C. J. M.V.-Zomerdag te Groede. De Amerikaanse Atoomwapens Wat brengt de Radio BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" De Olympische Spelen Loop der bevolking Burgerlijke Stand Gemeente Terneuzen Geslaagde demonstratie van spel en sport. directeur Rijkspostspaarbank treedt af Eendags reizen per Touringcar naar België en Luxemburg E8it ideale Passagier X- Zonderlinge capriolen PREDIKBEURTEN Mem schrijft ons: Zaterdag 24 Juli was een van de hoogtijdagen in het clubLeven van de talrijke jongensleden van het C J. M. V. in Zeeuws-Vlaan- deren. Vanuit alle plaatsen in ons gewest trokken zij naar Groe de om elkaar daar in sport en spel te bekampen. Pl.m. 9.30 uur v.m. waren zij allen, op het voetbalveld te Groe de verenigd om daar nadat zij jongenswet en -belofte hadden af gelegd en de vlaggen gehesen wa ren, te luisteren naar het begroe- tings- en wijdingswoord van de heer De Peijter, wnd. voorzitter van de Hing W. Zeeuws-Vlaan- ren, die naar aanleiding van Luk. 5 IV27 sprak over wat trouwe vriendschap in het mensenleven dus ook in een jongensleven kan betekenen en de jongens wees op de trouwste vriend, Jezus Chris tus. Vervolgens werd het woord ge voerd door de Edelachtib. heer Everaars, burgemeester van Groede, die de jongens een har telijk welkom toeriep in- zijn ge meente en nadrukkelijk wees op het grote belane van de jeugd verenigingen voor rijk en gemeen te, omdat deze verenigingen een nieuw geslacht kweken van vast beraden burgers, wier leven zin heeft en wier karakter ge vormd is. Hierna was de beurt aan de jongens, die in een felle voetbal wedstrijd tussen West en Oost- Zeeuws-Vlaanderen kampten om een medaille beschikbaar gesteld door de Vereniging van Vreemde lingenverkeer te Groede. West wist met een 40 overwinning deze te veroveren. Nadat ook de leiders hadden laten zien, dat zij nog tegen een bal konden trappen en een 32 overwinning wisten te behalen op de oudere jongens, werd, na het nuttigen van de maaltijd, onder ademloze stilte door de honderden jongens naar de heer Breur uit Sluiskil geluisterd die zijn gehoor De Directeur van de Rijkspost spaarbank, Mr. A. G. G. Tijde- man, zal met ingang van 1 Aug. a.s. op verzoek met eervol ont slag de dienst verlaten. iSedert 1919 is Mr. Tijdeman in dienst van de Rijkspostspaar bank, eerst als onderdirecteur en sedert 1933 als directeur. Telde de instelling in 1919 nog 187.362 inleggers met een saldo-tegoed van 268.188.392,45 bij zijn aftre den telt de instelling ruim 3 millioen inleggers met een saldo tegoed van bijna 1% milliard gulden. De heer Tijdeman is er dan ook in geslaagd het vertrou wen van de inleggers te winnen en te behouden. Tijdens zijn loopbaan beeft hi, in vele commissies zitting gehad Uit de bezettingsjaren is bekend dat de Rijkspostspaarbank nim mer een z.g n. „Ariër-verklaring" heeft verzonden en dat de instel ling gedurende de laatste 6 maan den van de bezetting tot een be drag van 51 millioen het Natio naal Steun Fonds gesteund heeft. Op Vrijdag 30 Juli a.s. zal Mr. Tijdeman te zijnen kantore aan de Van Baerlestraat 27 tussen 15 en 17 uur afscheidsreceptie hou den. WOENSDAG 28 JUIJ. