Chr. reisvereniging „Voorwaarts" Wat brengt de Radio? BINNENLANDS NIEUWS Ha SPORTNIEUWS BIM IN „KOMETEN';VAN HOLLYWOOD" DE „AMERICAN COUNCIL OF CHURCHES". Nieuwe lening van de Wereldbank voor Nederland? VRIJDAG 30 JULI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbez. bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 9.55 Quintet; 10.30 Morgendienst; 11 00 Graan.; 11.30 Piano en viool; 12.00 Gram.; 12.25 Strijkorkest; I.00 Nieuws; 1.15 Piano-duo; 1.45 Gram.; 2.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 Gram.; 3.30 Zang en piano; 4.00 Voordracht; 4.20 Orkest; 4 50 Gram.; 5.15 Clave- cimtoel; 5.30 Dubbel Vier; 5.45 Sport; 6.00 Lezing; 6.15 Gram.; 6.30 Ned. Strijidkr.7.00 Nieuws; 7.15 Reportage en Accordeonmuz. 7.45 Lezing; 8 00 Nieuws; 8.15 Concertgebouwork.9.15 Lezing; 9.35 Orgelconcert; 10.15 Mannen koor; 10.30 Sport; 11.00 Nieuws; II.15 Avondoverdenking; 11.30 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gram.; 10 00 Morgen wijding; 10.20 Gram.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.05 Voordracht; 11.20 Gram.;-12.30 Sport; 12 45 Gram.: 1.00 Nieuws; I.15 Ensemble; 1.45 Gram.; 2.00 Kookkunst; 2.20 Kamerorkest; 3.00 Boekbespr.; 3.20 Gram.; 4.30 Vacantietijd; 5.00 Filmland; 5.20 Muz. lezing; 6 00 Nieuws; 6.15 Accordeonork. en zang; 6.40 Ho nolulu Birds; 7.00 Denk om de bocht; 7.15 Nederland op zee; 7.22 Appèl ex-pol. gev.; 7.30 Le zing; 8.00 Nieuws; 8.05 Viool en piano; 8.30 Lezing; 9 00 Men vraagt; 9.30 De ducdalf; 9.50 Op vleug'len van muziek; 10,00 Bu tenl. weekoverz.; 10.15 Gram.; 10.40 Avondwijding; 11.00 Nws; II.15 Gram. gen en de verwoestende invloed van de oorlog en men zocht schutse en verpozing aan het strand en de koelere Noordzee- boulevard voor de verzengende stralen van de hete Julizon die zich zelfs op deze anders wel eens koelste plaats van Zeeland nog als een „hittegolf" deed ge voelen. Niettemin hielden alle oudjes zich kranig en bijna niemand heeft, dank zij de voortdurende afwisseling en de .bustochten ern stige hinder gehad van de hitte. Zo naderde weer het tijdstip van terugkeer en de leider van de tocht hield zich aan de klok. Op de terugreis werd te Goes in het hotel „De Prins van Oranje" gepleisterd, waar een verversing werd gebruikt en zo arriveerde men weer te Kruiningen-haven en via Perkpolder weer te Axel waar de beide plaatselijke muziekkorp sen „Concordia" en „Hosanna" de thuiskomst tot een „glorieuse ren- trée" maakte. Met muziek voorop trok de door een vijftal auto's vooraf ge- gane file van autobussen door de Stations- en Noordstraten naar het hotel ,,'s Lands Welvaren", hetwelk haar goede reputatie weer ophield door aan de welaan- gerichte tafels de oudjes met hun begeleiders een laatste onthaal te bieden dat allen zich alweer deden smaken. De muziek liet zich tijdens dit laatste bijeenzijn met vrolijke marsmuziek horen en zo was deze onvergetelijke dag voor onze Axelse ouden van dagen weer voorbij en keerden allen hoogst- voldaan terug naar hunne haard steden. t VLISSINGEN, Vlissingen gaat bouwen. Burg. en WetJh. hebben mede- gedeeld, dat thans 110 woningen zijn aanbesteed ter vervanging van in de „oude" stad verwoeste panden. Daarenboven zijn plannen voor de bouw van 15 woningen, eveneens ter vervanging van ver woeste pandent in bewerking en men mag aannemen, dat deze eveneens nog' dit jaar aanbesteed kunnen worden. Hetzelfde geldt voor een deel van 't aan de Bou levard Bankert geprojecteerde j flatgebouw, welk deel 30 wonin- I gen zal bevatten. Intussen worden verscheidene andere plannen gereed gemaakt, zodat de herbouw geen vertraging zal behoeven te ondervinden, in- j dien bij de uitvoering van een 1 der