IYÖROL DE TROEBELEN IN ITALIË Q|M IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD' BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio Gemeente Terneuzen 1 0e crisis in de hotelbedrijven langs de ^Belgische kust Verbetering in de weg Rotterdam-Bergen op Zoom u/ea/i owvafL \rtAJc/ujqöaa/i Enige duizenden Italiaan.se manscnappen met tanks zijn be zig met behulp van artillerie de i wegversperringen op te ruimen, die 300 a 400 verzetslieden in de verlaten heuvel onder leiding van Luigi Merti zijn gewapend en be schikken over parachutisten, ver kenningsvliegtuigen en pantser wagens. De Amianti-iheuvels bij Abadia liggen ten Zuiden van Siena waar Zondag bet eerder gemelde inci dent plaats had. De politie spoort het heuvelland na naar degenen, cue verantwoordelijk zijn voor de De exploitanten v\n hotels in de Belgische badplaatsen hebben aan de regering te Brussel finan ciële steun gevraagd teneinde de grote verliezen, die zij, op het ogenblik lijden althans ten dele op te vangen. De regering heeft op dit verzoek nog niet geant woord, zodat men nog in het on gewisse verkeert hoewel er ge ruchten gaan, dat bij uitblijven van steun de Belgische kusthotels zullen sluiten, worden deze door de Belgische hotelhoudersbond tegengesproken. Men verklaart uitdrukkelijk, dat sluiting niet van eventuele weigering van sub sidie zal afhangen. De sterke onderbezetting in de badhotels te Oostende, Blanken- berghe, Knocke, Zoute, Heyst en kleinere plaatsen heeft in deze bedrijven een crisis tengevolge, die vergeleken kan worden met de toestand in de jaren 1937 en 1938 in de Nederlandse badplaat sen. Op het ogenblik genieten Bel gische vacantiegangers, zoals ge mald, aanzienlijke faciliteiten voor een verblijf in Frankrijk. Zij krijgen uiterst goedkope Franse francs. Beweerd wordt, dat een vacantieverblijf aan de Franse Rivïèra hierdoor goedkoper uit komt, dan een aan de Belgische kust. Vele Belgen, die wel naar eigen kust zouden willen gaan, kunnen de daar geldende prijzen niet betalen. Het ongunstige weer werkt bovendien nadelig op de bezetting der Belgische bad hotels. dood van de agent Ranieri, die door de opstandelingen werd ge vangen genomen en gedood en tij dens wiens begrafenis vtn het hoofdkwartier der vakvereniging van landarbeiders uit schoten zijn gelost. Het belangrijkste, aldus Kolo nel Grassini, leider der politie actie, is niet zo zeer personen te arresteren dan wel de wapens in bezit te krijgen, die in dit gebied verborgen zijn, en zo verdere on lusten te voorkomen. Luigi Merti, de leider der op standelingen, ig een vooraan staand communist, die tijdens de oorlog bekend stond als „Majoor Roma". Tot nog toe zijn ongeveer 60 personen gearresteerd, onder wie Lugi Contomi, secretaris van de afdeling Abtadia der communis tische partij, die een belangrijke rol zou gespeeld hebben bij de po ging het telefoonkabelstation te bezetten, dat de verbindingen tus sen Rome en Noord-Italië be heerst. In Oudenbosch nadert de re constructie van* het „West-Vaar- deke" haar voltooiing. Men hoopt nog deze week de straat te kun nen openen. Dit zal een verbe tering betekenen voor het ver- ker RotterdamBergen op Zoom, dat via Zevenbergen, Standdaar- buiten en Oudenbosch wordt ge leid. Het West-Vaardeke vormt de verbindingsweg van de dijk naar Standdaarbuiten en de gro te verkeersweg naar Bergen op Zoom. De straat heeft een nieuw wegdek gekregen en de grote duiker met sluis van het water schap, welke precies in het mid den van de straat lag en door oorlogsgeweld wa§ vernield, is hersteld. Het gemeentebestuur heeft tevens dit gedeelte van de ►gemeente opnieuw laten rioleren en de straat van trottoirs voor- DE TOPKWALITEIT TANDPASTA „DE AMSTELSTROOM" GESTRAND. Gisterenmorgen had de maat schappij van de kapitein van eet op de rotsen gelopen Nederlandse vrachtschip „Amstelstroom" be richt gekregen, dat de beman- GEVONDEN VOORWERPEN. De Korpschef van het Gemeen telijk Politiekorps te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent de na volgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Paar snelbinders, P. Dieleman, Nieuwediepstr. 