l BINNENLANDS NIEUWS Kerknieuws SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" „Noord-Atlantisch verdedigingsblok" Rapport vler-mogendheden- commissie voor Italiaanse koloniën Blank en gekleurd Maximum prijsregeling inlandse hulden vervalt niet K.L.M vervoerde zieke baby RECHTSZAKEN de daarvoor in aanmerking- ko mende amjbtenaren. Het verzoek van de heer haas tot ruiling van grond met de ge meente werd ingewilligd. Voorts werd z.h.s. besloten tot aanvaarding onderhoud van een gedeelte sloot langs de Mette- neijectijk, op verzoek van het wa terschap „Het Vrije van Sluis". Daarna kwam de vaststelling van een verordening op het kam peren, benevens een verordening op de heffing van begrafenis- rechten aan de orde, welke beide verordeningen overeenkomstig 't voorstel van E. en W. werden aanvaard. De vaststelling van een veror dening op de heffing' van leges- gelden ter gemeente-secretarie werd tot de volgende vergadering aangehouden, BW de rondvraag kwam de vuil nisbelt wederom ter sprake. Na gehouden discussie bleek, dat hiervoor thans nog geen afdoende oplossing is gevonden, doch dit onderwerp steeds de volle aan dacht heeft van B. en W, Ben volgend punt van bespre king was de kwestie, dat er thans geen enkele taxi in de gemeente aanwezig is, daar de vroegere huurauto is afgekeurd, terwijl er geen aankoopvergunning voor een nieuwe beschikbaar wordt gesteld. Betreffende deze gang van zaken werd met algemene stemmen een motie van ontevredenheid aange nomen. Daarna volgde Sluiting. Geneert. Op Zondag 25 Juli a.s. zal de bekende Vlissingse Accordeonver. „Crescendo", onder leiding van de heer Ventevogei poncerteren aan het Zeebad Nieuwvliet, najbij „El dorado". Vele muziekliefhebbers zullen deze dag ongetwijfeld vrij houden voor het beluisteren der populaire accordeonmuziek. VLISSINGEN. Belgische Nationale Feestdag bracht drukte op Walcheren. België herdacht Woensdag zijn onafhankelijkheidsverkrijging Deze nationale feestdag is door duizenden Belgen besteed aan een bezoek aan Walcheren, en honder den auto's onzer Zuiderburen wa ren dan ook reeds 's morgens vroeg in lange files verzameld bij de ponton der Provinciale Stoom bootdiensten te Breskens. Ondanks het feit, dat bussen en andere gro. te wagens over het veer Perk- polderKruiningen werden gedi rigeerd, kon men het vervoer op de lijn BreskensVlissingen niet aan, en de buitenlandse automo bilisten moesten dan ook ver scheidene uren wachten om over gezet te worden. Ondanks de druktte werden de diensten met betrekkelijk «geringe vertraging uitgevoerd. WESTDORPE. Sportdag. A.s. Zondag 25 Juli zal de sport in Westdorpe weer hoogtij vieren Op het gemeentelijk sportterrein is er n.l. een sportdag georgani seerd door allé plaatselijke sport verenigingen, met medewerking van alle jeugdverenigingen. Het is niet alleen athletiek. doch ook een voetbalwedstrijd, ruitersport en demonstraties van verkenners enz. enz'. Alles bij elkaar een programma dat er zijn mag op sportgebied. Ook de plaatselijke muziekvereniging „Eikels borden Bomen" zal zijn medewerking verlenen. Het besluit, dat Amerikaanse en Canadese waarnemers in de toekomst alle bijeenkomsten van de militaire commissie van de West-Europese Unie zullen bij wonen wordt in diplomatieke kringen te Londen beschouwd als een teken, dat het zogenaamde „Noord-Atlantische verdedigings blok" thans in wording is en dat de mogendheden van de West- Europese Unie thana verzekerd kunnen zijn van substantiële mi litaire hulp van overzee. Men meent, dat het zenden van de Amerikaanse en Canadese waarnemers het resultaat is van de kortelings te Washington ge houden defensiebesprekingen der zeiven mogendheden en van de Franse peilingen naar de juiste omvarg van de militaire hulp, welke West-Europa van de Ver enigde Staten