EN BUITENLANDERS TANHEN....! BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" «5©nir «le Jfronce v/7/ «v- v, ^jsmhn Luchtbrug-Vliegtuig verongelukt Duitse piloten ais trainers voor Sowjetrussen Arrestaties in Tsjecho-Slowakije Vechtpartij op Nationaal- Democratischa vergadering Oe Geruchten omtrent verkeer in Duitsland crisis in de Belgische Hotelnijverheid Woningproductie in Mei 1948 De benzine en liet aanstaande Regeringsjubileum. - Het benzinevraagstuk blijft een probleem, waarin o.a. de Konink lijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en de Koninklijke Ne derlandse Automobiel C'luiD zelfs ten aanzien van het a.s. Rege ringsjubileum van H.M. de Ko ningin te kampen hebben. Het doel heiligt in deze de middelen niet Welke plannen de K.N.M.V. ook voor haar leden gedurende de drie a.s. feestdagen ontwierp en welke 'besprekingen zij ook voerde met Overheidsinstanties, alles stuitte op onoverkomelijke benzine-bezwaren, die, zoals be kend, tot uitdrukking komen in het Zondagsrijverbod en de Rijdt Zuinig Actie. Sterritten, gemotoriseerde op tochten en onderlinge races zul len dit jaar dus niet mogelijk zijn. Een sportieve manifestatie, zoals die, welke het vorige jaar No vember honderden motorrijders op de Vijgendam te Amsterdam bijeenbracht bij de onthulling van het monument aldaar, zal voor lopig niet herhaald kunnèn wor den. Het parool: „Rijdt zuinig, dan blijft de benzine vrij" blijft ook de komende feestdagen van kracht. grote reis alles veel groter zien, bleek, toen een leerling een ooie vaar dacht te zien. Commentaar: ,,Jie bi zot, 'tis een kokkemeeuwe." Vele nieuwe indrukken werden opgedaan, de Moerdijkbruggien, Dordrecht. Te voet door de Maas tunnel, roltrappen, verder naar Delft. Hier werd de tentoonstel ling „Vrede van Munster" ber zoriit. De worstelstrijd was aan schouwelijk tentoongesteld Een lieftallige studente leidde ons rorid, vertelde en... examineerde. Een leerzame les en we verlieten met het predicaat „ruim voldoen de" het Prinsenhof om de inwen dige mens te gaan versterken. Na het rietzuigen der limonade, het gebruikelijke wegen op de het juiste gewicht aangevende weeg schaal, werd naar de residentie gereden. Hier werden afgewerkt het Mauritshuis, Paleis der Konin gin, Gebouwen der Kamers, Johan de Witt en niet, te vergeten Mes dag, waar de explicator zich be kend maakte als een Zeeuws-Vla ming, Cornelis, toen hij vernam dat we van Sluuskille kwamen. De grootste kluif hadden we achter de rug en voldaan en ver moeid gingen we naar Ockenburg waar w,e zouden overnachtèn. Er werd een heerlijk middagmaal ge nuttigd, nadien nog wat gevoet bald. Er werd gezongen, door ons het Zeeuws-Vlaafnse volkslied, door de aanwezige Fransen een chanson, de Amerikanen luister den, de Engelsman keek flegma tiek en de Palestijnen glimlach ten met hagelwitte tanden. Om 10 uur werd „te kooi ekrope". Ze j sliepen als marmotten, enkele ma len onderbroken door de bood- I schappen, die gedaan moesten worden en de hardopdromers, die de leiders uit de slaap hielden. 's Morgens vroeg dag, ontbijt. I De jongedames werden door „Va- 1 der" aan de schoonmaak der bor- j den gezet. Om 10 uur werd ge- i start naar Scheveningen. Het i strand over. Ingestapt en naar 't Dierenpark Wassenaar. De apen hadden niet bij uitzondering, de grootste belangstelling. De leeuw "rok zich van onze kleine mensen niets aan. IJsco's werden gegeten. Op de terugreis Ypenburg aange daan We zagen er vele vliegtui gen dalen en landen en we zouden allemaal wel durven instappen. Om 3 uur werd de terugtocht naar Zeeland aangevangen. De leeuw te Kruiningen opende zijn tande loze bek en gaf ons liefdevol weer aan ons Zeeuws-Vlaanderen terug. Twee prachtdagen. Een geslaagd experiment. Het volgend jaar zou den we allemaal wel weer willen en liefst voor een dag of vier. De leerlingen hadden genoten, de lei ders waren tevreden en konden de kinderen aan het eindpunt,, de Openbare School, overgeven aan de liefdevolle verzorging der ouders. DE ITALIAAN BARTALI WINT DE 35ste RONDE- Klassement van de laatste (21e; étappe Roubaix-Parijs (286 km). 