De zaak Rath en Doodeheefver t t-sriïst r1 1 p H i» „Pavilion d'Or" dSlVTttf&f DIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS swaf op onze Bonnen Jubileumfeesten ECONOMISCHE POIJTIERECHTER. Ir A a A 5 directeuren der firma veroordeeld tot gevangenisstraf en hoge geldboeten 'T ENE VOORDEEL NA HET ANDERE! boeren in west zeeuws- De Ontploffing munitievoorraden bij Pisa Wol krijgen we StigP ;;ïf "van rvie4nerafd™S - 'i Vijf directeuren, waaronder 4 Gebr. Doodeheefver, twee leden van het personeel, alsmede de ac countant van de Behangselpa pierfabriek Rath en Doodeheefver N.V. stonden gisterenmorgen voor de Economische Politierechter te Amsterdam, Mr. J. Meihuizen, te recht. Zij werden er van be schuldigd diverse deviezen bepa lingen te hebben overtreden. Als getuigen-deskundigen wer den twee ambtenaren van de Ne derlandse Bank gehoord. Na het requisitoir schorste de President het onderzoek tot in de middag, waarna de pleidooien en ds uitspraak zal volgen. De drie eerstgenoemde direc teuren (bevonden z'ch reeds in voorlopige bewaring, de vierde, Paul, was op vrije voeten. Hij werd echter bij vergissing na het requisitoir ook in de boeien ge slagen en naar de cel gevoerd. Zijn verdediger tekende daarop bij de Officier protest aan, omdat de President op de eis tot onmid dellijke gevangenneming nog geen vonnis had gewezen. De voornaamste beschuldiging, die tegen de verdachten was uit gebracht, betrof een tegoed van 13 .millioen Belgisehe francs, 76 000) dat de firma in Brussel had uitstaan en dat reeds lang aan de Nederlandse Bank had be horen te worden voldaan. De fir ma had voor dit bedrag in België behangselpapier verkocht waartoe zij van de Nederlandse autoritei ten uitvoer- en deviezen-vergun ningen had verkregen. Bovendien worden haar regelmatig voor de productie in Nederland van het papier invoervergunningen ver strekt voor grondstoffen. Deze grondstoffen worden in dollars, Zwitserse francs en Zweedse kro nen via de Nederlandse Bank vol daan. De 13 millioen Belgische francs zouden ten dele zijn gebruikt door Paul Doodeheefver als investering in een Belgisch fabriekspand en voor aankoop van vaste goederen in België. De bedoeling was in België een fabriek op te richten voor de productie van behangsel- PaEen andere beschuldiging be trof 17 ton behangselpapier, die met omkoping van een douane ambtenaar in December 1945 in een spoorwegwagon over de Lim burgse grens naar België was ge- Terneuzen de bijeenkomst en de start plaats vinden van de dit iaar door Nederland te organise ren Internationale Motorboot tocht „Pavilion d'Or". De bijzon derheden hiervan zijn opgenomen in ..De Vrije Zeeuw" van 17 Juli 1948 Het komt ondergetekende ge wenst voor, dat Terneuzen mede met het oog op de internationale reputatie van Nederland als o- ganiserend land, gedurende deze dagen aan de buitenlandse en Ne derlandse gasten een zo fleurig mogelijke aanblik biedt. Dit geldt dubbel in dit regenngsjubileum- en het kroningsjaar. Ik wek daarom alle bewoners van Terneuzen op om op 23 en 24 Juli de nationale vlag uit te steken en het fleurig gebeuren aan de Scheldekade en omgeving gade te slaan, de harmomeoon- ferten te bezoeken en tegenover de gasten een wellevende hou- ding aan te nemen. Namens de Commissie voor de. Organisatie van de „Pavilion d'Or", Mr. P. H. W. F. Teilegen. smokkeld zonder geldige uitvoer vergunning. Twee verdedigers van de ver dachten legden er in de namid dagzitting de nadruk op, dat in de boëken der firma geen enkele po ging is aangewend tot verheime- lij'king der overtredingen. Ook de verdachten zeiden in het laatste woord, dat zij op een aanneming van de zijde der Nederlandse Bank hadden gerekend, zoals dat ook in