De hanengevechten In België UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS Maximum-prijsregeling voor gezouten haring uitgesteld Wint Hans Kaart zijn weddenschap? 0e staking der Franse douane-beambten Een onverwacht schouwspel aan de Parijse opera Een Belgisch Kamerlid vindt de hanengevechten een volks sport, dlie minder wreed is dan de andere sporten de boks- sport en de Tour de France hier bij inbegrepen en hij heeft een wetsvoorstel ingediend, dat het houden van hanengevechten moet worden toegestaan in een grens strook van 25 km breedte. Vol gens hem zou deze regeling gun stig worden onthaald in de krin gen der ^belanghebbenden" en zouden deze gaarne bereid zijn een „vermakelijkheidsbelasting" te betalen, iets dat tot nu toe niet het geval is, omdat de hanenge vechten in België verboden zijn en in het geheim moet geschieden. De hanengevechten worden in België vooral gehouden lin de provincies Limburg, Namen en Henegouwen en in de strook der provincie West-Vlaanderen, die zich uitstrekt tussen de steden Brugge, Veurne, Poperinge, Kortrijk en de Franse grens. On danks het geldende verbod schat men, dat ongeveer 50.0GÜ Belgen geregeld deelnemen aan de ha nengevechten en zich op het fok ken van veahthanen toeleggen. Er bestaat overigens een „natio nale federatie van hanenkam pers", die haar zetel heeft in Doornik en waarbij duizenden hanenfokkers zijn aangesloten. Een tandarts uit Izegem is er de voorzitter van, een hotelhou der uit Doornüik de secretaris. De federatie beschikt verder over eigen statuten en een eigen blad „Le Coq Beige". Arbeiders, ge neesheren, advocaten en notaris sen kan men (geregeld aan de hanengevechten zien deelnemen. Duizenden Belgen trekken Zon dags de BelgischeFranse grens over om de hanengevechten in de Franse grensplaatsen bij te wonen, waar zij geen inval van de politie behoeven te vrezen. Het is onloochenbaar, dat de clandestiene hanengevechten in België nog even talrijk zijn ails vroeger, voordat zij wettelijk werden verboden. Volgens het Hoewel het oorspronkelijk in de bedoeling lag met ingang van 15 Juli 1948 voor gezouten ha ring, zowel voor rederij als han del een maximum prijs te laten gelden, is, in verhand met de ge ringe aanvoer, besloten een ma ximum-prijsregeling nog enige tijd uit te stellen. De maximum prijsregeling, zoals die is vastge legd in de prijzenverordening ha ring en haringproducten 1948, waarbij o.a. schoongemaakte ha ring tegen ten hoogste 10 cent aan de consument mag worden verkocht, zal uiterlijk op 2 Aug. in werking treden. Het zal van de grootte van de aanvoer afhan gen of de [maximumprijsregeling reeds voor deze datum zal kun nen ingaan. De spanning over de als wed denschap aangegane tocht van Hans Kaart en de zijnen begint te stijgen. Woensdag 14 Juli moeten de avontuurlijke Neder landers om 15 uur precies voor het Kurhaus op de Boulevard ar riveren. Zoals gemeld, zal de ieen met de inzittenden dan per hijskraan op het terras worden neergezet, waarna een verrassing volgt. De laatste dagen is taal nog teken meer van de reizigers ver nomen. Te Lissabon werd hun een zeer hartelijke ontvangst be reid en waren zij de gasten der Nederlandse delegatie. Verno men werd het laatst, dat zij op 10 Juli San Sebastiaan verlieten. Zullen onze xondernemende land genoten hun weddenschap win nen? Het antwoord zal heden op het ^urhausterras gegeven worden. Kamerlid zou dit bewijzen dat deze „sport" niet uitsterft, zoals de dierenbeschermers hadden ge hoopt. Tegelijkertijd kan worden vastgesteld, dat de Belgische rechtbanken zeer weinig eensge zind zijn bij hun beoordeling van geconstateerde overtredingen en blijken de rechters er ten aanzien van de hanengevechten zeer uit eenlopende meningen op na te houden. In de motivering van zijn voor stel voert het Kamerlid nog aan dat z.i. hanengevechten minder wreed zijn dan b.v. het houden van duiven, voor welke het wed strijdvliegen meestal een ware lijdensweg betekent, of de jacht, „waarbij dikwijls slechts licht aangeschoten dieren op ellendige wijze om het leven komen". Het Kamerlid stelt hiertegen over, dat de vechthanen van zyn kuikenperiode af het voorwerp is van de grootste zorgen van zijn eigenaar. Wordt het d;er in de strijd gekwetst als het eenmaal groot is, dan wordt het onmiddel lijk aan de zorgen van een vee arts overgelaten. Indien zijn kwetsuren noodlottig zijn, wordt het dier onmiddellijk gedood. De stalking der Franse tolbe ambten, welke nog steeds voort duurt, heeft aan de Frans-Belgi sche grens tot grote verwarring aanleiding gegeven. Het was als- cff de Franse smokkelaars het be gin der staking hadden afge wacht, want zodra deze een feit was, trokken zij in drommen de Frans-Belgische grens over. Met de rust van de winkeliers en de andere ingezetenen op Belgisch gebied was het toen gedaan. Een leger van Franse smokkelaars deed een ware inval lin het nie mandsland langs de grens om zich te bevoorraden en de Belgische douaniers konden hier niet veel tegen uitrichten. Alles wat de smokkelaars maar konden bijeen garen werd op vrachtauto's gela den, die dan later weer naar Frankrijk terugreden. Op vele plaatsen kon de Bel gische Rijkswacht ingrijpen om een einde te maken aan de mas sale aankopen van levensmidde len en verbruiksartikelen. De Belgische politie is evenwel niet talrijk genoeg om een strenge controle uit te oefenen. Vooral door het veld trekken de Franse smokkelaars, hierin ijverig bijge staan door de Belgische grens bewoners, naar luilekkerland België om enkele uren later be laden met in hoofdzaak cigaret- ten en chocolade naar het berooi de Frankrijk terug te keren. De jongste gebeurtenissen langs de grens hebben ook grote in vloed gehad op de zwarte devie zenmarkt en de Franse franc daalde tot 100 franse francs voor 12.50 Belgische francs. Enige da gen geleden moest men voor 100 Franse francs nog ongeveer 15 Belgische francs betalen. Inmiddels lis de Rijkswacht Maandag aan de grens versterkt en zij schijnt opdracht gekregen te hebben drastisch tegen de smokkelaars op te treden. Ernsti ge incidenten hebben zich even wel nog niet voorgedaan, hoewel de Franse politie tot aanhouding van verscheidene verdachte per sonen is overgegaan.. Opmerkelijk lis nog, dat in de omgeving van de grens overal ledige benzineblikken langs de wegen verspreid liggen, klaar blijkelijk afkomstig van Franse automobilisten, die van de gele genheid gebruik hebben gemaakt in België te tanken. De opera van Parijs gaf on langs een voorstelling van „Mira ges" (Fata Morgana"), een bal let van Serge Lifar. op muziek van Hlenri Sauguet. Plotseling kwam een aantal luchtig geklede dansers, zwart als negers en het hoofd met veren getooid, het to neel op en gaf, temidden van de danspassen der balletgroep, hun „eigen vertolking' van de dans. „Een fata mongana te meer", dachten de toeschouwers, zonder zich