Conferentie Ministers van Buitenl. Zaken der Westerse Mogendheden UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS DE BESPREKINGEN OP HET „WITTE HUIS" De In (je grote conferentiezaal van het Ministerie van Buitenlandse Zaken is gisterenochtend de eer- s bijeenkomst gehouden van de Ministers van Buitenlandse Za ken,'der Westerse mogendheden, welke conferentie, naar verwacht wordt, twee dagen in beslag zal nemen. Omstreeks half elf be traden de gedelegeerden de zaal, waarin zich vele fotografen en filmoperateurs bevonden, bene vens een 20-tal journalisten, on der wie drie Nederlandse. Even later kwamen de Ministers bin nen, de heren Bevin, Bidault, Spaak, Dupong en Van Boetze- laer. Toen allen gezeten waren nam Minister van Boetzelaer het woord voor het uitspreken van een welkomstwoord. 'Hij 'deed dit in het Frans zowel als in het En gels. De Minister sprak onge veer als volgt: ,,Het is mij. een vreugde u na mens Hare Majesteit's Regering in 's-Gravenhage welkom te heten. Te Brussel hebtoen wij 17 Maart de Westelijke Unie gesticht. Op onze bijeenkomst te Parijs hebben wij de eerste stoot gege ven tot de permanente organisa tie, die sedert dien te Bonden een belangrijke stap verder is geko men, waarvan wij de resultaten straks willen bespreken. Ik heb devaste hoop,' dat wij erin zullen slagen, ons doel nader te komen: nauwe samenwerking op de gebieden, die in het pact van Brussel zijn aangegeven. De vorming van de Westelijke Unde is in ons land begroet als een bewijs van onze wens tot samenwerking. Het gaat erom hen niet teleur te stellen, die van ons een positieve bijdrage tot het werk van de vrede en van bet herstel verwachten. Mijn ambtsgenoten van de Be nelux zullen mij wel willen toe staan, een bijzonder hartelijk woord van welkom te richten tot de toeren Bidault en Bevin, dit als ik mij niet vergis, hun eerste be zoek aan Nederland brengen in hun kwaliteit van Minister van In diplomatieke kringen legt men er de nadruk op, dat de de finitieve besluiten inzake een ge zamenlijke actie der Westelijke Geallieerden zullen worden geno men hetzij te Bonden, hetzij in Den Haag, waar de Ministers van Bijitenlandse Zaken vergaderen. Persberichten uit Duitsland, dat de Amerikaanse autoriteiten al daar voornemens zouden zijn de Russische „bluf" op de proef te stellen door te trachten gewapen de convooien door de Sowjetblok- kade heen te breken, worden in welingelichte diplomatieke krin gen prematuur genoemd. In deze kringen verklaart men, dat tot een dergelijke maatregel eerst in laatste instantie zou worden overgegaan. Dat stadium was echter niet bereikt zolang nog de mogelijkheid bestond van een nieuwe notawisseling met de Sowjet-regering en mogelijk met Stalin zelf, of'van een beroep op de Veiligheidsraad. Het voornaamste doel van het optreden der Westelijke Geallieer den zou zijn de Russische rege ring er van te overtuigen, dat de Westelijke Geallieerden in elk ge val in Berlijn zullen blijven. In officiële kringen te Washing ton schijnt men bijna algemeen van gevoelen, dat de crisis van Muenohen geëvenaard wordt. Er moet worden gekozen tussen uit Berlijn terugtrekken en 'n kracht meting. en Washington aarzelt niet de krachtmeting, met alle daaraan verlbonden consequenties, te kiezen, zo zegt men. Door C. B. BOOTH. Buitenlandse Zaken. Minister Bevin, gij waart de eerste, die eep nauwere samen werking tussen de landen van West-Europa voorsteldet. Dank zij uw initiatief werd de Weste lijke Unie geboren. Wij leden gevoelen, dat zij voor ons de klem van vrede in zich sluit. Wij huldigden niet alleen het denkbeeld, doch grijpen met beide handen de gelegenheid aan, de Westelijke Unie tot voertuig te maken voor het vestigen en handhaven van vrede en demo cratische beginselen in Europa. Moge ons werk van heden ons dichter bij dit doel brengen. Veel practisch werk moet nog gedaan worden. Baten wiji het op hetzelfde onbaatzuchtige niveau houden, waarop wij het begonnen zijn. Baten wij hard werken en niet in onvruchtbare discussies het enthousiasme verliezen, dat