De Kabinetsformatie Gemeenteraad van TERNEUZEN BINNENLANDS NIEUWS ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE Rantsoeneringsregeling gedistilleerd De REPATRIËRENDE ZEEUWS-VLAMINGEN. Doodvonnis voltrokken DIRECTEUR MAURITSHUIS TE OEN HAAG GEARRESTEERD. Nieuwe fraude bij Stichting Nederlands Grondbezit? Vrijdagmorgen j.l. is te zijnen1 huize in Den Haag door de Oen- trale Vermogens Opsporingsdienst uit Amsterdam gearresteerd de ge directur van het Mau- ritshuig A. B. de Vries. De heer De Vries is voorts directeur van de Stichting Nederlands Kunst bezit te Amsterdam en directeur van het Rijksbureau voor Kunst historische dooumenatie te Den, Haag. Hij is opgestoten in het hoofdbureau van politie te Am sterdam. Zijn arrestatie staat in verband met onregelmatigheden, die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands Kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunst handelaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregelmatigheden heeft geprofiteerd. Ook hij is opgeslo ten in het hoofdbureau van poli tie te Amsterdam. Naar het A N.P. verneemt wordt Dr. De Vries er o.im. van verdacht enkele tientallen schilderijen, die de Staat (im casu de Stichting Nederlands Kunstbezit, waarvan hij directeur is) toebehoord,en, op onrechtmatige wiiae te hebben geretourneerd aan kunsthandelaar Katz. Aangezien deze laatste de schilderijen gedurende de oorlog op normale wijze had verkocht en hij ze thans praeti^ch zander er voor te betalen terug Ontving, zouden de beide heren de Staat voor een bedrag hebben opgelicht, dat wellicht door deskundigen ge schat zou kunnen worden, maar waarvan het thans nog niet mo gelijk is ook maar bij benadering de hoogte op te geven. Zeker is echter, dat het bedrag in de hon derdduizenden guldens loopt. Voor de veronderstelling, dat Dr. De Vries uit deze transacties voor zichzelf enig financieel of ander voordeel heeft getrokken; bestaat echter geen enikel positief betwjjs. Het onderzoek in deze affaire geschiedt in opdracht van de Of ficier van Justitie te Den Haag, Mr. Ovenbeek, die het hoofd is van de z.g. corruptie-commissie. Beide arresiamten zijn reeds uren lang verhoord. Publicatie van na dere bijzonderheden over deze ver horen dient in het belang van het onderzoek op dit moment nog te worden vermeden. BRANDJE IN HET HAAGSE BOS. Vrijdagavond omstreeks half twaalf werd de Haagsche brand- De ibestaande rantsoenerings regeling voor gedistilleerd, waar bij de verkoop van het product aan café's e.d. en slijters gebon den is aan ©en verdelingssysteem onder toezicht van de vakorgani satie gedistilleerde drawken, een en ander op basis van een grond stoffen-quotering voor de distil lateurs, maakt momenteel een onderwerp van bespreking uit op het Ministerie van. Landbouw, Vissferij dl Voedselvoorziening met de bedoeling te komen tot een vrije verdeling. De bespre kingen betreffen deze verdeling en nog niet de quotering der grondstoffen voor distillateurs. De bestaande regeling blijft voor hands geheel van kracht en van een vrije verdeling van gedistil leerd reeds thans over weder verkopers is geen sprake, zo deelt «het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede. Tevens is de mogelijkheid onder het oog gezien eventueel gelijktij dig de prijzen voor verkoop van gedistilleerd vrij te laten, doch ten aanzien van deze aangelegen heid is nog geen beslissing geno men, zodat de prijsbepalingen nog onverminderd van kracht zijn. Door C. B. BOOTH. 