SPORTNIEUWS Binnenlands Nieuws UiT OE PROVINCIE BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" Handelaars in valse Textielpunten stonden terecht AARDENBURG. Wijziging maximum-prijzen Peulvruchten ook om het symbool, dat Ik er in zie van nieuwe bloei en van be lofte voor de toekomst. Moge de beplanting der wal len en dit plantsoen, die Ik thans overdraag aan de Burgemeester van Sluis, onder de zorg van hem en de inwoners dezer gemeente voorspoedig groeien. U, studenten, wens Ik toe, dat gij in uw jeugdige kracht de be lofte moge inlossen van een leven toegewijd aan de Nederlandse ge meenschap. Burgemeester Aemoudtsdie vervolgens sprak, verklaarde, dat deze dag de grote dag voor Sluis was. Hij bracht de grote dank over waarmede niet alleen de stad Sluis, doch het gehele gewest dit geschenk aanvaardt eh verzeker de H. M. dat deze dag van het Jubileumjaar 1948 in de herinne- I ring der bevolking zal blijven I voortleven. Met een „Leve de Koningin", hetwelk door alle aanwezigen j ■spontaan werd overgenomen, be sloot de heer Aemoudts zijn dank woord. Nadat H. M. zich vervolgens verschillende personen, w.o. de vertegenwoordigers der studen- tencorpbra en het gemeentebe stuur van Knocke (B.), met aan het hoofd burgemeester Lippens, had doen voorstellen, begaf Zij Zich onder gejuich der duizend koppige menigte, welke op en nabij de wallen stond opgesteld, naar Hotel „Sanders", waar de thee werd gebruikt. Ook hier wer den verschillende personen aan H. M. voorgesteld, waaronder ook de leidsters en leiders der Stu dentenkampen, de studenten- boomplanters en de ontwerpster der maquette. Op zeer ongedwongen wijze on derhield H M. Zich met velen der aanwezigen, waarbij Zij Zich meermalen naar een der tafels begaf, om bij het daaromheen geschaarde groepje plaats te nemen. Na een verblijf van ongeveer één uur, nam H M. de Koningin afscheid, waarbij Zij persoonlijk de heer en mevrouw Sanders- - De Paauw Haar dank betuigde voor de buitengewone ontvangst. Bij het verlaten van het hotel aeed zich nog een aardig inter mezzo voor, toen een nabij de uit gang opgestelde dame aan H. M. die zichtbaar ook van de bui tengewone warmte van deze wel zeer zomerse dag te lijden had namens de Sluisse bevolking vroeg, of het niet mogelijk kon zijn dat ook Sluis de Prinsesjes eens zou zien. Glimlachend antwoordde H. M.: „Dat kan Ik U niet beloven, dat zult U aan Mijn Dochter en Schoonzoon moeten vragen". Onder luid gejuich der samen gestroomde menigte werd hierna vertrokken om over Nieuwvliet en Groede naar Breskens te rij den, van waaruit omstreeks half vijf de overtocht naar Vlissingen wederom per Prins Willem I aanving. Van daaruit vertrok H. M. per trein wederom naar Den Haag. Tenslotte willen wij nog ver melden, dat in Nieuwvliet H, M. een bouquet werd aangeboden door de oudste inwoonster, mej. Van Houte, terwijl de dames mevr. Roegiersvan de Lijcke en mej. Heule doosjes, gevuld met „Nieuwjaarswafeltjes" en „Sui- kerspekken" aan de Vorstelijke Grootmoeder voor Haar Kleinkin deren overhandigden En in Groede waren het de dochter van burgeméester ESve- raers en een der welpen van een in de gemeente verblijvende groep Franse padvinders, die H. M. een bloemenhulde brachten. GEVAAR VOOR HERHALING COLORADOKEVER-INVASIE. Het huidige warme weer en de heersende windrichting maken opnieuw het aanspoelen van Colo radokevers aan onze kusten en aan de oevers van Ooster en Westerschelde mogelijk. Aangezien de kevers, wanneer zij aanspoelen nog leven, en, na te zijn opgedroogd, de aardappelveld den in het binnenland opzoeken, is