De bestuurshervorming voor de Nederlandse Antillen Jubileumfeesten BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? Distributienieuws Gemeente Terneuzen rs"| BIM IN „KOMETEN VAN HOLLYWOOD" K Gaullistische bijeenkomst verstoord Afwikkeling geldzuivering 1947 Spaartegoeden Gebarkatie Zuiderkruis Een waterwandelaar ndu| grar iad R> ndt len HUI 61 e U I izn: (Het oudste zeilschip van de wereldzeeën, de „Noorderlicht" lag voor anker in Reykjavik, de stille haven van Usland. Het nam er proviand in en de eige naren, onze vrienden Bim en Basli bereidden zich voor op de grote tocht over de Oceaan. De Verenigde Staten van Amerika vormden het doel van de reis. Juist nadat het aniker was ge licht, kwam een onmogelijk heer tje met een parapluie aanrennen. .Stop stop", riep het heertje. Maar Bim dacht er niet aan te stoppen. „Wij hebben drie dagen in de haven gelegen", zei hij tegen Basli, die parmantig achterover lag in zijn dekstoe'l met zijn sigaar tussen de tanden. „Snel de haven uit" gromde Basli. ,,Die man is vast van de belastingen". Het zag er naar uit, dat het heertje tevergeefs had gehold. Er was al een flinke gaping ontstaan tussen de kade en de „Noorder licht". fonds schoolreisjes worden ge maakt e.d. Natuurlijk ondervindt de heer Van de Reepe ook wel critiek op de wijze van uitdeling. Soms ge motiveerde. Met de eerste criti- Cie wordt zo mogelijk bij een vol gende uitdeling rekening gehou den en de ongemotiveerde critiek, we zouden kunnen zeggen „de praatjes" wordt rustig terzijde gelegd. Het ware misschien nut tig de verdeling eens in handen te geven aan de criticie, om te zien wat zij er dan wel van zou den terecht hrengen. Gelukkig beperken deze „praatjes" zich tot slechts enkele gevallen, doch het is voor de heer en mevrouw Van de Reepe, die met deze uit delingen een massa werk hebben, en ook voor de Oudercommissie, niet prettig dat er zulk soort critiek is. Onze bevindingen zijn: een voorrecht voor Zuidzande, zulk een Amerikaanse relatie te bezitten TERNEUZEN Zoals reeds eerder aangekon digd, zal Zaterdag, 21 Au gustus a s„ des avonds 8 uur de Koninklijke Militaire Kapel Uit Den Haag onder leiding van de Kapitein-Directeur R. van Yperen in het kader der feestelijkheden ter herdenking van het gouden jubileum van. Hare Majesteit de Koningin een concert geven op de Markt. Het gevarieerde programma vermeld o.a. de ouverture „Ofoeron" en Dichter und Bauer"; het concert wordt gevolgd door een taptoe. Deze taptoe, welke een bijzondare attractie van de Kapel is, bestaat uit 14 nummers o.a. taptoe tam boers, hoornblazers en trompet ters, verder koraalmuziek uit Valerius, marsen, drumband en tot slot het Wilhelmus. Het ge heel wordt uitgevoerd door 80 leden. De Kapel kan dezelfde avond niet meer naar Den Haag terug, zodat voor de leden onderdait bij de burgers imoet gezocht worden. Daar ook het elftal van „Feije- noord" die avond moet onderge bracht worden, spreekt het van zelf dat de hotels al deize men sen geen slaapgelegenheid kun nen Ibieden. Het is daarom nodig dat een beroep gedaan wordt op de gast- vrijheid van de Temeuzense bur gerij. Vele gemeenten brengen gere geld gezelschappen bij de inwo ners onder. Met wat goede wil van de kant van moeder de vrouw moet dit huisvestingsprobleem van één nacht zeker toch ook op te lossen zijn? Wacht niet tot een van uw kennissen het ook doet, maar toont Uw gastvrijheid en geeft U op voor één of meer leden vap de Kapel of van de voetbalver eniging „Feijenoord" bij die adres sen vermeld in de advertentie voorkomende in dit nummer. Degenen die slaapgelegenheid verstrekken kunnen verzekerd zijn van een goede zitplaats bij 'het concert. Demonstranten hebben een Gaul listische bijeenkomst te Taribes Hautes Pyrenees), waar kolonel Gaston Palewski, Generaal