bovenvermelde objecten stag- j natie optreedt. Klok na halve eeuw weer terug. Bij de uit Duitsland terugge keerde, indertijd geroofde, klok ken bevond zich er een met het opschrift: „Soli Deo Gloria Mi chael Burgerhuys me fecit ao 1634. De heren Nicolaas Jansen Honynck en Pieter Jaspersen, burgemeesters en Jacob Heyns en Jasper de Maecht, tresoriers ter s.tede Vlissyngen". Het betrokken Rijksbureau nam hieromtrent con tact op met de gemeente Vlissin gen en bij onderzoek bleek, dat dit de klok uit het beursgebouw was, welke sedert een halve eeuw werd vermist. Toen dit gebouw rond 1890 door de gemeente werd j verkocht bleek plotseling, dat de i klok uit het torentje wgs ver dwenen en niemand wist waar heen. Men wil thans trachten de klok als luidklok in de St. Jacobs- j toren te gebruiken. SLUISKIL. Vooruitgang. Na ongeveer een jaar actie door de heer Faas en een dag hard werken in de tropenzon, is eindelijk Dinsdagavond een mo derne nieuwe benzinepomp ge plaatst, met electrische aanwij zing van opgepompte hoeveelhe den en te betalen prijs. Er was veel aandacht van de zijde der bevolking, die de nieuwe verlich te aanwinst eens kwam bekijken. Deze, op een voor het verkeer van Oost en West belangrijk punt geplaatste pomp zal veel service geven, vooral nu zij dag en nacht is geopend. Wij gaan vooruit. Als straks de fabrieken 'zullen werken, zal Sluiskil een waardig voorbeeld geven van on dernemingsgeest en zullen de triestige omstandigheden van de oorlog spoedig in het vergeet boek zijn geraakt. MOORDAANSLAG TE ZITTEN. De commissaris van politie te Zutfen heeft de opsporing ver zocht van de groentehandelaar, tevens verzekeringsagent W, B. J. van 't Hul uit Warnsveld, die verdacht wordt van een poging tot moord. Van 't Hul, die zich Dinsdag ten huize van een bewoner van het Warnsveldse wegkwartier te Zutfen voor het uitbetalen van een verzekeringsbedrag vervoeg de,. trof de echtgenote van de po lishouder, mevr. T., alleen thuis. Van 't H. verzocht haar een kwi tantie te tekenen zonder echter het geld ter beschikking te stel len. Zij weigerde dit en vroeg de man terug te willen komen, zo dra haar echtgenoot thuis zou zijn. Van 't H. verzocht haar toen even zijn handen te mogen was sen, waarna mevr. T. hem voor ging naar de keuken. Op dit mo ment gaf Van 't H. haar onver wachts enige slagen op het hoofd, waardoor ernstige en hevig bloe dende wonden ontstonden. Een worsteling volgde nog, waarbij de man poogde mevr. T. te worgen. Zij wist echter het huis uit te komen, waarop de verzekerings agent ijlings het hazenpad koos. Het was toen omstreeks 3 uur in de middag. Met spoed werd de hulp van een dokter ingeroepen. Deze achtte haar toestand niet verontrustend. Hij adviseerde het slachtoffer naar het R.K. Sint Walburgisziekenhuis over te bren gen. Van 't H. is nog steeds voort vluchtig. OVERBLIJFSELEN VAN OER-OS GEVONDEN. In Ten Esschen onder de ge meente Hoensbroek bij Heerien heeft men bij graafwerkzaamhe den de horens en de nekwervel van een oer-os gevonden, welke overblijfselen volgens deskundi gen zouden dateren van ongeveer een half millioen jaar geleden. De horens hibeben een lengte van 75 cm, terwijl de nekwervel, ter dikte van een baksteen, een in druk geeft van de reusachtige kop van het beest. Tot dusver waren in de provincie Limburg nog geen overblijfselen van een oer-os gevonden. Hoewel enigszins verkleurd, zijn de restanten zeer goed bewaard gebleven. Zij werden gevonden op een diepte van een meter in moe rassige grond. Enige centimeters dieper bevindt zich een harde onderlaag van klei, en aan deze omstandigheid is het te danken, dat de restanten niet weg neb ben kunnen zinken. De graaf