het noodzakelijk een eventuele in vasie der insecten af te weren. Het hoofd van de Plantenziek- tenkundige dienst te Wageningen verzoekt aan een ieder, die Colo radokevers aan de stranden vindt, dit onverwijld aan de burgemees ters of aan de politie te melden. Deze autoriteiten stellen zich dan in verbinding met de districts ambtenaren van de Plantenziek- tenkundige Dienst in verband met de te nemen maatregelen ter ver nietiging der kevers. TERN'EUZEN. Hoofdingenieur Rijks waterstaat. Bij Kon. besluit is, te rekenen ingaande 1 Juli 1948, bevorderd tot Hoofdingenieur van de Rijks waterstaat in vasten dienst, de ingenieur van de Rijkswaterstaat de heer Ir. J. van de Kerk, alhier. Middenstands-examen Algemene Handelskennnis. Bij het Dinsdag alhier gehou den Middenstands-examen, Alge mene Handelskennis, zijn ge slaagd: m A. J. Gordijn te Graauw; H. Th. van Grembergen te Terneu- zen, P. F. de Gronckel te Koe wacht, A. D. de Guytenaer te Vogelwaarde, My. Aa Haartsen te Schoondijke, J. P. van den He mel te Terneuzen; Ra. Ja. Her mans te Bosohkapelle; J. J. L. Herrebout te Axel. G. P. Heije te Clinge, Aa. Pr. P. Heijman te Westidorpe, H. Hommers te Ter- neuzen, P. C. d'Hont te Groede, W. M. M. Hoogerwerf te Aarden burg, C. A. Hoogstraate te Axel, Ma. La. van Hoye te Sas van Gent, A I. van Hoorn te Nieuw vliet, P. M. Hoste te Aardenburg, L. J. Jonker te Terneuzen, A. M. Kerckhaert te Hulst, N. F. Kie- boom te Sas van Gent, A. de Ko ning te Baarland, A. Koole te Hoek; A. F. Kroes te Vogelwaar de, J, F. de Krijger te Philippine, A. P. Lambert te Boschkapelle, W. D. Lambert te Stoppeldijk, Ce. As. Lammens te Koewacht, W. - van Leeuwen te Terneuzen, J. A. Maes te Hulst, R. de Maesschalck te Sluiskil, J. C. Mangnus te Clinge. Examen Algemene Ontwikke ling, Acte N-O- Voor het examen Algemene Ontwikkeling acte N. O., gehou den alhier, slaagden de heren; J. J. Bareman te Axel; G. P. van den Berge te Axel; K. P. Kant te Biezelinge; G. Neels te Hoek; N. Jansingh te Koude- kerke; A. Franse te Kwaden- damme; A. J. de Vos Burchart te Souburg; A. Hamelink te Ter neuzen; C. Wieles te Terneuzen; J. Wieles te Terneuzen; G. H. Kooger te Vlissingen; A. C. Mar- teijn te Uzendijke. Examen muziekschool. Voor de op 24 Juli gehouden overgangs-examens slaagden de volgende lerlingen Afdeling piano. Eerste leerjaar: Bertientje Dorrepaai; Gerrit Jan Dorrepaal; Suzy Harte; Marijke van Hauwe; j Ria Kavelaars; Nelly Kavelaars; Jopie Klaassen; Saartje Ramse- laar; Joke Veldhuijzen; Yvonne Vermeulen te Sas van Gent; Cor nelia Zanders. Derde leerjaar: Carla v. d. Borg, Hoek; Peter van Breda Vriesman; Tonny de Bruijn; Mar tha Lambrechtsen; Annie Ver meulen, Sas van Gent, met lof. Vierde leerjaar: Mia de Bruijn; Gé Reinders; Pee Vos, Sas van Gent; Poldy Wisse. Vijfde leerjaar: Jopie de Jong; Godefriedus Snoek. Einddiploma: Ria van Mosse- veldeEva Scheele, Vogelwaarde; Dora Verbrugge; Willy de Vrieze. Afdeling theorie en noten lezen: Eerste leerjaar: Bertientje Dorrepaal; Gerrit Jan Dorrepaal; Suzy Harte; Marijke van Hauwe; Ria Kavelaars; Nelly Kavelaars; Jopie Klaassen; Saartje Ramse- laar; Joke Veldhuijzen; Cornelia Zanders. Tweede leerjaar; Tonny de Bruijn; Yvonne Vermeulen te Sas van Gent. Derde leerjaar: Carla v. d. Borg; Tonny de Bruijn; Martha Lambrechtsen; Janny Mazure; 'Gé Reinders; Marijke Spaas; Pee Vos en Annie Vermeulen beiden te Sas van Gent. vhjfde Iderjaar (einddiploma) Jopie 't Gilde; To Harte; Dora Verbrugge; Willy de Vrieze. Eervol «ontslag. Bij K. B. is aan Th M. Over maat, geregend met ingang van 14 Januari 