I 1' hl i le ir op onze Bonnen ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE Woft 1 - P 1ft h 1 a h >i E r: krijgen we Kermis aan boord van de „Indrapoera" De Bandencontrölelingetrokken aan Belgische grens Conferentie voor bestrijding Coloradokever EINDE hittegolf nog ntd in zie 'T ENE VOORDEEL NA e HET ANDERE! Ilium Voor het tijdvak van 1 tot en met 14 Augustus 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood: 0871 brood 800 gram brood (geldig tot en met 7 Aug.) 0881 brood 200 gram brood (geldig tot en met 7 Aug.) Alle bonkaarten: 090 alg. 250. gram boter of mar garine of 200 gram vet 091 alg. 1 ei 092 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 093 alg. 100 gram bloem, zelf rijzend bakmeel of kinder meel Bonkaarten KA, KB, K€ 808: 096 alg. 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 097 alg. 250 gram 'boter of mar garine of 200 gram vet 098 alg. 250 gram kaas of al2l2 gram korstloze kaas 099 alg: 250 gram waspoeder B 107 800 gram brood (geldig tot en met 7 Augustus) B 108, C 110 500 gram boter of margarine of 400 gram vet C 109 400 gram brood (geldig tot en met 7 Aug.) Bonkaarten KD, KE 808: 111 alg. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 112 alg. 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 113-alg. 125 gram kaas of 156 Vi gram korstloze kaas 114 alg. 500 gram waspoeder D 117 800 gram brood (geldig tot en niet 7 Augustus) E 119- 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kindenbiscuits Tabak- en versnaperingskaarten QA, QB, QC 808: 87 versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisei en2of 400 gram jam, stroop enz. 90 versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, ME, MH 808: i(bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van «f noTilf M Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 044, 045 en 046 vlees blijven geldig tot en met 7 Augustus. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 Juli worden gebruikt. Het troepenschip „Indrapoera", dat Dinsdag te Rotterdam aan kwam, is, zoals men weet, onge veer een week later gearriveerd dan in de bedoeling lag. Om de tijd te bekorten is er aan boord een dag kermis-op-zee gehouden, zoals de gezagvoerder, kapitein J. D. Jiben vertelde. Er was een schiettent, een ballentent, een rad van avontuur. Men heeft nog even gedacht aan een „kop van jut", maar die was niet zo gauw te construëren en de slaghoedjes ontbraken. Eer van de militairen was als waarzegster „ondergedoken" in een tent, waar „zij" de meest zonnige, maar ook zonderlinge toekomstheelden voorspiegelde. Alles geschiedde a raison 'van een dubbeltje of een kwartje. De Door C. B. BOOTH. 62) (Nadruk verboden). ,Hm..." bromde Bakerville, langs zijn kin strijkend, „dat is zo Ik heb eigenlijk niet veel aan hem gedacht, omdat hij een goed alibi had. Hij was aan h6t strand en dat schakelt hem dus uit als de moordenaar van Strawn. Maar van de andere kant pleit dat te gen hem. Ik kan me hegrijpen dat hij zijn oom wilde vermoor den maar ik kan me niet voor stellen, wat hem ertoe gedreven zou hebben, de drievimgerige man te doden." „Er zijn soms lui, die hondera pond stelen om vijftig terug te kunnen betalen", zei Tommy wijs gerig. „Hoe meen je dat? ,Als het Grimshaw is geweest, die zijn oom vermoord heeft, dan zou hii Padden vermoord hebben, om zichzelf te dekken. Misschien opbréngst kwam de oud-strijders ten goede. De prijzen waren voor het grootste deel beschikbaar ge stekt door de R. A. O. Volgens gezagvoerder Jiben was het die dag aan boord een leven als een oordeel. Door mid del van een geluidsinstallatie schetterde van alle kanten de mu ziek over het dek en door de rui men. Het geroezemoes van lachende stemmen en enthousias