andere gevallen wel zou zijn geschied. Om half zes deed de economi sche Politierechter tenslotte de volgende uitspraken: F Chr Doodeheefver werd ver oordeeld tot 5 maanden en een geldlboete van ƒ100.000 subs maanden en verbeurdverklaring van twee vorderingen van resp. 182.000 en ƒ31.000; H. P. Doode heefver tot 4 maanden en heefver t^Tmaanden" en 20.000 subs. 5 maanden. Tegen de vier gebroeders vaar digde Mr. Meihuizen bovendien conform de eis een bevel -ot on middellijke gevangenneming uit. Zij werden gevieren geboeid weD- "°De vonnissen tegen de overige vier verdachten luidden Joh. S. Prangers, chef mkoop afd., tevens belast met export zaken, ƒ500 boete stubs. 2 maan den- H. Munnik, accountant der firma, 2 X f 1000 boete subs. 2 X 1 maand hechtenis; P. Ouwe hand, adm. directeur der firma, 10.000 boete subs» 2 maanden; Th a. Brink, personeelslid, vrij gesproken. Deze vonnissen zullen ingevolge de uitspraak gepubliceerd worden in de vakpers, alsmede in 3 Ne derlandse dagbladen. De veroordeelden hebben een termijn van 14 dagen om hoger beroep aan te tekenen. Als U een pot De Gruyter's jam op Uw bon neemt en dat is een heel goede keus! - geeft dezelfde bon U recht op het kopen van een heerlijke reep De Gruyter's chocolade of een rolletje drops. U ontvangt daarbij een cassabon voor 10 korting, zodat U de reep of het rolletje drops al bijna voor niets hebt! Van 23 tot en met 29 Juli krijgt U nog een extra voordeel: bij iedere pot jam, behalve de reep of het rolletje drops en behalve 10 korting nog 100 gram toffées (op bon) van 22 voor slechts 15 cent. En alweer met 10 korting! 82' (Ingez. Med.) SCHOTS BEZOEK AAN WALCHEREN. De Lord Provoost van. Edin burgh Rt. Hon. A. H. A. Murray heeft vergezeld van de indus triële expert Edward Cransten en de onderwijsexpert Alexander Sivewright een bezoek aan Wal cheren gebracht ter overhand!- ging van een bedrag van, 2000 pond sterling aan de Stichting Nieuw Walcheren". Het gezelschap werd door de Commissaris der Koningin in Middelburg ontvangen, waarna in Domburg de maaltijd werd ge bruikt. Hierbij waren aanwezig de burgemeesters van Middel burg en Vlissingen en bet dage lijks bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren". In het gemeentehuis van, Mid delburg werden de Schotse gas ten ontvangen door het gemeen tebestuur waarbij aan de stad Edinburgh de zilveren stadspen- ning van Middelburg werd uitge reikt. Aan ieder der gasten werd bovendien een molenbord aange boden. In de stad werden o.m. de Ab dij, de Lange Jan en bet Stadhuis, alsmede de nieuwbouw bezichtigd. Er werden toespraken gehouden, waarbij, de Lord Provoost her innerde aan de handen, die reeds in de veertiende en vijftiende eeuw bestonden tussen Middel burg en Edinburgh. Na een bezoek aan de landings plaats te West-Kapelle begaf het gezelschap zich naar Vlissingen, waar de burgemeester Mr. B. Kolff aan de Lord Provoost een foto aanbood van het Edinburgh - huis O.m. werden de plannen be zichtigd voor het nieuwe Nolle- bos, in de aanleg waarvan Edin burgh een groot aandeel zal heb ben. Later werden ook nog Rit- them en Veere bezocht. De Schotse gasten zeiden zeer onder de indruk te zijn van de vooruitgang van Zeeland sedert en de energie, waarmede zo- Ivel de stedelijke als de landelqke bevolking het herstel en. de we deropbouw ter hand hebben ge nomen. VLAANDEREN IN BEROEP BIJ DE KROON. De boeren, die hun land hebben in de West Zeeuws-Vlaamse cala- miteuze polders, zijn zeer veront waardigd over de zware polder- lasten, die zij moeten opbrengen. Het waterschap „Het Vrije van Sluis", waarbuiten deze polders vallen, betaalt niet mee in het dure onderhoud. De boeren wil len de lasten echter over allen verdeeld