1946, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Aarden burg. BIERVLIET. Geslaagd. Voor het examen coupeuse slaagde te Utrecht mej. Janneke Koster. De Jonge Kerk. De Jonge Herv. vergaderden in de noodkerk onder leiding van Ds. H. Wiebosch. Na de opening sprak Ds. Wie bosch een welkomstwoord en richtte zich speciaal tot Ds. Win kel van Hoofdplaat. De secretaris las de notulep, die onder dankzegging werden getekend. Daarna leidde Ds. Winkel zijn onderwerp in. De titel was „De vier Evangeliën". De heer Nijenhuize vertelde daarna van de Vlaamse Zendings dag te Maria Hoorbeeke. Daarna werden over het onder werp „De vier Evangeliën" vra gen gesteld, die Ds. Winkel be antwoordde. Na het zingen van het Luther- lied werd deze avond door Ds. Winkel met gebed gesloten. (1, DVW Op een morgen werden twee heren bij Cordoleanus Mc Duff aangediend. -Mijn naam is Popper", zei Wicked terwijl hij zich over zijn (valse) baard streek „Leuke naam", antwoordde het heertje 'beleefd. „Wat is er van uw dienst, heren?" „Wij komen U geld aanbieden" zei Wicked kort. „Het is ons ter ore gekomen, dat er twee avontu riers bij-.de Havamout-filmmaat schappij werken, een zekere Bim en een man die zich Basli noemt". „Wereldberoemde artisten ge worden binnen twee weken", zei het heertje. „Wanneer men Mc Duff als bemiddelaar heeft Maar zei U iets van geld?" De ogen van het heertje glommen. Het heertje was n.l. een verwoed verzamelaar van geld. ,/Deze twee mannen zijn mij niet sympathiek", zei Wicked. ..Bovendien zijn het bedriegers. Basli is ih feite een lafaard. Kan hij niet in zijn rol van Hercules i door een wild dier worden ver- i scheurd?" „Foei, foei," zei 't heertje Mc Duff. „Wat een taal! Denkt U soms dat ik omkoopbaar ben". „U is volkomen onomkoopbaar" bracht nu Snor in het midden. „Denkt U echter eens over ons voorstel naWicked over handigde 't heertje een pak bank biljetten. „Hm. Hm" zie 't heer tje. „De twee artisten liggen mij ook niet bijzonder KOEWACHT. Een goede dag. De familie C. alhier had een bijzonder goede dag daar hun nummer van de rNed Staatsloterij viel op een prijs van 50.000 (1/20 lot). OVERSLAG. Vergadering Oranjecomité. In het café bij A, Plasschaert alhier w,erd een vergadering ge houden door het Oranjecomité waarbij de financiën voor de a.s. feestelijkheden werden nagezien. De kas bevatte reeds 277. Prijsschieting. In het café bij E. Coone alhier werd een grote prijsschieting ge houden. De hoogvogel werd af geschoten door R. de Vos (Over slag). Het aantal schutters be droeg 75. SAS VAN GENT. Practijkdiplqma Boekhouden. Onze stadgenoot de heer Pierre Stofferis slaagde voor het prak tijkdiploma boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Prac tijkexamens. SLUISKIL. Serenade. De plaatselijke harmonie bracht Maandagavond een serenade aan de nieuwbenoemde Gardiaan, de Eerw. Pater Bonifacius en aan de Eerw. Pater Gonzaga. Na een fris nummer nam de voorzitter, de heer Oolsen, het woord en riep de nieuw aangekomen Paters een hartelijk welkom toe. Op de hem eigen gemoedelijke wijze noemde hij de Gardiaan de Pater uit de kelder, doelende op de moeilijke oorlogsjaren. Spreker hoopte, dat hij de echte vader van de pa rochie mag worden. Hij wees er op, dat Sluiskil vooruit gaat, er worden huizen bijgezet, na ver loop van tijd gaan ook de fabrie ken weer werken. Met trots ver meldde hij, dat de harmonie in bloei was en juist gisteren een medaille van het festival in Hon- tenisse had meegebracht. Waar derende woorden sprak hij ook tot de Eerw. Pater Gonzaga, onze goede oud-Gardiaan. In zijn ant woord