k Einde der bijeenkomst van de consultatieve raad van de M-Enropese Unie Binnenlands Nieuws Kerknieuws SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" Studenten gaan op voeriseltabletten leven Commando luchtvaart- f opleidingen ingesteld Vier nieuwe staatsministers in Tsjecho-Slowaaks vliegtuig in Oostenrijk neergestort Besprekingen over nieuwe Franse kabinet Nieuwste Amerikaanse gevechtsvliegtuigen naar Duitsland Handdoeken voor kantoren en fabrieken PREDIKBEURTEN (De plenaire zitting van de con- sulatieve raad van de West-Euro- pese Unie, die Dinsdagmiddag om 3 uur een aanvang nam, eindig de Dinsdagavond om ongeveer half zes. Dat betekende tevens het einde van deze tweede bijeen komst van de consultatieve raad, welke in 's Gravenhage gehouden werd. De Ministers hebben in deze bijeenkomst o.m. hun vast besluit tot uitdrukking gebracht, om de samenwerking der vijf regeringen op alle terreinen van het Brus selse verdrag, met inbegrip van het economische en financiële, te consolideren en uit te breiden. De besluiten, welke genomen wer den om de samenwerking op so- Op een kasteel „ergens in de buurt van Londen", zullen 100 mannelijke medische studenten einde dezer maand een vijftal da gen en nachten op voedseltablet- ten gaan leven. Deze tabletten zouden de hon gersnood die in bepaalde gedeel ten van de wereld heerst, kunnen v verzachten. De bovengenoemde studenten, die tussen de 23 en de 30 jaar oud zijn. nemen aan deze proef deel onder persoonlijke en voort durende supervisie van een me disch team, dat gevormd wordt uit vooraanstaande artsen, chirurgen en pathologen, die evenwel ano niem wensen te hliiven Dr. Hellmuth Heitz, een Lon- dens scheikundige, die sinds 1931 met deze tabletten proeven heeft genomen, heeft verklaard, dat de tabletten een nieuwe ontwikkeling bij het onderzoek naar de voe dingsmogelijkheden betekenen, ook al, omdat zij zeer gemakkelijk te vervoeren zijn. Voorts zeide Dr. Heitz er van overtuigd te zijn, dat de tablet ten goede diensten zullen bewij zen in de strijd tegen ziekte en hongersnood. Dr. Heitz stelde voor, ieder student dagelijks met zes tablet ten te voeden. De studenten mo gen geen ander voedsel en geen drank tot zich nemen. De tabletten zijn bruin, wegen een derde ons en bevatten vita minen, mineralen en chemische stoffen, die het gevoel van dorst tegen gaan. De studenten zullen dagelijks medisch onderzocht worden. Ook zal men intelligentieproeven op hen nemen. Gedurende de oorlog werden deze tabletten gebruikt bij de land-, de zee- en de luchtmacht. De tabletten waren toen toerei kend voor vier dagen. Door ver betering van hun kwaliteit hoopt Dr. Heitz dat ze nu voor vijf da gen toereikend zullen zijn. Bij beschikking van de Ministers van Oorlog en Marine a.i. is on langs het directoraat der lucht strijdkrachten opgeheven en inge steld het commando luchtvaart opleidingen. Dit commando is be last met de verzorging van de vakopleidingen in Nederland van luchtvarend grondpersoneel ten behoeve van de Marine Lucht vaartdienst en de Legerlucht- macht. Het commando luchtvaartoplei dingen wordt gesteld onder de be velen van de commandant Neder land, behoudens voor wat betreft de handhaving van de krijgs tucht, alsmede het personeels- en opleidingsbeleid betreffende het personeel der Kon. Marin-, ten aanzien van welke aangelegen heden het is gesteld onder de be velen van commandant Zeemacht Nederland. Het C.L.O. zal tevens de oplei ding verzorgen van de jongelie den, die jaarlijks, in overleg met het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, in de gelegenheid worden gesteld een contract