Bezoek van H.M. de Koningin aan Sluis emeken's jj ZWARTE VOS Distributienieuws Maneer! Wat brengt de Radio? Uil de Vdks vcrlcgcnivocrJigtng Minder Vlees maar meer Kaas het eitje. De 0e Belgische Koningskwestie Studenten droegen Jubileumgeschenk over EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft zich o.m. bezig gehouden met formele en huishoudelijke bezigheden. ■Alle oenoemd verklaarde leden werden toegelaten. Nieuwe afde lingen werden gevormd. Tot voorzitters der afdelingen zijn gekozen de heren Berger, Wou denberg, Kerstens, Woltjes en Anema. Verschillende commissies werden opnieuw samengesteld. Het bleek, dat een der leden, zijn stem had uitgebracht op de heer Weiter, die van deze Kamer geen deel uitmaakt. De Kamer nam met 'grote vrolijkheid kennis van deze vergissing. Zeevaartdiploma's. Tenslotte kwam nog aan de or de het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 2 Augustus 1935, houdende bepalingen .betrekking hebbende op de zeevaartsdiplo ma's. De bedoeling van dit ont werp is het uitreiken van dienst- diploma's aan ohgedipiomeerden, die gedurende de laatste oorlog onder zeer moeilijke omstandig heden als kapitein, stuurman of machinist dienst hebben gedaan bij de koopvaardij. De heer Rijers (C.H.) vraagt of er overleg is met de organisaties. In zake enige onderdelen van het wetsontwerp onderschrijft spr. het aan de Kamer gerichte adres van koopvaardij-officieren. Hij zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Kraayvanger (K.V.P.) sluit zich bij die bezwaren aan. Het ontwerp ontneemt rechten van Bevoegde krachten en geeft daarentegen bevoegdheden aan onbevoegden zonder de nodige ervaring. Minister Vos zet nader uiteen de noodzaak van de wijziging, welkp is voorgesteld ten aanzien van de rangorde der diploma's, Tengevolge van tijdelijke moei lijkheden bij de vleesvoorziening, in hoofdzaak veroorzaakt door weinig aanbod van slachtkoeien op de binnenlandse markt en eni ge vertraging van de import van vlees, heeft het Ministerie van Landbouw, .Visserij en Voedsel voorziening de geldigheidsduur van de lopende vleesbonnen met een week verlengd, n 1. tot en met 7 Augustus '48. De nieuwe vlees bonnen, die deze week zouden "kunnen worden verwacht, zullen per 7 Aug., dus een week later, worden aangewezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bonnen nog nader zal worden bepaald. In verband met deze verminde ring van het vleesrantsoen zal het" kaasrantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week ver krijgbaar zal worden gesteld, met 50 gram worden verhoogd. De verhoging van het kaasrantsoen zal voor kleine kinderen (DE- groep) 25 gram bedragen. Tengevolge van een zich ont wikkelende export van eieren naar België en de daling van de productie in ons land heeft de Overheid de betrokkenen aange schreven het quantum eieren Be stemd voor binnenlands gebruik te leveren. Naar >de vakgroep groothandel in eieren ons meldt, is dit quantum op het ogenblik niet toereikend om de detaillisten reeds deze week zodanig te be voorraden, dat zij tegemoet aun- nen -komen aan de vraag wekte met de bonaanwijzing van 29 Juli zal -ontstaan. De bon 'blijft zoais gebruikelijk 14 dagen geldig. Bin nen deze periode zullen alle de taillisten van het vereiste quan tum worden voorzien. Het publiek wordt verzocht om, indien blijkt, dat de detaillist a.s. Donderdag geen eieren -kan leve ren, enig geduld te willen oefe nen. Door C. B. BOOTH. 