Veesmokkelaars gearresteerd Wat brengt de Radio? BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Burgerlijke Stand EEN FRISSE DRONK AAN TAFEL! Ds Amerikaanse geschenk zendingen naar Europa Revolutie op Maiakka op komst? oli!c en de pcesen plane*! De ronde van Frankrijk De toestand in Palestina BRAND IN BALATUM- FABRIEK. De wervelstorm boven Sjanghai Afschaffing broodrantsoeroring België in De kwestie Kominform-Tlto VRIJDAG 9 JULI. H3DVERSUM I: 8 00 Nieuws, 8.1ö Pluk de dag; 9.35 School radio; 10.20 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 11 45 Gram.; 12.03 Piano; 12.33 Orkest zonder Naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv Ork. z. N.; 13.40 Gram.; 13.50 Van man tot man; 14.00 Opera; 15.15 Gram.; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gem. Omroepkoor; 17.45 Lezing; 18.00 Rhythm Sextet; 18.30 Nederl. Strljdkr.: 19.00 Nieuws; 19.15 Vaudeville strijkorkest; 19.45 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Residentie orkest; 20.45 Gram.; 21.00 Luis terspel; 21.50 Verv. Oonc.22.25 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 5.1' Gram.; 8.50 Voor de vrouiw; 9 00 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gram.; Voor de vrouw; 10 45 Piano; 11.15 Voordracht; 11.30 Harmoniemiuz.; 12.00 Or gelconcert; 12.33 Sport; 12.38 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Bandi Baïogh; 13.45 Gram.; 14.00 Kook kunst; 14.20 Kamerorkest: 15 00 Voordracht; 15.20 Verv. Kamer orkest; 16.00 The Ramblers; 16.30 Vaèantietijd; 17.00 Bariton en piano; 17.20 Wij en de muziek; 18 00 Nieuws; 18.15 Jan Vogel; 18.40 Orgel; 19.00 Denk om de tocht; 19,15 Nederland op zee; 19 30 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 Pianorecital; 20.30 Lezing; 21.00 Men vraagt; 21.30 Schuldig at onschuldig?; 22.00 Buitenl. week- ov>w,; 22.15 Gram.; 22,45 Avond- wijding; 23,00 Niws; 23.15 Gram. Moeder, als U er prijs op stelt, «lat Uw huisgenoten Uw kook kunst extra éér aandoen, zorgt dan dat er De Gruyters bier op tal'el s\aat. Een glas koel schui mend bier doet de eetlust goed; vanzelf wordt er dan nog eens een keer flink opgeschept! Trouwens de mannen in huis tracleert U er bij tal van ge legenheden mee. Zorgt dus, dat U altijd een paar flesjes in huis hebt. De Gruyter heeft een ■'oede soort licht en donker. Van 9 Juli t/m 15 Juli 3 flessen voor nog géén gulden; voor slechts 90 cent! 819 Volgens de Franse executive di rector van de Amerikaanse steun organisatie „Care" begrijpt het Amerikaanse volk de functie van het plan Marshall nog niet vol doende. Velen nemen aan dat het zojuist door het congres aangeno men E.C.A.-programma onmiddel lijk alle Europese problemen zal oplossen, doch niets is minder waar. Het E.C.A.-programma op lange termijn voor het economisch herstel betekent niet, dat er ge durende lYz a 2 jaar meer voed sel zal verschijnen op de tafels van de Europese gezinnen. Deze ge zinnen blijven vertrouwen op hun vrienden in Amerika om hen van aanvullend voedsel te voorzien. Daar de E.C.A. dit ook heeft in gezien, heeft zij een verlaging van de internationale tarieven vcor pakketpost aangekondigd, tenein de de verzending van relief-pak- ketten te stimuleren. Tevens wordt er gewezen, dat de pakketten, welke in Europa zijn opgeslagen door de door de regering goedgekeurde zonder winst wel kende organisatie „Care" een van de meest practische en economi sche methoden vormt om relief- pakketten naar Europa te zenden. „Care" werkt thans voor 15 Euro pese landen, met inbegrip van Ne derland. In de