47) (Nadruk verboden.) weer gealarmeerd voor een bui- tenbrand in het Haagse Bos, tussen de Laan van Nieuw Oost- Indië en het Huis ten Bosch. Eerst bestond het vermoeden, dat een loods in brand stond. Toen de brandweer er bij kwam, bleek het echter een brandende hoop rijshout te zijn. Van de twee motorwagens, die arriveerden, werd er slechts één gebruikt. Na tien minuten was het vuur geblust. Hoe het natte hout in brand is geraakt, is op het ogen blik nog een raadsel. HET HUIS BRANDDE. De bewoners zaten rustig in de tuin. Zaterdagmiddag is via een bran dende centrale verwarming de vlam geslagen in het rieten dak van een buis op het landgoed „Clingendaal." De bewoners za ten rustig in de tuin, toen een krantenbezorger hen kwam waar schuwen, dat hun huis achter bun ruggen in ibrand stond. De brand weren van Den Haag en Wasse naar werden onmiddellijk gewaar schuwd. Inmiddels had men het meubilair uit het huis gehaald. Dank zij snel ingrijpen is het ge lukt, de woning en een groot deel van het dak te sparen. Uit vei ligheidsoverwegingen heeft men een gedeelte van het dak gesloopt gezien de ervaring, dat rieten daken dikwijls door blijven smeu len. DODELIJK ONGEVAL. De Graafse weg te Nijmegen met zijn vele zijwegen, levert vaak verkeersgevaren op, temeer daar deze weg buiten de kom niet ais voorrangsweg beschouwd op de viersprong van de Graafse weg waar het verkeer maar Bra bant het Maas-Waalkanaal pas seert, botsingen voor. Detzer dagen botste hier een auto uit Breda tegen een vracht wagen uit Nijmegen, welke geen voorrang gaf. De Bredase wagen werd tegen het trottoir gedrukt. Beide inzittenden werden gewond waarbij: de heer Reinders uit Bre da uit de auto geslingerd werd. Zaterdag is hij in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen aan de bekomen verwondingen overleden. DE NOORD-OOSTPOLDER LEVERT BOUWPLATEN. Op het neg onontgonnen deel van de Noord-Oostpolder groeit veel riet. Er is lang geizocht naar een mogelijkheid om dit riet pro ductief te maken en men heeft deze thans gevonden. Op hef Kamper-eiland is name lijk een bedrijfje gevestigd, waar in het uit de Noord-Oostpolder komende riet wordt gebruikt voor de vervaardiging van zoge naamde 'bouwplaten, die goed voor dakbeschot kunnen worden geibruikt. Ook voor de scheidings wanden kunnen de platen worden gebruikt. Een derde mogelijkheid is het gebruik voor de betonkis- ting. De bouwplaten worden mo menteel veel voor de z.g. Oosten rijkse woningen geibruikt. Het bedrijfje is dezer dagen be gonnen om het product onder de naam Nop-riet af te leveren. Er is al een grote vraag naar, maar, dank zij de grote voorraden inde Noord-Oostpolder, kan in een flinke behoefte worden voorzien. De vervaardiging geschiedt ma chinaal. NIEUWE DIENSTREGELING V GISSINGEN—BRESKENS. Met ingang van Maandag 18 Juli wordt de dienstregeling Viis- singenBreskens v.v. van de Pro vinciale Stoombootdiemsten, welke opgenomen is in de tabellen 101a en lOUb van de Ned spoorweg- gids, van kracht. Dit in verband met het dan gereed zijn va.n de waterstaatswerken te Vlissingen en Breskens voor de ferryfboot. DE „PRINS HENDRIK" NOG NIET IN DE VAART. Het Provinciaal Bestuur deelt mede: Op de proeftocht van de „Prins Hendrik" bleek de electrische in stallatie nog niet geheel aan de verwachtingen te voldoen. De oorzaak zal vermoedelijk ge zocht moeten worden in het feit, dat de installatie in 1940 enige maanden onder zout water heeft gelegen. Ondanks de zeer zorg vuldige reiniging en reparatie, ondervond de installatie daarvan nog steeds de nadelige gevolgen. Ook de 7 jarenlange opslag van de machines doet zijn invloed gel den. Nader onderzoek is reeds in gesteld en maatregelen worden beraamd om hierin definitief ver betering te brengen. In> afwachting van het onder zoek kan nog niet worden mede gedeeld, wanneer het schip in de vaart zal worden gebracht. Aan boord van het troepentrans- ports'chip „Indrapoera," dat Don derdag 22 Juli te Rotterdam ver wacht wordt, bevinden zich tt.m.: A. A. Wensink uit Axel en A. C. van der Weerd uit Zaamslag. SCHADE AAN GEWASSEN OP WALCHEREN VALT MEE. De sichade, d,ie tot op heden door de hevige regenval, gepaard gaan de met storm, aan de te velde staande gewassen op Walcheren is toegebracht, valt mee. Plaatselijk is er verschil, doch over het algemeen mag men te- „Hier, Tommy, haast je naar het dorp en verstuur dit telegram voor me. Dienst en dringend. Met een uur kunnen we antwoord