65; Lipssleutel, Van Gelderen, Chrysantstr. 1; Kinderjasje, L. Stobbelaar, Kerk hoflaan 20; Kinüerportemonnaie, I. van Damme, Wilhelminaplant- soen; Sjaal, Vroegop, Axelsestr. 52a; Verrekijker, De Blaaij, Axel sestr. 183; Sleutel van kast, A. de Blok, Tholensstr. 6; Portemon- naie met inhoud, A. van Koute ren, Nieuwediepstr. 85; Kinder- portemonnaie, M, van Langevel- de, Roeiersgang 6; Kaatsbal, M de Bruijne, Emmalaan 24; Das, K. Kok, Noordstr. 43; Sigaren aansteker, K. de Nooijer, Burg. Geillstr. 14; Zilverbon van ƒ2,50, J. H. Dubois, Ohrysantstr. 13; Plastic Mantelceintuur, M. Bliek, Noordstr. 15; Toeslagkaart (dis tributie), Pieters, Baandijk 83; Philipslamp, C. Verhelst, Tholens str. 51; 2 Huissleutels, Klaassen, Noordstr. 93; Wit Kindersokje, W. Elzinga, Noordstr. 14; Regen kapje, Bedet, Tholensstr. 130, Schakelarmband (doublé), J. v. d. Berg, Tholensstr. 15; Padvinders- riem, N. Geelhoedt, Van Steen bergen!. 48; Zilverbon van 1, en leren Riempje, P. v. d. Walle, Sdhuttershofweg; Rozenkrans, C. v. d. Peijl, Schoolplein 21; Rech ter dameshandschoen, C. Lotens, Oostkant 4; Medaillon, R. Note- baert, Westkolkstr. 46; Zilverbon, Kwaak, 2e Verbindingsstr. 4; Kat, P Vermast, Walravenstr. 1; Handwagentje (kinderspeelgoed) D. Quequierre, Nieuwediepstr. 87 Zilverbon van 1,M. Firet, D.-Visserstr.Rode Hoofddoek, J. van Alten, Kwakkel B 124, Zaam- slagZeemlederen Dameshand schoen, B. Grootjans, Schoolpl. 3; Vulpotl. in étui, S. Sutin, Noord str. 64; Vulpen, A. Verpoorte, Scheldeoord, Emmal. Zllverbon van 1,—, A. Wieland, De Jonge- str.; Bos Sleutels, De Feijter, Noordstr. 81; Grijze Herenhoed, J. Buijse, Othene, D 133; Haar- strik. Rol Plakband, Broekriem, Rozenkrans, Kinderregenmantel- tje, Zilveren Oorhei, 2 Sleutels, Pet (G.G. 7), Melkbus, 4 Boeken, Duimstok, Kastsleutel, Bovenge- bit en 2 Ziekenfondscoupons, Bu reau van Politie. ning voorlopig op het eiland Lun- dy zal blijven en zal trachten met hoog water het schip vlot te krijgen. De toestand, waarin het schip zich bevindt is verre van rooskleurig. Een "van de directeuren der Holl. Stoomboot Mij. bevindt'zich thans in Engeland, evenals een der inspecteurs, om zo mogelijk ter plaatse maatregelen te kun nen treffen. Er is sprake van, dat door de maatschappij te Bristol een schip gecharterd zal worden om de dienst AmsterdamBristol te kunnen blijven voortzetten. Zoals bekend verondersteld mag worden, heeft de Holl. Stoomboot Mij. in de oorlogsjaren zeer ernstige verliezen geleden. Vrijwel de gehele vloot ging ver loren. Wel staat een nieuw scmp op stapel, doch het zal nog ge- ruimen tijd duren voor dit schip in gebruik kan worden genomen. Het verlies van de „Amstel stroom" zou derhalve voor de Holl. Stoomboot Mij een nieuwe ernstige slag betekenen. DE BEMANNING VAN DE „AMSTELSTROOM". Vier leden van de bemanning van de „Amstelstroom" die Zon dag bij het eiland Lundy strand de, zijn door de reddingsboot van Aippledore van het eiland ge haald. Twee van hen ontvingen medische ''behandeling. De ene wegens een kneuzing aan het been, de ander wegens een kaak- blessuur. De stuurman vertelde, dat de klimpartij een uur geduurd had. De „Amstelstroom" bevindt zich in een „tamelijk slechte" toe stand. De lading spoelt weg. Kapitein Jansen en zes andere leden van de bemanning blijven nog op het eiland om de bergings mogelijkheden te bezien. GEHEIME ZENDER