twee jaren van haar werkzaamheden distribueer de „Care" meer dan 5 millioen geschenkenpakketten Teneinde vals optimisme te be strijden, heeft Frankrijk de re sultaten van een onderzoek over de voedsel, en economische situa tie van Europa gepubliceerd, waarvoor de gegevens werden ont leend aan verslagen van Europese vertegenwoordigers van „Care". Wat Nederland betreft, word,, hierin opgemerkt: „De Nederland se economische toestand werd het laatste half jaar steeds slechter, doch door het plan-Marshall werd een ineenstorting voorkomen. Slechts 50 pet. van de Neder landse invoer wordt door uitvoer gedekt. Het voornaamste pro bleem vormt de handhaving van de rantsoenen voor voedsel, brandstof en textiel op het huidige niveau. Er bestaat bijna geen mogelijk tot enige verhoging. MacDon,ald, commissaris-gene raal van Zuid-Oost Azië, heeft voor de radio verklaard, dat de communisten op Malakka een he vige revolutie beramen om met geweld de regering over Malakka in handen te nemen. MacDonald noemde dit „het nuchter constate ren van een feit". De autoriteiten hadden daar de laatste maand veel bewijzen voor in banden ge kregen, aldus MacDonald. Hij noemde de politiek der strijdende communisten op Malakka, minder dan 1 0/0 van de bevolking, „geen volksregering door het volk voor het volk, doch voor moordenaars door moordenaars'". De vijand bestaat volgens Mac Donald uit „communistische on ruststokers, die in het geheim het complot op touw zetten, doch g-een wapens dragen, eigenlijk de gene rale staf, en gewapende gansters en guerillastrijders". „De periode tussen de gevangen neming van een terrorist en zijn dood zal tot slechts enkele dagen worden verminderd', aldus Mac Donald. DRIE KINDEREN GEDOOD 1ÏOOR ONTPLOFFENDE GRANAAT. Dinsdagavond heeft te Sittard een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Kinderen waren in het veld onder Sonderhout met een splintergranaat aan het spelep. Eén van de kinderen heeft dit projectiel weggegooid met het noodlottige gevolg, dat deze ont plofte hij deze in groepjes spe lende kinderen. Het 4-jarig kindje J. Meussen en de 11-jarige J. 'Steenbakkers werden onmiddel lijk gedood. De 14-jarige Feen- stra is aan zijn verwondingen in het ziekenhuis te Sittard over leden. Tien andere kinderen zijn in het ziekenhuis opgenomen en hiervan zijn er vijf zeer ernstig gewond. KASTEEL BIJ ROERMOND DOOR BRAND VEREOREN. (Het historische kasteel van de graven van Horne, gelegen in de gemeente Hora bij Roermond is Dinsdagavond door brand zwaar geteisterd en grotendeels verlo ren gegaan. Als geweldige fakkels brandden de daken, die gedeeltelijk met een noodbedekking waren afgedekt,' als gevolg van in de oorlog opge lopen schade. De brand leverde een fantastisch gezicht. Hoog boven de bomen van het omrin gende park (sloegen de vlammen en zetten de lucht in gloed. Een storm van vlammen en rook vloog op, toen de daken het bega ven en door de plafonds heen sloegen naar de lager gelegen verdiepingen. In enkele uren brandden de Noord- en Oostvleu gel volkomen uit. Juist in deze vleugels lagen de woonvertrekken van de familie, die thans het „Geachte aanwezigen" ibegon ik, ,,de gevangenen die U hier ziet, zijn zogenaamde Duitsers. Wij hebben op aarde allemaal tegen de Duitsers gevochten. De Duitsers nu, die U hier ziet, zaten in een stalen vogel, een zoge naamd vliegtuig. Zij werden ge troffen door een knaltoei uit een plof/pijp. De ontploffing was zo hevig dat zij buiten de aantrek kingskracht van onze planeet raakten. Zij dachten echter