gij, Bevin, hebt ontvlamd". Na deze rede heeft Minister Bidault nog gezegd er zeker van te zjjn, dat de conferentie con structief w,erk zou doen en de beste herinneringen bij de deel- nemenden zou achterlaten. Hierna verlieten allen, die niet aan de besprekingen zouden deel nemen, de zaal. Het was niet uitgesloten, dat commissies zou den worden benoemd om het werk voort te zetten na deze ple naire zitting. H. K. H. de Regentes en K. H. de Prins zouden gistermiddag in het Huis ten Bosch aan de 5 Ministers en de diplomatieke ver tegenwoordigers een lunch aan bieden. Scherpe bewaking van de Ministers. Uitgebreide voorzorgsmaatrege len zijn getroffen voor de beveili ging van de vijf Ministers van Buitenlandse Zaken, die thans te s-Gravenhage in conferentie bij een zijn. Voor Plein nr. 23, waar het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken gevestigd is en de besprekingen gehouden worden, staan voortdu rend agenten op wacht. Bezoe kers mogen niet als in normale omstandigheden vrij door het ge bouw gaan, doch worden steeds vergezeld door een bode. In het Ministerie bevindt zich een groot aantal marechaussees. De ver trekken waar geconfereerd wordt, zijn volkomen van het overige deel van het gebouw „afgegren deld" en omgeven door een cordon van marechaussees. 's Nachts worden de veiligheidsmaatregelen even scherp doorgevoerd als over dag. Alle toegangswegen wor den bewaakt. In de tuin van het Ministerie zijn lichtmasten opge richt. Schijnwerpers, die er aan gemonteerd zijn, zetten 's nachts de achterzijde van toet Ministerie in een zee van licht om te ver hinderen dat ongewenste bezoe kers van die kant ongezien zou den kunnen naderen. JUBILEUMSPEL IN HET OLYMPISCH STADION. Onder auspiciën van het Co mité Kroningstad 1948, ter ge legenheid van het Regeringsjubi leum van H. M. Koningin Wilhel- mina, zal op 31 Augustus van 3—5 uur in het Olympisch Sta dion t'e Amsterdam een Jubileum- spel worden opgevoerd. Aangezien deze manifestatie een nationaal karakter behoort te dragen, heeft het Comité Kro- ningsstad 1948 een deel der plaat sen gereserveerd voor bezoekers van buiten Amsterdam en dit aantal naar evenredigheid van het inwonertal verdeeld over alle gemeenten in Nederland. Verwezen zij verder naar de in dit nummer voorkomende publi catie. TERNEUZEN. Woningverbetering en woning- splitsing. Wij verwijzen naar een in ons nummer van heden voorkomende bekendmaking, waaruit blijkt, dat ook de gemeenteraad van Terneuzen heeft besloten, deel te nemen in de regeling betreffende toekenning van premie ten be hoeve van woningverbetering en/ of woningsplitsing van bestaande woningen Voor nadere bijzonderheden be treffende deze aangelegenheid zie men de bekendmaking. Stevige Knokpartij. Zaterdagavond tegen sluitings tijd ontstond in het Cafetaria een handgemeen, doordat een der be zoekers, P. O., anderen lastig viel. De politie, die in de omge ving vertoefde, maakte terstond een eind aan de vechtpartij. In de verwachting dat O. "zich naar huis had begeven, zette de politie haar straatdienst voort, doch, in de Noordstraat gekomen, hoorde zij dat in de omgeving van de Fa Tazelaar weder een vechtpartij aan de gang was. Het bleek, dat' O. zich, in plaats van naar zijn woning te gaan, ijlings langs de Bange Kerkstraat had begeven en in de Noordstraat gekomen, daar zijn z g. tegenpar tij stond op te wachten om het verder uit te knokken. Nadat de eerste klappen waren uitgedeeld, kwam voor beide par tijen versterking opdagen en ontj 54) Nadruk verboden) Maar... hebt u soms ook een hekel aan dat meisje... aan Polly?" „Och, dat nu juist niet. Ze is niet veel meer dan een stukje was, dat door haar moeder ge kneed wordt, zoals die het wil. Haar moeder heeft die verloving met Strawn doorgedreven. Die vrouw is door al haar geld heen. Straatarm. Ze moest wel, een rijke man voor Polly zien te vin den." J. B. wreef langs zijn km en keek naar het plafond. „Waren er aanwijzingen voor, dat Folly verliefd was op Dolliver?" vroeg hi]'Wel, op het ogenblik zeker. Als u zelf niet gezien hebt, dat