ZWAKTE MOS UIT DE PROVINCIE CALVEs Wersireeigte caia«sf|crc«a en ffava|ze*f verslrooiJliciJ Hitler leverde geheimen uit Crisis in het Belgische,! hotelbedlijf De De Belgische oogst De Paus over verdragen iTtgêrreide handel in documentaire over bootdienst vlissingenRRESKENS. gaat niets boven PUDDING Aanvullingsrenten krachtens Invaliditeitswet In een onderhoud met Prof. Dr E W. Beth, secretaris van het internationaal filosofisch congres hetwelk in de week van 11 tot 18 Augustus in de hoofdstad zal worden gehouden, gaf deze enige staaltjes van de verstrooidheid van zijn buitenlandse 'collega's, die de conferentie zullen bijwo nen. ,,U heeft geen idee" zo ver telde hij, hoeveel werk er aan vast zit alles in de puntjes te or ganiseren voor het aanstaande congres. Er gaat geen dag voor bij of ik noteer een geval van wijsgerige vergeetachtigheid van mijn collega's. Zo ontving ik enkele dagen geleden van een buitenlandse geleerde een brief, waarin hij mij verzocht hem te willen mededelen over welk on derwerp hij op het congres zou spreken omdat hij het vergeten was. Op zichzelf is dit wel een bijzonder stenk geval van ver geetachtigheid, doch wie be schrijft u mijn verbazing, toen ik na onderzoek moest vaststel len, dat mijn hooggeleerde vriend nog nooit een onderwerp voor zijn lezing had opgezonden. Een ander geval en ik ge loof dat dit niet de „echte" ver strooidheid was is aan het brein van een Turkse collega ont sproten. Wij hadden verzocht uittreksels over de te houden referaten in te zenden en schre- Karl Ritter, voormalig Duits ambassadeur in Brazilië, heeft, bij het afleggen van getuigenis in zijn eigen zaak voor het Tri bunaal te Neurenberg, verklaard, dat Hitler in 1940 vele geheime documenten aan de Sowjet-Unie heeft uitgeleverd omdat Stalin weigerde over een niet-aanvals- verdrag te onderhandelen wan neer de documenten hem gewei gerd zouden worden. Hitier zou, volgens Bitter, er van overtuigd geweest zijn dat Stalin van plan was zich aan het verdrag te hou den. Onder de uitgeleverde gehei men zouden zich o.a. de plannen bevonden hebben van een 12 cm luchtafweerkanon en van zekere vliegtuigtypen. De Belgische toeristenindustrie -de derde' industrie in het land waar in normale tijden niet minder dan 183.000 personen een emplooi vinden en waarin een ka pitaal is geïnvesteerd van ir. 40 milliard, is door het slechte weer ernstig benadeeld. Het wegblij ven van de Engelse, Franse en Nederlandse gasten als gevolg van de deviezenmoeilijkheden had leeds een ernstige crisis in het hotelbedrijf teweeg gebracht, doch men had verwacht, dat deze verzacht zou worden door een toegenomen bezoek der Belgen. Het slechte weer heeft deze hoop evenwel de bodem ingesla gen en intussen is wel gebleken, dat de Belgen de voorkeur geven aan de zonnige kusten van de Middellandse zee boven die van de verregende Noordzee. De exodus der Belgische toeristen naar Frankrijk is nog m het brj- zonder in de hand gewerkt, dooi het ter beschikking stellen door de Franse regering van z.g.n Franse toeristenfrank. Op grond van deze regeling kan de Belgi sche toerist voor 14% Belgische frank 100 Franse frank krijgen, een koers, die nog gunstiger is dan de zwarte. Hoe groot het verlies is waar door het Belgische hotelbedrijf getroffen wordt moge wel blijken uit het feit, dat de afgelopen Zondag in 46 hotels lanigs de Belgische kust met 2694 kamers en 496 man personeel, met meer dan 145 gasten waren. Door C. B. BOOTH. 