werkzaamheden worden voortge zet en men hoopt hierbij nog an dere delen van deze oer-os te vinden. TWEE PERSONEN GEDOOD BIJ MOTORONGELUK. Dinsdagavond had te Rijscord een ernstig ongeval plaats, dat aan twee personen het leven kostte. De 38-jarige klecimatver Van Die, wonende te Barendiccht. reed met zijn 11-jarig zoontje ;:er motorrijwiel op de Rijksstraatweg te Rijsoord toen een vrachtauto uit tegenovergestelde richting een erf opreed, wat door Van Die niet werd opgemerkt, zodat een bot sing onvermijdelijk was. De bot sing was zo hevig, dat beide slachtoffers een schedelbasisfrac- tuur opliepen en onmiddellijk werden gedood. De bestuurder van de vracht auto treft geen schuld. Van de zijde van de Nederlands Hervormde Kerk vestigt men er de aandacht op, dat het congres van de „American Council of Churches", dat van 12 19 Aug. te Amsterdam wordt gehouden, niets te maken heeft met het con gres van de Wereldraad der Ker- i STUD'O P I „Achelous, ge zijt een schurk" riep Mugli met zijn geweldige stem, terwijl hij, in zijn rol van Hercules, de worsteling met Achelous om de hand van Deja- nira begon. „Au, au", riep Achelous, daar Mugli hem bijna de nek brak. „Stop", brulde de regisseur. „Helden roepen geen au, au! U moet sissen: „Verrader!" Op nieuw". „Verrader" klonk het nu berepen uit de mond van Ache lous. Ten tweede male greep Mugli zijn tegenstander aan, nog verwoibder dan de eerste keer. „Ik laat me niet ongestraft verrader noemen" dacht de detec tive. Inmiddels was het heertje naar de bewaarder van de wilde beesten gekomen. „Mag ik even een slang uitzoeken voor mijn cliënt?" vroeg het heertje vrien delijk. „Dat kan U zomaar niet doen", zei de bewaarder terwijl hij net hoofd schudde. De bewaarder bleek evenwel even gevoelig voor geld als 't heertje zelf en gaf toe. „Die vette daar met die gift- tanden", zei het heertje, nadat zij bij de hokken waren aangekomen. „Maak hem eerst maar nijdig". ken, dat van 22 Augustus tot 4 September in Nederlands hoofd stad bijeenkomt. De „American Council of Chur ches" is, naar de algemeen secre taris van de Wereldraad van Ker ken, Dr. W. A. Visser 't Hooft, onlangs reeds mededeelde, een kleine groep van malcontente Ge reformeerden, die geen kerken vertegenwoordigen, maar een aan tal losse gemeenten en die zich tegen de Wereldraad verzetten, omdat deze „modernistisch" zou zijn. Naar uit officiële bron wordt vernomen bestaat de mogelijk heid, dat Nederland een gecom bineerde lening zal ontvangen van de Wereldbank en particuliere Amerikaanse banken ten bedrage van in totaal ongeveer 12 millioen dollars. Deze lening zou bestemd zijn voor de financiering van de aankoop van schepen. Het Deense zeiljacht „Lange- sumd", aan boord waarvan de eige naar, diertg twee dochters en een bediende, is ten N. van Terschel ling in het mijnenveld aan de grond geraakt. De reddingboot „Brandaris" heeft het' jacht in de haven van Terschelling gebracht. OLYMPISCHE SPELEN. Bestuursvergadering F.I.N.A (Bijz. dienst A.N.P.) Tijdens de bestuursvergadering van de F. I. N. A. werden verschillende wereldrecords erkend w.o. de vol gende records gemaakt door Nel van Vliet: 200 meter schoolslag 2 min. 49,2 sec., gemaakt op 7 Februari 1948 te Hilversum, en' c.e 400 meter schoolslag in 5 min. 58,6 sec., eveneens gemaakt te Hilversum op 11 Maart 1947. ZWEMMEN. Op de Zaterdag j.l. gehouden zwemwedstrijden te Souburg wa ren de uitslagen als volgt: 3 X 50 m wisselslag persoo.n7 lijk dames: 1. R. Vergauwen, De Bruinvis, 2.27.1 (nieuw Zeeuws record)2. M. Claeyssens, De Bruinvis, 2.38.5; 3 X 50 m wisselslag persoon lijk heren: 1. J. v. d. Steen, De Bruinvis, 2.21.3; 2. S. Ventevogel, De Zeehond, 2.23.8 50 m schoolslag meisjes 1314 jaar: 1. C. v. d. Peiji, De Schelde, 46.4; 2. J. Haccou, De Zeehond, 59.4. 