zou kunnen ver wachten. De militaire commissie van de West-Europese Unie komt weke lijks onder strikte geheimhou ding te Londen bjjeen. Men meent, dat het nieuws over de Amerikaanse en Canadese deel neming, van grote invloed is ge weest op de Haagse conferentie der Ministers van Buitenlandse Zaken. Verder zal het Westerse ant woord op de Sowjet-Russlsche tegennota Inzake Berlijn, bij de opstelling waarvan Generaal Lu cius Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur in Duitsland, in Washington ongetwijfeld advies gaat uitbrengen, thans van een sterkere positie uit gegeven kun nen worden. In het rapport van de vier- mogenidheden commissie voor de toekomst der vroegere Italiaanse koloniën, die kortelings een tocht door Eritrea en Somaliland heeft gemaaJkt, wordt verklaard, dat Somaliland, d.w.t sinds 1889 door Italië bezet was, nog niet rijp is voor zelfbestuur. De Franse vertegenwoordiger was van oordeel, dat de bevolking iedere regering zou aanvaarden, die vrede en veiligheid zou bren gen. De andere vertegenwoordi gers (Engeland, de Sowjet-Unie en America) meenden, dat er voorkeur bestaat voor een vier- mogendheden trustschap onder toezicht der V. N. De commissie was het er over eens, dat de meerderheid van de in Erithrea ondervraagde perso nen vereniging met Aibessinië voorstond. Een grote Mohammedaanse minderheid in de laagvlakte wen ste echter onafhankelijkheid of 'n bepaalde vorm van trustschap. Verder lopen de meningen der gedelegeerden sterk uiteen. In diplomatieke kringen te Londen maakt men hieruit op, dat de commissie er niet in geslaagd is duidelijke gegevens te verzamelen omtrent de opvatting der plaat selijke bevolking. De gegevens hadden de basis moeten vormen voor door de plaatsvervangers der Ministers van Buitenlandse Za ken op te stellen aanbevelingen. De aanstaande conferentie der plaatsvervangers zal van 29 Juli tot 7 Augustus plaats hetbben. Belanghebbende regeringen heb ben een afschrift van het rapport ontvangen. William Bustamente, de Minis ter van Voorlichting van Jamai ca, heeft gesproken voor een ver gadering van het verbond van Europese en koloniale verdrukte volkeren te Londen. iHij werd echter door zijn ge hoor, meest kleurlingen, herhaal delijk in de rede gevallen, zodat hij tenslotte uitriep: „Ge kunt het blanke ras niet bestrijden met grofheid en gescheld. Wij moeten het bevechten met beschaving en goede manieren. Waarom scheldt ge iemand, die intelligenter is dan gij?" Naar aanleiding van geruchten als zou de maximumprijsregeling voor inlandse huiden komen te vervallen, wordt van de zijde van het directoraat-generaal van de orijzen verklaard dat dit gerucht ten enen male onjuist is. Ophef fing van de prijzenbeschikking inlandse huiden en vellen 1946 en van de beschikking handelsmar ge inlandse huiden en vellen 1946 wordt niet overwogen. De K.L.M. DC 6-PH-TPM „Prin ses Marijke", op weg van Johan nesburg naar Amsterdam, wee-li gisterenmorgen van haar route af en maakte een extra tussenlan ding te Brussel. Aan boord van het vliegtuig, dat bestuurd werd door gezag voerder Dill, bevond zich mevr. Jonlet met haar twee maanden oude baby Jacques. Jacques kreeg kort na zijn geboorte een vernau wing in zijn slokdarm en kon geen voedsel meer tot zich nemen. De doktoren in Leopoldsville tracht ten Jacques te genezen, doch ope ratief ingrijpen bleek noodzake lijk. In de Belgische Congo was echter geen specialist aanwezig, die een dergelijke gecompliceerde operatie zou kunnen verrichten en dus meest Jacques zo spoedig mogelijk naar België worden over gebracht om door een specialist in Leuven te worden behandeld. Op het vliegveld Melsbroeck bij Brussel was de vertegenwoordiger van de K L.M. in België met een dokter en een Rode Kruis-auto aanwezig. In de auto diende de dokter onmiddellijk een serum injectie toe, waarna de zieke baby naar de Traphael-kliniek te Leu ven werd overgebracht. Nog geen 14 uur na zijn vertrek uit Leo poldsville was Jacques onder be handeling van de Belgische specia list Maldague. '504de STAATSLOTERJI. 