61) HOOFDSTUK XXV. zowel voor stuurlieden als machi nisten. De enige reden van deze wijziging- is, dat voorkomen dient te worden, dat van het ene op het andere diploma wordt over gesprongen. Spr. gelooft, dat deze kwestie meer stof heeft doen opwaaien dan noodzakelijk is. De voorgestelde maatregel is onjuist geïnterpreteerd. Het wetsontwerp werd hierna verworpen piet 21 tegen 13 stem men. De vergadering werd gesloten. TW EEDE KAMER. Gisterenmiddag te half drie is de Tweede Kamer bijeengekomen onder voorzitterschap van Mr. J. R. H. van Schaik. Nadat een commissie voor het onderzoek van de geloofsbrievei van de leden benoemd was, wej de vergadering geschorst voor onderzoek. Na heropening bracht de heer Bacil rapport over dit onderzoek uit; daaruit bleek om. dat 97 leden hun geloofsbrief hadden ingezonden. Van mevrouw Vap den MuijzenbergWillcmse, en van de heren Serrarens en Stok man waren nog geen geloofsbrie ven ingekomen. Overeenkomstig het advies der commissie werd besloten tot toe lating van de bovenbedoelde 97 leden, nadat zij in handen van de voorzitter de voorgeschreven eden of verklaringen en beloften zou den hebben afgelegd. Nadat dit alles was geschied werd de nominatie vO°r het voor zitterschap opgemaakt. Deze kwam aldus te luiden 1. Mr. J. R. H. van Schaik (K.V.P.) 2. Mr. A. M. Joekes (Arb.) en 3. Mi' J. Terpsitra. (De uitslag der stemmingln was aldus: Voor de eerste plaats: Mr. Van Schaik 95 stemmen, blanco 2; voor de tweede plaats: Mr. oekes 81 stemmen; Mr. Terp stra 2 stemmen; Jhr. Mr. Van der Goes van Naters 1 stem en blanco 9; voor de derde plaats: Mr. Terpstra 91, Jonkvrouwe Mr. Wittewaall van Stoetwegen 1, Schouten 1 en blanco 2). De vergadering is daarna ver daagd tot Donderdagmiddag één uur. Het besluit van de Katholieke fracties van Kamer en Senaat van Dinsdagmiddag bij het parle ment een tekst in te dienen tot het houden van een volksraadple ging inzake de terugkeer van Koning Leopold naar-België zal waarschijnlijk verstrekkende ge volgen hebben. De Belgische Socialistische par tij heeft bij monde van haar lei ders reeds verscheidene malen tot uitdrukking gebracht, dat zij een plebisciet strijdig met de Belgi sche grondwet acht en er 'boven dien afbreuk in ziet aan het pres tige van de wetgevende vergade ring. Bij herhaling heeft zij ook laten weten, dat .indien de Ka tholieke Volkspartij de terugkeer van Koning Leopold met alle ge weld wil doordrijven, zij hierop zou antwoorden met het uitroe pen van een algemene werksta king. Naar het zich laat aanzien zal het in behandeling brengen van het voorstel tot het houden van een volksraadpleging in Kamer en Senaat waarschijnlijk leiden tot een regeringscrisis. De thans meer dan een jaar durende Ka tholiek-Socialistische coalitie zou dan vervangen worden door een (Katholiek-Liberale regiering, die een volksraadpleging in de geest zoals deze door Koning Leopold wordt gewenst in werkelijkheid kar. omzetten. Zoals bekend zou de Belgische vorst voornemens zijn naar België terug te keren, indien minstens 2/3 gedeelte der Belgen zich te zijnen gunste uit spreekt. Naar verluidt zou het wets voorstel tot het houden van een ksstemming inzake de terug keer van de Koning pas na de parlementaire vacantie einde Sep tember in behandeling worden ge nomen, zodat een verdere ontwik keling eerst na die datum te ver wachten is. Na de vergadering der Katho lieke parlementaire fracties van Kamer en Senaat is aan de pers een communiqué verstrekt, waar in een dringend beroep wordt ge daan op alle politieke partijen het principe van een volksstemming inzake de Koningskwestie te on- j derschrijven De Katholieke frac ties van Kamer en Senaat hebben het Katholieke partijbureau op- i dracht gegeven zonder uitstel een desbetreffende tekst op te stel len die ter behandeling aan Ka mer en Senaat zal worden voor gelegd. L Ofschoon het bezoek, dat H. M. de Koningin gisteren aan West Zeeuws-Vlaanderen, en in het bij zonder aan Sluis braoht, zulks in verband met het in ontvangst nemen der vorig jaar door stu denten op de walien aldaar ge plante bomen, geen officieel ka rakter droeg,kan toch worden gezegd, dat H. M. in alle ge meenten door welke Haar kort stondige reis voerde, door de al om uitgelopen bevolking op spon tane en bijzonder hartelijke wijze werd verwelkomd. Overal ihad men door het uitsteken van de Vaderlandse driekleur