Terjieuzen ontving de Pavilion d'Or UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS Uil Vdli#t)cricgcnii3ccrjigi«ig deld- Deviezen voor Nederlandse toeristen naar België De middelburg. SLUITING DER ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL. Daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regentes heeft de Minister-President, Dr.,L. J. M. Beel, Zaterdagmiddag de zit ting der Staten-Generaal geslo ten. De beide Kamers zijn daartoe te kwart voor drie in het gebouw de'r Tweede Kamer in verenigde ve; auering bijeengekomen onder voorzitterschap van de President der Eerste Kamer, Prof. Mr. R. Kranenburg. Na opening der vergadering benoemde de voorzitter tot leden van de commissie van in- en Uit geleide de heer Prof. Dr. De Zwaan (Eerste Kamer), tevens voorzitter, mej. Mr. Tjeenk Wil link (Eerste Kamer) en de heren Andriessen, Stapelkamp en Hof- stra. leden der Tweede Kamer. Onder leiding van haar voor zitter begaf deze commissie zich naar de ingang van het gebouw, aan de zijde van de Ministers kamer, waar de Minister-Presi dent per auto arriveerde en waar zij hem ontving. 'Nadat Dr. Beel de vergaderzaal was binnengeleid, hield hij staan de achter de Regeringstafel de volgende toespraak: „Het heeft Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes behaagd mij in naam van Hare Majesteit de Koningin op te dragen de zit ting der Staten-Generaal ie slui ten. Gedurende het nu afgelopen zittingstijdvak, heeft het overleg tussen de Volksvertegenwoordi ging en de Regering wederom tot goede resultaten geleid. In het bijzonder moge ihier worden her innerd aan de voorstellen tot ver andering in de Grondwet, onder meer teneinde een nieuwe rechts orde voor Nederland, Ned.-Indië, Suriname en Curagao te kunnen voorbereiden en vestigen, welke in eerste lezing door U werden aanvaard en welke de oorzaak zijn, dat de sluiting van de zit ting der Staten-Generaal op dit ongewone tijdstip plaats vindt. i Dat met betrekking tot de staat kundige hervormingen in Suri name en de Nederlandse Antillen reeds de eerste stap kon worden gezet door de aanvaarding van de wetsontwerpen tot wijziging van de staatsregelingen van Cu ragao eh Suriname, stemt de Re gering tot voldoening. Op internationaal gebied valt te vermelden de ondertekening door Nederland van het verdrag niet België, Frankrijk, Luxem burg en Groot-Brittannië en Noord-Ierland op 17 Maart j.l. en van het verdrag nopens de Euro- pese-economische samenwerking op 18 April j.l., aan welke ver dragen U reeds Uw goedkeuring hebt gehecht. Mogen deze gebeurtenissen tot tevredenheid aanleiding geven, de internationale toestand, in het bij zonder ten aanzien van hetgeen zich in Duitsland voltrekt, is voor de Regering voortdurend een reden tot bezorgdheid. Tal van andere wetten kwamen voorts in deze zittingsperiode, dank zij Uwe medewerking, tot stand Hare Koninklijke Hoogheid de Regentes heeft mij verzocht U, mede namens Hare Majesteit de Koningin, Hare erkentelijkheid te betuigen voor Uw toewijding en ijver in het behartigen van 's lands zaken. Door de Regentes daartoe ge machtigd verklaar ik de zitting der Staten-Generaal in naam dei- Koningin te zijn gesloten." De commissie heeft daarop de Minister-President uitgeleide ge daan, waarna de voorzitter de vergadering sloot. DE NIEUWE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De leden der ibeide Kamers van de Staten-Generaal zijn opgeroe pen voor een verenigde vergade ring in het gebouw der Tweede Kamer op Dinsdag 27 Juli, des namiddags te kwart voor één. In deze vergadering zal de Minister- President, daartoe gemachtigd door H. K. H. de Prinses-Regen tes, de aanstaande zitting der Staten-Generaal te 1 uur openen. Te kwart over twee vergadert de Eerste Kamer, o.m. voor het on derzoek der geloofsbrieven en be ëdiging der leden. Voorts- wordt o.m geloot voor het bepalen van de tijd van aftreding der leden. Na benoeming van de leden, van enige commissies wordt het wets ontwerp tot wijziging