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.00 Ochtendbez. bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 11.00 Klarinet en piano; 11.30 Harmoniemuziek; 12.00 Ancora trio; 12.33 Koor; 1.00 Nieuws; 1 15 Orgel; 1.50 Gram.: 2.30 Voor de tuin; 3.00 Tenor en piano; 3.20 Kamerorkest; 3.45 Gram.; 4.15 Voor onze jongens en meisjes; 5.30 Sans Souci; 6.00 Gem. Koor; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Kamerkoor; 7.30 Actueel ge luid; Sopraan en piano; 8.00 Nws; 8.15 Avondstilte; 9.20 Residentie orkest; 10.00 Music for Strings and Organ"; 10.30 Vocaal-kwar tet; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Weekend-orkest; 12.38 Or gel en piano; 1.00 Nieuws; 1.20 Jan Corduwener; 1.40 Gram.; 2.00 Gesproken portretten; 2.15 Ka mermuziek; 3.00 Hoorspel; 3.35 De Regenboog; 4.00 Samenzang; 4.30 Weinig in de krant, veel in het land; 5.00 Vragen staat vrij; 5.18 Barcarole; 5.45 Lezing; 6.00 Nieuws; 6.20 Vindobona Schram - mel'n; 6.50 Piano-duo; 7.00 Boek bespreking; 7.15 Nieuws uit In- dië; 7.30 Voor de jeugd; 7.45 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.15 Staf- muziek Amst Politie; 8.45 Hoor spel; 10.15 The Ramhlers; 10.45 Boekbespreking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. tot de laatste lettergreep wist te boeien met zijn verhaal over de I „Rode Streep". Nadat alle jongens hun krach- j ten gemeten hadden in verschil- j lende spelen, waarvoor prijzen be schikbaar waren gesteld, stelden zij zich op achter hun vlaggen om onder vrolijke trommelmuziek naar het strand en terug te wan delen. Voor de best lopende club had de burgemeester van, Groede eveneens een medaille beschik baar gesteld. Het werd de jury niet gemak kelijk gemaakt, allen deden hun best en lokten door hun pittige muziek en vrolijk wapperende vlaggen de mensen uit de huizen Tenslotte wist de club van Groede met 66 Yz punt de le prijs te ver overen, gevolgd door Hoek met 59 Y* punt en Breskens I met 58% Nadat vervolgens de prijzen uitgereikt waren, hield de heer P. Loof een dagsluiting naar aan leiding van de schriftwoorden: „Geef de duivel geen plaats". Na het zingen van Lof zij de Heer. volgde tot slot nog een tractatie van de heer Verduijm uit Bres kens, die de jongens zijn gebak eens liet keuren, hetgeen bij de jongens een gunstig onthaal vond. Zo ktvam het einde van deze jongensdag, begunstigd door stra lend zomerweer, in alle opzichten volkomen geslaagd, dank zij de goede organisatie en de loyale medewerking van de heer burge meester van Groede en vele an deren, die meegeholpen hebben om deze dag voor de honderden aanwezige jongens tot een onver getelijke te maken. In het perscommuniqué, waar in een nieuwe regeling voor het toeristenverkeer naar België en Luxemburg werd bekend ge maakt, is tevens een nadere rege ling voor z.g. ééndagsreizen per touringcar in uitzichn gesteld Tot nog toe modhten voor der gelijke reizen uitsluitend collec tieve paspoorten worden afge geven, ingeval Nederlandse toe- ringcarondernemer een reciproci- teitsovereenkomst met een Bel gische of Luxemburgse touring carondernemer had gesloten en de Nederlandse Bank N.V. haar goedkeuring aan deze overeen komst had gehecht. Thans is deze regeling eohter in dier voege uitgebreid, dat tevens collectieve paspoorten mo gen worden uitgereikt, wanneer een touringcarondememer voor een reis van een bepaalde groep van personen een toewijzing van Belgische francs heeft verkregen. Eventuele belanghebbende on dernemers kunnen zich voor het verkrijgen van een dergelijke toe wijzing met de bedrijfsgroepweg- vervoer in verbinding stellen. Andrei Gromyko, de scheiden de Sowjet-gedelegeerde bij de Ver. Naties, is op weg naar huis te Gothenburg aangekomen. De hofmeester aan boord van het schip noemde hem „de ideale pas sagier". Hij zei geen woord ge durende de hele reis", aldus de hofmeester. Gromyko, die 75 stuks bagage bij zieh heeft, zal enkele dagen in Zweden blijven alvorens door te reizen naar de Sowjet-Unie. STUDio is Ook de wapenbroeder van Wicked, Jeremiaa Snop, voelde er veel