hebben. Je moest er maar op blijven wachten. De chef van Atlanta opbellen in minder dan geen tijdmaar, jochie, was in vredesnaam eerst je gezicht Je ziet er uit als een kolensjouwer.. Tommy nam het telegram grin nikend aan. ,,U ziet er ook met al te schoon meer uit," zei hij en liep lachend de kamer uit Jasper Bakerville bleef enige minuten in de stoel bij het raam zitten en liet zijn gedachten van de ene verdaclhte naai* de andere dwalenJaggers, Dolliyer, de drievingerige manHij dacht zelfs over Vera Kingslake en nam zich voor, haar bij gelegenheid wat meer van nabij te bestuderen. Hadden haar gesmoorde snikken, die toch door de zakdoek goed hoorbaar bleven, iets meer bete kend dan verdriet over de man, die haar liefde niet beantwoord had? Haar deur bevond zich juist aan de overkant van de gang. Twee getuigen hadden verklaard, dat het schot onmid dellijk door het dichtslaan van een deur gevolgd was. Welke deur was dat geweest? Die van Vera Kingslake? Hij stelde zich voor, hoe ze mogelijk uit de werk kamer weggevlucht was naar haar eigen kamer en het zware pistool in haar verwarring had laten vallen. ,,Ja, ik zal deze vrouw in het oog houden," besloot Bakerville zijn overpeinzingen. Toch vroeg hij zich ook weer af, hoe ze dan aan het pistool van Jaggers ge komen kon zijn. En dan die cli- ché's! Die kwamen het altijd in gewikkelder maken dan het an ders geweest zou zijn. De detective haalde de schou ders op en stond langzaam opuit de stoel, waarin de Zwarte Vos ongetwijfeld heel wat uren met vreden zijn. Alleen de erwten heb ben het lelijk te pakken. Op vele plaatsen zijn de peulen door de slagregens in de aarde gedron gen en gaat de inhoud kiemen. Het is een geluk, dat er maar weinig velden met erwten zijn dit jaar. Er is tot heden nog geen ziekte in de aardappelen geconstateerd. In vergelijking met Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen mag de toestand gunstig wordep ge noemd. ZEEUWSE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. De Zeeuwse Polder- en Water- schapsbond hield Zaterdag te Tho- len zijn jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer P. J. Dekker. Aanwezig waren o.m. de Commissaris der Koningin in Zee land, het Dag. Bestuur der ge meente Tholen, het Tweede Ka merlid Mr. Baron Van der Feltz, een lid van Ged. Staten en de griffier der Staten van Zeeland, benevens tal van autoriteiten van Rijks- en Prov. Waterstaat. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur tot secretaris-pen ningmeester Mr. Munters heeft benoemd, die, als zodanig, voor de eerste maal aanwezig was. Spreker trok een vergelijking tussen de toestanden van 't eiland Tholen in 1936 bij de laatst ge houden vergadering en die van dat hier hard gewerkt is aan het herstel en d« wederopbouw. Het vraagstuk van de hoge polder- lasten in Zeeland vraagt nog steeds om een oplossing, de re cente verhogingen van het dijkge- schot in onderscheidene polders van 8 tot 10 per ha maken het vraagstuk voor de ingelan den-eigenaars, in verband met de door de Regering gevoerde prijs- en loonpolitiek, dringend, aldus spr. Wat de hoge onderhouds kosten aan de zeeweringen be treft, verwees hij naar de com missie .Bommel van Vloten, die rog niet met haar werk gereed ia gekomen. Als bestuursleden werden her benoemd de heren M. *W. van z'n boeken had doorgebracht. Nee het was. een onzinnige veronder stelling, dat die man met drie vingers uit deze kamer ongezien had kunnen ontsnappen. „Besiist onmogelijk!" mompel de hij, naar deMeur gaande En toch was iets in die ka mer, dat hem vasthield; hij liet zijn blik langs de Vier wamden glijden en ten slotte op de grote brandkast tegen de oostelijke muur. Hij ging weer naar de deur met het voornemen, eerst zijn l anden te wassen, vóórdat hij met zijn onderzoek verder ging. Aan stonds kwam sheriff Edwards terug en die hinderde hem daar bij. Hij moest zien met alles klaar te zijn, vóórdat hij tecug was. Uit zijn zak haalde hij een kor