zij iets tracht te verbergen, dan bent u geen goed detective.' Bakerville glimlachte. De hou ding van mevrouw Kmgslake was niet geheel vrij van rancune en hij beschouwde dit alles nog steeds als een poging, om een soort rookgordijn rondom haar eigen persoon te trekken. Hij herin nerde zich dat dichtslaan van een deur. „Als ik u vragen mag, mevrouw Kingslake, wanneer hebt u Strawn voor het laatst levend ge zien?" vroeg hij. Vera antwoordde zonder de minste aarzeling: „Vlak na het ontbijt. Ik ben uit de eetkamer regelrecht naar mijn eigen kamer gegaan. Mijnheer Strawn had ons beneden reeds verlaten, toen hij met de post naar zijn werk kamer ging. Die werkkamerdeur stond open; toen ik door de gang naar mijn kamer ging. zag ik hem staan." Was hij toen alleen?" „Ja, zover ik weet, wel", ant woordde Vera. J. B. dacht hier over na en besloot toen een schot in 't wilde weg te wagen. Hij boog zich naar haar toe en vroeg heel zachtjes: „Mevrouw Kmgs lake wanneer bent u voor het eerst te weten gekomen, dat Jag- gers, de huisknecht, in het bez.t van een pistool was?" Die vraag deed haar schrikken. stond er een stevige vechtpartij, zó zelfs, dat, toen de politie ter plaatse arriveerde, reeds een der vechtenden knock out was gesla gen. De politie greep terstond krachtig in, en ondanks het feit, dat de gummistok duchtig neer kwam, duurde het nog geruime tijd voor zij er in slaagde het kluwen te ontwarren en O. gele genheid kon bieden in afzonde ring de nacht door te brengen. Getslaagd. Bij het te Arnhem gehouden P.B.N.A.-examen betonibouwkun- dig opzichtlr, slaagde onze stad genoot de heer M. C. van Kerk- voort. AXEL. 30-Jarig Jubileum. Onder talrijke blijken van be langstelling herdacht de heer A. H. J. Sorber alhier, het feit dat hij vóór 30 jaar benoemd werd als gemeente-werkman. De harmonie „Concordia" bracht de jubilaris des avonds onder de gewone belangstelling een sere nade. Schoolreisje. De leerlingen van de hogere klassen der Openbare Lagere School alhier maakten een uit stapje naar de Belgische hoofd stad. De reis geschiedde per auto bussen. Eén van de onderwijzers heeft jarenlang te Brussel gewoond en zo beschikten de Axelse ,„voya- geurs" ineens over 'n prima gids. die de vele aantrekkelijkheden der hoofdstad op de meest doeltref fende manier aan de Axelse „spes patriae" kon tonen. We noemen de Grote Markt met zijn beroemde gevels der schitterende Gothieke Gildenhui zen, het Zoölogisch Mumeum met een schat van beziens. en we tenswaardigheden, vooral voor de opgroeiende jeugd van zo ont zaggelijke betekenis voor het on derwijs. De prachtige boulevards met het geweldige grote stadsverkeer en het Pare du Cinquantenaire, het Koninklijk Paleis, het Terka- merentoos, het graf van de On bekende Soldaat, Paleis van Ju stitie en niet te vergeten nog een uitstapje naar Waterloo. Al deze dingen hebben dit uitstapje ge maakt tot een tocht die van de „Ik ik begrijp niet, hoe u dat bedoelt," stamelde ze. „Ik... ik heb nooit geweten, dat hij een pistool bezat; dat is... dat is te zeggen, niet voordat ik er over hoorde praten, dat mijnheer Strawn was neergeschoten met het pistool van de huisknecht." Bakerville ging weer gewoon op zijn stoel zitten. Hij wist niet, wat hij van haar antwoord den ken moest. „Hoe komt u er bij, mij dat te vragen?" informeerde Vera. „Een detective stelt vaak een massa vragen," ontweek hij een rechtstreeks antwoord. „Dat is voor hem de enige manier om achter de waarheid te komen, maar daarom lukt het nog niet altijd. Zoudt u me een gunst wil len bewijzen, mevrouw Kings lake? Zoekt u dan de twee per sonen, waarover we zoeven heb ben zitten praten ik bedoel Polly en Dolliver eens voor me bp een vraag, of ze samen hier zouden willen komen. Ik zou graag eens met ze prhten." Ver a's ogen flikkerden vinnig. „Dus, u denkt „Tot nog toe met weinig suc ces," zei J. B. glimlachend. grootste paedagogische waarde moet worden geacht. Opgetogen over al het genotet- ne keerden de jonge reizigers onder leiding van het personeel en enkele begeleiders weer terug en