50 m schoolslag jongens 1314 jaar: 1. F Ranchaert, De Bruin vis, 46.2; 2. C. Verbeek, De Zee hond, 47.9. Men schrijft ons: Bovengenoemde vereniging hield Dinsdagavond in „Pro Rege" haar jaarvergadering, onder lei ding van de voorzitter, de heer C. Leunis. Na de gebruikelijke opening der vergadering en het welkom- en openingswoord kwamen de jaarverslagen aan de orde. Uit het verslag van de secre taresse, mevr. P. J. c. Verlinde Maandag, bleek dat de C.R.V. zich nog siteeds in een toenemende bloei mag verheugen. Het ledental is tot boven de 100 gestegen en nog steeds ziet het bestuur zich verplicht het aan nemen van nieuwe leden te rem men. Velen geven zich nog steeds op. Men blijft echter naar een oplossing dezer niet eenvou dige kwestie uitzien. Hoofdmomente was weer de ledenreis. Dit jaar ging het naar Dinant. De reis slaagde uitste-' kend en opnieuw is er genoten van de prachtige natuur, die voor al het Maasdal zo rij;k-is. Jam mer genoeg blijven de „franken" een grote handicap Zeer teleur-, stellend is het, dat door de jong- ste maatregelen het niet mogelijk is, met een collectieve reispas ge- zelschapsreizen naar België te maken, en dat terwijl ons gewest door de Belgen wordt over stroomd. Voor Zeeuws-Vlaanderen zou althans deze 'bepaling dienen te worden ingetrokken. Dit jaarverscheen voor het eerst na de oorlog weer een uit gebreid jaarprogramma. Naast de gewone re.is, wordt de leden nog heel wat geboden. Zo was er o.a. een filmavond en trad in de verlopen winter hier op het bekende mandolinegezelschap „Apollo" uit Goes. In het ko mende najaar zal „Apollo" dit bezoek herhalen. Het bestuur heeft nog vele plannen. Getracht zal worden deze geleidelijk te ver wezenlijken. De penningmeester, de heer M. Th. G. v. Kerkvoort, gaf een over zicht van het finantieel verloop. Ook dit was gunstig. De reke ning sloot met een batig saldo, terwijl het „reservefonds" verder kon worden versterkt. Secretaresse en penningmeester werden door de voorzitter harte lijk dank gezegd voor het veie door hen verrichte werk, dat, nu de C.R.V. zich steeds meer gaat ontwikkelen, nog gedurig toe neemt. Na bespreking en goedkeuring der jaarverslagen kwam aan de orde de ledenreis j.949. Nadat uit de vergadering enige wensen dienaangaande kenbaar waren gemaakt werd het be stuursvoorstel aaix de orde ge steld. Uitvoerig werd dit reisplan door de voorzitter toegelicht. Om de leden een duidelijk overzicht te geven van deze tocht was deze reis op een grote kaart uitgestip peld. Met algemeen stemmen werd dit plan goedgekeurd. Dat het werk van deze reisvereniging zich breder ontwikkelde ibleek ook uit deze voorgenomen reis. In 1932 begonnen met reizen van 1 dag, zal men, nadat het reiswerk van 1940 tot en met 1946 geheel stil lag, in 1949 komen tot een 3- daagse reis door Nederland. Bij de gehouden bestuursverkie zing werden de periodiek aftre dende leden, de heer C. Leunis en mevr. M. VinkVan Tatenhove, herkozen. Het bestuur vroeg en verkreeg goedkeuring der vergadering, om actie te voeren tot afschaffing van het nu vereiste Belgische visum op een collectieve pas voor reizen, via België, naar of van Nederland en naar gehoopt wordt zeer binnenkort ook weer naar België zelf- Vooral nu er enige hoop is, dat voor deze dagreizen ook francs beschikbaar zullen ge steld worden Voor een vereniging, als de C.R.V., betekent een dagreis naar of van België, aan grenspapieren een uitgave van een kleine veer tig gulden! Wanneer zal een bewijs van Ne- delariderschap weer voldoende zijn? Dit klemt temeer, aldus het bestuur, omdat men in vele