Amerikaanse (abrieken in Europa BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? X)ck!c Durf en Jc pocscnplunecl De devaluatiekwestie in de Marshall-landen Lezers, die schrijven Spionnageprocas te Zagreb Het SjOjS.-(bericht, dat door DE VARKENSSTAPEL De 3oua* de francc Middenstandspartïj protes teert tegen zetelverdeling Directeur Mauritshuis en kunsthandelaar naar huis van bewaring Feestelijke jaarvergadering der A. V. R. 0. De krantenmensen., die uiting hadden gegeven aan hun ongeloof, schuifelden langzaam weer naar hun plaatsen terug. Degenen echter, die rustig hadden afge wacht nipten nu triomfantelijk aan hun glaasje Een ademloze stilte trad in. „Het ig beter iets goeds te ge loven dan iets slechts te weten" zei Jol terwijl hij zich op zijn tenen verwijderde. Nu wendden zich aller ogen weer op Dokie. Alsof er niets gebeurd was ging de speurder voort: ,,Wij waren al vrij dicht bij de aarde en, dach ten al dat alles zonder ongeluk ken zou aflopep. Maar in die kosmische ruimte bestaat nooit 'zekerheid, alleen maar waar schijnlijkheid." EINDE VAN HET VERHAAL. De correspondent van Telq- press meldt uit Washington, dat „de regering der Verenigde Sta ten niet van plan is uitstel toe te staan met betrekking tot de devaluatie der valuta in de lan den, die onder het plan-Marshall Vallen." Volgens de correspon dent zouden de V. S. na onderte kening der bilaterale verdragen allereerst de artikelen, welke de devaluatie betreffen, gaan toe passen. De directeur van het interna tionale monetaire fonds, zo gaat de correspondent voort, vertrekt dertien Juli naar Europa en zal dan het probleem djer valuta regeling bespreken met de rege ringen van België, Enigeland, Frankrijk, Italië en Nederland In dit verband wordt, naar de correspondent meldt, te Washing ton de mening gehoord, dat het internationale monetaire fonds en de internationale bank in feite veranderd zouden zijn in organen ter uitvoering van het plan-Mars hall en dat zij op Hoffman's aan wijzingen zouden handelen. DOOR TREIN OVERREDEN. Door de sneltrein van Leiden 1 naar Den Haag is Zondagmorgen omstreeks 10 uur bij Voorschoten de 49-jarige lijmwerker van de Nederlandsche Spoorwegen C. L. M. Bancken overreden en gedood. DURE EN "GEVAARLIJKE ZONNEBRILLEN. De Prijtzencontroledienst waar schuwt tegen het gebruik van een ■onlangs door een Amsterdamse firma in- de handel gebrachte zonnebril, die voor de ogenschijn lijk toelaatbare prijs van 1,97 of 1,96 te koop wordt aangeboden. Behalve het feit, dat deze prijs voor het als vederlicht aangepre zen massa-artikel nog veel te hoog is en dat er om die reden reeds enige dl izenden in beslag STORMWEER OP DE SCHELDE. In het verslag over het zinken van het motorschip „Guro", tij dens het stormweer van Donder dag j.l„ staat woordelijk: Zoowel schipper Van Veen als walkapitein Sjouken, met wie wij een kort onderhoud hadden, sta ken hun verontwaardiging niet onder stoelen of banken, over het feit, dat een tweetal in de nabij heid varende schepen, aan wie zij bij herhaling om assistentie vroe gen, bet blijkbaar niet noodzake lijk achtten hieraan te voldoen. Het is jammer, dat er niet bij vermeld stond, tegenover wie de schipper en de walkapitein van de „Guro" zijn toorn uitte, dan hadden uw lezers het tenminste precies geweten Het mag wel terdege bekend gemaakt worden, dat gedurende het stormweer zowel de boot van de Grensbewaking als de Prinses Irene van de Prov. Stoomboot- dienst in de nabijheid van de „Guro" zijn geweest. Maar nu de ware toedracht: De boot van de Grensbewaking was uitgevaren op patrouille- dienst en in de nabijheid gekomen van. het beurtschip „Leven is Strijd" nabij de Margarethapol- aer, vroeg deze in de nabijheid te blijven. De schipper van de ,,G. B. VII" bemerkte toen inderdaad de „Gu ro", doch gezien het feit dat zo wel de „Guro" als de „G. B. VII" geweldig te keer gingen, was het absoluut onmogelijk daadwerke lijke hulp te verlenen en