I UITKOMSTEN van de Woning- en Gezinsteikng Onderneminoswacliten overvallen wifïFv^y Kerknieuws Wat brengt de Radio? 10 rs'T I Albanië wijst Joegoslavische beschuldigingen af. Richtprijs koolzaad oogst 1949 Arabisch vertegenwoordiger boycot Veiligheidsraad. J Slechts één naajn per persoon in China ©ctie Durf en Je pcesenplcxneei Dc Soa**" Je NEj s;ra ad spre R ndel den w HU G( e H ■Het centraal bureau voor de statistiek heeft zoals gemeld reeds enige uitkomsten vari de wonir.g- en gezinstelling van 31 Mei 1947 in het licht gegeven. Voor wat de provincie Zeeland betreft blijkt uit deze publicaties, dat het aantal bewoonde wonin gen op de dag der telling 60.313 bedroeg. Voegt men daarbij an dere bewoonde ruimten (36 56), dan kamt men tot een algemeen totaal van 63.369. Onder de „andere bewoonde ruimten" waren 93 hotels e dvj 81 zomerhuizen, 2264 noodwonin gen, 172 noodboerderijen, 6 kan toren e.d., 2 noodverblijven van- boeren en 428 noodverblijven vam anderen. Het aantal bewoonde woningen is aldus onderverdeeld: gewone woningen (zonder .bedrijf) 43.031 j boerderijen of tuinderswoningen) 7407 en overige woningen met bedrijf 9875. Van deze waren op de dag der. telling als leegstaan aangemerkt 408, als tijdelijk onbewoonbaar door beschadiging 1208 en als in' gebruik als kantoor, winkel, werkplaats e.d. 246. Het aantal bewoners der 60.313 bewoonde woningen bedroeg: 245.036. Telt men hierbij de be woners der „andere bewoonde ruimten" (11.572) dan komt men tot een algemeen totaal van 256.608 bewoners. Het aantal huishoudens bedroeg in totaal over beide categoriën 6339, het aantal alleenwonenden 5626. In de statistiek is als woning beschouwd elk perceel of per ceelsgedeelte, dat volgens zijn bouw is bestemd voor bewoning door één huishouden. Als maat staf geldt daarbij de aanwezig heid van e.en eigen voordeur, die hetzij van de openbare weg, het zij van een gemeenschappelijk trappenhuis of portaal toegang geeft tot de woning. De woonverblijven, die niet on der deze definitie vallen, zijn ge rekend tot de „andere bewoonde ruimten". Onder laatstgenoemde categorie zijn ook geteld hotels, logementen, pensions en soort gelijke inrichtingen, voor zover zij voor de uitoefening van deze bedrijven zijn gebouwd of ver bouwd. Worden deze bedrijven uitgeoefend in een normale wo ning, dan is deze laatste onder de bewoonde woningeb geteld. Van de 60.313 bewoonde wo ningen waren er 39.795 met aan sluiting op water, 24.495 met aan sluiting op gas en 49.831 met aan sluiting op electriciteitsnet Wa ter, gas en electriciteit hadden 16.121 woningen. Niet aangeslo ten waren 5438 woningen. Het totaal aantal woningen in ge- Albanië -heeft de beschuldigin gen, welke door Joego-Slavië de vorige week in drié protest nota's werden geuit, van de hand gewezen en verklaard, dat zij „alleen de belangen dienen van de vijanden" der beide landen, aldus méTt Radio-Tirana. De in het vorige jaar ver hoogde richtprijs voor koolzaad 1948 heeft die verbouw sterk ge stimuleerd. Het koolzaad- en raapzaad- areaal was van 49.509 ha in 1943 teruggelopen tot 4.074 ha in 1946 en 698 ha in 1947. De verhoogde richtprijs heeft tot gevolg gehad, dat circa 11.000 ha voor de oogst 1948 zijn uitgezaaid, welke uit breiding ten goede komt aan de vetproductie van eigen lbodem. Gelet op de verkregen uitbrei ding van het areaal, is de richt prijs voor koolzaad van de oogst 1949 thans bepaald op 60 per 100 kg. Deze prijs is 10 lager dan die voor -de oogst 1948, doch heeft een stimulerende tendenz voor de verbouw gehouden, aldus deelt de afd. voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ons mede. In een schrijven aan Manoeils- ki, de voorzitter van de Veilig heidsraad tijdens de maand Juli,, heeft de afgevaardigde van het Arabisch