Het proces Christiansen BINNENLANDS NIEUWS BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD' De Franse Kabinetscrisis De staking in Frankrijk Britse geheimen verstrekt aan vreemde mogendheid Het proces tegen Emmy Goering Eerste bioscoop voor reliefffilms De Franse President, Vincent Auriol, heeft de Radicale Minis ter van Justitie in de regering van Robert Schuinen, André Marie, verzocht een nieuw kabi net te vormen. Marie heeft de opdracht aan vaard'. Marie verklaarde te hopen, dat hij een regering zou kunnen vor men van alle republikeinen en al degenen, die van goeden wille zijn. In welingelichte kringen te Pa rijs verwacht men, dat André Marie, wiens radicale groep de kleinste is van de partijen der z.g. derde macht, zal trachten een kabinet te vormen, dat rechtser is dan het vorige en ministers uit de Socialistiche, Radicale, gema tigde en rechtse partijen zal be vatten, alsmede uit de M.R.P. Marie is sinds Januari 1947 achtereenvolgens in vier kabinet ten Minister van Justitie geweest. Hij heef in beide wereldoorlogen het oorlogskruis verdiend. Van 1943 tot 1945 heeft hij wegens verzetsactiviteit in het concentra tiekamp Ruchenwald vertoefd. Hij deed zijn intrede in het parle ment als Radicaal in 1928 en is sedertdien steeds herkozen. Toen Marie in November j.l. werd verzocht een regering te vormen weigerde hij om gezond heidsredenen. Hii is een in Bu- chenwald opgedane longaandoe ning nog steeds niet te boven. Re kabinetsformateur is een vurig voorstander van het plan- Marshalh Tijdens een rede te Rouaar, *i'n April van dit jaar be schuldigde hij de communisten er van, dat zij aanstuurden op een burgeroorlog. Nadat de Franse vakbewegin gen besloten hadden de staking van regeringspersonael uit te stellen totdat er een nieuwe re gering was, waarmee men kon onderhandelen, keerden de amb tenaren van de regeringsbureaux in de provincie en de meeste ministeries Woensdag weer naar hun werk terug. De ambtenaren van het minis terie van Financiën, waar de sta king begon, bleven, echter weg. De gecretaris van de Brits-Tsje- cho-Slowaakse vereniging, Frank Hampt, zal uit het land gezet worden, omdat zeer waardevolle geheimen ten nadele van Enge land een vreemde mogendheid hebben bereikt, zo heeft Chuter Ede, de Britse Minister van Bin nenlandse Zaken tegenover een deputatie, die hiertegen protes teerde, verklaard. Kolonel Wigg, een lid der de putatie. die uit vier Labour-leden van het parlement bestond, gaf tegenover Reuter de volgende uitleg aan de zaak: In Februari had een Tsjecho- Slowaak, die een officiële functie bekleedde, zich onder de naam Smith bij Hampl vervoegd en hem verzocht een brief aan iemand door te geven. De naam was kennelijk gefingeerd, doch Hampl had gemeend, dat een vrouw in het spel was en had zich niet ver der hierin verdiept. i De brief werd achtergelaten, geadresseerd aan „Mr. Brown", aan wie d® brief ook overhandigd werd. iHlampl werd later door detecti ves ondervraagd en vertelde wat hij wist. Hij bood zijn ontslag aan als secretaris van de vereni ging. De Minister nam hiermee echter geen genoegen en besloot hem het land te doen verlaten. Volgens kolonel Wigg was de persoon, die de brief had afge haald nog steeds op vrije voeten In Engeland. Wigg zeide namen te zullen noemen als hij de zaak in het parlement bracht, mogelijk vol gende week. Hampl, die 10 jaar in Engeland gewoond heeft, zal binnen 14 dagen moeten vertrekken. Frau Emmy Goering, weduwe van veldmaarschalk Goering, heeft voor de zuiveringsrechtbank te Garmisch-Partenkirchen Dins dag verklaard, dat zij haar echt genoot liefhad en zou liefhebben tot haar dood, aldus meldt D.P.D., het Duitse Nieuwsagentschap in de Britse zóne. Zij verklaarde, dat zij nimmer verzocht had om lid te mogen worden van de nazi- partij. Na haar huwelijk was haar echter medegedeeld, dat Hit- Ier haar een lidmaatschapskaart van de partij had