te sluiten bij het reserve-personeel der Zee- of Landmacht, om, na het behalen van het militair bre vet, ter beschikking te komen van de directeur van de Rijks luchtvaartdienst. Ter gelegenheid van de Belgi sche nationale feestdag (21 Juli), heeft de Prins-Regent vier nieu we staatsministers benoemd. Het zijn de heren Rolin, voorzitter van de Senaat, Van Zeeland, senator, De Schrijver, kamerlid en voor zitter van de Katholieke volks partij, alsmede Busset, kamerlid en voorzitter van de Belgische socialisische partij. De titel van staatsminister is meer dan een ere-titel. De staats- Ministers kunnen tijdens een re geringscrisis of tijdens een nood toestand door het regeringshoofd worden geraadpleegd. ciaal en cultureel terrein te be vorderen, worden afzonderlijk ge publiceerd. In overeenstemming met an dere gelijkgezinde staten Like- minded States") hebben de vijf regeringen verder besloten om al' het mogelijke te doen teneinde hun onafhankelijkheid, hun inte griteit en hun instellingen te ver- öedigen. In het algemeen maakte de ver gadering de vastbeslotenheid van alle betrokkenen duidelijk, om in het raam van het Handvest van de Verenigde Naties samen te werken tot het bereiken van de grootst mogelijke mate van een heid onder elkaar en dus, om de beginselen van het verdag, dat op 1 Maart door de vijf mogend heden ondertekend werd, tot een levende werkelijkheid te maken. Met betrekking tot het cultu rele terrein werd een mededeling verstrekt,'waarin o.m. wordt op gemerkt, dat men overeengeko men is binnenkort een bijeen komst van deskundige adviseurs te doen houden, die over de resul taten van hun besprekingen een rapport zullen uitbrengen, zoals dat door de permanente commis sie geschiedt. Van de zijde der Oostenrijkse politie wordt gemeld, dat Zon dagnacht bij Sankt Poelten een Tsjecho-Slowaaks vliegtuig is neergestort. De vier inzittenden, zo verklaart men, zijn naar de Amerikaanse zóne gevlucht. Het wrak is in beslag genomen door de Oostenrijkse autoriteiten en -men heeft patrouilles uitgezonden om de inzittenden aan te houden. Vinsent Auriol, president van de Franse republiek, heeft giste renmorgen met de verschillende partijleiders besprekingen gevoerd over de vorming van het nieuwe kabinet. Andre Colin, secretaris van de parlementsfractie der M.R.P., verklaarde na zijn bespreking met Auriol: „Wij zullen zeker terug komen". Als mogelijke candidaten voor het premierschap worden ge noemd Bidault en Ramadier. Te Glasgow worden op 4 Aug. 75 Amerikaanse gevechtsvliegtui gen verwacht van het nieuwste type „P 80 Shooting Star", op doortocht naar Duitsland. Hiertoe behoren 35 toestellen, die vroeger bij het Panamakanaal gestatio neerd waren. De toestellen wór den vervoerd met het Amerikaan se vliegtuigmoederschip „Siciliy", 50 ervan in startklare toestand. Zestien „Shooting Stars", die rechtstreeks naar Duitsland vlie gen, zijn op IJsland aangekomen. Naar wij vernemen zal voor kantoren, bedrijven en fabrieken de gelegenheid opengesteld wor den, om handdoeken aan te vra gen. Aan kantoren zullen zes textielpunten (recht gevende op het kopen van twee handdoeken) worden toegewezen voor de eerste vijf personen, en drie punten voor elke vijf personen meer. Aan be drijven en fabrieken kunnen ne gen punten (recht gevende op het kopen van drie handdoeken) toe gewezen worden voor elke vijf persopen. Epn Frans „Cormoran'-vlieg- tuig is gisteren op zijn eerste vlucht te Villacoublay bij Parijs neergestort. De vijf inzittenden kwamen om het leven. De Comoran is een van de eer ste na-oorlogse Franse vier-moto- rige typen. Het i§ een troepen- trans^orttoestel, dat 