ge vallen voor reizen vanuit centraal Nederland naar Zeeuws-Vlaande- ren op België is aangewezen. Im mers de laatste boot waarop een bus de overtocht vanaf Kruinin- gen kan maken vaart af om 21.05. En dat op een veer, waar op het zo druk is, dat geregeld twee boten moeten varen. Dit zou nog dienen te geschieden met de boot van 23.06. De „hakke- puffer", die nu vaart, kreeg dan tevens een waardige vervanger en men hoefde dan voortaan niet meer zo'n omreis via België te maken. Na verdere afdoening der huis houdelijke zaken werd deze goed geslaagde jaarvergadering door de vice-voorzitter, de heer A. de Jonge, gesloten. 50 m borstcrawl meisjes 1517 jaar: 1. S. Philippo, De Schelde, 40.1; 2. S. Loof, De Schelde, 40.2. Zweedse estafette dames: 1. De Bruinvis, 8.12.2; 2. De Zeehond, 8 50.7. 100 m rugslag heren: 1. C. Wagenaar, De Zeehond, 1.32.5; 2. A. Wattel, Luctor, 1.40. 500 m vrije zwemwijze dames: 1. R. Vergauwen, De Bruinvis, 9.02.3; 2. M. Claeyssens, De Bruinvis, 10.05.4. 500 m vrije zwemwijze heren; 1 S. Ventevogel, De Zeehond, 8.12.6; 2. C. Wagenaar, De -Zee hond, 8.21. Uitslag waterpolocompetitie: Zeehond II'Bruinvis 21; Zee hond-Bruinvis (dames) 03; Zeehond IBruinvis I 21. Stand zwemeompetitie1. De Bruinvis 3926.3 punten; 2. De Zeehond 3931.6 punten; 3. De Schelde 4365 punten. Zwemwedstrijden te Dinant. Bij de Zondag j.l. gehouden wedstrijden te Dinant wist de Sasse Zwemclub De Bruinvis een behoorlijk aantal eerste prijzen in de wacht te slepen. 100 m schoolslag dames: 1. R. Vergauwen, De Bruinvis; 2. M. Mazure, Namur. 50 m rugslag heren: 1. J. v. d. Steen, De Bruinvis; 2. D. Solle- veldt, De Bruinvis. 50 m schoolslag kadetten: 1. Guyda Givet (Frankrijk)2. W. Fermont, De Bruinvis. 100 m vrije slag dames: 1. J. Claeyssens, De Bruinvis; 2. M. Claeyssens, De Bruinvis. 100 m schoolslag heren; 1. J. v. d. Steen. De Bruinvis; 2. K. Hamelink, De Bruinvis. 50 m vrije slag kadetten meis jes: 1. Y. Vermeulen, De Bruinvis. 50 m vrije slag kadetten: 1. A. Sampon, De Bruinvis; 2. Richet Givet. 100 m vrije slag heren: 1. R. Klein, De Bruinvis; 2. G. Thonon, Dinant. 50 m rugslag dames: 1. M. Claeyssen, De Bruinvis; 2. R. Ver gauwen, De Bruinvis. 3 X 50 wisselslag estafette heren: 1. Namur; 2. De Bruinvis. 4 X 50 m schoolslag heren: 1. Dinant; 2. De Bruinvis. 3 X 50 m wisselslag estafette dames: 1 De Bruinvis. 4 X 50 m vrije slag heren: 1. De Bruinvis; 2. Givet. Waterpolo DinantDe Bruinvis 1—3. Na afloop hij de prijsuitreiking werden aan de diverse winnaars prachtige prijzen uitgereikt. De aanvoerder van het Sasse zeven tal ontving een prachtig koperen schild met het wapen van Dinant als prijs. In 121/2 uur over het Kanaal. 1He,t is de Italiaanse paarden fokker Gamtoi gelukt het Kanaal tan Andresselles bij Kaap Griz- Nez naar Dover over te zwem men. Gisteren vroeg vond men de Italiaan, die de tocht in 12 uur en 36 minuten had volbracht, uitgeput op een pier liggen. Gamibi, die in zijn woonplaats Ravenna, bekend staat als een goed lange afstandzwemmer, had gedurende de nacht met 'veel wind te kampen gehad. Bij het naderen van de Engelse kust, bleek de volgboot plotseling niet meer verder te kunnen, zodat de zwemmer het laatste deel geheel alleen moest afleggen. INBRAAK BIJ RIJKSBUREAU TE AMSTERDAM. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers hun slag geslagen in het Rijksbureau voor Huiden en Leder aan de Kei zersgracht te Amsterdam. De kluis van het Bureau werd opengebroken en een 'bedrag van 37,700 aan contanten gestolen. Voorts worden 117 kwitanties en een groot aantal bescheiden ver mist. Het onderzoek is met kracht ter hand genomen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3