V.S.en Canada in militaire commissie UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS AMERIKAANS ECHTPAAR De HOOFDPLAAT. vond verongelukte zoon terug na 31/? jaar Parttcu' eren en oorlogsschade in Hongarije Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rheumatische pijnen doen hun slopend werk - El M. DE KONINGIN NAAR W. ZEE UWS-VLAANDEREN. Op Dinsdag 27 Juli hoopt' H. ML de Koningin een niet-officieel czoek te brengen aan de ge- Teente Sluis in West Zeeuws- Vlaanderen om aldaar officieel de »o;;l jaar door studenten op de wallen aldaar geplante bomen te aanvaarden. De overdracht van dit park a> H. M. de Koningin zal ge schieden door de algemene se- vergadering van studenten. 'H. M. arriveert omstreeks 13.00 uur per trein in Vlissingen, gaat daarna per extra boot naar Breskens en rijdt vervolgens per auto via Schoondijke, Oostburg en Aardemburg naar Sluis, waar zij ongeveer half drie zal arriveren. De overdracht van de bomen gebeurt onmiddellijk na aan komst. Na afloop hiervan zal H. M. de Koningin in Hotel San ders een thee worden aangeboden. Tenslotte keert zij per auto over Groede terug naai» Breskens waar de boot naar Vlissingen on geveer 16.30 uur zal vertrekken. Van Vlissingen reist de Koningin per trein naar Den Haag terug. COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOEKT GEMEENTEN. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casemforoot, zal voor het eerst sedert bet aanvaarden van zijn ambt. enkele gemeenten in zijn provincie officieel bezoeken. Dit zal op Maandag 2 Augustus geschieden. Het geldt de 'ge meenten Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Bruinisse op Schouwen- Duiveland. RECHTSHERSTEL OUD-BURGEMEESTER VAN AARDENBUBG. Bij Besluit van de Minister van Binnenlandse Zaken is het des tijds aan de heer Th. M. Over maat verleende ontslag met toe passing van art. 1, sub b van het Koninklijk Besluit van 10 Octo ber 1946, ingetrokken. Bij Koninklijk Besluit is hem nu, gerekend met ingang van 14 Januari 1946. op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burge meester der gemeente Aarden- burg, zulks onder toekenning van een wachtgeld. ONTWERP WEDEBOPBOUW- WET EN VOORBEREIDING. Er is thans een ontwerp-weder- opbouwwet in voorbereiding, waarbij de decentralisatie van de wederöpbouwinstellingen zal wor den geregeld. De Provinciale be sturen zullen hierdoor meer dan tot dusverre het geval was, in vloed krijgen op beslissingen in zake herbouwkwesties. Eerstdaags zullen de provinciale besturen advies uitbrengen aan de Minister van Wederopbouw over het onderhavige wetsontwerp. ZEEUWSE GEREF. MEISJES TE TERNEUZEN BIJEEN. Honderden meisjes uit alle de len van Zeeland waren, schrijft hei. Z. Dgbld., Zaterdag in de Geref. Kerk te Terneuzen bijeen om de jaarlijkse provinciale ver gadering te houden van de Zeeuwse Geref. Meisjesverenigin- gen. In de morgenvergadermg sprak de presidente, mej. N. Contant een openingswoord, waarin zij stilstond bij de betekenis van de Geref. Meisjesverenigingen. M.ej. S. Hillebrand van St. Lau rens, secretaresse, bracht op keu rige wijze in dichtvorm het jaar verslag uit. Hieruit werd verno men, dat in geheel Zeeland trouw wordt gewerkt. De penningmeester esse, mej. K. Mesu van Gapinge, kon een klein batig saldo boeken. Het lid van het Bondsbestuur, mej. D. Jonkheer van Yerseke, hield een inleiding over: „Vele wegen leiden naar Rome". Zij besprak hierin, dat vele wegen Door C. B. BOOTH. 