toegekend. Zij kon zich niet meer goed houden toen een getuige verklaar de, dat zij een Joodse vrouwelijke arts van de gaskamer van Ausch witz had gered. Het hof veroordeelde Emmy Goering tot een jaar door te bren gen in een werkkamp. Hierbij werd' echter rekening gehouden met de duur van het voorarrest, hetgeen betekent, dat zij onmid dellijk wordt vrijgelaten. Verder bepaalde het hof, dat 30 procent van haar bezit zou moeten worde >i verbeurd verklaard en zij voor een periode van 5 jaar geen vrij beroep zou mogen uitoefenen Frau Goering deelde mede, dat. zij van dit vonnis in beroep zou gaan. De publieke triibune van het zuiveringsgerechtshof te Gar misch-Partenkirchen in Beieren is gisteren ontruimd, toen bij de hervatting van het proces tegen Emmy Goering, weduwe van Veldmaarschalk Goering, sympa thiedemonstraties werden gehou den. Te Wenen zal de eerste bios coop van Europa voor de verto ning van relieffilms worden inge richt. De zaal zal in September worden geopend. De speciale uit rusting bestaat o.m. uit twee ge lijktijdig werkende projectietoe stellen en een gegolfd scherm. Sneller dan een storm ver spreidde het gerucht van de zee slang zich door New York. „Heb je de zeeslang gezien?" had de eerste verteller langs zijn neus weg gevraagd. „Tien zeeslangen zijn in de ha ven opgedoken" riep een tweede. „De haven wordt door honder den zeeslangen bestormd", luidde het gerucht tenslotte. Speciale afdelingen van de politie rukten uit. Persbureaux en kranten zon den hun snelste verslaggevers in nog snellere auto'g naar de haven. Bim en Mugli, die inmiddels aan land waren gestapt, werden door nieuwsgierigen bestormd. Foto toestellen klikten, filmcamera's snorden. Mugli en Bim namen een held haftige houding aan, zoals bij de gelegenheid paste. „Een aardig stadje, dit York", zei Mugli. „New York", verbeterde een krantenman trotg op zijn kennis. „Oud of nieuw", zei Mugli met een breed gebaar, „het mag er wezen". Voor de zaak Christiansen voor het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem bestond zeer grote be langstelling, inzonderheid van de zijde van de rechterlijke macht, de advocatuur en militaire auto riteiten. Christiansen .gekleed in zijn slecht zittend colbertje, gaf korte antwoorden op de eerste formele vragen van de president, Dr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk. Hij zeide van de Nederlandse taal „viel davon, doch nicht alles" te verstaan. Het eerste punt van de dag vaarding betrof de zaak Goirle, te weten het' doodschieten van de vijf gijzelaars: Mr. R. Baelde, Chr. Bennekers, Mr. C. E. G. Graaf van Limburg Stirum, W. Ruys en A. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye. Als eerste getuige werd Rau- ter gehoord. Het leek er aanvankelijk op, of Rauter de volledigeverantwoor delijkheid op de schouders van Christiansen wilde laden, maar later draaide hij bij. Uitvoerig gaat Rauter in op de samenstelling der lijst van de te fusilleren personen, welke lijst door Christiansen aanvankelijk op 20 25 personen was gebracht. Maar later werd dit aantal tot 5 gereduceerd. Overigens (bleef Rauter- bij zijn bewering, dat al leen het öberkommando Wehr- macht) en Christiansen aanspra kelijk moeten worden gesteld voor dez" terechtstelling. „Waarom hebt u zich dan niet heftiger tegen deze executies ver zet?" vroeg de president. Rauter antwoordt met stem verheffing, dat hij vóór e.n na deze terechtstelling er tegen was en zelfs getracht heeft bij Seys Inquart te intervenieren. Tegen het uitdrukkelijk bevel van de Wehrmacht kon hij zich echter niet verzetten. Vervolgens wees hij er op, dat de dader van de spoorwegaanslag en communist zou zijn en hij ver klaarde, dat hij er buitengewoon door geschokt was later te heb ben gehoord, dat in plaats van de communist vijf „bourgois" waren doodgeschoten. Schreieder was de tweede ge tuige, die over het fusilleren van de vijf gijzelaars werd