5e klasse, 4e lijst. ƒ25.000: Nr. 14033 Bij iedere beweging die de zee slang maakte om dichter bij Bim of Basli te komen, gingen de reporters een stap achteruit. Het vriendelijke gezicht van 't zeege drocht overwon echter langza merhand de vooroordelen van de New Yorkers tegen het dier. „Mag je hem apenootjes ge ven?" vroeg een klein jongetje aan Bim, terwijl hij de slang voetje voor voetje naderde. „Weet U dat het verboden is, huisdieren zonder vergunning in de Verenigde Staten in te voe ren?" vroeg 'n politieman streng. Bim wilde juist bedenken, wat hij hierop moest antwoorden, toen j een vreemde siddering door het lichaam van de slang ging. „Hatsjoe!" klonk het plotseling donderend over de haven. De uit werking van dit monsterlijk nie zen was vreselijk. Als kaf werden de mensen weggeblazen. Velen gilden van angst. Ook de slang zélf keek verschrikt. „Misdoe ik soms iets?" schenen zijn goede ogen te vragen. lieke hiërarchie met de Paus aan het hoofd en de grote massa der Katholieke gelovigen. Het congres sprak zich even eens uit tegen het deelnemen aan het congres van de Wereldraad der Kerken, dat in Augustus te Amsterdam gehouden zal worden. Deze beweging streefde in hoofd zaak „politieke en anti-democra- tisohe doelen na en niet doelen van kerkelijke aard." Het congres te Moskou werd bijgewoond door hoofden van alle Europese Orthodoxe Kerken, be halve die van Griekenland. ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM PATER DE GREEVE. On 15 Augustus a.s. is het 25 jaar geleden dat de bekende ra diospreker, Pater Henri de Gree- ve, tot priester werd gewijd. Pater De Greeve heeft de wens te kennen gegeven, zich deze dag terug te trekken. Hij wenst niet het voorwerp te worden van een huldiging, die enkele zijner vrienden hadden voorbereid, doch hij heeft er in toegestemd, dat hem in plaats van bloemen of geschenken een som geld wordt overhandigd, die door hem besteed zal worden voor het sociale en geestelijke werk; waar hij zich mee bezig houdt. De vrienden en luisteraars van de Nederlandse radio-priester worden in de gelegenheid gesteld him gelukwensen met hun naam te doen opnemen in een aan hem te overhandigen „zilveren boèk der naastenliefde", als zij ten na me van de penningmeester van het Henri de Greeve-fonds (post giro nr. 8025) het bedrag storten, dat zij anders besteed zouden heb ben om Pater De Greeve op zijn juibileumdag bloemen of een ca deau te geven. RUSSISCHE ORTHODOXE KERK TEGEN VATICAAN EN WERELDRAAD DER KERKEN. Het congres der Russische Or thodoxe Kerk te Moskou bijeen ter gelegenheid van het vijfde eeuwfeest der kerk, heeft het Vaticaan ervan beschuldigd tot een nieuwe oorlog op te hitsen en een centrum te zijn van interna tionale intrigue tegen de belan gen van het volk, in het bijzonder var het Slavische. Het congres maakte verschil tussen de Katho- ZWAKZINNIGENGESTICHT AFGEBRAND. Gisterenmorgen omstreeks half twaalf is naar men vermoedt door kortsluiting brand uitgebroken in het St. Joseph-gesticht te Heel, nabij Roermond, waar ongeveer 400 zwakzinnigen worden ver pleegd. De brandweren van Heel, Venlo, Heerlen en Roermond ruk ten uit, doch konden weinig of niets uitrichten. De capaciteit van de spuiten is n.l. te gering om de hoogste verdiepingen van het gebouw te kunnen bereiken. De verpleegden, die voorzover is bekend, allen ongedeerd zijn ge bleven, zijn met Rode Kruis-auto's getransporteerd naar verschillen de gestichten in de omtrek, o.a. te Sterksel en Helden. WETHOUDERS TROKKEN HUN JASJE UIT EN- BOUWDEN. i In