134 passa giers en 1'3 ton vracht kan ver voeren. Aan het toestel is 18 maanden gebouwd. Er eijn 20 van deze vliegtuigen besteld. DE COASTER „AKTJO" VRIJ. De coaster „Aktjo" uit Delfzijl, die Zondagmiddag op de Noor- derhaakse gronden bij Den Helder strandde, is gisteravond om 8.20 uur, door drie sleepboten van de firma Wijsmuller en Co, de Nes tor. Stentor en Hector, na veel moeite vlot getrokken en wordt thans naar de haven van Den Hel der gesleept. De kapitein, die niet ernstig gewond is. zoals aanvan kelijk bericht werd, doch slechts jiniil.'iv'.lli.i In New York komen dagelijks zoveel vreemde schepen aan, dat men niet moet verwachten er enig opzien te baren. Toen men in de nieuwe wereld echter het oeroude, statige zeil schip zag naderen dat, zonder zei len, door 'n onbegrijpelijke kracht scheen te worden voortbewogen, stroomden toch vele mensen sa men om van het schouwspel te genieten. Men had zoveel aan dacht voor het sohip, dat nie mand op de zeeslang scheen te letten. De slang had niet minder ple zier in zijn avontuur dan Bim en Mugli. Door zijn lange eenzaam heid was de slang een beetje bij ziende geworden. Het toeval wilde, dat even te voren de kade met een water straal was schoongespoten. De zware slang van de stads reiniging lag er nog. De zeeslang dacht dat het één van zijn soort genoten was. Vriendelijk ver scheen zijn machtige kop boven de kade. Een paniek beving de New Yorkers. „De onderwereld is losgebro ken", gilde iemand. Alles maakte benen. „Waar zijn die mensen zo bang voor?" dacht de slang. „Zou er iets griezeligs te zien zijn?" En met de bekende nieuws- gierighëid die aan zeeslangen eigen is, kroop hij tegen de kade muur op. een onbetekenende hoofdkwetsuur opliep, is gisteravond om half 7 hog door de Dor,us Rijkers van de N.Z.HjR.M., aan boord van zijn onfortuinlijk scheepje gébracht, dat zo hoog zat, dat men er bij wijze van spreken om heen kon lopen. TWEE BOERDERIJEN TE MIERLO AFGEBRAND. Dinsdagmiddag is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de schuur van de landbouwer M. Martens te Mierlo. Het vuur greep zó snel om zich heen, dat binnen enkele minuten de boerderij in lichte laaie stond. Ofschoon de Mierlose brandweer zeer spoedig ter plaatse was, kon zij geen hulp meer bieden. Tengevolge van de straffe wind sloegen enkele vonken over op het strooien dak van de boerderij van de landbouwer Duynhoven. Ook deze boerderij was in enkele mi nuten in een vlammenzee herscha pen. De intussen uit Helmond ge arriveerde corpsen van de gemeen te- en vrijwillige brandweer zijn er slechts met moeite in geslaagd een derde boerderij, in de omge ving gelegen, te behouden. Beide boerderijen warei) verzekerd. WILDE STAKING IN MIJN ORANJE NASSAU II. In de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg is een wilde staking uitgebroken. Vrijdag werd in een pijler van deze mijn bij wijze van proef het nieuwe pijleraccoord met groeps-indeling- ingevoerd. De betrokken arbeiders namen hiermee geen genoegen en gingen in staking. Zaterdag verklaarde een deel van de andere arbeiders zich met hen solidair, en ook Maandag werd er weer gestaakt. Van de 200 man van de avond dienst van Maandag zijn er slechts 70 afgedaald. De bonden hebben een beroep tot de mijnwerkers gericht om weer aan het werk te gaan. De toestand is rustig. De ondernemingsraad van de Oranje Nassau Mijnen, die giste renmorgen in vergadering bijeen kwam om te beraadslagen over de wilde staking, welke op de Oranje Nassau II is uitgebroken, heeft zijn standpunt in een motie ter kennis gebracht van het per soneel. De ondernemingsraad keurt de staking af omdat deze indruist tegen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie, en zij beveelt de betrokkenen aan alles in 't werk te stellen om de arbeid normaal te hervatten. De ondernemingsraad heeft zich in verbinding gesteld met de M I. R. (Mijn Industrie Raad)' om ook bij deze raad op nadere maat regelen aan te dringen. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Zwijndrecht, Ds. J. C. van Ravenswaay te Zaamslag en Ds. C. Smits te Driebergen. Geref Gemeente. Donderdag 22 Juli. Terneuzen: 7 u. Ds. De Wit, van Middelburg. WIELRENNEN. Jansen uit Axel als 15e de. eerste Zeeuw. Nadat een minuut stilte in acht genomen was voor de overleden winnaar van de vorige ronde van Zuid-Beveland, wijlen Vérhoeckx uit Den Haag, loste burgemeester Ten Kate Zaterdagmiddag het startschot voor de tweede ronde van Zuid-Beveland. Reeds in de eerste kilometers zorgden de favorieten als Wagt- mans en Van Est er voor dat het veld geheel uit elkaar kwam te liggen. Jonge Zeeuwen als Stro snijder, Walhout en Reijerse moes ten reeds spoedig lossen terwijl Jansen uit Axel en Mouthaan voeling hielden met het hoofdpele- ton. Bij Katterudijke waren reeds vijf renners uit course en aan de kop werd het tempo steeds opge voerd. Tussen Wemeldinge en Ier- seke begonnen de groten zich te roeren. Wagtmans nam de lei ding, op de voet gevolgd door een groep met Voorting, Van Est en Drost. Te Hansweert waren vrijwel al le- favorieten nog bijeen. In Ka- pelle ontbrandde de strijd in alle hevigheid. Een groep van zes renners nam de leiding, maar werd achtervolgd door een trio dat nog voor 's-Gravenpolder de leiders bereikte, zodat we negen man aan de leiding kregen, o.a.: Drost, Voorting, Van Est, Wagt mans, Breedveld, Brinkman, e.a. De nieuweling Roks en Ouwehand volgden op c.a. 2 min., daarachter de grote groep met Mangelaars en Mouthaan. In een volgende groep reed Oosthoek uit 's-Hee- renhoek. Te Oudelande kwamen Wagtmans en Drost, als eerste door. Op weg naar 's-Heerenhoek waagden Van Est, Brinkman, Wagtmans, Voorting en Breeveld een ontsnapping, die slaagde. Zij kwamen in laatstgenoemde plaats met ruime voorsprong door op Drost (alleen) en vervolgens Ver hoeven (die had moeten lossen) e.a. Zowel op Nieuwdorp als op Lewedorp was de kopgroep nog intact. Zij werden op 2.5 minuut gevolgd door Drost en de nieuwe lingen Verhoeven en Snijders, Ouwehand en Roks volgden op 2 min. en op 3 min. de groep met Mouthaan, Verstraten e.a. De beslissing met een eindsprint tussen de vijf koplopers bleef uit, want bij Wolfaartsdijk moest Van Est afstappen wegens een lekke band en enkele kilometers verder maakten Voorting en Wagtmans zich los van Brinkman en Breed veld. Zij werden niet meer achter haald en kwamen als eerste op het sportterrein aan. Zij hadden de afstand van 110 km. afgelegd in 3 uur 8 min. 38 sec. Overdreven „Het mag misschien overdreven zijn er wat achter te zoeken", zei één der bestuurders van een volg auto, „maar dit heb ik achter de overweg bij Lewedorp gevonden". In de wagen lag een grote hoop scherpe glassplinters en oude roestige spijkers. „Die lagen daar verstrooid", zei de chauffeur. OLYMPISCHE SPELEN. VOETBAL. DE 17 UITVERKORENEN VOOR HET OLYMPISCH TOURNOOI. Naar wij vernemen zullen de volgende 17 spelers de reis naar Engeland maken voor het Olym pisch voetbaltournooi Alberts (Vitesse), Beenhakkers NAC)Van Bun (MW), Clavan (ADO), Kraak (Stormvogels), Krijgh (BW), Landman (Neptu- nus), Lenstra (Heerenveen), Roo- senburg (Neptunia), Rijvers (NAC), Schaap ('tGooi), Schij- venaar (EDO), Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV), Van