DE ZAAK CHRISTIANSEN Dl ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE VOLKSVERTEGENWOORDIGING eerste kamer. Gaheime agenten in de V. S. Er gaat niets boven mulo-examens. Houten schelen uit; FINLAND I>e zaak Christiansen werd Donderdagmorgen voortgezet met het verhoor van Fullriede en nog maals Christiansen, die het zeer .betreurde, dat er geen van zijn naaste medewerkers aanwezig was om, zoals hij zeide, klaar heid te brengen in de Puttense affaire". thema begon Mr. G. Fikkert, de Procureur-Fiscaal zijn requisi toir, waarin hij uitvoerig de juri dische en militaire bevoegdheden van generaal Christiansen als „lOl'oeribefehlsha/ber der Wehr- macht" ,in Nederland schetste. Ten aanzien van het eerste punt van de ten laste legging merkte Mr. Fikkert op dat in het algemeen de terechtstelling van gijzelaars niet strijdig is met het oorlogsrecht, al is hij persoonlijk an mening, dat het nemen van gijzelaars nog niet direct het do den van gijzelaars behoeft te im pliceren. Het systeem echter, om gijzelaars, die niets met een aan- rlag of sabotagedaad te maken hebfben te fusilleren teneinde de bevolking schrik aan te jagen is ..made in Germany". Naar het oordeel van de Procu reur-fiscaal is inzonderheid het terechtstellen van de vijf gijze laars in Goirle bepaald strijdig niet het oorlogsrecht. Daarom is Christiansen schul dig, omdat hij als militair bevel hebber verantwoordelijk is voor het neerschieten van deze gijze laars zonder afwachten of de da ders van de spoorwegaanslag, die Schreider reeds op het spoor was, gearresteerd zouden worden. On danks de interventiè van Rauter en Schreieder weigerde Christian sen, elke opschorting van de exe cutie. Een beroep op overmacht kan ook niet als serieus worden aan vaard. Ook ten aanzien van het twee de punt in de tenlastelegging achtte de Proc.-Fiscaal Christian sen schuldig aan overtreding van het oorlogsrecht. Christiansen drong er bij de Rijkscommissaris UIT DE De Eerste Kamer heeft giste renmiddag behandeld het wets ontwerp tot goedkeuring van het op 16 April 1948 te Parijs onder tekende verdrag nopens Europese economische samenwerking. De heer Rip (A. R.) verklaart het met de Regering eens te zijn, dat het behoud van de persoon lijke vrijheid en toeneming van het algemene welzijn nauwe sa menwerking op economisch ter- rein geboden is. Het verdrag ziet 1 ■spr. als een versterking van de positie van West-Europa. De internationale economische samenwerking moet naar zijn op vatting niet gebonden worden aan de leuze van -geleide eco.no- ""pe heer Schalker (C.P.N.) be toogt, dat het verdrag een der vele voorwaarden van het Mar shall-plan is; het is onder druk van Amerika tot stand gekomen. Na bestrijding van het Mar shall-plan bepleit de heer Schal ker handelsverkeer met Oost- TT, YV")T\Q De heer Oosterhuis Arb.> be pleit de noodzakelijkheid van eco nomische samenwerking en hij betreurt het, dat de beoogde sa menwerking niet alle Europese 'landen omvat. Tenslotte vraagt hij meer aan dacht voor de geleide economie De heer Van Santen (C.P N.) verklaart voorstander te zijn van internationale economische sa menwerking en in het algemeen ze,-rt bii ook voorstander van een Amerikaanse credietveremging aan Nederland te zijn. Zonder de samenhang met het Marshall-plan zou spr. anders tegenover het' verdrag staan. op aan om twee dagen na de aanslag te IJaarlem de tien gij zelaars in de Rloemendaalse dui nen te laten fusilleren. Ten aanzien van de Puttense affaire verwijst Mr. Fikkert naar de verklaring van Von Wuehlisch en Christiansen zelf, dat het vi tale bevel voor de verwoesting van Putten door Christiansen een vaststaand feit is. Christiansen wist van de actie Putten af en heeft deze sancties gegeven, De Proc.