van de wet van 2 Augustus 1935, houdende bepalingen betrekking hebbende op de zeevaartdiploma's behan- Te half drie komt de Tweede Kamer bijeen voor het onderzoek der geloofsbrieven en beëdiging der leden. Voorts zal de nomina tie voor -het voorzitterschap wor den opgemaakt. In aansluiting op het bericht van Vrijdag uit Brussel omtrent de verklaring van de Belgische Minister van Financiën over de beschikbaarstelling van deviezen aan Nederlandse touristen naar België door de Nederlandse auto riteiten, wordt van Nederlandse officiële zijde nog het volgende gemeld: Met het 0og op de samenwer king der Beneluxlanden heeft de Regering op verzoek van de Bel gische regering binnen het kader van het bestaande handelsaccoord een beperkt bedrag aan deviezen beschikbaar gesteld voor touris me naar België en Luxemburg voor de periode van heden tot en met September 1948. Per persoon in de leeftijd van 15 iaar en ouder zal voor een ver blijf van tenminste 3 en ten hoog ste 8 dagen een bedrag van Bel- srische frs 300 per dag beschik- baar worden gesteld. Kinderen beneden 15 jaar ontvangen Bel gische frs 150 per dag. Aanvragen tot het verkrijgen van een deviezentoewijzing moe ten op de gebruikelijke wijze bij de dèviezembanken en erkende reisbureaux worden ingediend tot uiterlijk 30 Juli a.s De toewijzing zal na loting ge schieden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat verkregen devie zen niet overdraagbaar zijn en voor geen andere doeleinden dan voor tourisme in Belgie en Lu xemburg mogen worden aange- W^"ersonen, die reeds een devie- zentoevyijzing voor vacantiereizen in 1948 hebben ontvangen, ko men voor deze regeling n et m aanmerking en behoeven derhalve geen aanvrage in te dienen. Voor z.g. 1-dagsreizen per autobus wordt nog een nadere regeling uitgewerkt. De „Pavilion d'Or" heeft z ch in Terneuzen, de startplaats voor dit jaar van deze traditionele j tocht, in een grote belangstelling i mogen verheugen. Niet alleen dat honderden en nog eens honderden Vrijdagavond en Zaterdag de vele fraaie motor jachten die hier gemeerd lagen, eens kwamen bezichtigen, waar door in de stad 'n gezellige druk te heerste, ook hadden velen door uitsteken van vlaggen, het aan brengen van versieringen enz. -aan straten en huizen een feeste lijk aanzien gegeven. En wij den ken hierbij vooral aan de Nieuw- straat, welke straat op de beken de wijze was versierd. Zater dagmiddag en -avond maakten de muziekgezelschappen „De Ver enigde Werklieden" uit Terneuzen en „De Verenigde Vrienden" uit Sas van Gent, muzikale rondwan- delingen door de stad, terwijl laatstgenoemd gezelschap des avonds een welverzorgd concert öp de Markt gaf, waarvoor even eens veel belangstelling bestond. Officiële ontvangst in Luxor Theater. De officiële ontvangst van de deelnemers vond plaats in het Lu xor Theater, waar de burgemees ter Mr. Teilegen, de vele gasten namens het Gemeentetoestuur ver welkomde en zijn erkentelijkheid uitsprak voor de grote eer welke Terneuzen werd bewezen door ue .Pavilion d'Or" te mogen ontvan gen Mr. Tellegen sprak de hoop Sit, dat velen der aanwezigen in volgende jaren gebruik zullen maken van de gelegenheid voor watersport, welke hier bestaat. Ook de heer Antheunissen van de K N.M C. heette de buitenland se bezoekers welkom en bracht darik aan burgemeester Teilegen voor alles wat gedaan werd en voor de hartelijke ontvangst wel ke de deelnemers ten deel viel. Nadat de gasten met een spon taan „He is a jolly good fellow aan hun erkentelijkheid uiting hadden gegeven, betuigde een hunner namens allen dank voo de buitengewoon hartelijke ont vangst welke zij in Terneuzen mochten ontvangen. Hierna volgde een geanimeerde koffiemaaltijd, waarna burg Door C. B. BOOTH. meester Tellegen aan elk der deelnemers een herinneringsbord- ie voorstellende de route van dit iaar uitreikte, een geste, welke, zoals ondubbelzinnig bleek, door de gasten op zeer hoge prijs werd gesteld. Nadat vervolgens nog enkele instructies waren