IN MARK FLO ONTDEKT. In samenwerking met de poli tie is de P.T.T. er Zondagmor gen in geslaagd de geheime zen der „Twente" die sedert geruime tijd clandestien van de 280 m golf gebruik maakte op te sporen. Het was in de kring van inge wijden al lang geen geheim meer, dat deze zender in de gemeente Markelo werkte. De speurtocht, die Zondagmorgen in de stromen de regen werd gehouden, leidde dan ook al spoedig tot het resul taat, dat in de buurtschap Eisen bij Markelo de zendplaats (de kelder van een boerderij) werd ontdekt. Bij de inval in het huis zaten de schuldigen, alsof er niets aan de hand was, naar de Hilver- sumse zender te luisteren. maa,r in de kelder werd de zendinstal- latie, die nog even te voren ge- Stom van verbazing ontdekten Basli en Bim dat de slang zijn taak ernstig opvatte. „Ik heb het" riep Km plotse ling. „Des lang" betekent eenvoudig „De Slang". Het goede dier ligt in een soort slaap om de boeg gekronkeld tot de nood aan de man is op het schip. Dan gaat hij aan de slag. bruikt wias, ontdekt. Tegen de hoofdschuldige B. B. en zijn cor respondenten H. J. B. en P. van 't W. H. werd procesverbaal op gemaakt. De zendinstallatie werd in beslag genomen. ATTRACTIEVE VUILNISBELT. Kerkrade zal binnenkort een miniatuur dierentuin rijk wor den. Een van de ingezetenen een middenstander, die zich uit zijn zaken heeft teruggetrokken wil namelijk herten, pauwen, fazanten, exotische vogels en apen gaan houden. Hij heeft daar toe de medewerking gevraagd van het gemeentebestuur. „Je ziet Bim", zei Basli op schoolmeesterachtige toon, „dat ook onze voorvaderen wisten wat veiligheidsmaatregelen waren. Over zo'n levende reddingsslang beschikken zelfs de moderne oceaanreuzen niet". De slang bleek een voortreffe- lijk zwemmer. „Gaan wij naar New York?" riep Basli naar het l machtige dier. De slansr behoorde blijkbaar tot de soort die weinig spreken, want hij knikte alleen met zijn kop. Enige uren later zagen onze vrienden de Amerikaanse kust opduiken en nog een uur later voer de „Noorderlicht" in het kielzog van zijn slang, de New Yorkse haven binnen. Burg. en Weth. hadden er wel oren naar en hebben de verzoe ker de beschikking gegeven over een gedeelte van degemeen telijke vuilnisbelt. Die beslissing is minder eigen aardig dan ze op het eerste ge zicht lijkt. Zij zal in de toekomst in een park veranderd worden. Een gedeelte ervan is reeds van plantsoenen voorzien. Tussen deze plantsoenen en de stoi't- grens wordt thans een herten kamp aangelegd, waarbij ook volières e.d. zullen worden ge bouwd. De Kerkraadse vuilnis belt zal dus actractief worden voor de burgerij. WIELRENNEN. De ronde van Frankrijk. Gistermorgen om 9 uur start ten 48 renners voor de 16e étappe van de ronde van Frankrijk Lau sanneMulhuse (243 km). Ma- corig, die te laat binnenkwam en Sclardls, die zich door een auto had laten trekken, mochten niet starten. In de aanvang van de 16e etap pe gebeurde weinig en bleef het veld renners nog geheel aaneen gesloten. Pas in de buurt van de Col de La Vue des Alpes (1288 m hoog) trachtte de, Italiaan Gemi- niani er tussen uit te trekken Onmiddellijk reageerde een groep van -vrijif renners en binnen korte tijd had zich zodoende een kop groep gevormd, bestaande uit Bartali, Brule, Ockers, Geminia- ni, Volpi en Lazarides. Dit groep je viel gezamenlijk de Col aan en in een felle sprint werd het laat ste klassement geldend voor de grote bergprijs beslist. Bartali bereikte de top het eerts gevolgd door Bule, Ockers, Lazarides en Volpi. Geminiani lag op 20 sec., Teissepre, Schotte, Impanis en Kirchen op 50 sec. He eindklas sement van de grote bergprijs luidt: 1. Bartali (Italië A) 62 pnt.; 2. Lazarides (Frankrijk) 45 pnt.; 3. Rotoic (Frankrijk) 30 pnt. Etappe-klassement. De 16è étappe van de Ronde van Frankijk, LausanneMul house (243 km), is gewonnen door de Belg Van Dyck. Het étappeklassement luidt als volgt: 1. Van Dyck (België A) 6 uur 44 min. 07 sec.; 2. Ockers (Bel gië A) zelfde tijd; 3. Engels (Bel gië B) 6.44.25; 4 Baratin (lie de France, N.