Ommen, waar een houten zomerhuisje werd gebouwd, ge lastte de politie het stopzetten van deze bouw, omdat er geen vergunning was verleend door hel college van algemene commissa rissen voor de wederopbouw. De wethouders Immink en Seinen waren echter van mening, dat de bouw wel geoorloofd was. Zij ge lastten de aannemer het werk voort te zetten, trokken hun jasje uit en gingen zelf mee bouwen. De politie maakte hierna tegen beide heren proces-verbaal op Van het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting- vernemen wij hierover, dat geen vergunning was aangevraagd bij het college van algemene commis sarissen. Het doorbouwen, nadat de lastgeving om het werk stop- te zetten is verstrekt, wordt als mis drijf beschouwd. Volgens inlichtingen, die wij vian de beide wethouders ontvin gen, beroepen deze zich erop, dat de Minister hen tijdens een audiëntie had gezegd, accoord te kunnen gaan met de bouw van zomerhuisjes, waarvoor het beno digde hout voor 90 procent uit de bossen rond Ommen komt. Naar de wethouders verder meedeelden kregen zij echter geen medewer king van het provinciaal bureau wederopbouw Overijssel te Zwolle. De woningen zouden bedoeld zijn als noodwoningen, die gedurende tien jaar permanent bewoond mo gen worden en daarna ter be schikking moeten worden gesteld van zomergasten. Men wil'in Ommen op deze wij ze voorzien in de woningnood, die o.a. is ontstaan doordat gezinnen van vroegere bewakers van het kamp Erica in Ommen zijn ge bleven. De bovenbedoelde woning wordt, naar de wethouders mee deelden, nu reeds bewoond door een gezin, waarvan de man zwer vende is, de vrouw in Drente woonde, en de kinderen in Ommen waren ondergebracht. De wethouders zeiden, te willen doorzettten en een gevangenis straf te willen riskeren. Het de partement van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelde echter mee, dat de bouw is stopgezet. Deze mag pas worden voortgezet, wanneer eventueel alsnog een ver gunning is verstrekt door het col lege van algemene commissaris sen. POLITIERECHTER Zitting van 20 Juli 1948. C. E„ 41 j., P. V„ 66 j. en J. F. v. d. V., 45 j„ te Terneuzen, hadden zonder goedkeuring van het Collage van Algemene Com missarissen voor de Wederop bouw werkzaamheden verricht aan een perceel toebehorende aan ■verdachte E. Resp. ƒ250 of 1 maand; ƒ400 of 2 mnd. en 1 mnd. gev. voorw. proeftijd 2 j 600 of 3 mnd. voorw. proeft. 2 j. P. D. M„ 47 j„ J. J. de B„ 41 j. en J. K„ 42 j„ allén te Terneu zen, hadden zonder verkregen goedkeuring werkzaamheden ver richt en doen verrichten aan een perceel bewoond door verdachte M. Resp. 500 of 3 mnd.1000 of 5 mnd. en 1 mnd. gev. voorw. proeft. 2 j.; ƒ750 of 5 mnd. en 1 mnd. gev. voorw. proeft. 2 j. C. J. B„ 37 j., te Merksem werd wegens mishandeling van P. L. M. de B. te Hulst veroordeeld tot 40 of 20 d. J. B„ echtg. van M. W. B„ 24 j. te IJzendijke, werd wegens het wegmaken van een emmer, toe behorende aan J. Brugge veroor deeld tot 20 of 10 d. Rijzonde re Politierechter. J. J. v. d. O., 43 j„ te Terneu zen had een varken gekocht zon der aankoopvergunning, 50 of 20 d. met teruggave opbrengst. A. P. de B„ 42 j. te Oostiburg werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot 40 of 20 d. DE BOMDE VAN FRANKRIJK De Hoog uit de koers genomen. (Van een speciale A.N.P.