51) (Nadruk verboden.) ven er tevens bij dat deze zo kort mogelijk niet meer dan twee velletjes moesten zijn. Kort daarop voldeed de Turkse deel nemer aan dit verzoek: Hjj zond mij inderdaad een uittreksel van twe velletje®, doch deze velletjes hadden beiden een formaat, dat driemaal zo groot is als dat van het gebruikelijke blocnotevel". Het voortdurend slechte weer dreigt de oogst in België ernstig in gevaar te zullen brengen. Op vele velden ligt de oogst plat en men vreest, dat het graan in de aren zal gaan kiemen, indien de regen nog langer aanhoudt. Vooral de haver blijkt hieraan snel onderhevig te zijn. Als gé- volg van de vochtigheid worden de granen ook door allerlei ziek ten, o.a. door de gevreesde roest aangetast. Deskundigen zijn van oordeel dat het verlies van diverse graan soorten zoals tarwe, rogge haver en gerst, reeds thans op 150.000 ton kan worden geraamd Ook aan de aardappelen berok kent de regen veel schade. Het zetmeelj^ehalte is veel kleiner ge worden en indien het slecrte we der aanhoudt, zullen de aardap pelen zeer waterachtig worden. Een periode van mooi weder zou echter spoedig de schade aan de aardappelen kunnen herstellen. Het zelfde geldt voor de suiker bieten. Paus Pi us XII heeft de nieuwe Gezant van Ecuador te Vaticaan stad Don Canlos Manuel Larrea, ontvangen, die zijn geloofsbrieven kwam aanbieden. De Paus wees toen o.m. op „de onvruchtbaar heid van de na-oorlogse pogingen om een hechte en blijvende vrede te verzekeren." „De mensheid", zo zeide hij, „betreurt het kort stondig leven van de plechtigste verdragen, die als de grondslagen voor een toekomstige vrede zijn verwelkomd. Op deze manier'zul len de wereldproblemen ons allen bezig houden en in gevaar bren gen." „De moeilijkheid vloeit in feite voort uit het ontbreken van een algemene maatstaf (erkend door allen), waaraan men zich moreel gebonden zou achten en die der halve niet losgelaten zou kunnen worden. De toepassing daarvan, aldus Paus Plus, zou de verbrei ding van „privé-belangen en egoisme en het ongebreideld ver langen naar macht" verhinderen. VALSE TEXTIELPUNTEN. De Rijkspolitie in Zeeland heeft een uitgebreide handel in valse textielpunten ontdekt en is er in geslaagd de voornaamste schul digen hieraan te arresteren. Half Juni leverde een winkelier uit Arnemuiden 2000 textielpunten in op het distributiekantoor te Mid delburg. De ambtenaren kregen het vermoeden, dat zij hier met valse punten te maken hadden Bij onderzoek bleek het vermoe den juist te zijn. Ongeveer te zelf der tijd werden op het distri butiekantoor te Axel 50 valse textielpunten ingeleverd. De Rijkspolitie constateerde verband tussen beide zaken en toen winkeliers, die de punten hadden ingeleverd, langdurig ver hoord werden, kwam vast te staan, dat men met een wijd ver takt complot ie doen had. In tal rijk Zeeuwse plaatsen zoals Mid delburg, Vlissingen en Terneuzen, maar ook in Den Haag, Haarlem en Rotterdam waren winkeliers in het bezit van valse textielpun ten, die uit dezelfde vervalsings bron moesten komen. Reeds geruime tijd geleden maakten wij melding van net in omloop zijn van valse textielbon- nen te Axel, Terneuzen en in tal van andere plaatsen in Zeeland, welke werden afgegeven bij de aankoop van textielgoederen, en, daar deze bonnen zeer nauwkeu rig waren uitgevoerd, werd de vervalsing door de betrokken winkeliers niet direct geconsta: teerd, zodat zulks eerst veel later bij de inlevering van deze bonnen, na nauwkeurig onder zoek, aan het licht kwiam. Hierdoor werd de politie bij haar recherchewerk voor een puzzle gesteld, al werden in ver band hiermede, direct enige per sonen een verhoor afgenomen en enige huiszoekingen verricht. Door de Rijkspolitie te Axel werd daarop tot arrestatie over gegaan van de te Terneuzen wo nenden K B. en J. v. D., die, na verhoor, naar het Huis van Be waring te Middelburg werden overgebracht. Later werd nog tot arrestatie overgegaan van de eveneens te Terneuzen wonende M. B., die echter, na verhoor, weder op vrije voeten werd gesteld. De zaak was aan het rollen en werd vervolgens overgedaan tot arrestatie van een zekere v. D. te Middelburg, die naar het schijnt de hoofdschuldige in deze affaire genoemd kan worden, hetgeen o. m. ook bleek uit de in zijn woning nog aanwezige 3000 valse textiel punten. Het spoor leidde nu naar België en daar werden door de Belgische recherche twee in de omgeving van Gent wonende Belgen gear resteerd, die de vermoedelijke vervaardigers van de valse bon nen zijn,. Tegen particulieren, bij wie zul ke punten in beslag werden ge nomen, "is proces-verbaal opge maakt. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Tot dijkgraaf van de Oud Wes- tenrijkpolder is benoemd de heer D. Haak te Hoek. Tot afgevaardigde vhn de Klein Camibronpolder naar de algemene vergadering van het Waterschap Hulster en Axeler Ambacht de heer J. P. Ch. Burm te Hulst. WALCHEREN. De Nederlandse cineast Charles Huguenot van der Linden- legt thans de laatste hand aan een documentaire over Walcherne. die in opdracht'van de Regerings voorlichtingsdienst wordt ver vaardigd. De rolprent, d e spe ciaal voor het buitenland bestemd is en die een beeld geeft van het eiland, zoals het was, zoals het getroffen werd en zoals het in de toekomst zal worden, bestaat deels uit archiefopnamen. De heer Van der Linden heeft met zijn opnameleider en zijn cameraman, de heren J. Dudok van Heel en H Hoving, enige dagen op Wal cheren vertoefd, waar nog een aantal opnamen ,is gemaakt lot besluit zullen luchtopnamen wor den vervaardigd uit de giazen koepel van een bommenwerper. Rita Roland verzorgt de mon tage van deze documentaire, W E." Karssemeijer zal er waar- schiinliik de muziek voor schrij ven Men hoopt de film begin Augustus gereed te heben. De persdienst der Spoorwegen deelt mede: Tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden, ondervin den de werkzaamheden in de haven van Vlissingen stagnatie. Hierdoor is het onmogelijk, ge worden de bootdienst VHssmgen- Breskens. ingaande Zondag 18 Juli a.s. uit te voeren, zoals in de tabellen 101a en 101 van de reis gids der spoorwegen staat aan gegeven Het hieromtrent mede gedeelde in de eersite aanvulling op de gids van 9 Mei j.l. is ver- vallen. Z/e was er zeker van, dat Jag- <rers geen tijd tot ontsnapping gehad kon hébben; hij kon ner- erens ongezien heen. Neen naar baar mening was er nog slechts één, mogelijkheid voor BObs on schuld en dat was, dat de drie- vtngerige man het schot had ge lost en door de bibliotheek ont- s>naïpt was. ,,PollyJ" riep mevrouw Bast- man bevelend en vragend tegeliju. „Ja, moeder." „Wat heeft dit alles te bedui- delHoe bedoelt u dat?" vroeg het meisje angstig en bevreesd voor ondervraging. .Alles wat er gebeurd is, zei haar moeder jammerend. „Ik weet heel goed, dat er iets ver schrikkelijks aan de hand is. Ik kan het me niet voorstellen en ik wil het zeker weten. Je hebt er geen recht toe, me langer in spanning te houden." Polly verloor haar beheersing en zonk op het gras neer, in snik ken uitbarstend. Ik kan het u niet vertellen, moederik kan het niet ver tellen! U begrijpt het toch met. Ik kan het u nu niet aan 't ver stand brengen. Het was helemaal verkeerd... u hnclt het verkeerd en... ik had het verkeerd!" Mevrouw Eastman knielde naast haar neer en klopte haar ou de schouders om haar tot be daren te torengen, hoewel een ont zettende angst haar tegelrjkertr|d toekroop. „Je moet het me vertellen, kindje; ik toen je moeder toch. Ik heb recht om het te weten. „Ik kan het niet vertellen, fluisterde Polly, „Bob Zodra ze de naam van Dolliver hoorde, kneep mevrouw Eastman haar lippen opeen en haar af- Voorlopig blijft de thans be staande dienstregeling, dus ook na 17 Juli, gehandhaafd. TERNEUZEN. Reisver. Gdm. werklieden. iHet reizen zit in de lucht en zo trokken ook de leden van de reis- vereniging der gemeentewerklie den met hun echtgenoten er Woensdag j.l. per autobus op uit om een bezoek te brengen aan Amersfoort en Hilversum. Helaas werkte de weersgesteldheid niet mede, maar dat verhinderde niet om opgewekt des morgens om half vijf de reis aan te vangen. De eerste stopplaats waren de Kralingse plassen, waarna de reis werd voortgezet via