1. Corrieri (Italië A) 9.01.51; 2. Teisseire (Fr. nat. pl.) .z.t.; 3. Seghezzi (Italië B) 9.03.04; 4. Rémy (Fr Z.-O. pl.) z.t.; 5. Ockers (België A) z.t.; 6. Giguet (Fr. nat. pl.) z.t.; 7. Bartali (Italië A) z.t.; 8. Brule (Parijs) z.t.; 9. Engels (België B) z.t.; 19/27. Een grote groep renners, onder wie: Kirchen, De Ruij- ter. Bobet, Camellini, Robic en Darpbrecht, in dezelfde tijd als Seghezzi. 29. Janssen (N.-Lux. pl.) 9.05.02. Eindklassement. 1. Bartali (Italië A) 147.10.36 2. Schotte (België A) 147.36 52 3. Lapebie (Centrum) 147.39.24 4. Bobet (Fr. Nat. pl.) 147.43.35 5. Kirchen (Ned -Lux.) 147.48.29 6. Teisseire (Fr. Nat.) 147.51.23 7. Lambrecht (Intern.) 148.00.32 8. Camellini (Intern.) 148.02.12 9. Thietard (Parijs) 148.05 59 10. Impanis (België A) 148.10.39 11. Ockers (België A) 148.10.49 16. Robic (Fr. Nat. pl.) 148.52.02 17. Viëtto (Fr. Nat. pl.) 148.53.24 22. Engels (België B) 149.26.17 36. Janssen (N.-Lux.) 150.35.35 42. De Ruijter N.-Lux) 151.01.17 43. Rey (Z.-O. Fr.) 151 25.33 44. Saghezzi (Italië B) 151.37.19 DE BELGISCHE A PLOEG WINT PLOEGENKLASSEMENT 1. België A) (Schotte, Impanis, Ockers) 416.49.08; 2. Franse Na tionale ploeg (Biobet, Teisseire, Robic) 417.19.31; 3 Parijs (Thie tard, Brule, Piot) 417.40.31; 4. Intern, ploeg (Lambrecht, Camel lini, Klabinsky) 417.49.38; 5. Ita lië A) (Bartali, Pasquinii, Volpi) 418.46.57 6. Centrum en Z.-W. Frankrijk (Lapebie, Geminiani, Ramoulux) 419.13.3,9; 7. Nederl.- Luxemb. pl.) (Kirchen, Janssen, De Ruijter) 422.14.11; 8. Z.-O. Fr. (Rémy, Gauthier, Martin) 422.33.21; 9. N.-O. Frankr.lie de France (De Vreese. Baratin, Thu- ayre) 424.29.34; 10. Italië B Lambertini, Magni, Seghezzi) 425.09.18. (Van een speciale A.N.P.-ver- slaggever.) Voor de laatste étappe Roubaix- Parijs zijn Zondagmorgen om 8 uur 44 renners gestart. De rit had gedurende lange tijd een zeer eentonig verloop, en de achterstand op het tijdschema groeide steeds aan. Te Méru (212 km) waren alle renners nog steeds bij elkaar en pas bij de kleine helling van Vallangoujard begon iets, wat op een strijd geleek. Piot en Gau thier demarreerden achtéreenvol- gens, maar de Italianen waren waakzaam en de uitlooppogingen Op een avond zat 'Geoffrey Wicked, de erfvijand van Bim en Mugli, op zijn huurkamer met een stuk taart en het avondblad. Hij was er rotsvast van overtuigd dat, Mugli nog steeds onder hyp nose was en dat de detective ge hoorzaam de schat van Groen land zou zoeken en vinden om hem naar Wicked te brengen. ,,,Zal ik eerst mijn taart eten, of mijn krant lezen", dacht Wicked. Hij besloot met de krant te be ginnen. Een seconde later steeg het bloed Wicked naar het hoofd. Grote portretten van Bim en. Mugli Basli stonden vóór hem in de krant. „De bekende speurders en avonturiers Bim en Mugli Bas- li op weg naar Amerika met het door her ontdekte schip" stond er onder. „Ze zijn ontsnapt" gilde Wicked. „De onverlaten!". Toen werd hij zó razend, dat hij al zijn meube len, of liever alle meubelen van zijn hospita, begon stuk te slaan. In deze. kunst was Wicked meer bedreven dan in iets anders, zo dat zijn kamer al gauw een ruïne was geworden Wicked's hospita stond klagend toe te zien. „Mens erger je niet", riep Wicked onbeschaamd. Toen zag hij dat het kostbare stuk taart op het hoofd van zijn kostjuffrouw was beland. Dat kalmeerde hem. Daarop bedacht Wicked een vre selijk plan om wraak te nemen op Bim en Mugli Basli. mislukten. Enkele kilometers ver der, te Eragny, liep Thietard weg, gevolgd door Corrieri en