te pijp te voorschijn en stopte die uit een rubber tabakszak. Hij nam een lucifer. Maar hij was zó in gedachten verdiept, dat hij het lucifersdoosje uit zijn vingers liet vallen. Het kwam onder tafel te recht. Hij [bukte zich, voelde over de grond heen om het te vinden. Tot zijn verbazing kwamen zijn vingers in aanraking met een zacht, vochtig en kleverig voor- H. K. H. de Regemites heeft Zaterdag in het Huis ten Bosch de vice-president van de Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, en de voorzitters van de Tweede Kamer-fracties van de K.V.P., de Partij van de Arbeid en de A.R. Partij, onder scheidenlijk vde heren Prof. Mr. C. P. M. Romme, Jhr. Mr. M, van der Goes van Naters en J. Schouten, ter conferentie ontvan gen. Zaterdagmorgen werd het dood vonnis voltrokken tegen P. J. Faber, die tot de doodstraf werd veroordeeld bij sententie van. het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden. Bij Kon. besluit werd afwij zend beschikt op een door Faber ingediend verzoekschrift tot gra tie. De Bijzondere Raad van Cas satie verklaarde eerder een door Faber ingediende aanvrage om herziening van dte tegen hem ge wezen sententie niet ontvanke lijk. t Arenthals te Kats en J. Goetheer te Wolphaartsdijk. Ir. G. de Bakker hield een lezing over de betekenis van de water- bouw-huishouding in de polders voor land- en tuinbouw. TERNEUZEN. Verkeersongeval. Zaterdagmiddag te ongeveer half vier kwam, uit de richting van de stad, over de brug aan de Middensluis een grote vrachtauto met aanhangwagen, van een fir ma te Haarlem, gereden op het ogenblik, dat mej. K. uit Hoek per rijwiel wilde oprijden. Waarschijnlijk is mej. K. ang stig géwordén, een aanrijding had niet plaats, tengevolge waar van zij kwam te vollen en zó on gelukkig terecht kwam, dat zij me't zware inwendige bloedingen j werd opgenomen en naar het Zie- kenhuis alhier moest worden ver- voerd. Omhoog gevaren, j Zondagmorgen ongeveer 10.30 uur kwam bij het binnenlopen van de Westelijke buitenhaven het Franse gleepschip „Comptóir IV", geladen met oud ijzer, kamende van Ruhrort, bestemming Gent, gesleept door de motorsleepiboot „.Corne'lis," op de Oostelijke ha- venidam aan de grond. Met behulp van de Cornells,'geassisteerd door de sleepboten „En Avant 15" en ,,John P Best" gelukte het de „Comptoir IV" weer Ln het vaarwater te brengen. BIERVLIET. Jaarverg. Voetbalvereniging Donderdagavond hield de voet balver. „Biervliet" haar jaarver gadering in'het café van de heer J. van de Sande. Tengevolge van het slechte weer, was zij niet druk bezocht. Na opening door de Voorzitter, de heer Ar.thonisse, gaf deze een kort jaaroverzicht, hetwelk gevolgd werd door een uitgebreid jaarverslag van dc se cretaris. Wegens afwezigheid van de penningmeester de heer P Borm, werd het finantieel jaar verslag uitgesteld. Tot bestuurs lid werd herkozen Dr. J. C. Hage en in de plaats van de heer Boete, die bedankt had, gekozen de heer A. Versluijs He.. Tot commissie voor ,'e kascontrole werden geko zen de heren H. du Puij, De Serjn en P. van de Sande. Tot leden der elftalcommissie de heren A. Versluijs Je, A. Ver sluijs Az en Jac. Wisse. Na de rondvraag dronig de voor zitter nog eens op goede samen werking aan, waarna hij de ver gadering sloot. GOES Vader verkocht de bonnen van zijn gezin. De politie alhier maakte pro ces-verbaal op tegen een man, die alle distributiekaarten van zijn gezin,, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, reeds een jaar lang zwart had verhandeld. Voorts bleek, dat vijftien perso nen bij het verhandelen van de bonnen betrokken waren. De kous was hiermede echter niet af; er werd n.l. tevens ontdekt, dat een andere inwoner een drietal stam kaarten in pand had gegeven, waarop de bezitters bonkaarten haalden. MIDDELBURG. Koopvaardij tentoonstelling Zaterdagmorgen is de tentoon stelling van de Stichting Neder landse Koopvaardijweek 1948, die reeds verschillende provincieste den heeft bezocht, geopend