Utrecht en de Pyramide van Austerlitz naar Amersfoort. Hier werd het prachtige stads park Birkhoven met haar mooie bosvijver bezichtigd en de 40 m hoge heuvel bood gelegenheid tot een vergezicht over het Gooi. Een btezoek aan het Belgisch monu ment, bracht ons Terneuzenaien weer de stroom van Belgische vluchtelingen tijdens de wereld oorlog 1914-1918, in herinnering. Nu was Hilversum het einddoel en kon men op de weg daarheen het Paleis Soestdijk bewonderen. Te Hilversum gingen de dames enkele uurtjes de. stad in, terwijl de heren de fraaie gebouwen, waaronder het door architect Du- dok gebouwde stadhuis, bezich tigden. De terugtocht ging door de Betuwe en het, mooie Bra bant, waarna via Antwerpen, des nachts te half twee Terneuzen weer werd bereikt. Het was een mooi uitstapje, dat bij het reisgezelschap lang in herinnering zal blijven Uitstapje Ouden van Dagen. Opgewacht door het muziekge- schap „De Verenigde Werklieden" arriveerden hier precies op het vastgestelde uur de ouden van dagen, die van hun in alle opzich ten geslaagd uitstapje naar Rot terdam terugkeerden. Wij komen hierop in ons volgend nummer nader terug. Toelatingsexamen Openbaar Lyceum. Geslaagd voor het toelatings examen aan het openbaar Lycem alhier H. A. van Alphen, Eh. Ca. Bu te r. J. A. Drok, Ma Aa van Eek, W. J. Elzinga, Aa Ha Groenen- berg, J. P. L. Franken, G. M. Moiduoci, A. J. C. Schroots, J. Verhage en Ma van Vuuren, al len te Terneuzen: A P. Kielman te Sluiskil; J. J. Vinke te Axel; en P. de Visser te Zaamslag. BRUINISSE. Ongunstige vooruizichten voor de oesterteelt. Ongeveer een maand geleden werd een goed seizoen voorspeld. Er waren veel moederoesters in de Schelde, dus zou er waar schijnlijk ook veel broedval zijn. De temperatuur van het water van 18 graden Celcius, de tempe ratuur die nodig is, om de oester larven tot zijn recht te doen ko men, diende alleen te worden ge wacht op de drie maxima van larvenproductie die werden voor- sreld op resip. 1 Juli, 15 Juli, en 29 Juli. Doch omstreeks 1 Juli was het weer en daarvoor ook de tempe ratuur van het water te koud geworden, om broedval met goed gevolg mogelijk te maken, dus werd gehoopt op de tweede datum 15 Juli. Maar deze week werd een temperatuur genoteerd van 14.7 graden Celcius, de laagste die tot dusver werd opgenomen, dat betekent dat ook de broed val van 15 Juli zich niet zal kun nen ontwikkelen en dat als het weer niet gauw omslaat en de watertemperatuur voor 29 Juli de 17 graden niet zal bereiken, er dit jaar geen oeaterbroedval op de Zeeuwse stromen zal zijn. Dat betekent dan tevens, dat het kapitaal, door de Zeeuwse oesterkwekers dit jaar ge ïnvesteerd in de pannenleggerij en in de als colieeteurs aange kochte kokhanen ne mosselschel pen, verloren is en dat de oester- keer van de man vlamde op tot iets als haat Zo, dat was dus het geval! Bob had Strawn ver moord en haar zodoende van een rijke schoonzoon beroofd. „Meen je, Polly, dat Bob Dol liver de dader van......" „Nee!" snikte het meisje hef tig ,ik weet zeker, dat hij het niet 'gedaan heeft... dat weet ik zeker' En.al had hij het ge daan... John Strawn was m elk geval een... een onmensch! Ik had het recht, te weten, wat hij voor 'n man was. Hij heeft een arm ballenjongetje z'n pols stukgesla gen en een paard met een hooi vork doodgestoken, omdat het arme beest hem uit het zadel ge gooid had. Lieve hemel, en dan te bedenken, dat ik bijna met zo n monster getrouwd was-" .Heeft Bob je dat verteld Geloof je dergelijke dingen dan van een man, die jaloers is vroeg mevrouw Eastman veront waardigt!. .j Nee, moeder, nee! Bob is te fijii en te nobel om met dergelijke verhaaltjes bij me aan te komen. Ik hoorde zelf, hoe hij..." Ze hield plotseling op in het besef, dat ze op het punt stond, te veel te zeggen. Maar het was al te veel. ,Wil je daarmee zeggen. Polly, dat mijnheer Strawn en Bob ru zie hebben gehad?" vroeg