heeft de schipper van de G. B. VU nood seinen gegeven in de hoop, dat deze door de in de haven van Terneuzen liggende sleepboten zouden worden opgemerkt. Dit is gelukkig ook 't geval geweest ei», daarop voer de En Avant 15 uit, die er wel in slaagde langszij van de „Guro" te komen en de opva renden in veilige haven te bren gen Ongeveer hetzelfde kan gezegd worden van de „Prinses Irene", waarvan de kapitein wel degelijk getracht heeft het in nood verke rend schip te benaderen, maar een ieder die de „Prinses Irene", wellicht met een angstig hart, op haar tocht heeft gadegeslagen, zal beseffen, dat het onverantwoor delijk was het leven van de 20 passagiers en de bemanning in de waagschaal te stellen voor een hopeloze poging de „Guro" zoda nig te benaderen, dat haar op varenden op de „Prinses Irene" konden worden overgebracht. Had er maar een schijn van kans daarvoor geweest, dan zou dit, zeem&nseer gebiedt zulks, absoluut gebeurd zijn. De schipper van de „Guro" zal toch wel zoveel van de scheep vaart weten, dat hij zelf het on mogelijke van reddingspogingen door de ,,G. B. VU" of de „Prinses Irene" beoordelen kan. Dat hij d°°r bet gebeurde over stuur geraakt was, is begrijpelijk, doch dat geeft hem of de wal kapitein nog niet het recht om een blaam te werpen op hen, die naar eer en geweten hebben ge handeld. EEÏN DER BETROKKENEN zijn genomen, geldt deze waar schuwing in het bijzonder de ge vaarlijke brandbaarheid van het materiaal, welke tot grote onge lukken voor de drager zou kun nen leiden. HEVIGE BRAND TE HONSELERSDIJK. Zondagavond omstreeks elf uur brak brand uit in de tuinder- schuur van de heer Giltay te Honselersdijk, gemeente Naald wijk. De schuur, die geheel van hout was opgetrokken, werd een gretige prooi der vlammen. Er werd groot alarm gegeven. De brandspuiten van Honselersdijk, Naaldwijk, Maasdijk en Waterin gen wren spoedig aanwezig. Mei v,ele stralen werd water gegeven, maar weldra zogen enkele slan gen zich vast in de modder van de langs de weg lopende sloot. De slangen, gekoppeld op de wa terleiding, zetten toen de strijd tegen het vuur voort. ONDER TREIN GERAAKT EN GEDOOD. In de nacht van Zondag op Maandag geraakte de heer Vas- tenbrink, wonende te Rogat bij Meppel, op de overweg bij Koe bange, onder de laatste trein in de richting Groningen. Het slacht offer werd zwaar gewond langs ide weg gevonden en overleed en kele uren later. VIER AMSTERDAMSE RECHERCHEURS IN ARREST GESTELD. De Officier van Justitie te Amsterdam heeft vier recher cheurs, M., de B„ R. en den O., van het bureau economische za ken van het hoofdbureau van po litie in de hoofdstad, in voor lopige hechtenis doen nemen: Hun arrestatie houdt verband met, en is een uitvloeisel van de in 1946 ontdekte fraude op het toen nog te Hattem gevestigde bijkantoor van het centraal dis tributiekantoor, Nadat de vier verdachten door de Rechter-Com- missaris, Mr. R. P. Cleveringa, waren gehoord en hun hechtenis was verlengd, hebben drie hun ner, M., 'R. en den O., tegen hun gevangenneming appèl aangete kend. Maandag is het proces begon nen tegen 90 leiders van de Kro atische Oestasji-organisatie, die tijdens de oorlog voor de Duit sers werkte. De beschuldigden worden er van verdacht opnieuw uit het buitenland Joegoslavië binnen te zijn gekomen om te spionneren, gewapend en voorzien van radio zenders. De beschuldigden zouden na de ineenstorting van Duitsland naar de Britse en Amerikaanse zones van Oostenrijk gevlucht zijn, waar zij hun misdadige activiteit voortzetten. Verder zouden zij oorlogsmis daden gepleegd hebben als agen ten van het „Kroatische Onaf hankelijkheids-comité", een „ter roristen-organisatie"' en in dienst te hebben gestaan van Duitse en Italiaanse bezettings-autoriteiten. Verder luidt de beschuldiging: „Massamoord van burgers door martelen, doodschieten, levend verbranden enz." Een der belangrijkste beschul digden is Ljoebo, gewezen com mandant van het vernietigings