te of teleurgestelde uitroepen maakten er een cacophonie van. De stemming was geweldig, maar de gezagvoerder, die dapper mee deed, moest het in de schiettent tegen zijn concurrenten afleggen. In de ballentent had hij meer suc ces. Hoe bcsiaaf keft! Belastingverlagingen in Monster. De gemeente Monster is tot drastische verlaging van een drie tal belastingen overgegaan in to taal tot een bedrag van 47.750 gulden. Hierdoor moet de ge meente zelf missen 3850,om dat zij in verlband met de belas tingverlagingen minder zal ont vangen iuit het gemeentefonds. Het schoolgeld wordt met 50 pet. verlaagd, waarmee een be drag van 39000,is gemoeid. De afschaffing van de heffing op ongebouwde eigendomemn be tekent 7550,— minder belas tinggeld welke vermindering ten goede 'komt aan eigenaars van land- en tuinbouw- en weidegron den. Van de 150 gemeentelijke opcenten op de hoofdsom van de personeele belasting, laat de ge meente eveneens 50 pet varen. Bedroegen de optenten vroeger 150 pet van gemeentewege en 50 pet van de provincie, dit wordt dus nu 100 pet. plus 50 pct„ of wel 25 pet. minder opcenten. Uit officiële bron verneemt de K.N-A.C., dat de controle op ban den aan de Belgische grens is ingetrokken. Engeland zal alle landen van Europa uitnodigen om deel te ne men aan een conferentie voor de bestrijding van de Coloradokever in October te Genève. Een functionaris van het Brit se Ministerie van Landbouw heeft medegedeeld, dat deskundigen van de betrokken landen een reis van acht dagen gemaakt hebben als begin-poging om het vraag stuk op internationale basis op te lossen. Langs de Oostgren-_ zen van Nederland, België, Lu xemburg en Frakrijk waren een millloen acres aardappelland 'be stoven met arsenicum- en DDT- preparaten. In Nederland, aldus deze woord voerder waren meer dan 500 con troleurs doende geweest om de plaag te bestrijden. In Frankrijk en België werd thans intensieve propaganda gevoerd, terwijl de houding aanvankelijk zeer apa- tisch was geweest. In de „King's Station Mide" bij Princeton, heeft zich Dinsdag een ontploffing voorgedaan waar door 14 mijnarbeiders gedood erf vier gewond zijn; twee van hen ernstig Door de kracht der ontploffing werd een betonnen afsluitstuk, dat aangebracht was om een vo rige brand tegen te houden, weg gedrukt. De oorzaak is onbekend. Gedurende de laatste 10 dagen zijn er belangrijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling- over Europa en het aangrenzende zeegebied van de Atlantische Oceaan opge treden,, waardoor zich in geheel West-Europa een periode met grote warmte heeft ontwikkeld. Trokken de laatste weken tot Zondag 18 Juli de meeste Oceaan depressies over de Britse eilanden naar het Oostzeegebied of Duits land, daarbij veel regen en koude veroorzakend, na Maandag 19 Juli werd de baan van deze de pressies steeds Noordelijker. Een depressie, die zich vorige week Woensdag over het Oostelijke deel van de Verenigde Staten ont wikkelde, trok snel in diepte toe nemend de Oceaan over. Deze de pressie transporteerde met grote snelheden enorme hoeveelheden tropische lucht, afkomstig uit het gebied van de Golf van Mexico, in de richting van Europa. Afgelopen weekend naderden deze warme ludhtmassa's Europa. Hierbij vormde zich tegelijkertijd een uitgebreid hogerdrukgebied over Europa met centrum boven het Oostzeegebied. Dit had tot gevolg, dat de depressie, die deze warmte had aangevoerd, in Noor delijke richting afboog en verder zonder het weer op het vasteland nog verder te kunnen beïnvloe den, en ook alle volgende oceaan- depressies, over Usland ver dween. Na Zondag konden de maxi mumtemperaturen tengevolge van de sterke bestraling van de zon en de aanwezigheid van de inmiddels in de hogere