zien, zoals ook op Wal cheren het geval is. De polderlas- ten bedragen 22 per ha voor de landbouwers, die vallen onder „Het Vrije mn Sluis". Men oor deelde deze over het algemeen al veel te hoog, maar de lasten voor de landbouwers in de calamiteuze polders zijn nog veel hoger, soms tot 38 per ha toe. Een verho ging van de pachtprijzen met max. 17 pet. Is thans toegestaan, zo dat de pachters in een calamiteu ze polder voor nog hogere lasten De boeren vragen zich af, hoe het mogelijk is, dat de prijsfoe- heersing een verhoging van de pachtprijs slechts tot 17 pet. toe staat, maar een verhoging van de polderlasten met 50 tot 50 pet. De boeren uit de calamiteuze pol- ders hebben nu besloten in beroep te gaan bij de Kroon, omdat zij deze zware lasten niet meer kun nen opbrengen. (Z. D.bld.) AANV.ftllNG OP DE SCHELDE Vrouw verdronken. Het Zweedse stoomschip „Uru guay" (5294 ton), kamende van Antwerpen, is op de Schelde tei hoogte van Walsoorden m aan varing geweest met het Finse motorschip „Ida M" groot305 br. reg. ton, komende van Wasa met een lading hout bestemd voor Antwerpen. Door de aanvaring kwam het achterschip onder water te zitten, waardoor de vrouw van de ma chinist Sulone is verdronken. De bemanning van het Finse schip bestond uit 10 personen en is door de „Uruguay" overgeno men en naar Vlissingen gebracht. Door C. B. BOOTH. vanwaar zij later weer Is terug gekeerd naar Walsoorden. Een sleepboot zal trachten de „Ida M" weg te slepen. De „Uruguay" ligt op de rede van Vlissingen, in afwachting van het certificaat van zeewaardig heid, dat door Lloyds verstrekt moet worden. TERNEUZEN. Adviescommissie G.A.B. Bij goedkeuring door de Minis ter van Soöiale Zaken, 5 Juli '48 houdende regelen betreffende de arbeidsbemiddeling en de scho ling, herscholing en omscholing Staatsblad no. E 51, zijn benoemd tot voorzitter respectievelijk leden van de commissie van advies van het bijkantoor van het Ge westelijk Arbeidsbureau Middel burg te Terneuzen, Mr. P. H. W. F. Tellege.n Terneuzen, voorzit ter; leden: F. G. B. de Meijer, Terneuzen, S. Mielen, Terneuzen, W. de Feijter, Axel (werkgevers), N. J'. Dieleman, Terneuzen, R. K. H. Broeders, Sluiskil, C. Schie man, Axel (werknemers). AXEL. 55-Jarig Huwelijksfeest. Het echtpaar W. Vercauteren Smies in de Prins Hendrikstraat herdacht onder zeer grote be langstelling van buurtbewoners en medeburgers de heugelijke 55- jarige huwelijksdag. Van huis tot huis was de buurt bevlagd en voor de ingang van de woning was een fraai erepoortje opgericht- De beide echtelieden, die overladen werden met een vloed van schriftelijke, telegrafi sche en ook stoffelijke bewijzen van deelneming en sympathie, verheugen zich nog in een puike gezondheidstoestand Jaarlijkse reis van de Ouden van Dagen. Het traditionele uitstapje voor onze ouden van dagen zal dit maal plaats hebben op Woensdag 28 Juli a.s. Het doel der re;s is ditmaal het eiland Walcheren. BRUXNISSE. Natuur contra biologen. Op enige in de z.g.n. Vlei van Gorishoek op 4 Juli uitgelegde proefpannen voor de Oesterteelt werd in de afgelopen week oester- I broedval geconstateerd, en wel in zodanige mate, dat exploitatie voor de pannenleggers mogelijk is. Doordat de biologen als hun mening te kennen hadden ge geven dat oesterbroedval de laat ste 14 dagen niet mogelijk was, wekt dit feit enige opschudding, onder de betrokkenen die immers, zitten te wachten op het sein van de .biologen om hun pannen te water te laten, en die met lede ogen het seizoen zien verstrijken. De biologen zijn van mening dat de genoemde broedval louter en alleen moet worden toegeschre ven aan bijzondere plaatselijke omstandigheden. Op - de Iersekese 'bank uitge- legde proefpannen