gegeven betref fende de start op Zondagmorgen, werd nog: een tweetal films vei- toond, met name over Watersport in Terneuzen en over de „Paviljon d'Or" van het vorig jaar, werd de officiële ontvangst beëindigd. Ondanks het vroege uur waarop Zondagmorgen gestart moest wor den, bleef men nog geruime tijd blJAan de start, welke nabij de Jachthaven plaats vond, en waar voor, ondanks het. vroege uur veel belangstelling bestond, waren in totaal 66 motorjachten verscbe- nen, waaronder 55 Engelse, 7 Bel- gische en 4 Nederlandse jachten. De eerste vertrokken omstreeks half zes, terwijl de laatste tegen zeven uur de reis naar Dordrecht, het eindpunt van het eerste tra ject, aanvingen. In laatstgenoem de plaats zou zich nog een aan tal kleinere jachten aansluiten. Beschenen door een zomerse ochtendzon vormden de sierlijke jachten op de Schelde een fraai, zicht. En zo behoort ook deze „Pavil ion d'Or" van Terneuzen weer tot het verleden en komt een wooro van hulde zeker toe aan allen, die hebben medegewerkt om dit sportgebeuren te doen slagen. Hierbij denken wij vooral aan het Gemeentebestuur, dat alle medewerking verleende, aan Mej. Jordaan, uit Den Haag, die bij de organisatie een grote rol speelde, en aan de havenmeester, de heer Lambrecht&en vatn Ritthem. dank zij wiens bemoeiingen het vraag stuk der ligplaatsen geen moei lijkheden opleverde. Jammer was het, dat ondanks het feit, dat een speciale afdeling Pers en Propaganda" bestond, de plaatselijke en andere pers wel enigszins veronachtzaamd wera. niettegenstaande men van deze zijde de volle medewerking had verleend Tenslotte dient nog vermeld, dat in de douanepost aan de West- kolkstraat voor de deelnemers TERNEUZEN. Omhoog gevaren- Zondagavond omstreeks 8 uur liep het Belgisch motorschip „G. B. M."' bij bet binnenkomen van de Oosthaven op de Oostelijke havendam. Het in de haven lig gend bergingsvaartuig „Walrus" wist de „G. B. M." weer vlot te trekken, waarop dit naar de stei ger in de Oosthaven werd ge sleept. Het blijkt, dat het motor schip water maakt, zodat de pom pen in werking werden gesteld. KOEWACHT. Geraamte gev'onden. Bij het verrichten van, werk zaamheden in verband met de aanleg van de nieuwe wég van Koewacht naar Stekene, werd een nog volkomen gaaf geraamte op gegraven. Historische optocht. In het kader der feestelijke her denking door Middelburg van hei gouden regeringsjubileum van H. M de Koningin trok Zaterdagmid dag een groots opgezette 'histori sche optocht door de straten van de Zeeuwse hoofdstad. Buurtverenigingen en andere bevolkingsgroepen hadden de on derdelen van deze stoet voor haar rekening genomen en zelf de re- quisieten verzorgd. De costume- ring der circa 500 deelnemers was hijzonder goed en gaf het gehee; een zeer kleurige aanblik. Dank zii de medewerking van de heer ,H. Pietiers. bibliothecaris van de provinciale bibliotheek van Zee land, waren de groepen historisch volkomen verantwoord. De op tocht trok buitengewoon veel be langstelling. Des avonds werd op de Markt een herhaling gegeven van het openluchtspel „Mijn schilt en de betrouwen", dat wederom vele duizenden toeschouwers trok. 59) (Nadruk venboden) Tommy wees op de beblaarde handen^van de dode Dan kan ik u vertellen, waarmee hij dood geschoten is," zei hij. „Met he zelfde ding, waaraan hij die bLa- ren te danken heeftmet. een schop. Hij heeft een klap hoofd gekregen met dezelfde schop, die hij in Pond Bay ge kocht heeft!" Jasoer Bakenville keek ver baasd op. „Een schop?" herhaal de hö, „wat moest die kerel met een schop uitvoeren?" Tommy fronste zijn voorhoofd en loosde een diepe zucht. Dat wou ik nou juist ook zo graag weten, ouwe heer en ik ge- foof dat we, als we maar wisten, waarvoor hij die schop heeft ge S een heel eind verder zou- den.n^hopn? "mompelde Baker- vilïe „'n schop! Weer iets om over te piekeren!" En op datzelf le ogenblik schoot hem de ge Dijkwerkers werkten mee aan openluchtspel. In een versierd en verlicht Middelburg zijn Vrijdagavond de