-O.) 6.44.39 5. Gemi niani (Centraal, Z.-W.); 6. Thie- tand (Parijs), 7. Piot (Parijs), 8. Brule (Parijs), 9. een groep ex aequo, waaronder Impanis (België A), Bartali (Italia A) en Kirchen Ned.-Luxemb.), allen in dezelfde tijd als Baratin. In de étappe LausanneMul house is de Nederlander De Ruij- ter 22e geklasseerd met de tijd van 7 uur 05 min. 59 s,ec. Voor Baratin en de groep die tegelijk met hem binnenkwam (inclusief Bartali) is een gerec tificeerde tijd van 6.44.57. Het algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1. Bartali (Italië A) 2. Schotte (België 3. Lapefoie (Centrum 4. Teisseire (Fr, nat.) 5. Bobet (Fr. nat.) 6. Kirchen (Ned. Lux.) 7. Tlhietard (Parijs) 8. Camillini (Intern.) 9. Lamibrecht Inter, pl.) 10. Brule (Parijs) 11. Impanis (België A) 12. Ockers (België A) 14. Vietto Fr. nat. pl.) 37. Janssen (Ned-Lux.) 43. De Ruijter N.-Lux) 45. De Hoog (N.-Lux.) 115.13.39; 115.45.59; 115.48.55; 115.49 18; 115.49.19; 115.55.57; 116.08.26; 116.09.57; 116.12.33; 116.14.07; 116.15 25; 116.23.31; 116.31.42: 118.31.58; 119.04.29; 120.18.39. In de étappe van gisteren kwam Janssen als 27e binnen en De Hoog als 35e Voor beiden werd oen tijd van 7 uur 06 min. 02 sec. genoteerd. De renners Gauthier (Fr. Z. O.- ploeg), Martin (Fr. Z. O.-ploeg) en Seghessie (Italië B), die on derscheidenlijk als 44e, 45e en 46e aankwamen, hebben de tijdslimiet overschreden, doch zijn van ver dere deelname niet uitgesloten geworden. De Griibaldy, van de ploeg lie de France en N. O. Frankrijk, en Bonnaventure, die van de ploeg van W.-Frankrijk naar die van He de France was overgegaan, hebben opgegeven. VOETBAL. Veteranenwedstrijd. De gebruikelijke haag der ju nioren ontbrak bij het verlaten der kleedkamérs, toen de beide veteranen-elftallen van Sluiskil en Kolping het terrein met jeugdig élan ophuppelden. Niet minder enthousiast aan bij internationale ontmoetingen ge bruikelijk, werden zij door het talrijk opgekomen publiek ont vangen. Opvallend was de aanwezig heid van een groot' aantal leden der zwakke sexe, waarvan in het verloop van de strijd velen een morele steun bleken voor haar zwoegende echtgenoten. De toss werd gewonnen door Sluiskil. Niets kennende van eventueel sluimerende machten in de tegenstanders, koos de aan voerder wind in de rug. Na' de aftrap volgde de gebruikelijke verkenning. De Sluiskil-vetera nen toonden enig overwicht en na 7 min. spelen bracht v. d. Hage de stand op 10. In de 17 min maakte de linksbuiten der Kol. ping-veteranen de stand gelijk 11, met een vliegend schot. Uit deze open stand ging halftime in. In de rust spraken wij de aan voerder van Sluiskil. Hij.was te vreden met het resultaat, maar meende alle zeilen te moeten bij zetten om een overwinning uit het vuur te slepen. En ze is er uitgesleept, want met' slechts één doelpunt verschil behaalde Sluis kil de overwinning 21. Wiji heb ben genoegen beleefd aan het spel dezer veteranen, die geza menlijk ca. 875 levensjaren tel den. De scheidsrechter G. van Doe selaar, bijgestaan door zijn grens rechters, waaronder de reeds ruim 60-jarige C. Vermuren, hield de lijntjes strak en geen wan klank werd gehoord. Na afloop van de wedstrijd in terviewden we de aanvoerder van Kolping, die zijn tevredenheid uit sprak en erkende, dat de over winning van Sluiskil verdiend was. Evenwel was hij op een re vanche belust, die we dus te wachten zijn. Hopenlijk zullen neg meerderen van deze unieke Itans gebruik maken