Hoge' Comité, Djamal El Hoesseini, zijn voornemen te kenen gegeven, de bijeenkomsten van de raad niet meer bij te wo nen, ingevolge het besluit van de voorzitter de vertegenwoordi ger van het Joods bureau als „de vertegenwoordiger van de voor lopige regering van Israël" aan te duiden. bruik als beroepspension e.d. be droeg 253. Op een totaal aantal alleenwo nende huishoudingen van 52.504 waren er 2650 met onvoldoende slaapruimte. Het totaal aantal samenwonende hu-ishoudingen be droeg 16.281. Daaronder waren er 6475 die vertrekken met an dere huishoudingen deelden en 788 met onvoldoende slaapruimte. De cijfers over 'huishoudingen met onvoldoende slaapruimte hebben betrekking op de gevallen, I waarin door -gebrek aan ruimte j personen van 12 jaar en ou ie" van verschillend geslacht en niet met elkander gehuwd, m het zelfde vertrek moeten slapen, w.o dus ook de gevallen, dat kinde ren van 12 jaar in het slaapver trek der ouders moeten slapen. Er waren bovendien 3180 huis houdingen in „andere bewoonde ruimten", zodat men komt tot een totaal aantal huishoudingen van 7'.965. De uitvoerende raad heeft on langs een bepaling goedgekeurd, waarbij het verboden zal zijn voor een persoon om meer dan een naam te voeren. Dit voorstel werd door 't Ministerie van Bin nenlandse Zaken ingediend en moet goedgekeurd worden door de wetgevende raad alvorens het van kracht wordt. De Chinese gewoonte om meer dan een naam te gebruiken heeft steeds veel verwarring veroor zaakt. Indien deze nieuwe bepa ling goedgekeurd wordt, zullen zij-, die op een1 andere naam dan waaronder zij; bij de volkstelling geregistreerd zijn, geld bij een bank deponeren en op deze wijze trachten belasting te ontlopen, het risico lopen dat hun bank saldo door de regering in beslag wordt genomen. Indien een an dere naam wordt aangenomen om dienstplicht te vermijden ge vangenisstraffen van één- tot drie jaar warden opgeiegid. Gezamenlijke eigendommen moeten worden geregistreerd op naam van de gezamenlijke eige naars en niet op naam van hun „tong". Een tong is een instel ling, waarvan alle leden een zelfde' naam hebben of dezelfde stamboom. Personen, die aan gifte doen van eigendom men, welke niet op de juiste naam geregistreerd zijn, kunnen aanspraak maken op 30 pet. van de in beslag genomen eigendom men. De administrateur van een on derneming tussen Tjiandjoer en Tj-lbeber bij Bandoeng is Donder dagmiddag in zijn tuinen ver moord. Het slachtoffer van de overval reed met een onderne mingswachter in zijn jeep en moest bij een 'bocht in de weg stoppen voor een omliggende boom. Op dat agenblik viel een schot, dat de administrateur do delijk trof. De ondernemings wachter vluchtte en ging verster king halen. Bij terugkomst vond men de administrateur nog in zijn jeep, terwijl de dader ont snapt was met medeneming van een polshorloge en het geld, dat het slachtoffer bij zich had om enkele uitbetalingen te verrich ten. Inmiddels komt uit Semarang het bericht,, dat twee leden van de ondernemingswacht van een suikeronderneming bij Brebes door extremisten werden bescho ten, waarbij één van hen op slag werd gedood, terwijl de andere wist te ontkomen. De wachters waren met een tiental werklie den bezig de waterpomp-instal latie te repareren. De werklieden wisten eveneens te ontkomen. De gedode wachter was een Timor- ees; het wapen, dat hij bij zich droeg werd door de extremisten medegenomen. De actie die di rect daarop door de politie werd ondernomen, kon niet tot arres tatie leiden. VLIEGTUIG NEERGESTORT IN TEXAS. Minstens tien personen zrj-n Zon dagochtend omgekomen, toen een vliegtuig in het centrum van San Antonio te pletter viel. Door de brand, die ontstond, gingen drie huizen in de vlammen op. Men meent, dat het een twee persoonstoestel der