uiting ge geven aan de vreugde over dit bezoek der Landsvrouwe en spe ciaal het zwaar getroffen Sluis had zich in een ware feesttooi ge stoken. In elke gemeente, waardoor heen de reis van H. M. voerde, werd even gestopt, teneinde het gemeentebestuur in de gelegen heid te stellen zijn opwachting te maken en tot het m ontvangst nemen van een huldeblijk der be volking. Zo werden in Breskens, waar H. M. ongeveer half twee per extra boot „Prins Willem I" aan kwam, bloemen aangeboden door Janny Verschoor, Miep en Piet Notebaart, in Scboondijke ge schiedde dit door de dochtertjes van Wachtmeester der Rijkspoli tie Marinissen en van de land bouwer Buijsse, terwijl in Oost burg het dochtertje van de voor zitter van de Oranjevereniging, Corrie Germing, de gelukkige was die H. M. een bouquet mocht aanbieden. Hier werd H. M. even eens een foto, voorstellende Oost burg vóór en na de verwoesting, overhandigd. Te Draaibrug was het burge meester Van Dongen, die H. M. verwelkomde, waarna te Sluis, nabij de toegang tot de wallen, het Gemeentebestuur dier ge meente H. M. ontving, waarbij het dochtertje van de Gemeente secretaris, Rita van Hootegem, H. M. eveneens boemen offreerde. Onnodig te vermelden, dat in alle gemeenten, waar H. M. de Koningin op Haar doorreis even Nadruk verboden. Tegenstrijdige theorieën. Zodra ze gelegenheid kregen, hadden Bakerville en Tommy zich van de anderen afgezonderd, omdat ze graag eens met elkaar wilden overleggen. De sheriff, blij met z'n tweede arrestant, was met Dolliver in z'n auto naar Shoreham teruggereden en dokter McAllister was boven be zig met het onderzoek der kogel- wonde, waardoor Strawn gedood was. J. B. leunde tegen de muur van de woonkamer met de han den diep in zijn zakken en een pijp in zijn mond. DHke rook wolken zweefden om zijn hoofd, joggie", zei hij, ,,dat zal een lastig" karwei voor ons worden. We hadden gehoopt, tegelijk met die drievingerige man ook die cliohé's te vinden en nu heeft het er veel van weg,,dat de zaak nog veel ingewikkelder is geworden." „Ja, maar .dat hangt er van af, hoe je het bekijkt, ouwe heer/ zei Tommy. „Ingewikkelder en niet ingewikkelder. Als we aan nemen, dat dezelfde man Strawn en Padden vermoord heeft, dan is die mevrouw Kingslake meteen uitgeschakeld en..." „En Dolliver ook", vulde Ba kerville aan. „Och, mevrouw Kingslake verdacht ik eigenlijk toch al niet meer. Ik heb een uurtje geleden met haar gepraat en als ze niet 'n razend knappe toneelspeelster is, dan heeft ze er niets mee uit te staan. Natuurlijk heb ik haar nog niet helemaal van het lijstje geschrapt; dat doe ik niemand, zolang we geen klaarheid hebben." „We hebben nu gehoord, dat mevrouw Eastman en mevrouw Kingslake en Bob Dolliver de ge hele morgen bet huis niet uit geweest zijn. Polly is voor het ontbijt uitgegaan en heeft Jag- gers toen op het grote grasperk gezien. Ze heeft niet op hem ge let en weet niet, welke richting hij uitging. Nu is het mogelijk, maar hoogst onwaarschijnlijk dat Strawn en Padden door twee verschillende personen vermoord zijn Om nu maar eens iets te zeggen, laten we stellen, dat Pad den, hierheen is gestuurd om die cliohé's te be^naentigen het met Jaggers op een accoordje heeft gegooid. Gesteld verder, dat Jag gers vanmorgen, toen allen neg sliepen, naar Pocket Cove gegaan is om een onderhoud te hebben met Padden en dat ze ruzie heb ben gekregen, bijvoorbeeld omdat Jaggers die dingen niet afgege ven had. Jaggers slaat hem, laten we zeggen, met die schop, waar ever jij het gehad hebt, dood en ruimt het lijk uit de weg. Wat zou je daarvan zeggen, Tommy?" „Niet veel goeds, oude heer. Dat had dan voor het ontbijt ge beurd moeten zijn, want Grims- haw is na het. ontbijt op het strand geweest. Hij zei, dat het /bootje er toen nog lag." „Daar gooi je me nu mijn hele theorie weer omver! Ik had er verbleef, de schooljeugd met Oranje getooid stond opgesteld terwijl