gehoord. Hij heeft met Van der Wlaals een onderzoek ingesteld naar de treinaanslag en kreeg het spoor van een der daders te pakken. Volgens hem inderdaad een com munist. Hij belde Rauter op en deelde mede, dat hij de daders op het spoor was, waarop Rauter hem vertelde, dat desalniettemin de executie zou worden voltrok ken. Christiansen beroept zich op het bevel van het O.K.W. Hij ontkent energiek aangedrongen te hebben od het doodschieten van twintig gijzelaars. De Rijkscommissaris heeft er vijf van gemaakt. Toen het bevel van het O.K.W. door kwam heeft hij zich tegen de ad judant als volgt" uitgelaten: „Jetzt ist die mordschijjeinerei im gange". Tenslotte verklaart hij luid, dat Rauter gelogen heeft wanneer deze beweert, dat hij (Christian sen) direct aansprakelijk moet worden gesteld voor deze execu tie. Tenslotte verdedigt Christi ansen vrij opgewonden zijn beleid en hij zegt te hebben gesmeekt deze executie af te lassen. Chris tiansen houdt vol, dat hij niet weet, dat men de daders van de aanslag op het spoor was. O.K.W. en Seys Inquart noemt hij als de verantwoordelijke instanties; hij heeft slechts de gijzelaars moeten laten arresteren en moeten laten mer vrijwillig gedaan. Uitvoerig schetst hij zijn positie als Wehrmachtsbefehlshaber. De verhouding tussen de Duitse legers en de Nederlandse bevol king was goed, kameraadschap pelijk zelfs, verklaarde hij onder enige hilariteit van de aanwezi gen. Het initiatief om de Nederland se krijgsgevangenen in 1940 in vrijheid te stellen ging van hem uit. Wat de latere gevangenneming van Generaal Winkelman betreft, hier stond hij buiten. Dit ge schiedde op persoonlijk bevel van Hitier. Ook wat de terugvoering van het voormalige Nederlandse leger in krijgsgevangenschap be treft, wijst hij alle schuld van de hand. Ten aanzien van het twéé de punt van de ten laste legging werd Rauter als eerste getuige gehoord. Het gaat hier om een represaillemaatregel na het dood schieten van één Duitse soldaat, t.w. een Sanitdter op 3jf Jan. '43. Als represaille werden twee dagen later tien krijgsgevangenen ge fusilleerd. Deze maatregel was ge baseerd op het bevel van het O.K. W., dat voor ieder lid van de Wehrmacht, die werd doodgescho ten 10 burgers moesten worden terechtgesteld. Rauter werpt thatfs niet direct dc schuld op Christian sen doch verdedigt met klem het recht om represaille maatregelen te nemen. Hij beroept zich op gelijkluidende bepalingen in de Britse en de Amerikaanse straf gerechten. Als volgende getuige a charge wordt de S. D.-chef W. Lages gehoord. Met zachte, bijna onver staanbare stem beantwoord de vroeger zo gevreesd Duitser de vragen van de president. Zijn mening is, dat het doodschieten van 10 gijzelaars te Haarlem een aangelegenheid van de Wehr macht is geweest. Overigens is hij bijna alles vergeten. Fluiste rend, haast verontschuldigend, gaat zijn stem door de rechtzaal. Ook Christansen herinnert zich van dit geval maar weinig. Als derde punt van de dagvaar ding, kwam na de pauze de zaak Putten aan de orde. Als eerste getuige verscheen de man, wiens naam onafscheidelijk met de Puttense ramp is verbon den Oberst Fullriede. Hij ver klaarde, dat hij de opdracht voor de repressaillemaatregelen met grote tegenzin en slechts ten dele had uitgevoerd. Von Wuhlich had bevel gegeven, maar of hij of Christiansen het bevel had onder tekend, wist Fullriede niet meer. Persoonlijk contact met Christian sen had hij nimmer gehad, wel had hij hierna gestreefd. Uit fragmenten, voorgelezen uit het bekende dagboek van Fullriede blijkt, hoe deze Wehrmachtsoffi- cier over de opdracht dacht. Otten, de gewezen opperluite- nant van de Staatspolitie "vertelde hierna over de ramp van Putten talrijke bijzonderheden. Rauter nam hierna de gelegen heid te baat om, als getuige over Putten gehoord, zijn verantwoor delijkheid ter zake zoveel mogelijk van zich af te gchuiven. De Wehr macht zou