De Gaulles rechterhand, het woord voerde, verstoord. De voorzitter van de gewestelijke afdeling der R.P.F. werd in de verwarring ernstig gewond, terwijl Palewski door een zijdeur uit de zaal moest ontkomen Ijlings gealar meerde politie ontruimde de zaal. Vlak voordat Palewski zou gaan spreken, gingen alle elec- trlsche lichten in de zaal uit, ter wijl ook de electrische stroom voor de microfoon werd afgesne den in de algemene verwarring die ontstond begon een groep jon geren onder de toeschouwers de internationale te zingen, terwijl turf enstukken hout naar het podium werden geworpen. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat in het Staatsblad van Dinsdag een wijziging is orp- genomen van de Beschikking af wikkeling geldzuivering 1947. Hierdoor is de saldogrens, waar bij inschrijvingen in het Groot boek 1946 zonder machtiging van de ontvanger der belastingen aan derden kunnen worden over gedragen van 500 gebracht op 1000. Uiteraard blijft hierbij de voorwaarde bestaan, dat de hou der van de inschrijving deze zelf niet nodig heeft voor de betaling- van zijn eigen aanslag in de hef fingen. Een andere wijziging is, dat de datum van 15 October 1947, wagrmede tot nu toe tot het vaststellen van bovengenoemd saldo rekening werd gehouden, niet meer in aanmerking wordt genomen. De aanleiding tot deze wijzi ging is gelegen in het feit, dat het aantal grootboekinschrijvin gen tussen, 500 en 1000 zeer groot is. Door de verhandeling daarvan vrij te stellen wordt een (belangrijke administratieve ver eenvoudiging bereikt, zonder dat daarmede de fiscale controle op de inning van de (buitengewone heffingen in ernstige mate wordt aangetast. Bovenstaande rege ling treedt in werking op 15 Juli 1948. Negenduizend Italiaanse landarbeiders hebben te Cesena, in de provincie Forli, Maandag het werk neergelegd. Zij eisen verhoging van de voordelen in natura, waarop zij krachtens het arbeidscontract recht hebben. Naar ons van de zijde van de Nederl. Spaarbamkbond .wordt medegedeeld, mag men op grond van de maandelijkse resultaten van de spaarbanken, welke sedert Maart aanwijzen, dat het bedrag der terugbetalingen dikwijls gro ter is dan dat dér inleggingen niet concluderen tot een vermin derde spaarzin of tot qntsparing in de gebruikelijke zin van het woord. Deze sterke stijging van liet bedrag der terugbetalingen moet vrijwel uitsluitend worden toegeschreven aan de zeer grote bedragen, welke aan heffingen en andere achterstallige belastingen moeten worden opgebracht De Nederl. Spaarbankbond ves tigt er in dit verband nog de aandacht op, dat gedurende de eerste 5 maanden van het lopen de jaar zelfs niet minder dan 40.000 spaarbankboekjes meer zijn uitgegeven dan er in deze periode werden afbetaald, hetgeen zeker niet duidt op een vermin derde belangstelling van het nu- bliek voor de spaarbanken. KEl'ItlGF PENSIONGAST BLEEK DIEF EN OPLICHTER TE ZIJN. De Haagse politie heeft Zon dag te Beverwijk gearresteerd de 37-jarige J. R„ die in Februari van dit jaar ontsnapt is uit het psychopathenasyl te Avereest en zich sindsdien aan allerlei dief stallen en oplichterijen heeft schuldig gemaakt. Voor hij, te Avereest werd on dergebracht, had de man zich uitgegeven vóór militair tand arts. Zijn operatieterrein was toen Assen en omgeving, waar hij oplichtingen heeft gepleegd en zich sdhuldig heeft gemaakt aan diefstallen fin pensions. Dit spelletje heeft hij dit jaar elders voortgezet, o.a. te Amster dam, waar hii in een pension, waar hij verbleef, diefstallen pleegde. Er verdwenen o.a. een gouden horloge en een bontman tel. Te 's-G-ravenihage nam hij begin Maart zijn intrek in een keurig pension taan het Prinsen- vinkenparlk. Kort na zijn aan komst werd daar een diefstal van 15 levensmiddelenkaarten ge pleegd. De kaarten