lagen aan gekomen warme lucht iedere dag hoger worden. In geheel West-Europa begon een hittegolf. Dinsdag stegen de temperaturen in ons land bij na overal tot boven de 30 gra den, alleen in sommige plaatsen aan de kust waar de wind over v.ater was gestreken, bleven de wist hij niet eens, dat Padden maar drie vingers had. En hebt u gezien, dat Grimshaw een op gezwollen yerkleurde vinger heeft? U moest hem eens zo heel terloops vragen, hoe dat gekomen is.,r „Dat zal i'k bij de eerste de beste gelegenheid doen", beloof de J. B. „En dan die schop! Die ellen dige schop! Zo'n schop wordt ge woonlijk gebruikt om te graven. Ik zou wel eens willen weten oi er enig verband bestaat tussen die schop en... dit." Hij haalde een klompje klei uit zijn zak te voorschijn „Wat is dat?" vroeg Tommy. Klei, beste jongen, een klomp je klei, dat van iemands schoen is afgevallen, toen hij in de bi bliotheek was. En dit is daarom zo belangrijk... omdat je hier langs de kust vrij diep zult moe ten graven om op klei te stui ten!" „En daar Frank Drievinger een schop gekocht heeft,, is het vrij wel zeker dat hij in de klei ge- laven heeft, waarom dan ook. Misschien groef hij naar een an- maximumtemperaturen lager. Woensdagnacht daalde 't kwik op sommige plaatsen niet bene den de 20 graden. De lucht, die zich nu boven West-Europa be vindt is zo warm dat de maxi mumtemperaturen bier en daar op kunnen lopen tot ongeveer 35 graden. Bij deze temperatuur begint de opbouw van de atmosfeer ech ter onstabiel te worden, zodat vorming van verspreide hitte-on- weders in de namiddag mogelijk wordt. Inmiddels ls de luchtdrukver deling nu wel weer aan langza me wijzigingen onderhevig Het hogedrukgebied hoven de Oostzee breidt zich over de Balkan uit en hoven Zuid-Frankrijk en de Golf van Biscaye ontwikkelde zich een vlakke depressie, waardoor ook in ons land de barometers langzaam verder dalen. De kan sen op vorming van warmtq-on- weders in de namiddag worden daardoor geleidelijk iets groter, maar het eind van de hittegolf is toch nog niet in zicht. Wel zul len over enkele dagen wat koele re Oceanische luchthoeveelheden van het Zuid-Westen uit over Frankrijk gaan doordringen, doch deze lucht wordt bij het opdrin gen in Noord-Oostelijke richting nog weer flink verwarmd. De veranderingen voltrekken zich echter maar heel langzaam, zodat de eprste paar dagen het buitengewoon warme weer nog blijft aanhouden met hoge nach- I telijke minimumtemperaturen en veel zonneschijn overdag. Een Dinsdagavond door de geneesheren van Palmiro Togliat- ti, de leider der Italiaanse com munistische partü, uitgegeven bulletin meldt, dat de patiënt aan de 'beterhand is en weldra uit het ziekenhuis zal worden ontslagen. der stel cliché's. dat de Zwarte Vos ergens in d,e grond gestopt had. Het is in elk geval een goede veronderstelling, dat het van een schoen afgevallen is. Was het al hard, toen u het vond „Het was nog helemaal vochtig en zacht". Tommy sprong, rood van op winding, overeind. „Dat is een oplossing!" riep hij uit. „Frank Drievinger is niet al leen gisteravond hier in huis ge weest, maar vandaag ook... van morgen! Die Polly heeft dus toch gelijk gehad; er wds werke lijk iemand die avond in die ka mer, toen ze het licht door het sleutelgat gezien heeft, al von den ze dan ook niemand en al hebben wij achter de boekenkas ten dan geen uitgang gevonden." „Maar als dat het geval is, wie heeft Frank Padden dan ver moord?" „Nou hebt u mijn theorie om gegooid, ouwe heer", mopperde Tommy klagelijk. „Aan één van deze twee moor den hebben we genoeg te klui ven, zonder een andere erbij no- M.U.L.O.