55) (Nadruk verboden.) „Helemaal niet, dokter", grom de Edwards. „Ik heb het zaakje volkomen tot klaarheid gebracht. Jaggers is een schurk; hij heeft a1 een moord op zijn geweten en dat pistool was het zijne." Hij keek nijdig om zich heen. „U bent toch zeker niet bezig ge weest met hier iets te verande ren. voordat de coroner kwam?" vroeg hij. Dokter McAllister goot olie op de golven. „Och, sheriff, ik ben er van overtuigd, dat mijnheer Baker- ville niets in de war heeft ge bracht. Ik vertrouw volkomen op Mjn gezond oordeel. Als hij geen hersens in zijn hoofd had, was hij immers niet "bij de gehei me dienst?" „Om de waarheid, te zeggen, naar één doel knnen leiden, ook in het M. V. werk en hoe het doel kon worden bereikt. Een voorstel om de volgende Bondsdag in Kapelle-Biezelinge te houden werd met applaus ont vangen. In de middagvergadering, welke door een nog groter aan tal bezoeksters werd bijgewoond, sprak Ds. P. van Strien van Delft, over: „Leven uit het ge loof". Geloven is aldus spr., er zeker van zijn, dat ons leven wordt geleid door Gods Vader hand, er van overtuigd zijn, dat onze zonden door 't bloed van Christus gewassen zijn. Geloven is belijden, dat Christus over ons heerst. Geloven is tevens: gedul dig zijn in moeilijkheden en wan neer de toekomst donker is. Hierna wees spr. op de velen, welke het geloof niet beizitten en van het leven een sleur maken Heel dicht bij Ohristus leven, dan kunnen we rustig en met vertrou wen de toekomst tegemoet zien. Leven uit het geloof is leven naar de Geest. Wanneer we werkelijk als gelovigen leven, dan zullen we een schijnend licht zijn in de we reld. Dan zijn we een zegen voor de kerk. Dan hebben we kracht om in de wereld te getuigen. Bij de bespreking ging Ds. Van Strien op enkele vragen nog na der in. Nadat door de secretaris van de Zeeuwse afdeling van de Jon- gelingsbond enkele woorden van gelukwens gesproken en de heer Wisse als Amerikaan een groet uit Noord-Amerika had overge bracht, sprak Ds. H. Pestman van Terneuzen een slotwoord „Maria-Mirjam". Hierin wees hij op het trouw zijn in het vereni gingswerk. Zeker mag niet worden ver geten te vermelden, dat enkele leden van aangesloten verenigin gen mede deze dag tot een bij zonder goed geslaagde hebben gemaakt door op verdienstelijke wijze te declameren en solozang ten gehore te brengen. BRUINISSE. De mosselhandel. De mosselhandel op België- is nog steeds zeer willig. Van Brui nisse uit werden in de afgelopen week door de kwekers ongeveer 4500 tonnen in de verschillende aanvoerhavens gelost. Rechtstreeks naar België wer den door handelaars uit Bruinisse 300 tonnen mosselen vervoerd. buiten is het kerkje ook wit ge verfd, hetgeen het landelijk ka rakter verhoogd. Over enkele weken zal de kerk door de plaat selijke predikant Ds. J. J. Winckel in een speciale dienst weer in ge bruik worden genomen. HULST. Geslaagd. Voor het eindexamen H. B. S. B. slaagden aan het Jansenius Lyceum alhier de volgende can didates M. v. d. Enden, H. de Gucht, P. de Koeijer, M. Lockefeer, P. Maes, F. Schauwaert, L. v. d. Walle, M. Wauters, allen te Hust W. van Acker, F. Koeh, R. Smet, G. Vlassenroot, G. de Winnee, allen te St. Jansteen; E. van Damme, Kruisdorp, T. van Bs- broeck, Hengstdijk, A. Kuijpers, W. Rijck, A. Verbist, allen te Kloosterzande; G. v. d. Voorde, Clinge, S. v. Duijse, Kappelebrug; A. Verhaegen, Westdorpe; T. Leenknecht, Aardenburg; R. Naesséns, Westkapells (B.), A van Denderen, Kieldrecht. Afgewezen 9 candidaten. KOEWACHT. Te veel van het goede. Zondagavond kreeg zekere v. P. alhier onenigheid met de politie daar hij in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Be doeld persoon werd door de poli tie verzocht zich met hen naar het politiebureau te begeven. Hiervan wilde hij echter niets weten en verzette zich heftig tegenover de politie zodat ge bruik van de gummistok moest worden gemaakt. Hierop moest Van P. zich overgeven en werd hij voor een tijdje in de cel opge sloten. Tot Secretaris der gemeente, secretaris der gemeente Bruinisse is benoemd, de heer C. K. van de Linde, commies ter secretarie te Leiden. Kerkrestauratie. De kerkrestauratie te Hoofd plaat nadert zijn voltooiing. Bo ven de ingang der kerk prijkt een gedenkteken aan de stichting der kerk in 1783. Het interieur der kerk is geheel geschilderd. Van MIDDELBURG. Landbouwhuishoudschool. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeuring gehecht aan de stichting van een Landbouwhuis houdschool te Middelburg. Deze school wordt georganiseerd door de Ghr. Boeren, en Tuindersbond. Aanvankelijk was het plan de in richting te St. Laurens te vesti gen, doch hier ontbrak plaats ruimte. Hoewel nog geen defini tieve beslissing is "genomen wat betreft de lokaliteiten van de nieuwe scihool hoopt men de lessen spoedig te kunnen latèn aanvan gen. OVERSLAG. Benoeming bestuursleden Oranjecoimité. Bij de alhier gehouden vergade ring van het Oranjecomdté werd benoemd als voorzitter de heer J. de Cock, als secretaris en pen ningmeester, de heren A. Mattelé en R. Bruggeman. Nieuw bestuur. De leden der muziekvereniging „Concordia" alhier hebben be sloten in verband met enige kwesties een geheel nieuw be stuur te kiezen. De tegenwoor dige bestuursleden hebben het recht zich voor de nieuwe kie zing op te geven. De Verenigde Staten en Cana da hebben een uitnodiging aan vaard om toe te treden tot de mi litaire commissie van de West- Europese Unie, zo verneemt Reu ter uit gezaghebbende bron. De Amerikaanse vertegenwoor digers die binnenkort in Londen worden verwacht, zullen de Euro pese militaire deskundigen, die daar reeds in vergadering bijeen zijn, térzijde staan bij de voorbe reiding van plannen ter bescher ming van West-Europa bij een eventuële aanval. In officiële kringen te Washing ton verklaart men, dat deze ver tegenwoordigers technisch slechts „waarnemers" zün> daar Amerika geen lid is van de West-Europese Unie. Met het oog op het belang', van de voorgestelde Amerikaanse mi litaire hulp aan de West-Buro- pese landen zou zonder twijfel grote waarde worden gehecht aan hun oordeel over de strategische plannen ter beveiliging van West- Europa en de mogelijke stan daardisatie van Amerikaanse, Canadese en West-Europese mili taire uitrusting. In genoemde kringen wordt voorts verklaard, dat de uitnodi ging aan de V. S. en Canada tot liet zenden van vertegenwoordi gers vorige week gedaan is, na dat deze landen te kennen had den gegeven, dat zij de uitnodi ging zouden aanvaarden. dokter," zei J. B„ „ik was juist van plan, een paar getuigen te ondervragen, die ons misschien wel iets te vertellen hebben. Ik moet erkennen, dat ik tot nog toe in het duister heb rondge tast. Ik wil u wel zeggen, dat naar mijn jnening die arrestatie van Jaggers de zaak nog niet duidelijker gemaakt heeft." „Wie wilt u ondervragen?" vroeg de sheriff op hogen toon. Voordat J. B. antwoord kon geven, verscheen Dolliver op de drempel, gevolgd door Polly en haar moeder. „Neemt u me niet kwalijk, mevrouw, maar ik moet u dit keer verzoeken, er niet bij te komen", zei Bakerviüe. Mevrouw Eastman wierp hem een verontwaardigden blik toe. „Ik heb toch zeker wel het recht, met mijn dochter mee te gaan," begon ze nijdig, maar J. B. viel haar onverstoorbaar in de rede: Het spijt me heel erg, maar ik kan u er nu niet bij hebben." Zijn stem duldde geen tegen spraak en mevrouw Eastman gaf onwillig toe. Bakerville sloot de deur en wenkte de beide getui gen, zich naar het andere eind der kamer te begeven, j „Ik zie eigenlijk geen reden, waarom ik me door een buiten staander de zaak uit handen zou iaten nemen," viel de sheriff uit. „Ik heb rechtz Dpkter McAllister kwam tus senbeide. „Ik zou zo zeggen, dat mijnheer Bakerville wel weet, wat hij doet, sheriff. Geef hem een kans; ik als coroner zal heel graag van zijn diensten gebruik maken. Ga astublieft uw gang, mijnheer Bakerville." J. B. haalde de boord, door Tommy van de hals van het lijk verwijderd, uit zijn zak te voor schijn. Hij was met opzet zo gaan staan, dat Dolliver zowel als Polly elk zijner bewegingen duidelijk kon zien. Met gewilde traagheid pakte hij de boord u't het stuk papier, waarin hij ge wikkeld was. De rode vlekken van het bloed, dat uit de wonde was gedruppeld, waren duidelijk op de boord te zien. „Deze boord had de vermoorde om de hals op het ogenblik, dat 9 baar gebruik van maakten Zo kwam het, dat honderden Geal lieerde soldaten werden gevonden die men anders nooit op het spoor