in deze volstrekt zelf standig hebben gehandeld. Wel had hij (Rauter) zich bemoeid met het lot van de gevangen genomen Puttenaren. Kij was er voor, dat zij voor de Arbeitseinsatz in Duitsland bij de Nederlandse grens zouden worden tewerk ge steld. Maar de Wehrmacht, In ca- su Von Wuelisch, vond dit een te geringe straf en sprak zich uit voor Neuengamme, dat overigens volgens Rauter een „mild" kamp zou zjjn. De procureur-fiscaal: „Zo mild, dat van de 400 mensen er 300 niet terugkeerden.!". Volgens Rauter was de tragische afloop van het drama Putten volkomen aan Von Wuelisch te wijten, wat echter in tegenspraak is met de inhoud van een rapport, dat Rauter eens aan Himmler zond, waarin hij Von Wuelisch afschilderde als een „zachtaardige lafaard", een „sa- ionmens," die te pas en te on pas met 't Landoorlogsreglement kwam aandragen. Rauter zeide nog, dat toen hij hoorde dat Put ten met de grond gelijk zou wor den gemaakt, zou hebben voorge steld slechts 10 of 20 huizen te verbranden. Rauter ontkende tenslotte zo heftig iets met de essentiële oor zaken van de ramp Putten te ma ken te hebben, dat de procureur fiscaal hem toevoegde, „U staat hier niet als vefdachte". De geest van Von Wuelisch kwam steeds de gang van zaken beïnvloeden wanneer schriftelijke getuigenverklaringen van wijlen deze generaal werden voorgelezen. Zo verklaarde hij ergens, dat Christiansen na ontvangst van 't bericht over de aanslag bij Putten had gezegd: „Das ganze Nest soil angestochen werden, und die Maenner gegen die Wand ge stellt". Hij zou echter de volgen de dag kalmer over de zaak heb ben gesproken. Tenslotte werd Christiansen over dit derde punt gehoord. Hij bevestigde de verklaring van Von Wuelisch aangaande deze actie, die zijn instemming had, maar van het bevel zelf herinnert hij zich vrijwel niets meer al zeide hij er van overtuigd te zijn, dat de procedure een normaal verloop heeft gehad. Er waren twee scherp geschei den zaken, aldus Christiansen, de represaille-maatregelen en de Ar beitseinsatz van de mannelijke be volking. Breedvoerig wijdde Chris tiansen uit over de tot standko- ming van het fatale bevel. Hij zei de niets te weten van concentra tiekampen in Duitsland, niets van Neuengamme en niets van 't ver dere lot van de Puttenaren. Hij ontkent iedere verantwoordelijk heid voor Putten, in ieder geval voor de wegvoering van de Put tenaren, en hij heeft slechts een twintigtal hulzen laten afbran den. „Dat is alles", aldus Chris tiansen. „Wat bent u toch voor een officier?", vroeg op een ge geven moment de raadheer Prof. Dr. Van Eek, „wanneer u zelfs de belangrijkste berichten of be velen niet kent, of daar buiten ge houden wordt". „Daarop kan ik geen antwoord geven", zeide Christiansen. „Het zwaartepunt lag bij de staf", verklaart Rauter op een vraag van de President, hoe of het mogelijk is, dat Chris tiansen buiten alle belangrijke za ken kon worden gehouden. Een lid van de Wim-groep hier na gehoord, die door het Kriegs- gericht ter dood veroordeeld was, verklaarde, dat hij en 48 mede leden dezer groep het leven zou den hebben te danken aan het in grijpen van Christiansen. De zaak werd verdaagd tot hedenochtend half tien. DE STAKING IN DE MIJN ORANJE NASSAU II. Gistermorgen zijn ongeveer 200 mijnwerkers in de mijn Oranje Nassau H afgedaald. Onder hen bevonden zich ongeveer 70 gede tineerden; deze hebben ook de voorgaande dagen niet gestaakt. De normale bezetting van de och tenddienst bedraagt 450 man. In de mijn Wilhelmina, waar Dinsdag overdag slechts veertien personen het werk hadden neer gelegd is Dinsdagavond en giste renmorgen niet gestaakt. In de mijn Oranje Nassau II zijn gisteren 90 Van de 300 arbei ders van de middagdienst aan het werk gegaan. In de mijn Wilhel mina is ook gisterenmiddag niet gestaakt. KINDJE IN WASKETEL VERDRONKEN. Toen mevr. B., wonende te Bus- sum gisterenmorgen werkzaam heden moest verrichten