om hun oud favorieten aap de slag te zien. DOORTRAPPER. KORFBAL. TOGO IIScampolo 03 Op het gemeentelijk sportter rein te Goes speelde Scampolo uit Zaamslag Zaterdag j.l. een com petitiewedstrijd tegen TOGO II. In een matige wedstrijd lukte het Scampolo haar overwinnin gen in deze competitie voort te zetten en TOGO II 'n 03 neder laag te bezorgen. TOGO II nam de uitworp, maar nog in het middenvak werd de bal onderschept en recht naar de Scampolo-aanval gedirigeerd. Of schoon de gasten een grote veld- meerderheid wisten te ontwikke- WOENSDAG 21 JULI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 12.00 Orgel; 12.33 Metropole orkest; l.OO Nieuws; 1.15 Kerkconcert: 2.00 Gram.; 2.30 Ens. „Bagatelle"; 3.00 Voor dracht; 3.30 Solistenparade; 4.00 Voor postzegelverz.4.15, Voor jongens en meisjes; 5.30 Gram.; 5.50 Voor Esperantisten; 6.00 Harmonie muziek; 6.30 Ned. Strijdkr.; 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.; 7.30 Reportage; 8.00 Nieuws; 8.15 Oratorium; 9.40 Lezing; 10.00 Verv Oratorium; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Nieuws; 11.15 Ens. Euphonia; 11.45 Gram. HILVERSUM n: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8 50 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Ais de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Vindobona Schrammel'n; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgel: 1.00 Nieuws; 1.20 Orkest; 1.50 Gram 2.00 Gespr. portret ten; 2.15 Omroepkamerork.3.00 De Regenboog; 3.35 Hoorspel; 4.00 De Roodborstjes; 4.15 Wei nig in de krant, veel in het land; 4.45 Vragen staat vrij; 5.15 Gr.; 5.45 Voordracht; 6.00 Nieuws; 6.20 Weense operettes; 7.00 Toe spraak; 7.15 Nieuws uit Indië; 7 30 Voor de jeugd; 7.45 Cursus; 8.00 Nieuws; 8.20 Residentie ork.; 9.00 Hoorspel; 9.50 Omroepman- nenkoor; 10.10 Orkest Malando; 10.40 Orgel; 11.00 Nieuws; 11.15 De „Hit-Kit"; 11.45 Gram. len de bal kwam sporadisch in de aanval van de thuisclub duurde het nog ruim een half uur voordat deze meerderheid in een doelpunt werd uitgedrukt. Met deze kleine 01 voorsprong- voor Scampolo kwam de rust. Na de rust weer het zelfde spel- beeld, voortdurende aanvallen op de TOGO-korf doch nu hadden de Scampolo-mensen vlugger succes en wisten de stand op 02 te brengen. Na het vak wisselen bleek het bij de TOGO-reserves beter te kloppen en brachten zij de Scam- polo-korf ook iets meer in ge vaar, maar tot doelpunten brach ten zij het toch niet. De Scam- polo-aanvai zat intussen ook niet stil en een mooi vrij gespeelde doorlooptoal van mej. Jo Leunis wend door de mand gejaagd, 03. In deze stand kwam geen ver andering meer, ofschoon er aan beide zijden nog wel enkele sco ringskansen ontstonden. Het schijnt dat Scampolo de promotiesmaak te pakken heeft Vorig jaar kampioen in de 3e klasse en nu ernstig candidaat voor het kampioenschap in de 2e klasse B. Weet zij uit de komen1 de wedstrijden er nog één te win nen dan is dit een feit. Houd vol Scampolo! BEKENDMAKING. De Gemeenteraad heeft beslo ten deel te nemen in de regeling betreffende toekenning van pre mie ten behoeve van woningver betering en/of woningsplitsing van bestaande woningen. Aanvragen moeten worden in gediend en inlichtingen worden verstrekt ten kantore van Ge meentewerken, Julianastraat 31, Terneuzen. Aanvragen voor verbetering dienen uiterlijk 31 December a.s. te zijn ingezonden. JTJBILEUMSPEL. Zij, in aanmerking wensen te komen voor een plaatsbewijs voor de opvoering van een Jubi- leumspel in het Olympisch Sta dion te Amsterdam op 31 Augus tus van 35 uur, kunnen zich hiervoor opgeven ter gemeente secretarie (boven) vóór 24 Juli a.s., alwaar nadere Inlichtingen te verkrijgen zijn. Terneuzen, 19 Juli 1948.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3