zou zijn gekomen. In Nederland ondervond ik enorm veel hulp van de heer Ben- nink uit Apeldoorn, waar ik nu een week ga logeren en van de heer Librand uit Gennep, die ik ook ga bezoeken. De tallooze*an deren die mij hielpen, kan ik on mogelijk persoonlijk gaan bedan ken. Hoe mijn zoon eindelijk werd gevonden, zal ik U vertellen. De houtvester Riemer was na 1945 naar de Russische zetne verhuisd Toen hij in het begin van dit jaar terugkeerde naar Magdaborn, be zocht hij weer het gras van de onbekende Geallieerde piloot en zag toen tot zijn verbazing, dat op het graf een geschilderd kruis stond opgericht, waar stond „un known German soldier". Onmiddellijk wendde hij zich tot de legerautoriteiten, die toen eindelijk inzagen, dat de sugges ties door vader Middleton aan de hand gedaan, wel eens juist kon den zijn Ze exhumeerde de res ten van de man, die in het Reichs wald begraven lag. Na een voor lopige identificatie aan de hand van het gebit, die vrijwel klopte, zonden zij mij ter verdere identi ficatie vier sleutels op, die bij de overblijfselen waren gevonden. Een daarvan herkende ik als een contactsleuteltje, dat behoorde bij een auto, die mijn zoon voor hij in het leger ging, bezat. Deze wagen was echter reeds lang ver kocht. Door de gehele Verenigde Staten heb ik het spoor van deze wagen, die reeds vier a vijfmaal in andere handen was overge gaan, gevolgd, tot ik hem einde lijk vond. Het sleuteltje paste eir dit gaf de zekerheid, dat het lijk, in het Reichswald even ov.er de Neder landse grens opgegraven, inder daad dat van mijn zoon was. Hij ligt nu begraven op het Ameri kaanse kerkhof in Neuville-en- Condrez in België en zal volgend jaar naar Amerika worden over gebracht voor hijzetting op het Arlington National Cemetery ir. Ftmyer (Virginia). Wil gaan zijn graf bezoeken en zullen voorts zoveel mogelijk doen om de ont brekende schakels in dit gebeu ren te vinden. Wij slaan daarom onze tenten op bij de heer Ben- nink, die als "civiel lid van een der Amerikaanse Search-teams", welke Geallieerde soldaten die in Europa zijn begraven opspoort en 'waarvan twee speciaal tot opspo ring van mijn zoon waren be stemd, zoveel prachtig werk beeft gedaan. Ook Karl Riemer in Magdaborn en de Duitse priester gaan wij bezoeken. Voorts zullen we naar Zwitserland, Frankrijk en Enge land gaan". Honderden Nederlanders werkten mee. Met het s s. „Veendam" arri veerden gisterenmorgen de heer en mevrouw Ellis S. Middleton van Stamford (Connecticut) die voor een thank you tour", zoals zjj het noemen, een maand lang ln Europa zullen doorbrengen, om al degenen te bedanken, die er toe hebben medegewerkt om de overblijfselen terug te vinden van hun zoon, Capt. Ellis S. Middleton, die in September 1944 in de strijd om Arnhem met zijn vliegtuig werd neergeschoten. „Direct na de bevrijding, zo vertelt de heer Middleton, „hoor de ik dat mijn zoon was neerge schoten boven het Reichswald. niemand wist echter, waar hij be graven lag en de Duitsers stui'r- den ook zijn identiteitspapieren niet terug. In Juni 1945 vernam ik iechter reeds, dat een Duitse houtvester, Kar! Riemer uit Magdaborn. op het ogenblik dat een Amerikaans vliegtuig neerstortte, zich op enige honderden meters afstand bevond en gezien had dat Duitse parachutisten de piloot begroe ven in het bos. Riemer en zijn vrouw hebben, toen de Duitse soldaten waren vertrokken, een houten kruis hoven het graf van de hun onbekende piloot opge richt en er een stuk van de pro peller aan bevestigd ten teken, dat er een Geallieerde soldaat lag begraven. Daar de plaats overeenkwam, met die, waar het vliegtuig van mijn zoon was neergestort, ver moedde ik, dat de door de Duit sers begraven vlieger mijn zoon was. Ik heb toen 30.000 circu laires, die een beschrijving van, mijn zoon en van zijn geschiede nis bevatte door Noord-West- Europa laten verspreiden. Een Duitse Katholieke priester liet ze in Duitsland nadrukken, daar bet niet mogelijk was mijn circu laires over