-EXAMEN. Geslaagd. Bij de dezer dagen te Goes ge houden Mulo-examens slaagden oan. nog de volgende candidaten: P. van Driel en A. Rouw te Temeuzen, K. Donze, T. van Bel- leghem, A. van Renterghem, J. de Braai, allen te Sas van Gent, O. van Cadsand, Zaamslag en C. Dieleman, Axel. TERNEUZEN. Pavilion d'Or te Den Haag. Behoudens een enkele machine- storing is ook de route Rotter damiDen Haag vlot verlopen voor de deelnemers van de „Pa vilion d'Or." 's Morgens om 9 uur liepen reeds de eerste jachten aan de Laakhaven te Den Haag binnen. Toen om 12 uur de laatste boten waren gearriveerd, was de haven in een grote vlaggenzee omge toverd. Het valt overigens voor de Engelse zeejachten niet mee om in de binnenwateren van Ne derland te moeten manoeuvreren. Door het verschil in diepgang waren sommige jachten verplicht andere wateren te bevaren, dan oorspronkelijk de .bedoeling was. Zaterdagmorgen verlaten de deelnemers Den Haag om zich via Leiden en de Kagerplassen naar Amsterdam te begeven. Algemene Handelskennis. Middenstands-exajnen By het Woensdag alhier gehou den Middenstands-examen, Alge mene Handelskennis, zijn ge slaagd: J. Mangold, Axel; A. J. Man- naert, Vogelwaarde; F. H. Mat- theeuws, Sas van Gent; P. F. Meerschaert, Clinge; A. I. Meijer, Terneuzen; A. Mortier, St. Jan steen; M. H. Nieuwdorp, 's-Gra- venpolder; A. C.'de Pauw, Ter- neuzen; G. A. Penneman, Honte- nisse; Ia Je Penneman, Hontenis- jse; P. J. Pladdet, Zaamslag; P. Provoost, Terneuzen; G. C. van Putte, Clinge; A. A. du Puy, Uzendijke; P. W. Raas, Sluiskil; A. Rentmeester, Ovezande; G. N. A. Rammeloo, Philippine; W. O. Renique, Sas van Gent; J. W. Robijn, Axel; Ny' Ma Roelans, Terneuzen; W. ie Roy, Oostburg; J. W. F. de Ruijter, Terneuzen; J. Rijk, Oudelande; Ch. Scheele, Axel; M. J. Scheele, Axel; J. V.. Schelleman, Axel; G. F. M. de Schepper, Boschkapelle; P. de Schepper, Vogelwaarde; Aa de Smet, Koewacht; C. F. de Smet, Uzendijke; C. Smies, Axel; J. P. Smies, Axel; H. J. Smit, Ter neuzen; F. A. de Smit, Hulst; E. J. van der Sneppen, Terneu zen; Ma Ca Sponselee, Honte- nisse. AXEL. Op reis met de ouden van dagen. Voor de zoveelste maal maak ten Dinsdag onze ouden van da gen hurt jaarlijkse uitstapje. Dit maal was het doel der reis een excursie door het zo zwaar door de oorlog geteisterde eiland Wal cheren. Zoals na de oorlog gebruikelijk is, ging het initiatief van deze jaarlijkse trip opnieuw uit van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer met inschakeling van de diverse kerkelijke instanties. Deze allen tezamen hebben weer op uit nemende wijze van hun organisa tie-talent blijk gegeven Onder een smoorhitte werd des .voormiddags met een drietal auto bussen van de Z.V.T.M., die aan ruim honderd der Axelse oudjes plaats boden, gestart. De reis ging via Perkpolder en verliep.' dank zij het schitterende weer en de kundige chauffeurs uitstekend- In een matig gangetje ging het door de oogstrijpe Z.-Vlaamse landouwen en na de mooie' Schel- detocht kreeg het landschap aan de Overkant weer een enigszins ander aspect. De welige kersen boomgaarden en de fraaie Zuid- dig te hebben." Bakerville knikte toestemmend „Dat heb je volkomen juist ge zegd, Tom. HOOFDSTUK XXVI. De jury geeft een beslissing. De volgende dag brak grauw en triestig aan. Iedereen was even gedrukt. Mevrouw Eastman wilde weg en verklaarde, dat ze gek zou worden, als ze nog een uur in het huis moest blijven. Dooli Bakerville had bevolen, dat allen moesten blijven tot na het gerechtelijk onderzoek, dat in de namiddag zou worden gehouden. De mensen, die de jury moes ten vormen, waren reeds opge roepen en sommigen waren reeds gekomen, in gezelschap van in woners van Pond Bay, die overal ronddrentelden. Het was nu bijna 20 uur geleden, dat Frank Pad den uit het water opgevist was. En ondanks al hun moeite