sprak de eerw. Pater Boni facius hartelijke woorden tot de harmonie en de parochianen. Het was hem een vreugde, dat hij in zijn geliefd Sluiskil kon terug keren. Hij had reeds gehoord, dat de harmonie een prijs had ge haald en hij hoopte, dat de paro chianen ook een prijs zouc^n win nen, de prijs van het geluk en hij Sluiskil met de medewerking van de andere Paters tot God zou kunnen brengen. Hij nodigde de leden van het muziekgezelschap uit, een verver sing te gebruiken in het Paro chiehuis. Intussen onderhielden zich de nieuwbenoemde en toch zo' goed bekende Paters met de parochianen en kwam het einde van deze hartelijke begroeting. Krachtens de „Prijzenvororde- ning Consumptiepeulvruchten oogst 1948" (van 23 Juli 1948 af) aan consumenten ten hoogste de volgende prijzen worden bere kend: Groene erwten: 50 cent per kg; spliterwten: 62 cent per kg; schokkers: 56 cent per kg en bruine bonen: 78 cent per kg. De maximum-consumentenprijs is, vergeleken met voorheen, voor groene erwten verhoogd met 6 cent, voor spliterwten met 8 cent per kg; voor schokkers en bruine bonen zijn de prijzen dezelfde ge bleven, terwijl voor witte bonen, grauwe erwten en capucijners de prijs thans vrij is. De kanker van het bonnen- gesjacher. Dinsdagmorgen werden voor de Politierechter te Middelburg eni ge personen berecht, die recht streeks of zijdelings betrokken zijn bij de onlangs door de Rijks- en Gemeentepolitie in Zeeland ontdekte handel in valse textiel punten, die in België waren ge drukt. Het waren echter nog niet de hoofddaders, die terecht stonden. De Politierechter zei, dat „de kan ker van het bonnengesjacher" no dig moet worden genezen. De eerste, die terecht stond, was de Middelburgse winkelier P. K. Deze had door één der hoofdver dachten, Van D„ die hij alleen bij voornaam kende,' een partij van 3000 bonnen aangeboden ge kregen voor 30 cent per stuk. Hij had deze weer verkocht met 5 cent winst per stuk. Hij beweerde evenwel niet geweten te hebben, dat de punten vals waren. De Rechter veroordeelde hem tot één maand met aftrek. Een caféhouder A. B. te Honte- nisse had 10.000 bonnen gekocht en verkocht. Hij werd veroordeed tot zes weken met aftrek. De Vlissingse reiziger J P. K. kocht 5600 punten. Ook hij werd veroordeeld tot 6 weken met af trek. De vee-commissionnair K. B. uit Terneuzen had reeds verschillen de veroordelingen achter de rug. Nu had hij 900 punten gekocht en met '5 cent winst per punt weer van de hand gedaan. De uit spraak luidde drie maanden met aftrek. De arbeider C. P. van O., uit Goes, werd, wegens het kopen van 2600 punten, veroordeeld tot vier maanden. M. G. M„ verkoopagent te Ter neuzen, kreeg een boete van 250, subsidiair vijf maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, omdat hij 3700 punten met een kleine winst had doorver kocht. De filiaalhouder J. M. W., uit OLYMPISCHE. SPELEN. MIDVOOR APPEL VERTREKT NAAR LONDEN. Bijzondere dienst A N.P. Naar het A.NIP. verneemt, is de blessure van de midvoor van het Nederlands elftal Roozenburg dermate ernstig, dat hij voorlo pig uitgeschakeld is om te spe len. In dit verband zijn maatre gelen getroffen dat Appel, de midvoor van Sittard, heden naar Londenvliegt om eventueel Za terdag a.s. de midvoorplaats te gen Groot-Brittannië in te nemen. Het Nederlands elftal kwam Dinsdag tegen het middaguur van Portsmouth te Londen aan, waar een bus van de F. A. gereed stond om onze jongens naar Ux- bridge over te brengen. De pJoeg, vergezeld van leiders Herberts, Verlegh en Boeljon, alsmede trainer Carver, werd ver welkomd door de chef de mission de heer Lotsy, d!e even uit het F.I.F.A.