hier verder over te verbazen. Maar degenen onder hen, die tot de regelmatige bezoekers behoor den, namen in hevige mate aan stoot aan het voorgevallene. Wat de artisten op het toneel betrof, zij brachten, ondanks hun niet te beschrijven verbazing, hun dans tot een goed einde, zonder iets te laten merken van hun gro te verwarring. Wat was echter het geval: Op de avond, waarop het incident voorviel, gaven de studenten van de Academie van Beeldende Kun sten hun traditionele „bal des quatz'arts", waarop het de ge woonte is de dolste streken uit te halen. Een tiental van hen had kans gezien achter de coulissen van het eerste theater van Frankrijk te komen, en had vervolgens zijn hoogst dwaze entree gemaakt op hetzelfde toneel, waarop de kuns tenaars van de „Academie Na tionale de Musique" hun dansen uitvoerden, ten aanschouwe der 2000 toeschouwers, die de beroem de en plechtstatige zaal van de opera vulden. TER,NEUZEN. Openbaar Lyceum- Bij, het op 8, 9, 10, 12 en 13 Juli 1948 gehouden mondeling eindexamen aan het Openbaar Lyceum alhier, Afdeling B, slaag den: J. Almekinders te Zaamslag, W. iE. M. Car don te Sas van Gent, W. Dieleman te Biervliet, W. A. Dieleman te Zaamslag, P. J van Driel te ttxel, T. A. van Harn te Zaamslag, T. A. van Hoeve te Terneuzen, J. van der Hooft te Terneuzen, L. Jansen Verplanke te Zaamslag, H. Lin- denbergh te Terneuzen, Re Ge van Oeveren te Axel, A. P. van Overbeeke te Terneuzen, W. J. de Putter te Axel, J. P. Roose te Hoek, J. Schiemap te Axel, M. de Visser te Axel (Magrette) en J. C. Wisse te Terneuzen. Lucht vaarttentoonstelling. Van 2 tot en met 7 Augustus a.s. wordt in de U.L.O school al hier een luchtvaarttentoonstelling gehouden, georganiseerd door de paatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Hier zal o.m,. een maquette van het in oprichting zijnde vliegveld voor Zeeuws-Vlaanderen zijn te bezich tigen. Dit vliegveld zal in de Van Wuijckhuisepolder bij Hoek worden aangelegd, ongeveer vijf kilometer van Terneuzen. Op de (tentoonstelling komt ook een stand van de Belgische lucht vaartmaatschappij „Sabena". Voorts zal er een afdeling han del en nijverheid aan venbonden zijn. BIERVLIET. Concert „Koninklijke Harmonie". De harmonie alhier gaf Zondag avond oan acht uur een concert op de Markt alhier onder leiding van de directeur Jasper Antho- nisse. Zoals steeds werd de toe schouwers het beste geboden, waartoe de harmonie in staat is, waarvan izij dan ook ten volle genoten. Een rondgang door het dorp moest wegens het slechte weer ontijdig eindigen. Er werd om. gespeeld: Nan- dore, een mars van S. W. Ord. Hume. The man of mons, van Ernest Marreschal. I Door £)g j C. B. BOOTH. 49) (Nadruk verboden.) Nu 'brengen inlichtingen ge woonlijk weinig op en Butler werd niet graag lastig gevallen, als hij er niets aan verdiende. „Geen tijd voor inlichtingen of antwoorden op zotte vragen!" bromde hij- Doch Tommy was niet zo gauw uit het veld gesla gen. Hij grinnikte gemoedelijk. „Misschien weet u nog, dat u gisteren aan iemand een schop verkodht hebt, niet waar?" Die vraag klonk werkelijk nogal zot. „Ik zou graag weten, of die man bij tQeval tegen u verteld heeft, wat hij er mee (joen moest". Het gezicht van Saul Butler werd roodpaars van woede. Hij dacht niet anders, of die jongen, met izijn brutale grijnslach, wilde hem voor de gek houden. Naast hem stond een zak met aardap pelen; de man greep er een met zijn dikke hand