-Fiscaal kwalificeerde Christiansen als een groot mees ter in het ontwijken van recht streekse antwoorden, uit het ge heel der gegevens komt een beeld naar voren van een „Wehr- machtsbefelshaber" die, voortge komen uit de nationaal-socialisti- sche gelederen, een ogendienaar ,was van Goering en Hitier, meer als partijvriendje en gpneraal ho noris causa dan als bekwaam mi litair, deskundige, die in een machtspositie is geplaatst, van waaruit hij, in stade van op grond van eigen kennis en inzicht een menswaardig bezettingsregiem te onderhouden en zich tegen exces sen te verzetten niets in het be lang van het Nederlandse volk heeft ondernomen, en aan het systeem van vergelding en ter reur heeft medegewerkt, zich dekkend naar onderen op de ad- rzen van zijn staf en overigens eenvoudig varend op het kompas van de hem van bovenaf verstrek te bevelen. De Proc.-Fiscaal acbt de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en vorder de een gevangenisstraf voor de tijd van 20 jaar met aftrek van de tijd door verdachte sinds 15 Januari 1946 in bewaring door- gébracht. Mr. J. H. Arnold verdediger van generaal Christiansen drong aan op een rechtspraak zonder vooroordeel Breedvoerig weidde Mr. Arnold uit over de bevoegdheden van Christiansen. Er is een aanslag gepleegd op een trein. Het O. K. W. wenst, dat gijzelaars worden genomen. Deze worden uitge zocht en onder verantwoordelijk heid gesteld van Seys Inquart en Rauter. Hij kende de politieke achter grond voor het arresteren van deze mensen niet. Hij kende slechts het bevel van het O. K. W. om hen te fusilleren en hij heeft aan dat bevel gehoorzaamd, ofschoon hij toen nog niet eens wist wie competent was in deze kwestie. Langzaam echter werd de zaak naar Rauter gedreven. Het werd duidelijker wie de uit eindelijke verantwoording voor het lot der gijzelaars zou dragen. Het was Rauter, die de gijze laars tenslotte liet executeren, nadat hij afwijzend had beschikt op alle verzoeken tot interventie. Bij punt twee van de ten laste legging liggen de feiten anders. Ambtenaren van het Ameri kaanse departement van Buiten landse Zaken hebben het Congres medegedeeld, dat verschillende honderden als zodanig bekende of verdachte revolutionaire vreemde agenten in de Verenigde Staten zij-r binnengekomen als employé's van de Verenigde Naties en der gelijke organisaties. Robert C. Alexander, souschef van de commissie voor de visa. heeft voor een subcommissie van de senaat verklaard, dat onder de huidige wetsbepalingen hiertegen niets gedaan kan worden. De be doelde personen worden be schermd door de wet op de im muniteit van de internatiónale organisaties. Het secretariaat van de V N. heeft 2.944 employé's in dienst, van wie 1.463 vreemdelingen, zijn, onder wie 34 Sowjet-Russische burgers, 39 Polen, 28 Tsjecho- Slowaken en 7 JoegosSlaven. t Door C. B. BOOTH. 5T) (Nadruk verboden) „Het bewijst zijn onschuld hele maal niet!" riep Edwards. „Den kelijk heeft hij hen allebei van kant gemaakt!" Niemand lette op hem. Baker- ville wachtte op verdere verkla ringen van Tommy. Kom, jongen, vertel eens ver der Zei je, dat ze de drievinge- rige manvermoord hebben gevonden^oord," zei Tommy met nadruk. ..Dat was met één oogopslag te zien. Zijn hoofd was kapotgeslagen. Drie mannen heb ben hem uit het water in een grot aan de kust opgehaald...... met hun visnet." „Wanneer is dat gebeurd, Tom nu net! lit kwam uit het dorp terug met het telegram van de chef. Daaruit wist ik, dat ze hem Frank Drievinger noem den. Maar zijn echte naam In Haarlem werd een Duitse hospitaalsoldaat neergeschoten. Christiansen erkent repressailles te hebben gevorderd. Rauter eiste echter het fusilleren van tien gij zelaars, uitgekozen uit vijftig ge- o rrp^tpprd pti De verdediger stelde vervolgens de vraag of het nemen van en executeren van gijzelaars veroor loofd zou zijn en zag zich ver plicht deze vraag bevestigend te beantwoorden. In de sententie van het Tribu naal van Neurenberg over de zaak tegen de generaal List c.s. staat letterlijk: „De bevolking staat met het hoofd borg voor verzet tegen de bezetter, wan neer dit verzet in strijd is met het volkerenrecht." Komende tot de strafbaarheid van de daden van Christiansen bestreed pleiter, dat Christiansen zichfaan overtreding van het oor logsrecht heeft schuldig gemaakt en in Putten gehandeld zou heb ben in strijd met de menselijkheid. Concluderende, vroeg Mr. Aronld verdachte te ontslaan van rechts vervolging, subsidiair deed hij een beroep op noodtoestand. De Proc.