van alle pensiongasten bleken verdwenen te zijn, behalve die van „dokter" H., die pas uit Frankrijk was ge komen. Op deze diefstal werd een der leden van het personeel aange zien, die wel eens met de politie in aanraking was gekomen, doch uit niets bleek, dat de betrokke ne met het verdwijnen van de kaarten iets te maken had gehad. Een poosje liater werd uit het geldkistje van de pensionhouder een bankbiljet van 25 gestolen. De dief liet een prachtige vinger afdruk achter. Alle bewoners van het pand hebben op verzoek van de politie vingerafdrukken laten maken, met uitzondering van twee gasten, namelijk een meester in de rechten, die juridi sche bezwaren had en „dokter" H. De eerste stapte echter spoe dig over zijn bezwaren heen. De „dokter" echter verscheen niet. Bij een nader onderzoek bleek, dat zijn kamer op slot was en dat hij achter was niet de betaling van de huur. De kasten op zijn kamer waren eveneens op slot. Toen ze geopend waren door de politie kon men slechts consta teren, dat ze leeg waren. De „dokter" had zich Ulitge- gerven als tandarts, doch op het bevolkingsregister bleek geen tandarts van die naam te zijn ingeschreven en ook de „Volksgezondheid" kende geen tandarts H. De man bleek te beschikken over een girorekening; via deze had hij o.a. een rijwiel betaald en de leverancier schetste de koper als een keurig man. Een nader onderzoek deed ver moeden, dat H. de man was, die uit Avereest was ontsnapt. Inmiddels dook hij weer op in Beverwijk, waar hij zich uitgaf voor scheikundig ingenieur. In het pension, waar hij zijn intnke had genomen vond men hem ook weer een keurig man. De Haagse politie heeft hem hier gearre steerd. Zijn kamer bleek vol ge stolen goed te zitten. De man heeft zich ook schuldig gemaakt aan een aantal kleine inbraken. In Beverwijk had hij een betrek king als laborant Hij is nu op gesloten in het Haagse politie bureau. Het merkwaardige is, dat de maft zo gemakkelijk aan betrek kingen kon komen. Verscheidene grote instellingen schijnen zijn verhalen te hebben aanvaard zon der onderzoek te hebben inge steld. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Gistermorgen om 11.35 uur heeft de start plaats gehad voor de li2e étappe San RemoOan- nes, 170 km. 76 Renners zijn vertrokken, o.w. de drager van de gele trui Bobet, die Maandag verklaard had te willen opgeven in verband met zijn gezondheids toestand. Vrijwel onmiddellijk na de start werden vinnige uiitlooppo- gingen ondernomen, maar het peloton was waakzaam en de vluchtelingen, onder wie Declercq, Impanis, Ockers, Klabinsky, Neri, Ferruglio en Thietard, die tel kens weer demarreerden, werden prompt ingehaald. Te Mienton (28 km) wps de hoofdgroep als gevolg van de vele kleine heilinkjes uitgerekt 'tot een lange sliert, Robic en Kla binsky reden hier aan het hoofd. Mertens van België A had een kleine achterstand wegens ban- denpech. Na hem passeerde Car- pentier van de West-Franse ploeg, en nog later kwam Ra mon van de Belgische A-ploeg voorbij, al vrij ver achter de hoofdgroep. Te Sopel 50 km van de start, was het peloton in verscheidene kleine groepjes uiteengevallen, maar de onderlinge verschillen waren gering. Aan het hoofd re den o.m. Lamibrecht, Bobet en Lazarides, met een grotere groep vlak achter en. Op enkele secon den volgden Ronconi, Tacca, Thie- tard, Molineri en Orts. De Belg Lamibrecht van de in ternationale ploeg arriveerde het eerste'te Moulnet, 60 km van de start, op een hoogte van 788 meter gelegen. Hij werd op en kele honderden meters gevolgd door de Fransen Bobet en Laza rides. De drager van de gele trui Bobet, is Lantosque, 92 km van de start, gepasseerd met bijna 4 minuten voorsprong op Lam- brecht en Lazairdes. Bij Plan du Var, 111 km van de start, ging Bobet nog steeds alleen aan de kop, terwijl Lam- brecht, Lazarides, Kirchen en Molineri 2 min. achterstand Wad den. Op 4 miniuten lag een groot peloton dat door Robic geleid werd. Bartali had 6 min. achter stand en Teisseiro en Vietto beide 8 min. Bobet wint de 12e étappe. Bobet werd winnaar van de 12e étappe, San RemoCannes (170 km), in de tijd van 5 u. 22 min. 26 sec., gevolgd door Moli neri, Lambrecht, Kirchen en La zarides, die allen dezelfde tijd noteerden. Qp 1 m. 27 s. lag een groot peleton, waarbij zich Gomi- niani, Robic, Brule, Impanis, Tbietard, Tacca en Neri bevonden. 