v&n het insti- tuut voor Visserij-onderzoek ver toonden van broedval geen enkel SP°ri de watermonsters zijn de aangetroffen jonge larven stern in aantal verminderd, rijpe larven worden niet meer gezien. Door dat de temperatuur van het wa ter langzaam stijgt neemt de hoop, dat de broedval omstreeks einde Juli of begin, Augustus nog resultaat zal opleveren, weer toe. SLUISKIL. Geslaagd. Bij de vorige week te Arnhem gehouden examens slaagden onze dorpsgenoten J. C. Oostdijk, voor assistent-bedrijfstechnicus en J. Riemens voor adspirant-electro- tedhnisoh opzichter. De broodrantsoenering zal in Engeland met ingang van Zon dag 25 Juli as. worden afge schaft, zo heeft de Minister van Voedselvoorziening in het Lager huis verklaard. Tussen Pisa en Livorno ia brand uitgebroken in een munitie opslagplaats, waar meer dan 40 ton springstoffen waren gebor gen. Een gedeelte er van is in de lucht gevlogen. In een straal van drie kilometer zijn de daken der hulzen, die tijdig werden ge- evacueerd, afgerukt. Naar blijkt zou het onheil te wijten zijn aan de zelf ontsteking van zes vliegtuigbommen, waar van gloeiende scherven op de munitieopslagplaats zijn terecht gekomen. De schade wordt op meer dan, 100 millioen lira geschat. Slacht offers zijn niet te betreuren. Door de Italiaanse militaire autoritei ten is een onderzoek bevolen. Voor het tijdvak van 25 Juli t/m 7 Augustus 1948, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood: 047—2 brood 800 gr. brood (gel dig t/m 31 Juli a.s.) 048'2 brood 200 gr. brood (gel dig t/m 31 Juli a.s.) 049 brood 400 gram brood (gel dig t/m 31 Juli a.s.) Alle bonkaarten 808: 054 alg. 400 .gram brood of 1 rantsoen gebak Tabaks- en yersnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 808: 79, 83 tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 Juli worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernie tigd. TERNEUZEN Er komt tekening in het samen stellen van de optocht hij de te houden jubileumfeesten. Het feestcomité vergaderde reeds met vertegenwoordigers van verschil lende buurtverenigingen ter be spreking van de practische uit voering van diverse symbolische uitbeeldingen. Het comité stelt zich voor dat de hoofdgroep van deze optocht zal bestaan uit wagens, die voor al datgene moeten, symboliseren, waarmee ons land in de laatste 50 jaar onder het bestuur van H. M. de Koningin op het voor plan kwam. Natuurlijk zijn er maar enkele belangrijke grepen .gedaan, b.V- een hulde aan handel, industrie en scheepvaart, de K.L.M., enz. Een belangrijke ge beurtenis in onze omgeving was onder meer het opnemen in deze streek van zeer vele Belgische vluchtelingen in 1914. Deze wa gens worden gemaakt door de buurtverenigingen. Natuurlijk kunnen zich alsnog buurtvrenigingen tot het comité voor dee.lname wenden; gaarne zal dit adviezen verstrekken, ten einde een goed geheel te krijgen. Ook is aan plaatsruimte gedacht voor reclamewagens, e.d., ge kroonde fietsen, groepen enz. (waaraan een wedstrijd verhon den wordt). Daarenboven meent het comité dat ook voor de plaatselijke ver enigingen een taak is weggelegd om met hun vaandels en vlaggen aan te treden. Voor zoveel nodig wordt hienbsi verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. 