dat zij weer op hun slagveld terug vielen en vochten door De voormalige Goro Goro keek mij stomverbaasd aan. „Dus U wilt zeegen dat wij de 'Heimat van hieruit niet kunnen bereiken Dat wij de overwin ningsfeesten van de Führer niet zullen bijwonen?" „Het is een beetje anders ge- lopen" zei ik kort. De poesen waren iblij dat de rust op de planeet was terugge keerd. De minister-president ver eerde mij dan ook persoonlijk met het ridderkruis van de poesenkop, met de oren, de snorren en het verguldsel." Arabische dorp Jeba, 19 km ten Zuiden van Haïfa aan de weg naar Tel Arwiv. Volgens in Tel Aivivj. ontvangen berichten zouden Arabische troepen uit Jeba Jood se voertuigen beschoten en een tankauto in brand gestoken heb ben. Joodse militairen stapten uit een bus om de aanvallers te verdrijven en vroegen later om versterkingen. Kolonel 'Bonde zou uit een benarde positie be vrijd zijn door een passerende jeep, die de vlag der V. N. voer, terwijl een verkenningsvliegtuig van de V. N, boven de plaats cirkelde. Joodse versterkingen, waaron der enige pantservoertuigen zijn naar Jeba gezonden. Mathilde Ludendorff de echt genote van Generaal Hans Lu dendorff, heeft te Hamburg voor een gehoor van ongeveer duizend personen 'n lezing van twee uren lang gehouden over de Luden dorff-philosophic van het „Duitse gïeloof". Uitslag zevende étappe. De 7e étappe van de ronde van Frankrijk, BiarritzLouraes (219 kin), gaf het volgende resultaat: 1. Bartali (Italië) 6 uur 40 min 47 sec.; 2. Robic (Frank rijk) zelfde tijd; 3. Bobet (Frankrijk) zelfde tijd; 4. Gau thier (Zuid-Oost) 6.41.35; 5 Ca- mellini (Internat.) zelfde tijd; 6. Teisseire (Frankrijk) 6.43.00. Bobet (Frankrijk) blijft leider in het algemeen klassement. Voor de 7e etappe van de ronde van Frankrijk BiaritzLourdes (219 km), startten gisterenmor gen 99 renners. De organisatoren hebben hun beslissing waarbij de Nederlanders Bakker en Pau- Kolonel Bande, stafchef van Graaf Bernadotte, de bemidde laar der V. N. in Palestina, zou Dinsdag beschoten zijn, toen hij trachtte een einde te maken aan gevechten in de buurt van het kasteel bewoont, de familie Magnée. De torens aan de West en Zuidkant en de Loggia bleven gespaard. De schade aan kost baar meubilair en antiquiteiten Is zeer groot en het monumen tale eefoouw is grotendeels ver loren. Woensdagnacht omstreeks twee uur brak een ernstige brand uit in een lompenopslagplaats van de balatumfabrieken te Huizen. De brand liet zich nog al ernstig aan zien. zodat de Huizer brandweer met groot materiaal uitrukte. Door de grote vonkenregen liep ook een houten opslagplaats van lompen en papier aan de overzijde van de vaart, alsmede een tent van z-g. onbrandbaar zeil, ernstig gevaar, zodat de Huizer brand weer het nodig oordeelde ook de brandweren van Bussum en Hil versum ter assistentie te roepen. Met 14 slangen is hierop door de gezamenlijke brandweren het vuur bestreden en omstreeks half acht gisterenmorgen was het vuur nagenoeg overmeesterd. Het na blussen vorderde nog geruime tijd. Een schuit met lompen, wel ke in de vaart gelegen was, wist men bijtijds weg te slepen en ook de machineriën heeft men weten te behouden-. Niettemin is de schade zeer groot en het bedrijf zal enige dagen gestagneerd zijn. De oorzaak moet vermoedelijk gevonden worden in broeiing van de lompenvoorraad. De vonken regen schiep ook gevaar voor de in de omgeving gelegen opslag plaatsen van benzine, lak en ver ven, doch dank zij het snelle en gezamenlijke optreden van de Gooise brandweren heeft men dat