20s+e werd geplaatst De Ruyter in 5 u. 30 m. 35 s De Hoog be zette $e 34ste plaats in 5.37.28. De renners Cogan (Oost groep), Marinelli (Parijs), Ramon (Bel gië A) en Carpentier (Qost gr.) hebben opgegeven. Algemeen Klassement. 1. Bobet 80 uur 04 min. 36 sec.; 2. Lamibrecht 80.07.05; 3. Impa nis 80.18.42; 4. Teisseire 80 23.38; 5. Thietard 80.24.37 6. Ronconi 80.25.08; 7. Bartali 80.26.04 8. Camellini 80.26.17; 9 Lapebie 80.29 31; 10. Mathys 80.30.10; 1'7. Kirchen 80,37.47 27. Janssen 81.00.28 39. De Ruyter 81.21.52. KORFBAL. Bie r vlietZuidzande De korfbalwedstrijd Biervliet Zuidzande eindigde met een 6—1 overwinning- van Zuidzande. Nader verneemt het A.N.P dat Mr. M. F. Da Costa Gomez, de vertegenwoordiger van Cura- gao bij de Nederlandse regering, en de heer W. R. Plantz, onder voorzitter van de Staten van Cu rasao, bepaald zeer optimistisch gestemd zijn ten aanzien van de recente ontwikkelingen en van de naaste verwachtingen in de An tillen. Daar is thans de opzet ontworpen van een „federatie van de nieuwe Nederlandse An tillen", welke opzet in de eerst volgende maanden in studie zal worden genomen. Het rapport, waarin het bedoelde ontwerp is vervat, zal over enkele weken door Prof. Van Poelje, voorzitter der commissie ArubaCuraqao, worden ingediend bij de Neder landse regering en de Rondetafel conferentie. - Zijn wij wel ingelicht, dan heeft dit rapport een zodanige vorm en zodanige basis, dat het een integrale oplossing biedt van de moeilijkheden in het gebiedsdeel Curagao en dat het de bespre kinden der Rondetafelconferentie eventueel in een nieuw stadium zal kunnen brengen. Gedacht zou zijn een driedelige federale structuur, waarin Aruba, Curasao en Bonaire, tezamen met de Bovenwinden, als samen stellende delen zouden deelnemen Zij zouden elk met vijf leden zijn vertegenwoordigd in een wetge vende federale raad, waarin in geval van meningsverschil vijf leden steeds een beroep zouden kunnen doen op de Kroon. Aan elk der delen zou intern zelfstan dig bestuur worden verleend. Dr. Da Costa Gomez, die zich evenmin als de heer Plantz over bijzonderheden van het „rap port Van Poelje" wenste uit te laten,, zeide van mening te zijn, diat de West thans -een enorme voorsprong heeft op Indonesië, omdat in de West thans de evo lutionaire ontwikkelingen in strakke lijnen worden doorge trokken, en in de toekomst kun nen wiji tegemoet zien, alsdus Dr. Da Costa Gomez, dat de „nieu we Ned. Antillen" een waarlijk integrerend deel zullen zqn van liet Verenigd Koninkrijk der Ne derlanden. De basis is gevonden voor de toekomstige interne en interna tionale samenwerking van de delen van dit Verenigd Konink rijk. En daarmede is het voort bestaan verzekerd van Nederland in de tropen. Ik stel er prijs op, speciaal te verklaren, dat het diepe inzicht, dat Minister Jonk man ten aanzien van de West getoond heeft te bezitten, van moeilijk te overschatten belang DONDERDAG 15 JULI. iHULVERlSUiM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.00 Gram.; 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gr.; 12.03 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.00 Kamerorkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Gem. Omroepkoor; 15.30 Piano; 16 00 Bijbellezing16.50 Jeugdjournaal; 17.15 Schoolzang; 18.15 Lezing; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nws; 19.15 Leger des Heils; 19.30 Act. geluid; 19.45 R. V. D.; 2-J.