-congres was uitgebro ken om de spelers te ontvangen en voor een vlotte regeling naar Uxforidge zorg te dragen. Roozenburg strompelde uit de trein, een beetje mistroostig door de zware bloeduitstorting in zijn rechter-enkel, hetgeen hem ver hinderen zal te spelen. Met de verwondingen van Van der Tuyn en van Krijgh, die in de wedstrijd tegen Eire niet onver dienstelijk debuteerde, liep het nogal ld£, zodat de kans groot is, dat zij Zaterdag tegen Groot- Brittannië zullen worden opge steld. Vlissingen, had 5600 punten ge kocht en met 5 cent winst per stuk verkocht, om, zoals hij het zelf voorstelde „de mensen een plezier te kunnen doen." De ver oordeling luidde vijf weken met aftrek. Tenslotte stond één van de gro tere mannen bij deze textielzwen- del terecht, n.l. de houthandelaar D. van D„ uit Terneuzen. Hij had 10.000 punten voor 25 cent per stuk gekocht en deze voor 30 a 35 cent verkocht. De uitspraak tegen hem luidde drie maanden onvoorwaardelijk en drie maan den voorwaardelijk gedurende een proeftijd van twee jaar, met on der toezicht stelling. ECHTPAAR DOOR GASVERS TIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Toen Zondagmorgen een zoon* van de heer en mevrouw C. H. van Ierland en P. J van Ierland- v. d. Schoot, respectievelijk 83 en 81 jaar oud, aan de ouderlijke woning in de Tuinstraat te Til burg belde, kreeg hij geen ge hoor. Nadat hij zich toegang tot de woning had verschaft vond hij zijn ouders levenloos te bed lig gen. De gasslang van een com- foor, welke veel te kort was, bleek van de gasleiding te zijn afge- geleden, zodat het gas geruime tijd in de woning stroomde. Twee jongens, die werkzaam heden verrichten in de kelder van de bakkerij van W., In de Thomas A. Kempisstraat te Tilburg, raak ten tengevolge van een lek in de gasleiding bedwelmd. Beiden werden door de Ge neeskundige Dienst naar het zie kenhuis vervoerd. BRAND TE WAALWIJK. Maandagavond merkten enige arbeiders van de lederfabriek „De Amstel" te Waalwijk, dat het dak van het woonhuis van de schoenfabrikant L. Leenheers al daar in brand stond. Zij maakten onmiddellijk alarm en begonnen het blusschingswerk met materiaal van „De Amstel". De Waalwijkse brandweer onder leidig van commandant Koben was- spoedig ter plaatse en be streed het vuur krachtig. De zolder waar de brand, ver moedelijk door kortsluiting, was ontstaan, brandde geheel uit, waarbij een partij leer ter waarde van 10.000 verloren ging: Deze partij was 's morgens aangeko men; zij was niet verzekerd. In het benedenhuis werd grote schade aangericht. Een deel van de inboedèl kon in veiligheid wor den gebracht. 'De heer Leenheers was uitstedig. Het huis was laag verzekerd. EEN GESCHEURDE JAS WERD HEN NOODLOTTIG. De groep Achtkarspelen van de Rijkspolitie deed Maandag een goede vangst, tfoen zij vier te Eestrum woonachtige jongeman nen aresteerde. Het vermoeden bestond reeds, dat deze vier niet onschuldig waren aan een groot aantal diefstallen. Toen dezer dagen een imbraakje gepleegd was, werd een stukje van een jas gevonden, dat achter een spij ker was blijven haken. Toen er een onderzoek werd ingesteld Week dit stukje precies in de jas van een van de vier verdachten te passen. De heren vielen spoe dig door de mand en uit hun be kentenis kwam vast te staan, dat zij de laatste tijd niet alleen heel wat pluimvee maar ook niet min der dan 110 rijwielen in alle mo gelijke delen van Friesland heb ben ontvreemd. De politie heeft het viertal te Bergum opgesloten.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3