Ferug- lio. Teisseire voegde zich spoedig bij dit kopgroepje. Nog vóór Pois- sy werd Feruglio los gereden. Aan de voet van de heuvel van Coeur Volant hadden de drie lei ders 1 minuut voorsprong, maar toen raakte Thietard achter en Teisseire en Corrieri reden de koers samen uit. In de sprint bleek de Italiaan de snelste, dank zij het feit, dat hij om Bartali niet te duperen steeds gewei gerd had de kop te nemen. In het Pare des Princes kostte het hem weinig moeite van de afgematte Teisseire te winnen. Zoal3 ieder na de Alpen ver wachtte is Bartali eerste in het algemeen kassement gebleven tot aan Parijs toe. Daarmee heeft hij voor de tweede keer een Ronde van Frankrijk gewonnen, 10 jaar na zijn eerste zege Hem werd de enthousiaste ontvangst bereid, welke hem toekwam, want indien ooit een zege verdiend was, dan is dit nu het geval. Over de hele linie, in de bergen zowel als op de vlakke weg, heeft' de Italiaan zich de beste, de meest intelligen te en de meest complete renner getoond. Of hij ook in 1949 van de partij zal zijn, valt te betwijfelen. Zijn ideaal, een tweede zege te beha len, is verwezenlijkt en hij is thans 34 jaar... De Belg Schotte bezet de twee de plaats, maar, naar de mening van" vele Belgische volgers, heeft de Antwerpenaar Stan Ockers toch o-ver het algemeen beter ge leden en men betreurt, dat hij in de étappe ToulouseMontpellier zoveel terrein verloor. Impanis heeft teleurgesteld, en dan voor al door zijn gebrek aan strijdlust Deze renner van grote klasse houdt er niet van zich tot het uitefste in be spannen. Hij kwam in uitstekende "conditie, nog vol komen fris, te Parijs aan. Maar. als hij zich geregeld wat meer moeite had gegeven, zou hij min der ver van Bartali zijn geëin digd. Met dat al heeft Impanis er met Schotte en Ockers voor ge zorgd, dat de prijs van 690.000 francs, waarmee de eerste plaats in het ploegen-klassement beloond wordt, naar België gaat. Aan Kirchen is de vijfde plaats in het eindklassement ten deel ge vallen. Hij heeft ons tijdens de ronde talloze malen herhaalt on hij zal het in zijn eigen land nog even zovele malen zeggen dat hij een nog beter resultaat behaald zou hebben, indien de leden van zijn ploeg hem heter ter zijde hadden gestaan. Daar mede doelt hij dan voornamelijk op de Nederlanders. Ongetwijfeld heeft hij niet helemaal ongelijk, maar men mag toch niet verge ten, dat er bij de start te Parijs, behalve Kirchen, ook nog drie an dere Luxemburgers in zijn ploeg zaten, aan wie hij gedurende de laatste étappes helemaal niets ge had heeft, want' toen waren deze uit de koers verdwenen. Over Janssen en De Ruijter kan, na deze laatste étappe niets nieuws meer worden medegedeeld. Zij behoren tot de 44 renners, die de Tour hebben uitgereden en Janssen (36e) staat op 'n hetere plaats dan De Ruijter (42e). De Ruijter deed echter voor het eerst aan de geweldige onderneming mee en in dit licht bezien, is zijn prestatie nog verdienstelijker. Wat de aankomst te Parijs aan gaat, zij. nog vermeld, dat deze geheel in overeenstemming met de traditie geschiedde. Ben me nigte van honderdduizenden per sonen stond uren tevoren langs de route opgesteld en onder da verende toejuichingen reden de renners het Pare des Princes bin nen, waar 40.000 gelukkigen, die een toegangskaart hadden kunnen 'bemachtigen, voor een grootse apotheose zorgden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Tour werd de aankomst ook per tele visie uitgezonden, waarvan de weinige bevoorrechten profiteer den, die een kostbaar ontvang apparaat bezitten. Nadat de winnaar van de étap pe Corrieri en de winnaar van de Ronde Bartali door de actrice Ly- ne Renaud omhelsd en met kran sen gehuldigd waren, volgden de ere-rondjes: eerst de „campionis- i simo" In zijn gele trui, toen Schot te, Lapebie, Bobet en de