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Koor; 21.30 Openluchtconcert; 22.15 De vaart der volkeren; 22.45 Ayondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arfoeidsvit.10.35 Graim 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gram.; 11.45 Lezing; 12.00 De Papavèrs; 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Reportage; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville orkest; 14.00 Re portage; 14.15 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Coloriet; 17.00 Kaleidos- coop; 17.20 Welk dier; 17.30 Gr.; 17.40 Reportage; 17.50 Jeugduit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Volksmuziekschool; 19.00 Causerie; 19.10 Lea gars de Paris; 19.40 Zang; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 21.15 Hoor spel; 21.50 Omroeporkest; 22.15 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 The Skymasters. is geweest voor de vruchtbare resultaten, waartoe wij thans op het punt staan te komen, op dit moment, intussen, verwacht Cu ragao, naast juridische constitu tie, ook actieve bijstand van Ne derland in het belang van de vor ming van de nieuwe Nederlandse Antillen." In aansluiting op hetgeen wTj reeds meldden over het s.s. Zui derkruis, vernemen wij, dat dit schip heden tegen 4 uur in Rot terdam aankomt. Debarkatie zal nog dezelfde dag geschieden. Een Britse spoorwegarbeider, de Sljarige Joe Simms, is Maan dagavond over de Theems „ge wandeld" van Chelsea naar Bat- tersea-park, 'n afstand van onge veer tweehonderd meter. Hij deed er zeventien minuten over. Simms weegt ongeveer 83 kilo. Hij zegt na achttien jaar probe ren een nieuwe methode van voortbeweging door het water ontwikkeld te hebben. Tijdens ziijn „wandeling" over de Theems hield hij zijn armen voor de borst gekruist en alleen zijn hoofd stak boven water uit. Volgens een waarnemer, die hem in een boot volgde, scheen Simms eich de gehele tijd volkomen recht standig gehouden te hebben, Bereidverklaringen voor Textiel niet langer vereist- Het Centraal Distributiekan toor deelt' mede, dat de bereid verklaringen welke tot dusverre door dit kantoor werden verlengd voor het verkrijgen van vergun ningen voor woninginrichting artikelen e.d. in den vervolge niet meer vereist zijn. Zij, wier aanvrage om deze artikelen reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geen vergun ningen werden verstrekt, (jaar zij nog niet over de vereiste bereid verklaringen beschikten, zullen nog door de plaatselijke distri- butiedienst worden opgeroepen tot het in ontvangst nemen van de vergunningen. Zij die zoowel over een vergun ning als over een bereidverkla ring beschikken, doen uiteraard verstandig als zij hun inkomen doen bij de zaak welke hun de bereidverklaring heeft verstrekt. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN brengen ter openbare kennis, ingevolge arti kel 16, eerste lid, der Drankwet 1931, Stlbl. 476; dat bij hen is ingekomen een verzoek om een slijtvergunning, voor de verkoop van sterke drank ui het klein voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop van JOSEPH PETRUS VAN DER HEMDEN, van beroep winkelier, wonende te Hulst, Gentsestraat no. 2, voor het benedenachter- lokaal van het perceel Noord straat 46 te Terneuzen. Binnen twee weken, nadat deze bekendmaking is geschied, tan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schriftelijke bezwa- ren indienen bij Burgemeester en Wethouders. Terneuzen, 12 Juli 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. NI spri mi ng 11 or I net qoj 0Uj; taapl V VJI-'VI k

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3