ook de plaatselijke muziek gezelschappen acte de présence gaven. Na de aankomst te Sluis betrad H. M. in wier gevolg zich o.m. bevonden freule Roëll, de Com missaris der Koningin in de pro vincie Zeeland, Jlir. Mr. A. F. C. de Casembroot en Haar particu lier secretaris Drs. Kohnstamm begeleid door Burgemeester Aer- noudts en het dagelijks 'bestuur der gemeente, de wallen,,, waar de met Oranjelinten getooide jonge boompjes een fleurige aanblik boden. Nadat het Volkslied was ge speeld en H. M. had plaats geno men, waarhij Zij Zich omringd zag door zeer vele studenten, waar onder ook de protaties van bui tenlandse studenten uit werkkam pen op Walcheren en Zuid-Beve- land, richtte de praeses van de algemene Senatenvergadering I Nederland, de heer J. Drijber, zich met een rede tot H. M. de Konin gin, waaraan wij het volgende ontlenen: Spr. herinnerde aan het jaar voor de oorlog, toen de algemene senatenvergadering Hare Majes teit zijn hulde bracht door Haar 'n raam in de kerk te Apeldoorii over te dragen. Thans, nu ons volk geteisterd maar ook gelouterd is door de jaren van strijd, aldus spr., is het de algemene senatenvergadering wederom gegeven te getuigen hoezeer zij zich verbonden voelt met zijn geëerbiedigde Koningin. In deze tijd voelen wij ons ech ter gedrongen ons oog niet alleen te richten naar het schone, maar ook naar hetgeen nuttig en nood zakelijk is voor de ophouw van ons vaderland. Daarom zijn wij verheugd, dat het Uwe Majesteit heeft behaagd als geschenk bij Haar vijftigjarig regeringsjubi leum van de zes studentencorpsen de 'beplanting van de vestingwal len rondom het geteisterde Sluis te aanvaarden en tevens 'n plant soen, dat de corpora U mogen aanbieden tezamen met de hond van vrouwelijke studentenvereni ging. Wij hopen, dat dit ge schenk de beide elementen, het nuttige en het aesthetische, in zich zal kunnen verenigen. Niet alleen 8000 studenten brengen U door dit geschenk hun hulde. Ook de bevolking van Sluis, die de studenten van de zes universiteitssteden, hierheen, ge komen om de 'bomen zelf te plan ten, zo buitengewoon gastvrij in zijn midden heeft opgenomen, ook de Nederlandse Spoorwegen die het vervoer der gravers spontaan voor hun rekening namen en ook de diensten van Staatsbosbeheer en Wederopbouw, die onmiddellijk hun volledige medewerking heb ben gegeven, beschouwden het als een voorrecht, te Uwer ere het welslagen van het plan hun steun te mogen verlenen. nog bij willen voegen, dat Jag gers later kans zag, om die cli- cbé's in handen te krijgen, maar Strawn moest vermoorden om de vlucht te kunnen nemen. Jij zult me natuurlijk vragen, hoe Jaggers aan de sleutel kwam, zonder die uit de zak van de vermoorde te halen en hoe Jaggers naar de derde verdieping is kunnen ko men, zonder dat iemand hem ge zien heeft. Maar vooruit, zeg jij eens wat!" „Ik heb me al eens afgevraagd, of de dader niet iemand kan zijn, die we helemaal nog niet verdacht hebben. Door dat tele gram van de chef weten we, dat de Zwarte Vos Drievinger hier heen heeft gestuurd om die d'n- gen te halen. Zou hij alleen hier zijn gekomen, of had hij een hel per? Snapt u me?" zei Tommy. „Nou dan Padden weet die cli- ché's in handen te krijgen; hij krijgt ruzie met die andere schurk en pats die slaat hem de schedel in, met die schop. Maar wat moet die man met een schop doen? Dat heeft .me al koppijn genoeg bezorgd... En dab hebben DONDERDAG 29 JULI. 'HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Beethoven progr.; 10.00 Orgel; 10.15 Mor gendienst; 10.45 Gem. Koor; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.03 Klaas van Beeck; 1.00 Nws; I.20 Piano; 1.45 Hors d'Oeuvre; 2.00 Amati Trio; 2.30 Olympische spelen; 5.00 Radio Jeugdjournaal; 5.30 Ens Euphonia; 5.45 Olyrnp. spelen; 6.00 Verv. Ens. EuphQnia; 6.15 Land- en Tuinbouw; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Leger des Heiis; 7.30 Reportage; 7.45 R. V. D.; 8.00 Nieuws; 8.15 Nat. Schoolzangwedstrijd; 9.30 Openluchtconcert; 10.15 De vaart der volken; 10.35 Vrouwenkoor; 10.45 Avondoverdenking; 11.'00 Nieuws; 11.15 Avondconcert.' HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.: 915 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.