voor, de strijd tegen Basli en Bim niet op te geven. „Deze knaapjes weten nog niet recht met wie ze te doen hebben", zei Snop onverschillig. „Met wat list en een beetje ge weld zullen wij spoedig in het be zit zijn van het schip", i „De schat is natuurijk niet meer aan boord", zei Wicked somber. j „Wij moeten ons vermommen en eerst te weten komen hoe de zaak zit". Snop zweeg en werkte j voor zich alleen óók nog een plan netje uit. Snop had namelijk een hekel aan het delen van inkom sten met anderen. Intussen hadden Bim en Mugii Basli gelegenheid gekregen, eens poolshoogte te nemen in Holly wood. Zij hadden vele filmster ren leren kennen. Onder hen was één dame die Mugll Basli steeds meer beviel. Zij heette Way Mest en zij was een groot actrice „Oh, kunstbroeder", zuchtte mejuffrouw Mest, „iwat ben ik blij dat U mijn opvattingen over de filmkunst deelt". „Ik heb nog niets gezegd", zei Mugli verbaasd. „Dat is juist zo verstandig", zei de filmster bewonderend. Mugll voelde zijn hart sneller kloppen. (Bijzondere Dienst A.N.P.) De openingsplechtigheid. Koning George VI, Koningin Elizabeth en Prinses Margaret zullen Donderdagmiddag a.s. in het Wembley-stadion het défilé, dat 50 minuten duren zal, van de olympische deelnemers bijwonen Na afloop hiervan zal Lord Burghley, voorzitter van het or- ■ganisatie-comité, de Koning ver zoeken de Olympische spelen te openen, en dan zal de Koning de volgende woorden spreken „Ik verklaar de Olympische spelen te Londen, waarmee de 14e Olym piade van de moderne tijd wordt ingeluid, als geopend. Deze plechtigheid zal om 4 uur 's middags.- plaats hebben, en 7 minuten later wordt de Olympi sche fakkel, die met fanfares en saluutschoten ontvangen zal wor den, in het stadion verwacht. Bij de opening zal de Aarts bisschop van York een wijdings rede uitspreken. Nogmaals de loting voor het Voetbal- touriiooi. In kringen van deskundigen heerste Zondagavond een grote verwarring inzake het te volgen systeem voor het Olympisch Voet- Vrijstaat) en Wilkes. Door deze overwinning zal Nederland Zater dag a.s. op het Arsenal-terrein té Londen in de eerste ronde uit komen tegen Groot-Brittannië. Grote overwinning van Luxemburg op Afghanistan. De tweede wedstrijd van de voor ronde voor het Olympisch Voet- baltoumooi, die tussen Luxem burg en Afghanistan, werd met 60 door de Luxemburgers ge wonnen. Bij de rust was de stand reeds 30. Vooral de linksbui ten Schammel toonde zich pro ductief. Door deze overwinning plaatste Luxemburg zich in de eerste ron de, waarin zij Zaterdag a.s. op het Pullham-terrein te Londen Zuid-Slavië zal ontmoeten. WIELRENNEN. Schulte gewond- Tijdens een wedstrijd te iSt. Ni klaas kwam Zaterdag de bekende wegrenner Gerrit Schulte zoda nig te vallen, dat er een scheur in zijn linker schouderblad ont- eerste ronde waarbij Nederland, indien Eire wordt geslagen, tegen Groot-Brittannië op 31 Juli op het Arsenal terrein uitkomt. De winnaar van deze laatste ontmoe ting speelt niet volgens het nor male Olympische systeem tegen de winnaar van Egypte—Dene marken, de bovenste ontmoeting der achtste finales, maar er wordt opnieuw geloot voor de kwart eindstrijden. Dit systeem, het welk men ook gebruikt voor de cup-wedstrijden in Engeland, wordt consequent doorgevoerd, zodat dus ook voor de halve efnd- strijden opnieuw wordt geloot. Dit was het antwoord, dat wij Maandag vernamen op onze vraag bij het secretriaat van de Football Association. NederlandEire 31. Het Nederlandse elftal behaal de Maandagavond te Portsmouth een 31 overwinning op Eire. Bij de rust was de stand reeds 2-0. De doelpunten werden