heet en wierp hem met volle kracht tegen Tommy's maagstreek. Tommy greep met beide handen naar zijn maag en de grijnslach verdween van zijn gezicht. ,.Zeg eens!" schreeuwde hij woedend. „Ik zal je..." Saul Butler greep nog 'n aard appel. „Ruk uit!" snauwde hij, ruk uit!" Tommy had momenteel geen zin om te gaan vechten, omdat hij belangrijker dingen te doen had en dus trok hij zich terug. „Hij heeft er vermoedelijk niet het minste benul van, waarom die drievinger die schop gekocht heeft," troostte hij zichzelf. But ler sitapte onder zijn luifel van daan, raapte de aardappel op en gooide hem in de zak terug. „Geen onnodige verkwisting" was zijn stelregel en daar hield hij zich aan. Tommy slenterde naar de vol gende werf, een lange, in de ha ven uitgebouwde steiger waar de vissersschuiten hun vangst kon den uitladen. Hij zocht daarmee de tijd te doden, terwijl hij op het telegrafische antwoord van Ba- kerville wachtte. Er was zo goed als niemand op die werf. Een oude, grijee man was bezig met de motor van zijn schuit en in de verte «zat een andere visser een kapot net te verstellen. Tegen half twee keerde Tommy terug naar het station, dat tevens tele graafkantoor was. Hij scheen zijn tijd goed berekend te hebben, want de telegrafiste was juist bezig een telegramformulier dicht te plakken „Is dat soms voor mij?" vroeg hij benieuwd. „Heet u Bakerville?" „Ik kom het namens hem af halen." ,.Hmja dat zal wel in orde zijn. U hebt het andere ook afgegeven." Tommy kreeg het telegram. Hij wist, dat J. B. er geen be zwaar tegen zou hebben, dat hij het open maakte en zijn ongeduld stond hem niet toe, daarmee de wachten, tot hij itn het Boeven huis teruggekeerd zou zijn. Hij scheurde het dus open en las: Jasper Bakerville, Pond Bay. Het eerste nummer van La Damme Blance, van Boïldieu. Fête de Nuit, suite fantasie ballet, van R. Deneuf Bourg. ItRUIMSSE. Het imosselseizoen. Het de vorige week begonnen mosselseizoen zet goed door. Practisch ikan ieder die in het bezit is van mosselen, die aan de gestelde kwaliteitseisen voldoen deze ook' leveren. Door de Brui- nisser mosselkwekers werden on geveer 3500 tonnen mosselen aan de handelaren afgelevert, be stemd voor België. Aardappelen lijden door te veel water. In Zeeland beginnen zich in de te velde staande aardappelen in vele percelen de gevolgen van de vele regenval te openbaren. Sommige struiken krijgen een geelachtige tint, wat er op wijst, dat dc aardappelen teveel water krijgen. Dat dit verschijnsel zo spoedig optreedt, is een nieuw gevolg van de inundatie. De structuur van de grond is nog niet zoals ze moet zijn. SCHOONDI.JKE. Diploma-uitreiking Landbouw- huishoudschool. Zaterdag j.l. werd onder veel belangstelling in de Cantine van het Arbeiderskamp te Schoon- dijke de eindles gehouden van de landbouwhuishoudschool aldaar. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de voorzitter van de Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M., de 'heer M. de Bruijne, en de inspectrice voor 'het landbouwhuishoudonderwijs, mej. Sikkens. Burgemeester Van Rosevelt opende als voorzitter van het be stuur der school de bijeenkomst, waarbij hij, na gewezen te heb ben op het grote nut van het landbouwonderwijs, de mededeling deed, dat de mogelijkheid nog dit jaar met de bouw van een per manent schoolgebouw te kunnen beginnen, zeer groot is, daar de_ plannen hiervoor zich reeds in een vergevorderd stadium van