Amerikaanse marine is. Vrijdag hebben drie bandie ten op klaarlichte dag een over val gepleegd, op een bank te Ca- resana (Italië). Zij schoten op een veldwachter en een aantal men- sen, die trachtten de wagen, waarmede zij met hun buit wil den vluchten, tegen te houden. Vier personen werden gewond. De rovers konden ontsnappen met hun buit, die op enkele honderd duizenden' lire wordt geschat. n „Bit is wel het vreemdste avon tuur dat ik ooit Op dit punt werd Diokie onder broken. -Krantenmensen van verschillende 'bladen drongen naar voren, collega-speurders ble ven niet achter. „Dit is de groot ste nonsens, die ik ooit heb ge hoord" zei de woordvoerder van de luisteraars. -Denkt U dat wij kinderen zijn mineer Durf? Weet U niet dat het onmogelijk is zien miet een kanon van een planeet af te laten schieten? Weet U niet d-at de zwaartekracht altijd veel groter is?" „Mijne heren" zei Dokie, ik moet toegeven, dat ik ongeloof had verwacht. Laat ik ten eer ste zeggen dat Poekoelum een heel andere zwaartekracht heeft dan de aarde. Wiat hier dus on mogelijk zou zijn,, gelukt daar. En, wanneer U bewijzen wilt voor zijn verhaal, kijkt eens hierEn Dokie haalde de ver gulde snorren en oren voor de „Een kattekop is in iedere speelgoedwinkel te koop" zei een detectiveen een dubbeltje vergulsel. Als enig antwoord belde Dokie. Onmiddellijk ginig de deur apen en Jol kwam bin nen, een blad met 'glaasjes sierlijk op zijn hand. HET GESCHIL TUSSEN TITO EN KOMINFORM. Het links-georiënteerde Engelse Zondagsblad ,,Thet People" ver klaart in een telegram van een bijzondere correspondent te We nen, dat Maarschalk Tito uit de Kominiform werd gezet „omdat hij plannen iberaamt om de opvol ger te worden van- Stalin." Dit zou gebleken zijn uiti gehei me inlichtingen, die de correspon dent uit Joego-Slavië had geikre- geni. „Tito wil de leider worden van een internationale commu nistische beweging, wanneer Sta lin sterft," aldius de correspon dent. Stalin zou agenten -van de Söwjet-Russische geheime politie naar Joego-Slavië gezonden heb ben om Tito's gangen na te gaan. Zij werden echter spoedig door de Joego-Slavisehe 'geheime poli tie, onder leiding van Rankovic opgevangen. Enkele spionnen-van Stialin stierven, anderen verdwe nen en weer anderen werden haas tig naar Rusland' teruggeroepen, zo zegt de correspondent. Volgens hem oefent S'talin nu economische en militaire druk uit, Hongarije, Roemenië en Al banië verbreken hun handelsbe trekkingen. met Joego-Slavië en een Russische -militaire missie is in Albanië aangekomen. Daaren tegen zou Tito proberen de Polen en Tsjechen van het Russische blok af te scheiden. Het hoofdbestuur van de Fran se communistische partij heeft met algemene stemmen zijn in stemming betuigd met de critiek van de Cominform op de leiding van de Joego-Slavische partij, aldus „Humanité", het blad der Franse communistische partij. Evenals de Italiaanse heeft thans ook de Tsjecho-Slowaakse communistische partij te kennen gegeven, dat zij het congres van de Joego-Slavis-che zusterorgani satie te Belgrado pp 21 Juli niet zal bijwonen', aldus meldt het partijblad „Rude Pravo" Als reden wordt opgegeven: „De Joe go-Slavische communisten hebben zich buiten de broederlijke ge meenschap van communistische partijen gesloten". NED. HERV. KERK. Bectenkt voor het beroep naar Terneuzen Ds. A. Barendrecht te Klundert. Weer een Nederlandse ren ner uit de koers genomen. De Nederlandse renner Fran ken is, als laatste in het alge meen klassement, conform de re glementen, uit de koers genomen. Marcellak, van de ploeg II de France en N.