de harmonie „Concordia" ver welkomde de thuiskomenden van deze buitenlandse trip met vrolij ke muziek, zodat het al met al een onvergetelijke dag werd voor onze jongens en meisjes. HOEK. Zangconcours te Haam stede. Het zangconcours, uitgeschre ven door de Zeeuwse Zangers- bond „Zang Veredelt" en gehou den te Haamstede op Zaterdag 17 Juli 1948 behoort dus weer tot het verleden. Onder de deelnemende gezel schappen, in totaal 24 stuks, merkten we ook op de zangver eniging „Cresendo" te Hoek. Toen we bij het toestuur van genoemde vereniging nader in lichtingen vroegen over hun in druk van het concours, de reis er aan verbonden, en het resul taat voor de vereniging, kregen we het volgende te horen. De reis er heen is een opoffe ring voor de leden, de deelname is voor elke vereniging een hoog tepunt in haar toestaan en het re sultaat is een weergave van de muzikale toestand van de ver eniging. Reeds om half zes des morgens reden we er heen, om om elf uur aanwezig te kunnen zijn bij de officiële ontvangst ten gemeente huize. De muzikale strijd werd gestre den op een schitterend terrein, dat deel uitmaakte van het oude slot „Witte van Haamstede". Door ons gezelschap werden gezongen: „Die Sterretjie" en „Heiligh Heiligh". Het eerste als verplicht en het tweede als vrij nummer, in de Afd. Uitmun tendheid. De totaal uitslag was: een eer ste prijs met 194 punten. De algemene rangschikking van het gehele concours leverde ons gezelschap de derde plaats op in de rij van 24 En toen we het oordeel vroe gen over je maatstaf van de jury kregen we ten antwoord: Laten we de jury zelf maar ©ven ant woorden door U voor te lezen hun critische beoordeling: De heer Caro zegtMooi ge daan! Warm en doordacht voor gedragen. De heer Kuiler zegt: Zeer goed. Uitstekende uitvoering. Hier heb ben we te doen met een goed koor. Ten slotte kunnen we er rlog aan toevoegen, dat de ganse ge meente Hoek tevreden is ovér het koor en vele gemeentenaren op verschillende wijze uiting gaven aan hun waardering. SLUISKIL. Uitstapje van „De Jonge Kerk." Zaterdag j.l. maakte „De Jonge Kerk" alhier, onder leiding van Ds. G. van Moorsel, een uitstapje naar Hulst. Begunstigd door zon nig weer, wer<j aldaar eerst een wandeling gemaakt over de wal len, waarbij volop werd genoten van het fraaie uitzicht. Hierna wed de stad bezichtigd en gewin keld, hetgeen vooral bij de dames in de smaak bleek te vallen, want het kostte het manlijk deel van het gezelschap dan ook grote moeite om de dames tot verder gaan te. bewegen, daar zij een- voudig „weg" waren van de z.g. „New Look" bij Wilking. In „De Dutoibele Arend werd de inwendig mens versterkt. Vervolgens stond een bezoek aan de fraaie gerestaureerde basi liek op 't programma. Na een fikse wandeling beland de het gezelschap in het buiten Hulst gelegen speeltuin „De Nach tegaal." Dat de Jonge Kerkers werkelijk nog jong zijn, bleek hier wel, want naar hartelust werd gewipt, geschommeld eniz. XXII. Een dubbele verrassing. Terwijl Jasper Bakerville nog zat te wachten, klonk buiten het verkouden kuchen van het wa gentje van de sheriff en J. B„ anders een bedaard man, uitte een hartgrondige verwensing. Dat die sheriff nu ook net op het verkeerde moment' terugkwam! In de gang ploften zware voet stappen en sheriff Edwards kwam indrukwekkend naar bin nen gestapt, vergezeld van een mager mannetje, aan wiens be daarde manieren men terstond de dokter kon herkennen. Ze traden de grote woonkamer binnen en J. B. stond dadelijk van zijn stoel op, in de hoop, dat ze wel meteen naar boven zouden gaan en hem niet zouden storen bij zijn onder vraging van Polly en Dolliver. „Jaggers zit veilig en wel ach ter slot," kondigde de sheriff aan. „Hij heeft nog wel niet be kend, maar hij wordt toch al wat tammer en ik denk, dat hij wel gauw over de brug zal komen." Hij wendde zich tot de lijkschou- Ten afscheid werd nog èen be zoek gebracht aan de Ned. Herv. Kerk te Hulst, waar Ds. Henna- aesi enige uieenizettingen over dit mooie gebouw gaf. In een prettige stemming keer de men huiswaarts, 't Was