op de bo venverdieping van haar woning, had zij veiligheidshalve haar 2- jarig dochtertje naar grootmoeder aan de overkant gebracht. In een onbewaakt ogenbiik is het meisje naar de ouderlijke wo ning teruggekeerd en gaan spe ler bij een wasketel met cloor- water. Het kindje is in de ketel gevallen en door verdrinking oim het leven gekomen. BRAND IN MEUBELMAKERIJ. Gisteren brak brand uit in de meubelmakerij van de firma A. W. Bertina aan de Nieuwe Mol straat te 's-Gravenhage. In dit perceel was ook een lakspuiterij van dezelfde firma ondergebracht. Waarschijnlijk door kortsluiting vatte de zeer brandbare vernissen en lakken vlam en weldra stond het gehele binnenhuis in lichte laaie. De brandweer was vlug ter plaatse en kon door snel han delen verhinderen dat de belen dende percelen door het vuur werden aangetast. Binnen korte tijd was men het vuur meester. De schade aan meubilair en ver- nismaterialen bedraagt naar schatting 6000. De firma A. W. Bertina was niet verzekerd. ZEILBOOT IN AANRAKING MI7T ELECTRIOITEITSNET. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is op de Reeuwrjkse plassen een zeilboot, die bevaren werd door drie Engelse vacantiegangers met de bovengrondse leiding van het electriciteitsnet aan de Plat- teweg in aanraking gekomen. De gevolgen waren noodlottig. Een van de zeilers hield zich vast aan de mast, die contact maakte met de leiding, kwam ón der stroom te staan en sloeg over boord. Zijn vriend, die onmiddel lijk ingreep trachtte hem van de verdrinkingsdood te redden, en kwam daardoor eveneens onder stroom en zag geen kans zich los te werken. Vermoedelijk was het hart van het slachtoffer niet sterk en kon dit de 220-Volt spanning, die op het net staat, niet verdra gen, zodat na enige tijd de dood intrad. Zijn kameraad wist zich uit het natte element te bevrijden. Vermoedelijk zijn de buitenlandse gasten met de toestand ter plaat se niet voldoende od de hoogte geweest, hoewel borden met het opschrift „masten strijken" steeds de aandacht op het dreigende ge vaar vestigen. Als tragische hij- zonderheid zij nog vermeld, dat de Engelse gasten het verblijf aan de Reeuwijikse plassen nog met een dag hadden verlengd om er te kunnen zeilen. Het slachtoffer, welks stoffelijk overschot naar Engeland zal worden overge bracht, laat een vrouw en twee kinderen achter. VIJFTIEN PERSONEN VAN MOLEN GEVALLEN. Dinsdagmiddag is een zwicht- stelling van een korenmolen te Ruinerwold bezweken, toen een groep van 24 Friese molenaars zich hierop bevond. Ongeveer 15 personen, onder wie een Belgisch meisje dat zich bij het gezelschap had gevoegd, stortten van zeven a acht meter hoogte naar hene den. Sommigen werden bovendien getroffen door brokstukken van de zwichtstelling. Vier personen zijn ernstig gewond naar het Diaconessenhuis te Meppel ver voerd Vier andere personen, die naar het Diaconessenhuis overge bracht waren,, konden later naar huis terugkeren. Het betrof hier een excursie van de afdeling Friesland van de Alg. Ned. Molenaarshond. De molenaars hadden zich op de zwichtstelling begeven om de ge moderniseerde wieken van de mo len in ogenschouw te nemen. De zwichtstelling was nog pas nage keken, maar is waarschijnlijk overbelast geweest. SCHIP IN MOEILIJKHEDEN BH HOEK VAN HOLLAND. In de Noordzee even buiten de pieren van Hoek van Holland bevindt zich een nog niet-geïden- Uficeerd klein schip in moeilijk heden. Het gaf signalen naar de wal, waarop om kwart voor tien gisteravond de reddingboot „Pre sident Jan Leis" uitgevaren is voor hulp. De reddingboot slaagde erin om contact met het schip te krijgen. Naar Reuter van gezagheb bende zijde verneemt, is een nieu we protestnota van de Westelijke mogendheden inzake de blokkade van Berlijn opgesteld, die alleen nog de goedkeuring van een nieu we Franse Regering behoeft, om naar Moskou verzonden te worden.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3