Luszem- burger Kirchen. En daarmee was i de 35e Ronde van Frankrijk ge ëindigd OLYMPISCHE SPELEN. VOETBAL. (Bijz. Dienst A.N.P.) Zondagavond vond een nieuwe loting plaats voor het Olympisch Voethaltournooi, welke loting gun stiger voor Nederland bleek te zijn dan de eerste, aangezien ons land in de bovenste helft berecht kwam met Denemarken en Groot Brittannië als voornaamste tegen standers, terwijl Zweden, Turkije en Italië, die eveneens als sterk worden beschouwd, in de onder ste helft habben geloot. De eerste ronde ziet er nu als volgt uitEgypteDenemarken, Groot Brittannië tegen de win naar van EireNederland, Frank rijkIndia, Zuid Slavië tegen de winnaar van LuxemburgAfgha nistan, ChinaTurkije, Zweden Oostenrijk, Korea—Mexico, en Ita liëVerenigde Staten. Zoals bekend blijven de beide yoorwedstrijden tussen Eire en Nederland, waarvan hedenavond over Hilversum I om 5.45 uur een ooggetuigeverslag zal worden ge geven door Leo Pagano, en tussen Luxemburg en Afghanistan, waarvan de loting enige tijd ge- lpden te Zuerich plaats vond, on gewijzigd. Indien de wedstrijd in een ge lijk spel eindigt, wordt de wed strijd tweemaal 15 minuten ver lengd. Alle wedstrijden in de le ronde beginnen 'om 17.30 uur. De loting voor de tweede ronde zal Maandag 2 Augustus plaats vin den. Opstelling Ned. Elftal- Naar wij vernemen is het Ne derlandse elftal, dat hedenavond te Portsmouth tegen Eire speelt in de voorronde van het Olym pisch voetbaltournooi als volgt samengesteld Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MW) en Schijvenaar (EDO). Midden: Krijgh (BW), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyenoord) aanvoerder. Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Rijvers (NAC), Roosen burg (Neptunia), Wilkes (Xer xes) en Lenstra (Heerenveen). ATHLETIEK. Nederlandse dames verbeteren wereldrecord 4X110 yards. Tijdens nationale athletiekwed- strijden op Te Werve te Den Haag is de Nederlandse damesploeg, be staande uit Fanny Blankers-Koen, Gerda van der Kade-Koudijs, Nelly Witziers-Timmer en Gré de Jongh er in geslaagd het wereld record 4 X 110 yards met een volle seconde te verbeteren en te brengen op 47.4 sec. Het oude record stond sedert 3 Februari 1948 met 48.4 sec. op naam van Nieuw-Zuid Wales. Een tweemotorig Amerikaans vliegtuig, dat ingeschakeld was in de operatie luchtbrug, is vlak voor het landen op Tempelhof kort na middernacht van Zater dag op Zondag, verongelukt. Het toestel, een Dakota, met 2 man aan boord, stortte neer in de Prinz Regentenstirasse, op de grens van de Amerikaanse en de Britse sector van Berlijn. Het vloog onmiddellijk inbrand. Tevens ontstond 'brand in een flatgebouw van vier verdiepingen. De beide inzittenden van het vliegtuig zijn om het leven geko men. Uit alle delen van West-Ber- lrjn arriveerden brandspuiten en ambulances op de plaats van het ongeluk. Eerst' na een uur was men de brand meester. Er zijn geen Duit sers gedood of ernstig gewond. Volgens een ooggetuige raakte de Dakota de top van een boom en sloeg toen met de neus in de straat. De brand in het flatge bouw werd veroorzaakt door de brandende wrakstukken van het toestel, die ver in het rond vlogen. Eerder op de dag is bij het vlieg veld Fassiberg in de Britse zóne een Dakota van de R.A.F. ver ongelukt. Het toestel, dat kort na het middaguur was opgestegen met drie ton steenkool voor Ber lijn, vloog enkele minuten na het opstijgen, in brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Tengevolge van de brand in het flatgebouw door het wegspatten van het vliegtuigwrak ontstaan, verloor Kurt Pastenaci, in Duitse wetenschappelijke kringen welbe kend als auteur van werken over oude beschavingen, een waarde volle verzameling aantekeningen en afbeeldingen, alles materiaal voor het derde deel van zijn „Ge schiedenis der