-O. Frankrijk, en de renner Gallens (België A), die Zaterdag met grote achterstand te Montpellier arriveerden, wer den eveneens uit de koers geno men. De Belgische renner Ockers, die Zaterdag de toegestane 10 achterstand op de winnaar der étappe met enkele minuten over schreed en daardoor reglementair van verdere deelneming moest worden uitgesloten, heeft de wed strijdleiding erkend, dat deze ren ner buiten zijn schuld vertraging ondervond, omdat- de wegen, die naar de finish leidden, versperd waren door duizenden toeschou wers. Hjj blijft dus in de koers. De tiende étappe Montpellier naar Marseille. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) Om 'bij half tien werd Zondag morgen het startschot gegeven voor de tiende étappe Montpellier -Marseille, een afstand van 248 km. 84 Renners liggen nog, in de koers. Met een- vertraging van 12 mi nuten ap het' tijdschema, passeer de het peleton om 11 uur 47 Ta- raconi, aangevoerd door Chapatte, In verband met de hevige wind, die de deelnemers noodzaakte in waaier-vorm achter elkaar te rij den, verwachtte men, dat te Avig non 20 minuten zou bedragen. De renners deden wat ze konden om een behoorlijk moyenne te halen, maar na Beaucaire boog het par cours om naar het Noorden, en toen kregen ze een harde mistral pal tegien, wat hun taak niet ver gemakkelijkte. Ohapatte, 'Goussot en Brule, al le drie van de Parijsie ploeg, beten de spits af, want ze reden om beurten aan d'e koip, terwijl de drager van de gele trui Bobet in het peleton ap zijp qui vive bleef en nauwlettend acht gaf op even tuele ontsnappingspogingen. Om 12 uur 36 passeerde te Avig non een groep van 18 renners, aangevoerd door Maye, Goussot en Rémy. Het -grote peleton, uit een 50-tal renners bestaande, on der wie Babet, volgde op 2 min 20. Op 5 min 20 passeerden nog 5 deelnemers, onder wie de Bel- gisiohe 'Jonge Adelaars Renders en Rondele. Daarna kwam, alleen, de Luxemburger Kemp voorbij, met een achterstand van 9 min 53. Te Cavaillon passeerde de kopgroep ora 1 uur 14. Hierbij waren Babet, Giquet, Rémy, Lam- brecht, Impanis, Lapebie, Reyen Ki-raken. Aan h-et hoofd ging Van Bijeik van de Belgische A-ploeg, die in de sprint de premie van 10.000 francs won. Een tweede groep, met Teissei- re, Viëtto, Bartali, Brambilla, La- zarides en enkele anderen, volgde op 40 sec., nog weer 20 sec. later kwam het hoofldpeleton. Als hek kensluiter passeerde om 1 uur 30 de Luxemburger Kemp. Te Aix en Provence was de volg orde: om 2 uur 25 een groep on der aanvoering van Paul Néri, op 1 minuut een tweede groep met Viëtto aan het hoofd, en op 2 mi nuten een derde groep met Bobet. In de buurt van Aix en Proven ce ging Mat'hieu von de Belgische A-ploeg, er alleen van door en hij v-erwierf anderhalve minuut voor sprong op een groep, bestaande uit Lapabie, Brambilla, Camelli- ni, Néri, Mathijs, de Riuyter, Lam- luertlni, Impanis en Pasquini. Hij werd echter bij de beklimming van de Pailladbu achterhaald en daarna voorbijgereden door zijn achtervolgers bij wie zich intussen nog andere renners hadden ge voegd. Tegen het einde van de rit moesten enkele remmers uit deze kopgroep lossen, hetizij door dat zij een inzinking kregen, het zij wegens materiaalbreuk, mei het gevolg, dat acht renners sa men in het vélodrame te Marseil le arriveerdn, waar Impanis zich in de sprint de snelste toonde. Het klassement van de 10e étappe. Impanis winnaar. 1. Impanis (België A) 6 uur 55 min. 40 sec'; 2. Camellini (Inter nat. piloeg); 3. Néri (Intern.pl.); 4. Ockers (België A)5. Brule (Parijs); 6. Lambrecht (Intern, pi.); 7. Dupont (België B) en 8. Brambilla (Intern, pl.), allen de zelfde tijd. 9. Lapebie (Centr. en Z.-W. Fr.); 10. Van Dijck (Bel gië A)11. Viëtto (Fr. Nat. pl.) en 12. De Rsuyter (Ned.-Lux. pl!) alien 6 u. 56 m. 50 s.; 13. Bartali '(Italië A-pl.) 6 u. 58 m. 02 s. 23. Janssen (Nesd.