-Fipcaal repliceerde, waarna Christiansen het laatste woord kreeg en dit samenvatte in één woord: „nein", en daarmede was de zaak afgelopen. Uitspraak op 5 Aug. 10 uur. De «taking der ambtenaren In Frankrijk is beëindigd. Te Pa rijs en in de provincie is op de verschillende bureaux, die van Fi nanciën inbegrepen, het werk vol-, ledig hervat CP 13-027 (•jCngez. Med.) SCHOTSE STEUN ACTIE VOOR WALCHEREN. •De burgemeester van Edin burgh, Andrew H. A. Murray, zal een actie beginnen om 5000 pond sterling bijeen te brengen voor het herstel van Walcheren, dat in October 1944 onder water werd o-ezet als voorbereiding voor de Britse landing. Generaal-maj Hakewill Smith, commandant van de 52ste Low land Divisie die heeft meegehol pen het eiland onder water te zetten, en de burgemeester van. Glasgow, Sir Hector McNeil, zul len ook aan het plan medewerker- dat in de eerste plaats bedoeld is om het eiland weer met bomen te beplanten. POLDERS EN WATERSCHAPPEN Tot dijkgraaf van de Pierssens- polder is benoemd de heer P. David en tot gezworene de heer C. P. Kielman, beiden te Sluiskil Tot afgevaardigde van het Wa- ter^hap Lamswaarde c.a. naar de alg. vergadering van het Wa terschap Stoppeldijk c.a. is be noemd de heer L. Fassaert te Lamswaarde. Bjj het te Goes gehouden Mulo examen zijn o.m. geslaagd: J. J. Boeije, S. F. Loof en E J. Rie- mens te Terneuzen; N. K. Remin- sen te Axel en T. V. van Belle- ghem en A. van Rentergem te Sas van Gent. RRTTHNTSSE. Bouw van Gereformeerde Kerk. Woensdagmiddag werd te Brui- nisse aanbesteed de bouw van een kerk voor de Gereformeerde ge meente aldaar. Hoogste inschrijver was J. C. Ekjelschaap, Dinteloord: ƒ199.000 Laagste inschrijver was G. van Roekei en Zoon, Ede: ƒ159.505. HOEK. Jubileumfeesten op 6 en 7 Sept. Zo bereidt Hoek zich dan ook voor op de a.s. Jubileumfeesten, of mogelijk was het beter om te zeigigen, zo heeft Hoek zich dan ook voorbereid op genoemde fees ten, want de Oranjevereniging te Hoek, onder leiding van haar voorzitter, de heer J. D. Haa heeft het hele plan voor het feest reeds uitgewerkt. Het standpunt van de voorzitter was n.l. om het eens met zijn eigen woorden te Padden. Maandag pas uit de ge vangenis vrijgelaten. Hij was de celkameraad van de Zwarte Vos. Hier is het telegram." Bakerville nam het aan en stak het, zonder het in te zien, in zijn ZalJa, jongen, ga verder!" drong hij bij Tommy aan. „Ik kwam juist van de weg ai, toe- ik een paar kerels in een boot hoorde schreeuwen. Een er van kwam mijn kant uitgehold. Hij vertelde me, dat ze juist een man uit het water hadden opge haald. Ik er heen. Ik zag het op slag. Die man had maar arie vingers. Hij was vermoord.' Natuurlijk was er nu geen den ken meer .aan, Bdb Dolliver te ondervragen. Bakerville zette zijn hoed op en liep naar de deur „Kom mee, dokter!" riep hij. Sheriff Edwards aarzelde een ogenblik. „Zeg eens!" schreeuwde hij hem na, „wat moet er met deze flTTPQtSTlt ,C-a uw'eigen gang maar!" riep Bakerville terug en holde verder. De sheriff was niet van plan, Dolliver een kans tot ontsnapping te geven en toch had hij ook geen zin, een deel van de tweede tra gedie, die zich om het „Boeven huis" had afgespeeld te missen. „Verdraaid, waarom heb ik die handboeien ook thuis laten lig gen!" Hij greep Dolliver bij zijn mouw. „Kom mee, jongeman," beval hij, ,,en ik waarschuw je, dat ik een revolver bij me heb, en dat ik nooit mis schiet!" Dolliver glimlachte triestig. „In orde," zei hij, ietwat sar castisch, ,,ik