wereld". Bloemen bij verongelukte Dakota te Berlijn. Duitse vrouwen en kinderen hebben Zondag bloemen gelegd bij het wrak van de Amerikaanse Da kota, die, bij het vervoeren van voorraden van Berlijn, Zaterdag in de Prinz Regentenstrasse is neergestort, bij welk ongeluk de twee piloten om het leven kwa men. Volgens de onder Britse contra- Ie verschijnende „Telegraf" wor den Duitse piloten, en in het bij zonder zij, die bekend zijn met straalvliegtuigen, gebruikt om Sowjetrussische leerlingviiegers te trainen. Alle Duitse vliegers, die sedert 1946 uit krijgsgevan genschap zijn ontslagen, zijn vol gens de „Telegraf.' door de Sow- jets op lijsten ingeschreven, o.a. Lt.-Kolonel Kurt Buehlingen, de voormalige commandant van het bekende Duitse eskader „Richtho ven". Naar het Tsjeohoslowaakse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, is Vladimir Knotek, tijdens de oorlog kapitein in het Tsjechische leger in Enge land, wegens spionnage gearre steerd. Volgens het Tsjechoslo- waakse nieuwsbureau was Knotek vroeger leider van het spionnage- bureau van de afdeling Praag van de nationale socialistische partij. In de mededeling van het ministe rie van Binnenlandse Zaken wordt o.m. gezegd, dat Knotek bekend heeft uit Londen naar Tsjecho-Slowakije te zijn terugge keerd om een spionnagenet op te 'bouwen. In verband met de arre statie van Knotëk is een aantal personen in hechtenis genomen. De eerste openbare bijeenkomst te Leipzig van de Nationaal-De- mocratische partij, de nieuwe partij van de voormalige „kleine nazi's" in de Sowjetrussische zóne, eindigde ineen tumult, doordat leden van de partij slaags geraakten met Christen-Demo craten en Liberaal-Democraten, aldus meldt D.P.D. De vechtpartij ontstond toen een Nationaal-Democratischc spreker geïnterrumpeerd werd, terwijl hij het verschil stond uit te leggen tussen zijn partij en de socialistische eenheidspartij. TAEGLISCHE RUNDSCHAU OVER DE LUCHTBRUG. Het officiële Sowjetrussische blad, de „Taeglische Rundschau", heeft de Westelijke mogendheden ervan beschuldigd de „kunstmati ge blokkade" van Berlijn te hand haven om m$t de vliegtuigen van de luchtbrug-actie materiaal te kunnen blijven wegvoeren uit West-Berlijn. Sommige politieke waarnemers, die in betrekking staan met de Russische bestuurskringen, ver klaren, dat na het van kracht worden van de definitieve munt hervorming in de Sovjetzöne, weldra maatregelen zullen wor den getroffen om alle beperkin gen van het verkeer tussen de Russische en de Westerse zones op te heffen, zo meldt A.F.P. Reizigers verklaren dat bij de Russische wachtposten aan de demarcatielijn het gerucht de ronde doet dat het verkeer spoe dig zal worden hervat. Met betrekking tot de crisis, die de Belgische hotelnijverheid thans doormaakt, heeft de Belgi sche Senaat Vrijdag een wets voorstel aangenomen op grond waarvan de hotel-, restaurant- en caféhouders in de Belgische bad plaatsen een wettelijk uitstel van betaling wordt verleend tot 1 Oc tober 1949. Dit moratorium geldt ook voor de wissels. Op fiscale vorderingen heeft dit uitstel van betaling evenwel geen betrek king. In de maand Mei van dit jaar werden volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 2:143 nieuwe woningen gelbouwd. Deze wonin gen waren als volgt over de pro vinciën verdeeld: Groningen 154: Friesland 148; Drenthe 114: Overijssel, exclusief de Noord- Oostpolder 82, Noord-Oostpolder 9; Gelderland 273; Utrecht 52: Noord-Holland, exclusief Amster dam 198, Amsterdam 26; Zuid- Holland, exclusief 's-Gravenhage en Rotterdam, 120; 's-Gravenhage 3; Rotterdam 16; Zeeland 155: Noord-Brabant 537; Limburg 256. Begonnen werd ln genoemde maand aan 3196 woningen, zo dat aan het einde van Mei 1948 43.092 woningen in uitvoering waren.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3