tweedaagse feestelijkheden ter gelegenheid van het Regerings jubileum ingezet met de premiere van het openluchtspel „Mijn schilt ende betrouwen", dat op ae Markt voor het gotische stadhuis werd opgevoerd. Dit spel, geschreven door net echtpaar W. Abeleven—Lafaber- ton. behandelt in grote trekken de geschiedenis van het Oranje huis In het tweede gedeelte wordt speciaal aandacht besteed aan de geschiedenis van Zeeland een informatiebureau was inge richt, waar tevens de douanefor maliteiten konden worden ve vuld, de distributiebeschiden wer den verstrekt en tevens gelegen heid bestond tot het om^selen van geld. Tot laat in de avond was het hier druk en, naar ons werd medegedeeld, werd er vlo en soepel gewerkt, zulks ten ge- gerieve van de buitenlandse dee- nemers, die zich daarover dan ook zeer erkentelijk toonden. Aankomst te Dordrecht Zondagnamiddag en -avond ar riveerden te Dordrecht de motor jachten die te Terneuzen waren gestart. Om 4 uur hadden de eer- fte jachten de tocht volbracht en des avonds om 10 uur waren bijna alle jachten in de Kalkhaven en de Nieuwe haven verzameld, na een zeer mooie tocht over de brede Zeeuwse en Hollandse stro men. De ontvangst te Dordrecht was in handen van de adjunct- havenmeester, de heer Lmd^nber Heden gaat de tocht naar Rot terdam, waar in de Coolhave gemeerd zal worden. dachte binnen aan het kluitje klei, dat hij onder tafel in de b - bliotheek gevonden had. XXIV. De tweede gevangene. Bill Petersen, de eigenaar van de motorboot, bedacht zich plot" seling. dat de namiddag al een heel eind op streek was en dat zijn visben nog* lang met vol bot -at Zo'n avontuur mee te ma ken was mooi en wel, maar het leverde riets op voor de honge- rige magen van zijn zes kinderen en de afbetaling van de raaio, door z'jn vrouw op „gemakkelijke voorwaarden' aangeschaft. ..Geef mij m'n net nou maa dan haal ik het anker op brom- de hij, „ik heb nog 'n goeie drie uur om «vat te vangen. Enkele minuten later zat hij met zijn makkers m de noestige boot en begon de motor te spu- teren Dokter McAllister, die in zij- rustige nraktijk weinig met moorden te maken had, schudde langzaam iet hoofd. Toch wel vreemd, is t niet, in de laatste jaren en aan de band tussen het gewest en ons Vor stenhuis. Ongeveer 500 spelers en figu ranten, alsmede een zangkoor en- der leiding van de heer H. Caro, werkten mee. In de scène, die het dichten der Walcherse dijken behandelde, traden 28 Westka- pelse dijkwerkers op. die ook in werkelijkheid aan de droo. king van Walcheren hebben <:e- wer'kt. OOSTBURG. Veetentoonstelling. Op Woensdag 15 September a.s. zal te Oostburg de 11e Veeten toonstelling worden gehouden. „Ceres". De W. Z.-Vlaamse vereniging „Ceres" houdt 29 Juli a.s. haar algemene vergadering te Oost burg, Mevr. Kostense-Kraak, voorzit ster van de Provinciale afdeling, zal een uiteenzetting geven over de belangen van de Plattelands vrouwenbond, waarbij „Ceres" thans bij wijze van proef 2 jaar w aangesloten is. De leden zullen zich moeten uitspreken voor of tegen toetreding tot de Platte landsvrouwenhond, waarbij nieuwe voorwaarden zullen gelden. Tevens ligt het in de bedoeling de tentoonstelling „De Nederland se Vrouw" in Den Haag te bezoe ken. In Rotterdam zal het gezel schap door de Zuidhollandse afde ling ontvangen worden. OVERSLAG. En ze dronken een glas In onze vorige nummers meld den wij, hoe na een verstoorde vergadering van het Oranje-co mité, besloten werd ,om over te gaan tot het benoemen van een nieuw bestuur van de muziekver eniging „Concordia". Thans wordt gemeld, dat alles is vengeten en vergeven, zodat deze kwestie heel wat gemakkelijker opgelost is als de bekende Berlijnse. Misschien, dat men aldaar aan Overslag een voorbeeld neemt en het dan voort aan zal heten: „Van Overslag kwam de Victorie.' RETRANCHEMENT- Nieuwe weg. De nieuwe Provinciale wegi tus sen Potjes en Oude Tol is thans voor het verkeer opengesteld. Schoolreis. De leerlingen der lagere klassen van de O. L. School maakten Vrij dag met het onderwijzend perso neel en leden van de Oudercom missie een uitstapje naar Knokke. Het weer was buitengewoon goed. Zij brachten een bezoek aan le Lac, boulevard en strand, vlieg veld, speeltuin en het bos. 