in de Bogardlzaal te Middelburg. De directeur van de Stichting de heer A. Schuit, schetste het doel van deze reizende expositie, en wethouder Kögeler wenste de organisatoren namens het ge meentebestuur een druk bezoek toe. Op de tentoonstelling prijken ondermeer twee stands van de machinistenscihool te Middelburg en de De Ruyterschocl te Vlissin- gen. Vrijdagavond 9 Juli vergaderde de raad dezer gemeente. De heer Verhage was wegens ziekte af wezig De agenda, bestaande uit 13 punten, werd in een recordtijd afgewerkt. Tot leraar aan het Openbaar Lyceum in de Oude Talen werd benoemd de heer L. T. R. Heir- man te Austerlitz. Tot curator aan het Lyceum werd benoemd de heer Ds. H. Postman. Aan de routine-arbeider A. C. G. werd met algemene stemmen niet-eervol ontslag verleend. Vervolgens werden doorgeha- merd de voorstellen van het Col lege van Burgemeester en Wet houders: tot het nemen van een begin sel-besluit inzake de premierege ling woningverbetering en -split sing! tot hét nemen van een besluit tot verlenging van het tijdvak voor het verstrekken van bijdra gen voor woningwetwoningen; tot wijziging van het besluit tot het verlenen van hypothecair crediet aan L. Bakker en P. Ha- werp. Hij stak zijtn pijp in zijn zak, kr.ielde neer en stak zijn hoofd onder tafel. „Klei!J' mompelde hij, 'n kluit klei!" Hij haalde een klompje klei te voorschijn, geelachtig van kleur en iets groter dan een noot. Bij nader onderzoek bleek hem, dat het van een schoen moest zijn afgevallen. Zelfs de oppervlakte was nog vochtig en dat wees er op, dat er kort geleden iemand in de kamer moest geweest zijn, die klei aan zijln zolen had. En het merkwaardigste was, dat de grond hier langs de kust zande rig was. Klei zat minstenig een paar voet diep, „Vreemd! Drommels vreemd! Wat zou Tommy daar wel uit op maken?" mompelde hij. XIX Waarvoor was die schop?. De terugweg naar het dorp viel Tommy gemakkelijker dan de weg naar het Boevenhuis, in gezel schap van Bakerville afgelegd. Halverwege nam een legerauto. melink voor de herbouw van hun woningen; tot wijziging en uitbreiding vian de verordening op de heffing van reinigingsrechten tot wijziging van de verorde ning Inentir.gsrechten tot wijziging van de legesver ordening. Als leden voor het nazien van de rekening dienst 1946 werden aangewezen de heren Colsen, Henry en Lindenibergh. Van de rondvraag werd ge bruik gemaakt om enkele'ver- keerskwesties aan te roeren, o.a. het parkeren van auto'a aan de Grenulaan, het éénrichtingsver keer op de Smidswal en het par keerverbod in de De Jongestraat Deze punten hebben de aandacht van het College van Burgemees ter en Wethouders. Het verzoek van de heer Col sen om bij volgende verkiezingen op Sluiskil twee stemlbureauE in te richten., wordt door de Voor zitter onderschreven. Door de heer Van Strien wordt nog bezwaar gemaakt tegen de plaats van het friteskraam op de markt. Ook deze zaak heeft de aandacht van Burgemeester en Wethouders. door een vriendelijker chauffeur bestuurd, hem mee en zette hem bij het rommelige spoorwegsta- tionnetje af. Na het telegram te hebben verzonden, slenterde hij de haven langs om een kijkje te ne men. Hij was nog nooit in een vissersdorpje geweest en dus troa het zijn onverdeelde belangstel ling'. „Drommpls, nu ik hier toch ben, kon ik wel eens trachten uit te vinden of er hier soms iemand is, die de drievingerige kerel ge zien heeft! Die vent moet zijn eten toch ergens vandaan halen?" mompelde hjj voor zich heen. Mis schien was dat idee bij hem opge komen door het lezen van een kaart met het slordige opschrift: ..Lunchroom." Het bleek de enige gelegenheid van die aard in Piond Bay te zijn en veel bijzonders was het niethet was 'n soort schuur van twintig bij tien voet met stoe len en een toonbank. Tegen de wand hing een spijskaart mee slechts enkele gerechten. De eige naar was een lange, magere man, bijgenaamd „de Lat." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2