meer bezet worden._ Als je weer buiten komt, ver blindt het zonlicht je, tenminste, dat denk je. Haastig loop je de kampong weer door, argwanend nagekeken door de bevolking, die er niets van begrijpt. Op de weg staat je trouwe mo tor te wachten, je start en je snort weg langs de schuin over hangende toko's van Chinezen en ianps krakende tjikars. Eigenlijk vèr boven je stand, Washington (pruim) H 50 65 ct.; H II 3648 ct.; Fabr. 2526 ct. Ontario H I 5759 ct.; H II 4043 m Kriekpeer H I 2735 ct.H II 14—26 ct. Precose H I 60 ct. Val-appelen 521 ct. Val-peren 522 ct. De groenteprijzen bleven vrijwel stationnair, behalve de bonen. Princesse bonen 4044 ct.Verb Wagenaars 2436 ct.Platte Wa genaars 1018 ct. (Maat Precose verlaagd tot 50 mm.) rij je j je moet op de een of andere wijze niet te definiëren gevoelens er van uiten. Later kirijg je weer meer oog voor de omgeving, je ziet padi- velden en je bedenkt, dat er ai spoedig weer geoogst zal worden. Je ziet de blauwe bergen, die je ook van nabij hebt leren kennen. Over niet al te lange tijd zul je dit alleg niet meer zien, dan zal een ander op jouw motor langs dezelfde weg snorren, dan zullen andere ogen over de velden hun blik laten gaan, dan zijn de ber gen niet meer van jou en de kam pong zal door je opvolger gepas- seerd worden als iets, dat hem niet aangaat. Dat is de weemoed van een ko mend afscheid, een afscheid van het land. dat je vervloekte in alle toonaarden, maar dat zich mep en onuitroeibaar heeft genesteld in je herinnering, in je hart, J ZONDAG 1 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Hoogmis;, 11.30 Gram.; 12.03 Zang; 12.15 Apologie; 12.35 Or kest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Orkest z. naam; 13.40 Spineuza; 14.00 Zang; 15.00 Kath. Middelb. Landb.school; 15.10 Muziek en Zang; 15.45 Muz. Tom bola; 17.00 Kerkdienst; 17.30 Nea Strijdkr.; 19.00 Psaltersextet; 19.30 Nieuws; 19.45 Gram.; 19.50 „In 't Boeckhuys"20.05 Gram.; 20-45 Hoorspel; 21.45 Omr. Ka- merork.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws 30 Voor het platteland; 8.40 Gram.; 9.15 Men vraagt...en wij draaien; 9.45 Geestel. leven; 10.00 Profeten en apostelen"; 10.30 kerkdienst; 11.45 „Tussen kerk en wereld"; 12.00 Leg gars de Paris; 12.40 Tramkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Zigeunerorkest; 13.50 Gram.; 14.05 Boekenhalf uur; 14.30 Concert; 16.10 Gram.; 16.30 Skymasters; 17.00 Protest. Kerkl.17.30 Accordeonver.; 17.45 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.30 Mu ziek en zang; 19.00 Vliegers koer sen op huis aan; 19.20 Gram.; 19.30 Stradiva-sextet; 20.00 Nws.; 20-15 Omroeporkest; 20.45 Voor dracht; 21.00 Waltztime; 21.50 Gram.; 22.30 Viool en Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. niet tegen HetTTnet ls zo lastig te vertel tenvervolgde ze blozend. Daar... daar ging het helemaal niet om. Mijnheer Dolliver 'kende het heftige 'karakter van mijnheer Strawn; en hij zei tegen liem... dat... dat... als hij ooit iets tegen mlj D*at hij hem dan vermoorden zou?" voltooide Oakley drama tisch. ^Ü3datWzof juffrouw Eastman, nf 'iq het zo niet?" Polly wierp een doodsbenauw de blik op Dolliver. „Ik ik niet feiten voortdurend stilgehouden hebt?" brulde hij. „Is het met waar dat ie af wist van die be dreigingen tegen Strawn zmider er ooit een woord van te Je wist, dat er een moord was gf' oleegd en toch nam je die D°"- ver in bescherming! Verliefd op hem nietwaar? Verliefd op een en verloofd met de ander, is het zo niet?" „Sheriff, nu is het genoeg! riep de coroner. „Gaat u S-tten- Juffrouw Eastman, IK zou u... „Niet doen!" nep Bot. hees, vraag haar toch niet vei der. Polly kan er niet tegen. Ik zal zelf alles over die ruzie vertellen. Ik geef toe, dat er ruzie geweest is, John Strawn was soms een onmens, als hij zich niet beheer sen kon. Ik heb toen tegen hem gezegd, dat als hij Polly, nadat ze met hem getrouwd was, ooit kwaad zu doen, ik dan een onge luk