voor bereiding bevinden. Nadat vervolgens de openbare eindles was gehouden, werden door mevr. de wed. Ramondt Weijns de diploma's met een toe passelijk woord uitgereikt. Het diploma 2-jarige cursus ontvingen: C. D. Bogers te Oost burg, M. M. Dees, G. de Kraker, F. S. Risseeuw, allen te Schoon; dijke, A. N. de Bruijne te Cad- zand, A. S. Cappon te Sluis, P. de Feijter, J. Leenhouts, M. Scheele, allen te Retranchement, M. E. de Gardeijn, H. H. v. d. Hemel, T. Salomé, J. Sonnevylle, C. N. Verhage, P. M. v. d. Water, D. J. Tack, allen te Groede; T. J. den Hamer, M. J. de Kraker, E. N. Scheele, allen te IJzendijke, C. J. de Bruijne, J. P. Jansen, beiden te Aardenburg, S. Min derhout te Nieuwvliet, E. L. Kwekkeboom te Waterlandkerkje Diploma 2-jarige cursus met aantekening costuumnaaien en koken verkregen: S. F. Ris seeuw, W. A. de Bruijne, F. S. Risseeuw, allen te Sohoondijike; J. Hondersteijn, E. A. de Hullu, S. J. Lako, allen te Groede; S. van Cruijningen te Cadzand; A. Dreve te IJzendijke; C. de Feijter, E. du Fossé te Sluis; M. Kallewaard te Nieuwvliet; W. Lauret te Retran- chement. Diploma „Hulp in de Huishou ding": E. Provoost en S Rie- mens, beiden te Nieuwvliet; S. Cijsouw te Groede. Diploma 1-jarige cursus werd uitgereikt aan: E. Dieleman, M. Riickaert, beiden te Biervliet; S. v. d. Hemle te Groede; G. Haak te IJzendijke; E. de Putter te Waterlandikerkje; M. Ramondt te Schoondij'keS. de Hullu te Cad zand; M. Quaak te Zuidzande; K Risseeuw te Oostburg; J. Scheele, M. Verplanke, beiden te Hoofd plaat; M. Poisonnier te Retran chement. Na de uitreiking werd een pro gramma, bestaande uit zang, to neel en declamatie opgevoerd, ter- Long Island. Frank Padden, alias „de Drie- vinger", verleden Maandag vrij gelaten. Celgenoot van Reynard tw.ee maanden lang. Verdacht persoon. Zwarte Vos vanmorgen uit Atlanta ontslagen, nam eer ste trein naar Noorden. Twee man volgen hem. Padden zat achttien maanden medeplichtig aan «beroving postwagen. Korten rijd in Sing-Sing1 gezeter, wegens straatroof. Wiikins Tommy las het telegram twee maal over. E(it was bewijs ge noeg, dat „Drievinger" als mede plichtige van Reynard optrad en die cliché's had trachten, te be machtigen. Drievinger was dus een omitslagen gevangene. Jag- gers eveneens. Was het dan geen redelijke veronderstelling, dat Padden en Jaglgers samen werkten? Misschien had Drievin ger wel meit behulp van Jaggers een schuilplaats in het huis ge vonden. Mogelijk had hij het pistool van Jaggers gekregen en hem daarop er in gedraaid, door het op de plaats der misdaad achter te laten, om de verden- wjjl een tentoonstelling in het schoolgebouw een kijkje gaf van alles wat op de landbouwhuis houdschool onderwezen wordt. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Op het posthureau der Rijks politie alhier zijn als gevonden ge deponeerd 1 huissleutel. Hen knot wollen breigaren, Polderstraat A 272c. ZUIDZANDE. Schoolreisje. Vrijdag 9 Juli maakten de kin deren van de hoogste klassen der openbare lagere school alhier een schoolreisje onder leiding van het personeel en de oudercommissie. De reis ging eerst naar Tilburg* waar een leerzaam bezoek ge bracht werd aan Tilburg's Natuur Dierenpark. Na een zeer aange naam verblijf aldaar ging de reis verder naar de vennen van Oister- wijk waar de leerlingen en gelei ders de mooie natuur bewonder den. De tergreis liep over Ant werpen waar men de tunnel on der de Schelde