56) (Nadruk verboden). Bob Dolliver liet het hoofd zak ken, tot z:dn kin bijna op zijn borst rustte Polly sperde haar open van angst en ze hield met moeite een kreet van ontzet tinEoliiver," vervolgde J. R ern- Vaêoheh^ehét hoofd op lk had van het begin af ronduit met d Bob'" gade Polly, "Bo*! jij "hebt het gedaan!; Jij hebt he ^Sheriff Tdwards was zo ver bluft, dat hij geen woord kon uit brengen. Neen" zei Dolliver heslist, „ik heb John Strawn niet vermoord. Ja, mijn vingerafdrukken staan ook op die boord; dat geef ik da delijk toe. Ik heb hem bij zijn keel gegrepen, maar dat was een hele tijd, voordat hij vermoord werd." Hij wist zich te beheer sen en ging verder: „Enige mi nuten vóór de moord heb ik een woordenwisseling met Strawn ge had Ik waarschuwde hem er 'voor, dat hij met mij te doen zou krijgen, als hij ooit iete tegen Pol ly misdeed. Hij vloog toen op me af en ik smeet hem op zijn stoel terug. En toen heb j ik hem bij ziin boord vastgepakt. Polly," vervolgde hij, „zat be neden op het terras en heeft alles gehoord wat er tussen Strawn en mii is voorgevallen. Toen ze en- kele minuten later de trap op kwam, viel het schot. Tegen dat zii in de werkkamer kwam, was er al Ik had het pistool toen n mijn hand. Wie zou nu met geloofd (hebben, dat ik de moord "apoUyPl~keek naar zijn vertrok ken asgrauw gezicht en geloofde hem metTet blinde vertrouwen ener liefhebbende vrouw. Het gezonde verstand van Ba- kerville zeide hem, dat Dolliver slechts ten halve de waarheid vertelde; en de zaak vertoonde zoveel tegenstrijdige punten, dat hii neg geen oordeel durfde vor men. Alles weeg Dolliver als de schuldige «.an. Jaloezie was wel het onredelijkste, maar tevens krachtigste motief, dat zich den ken lief! De cliché's waren ver dwenen uit een lade, waarvan all&n Strawn en Dolliver een sleutel hadden en Tommy had aangetoond, dat de moordenaar de sleutel niet uit de zak van Strawn kon gehaald hebben. Maar als Dolliver schuldig was, wan neer had hij dan dat pistool van Ta°gers in handen weten te knj- oen" Gedurende de enkele minu ten tussen de ruzie en het schot verlopen, was Jaggers op zrjin kamer geweest en had Dolliver dus geen gelegenheid gehad, het wai>en weg te halen. „Dolliver," zei Bakerville scherp, „wanneer ben je naar de kamer van Jaggers gegaan om zijn pistool weg te halen Sheriff Edwards was n,u genoeg van zijn verbazing bekomen, om zich met de zaak te bemoeien. Nou weet ik, waarom jij je koffers gepakt hebt om er van door te gaan!" schreeuwde hij woest, met zijn vuist op -a-fel slaande. „Je was van plan, Strawn te vermoorden en je wil de klaar zijn,, om er meteen van door te gaan." In zijn opwinding vergat hij totaal, dat hij reeds "mand gearresteerd had voor hetzelfde 'misdrijf; hij stak zijn handen in zijn zak en bemerkte tot zijn schrik, dat hij zijn hand boeien in Shoreham had achter gelaten. Is me dat ook wat moois, bromde hij' in zichzelf, Zonder zijn handboeien voelde hij zich amb telijk hulpeloos. Bakerville was echter nog lang niet klaar. Hij wilde juist een volgende vraag stellen, toen Tom my met van opwinding uitpuilen de ogen de kamer binnenstormde. „Ze hebben hem gevonden!' schreeuwde hij naar adem snak kend. „ze hebben hem!" J. B. keek verbaasd op. Om Tommy zo no te winden, moest er wel iets heel bijzonders gebeurd zijn. ,Wien gevonden?" vroeg hij. „Frank Drievinger! De drie- vingerige man! Ze hebben hem!' „Wie heeft hem gevonden, Tommy? En waar?" „Een paar kerels in een boot. Ze hebben hem in een grot ge vonden." „In een grot? Waar dan toch? „Vlak aan het water. Ze h$D- ben hem er net uitgehaald De man isdoodvermoord!" XXHI. Een nieuw .mysterie. Bakerville, hoewel gehard tegen onverwachte gebeurtenissen, was even verbaasd als de rest. Er heerste geruime tijd stilte in de grote kamer. Ze werd verbroken door een hysterisch lachje van Pollyeen lachje zonder vreugde. Het was slechts een uiting van opluchting en ze pak te Dolliver hij zijn mouw beet. „Jij bent van blaam gezuiverd, Bob!" hijgde ze. „Nu... nu kun nen ze jou niet meer beschuldi gen!" Daarvan tenminste niet. Jij bent de hele morgen in huls geweest!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2