kamp Jasenovac, waar duizenden Servische zigeuners eh joden ver moord zouden zijn. 1 Generaal Bozidar Pavran, de vroegere bevelhebber wan de-Oes- tasji, dië een week geleden is gearresteerd, wordt er van be schuldigd het land te zijn binnen gekomen als plaatsvervanger van Ante Pavelitsj, het voortvluchtige hoofd van de pro-Duitse rege ring tijdens de oorlg. De laatste zou thans een spionnage-affaire organiseren. De openbare aanklager be schuldigde het Vaticaan ervan de beklaagden aangezet te hebben tot het plegen van hun misdaden, waarin de hoge geestelijkheid in het buitenland een belangrijk aan deel zou hebben. Het St. Giro- latmo-college te Itonic, dat in di recte verbinding met het Vati caan stond, zou enkele bekende Oestasji's in bescherming hebben. MUITERIJ OP AMERIKAANS SCHIP. Aan boord van het Amerikaan se stoomschip „William Carsoni", (7.175 t.)is, naar in een S.O.S.- bericht van het schip wordt ge zegd, muiterij uitgebroken onder de bemanning. Het schip bevindt, zich ter hoog te van d« kust van Portugal tus sen Oporto en Lissabon. radio Valentia (Z.-W. Ierland) werd opgevangen en naar Lloyd's werd doorgeseind, luidt: ..Zijn toestand niet meester. Kom direct." Het schip is van Genua op weg naar de Verenigde Staten. Verder zegt het S.OjS -bericht, dat een ander Amerikaans schip, de „Hampton Roads," in de buurt van de „William Carson" te zien is. De „William Carson" voer met een lading steenkool uit de Ver enigde Staten naar Genua en ver trok aldaar 5 Juli in ballast naar Dingwall (Nieuw-Schotland in Canada). De bemanning telt 38 koppen. Volgens de voorlopige uitkom sten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948 bedroeg de varkensstapel in Mei j.l. 866.945 stuks, vergeleken met 856.873 in Mei 1947, 1.040 321 in Mei 1946 en 1.553.413 stuks in Mei 1939. RECHTSZAKEN. Bij beschikking van de Raads heer belast met de vereenvou digde gerechtelijke afdoening van strafzaken bij het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Ka: mer voor Zeeland te Middelburg, zijn op 9 Juli 1948 veroordeeld A van Es te Axel, thans in het kamp te Domburg tot 4 jaar gev met aftrek voorarrest sedert 10 Mei 1945. j. F. v. d, Kelen te De Cldnge, thans in het kamp Domburg, tot 3 jaar gev. met aftrek voorarrest sedert 4 Juli 1946. P. Schieman te Axel, thans in het kamp te Domburg, tot 3 jaar en 6 maanden gev. met aftrek voorarrest sedert 25 April 1948 A. Iz. v. d. Broeoke te Bres- kens, thans in het kamp te Dom burg, tot 3 jaar en 6 maanden gev. met aftrek voorarrest se dert 23 April 1945 en met ont zetting uit de kiesrechten voor 15 jaar. (Z. Dagbl.) Gisterenmorgen om 9 uur had de start plaats voor de 11e étap pe, MarseilleSan Remo, 245 km. Daar Goasmat van de West- Franse ploeg heeft opgegeven zijn er nog 78 renners in de koers. Om 11 uur 15 Werd Brignoles (58 km) gepasseerd. Allen wa ren toen nog bij elkaar. Te Frejus, op 12Ö km van de start, passeerde het eerst Thie- tard van de Parijse ploeg. Het peléton Volgde op 200 meter. Te Cannes, op 155 km van de start, arriveerde het peloton in compapte gelederen, met een kwartier vertraging op het tijd schema. Met een half uur vertraging op het tijdschema passeerden de renners om 2.47 uur Antibes, 80 km van het eindpunt. Ook Bar tali, die van achterwiel had moe ten verwisselen, nadat hij door een volgauto aangereden was, zat weer in het peloton. Met 1 minuut achterstand pas seerde Molineris van de Z.O. Franse ploeg. Te Monte Carlo, 37 km van de eindstreep te San Remo passeer de Sciardis met 3% minuut voorsprong op het grote pele- ton, dat werd aangevoerd door Diot, Camel'ini en Vietto en waar in zich ook Bbbet, Bartali, Robic en Impanis bevonden. Sciardis (Int.) wint de elfde étappe. De uitslag van de 11e étappe Marseille'San Remo (248 km) luidt als volgt: 1. Sciardis (Int.) 7 u, 23 min. 53 sec.; 2. Caffi (He de France Paul Hoffman, de administra teur van het plan-Marshall, heeft een maatregel