me vrouw Eastman. „Nee!" loog Polly met al te grote beslistheid. Mevrouw Eastman dacht snel na. Ze had niet vermoed, hoe innig Dolliver haar dochter lief had, voordat hij zich door de aan kondiging van haar verloving aan het ontibiit zo duidelijk bloot ge geven had. Nu meende ze, dat het besef, dat hij op het punt stond, Polly voorgoed te verlie zen, DolUvei tot razernij had ge bracht; hij had zich meester ge maakt van het pistool van Jag- gersj en daarmee Strawn neerge schoten. Polly had genoeg ge hoord, om de waarheid te ver moeden. Misschien was ze wel getuige geweest van de moord. CUSTARD. MAÏZENA CP 12 -017 (Ingez. Med.) kwekers inplaats van zaaioésters te kunnen exporteren deze zullen moeten import eVen. HOEK. Geslaagd. Bij het gehouden P.BN.A.- f.xamen te Arnhem slaagde voor aspirant-waterbouwkundig op zichter de heer C. Nieuwelink. MIDDELBURG. Bewegingsspel ter gelegenheid van het Regeringsjubilu,m. Ter gelegenheid van het Rege ringsjubileum van H. M. de Ko ningin heeft de heer C J. Mazure te Middelburg een aesthetisch be wegingsspel geschreven, getiteld „Hun Koninginne, het volk der lage landen" het is thans bij een dertigtal organisaties in ons land in studie. Efe heer Manure, die het initatief nam tot de oprich ting van een monument voor de gevallen turners in het nieuwe bondsgetoouw van het K.N.G-.V. in Amsterdam, was ook de auteur van het bewegingsspel „Vrijheid" dat in 55, gemeenten is opgevoerd en dat een saldo van 2009 voor dit monument opleverde. In de nota naar aanleiding van het eindverslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot: aanvulling van renten krachtens de invaliditeitswet; en tot het Jxeffen van een kinder bijslagregeling voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers zegt de Minitser van Sociale Zaken, dat hij niet de mening van verschillende leden kan de len, die van oordeel zijn, dat de onverwerpelijke wetsontwerpen onvoldoende rekening houden met de belangen der mijnwerkers. Zo als hij in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer en bij de openbare behandeling van de wetsontwerpen in de Tweede Kamer heeft opgemerkt, is men bij de opzet van de verbeterde regeling van de mijnwerkerspen sioenen er uitdrukkelijk van uit gegaan, dat eventuele toekom stige verbeteringen van de uit keringen ingevolge de Invalidi- teistwet in mindering zouden, ko men van die uit het algemeen mijnwenkèrsfonds. Zoals de Minister in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer reeds te kennen gaf, zul len echter, wanneer de voorge stelde kinderbijslagregeling voor de invaliditeitsrentetrekkers in werking zal treden, de mijnwer kers die niet verzekerd zijn krachtens de Invaliditeitswet, op het punt van de kinderbijslag ten achter komen te staan bij de ver zekerden krachtens de Invalidi teitswet. Het is nodig, dat op dit punt een nadere regeling wordt getroffen. Hieromtrent is de Mi nister reeds in overieg getreden met zijn ambtegenoot van Econo mische Zaken Ontzetting greep mevrouw East man aan. „Besef je wel goed, Polly, zei ze liefjes, „dat er een groot 'on recht is geschied? Als Bob Dol liver zo fijn en nobel was, als jij het van hem denkt, dan zou hij zich niet stil houden en een an der voor de gevolgen van zijn misdaad laten opkomen." „Maar ik heb u toch al gezegd, dat Bob het niet gedaan heeft?" riep Polly handenwringend, ,jk zeg toch dat hij onschuldig is?" „Als dat waar is," zei mevr. Eastman, „dan heeft hij niets te vrezen, als hij de waarheid ver telt. Geen enkel moedig man zou eigen veiligheid trachten te vin den door eens anders vrijheid., misschien zelfs diens leven... in gevaar te brengen. Er moet iets gedaan worden. Als Bob Dolliver de waarheid niet vertelt, dan moet jij..." .JMoeder u weet met wat u zert! Ik kan toch de man, die ik^liefhab, niet verraden?" (Wordt vei^rolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2