der Tuyn (Hermes), De Vroet (Feyenoord) aanvoerder, en Wilkes (Xerxes). Vijf spelers worden in Nederland in gereedheid gehouden, om, in dien nodig, naar Engeland over te komen, te weten: Appel (iSittard)Biesbrouck (RCJH), Drager (Ajax), Everse (Neptunus) en Temming (DOS). Organisatie Olympisch voetbal tournooi gewijzigd. Maar NederlandUre blijft. De organisatie van het Olym pisch voetbaltournooi heeft een ingrijpende wijziging ondergaan Alle voorwedstrijden zijn verval len met uitzondering van twee ontmoetingen n.l. Nederland Eire en Luxemburg-Afghanistan. De winnaars van beide wed- strijdeiT, zullen worden gevoegd bij de 14 overige landen, te weten: Denemarken, Zuid-Slavië, India, Ohina, Turkije, Zweden, Oosten rijk, Verenigde Staten, Frankrijk. Groot-Brittannië, Italië, Korea, Palestina en Mexico. Deze 16 landen loten Zondag 25 Juli opnieuw voor de achtste fi nales. Naar men weet wordt Neder landEire te Portmouth gespeeld op Maandag 26 Juli, des middags 17 uur op het veld van de Ports mouth Football Club. De ontmoe ting tussen Luxemburg en Afgha nistan vindt plaats op het terrein van Brighton and Hove Albion Football Oluto, op dezelfde dag en tijd. Wanneer de beide ontmoe- tingen in gelijk spel eindigen worden de wedstrijden overge speeld op Dinsdag 27 Juli op de zelfde terreinen en op hetzelfde tijdstip. De achtste finales worden ver deeld over twee dagen, Zaterdag 31 Juli en Maandag 2 Augustus. Alle ontmoetingen worden in Lon den gespeeld. DUIVENSPORT. Prijsvlucht uit Moeskroen op 18 Juli. Afstand 79 km Deel name 95 oude duiven. Gelost om 10.30 uur met Westen wind. 1. C. v. d. Bulok en Zoon; 2. C. de Rijcke3. J. Hofman, 4 Jac. Doorns, 5. E. Snoeck; 6 en 8 J. den Ezter; 7. A. Faas; 9 en ïo'. F. Faas. Snelheid eerste duif 1324 meter Aantal jonge duiven 73. 1 p' Visser (1281 meter); 2. Jac! Wisse; 3. W. v. d Linde; 4 en 8 P. Riemens; 5. Gebr. De Smit- enF. Faas; 9. C. de Rijcke; 10. F. de Clerck. DONDERDAG 22 JULI. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws qqk a8^'' 9,15 Morgenwijding info ,frbeldsvlt-; 10.35 Gram. 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Or fv nnr11 alt; ld.45 Voordracht 12 0° Lyra-trio; 12.33 In 't Spion netje; 12.38Piano; 1.00 Nieuws I.15 Vaudeville orkest- 2.00 Her denking; Poolsen Nat. Feestdag- 2.30 Gram.; 3,00 Voor zieken en gezonden; 4.05 Assortimento5 00 Kaleidoscoop; 5.20 Welk dier deze week; 5.30 Piano en orgel; 5 50 Voor de jeugd; 6.00 Nieuws; 6.15 Sport; 6.30 The Skyrnasters; 7.00 Lezing; 7.15 Solistenconcert; 8 00 Nieuws; 8.15 Kamerorkest- 9 00 Klankbeeld; 9.20 Gram.- 940 Hoorspel; 10.15 Les gars de Pa- ïiSi,K £45 ^zinS-, 11.00 Nieuws; II.15 Gram. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; a 6 das; 9 05 Gram.; ïo?2 ®onate: 10-15 Morgendienst- i i A Za~g: 1100 Zonnebloem II.415 Gram.; 12.03 Klaas van Beeck; IjOO Nieuws; 1.20 Bari ton; 1.45 Hors d'Oeuvre; 2.00 Mu- zetteorkest; 2.30 Gram.; 2 40 Voor de vrouw; 3.00 Koor; 3.30 Viool; 4.00 Bijbellezing; 445" Gram 4.50 Jeugdjournaal; 5J5 Schoofeangwedstrijd; 6.15 Lezing; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Legeer d. Heils: 7.30 Actueel feluid; 7.45 R, V. b, S.M Nws; q'ao r^ a,tvf?a: 9 00 Causerie; 9.30 Openluchtconcert; 1015 De dAr v°lken; 10.35 Gram.; 10.45 Avondoverdenking- 11 00 Nieuws; 11.15 Gram. HET NATIONAAL HULDEBLIJK AAN H-M. DE KONINGIN. °P Ftonderdagavond 22 Juli Thr M°5 ^U^tot 2015 uur zai Jhr Mr. F. Beelaerts van Blok- aad'J1CAe-preSldent van de Raad °ver de beide zenders in een radiotoespraak töt het Ne derlandse volk spreken over: Het nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3