zalvreedzaam met u meegaan!" De grot lag niet veel meer dan driehonderd meter van Pocket Cove, af, maar Tommy voerde hen in een ietwat andere richting, iets meer oostwaarts. Op het strand stonden drie mannen en hun mo torboot lag dichtbij voor anker. Ze waren tot het middel druip nat, want ze waren naar het strand gewaad' met hun lugubere vangst in het net achter hen aan. In 't net verward lag het lichaam van een man levenloos op het natte zand. Het hoofd was afschuwelijk verwond en de linkerhand van de man hing er half bij en miste de zeggen: „Als we rond gaan met lijsten, waarop de bevolking van Hoek zal kunnen intekenen, in verband met de a.s. jubileumfees ten, dan willen wij het publiek kunnen voorhouden wat er zoal geschieden zal op 6 en 7 Septem ber a.s." Dit is dus volledig bekend en het viel dan ook geenszins moei lijk de voorzitter even aan het woord te krijgen over de plannen. Om te zorgen, dat ieder die da', n 1. op 6 September tijdig uit de veren za! zijn. zal er om vijf uur „reveille" geblazen «worden vanaf de toren van bet stadhuis. Om 9 uur zal er een Kerk dienst worden gehouden, waaraan medewerking zal verleend worden door de zangvereniging „Cres cendo". Om 11 uur heeft de officiële opening plaats vanaf de pui van het stadhuis. Hier wórdt het woord gevoerd door de voorzitter der Oranjevereniging, de school kinderen zullen er zingen en het geheel wordt opgeluisterd door de muziekvereniging „E.N.Z.K." Des middags zal er een Histo rische optocht zijn en na de ont binding van deze stoet zullen de muziekvereniging en de zangver eniging een concert geven. 's Avonds voeren de verschillen de verenigingen te Hoek samen een openluchtspel op, terwijl de dag besloten wordt met een gezel lig bal dhampêtre. De tweede dag zal een meer plaatselijk karakter dragen: Op het programma van die dag ko men voor: Volksspelen voor gro teren, maar ook voor de school jeugd en ten slotte een baan- course. Ook deze dag wordt be sloten met hetzelfde openlucht spel en een herhaling van het hal champêtre, als er tenminste de eerste avond .belangstelling voor bestond. Het programma houdt met ieders smaak rekening zo besloot de voorzitter zijn uiteenzetting. Laten wij er aan toevoegen, dat het te wensen is, dat ieder het streven van de Oranjeverenig ng zal steunen, door in te tekenen op de lijsten, die in de loop van deze en volgende week gepresenteen zullen worden, laat oüze leuze zijn: Vóór allen - Dóór allen! NIEUW VLIET Raadsvergadering. Geen huurauto's beschikbaar. Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige zit ting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Everaars. middenvinger. Het was werkelijk de drievingerige man. Dokter McAlliston herkende de eigenaar van de boot als een zij ner patiënten uit BamscraJble, dat zeven mijl verder langs de kust lag. „Zo, Petersen! Wat heb je daar nou?" Petersen, een zwaargebouwde kerel met een stoppelbaard, haal de zij11 schouders op. ,,'t Is me 'n vangst, dokter!" „Dreef hij „Drijven? Nee, hoor! Hoe kon hij daarmee blijven drijven?" Hij wees naar de voeten van het lijk en allen zagen, dat er om de en kels een touw was gebonde- waaraan een anker hing van een zeilboot. „Door dat anker is hij natuur lijk gezonken!" riep Tommy, die het anker de eerste maal niet ge zien had. „Precies,", bromde Petersen. ,,Z'v. hersens ingeslagen en toen in het water gegooid!" De coroner deed ®en vluchtig onderzoek. (Hij heeft niet lang in het water gelegen. Hoogstens een paar Dooi de departementen vaj Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen en van Wederopbouw en Volkshuisvesting worden met «-e- meenten en schoolbesturen onder handelingen gevoerd over <Je plaatsing van een vijftigtal hou ten scholen, die door de N.V. Pa- dos te Warmond uit' Finland zul len worden ingevoerd, en daarna door de N.V. Panagro aldaar zul len worden gemonteerd. Deze scholen zullen vijf tot acht lokalen