-ver slaggever) Voor de 18e étappe van de Ronde van Frankrijk, Stratsburg- Metz (195 km) zijn gisterenmor gen 45 renners gestart. De Ne derlander De Hoog was niet bij deze 45, aangezien hij, als laatste van het algemeen klassement, uit de course is genomen. Het belangrijkste feit van de 18e étappe was de nieuwe inzin king van de Fransman Viëtto, die als laatste binnenkwam. Na het vertrek van Straatsburg regende het geruime tijd aan een stuk door en het peleton peddelde moei zaam voort over de natte weg, met een gangetje van nauwelijks 30 km. Het duurde lang, vóórdat 5 renner», t.w. Corrieri, Baratin, Martin, Gauthier en Klabinsky eindelijk een serieuze uitlooppo ging waagden. Alleen de Belg Oe- kers reageerde in de laatste 20 km. Hij ging achter de vluchte lingen aan, wist ze te achterhalen en werd in de sprint alleen dooi Corrieri geklopt. Van de andere Belgen gaven Impanis en Schotte zich al heel weinig moeite. Mis schien spaarden ze zich voor de strijd van heden en morgen in Lu xemburg en Belgi Dupont van de Belgische B-ploeg en Kirehen maakten samen een val. Maar terwijl Kirehen' met de schrik vrij kwam, kreeg de Belg een hevig bloedende wonde aan het voorhoofd en hij heeft een krachttoer moeten verrichten om samen met het hoofdpeleton te Metz te arriveren. Janssen en De Ruijter, de twee enig overgebleven Nederlanders, kwamen met 't grote peleton bin nen, evenals Kirehen, en werden 12/40 geklasseerd op 3% minuut van de winnaar Corrieri. In het algemeen Klassement staat Jans sen nu al drie dagen lang 37e, maar De Ruijter schoof een plaats op en is thans 42e De Ruijter's positie is dus verre van veilig, ge zien de bepaling van 't wedstrijd reglement, dat de laatste van het alg. klassement de strijd moet staken. Maar er zijn nog maar drie étappes te rijden, en zal mis schien onze landgenoot Parijs net halen. Hij heeft het zeker ver diend, 18e Klassement: 1. Corrieri (Italië A) 195 km in 5.54.35; 2. Ockers (België A)3. Gauthier (Z.-O. Fr.); 4. Klabins ky (Intern, pl.) 5. Martin (Z.-O. Fr.); 6. Baratin (lie de Fr. en N.- 0. Fr.) allen in dezelfde tijd als Corrieri; 7. Roibic (Fr. Nat. pl.) 5.56.03 8. Seghezzi (Italië Br 9. Brule (Parijs); 10. Mathieu (België A)11. Remy (Z.-O. Fr.) allen in dezelfde tijd als Robie. Vervolgens een peleton renners die 12/40 ex aequo geklasseerd werden in dezelfde tijd als Robic. hiertoe behoorden o.m. De Ruij ter, Janssen, Kirehen, Bartali, Bobet, Lambrecht, Lapedie en Im panis. Algemeen Klassement: 1. Bartali (Italië A) 124 16.58 2. Lapebie (C„ Z.W.Fr.) 124 41.45 3. Schotte (België A) 124.42.14 4. Bobet (Fr. nat. pl.) 124.45.56 5. Kirehen (N.-Lux.) 124.46 43 6. Teisseire (Fr. nat.) 124.55.27; 7. Lambrecht (Int.) 125.02.53; 8. Camellini (Int.) 125 06.26; 9. Thietard (Parijs) 125.08.20; 10. Brule (Parijs) 125.11.17; 11. Impanis (België A) 125.14.53: 16. Viëtto (Fr. nat.) 125.55.45; 17. Robic (Fr. nat.) 125.57.44; 37. Janssen (Ned.-Lux.) 127.35.58; 42. De Ruijter (N.-Lux.) 128.03.38. ZATERDAG 24 JULI. HILVERSUM 18.00 Nieuws 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram 10.00 Voor de kleuters; 10.15' Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Strijkkwartet; 12.03 Bas en piano; 12.33 Klaas van Beeck; I.00 Ned. Strijdkr.; 1.30 Verv Klaas van Beeck; 1.20 Film en Toneel; 2.10 Gram.; 3.20 Viool en piano; 3.45 Gram.; 4.20 Causerie; 4.30 Gregoriaans; 5.00 De Wig wam; 6.00 Gram.; 6.15 Joum. weekoverz.; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Lezing; 7.45 Uitz. voor Nederl. in Duitsland: 8.00 Nieuws; 8.12 Gram.; 8.20 Lichtbaken; 8.50 Kamerorkest" 9.25 Cabaret; 10.00 Ork. zonder Naam; 10 45 Avondgebed; 11.00 Nieuws; 11.20 Radio Philh. Ork. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Gram.; II.00 Voor de continubedr.12.00 Harmoniemuziek; 12.33 Gram.; I.00 Nieuws; 1,20 Van zomer, zee en strand; 1.50 Gram.; 2.00 Het Nederl. lied; 2.15 Gram 3.00 Causerie; 3.15 Radio Philh.'Ork.: 4.00 Lezing; 4.15 Cabaret; 4.45 Sport; 5.00 Gram.; 5.30 Om en nabij de twintig; 6.00 Nieuws; 6.15 Metropole orkest; 7.00 Artis tieke staalkaart; 7.30 Lezing; 8.00 Nieuws; 8.15 Van zon en zo mer; 9.15 Soc. commentaar; 9.30 Vindotoona Scbrammel'n; 10.00 Gem. Koor; 10.20 Omroeporkest; II.00 Nieuws; 11.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3