uitgevaardigd, volgens welke Amerikaanse be drijven driehonderd millioen dol lar zullen mogen besteden voor het. oprichten van fabrieken in Europa, onder garantie van de Amerikaanse regering, dat de winsten in de valuta van de lan den, waar de fabrieken gevestigd zijn. in dollars zullen worden om gezet. Hoffman beschreef in een ver klaring voor de pers het plan ais „een attractieve uitnodiging aan het Amerikaanse kapitaal een winstgevende belegging in hei buitenland te zoeken." Hij ver klaarde, dat het plan grote waar de kon hebben ter ondersteuning van het herstel in Europa en voegde er aan toe, dat aanvragen om garanties beoordeeld zouden worden naar de mate waarin der gelijke investeringen aan dit vooropgestelde doel dienstbaar zouden zjjn. Tot de garantie is machtiging verleend door het plan-Marshall. Zij zullen ook beschikbaar zijn voor uitgevers van nieuwsbladen, tijdschriften en boeken en bios coopondernemers, die het buiten landse terrein willen betreden of hun reeds bestaande distributie in de landen overzee willen uitbrei den Hoffman nodigde de industrie in het algemeen uit zo spoedig mogelijk verzoeken om garanties in te dienen, zodat hij een schat ting zou kunnen maken van de investeringen en peilingen zou kunnen doen naar het standpunt der onderscheidene landen ten opzichte van de entrée van Ame rikaans kapitaal. De garanties j-ullen gelden voor een periode van veertien jaren Conversie van de vreemde valuta in dollars zal geschieden naar de geldende wisselkoersen, door de Amerikaanse regering erkend. Er wordt geen winst gegaran deerd en de E.C.A. biedt geen enkele verzekering aan tegen het gewone zakenrisico of politieke risico's zoals door omverwerping van een bevriende regering. N.O.) 7.25.05 3. Seghessi (Ital. jeugdploeg) zelfde tijd; 4. Cogan (W. Frankr.) zelfde tijd; 5. Ros- seel (Jonge Adelaars, België) 7.25.37 6. Geminiani (Centraal Zuid-West) 7.26.17; 7. Mathys (Jonge Adelaars, België) zelfde tijd; 8. Bartali (Ital.) zelfde tijd; 9. Bevilacqua (Iatlië) zelfde tijd; 10 Mertens (België-A) zelfde tijd; 11. Ockers (België-A) zelfde tijd)12. een grote groep ex quo, waaronder de leden van de Ne derlands- Luxemburgse ploeg De Hoog, De Ruijter, Janssen en Kir- ohen. De tijd van De Hoog, De Ruyter, Janssen en Kirchen, die tegelijk Piet 48 renners als 12e ex aequo binnen kiwamen is 7 uur 26 min. 05 sec. De Luxemburger Kemp is gis termorgen niet gestart, zodat de Nederl.-Luxemburgse ploeg thans nog vier man over heeft, n.l.De tHoog, De Ruyter, Janssen en de Luxemburger Kirchen. Bobet van de Franse ploeg be houdt de leiding in het algemeen klassement. Algemeen Klassement- 1. Bobet (Frankr.) 74 u. 43 m. 40 s.; 2. Lambrecht (Intern, pl.) 74.44.09; 3. Sciardis (Intern, pl.) 74.50.(25; 4. Lampebie (Centr. Z.- W.) 74.52.55; 5. Teistseire (Fr.) 74.53.03 6. Ronconi (Italië B) 74.54.33 7. Impanis (België A) 74.54.49 8. Brambilla (Intern.) 74 55.04 9. Bartali (Italië A) 74.55.29; 10. Camellini (Intern.) 74.55.42; 23. Kirchen T5.14.pl; 35. Janssen 75.29.53; 47. De Ruy ter 75.51.24; 56. De Hoog 76.01 20. Ned. ploeg voor de wereld kampioenschappen. De Nederlandse ploeg, welke ons land zal vertegenwoordigen bij de a.s. wereldkampioenschappen te Valkenburg en te Amsterdam, in de laatste wéék van Augustus, is door de sportcommissie van de Nederlandse wielrenunie als volgt samengesteld: Weg: Beroepsrenners: Middel kamp, Schulte, Janssen, Lam- brichts, Pauwels en Sijen. Reser ves C. Bakker en Van Beek. Weg: amateurs: Plum, Blan- kerauw, Van Est, Duijf, Grift en Voortinig. Reserves Peters en Vinken. iSprint proffessionals: Van Vliet, Derksen, Bijster. Reserves Renkes, Van de Vijver en Van Egmond. Sprint professionals: Van doorn, Contelaar, Bontekoe. Re serves Biuchly, Van Gelder en Willekies. Achtervolging professionals Schulte en Peters. Reserves Van Beek en Evers. Achtervolging amateurs: Blan- kenauw en Kunst. Reserves Har mans en Voortlng. Stayers: Pronk, Bakker en De Best. Reserves Bijster en Ma teria. WOENSDAG 14 JULI. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Onze keu ken; 10.30 Als -de stofzuiger zwijgt; 11.00 Gram.; 12.00 Vin- centino; 12.38 Orgel; 13.00 Nws; 13.20 Vindobona Schrammeln; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Qmroepkamerorkest; 15.00 Hoor spel; 15.30 De Regenboog; 16.00 De roodborstjes; 16.15 Weinig in de krant, veel In het land; 18.45 Vragen staat vrij; 17.15 The Ramblers; 17.45 Volkskunst in Indonesië; 18.00 Nieuws; 18,20 Weekend-orkest; 18.40 Gram.; 18.50 Zang met orgel; 19.00 Le zing; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de bijlbei; 20.00 Nieuws; 20.15 Stafmuz. Amst. Politie; 20.50 Hoorspel; 21.55 Orkest Malando; 22.25 Vrouwenkoor; 20.45 Boek- bespr. 23-00 Nieuws- 23.15 Gram. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbez. bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 11.30 Gram.; 12.15 Metropole- ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 13.45 Gram 14.00 Gram.; 14.30 Kweken van planten; 15.00 Pia no; 15.30 Gram.; 15.45 Kamer muziek; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.35 Pianoduo; 18.00 Dameskoor; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Kamerkoor; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Gram.; 20.00 Nieuws; 2015 Res.-orkest; 22.30 Gram.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Vrij en Blij. Het partijbestuur van de mid denstandspartij heeft gisteren aan alle fractieleiders van de Tweede Kamer het volgende telegram ge zonden: „Maken beziwaar tegen de vol gende zetelverdeling- Partij van de Arbeid krijgt 1,4 zetel méér dan aantal Stemmen, terwijl wij, met slechts 0,2 te weinig, geen zetel krijgen toegewezen. Achten dit in strijd met democratie en negatie van uitgesproken volks wil. Verzoek dringend uw invloed te doen gelden voor rechtvaar diger verdeling. Kunnen voorstel deponeren, waardoor aan gerech tigde verlangens van ieder kan worden voldaan." (Zoals bekend is de zetelver deling in de Kieswet geregeld. Blijkens ingewonnen informatie wenst die Middenstandspartij wij ziging van de voorschriften ten deze. Red. ANP.) In verband met het ontdekte geknoei met schilderijen gear resteerde directeur van het Mau ritshuis, Dr. De V., en de kunst handelaar K. te Dieren rijn, na voorgeleid te zijn voor de Officier van justitie, opgesloten in het huis van bewaring te 's-Graven- hage. In de grote zaal der studio te Hilversum hield de AVRO Zaterdagmiddag haar jaarlijkse ledenvergadering, welke in ver band met het zilveren jubileum een bijzonder feestelijk karakter r droeg. Voordat de vergadering een aanvang nam, bood de propram- maleider van de AVRO, de heer De Wolf, namens het personeel een geschenk aan, n.l. door het Doeve geschilderde portret van directeur Willem Vogt. De heer G. de, Clercq, voorzitter van de AVRO, aanvaardde dit geschenk, waarna de heer Vogt zich in een hartelijke toespraak tot het per- personeel richtte. In (je jaarvergadering, welke hierna aanving, hield de heer De Clercq een uitvoerige openings rede, waarin hij schetste wat de AVRO in deze kwart eeuw pres teerde niet alleen op het gebied der radio-uitzendingen, tournée's, bridgedrives, e.d. Spreker schetste in den brede de ontwikkeling en groei van de AVRO, waarin hij herinnerde aan de eerste jaren van de radio-omroep in ons land en zijn eigen radio-carrière. Aan het slot van de bijeen komst bood de de heer J. van Ernst namens het algemeen be stuur, de gewestelijke besturen en de AVIRO-comité's uit het ge hele land een jubileumgeschenk aan: een zaaier-beeld, dat ont worpen zal worden door de beeld houwer Pieter Starreveld. Het beeld, dat twee meter hoog zaï zijn, zal worden geplaatst boven ae hoofdingang der studio. De dag werd besloten met een diner en het bijwonen van de toneelvoorstelling in de studio, waar „De vreemde bezoeker" werd opgevoerd.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3