zou begaan!" Hij hijgde naar adem. „En dat meende ik. Maar ik heb Strawn niet vermoord. Die vingerafdrukken op zijn boord heb ik gemaakt, toen hij me aan vloog en ik hem van mijn lij I moest houden. Daarop ben ik zijn kamer uitgegaan. Ik had mijn 1 betrekking als secretaris toen na tuurlijk al opgezegd. Ik was hez mijn koffer te pakken, toen ik het schot hoorde. Ik holde de ganB door, hoorde een deur dichtslaan en keek in de bibliotheek. Daar zag ik niemand. De deur van de werkkamer aan de 0verzijde van de gang stond open. En toen zag ik mijnheer Strawn op de vloer liggen. Het pistool lag naast de lessenaar. Ik nam het op... dat iS -n geloofwaardig verbaal- tle!" smaalde de sheriff Gezien uw vrijwillige verkla ringen, mijnheer Dolliver," zei Oakley, „zou ik u iets willen vra gen. Wist u, dat Jaggers, de huisknecht, in het bezit van een pistool was?" Dolliver aarzelde even en knik te ofschoon hij wist, hoe bezwa rend deze verklaring voor hem moest zijn. „Ja," zei hij schor, „ik wist, dat Jaggers een pistool had.' „Daar heb je 't!" schreeuwde de sheriff, „hij is naar de kamer van Jaggers geslopen en heeft dat pistool weggepakt en Maar opeens herinnerde hij zich dat Jaggers zijn gevangene was en dat een volledige verschoning van de huisknecht zijn vorige stel lige bewering, dat die huisknecht de schuldige was, moest omver werpen. Toen zei hij; „Misschien dat Jaggers het hem gegeven heeft. In elk geval, Jaggers heeft gezeten en het kan geen kwaad, hem vast te houden. Misschien heeft hij dan met die andere moord nog iets uit te staan ge- b ad Maar sheriff?" protesteerde JVLcA-llister nogmaals. En dan is er nog iets, ver- vol'gde de sheriff onverstoorbaar, .Dolliver had een sleutel van Strawn's lessenaar en die clichés waren verdwenen, hoewel die les senaar nog op slot was. Dat moet u niet vergeten." ,Wat hebt u over die cliché s te "verklaren, mijnheer Dolliver vroeg de officier van justitie. Niets, dan dat ik ze, met het pakje banknotenpapier, eergiste renavond in de lessenaar heb weg geborgen en ze daarna niet meer gezien heb," antwoordde Bob. Wat kan ik verder zeggen, vroeg hij, zich bewust van de. vij andige blikken, die de twaalf juryleden op hem wierpen. Toen was alleen Jaggers no^ over en daar hij niet Dolliver schuldig kon zijn, zag he er voor de benauwde huisknecht heel wat gunstiger uit, a jcheen hij dat zelf niet te beseffen^ Op dat ogenblik scheen niemand aan Jaggers te denken^ yervolgd). MAANDAG 2 AUGUSTUS. HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Gram.; 9 15 Ochtendbezoek bij jonge zie ken- 9.30 Gram.; 10.15 Cello en piano;; 10.30 Morgend.; 11.00 Gram.; 11.20 Oude "en nieuwe schrnvers; 11.40 Pianorecital; 12.00 Ancora-trio; 12.30 Olymp. Spelen; 12.45 Gram.; 13.00 Nws 1315 Orgelconc.; 14.00 Vacantie- vèrtelling; 14.30 Gram.; 15.30 Concert; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.15 Orgelconcert; 17.45 Lezing; 18.00 Dubbel vier; 18.30 Ned. Strijdkracht:; 19.00 Nieuws; 10.15 Onder .ie leeslamp; 11.: Actueel geluid; 19.45 Lez.; 20.00 Nieuws- 20.15 Residentie-orkest; 21.10 Gram.; 21.20 Met emigran- ten naar Canada; 22.15 Met band en plaat; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws; 23.15 Swee- linck-kwartet23.40 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8A5 Concert; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvit.: 10 30 i Gespr. van vrouw tot vrouw; 10.35 Gram 11.00 Op den uitkijk; 11.15 Gram.; 12.00 Con-i eert; 12.33 In 't Spionnetje; 13.00 Nieuws; 13.15 Skymasters; 13.451 Lezing; 14,00 Gram.; 14.15 Solis- tenconcert; 15.00 Reportage; 15.15 Org. en piano; 16.15 Gram.;l 16 40 Olymp. Spelen; 17.20 Gram ;l 17 30 Hoort zegt het voort; 17.451 Olymp. 'Spelen; 18.00 Nieuws; 18 15 Gram.; 18.30 Olymp. Spelen; 19.30 Muziek Amsterd. Politie;! 20.00 Nieuws; 20.15 Renova Sep-| tet; 20.35 Hoorspel; 22.10 Conc.; 22.30 Olymp. Spelen; 23.00 Nws.;l 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2