en ar beid waren J. B. en Tommy nog niet veel wijzer geworden. Tom my had met hardnekkige volhar ding' overal in het huis opmetin- Bevelandse dorpen en landschap pen boden in hun zomerse welge daanheid een wisselendboeisnde aanblik en men ervoer weer eens te meer, hoe mooi ons eigen Zeeuwse land feitelijk toch is. Zo naderde men over de Sloedam het eiland Walcheren en alweer veranderde, ondanks veel over eenkomst, het karakter van de omgeving. Vooral de door de oor log aangerichte verwoestingen, ook tengevolge van de inundatie van het grootste deel van het eiland, waardoor de vroegere bomenpracht en tvpischa beplan tingen van deze eertijds door de Engelsen genaamde „tuin van Zeeland" zo deerlijk werden be troffen, maakte een diepe in druk op onze oudjes die voor het merendeel hiervan nóg weinio- hadden gezien. In Middelburg werd gepleisterd en ook dze stad heeft veel van haar oude luister en schoonheid ingeboet. Hier werd o m. de ne- restaureerde „Abdij" bezichtigden toen men de bezienswaardigheden der Zeeuwse hoofdstad had opge nomen, reed men, op het warm ste gedeelte van de dag naar het liefelijke' Domburg waar in het hotel „De Kroon" de keurig ge dekte tafels gereed stonden en het gezelschap zich tegoed kon doen aan een heerlijke koffie- maaltijd Minutieus was tot hier- toe alles verlopen en de waar- nemend Burgemeester, de heer P. J. van Bendegem, was voorzeker aller tolk, toen hij namens onze oudjes de organisatoren hulde bracht voor deze opnieuw voor beeldig voorbereide prachtige tocht. De voorzitter van V. V. V., de heer Van Maale beantwoordde deze hartelijke toespraak en hoop te nog vele malen op dezelfde wijze werkzaam te kunnen zijn om de oudjes een aangenaam jaarlijks uitstapje te bezorgen. Na de geneugten van de maal tijd en het bekoorlijke Domiburgse strand ging de tocht naar het zwaar geteisterde West-Kapelle, waar men eerst recht de indruk van het oorlogsleed onderging, ook door de aanschouwing van de door de bommenwerpers bescha digde en doorbroken zeedijk, waardoor het eiland grotendeels overstroomd werd, door het Noordzeewater. Toen dit alleg in ogenschouw genomen was, werd de tocht voortgezet in de {ichting „Vlissingen". Via huize „Der Boede" en de typische Waicherse dorpen, - alle met de kerk als centraal punt bereikte men de Scheldestad. Ook hier, waar nauwelijks één huis voor ernstige oorlogsschade gevrijwaard bleef, deed men een indruk op van de verschrikkin- Als U een pot De Gruyter's jain op Uw bon neemt en dat is een heel goede keus! geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebt! Van 29 Julhtot en met 4 Aug. krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en be halve 10% korting nog lOOgram toffées (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! 821 (Ingez. Med.) gen gedaan en was tot de conclu sie gekomen dat nergens een ge heime doorgang wezen kon. En hoewel het huis in alle hoeken en gaten doorzocht was, waren de vermiste cliché's niet terecht ge komen. De. woonkamer was, door haar ruime afmetingen, de beste plaats om de rechtszitting- te houden en was daartoe dan ook ingericht. „Ik veronderstel," zei de coro ner, „dat er een voorlopige be slissing genomen zal worden, zo dat we een week uitstel krijgen. Dat geeft u een betere kans. De sheriff zal zijn arrestanten wel vast willen houden. Hij zal hier wel dadelijk komen en Jaggers en Dolliver meebrengen. Zodra zij er zijn, zullen wij maar begin nen." Vijf minuten later kwamen ze dan ook. De beide arrestanten aan elkaar geboeid. Dolliver was doodsbleek en stil; Jaggers ver keerde in een soort verdovings toestand. Achter hen kwam een jonge, zenuwachtige man, met een bril op. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2