resp. gescoord door Wilkes, Roozen- burg, O'Kelly (voor de Ierse Schulte weer fit genoeg zal zijn om zijn training voor de a.s. kam pioenschappen te hervatten. President Truman heeft, naar aanleiding Van het vierde half jaarlijkse rapport van de Ameri kaanse commissie voor de atoom energie verklaard, dat de proe ven, die onlangs in het gebied van de Stille Oceaan werden geno men, de positie van de Verenig de Staten op het gebied van de atoomwapens „aanmerkelijk ver beterd" hadden. In het jongste rapport van de commissie aan het Congres, wordt o.m. medegedeeld, dat „drie atoomwapens van een nieuw en verbeterd type, die on langs in het gebied van de Stille Oceaan werden beproefd, bom men waren en geen niet-explo- sieve wapens, zoals men meende. De proeven werden gedaari op de Eniwetok-Atol (de Marshall eilanden). President Truman zegt voorts, opdracht gegeven te hebben alles in het werk te stellen om de lei dende positie van de Verenigde Staten in de wetenschap van de atoomenergie en haar militaire toepassing te handhaven, hoewel hij nog steeds hoopt op een uit eindelijke totstandkoming van een internationale controle van de atoomenergie. Indien de landen der wereld bereid waren met de Ver enigde Staten deel te nemen aan de internationale controle van de atoomenergie, zouden de werk zaamheden op dit terrein niet DUIVENSPORT. Temeuzen. Prijsvlucht vanuit Arras op 25 Juli j.l. Gelost om 8 uur met Z W wind. 89 Oude duiven. 1. H. Koch, 2. C. v. d. Bulck en zn, 3. Jac. Hofman, 4. en 10. L. Breepoel 5. P. Riemens, 6. J. v. d. Peijl, 7. C de Rijoke, 8. J. den Exter, 9. E.' Snoeck. 83 Jonge duiven. 1. P. Riemens, 2. C. v. d. Bulck en Zn, 3. P. A Pieters, 4. C. v. d. Klooster, 5 M Soomers, 6. J. den Exter. 7. Jac. Wisse, 8. J. de Bruijne, 9. A Pie ters, 10. G. Luijck. Zaterdagmiddag moest een be stelauto in de Eerste Oosterpark straat te Amsterdam, plotseling uitwijken voor enkele fietsers De bocht, die de auto maakte was zo scherp, dat de chauffeur, die tegen de deur «leunde, doordat deze openschoot, met zitkussen en al uit de auto vloog en op straat terecht kwam. De onbestuurde auto vervolgde zijn weg, reed tegen een handkar op, die het >ttoir opscboot en ei de dame verwondde, feur, die zag welke vreemde ca priolen de auto maakte, sprong op en rende de auto achterna. Toen hij uit de auto gevallen was, had hij gemerkt, dat zijn portemonnaip, inhoudende 200, op straat was gevallen. Hij wist de auto tot stilstand te brengen, maar toen hij terugliep om zijn portemonnaie te zoeken, bleek deze te izijn verdwenen. De po litie zoekt mensen, die inlichtin gen kunnen geven. Rammeloo, 30 j., jd 23 Juli. Johannes Sentinus Cornelis van Ham, 33 j., gesch. van echt en Maria Ruth Schambschies (van .Duitsburg-Meiderich, Duitsland! 20 j„ jd. Huwel.-voltrekkingen. 22 Juli. Rokus Jan van Langevelde, 24 j., jm. en Jacaba Johanna Pau- lusse, 23 j„ jd. Geboorten. 15 Juli. Kees, z. van Cornelis Dees en Mair Wil liams (won. te Zaamslag). 16 Juli. Salomon, z. van Salomon J. de Ridder -en Elisabeth Bare- man. Maria Antonia, d. van Antonius H. Smits en Christina L. Bakker (won. te Hoek). 17 Juli. Elisabeth Maria, d. van Willem Meesen en Jacomina J. Hubregtse (won., te Axel). Fran cois Geerard, z. van Gerard Tolle naar en Tanneke E. Tollenaar. Herman, z. van Willem Speijer en Neeltje Hofman (wonende te Philippine). 20 Juli. Peter Ma ria, z. van Johan A. J. Breepoel en Stephanie A. Wijne (won. te Philippine). Barbara Pieternella, d. van Jan Kaijser en Cornelia de Kraker (won. te Axel). 