de grens te krijgen. A Is gevolg van deze actie ont ving ik honderden brieven, die voor mij dikwijls waardeloze ge gevens bevatten, doch die ik al tijd doorzond naar de Amerikaan se legerautoriteiten, die er dank- De Hongaarse regering heeft een verordening uitgevaardigd op grond waarvan onderdanen van een der verenigde naties die oor logsschade in Hongarije hebben ondervonden, de op art. 26 van het vredesverdrag gebaseerde eisen vóór 15 September 1948 rechtstreeks bij het bureau voor schadeloosstelling (Budapest Rumbach SebestyenU 12) moe ten aanmelden. De aanmelding moet in viervoud worden inge diend in de Hongaarse, Franse, Engelse of Russische taal, terwijl het eerste exemplaar én de be wijsstukken dienen te worden ge legaliseerd bij het Hongaarse ge zantschap, Oranjestraat 8, Den Haag. De volledige verordening wordt afgedrukt in de Nederlandse Staatscourant. Belanghebbenden kunnen hun opgave desgewenst over het Mi nisterie van Buitenlandse Zak^n laten lopen. In dat geval dient deze vóór 15 Augustus a.s. in vijfvoud te wor den ingediend bij de directie eco nomische zaken van dat departe ment, die dan voor legalisatie zal zorgdragen. Volgens het Roemeense nieuwsbureau Rador is Solvan Vitsianu, Roemeens economisch adviseur te Bern, verleden week door de Zwitserse federale politie gearresteerd, daar hij een honger staking van zeven dagen was be gonnen uit protest tegen „bar baarse behandeling". hij gedood werd," zei hij bedaard. Sheriff Edwards greep de dok ter bij zijn mouw. „Ziet -u nu wel, dokter, dat hij met de be wijsstukken knoeit?" vroeg hij heftig. „Och, verroest," zei de kleine dokter droogweg. „'Geef Baker ville een kansje!" Dolliver en Polly staarde naai de boord in Bakersville's hand en het meisje huiverde op het zien der bloedvlekken. „Ik weet niet, wat u ermee voor hebt, juffrouw Eastman en mij hier te ontbieden," zei Dolli ver ontstemd. Maar ik vind het niet nodig, dat u haar dergelijke bewijsstukken laat zien om haar in de war te maken. Ze heeft vandaag al genoeg moeten door staan." De bedoeling van Bakerville was geen andere, dan hen met die bebloede boord te overbluffen want bij wist nog lang niet zeker, of de vingerafdruk, die er op zat, wel van Dolliver was En zo ja, dan was hij bereid, diens verklaring zonder meer te aan vaarden, zoals hij dat ook gedaan en ge voelt U een wrak en afge leefd, ver vóór Uw tijd. Zorg er voor die slopende kwaal te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilza me Krusohen-kuur, waaraan tal loze lijders aan rheumatische pij nen een nieuw leven te danken hebben. Kruschen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloedzuiverende organen. Daar om is, juist waar onzuiver bloed zioh demonstreert in Rheu matische pijnen, Kruschen Salts de redder in de nood. Begin ermee hoe eerder hoe 'beter; iedere morgen de kleine dosis zoveel als er op een cent gaat. Maar wél regelmatig! Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) had met die over de afdrukken op het pistool. „Toch gek, dat "het bij een mis daad vrijwel onmogelijk is, alle sporen uit te wissen," zei hij. „Als we slechts geduldig genoeg zoeken, vinden we altijd wel iets. Ik heb een dagboek aangelegd van de zaken in de laatste twin tig jaar door mij behandeld. Ik keek er gisteren toevallig even in en zag, dat dit ongeveer mijn driehonderdste zaak is. In die driehonderd gievallen is de schul dige slechts eenmaal ontsnapt. Het is heel moeilijk, de feiten te verdraaien en de bewijzen te ver bergenNeem nu eens deze boordHier zit een vinger afdruk, maar die i.g zo flauw, dat men hem alleen bij goed licht en onder de juiste gezichtshoek kan waarnemen. En toch is het een heel belangrijk gegeven. Hij be wijst, dat iemand zijn handen om de hals van John Strawn geklemd heeft. Dat die hier... en hier... tegen de boord gedrukt hebben. De moordenaar heeft zijn hand tekening op de boord van Strawn achtergelaten'." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2