-Lux. pl.) 7 u. 08 m. 11 s. De Hoog, Kirehen en Kemp kwa men samen met een grote groep renners binnen en werden ex aequo 29/62 geklasseerd in 7 uur 04 min. 29 sec. Tot deze groep behoorden ook Bobet, Robic, La- zarides, Teisseire en Engels. De renners Maye (Centr. en Z - W. Fr.), Danquillaume (Fr. Nat pl.), Guegan (W.-Frankr.), Yvain 'Marie (W.-Frankr.) en Rondele (België B-pl.) hebben opgegeven. Na de 10e étappe is de Frans man Bdbet nog altijd drager van DINSDAG 13 JULI. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.9.15 Morgenwijding; 9.35 Anbeids-vit.10.35 'Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Zang en orgel; 11.45 Voordracht; 12.00 Zuid-Afr muziek; 12 33 Bing Crosiby; 13.00 Nieuws; 13.15 John Renova and His Music; 13.45 Nederl. liedjes; 14.05 Mieké Melcher op visite; 14.20 Gram.; 16.15 Balletmuziek; 16.40 De schoolbel; 17.00 Schoolkoor; 17.20 The Skymasters; 17.45 Repor tage; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich; 18.30 R.V.U 19.00 Radio Filmkrant; 19.30 Stafmuz. Amst. Politie; 20.00 Nieuws; 20.15 Bon te Jubileumtre,ini; 21.30 Gram.; 21.50 The Romancers; 22.20 Bui- tenl. Overz.22.35 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Londen on der de loupe; 23.30 Gram HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de diag; 9.00 Lichtba ken; 9.30 Gram.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Piano en viool; 1-2.03 Metropole orkest' 13.00 Nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.45 Uit het boek der boeken; 14 00 Zangspel; 13.20 Onder onis; 15.00 Schoolradio; 15.30 'Gram.; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.; 17.30 Lang zullen ze leven; 17.45 Over zeese kroniek; 18.00 Gram.; 18.20 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Viool en orgel; 19 45 Niwin-klanken20.00 Nws; 20.05 De gewone mam; 20.12 Opera,; 22.15 Piano; 22.45 Avond- gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram de gele trui, maar hij verloor Zondag ongeveer 9 minuten op Lambrecht, die hem in het alge meen klassement dicht op de hie len zit. Algemeen klassement. 1. Babet (Fr. Nlat'. pl.) 67 uur 17 min. 33 sec.; 2. Lambrecht (Intern, pl) 67.18.02 3. Lapebie (Centrum en Z.-W. Fr.) 67 25 58' 4. Teisseire (Fr. Nat. pl.) 67.26 56; 5. SCiardis (Intern.) 67 27 32- 6. Ronconi (Italië B) 67!23.26: 7. Impanis (België A) 67.28.42 8. Brambilla (Intm.) 67 28 57 9. Barthli (Italië A) 67.29.22; lo'. Camellini (Intern.) 67.29 35- 16- ^tto ,(Fr. Nat. pl.,) 67.38.14; 18. Robic (Fr. Nat. pl.) 67.40.57;. m a?1,1!. ,1!, 67.48.44; 36. Janssen o8.Qo.46; 48. De Ruyter 68 25 17 en 56. De Hoog 68.35.13. De laat ste vier genoemde renners zijn van de Ned.-Lux. ploeg. De sporteommissarissen van de Ronde van Frankrijk hebben de klacht -behandeld, van Belgische zijde binnengekomen, inzake de kwestie Lambrecht. Deze renner zou na de zesde etappe BordeauzBiarritz een tijd hebben gekregen, welke 1 minuut te hoog was gelegen. De sporteommissarissen deelden mede, dat deze tijd van de iffi- eiele chronometreur afkomstig was en dat zij. dus de klacht moesten afwijzen. Van Belgische zilde is men niet tevreden en men wil thans de gramofoonplaat la ten draaien, bij de aankomst te Biarritz opgenomen, ten einde te bewijzen wanneer Lambrecht is aangekomen en daaruit de con clusie inzake zijn tijd te trekken. SCHAKEN. Drie Russen naar Stockholm. Drie Russische schaakmeesters zullen deelnemen aan het F.I.D.E. te Saltsjobaden bij Stockholm, n.l. Boloslavsky, Bon- darevsky en Bronstein. De vijf best geplaatsten zullen in 1949 tesamen met Keres, Reshevsky, Euwe en Smyslov, alsmede Fine een zjg. eindtoumooi houden De winnaar van dit eindtouniooi heeft het recht Botiwinnik uit te dagen voor 'n match om de titel welke match In 1950 zal worden gespeeld. I Hillüll HM 'stel aet-i ipjr a tui izriJ taapl

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3