21 Juli. Willem Johannes, z. van Dinge- man van Leuven en Janneke S. Maas. 22 Juli. Cornelis Jacobua, z. van Johannes A. de Smidt en Lena C. Tazelaar, Overlijden. 17 Juli. Irma Ma ria Audenaerd. (won. te West- dorpe), 52 j., echtg. van Maurice E. van Waes. Ingekomen: A. J. Olijslager, Burg. Geillstraat 52, Dordrecht; A. F. Paridaans, Axelsestraat 30, Hooge en Lage Mierde; P. L. A. Sifnons, Nieuwediepstraat 100 Geertruidenberg; p. N. Lauret, Bakkerijstraat 1, Centraal Bevol kingsregister; C. SinkeDees, Scheldekade 21, Driewegen; C. M. Schroots, Noordstraat 67a, Sint Niklaas (Belg.); L. C. Fijn van Draat, Noordstraat 72, Maar tensdijk; P. M. Ringelberg, Van Steenbergenlaan 56, Oostburg. Vertrokken: K- A. Riemens. Juliana van Stolbergstraat 31 Rotterdam; A. E Casteels. Nieu we Kerkstraat 22, Sas van Gent; J- A. C. Roelans, Nieuwstraat 44, Amsterdam; A. J. J. Kake- beeke. Schoolweg 31, Kruiningen; A. J. de Longte, woonwagen Sas- se poort, Wieringerwerf. langer in 't diepste geheim ver richt behoeven te worden. j f - De Amerikaanse Regering had 1rotton opschoot en een passeren- door middel van haar vertegen- de dame verwondde. De chauf- w'oordigers in de commissie der Verenigde Naties voor de atoom energie gepoogd een gemeenschap pelijke basis voor overeenkomst met de andere leden-iStaten te vinden. De onverzoenlijke hou ding van de Sowjet-Unie had tot dusverre verdere vorderingen on mogelijk gemaakt, aldus Truman. „In twee jaar tijds heeft de we reld het antwoord nog niet klaar op het probleem van oorlog en vrede. De atoomenergie blijft der halve een vreselijk verwoestings instrument1 en een machtige prik kel tot vreedzame vooruitgang." „Het rapport van de Amerikaan se commissie voor de atoomener gie zegt, o.m.. dat zelfs onder de meest gunstige omstandigheden een aanzienlijk deel van de huidi ge energievoorraad van de we reld waarschijnlijk niet vóór de volgende 20 jaar door atoom- brandstof kan worden vervangen. Tenslotte wordt vermeld, dat tot 30 Juni slechts l/5e deel van het program voor de atoomener gie, waarvoor 1250 millioen dol lar zijn uitgetrokken, is voltooid. Waarschijnlijk zouden de werk zaamheden in verband met de atoomenergie pas in 1949 of la ter tot volle ontplooiing komen. WOENSDAG 28 JULI. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. Bel, van Dirksland. Terneuzen. Huwelijks-aangiften. 21 Juli.' Petrus Livinus Hollebosch (van Westdorpe), 25 j., jm. en Denis Amelia Alphonsina Vanhjjfte. 21 j„ jd. 22 Juli. Johannes Char les Marie van de Velden, 31 j., jm. en .Ivonne Regina Sidonnie HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat bij hen is ingekomen en ter secre tarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met tjijlagem van de N.V. STANDARD AMERI KAANSE PETROLEUM COM- PGNIE te 's-Gravenhage, om ver gunning tot oprichting van een ondergrondse petroleumbewaar- plaats met aftapinrichting op het perceel, kadastraal bekend, ge meente Terneuzen, Sectie G no 2521 en gelegen aan de Beneden- weg. Op Woensdag 4 Aug. a.s., des namiddags om 3 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek m te brengen en deze mondeling: en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedu rende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip, op genoemde secretarie kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt erop gevestigd, dat tot beroep gerechtigd ztjm de aanvra ger van de vergunning of de con- cessionnaris en de in persoon of MJ gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbenden. Temeuzen, 21 Juli 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. JVERSPRILLE, Wnd. Secr.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3