-' 10-50 Voor de kleuters; 11.00 Ór II.45 Voordracht; 12.00 Piano: 12.33 In 't spionnetje; 1.00 Nws: 1.15 Gram.; 2.00 Lezing; 2.15 Solistenconcert; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4 00 Ooloriet' 5 00 Kaleidoscoop; 5.20 Welk dier deze week; 5.30 Zangklasse; 5.50 Jeugduitz.; 6,00 Nieuws; 6+L5 Lezing; 6.30 The Avroleans; 7.15 Nederl. Jeugdgemeenschap: 7.25 Nieuws; 7.30 Promenade con cert; 8.50 Lezing; 9.15 Het leven was heus niet zo kwaad...; 9.55 Hoorspel; 10.30 Olympische spe len; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. Moge dit geschenk, aan welke technische verwezenlijking de senaat van het Delfts studenten corps zoveel heeft hijgedragen, getuigen van onze verknochtheid, zowel in uitgelaten feestvreugde als in ogenblikken van ernst en bezinning, met Uwe Majesteit en Uw Huis. Voor ons ligt de stad Sluis, nog zo schrijnend de sporen van ver nieling dragend. Rondom ons echter groeien de jonge boompjes op, sneller en frisser dan wij had den durven hopen. Moge dit een symbool zijn van een stralende toekomst, die Sluis, omgeven door dit jonge groen, wacht. Boven alles uit, al dug spr., stij gen onze gevoelens van oprechte vreugde, omdat Uwe Majesteit zich de opoffering heeft willen ge troosten om zulk een lange reis te maken, om persoonlijk ons ge schenk in ontvangst te nemen in Sluis, dat het onvergetelijk voor recht was geschonken als een der eerste Nederlandse steden Uwe Majesteit op bevrijde Nederland se bodem te begroeten. Namens de algemene senaten vergadering en de bond van vrou welijke studentenverenigingen in Nederland droeg spr. tenslotte de beplanting en het plantsoen aan H. M. de Koningin over, waarbij hij een maquette overhandigde, welke een beeld geeft van het plantsoen in zijn definitieve vorm. Hierna nam H. M. de Koningin het woord, waarbij (Zij het vol gende zeide: Zeer hebben mij getroffen, zo wel de gedachten die aan dit ge schenk ten grondslag liggen, als het geschen|k zelve. Met vreugde aanvaard Ik dit, dank zeggend aan de algemene Senatenvergadering, de Bond van vrouwelijke Studentenverenigin gen in Nederland en aan allen, die zich moeite getroost hebben om bet tot stand te doen komen. In de jaren van beproeving, die achter ons liggen, hebben zeer velen uit de studentenwereld hun plaats ingenomen in de voorhoede van strijders en strijdsters voor het voortbestaan van ons volk. Met geheel Mijn hart volgde Ik het studentenverzet, deelde Ik uw strijd, uw leed, uw overwinning. Het verzet kwam voort uit een gevoel van verbondenheid met en verantwoordelijkheid voor geheel ons volksleven. Met blijdschap onderken Ut in dit geschenk het voortbestaan van dezelfde gevoe lens. Zeer welkom is Mij uw gave, we dat pistool van Jaggers nog." „Magertjes Tom, heel mager tjes. Dat pistool daargelaten geeft het geen verklaring van de moord op Strawn." „Toch wel als we maar wat meer konden te weten komen over die geheime ingang. Als we al die boeken er nu eens uitge haald hadden, dan..." „Maar we hebben onszelf er toch van overtuigd, dat er geen andere toegang tot die kamer be staat, behalve de d<eur? We kun nen toch niet iets onmogelijks aannemen om een verklaring te vinden?" „En dan is er nog één, die we niet verdacht hebben", ging Tom my verder, „en dat is die neef van Strawn. Hij is zo gejaagd als wat en drinkt de hele dag om zijn zenuwen de baas te blijven. Strawn had hopen geld; Grims- haw was zijn enige bloedverwant, hij had alle kans zijn erfgenaam te worden, maar die kans werd bedorven door de verloving van Strawn met Polly!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2