een ia alle opzichten genoeglijke en leer zame dag. Feest van de Arbeid. Zondag werd als besluit van de Feestdag van de Arbeid een feestavond gehouden in het Pa rochiehuis, dat tot de laatste plaats was bezet. In de namid dag werden gedurende het Lof de werktuigen gezegend. De avond werd geopend door- de heer De Waal, die de aanwe zigen welkom heette en wees op het feit, dat dit jaar te Sluiskil het Feest van de Arbeid voor de eerste keer werd gevierd. Dit' moet door de jaren worden uit gebreid. Het was opgevallen, dat aan de zegening van de werktui gen nog niet algemeen werd deel genomen. Spr. wilde hierover niet uitweiden, daar de volgende spreker, de heer Broeders, dit punt zeker nog nader zou belich ten. De heer Broeders hield daarna een knappe rede. Deze dag vie ren wij. in de geest van geloof, dankbaarheid en vertrouwen. Uit gaande van h,et begin der tijden van Christus, waarin geen vrije man handenarbeid verrichtte, doch uitsluitend het werk was van slaven, kwam spr. tot de gildetijd, waarin alle ambachten werden veredeld Spr. haalde vervolgen^ schrille voorbeelden aan van de onmenswaardige toe standen in de arbeiderswereld Vó-r 60 tot 100 jaar. Veel verbe tering is hierin aangebracht en dit hebben wij te danken aan de pioniers. Voortgaande in zijn betoog, bracht spreker warme hulde aan de onlangs ontslapen Mr. Aaltoer- se. die voor de verbetering der arbeidstoestanden zulk een ont zaggelijk goed werk heeft ge daan. Wij hebben het recht om fier té ziin op onze arbeid, doch moeten dan meer beseffen, dat wij door onze arbeid hulde moe ten brengen aan God, die ons de arbeid heeft geschonken en ons daardoor een z«ker gedeelte van de bevoegdheden tot schepping heeft overgedragen. Komende op de zegening der werktuigen, betoogde spreker, dat dit meer algemeen ingang moet vinden, daar door de deel neming aan deze plechtigheid de arbeider zijn dank brengt aan 'God. Na het zingen van het lied van de Ned. K. A. B. begon het op treden van Mr. Bawoe en zijn partnerjn Willy Dormie, met hu moristisch goochelen, jongleren en xylofoonspel. Enige le.uke sketch es werden gegeven, die veel bij val hadden, terwijl ook de door Willy gedeclameerde brief van de moeder aan haar jongen in Indië zeer in de smaak viel. Vermakelijk was het verwon derde gezicht van het medewerk- stertje uit de zaal, dat tot de ont dekking kwam, dat ze geldstuk ken uit de lucht kon toveren. In de pauze volgde de gebruikelijke distributie van nuttige voorwer pen. Er stond nog meer op het programma, doch het vergevor derde uur noodzaakte tot schei den. Na het slotwoord van de heer De Waal en het gemeenschappe lijk zingen van het zo mooie lied „Aan U o Koning der Eeuwen" was aan deze feestdag een einde gekomen. WALSOORDEN. Vlot gekomen. Het Engelse stoomschip „Ger- ston Trails", dat Zondagavond laat nabij Walsoorden aan de grond liep, werd -Zondagnacht met „John P. Best" en „Walvis" hoog water door de sleepboten weder in het vaarwater getrok ken, en zette de „Gerston Trails" daarna zijn reis naar Antwerpen voort. wer. „Dit is de stadsdetective, die naar jie cliché's, waarvan ik u verteld heb, kwam zoeken. Ik geloof, dat hij me eigenlijk een lesje wilde geven in het vangen van sluwe boeven, maar ik had Jaggers in minder dan geen tijd in goeien". En daarbij vergat hij, dat Bakerville eigenlijk de voor letters van Jaggers op het pistool ontdekt had. De dokter keek bij dat gesnoef van de sheriff een beetje ver legen. „Ik ben dokter McAllister, de lijkschouwer," stelde hij zich voor. u bent dus een detective?" „Juist, dokter; ik ben verbon den aan de geheime dienst van de Verenigde Staten. Mijn naam is Bakerville." „Uit wat de sheriff me verteld heeft, maak ik op, dat de moord opgelost is," zei hij. „Bent u ook van die mening?" „De beste manier om daarop te antwoorden, dokter, is naar mijn mening alleen te zeggen, dat geen zaak volkomen opgelost is, voor dat de laatste twijfel uit de weg is geruimd. En hier zijn nog en kele twijfelachtige punten over." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2