'tWas een recht gezellige dag. De vlag in top- De restauratie van de oude standaardmolen vordert goed. Dezer dagen werd de vlag in top gehesen, toen de kap geplaatst werd Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort een radio-reporta gewagen een en ander over de restauratie komt opnemen. SLUISKIL. Schoolreis O.L.S. Vrijdag j.l. stapten de leerlin gen der 'Openbare School (uitge zonderd de le en 2e klas) in een geriefelijke touringcar voor een reis van twee dagen naar de Ande re zijde van de Moerdijk. Reeds te half Jeven slokte de leeuw met z'n twee „muien" (visie van een leerling) ons op te Perkpolder. evenwel om ons zonder te zgn ver slonden aan de andere zijdeder onvergelijkelijk schone Schelde aan wal te deponeren. Onder het zingen van vrolijae liederen werd de reis verder voortgezet. Dat kinderen op zo n dacht hij hardop, „dat .Pe^ers®"; de enige, die geregeld in Pocket Cove komt vissen, nu juist van daag hier moest komen. Anders zou die tweede moord mat ont delf zijn. Het lijkt wel op n be schikking!" Ja, dokter, misdaad Is een vreemd iets," zei Bakerville met een flauw lachje. „Het heeft er •wel iets van weg, alsof een on bekende macht voortdurend met rit justitie samenwerkt. Ik weet ov anders geen uitleg voor. Laat 'n man een misdrijf begaan in een doodstille straat in bet holst var: de nacht; hij sluipt weg in de vaste overtuiging, dat niemand hem kan gezien hebben; maar c.e uiffrouw op de tweede verdieping was juist vau kiespijn wakitei ge worden. Ze is precies op het goe de ogenblik naar het raam ge lopen en kan aan de politie een volledig signalement van de da der opgeven. Dat is één voor beeld uit honderd. Er is altijd Iets, waarmee de misdadiger o-eer. rekening houdt of kan hou den Dat Petersen zijn net hier vanmiddag heeft uitgeworpen, schijnt een merkwaardig toeval msar, zeg eens dokter, hangt he I leven niet van toevallen aan el kaar? Ik sta er allang niet meer \r.rvaasd over." De dokter maakte een hulpe- ^Nüinhe^r Bakerville, dat gaat beslist buiten mijn oudcrvmdmg om. Ik ben alleen maar een mari die benen zet en P^en draait. Wc leiden hier een rustig leventje. Maar ik ben lijkschouwer en m, -/iin er •wee moorden gepieega. ik geef u volmacht, zoveel ik dat Is coroner deen kan; u moogt de hele leiding van het onderzoek op U ?Waetnzég je?" schreeuwde Ed wards, rood van woede aan zgn anor trekkend. „Dank u, dokter," zei Baker ville, „ik geef graag toe dat ik „elden zo'n verward geval bij de hand heb gehad, maar ik zal mrin best op doen." j B geeft het nooit op, voor- dat hij zijn vis op het droge heeft" zei Tommy met oprechte bewor,dering voor zijn held. Over het strand kwam Paul Gr'mshaw uit de richting van het huis hard aanlopen. Tommy was er benieuwd naar, of ht nieuws kwam brengenofwe nog meer verwafting stichten. Ik Ik heb... gehoord," hijgde Paul „dat jullie..." Maar een blik 'op het doornatte lijk zei hem genoeg. „O, ik zie het al. Is da nu die drievmgenge man. Hij wendde het hoofd af, als werd hrj onpasselijk. „Ja," zei Bakerville, „we heb ben de man gevonden.' „Waard, hoe?" In het water van de baai... toevallig. Een visser heeft hem In zijn- net opgehaald." ,Maar hij is toch met verdron ken!" riep Paul uit, „zijn hoofd is..." Het beste bewijs, dat h(j ver moord is,' zei Bakerville. „Hij is vermoord, Grimshaw, in een boot gelegd, het anker van die boot is aan zijn voeten vastgebonden en daarmee is bij overboord ge g°°Wie heeft, hem vermoord?" riep Paul vol ontzetting. „Wie kan die drievingerige man nu vermoord hebben? Groote goed heid, komt er dan geen emde aan de afgrijselijkheden van dit huis Hij scheen nog meer overstuur door dit tweede moordgeval dan door de dood va-n zijn oom. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2