bevatten. Met inbegrip van de giasverwarmingsinstallatie komen de kosten op ongeveer ƒ15.000 per lokaal. De scholen zullen ook ter be schikking kunnen worden gesteld van eemeenten, welke geen plaats op de urgentielüst '48 hebben ver kregen, met dien verstande ech ter, dat zij tenminste een maand voor de aankomst bouwrijpe "rond voor ds plaatsing beschik baar hebben. Verschillende grote gemeenten, waaronder Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Arnhem, Nijme- gen, Vlissingen, Enschede, Eind hoven en Tilburg, Groningen, en een aantal kleinere gemeenten hebben reeds in beginsel toege zegd, deze scholen te zullen ac cepteren. iB. en W. van Vlissingen heb ben de raad voorgesteld te trach ten een dergelijke school te ver krijgen. De bedoeling is, dat de scholen nog voordat cte mogelijk heid besbaat, dat de Finse havens dichtvriezen, worden ingevoerd. Het transport zal in drie ge deelten geschieden. De eerste partij zal waarschijnlijk omstreeks 1 October uit Finland worden ver scheept. De andere twee partijen volgen telkens met een maand tussenruimte. De scholen gaan in ons land direct naar de plaatsen van bestemming; de gemeenten, die hun terrein bouwrijp hebben, genieten dan uiteraard voorrang. Het betreft hier scholen,- die in definitieve houtbouw worden ge construeerd en aan alle eisen vol doen, en waarvan de levensduur zeker- op vijftig jaar kan worden gesteld. De bedoeling is, dat er na deze serie meer zullen volgen Na opening door de voorzitter deelde hij mede, dat H.M. de Ko ningin waarschijnlijk volgende week een bezoek, zal brengen aan f Zeeuws-Vlaanderen. De notulen der vorige vergade- ring werden na voorlezing onge- I wijzigd vastgesteld. Bii de ingekomen stukken kwam 1 een verzoekschrift om subsidie tjb.v. Oranje-Comité ter tafel. I Z.h.s. werd besloten een subsidie I van 10 cent per inwoner te ver- I lenen. Voorts deelde de voorzitter me de, dat van Volksherstel een be- I flrag van 1000 was toegezegd voor een kinderspeelplaats. Na gehouden discussie over de vraag, waar die speelplaats aangelegd zal worden, werd besloten dit on- derwerp tot de volgende vergade- I ring aan te houden. Z.h.s. werd besloten voor het j onderhoud van het in deze ge- I meente gelegen gedeelte van de kustweg Breskens-Cadzand 30 van de onderhoudskosten per jaar bij te dragen, onder voorbehoud, dat de totale kosten van het be trokken gedeelte maximaal 1200 per jaar zullen bedragen. Aan het schrijven van B. en W. van St. Jansteen inzake gelijkma tige verdeling kostprijs waterver bruik van de Waterleiding werd in beginsel adhaesie betuigd, doch kwamen eveneens de practische bezwaren ter sprake. Met de door G. S. voorgestelde wijzigingen in de salarisverorde- ning personeel keuringsdienst wa ren te Goes, benevens in de sala risverordening jaarwedde secre tarissen en ontvangers ging de raad accoord. Eveneens werd be sloten tot terugbetaling van 2% o/o pensioenbijdrage over 1947 aan uur," zei hij grimmig. „Nog slechts weinig opgezwollen." „Waar lag hij, Petersen?" vroeg Bakerville. De visser schoof zijn hoed ach terover en krabde eens op zijn hoofd. „Lastig te zeggen," antwoord de hij. „We trekken dat net een heel eind door het water voort, voordat we het ophalen, ziet U? Pete hier, bemerkte, dat de lijn zo strak ging staan," wees hij op zijm makkers, „en toen zei Pete: „Verroest, Bill, we moeten een walvis gevangen hebbenj" Ik stond aan het roer. We hebben nog een heel eindje doorgevaren en toen het net pas opgehaald. Natuurlijk zijtn we meteen naar het strand gekoerst. Zo is 't ge gaan en ik kan dus niet zeggen, waar hij precies gelegen heeft- Maar het zal wel niet zo heel ver uit de kust zijn, want het water kan niet dieper dan drie of vier 1 vadem zijn geweest." „Maar toch wel zo ver uit de kukt, dat er. een boot nodig was, J om hem daarheen te brengen, merkte "Bakerville op. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2