te voet nam Het weer was voor een dergelijke reis uitstekend en mede daardoor kwamen de deelnemers moe, maar zeer voldaan, om even over 10 uur in Zuidzande terug. Wederom kleding, schoeisel en levensmiddelen ontvangen Onlangs zijn alhier weer een aantal kisten uit Amerika aan gekomen, gevuld met kleding, schoeisel en levensmiddelen in blik en bestemd voor de open bare lagere scholen in deze ge meente. Deze zending was we derom verzorgd door Mr. Charles Bowlby, het hoofd van de Ames- bury-Highschool, de vanwege zijn bezoek van het vorig jaar in deze gemeente zo zeer populaire Amerikaan, wiens hart warm klopt vo-or Zuidzande. Immers, welke school ln Ne derland zal het geluk hebben nu al'voor de derde maal een zen ding uit Amerika te krijgen? Hier is dan ook geen sprake van een éénmalige hulp cfoor een of andere willekeurige Amerikaanse school. Neen, we hebben hier te doen met een nieuwe vriend schapsband welke gesloten is tus sen Mr. Bowlby en heer B. van de Reepe, het hoofd der openbare lagere school alhier enerzijds en anderzijds tussen de heer Bowlby en de kinderen van de openbare lagere school. Hiet lijdt geen twijfel dat het bezoek van de heer Bowlby aan Zuidzande de reden is geweest dat deze opnieuw is gaan inzamelen teneinde alhier hulp te kunnen bieden. En wat gebeurt er nu met al die kleren en schoenen en levens- middlen? Wij hebben deze vraag gesteld aan de heer Van de Reepe, de man aan wiens voortvarend heid deze adoptatie te danken is. Druk bezig met het sorteren van de inhoud der kisten vertelde het echtpaar Van de Reepe ons hier over het een en ander. In de eerste plaats komen in aanmer king de ouders van schoolgaande kinderen. Vervolgens de ouders van de kinderen die binnen enkele jaren deze school zullen bevolken èn tenslotte de leden van de af deling Zuidzande van Volksonder wijs. Tezamen met de Ouder commissie der school wordt de wijze van verdeling bepaald. Bij loting wordt een rooster opge maakt van de wijken der gemeen te welke ach te ree n volgens in aanmerking komen en dan wor den de goederen tegen een ge ringe prijs aan de man gebracht- Gratis uitdeling is niet moge lijk, want er moet een aanzienlijk bedrag aan vrachtkosten worden betaald Bovendien zou een gra tis uitdeling nog moeilijker zijn dan het beschikbaarstellen tegen een geringe vergoeding. De baten worden gestort in een school fonds, waaruit veschillende uit gaven in het belang der kinderen worden gedaan. Zo is o.a. reeds aangekocht een filmapparaat, waarmede voor de kinderen onderwijstfilms worden gedraaid. Ook zullen uit dit king op, de huisknecht te vestigen „Miaar,' mompelde Tommy, terwijl hij; zijn pet achterover schoof en mot zijp vingers door zijn dikke,, rode haren woelde, „waar had hij dan een schop voor nodig?" XX. Polly protesteert. Nog steeds onder de indruk van het vreselijk treurspel zaten vijf personen in de ruime, sombere woonkamer van het oude huis bij elkaar. Heit waren mevrouw Eastman, Vera Kingslake, Dolli- ver, Polly en Paul Grimshaw. Na lang zwijgen keek Vera naar Paul en vertxrak de stilte. „Moet er nu niets met het lijk gedaan worden?" vroeg ze. „Het is toch onmenselijk, Paul, om hem daar zo maar onverzorgd te laten liggen. Ik zou zo zeggen, dat jij, als Paul, die met zijn benen lang uit en 'n hand diep in de zak ge stoken, aan zijn snorretje zat te draaien, schrok op uit zijn ge mijmer. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2