gevaar kunnen bezweren. Het uitgebreide onderzoek in de grote veesmokkel-affaire welke op 29 April in Zeeland werd ontdekt, is thans gesloten. De mannen van de waterpolitie uit Wemeldinge hadden reeds regelmatig op de Zeeuwse wate ren gepatrouilleerd. Het was hun opgevallen, dat de beurt schipper J. M. uit Yerseke op de meest vreemde tijdstippen met z'n scheepje op en neer voer. Men vermoedde frauduleuze handelin gen en breidde daarom het sur veillance-gebied uit tot buiten om Noord-Beveland en Schouwen Op de 20ste April had een po- litieboot, na bijna 35 uur gepa- touilleerd te hebben weer koers gezet naar Wemeldinge. Even voorbij Scharendijke, werd een 'binnenschipper ontdekt, die in volle zee voor anker lag.Toen men naderbij kwam, ontdekte men, dat het de „Waakzaamheid" was, het scheepje van M. Toen men naderde trok het geloei van koeien de aandacht van de politie ambtenaren. Vijf mannen, die de bemanning van het schip vorm den, werden bij deze gelegenheid gearresteerd, n.l. de schipper J. M. en zijin broer J. M„ de knecht P. P., allen uit Yerseke, alsmede A. E. en P. E., beiden uit Bres- kens. Het schip met koeien werd opgebracht naar Wemel dinge. P. E. wist te ontsnappen. Uit een gevonden vracfatbriefje bleek, dat op 10 April 20 koeien van Plauwers (bij Zierikzee) naar onbekende bestemming waren vervoerd. Ook werd een nieuwe zeekaart gevonden, waarop twee tekens waren gezet, welke naar later bleek, de plaats aanduid den, waar bij een smokkelzaak 20 koeien werden overgeladen. Eén van de arrestanten liet zich ont vallen, dat het vee moest worden afgeleverd aan de veehandelaar/ A. M. te Zierikzee. Deze man verklaarde ook de koeien op de veemarkt te Rotterdam te heb ben gekocht- vopr een zekere Van Dam en het vee te Leiden te heb ben afgeleverd. De waterpolitie reisde met hem enkele veemark ten af, doch van Van Dam w,erd geen spoor gevonden. Na herhaald verhoor van ver dachte kwam vast te staan dat de schipper M begin Maart con tact had gekregen met een Belg- te Wemeldinge, die hem had ver zocht een vrachtje koeien te Naar schatting heeft de wer velstorm boven Sjanghai 19 men senlevens gekost en voor 1000 milliard Chinese dollar (62.500 pd. st.) schade aangericht. Ge deelten van Sjanghai staan nog onder water, doch alle scheep vaart- en luchtverkeer en alle openbare verkeersmiddelen heb ben de normale dienst hervat. laden, waarvoor hij 1000 zou krijgen. Later kwam Van Dam met twee Belgen en een vrouiw de schipper in Schiedam opzoe ken en vroeg hem zijn beurtgoed snel te lossen om koeien te kun nen laden. Bij huiszoeking te Yerseke vond men in de woning van M. het adrjs van zekere S. uit Nieuw - dorp, een gewezen makelaar en ex-politiek delinquent. Na enige moeite kon S. worden gearres teerd, die de lang gezochte Van Dam bleek te zijn. Inmiddels is gebleken, dat met de arrestatie van deze man een goede vangst is gedaan, omdat hij wel de organisator voor Ne derland van deze internationale smokkelbende genoemd kan wor den. De knefchts van de „Waak zaamheid" J. M. en P. P. zijn Zaterdag, na twee maanden voor arrest, op vrije voeten gesteld. De vier andere arrestanten be vinden zich nog in het Huis van Bewaring te Middelburg. De Joego-Slavische studenten, die te Moskou vertoeven, hebben aan het centraal comité van de Joego-Slavische communistische partij een telegram gezonden waarin o.m. wordt gezegd: „Wij, die de grote Marxistisch-Leninis- tisehe wetenschap bestuderen, zijn 'diep beledigd door het onrecht, onze partij aangedaan". De studenten voegen hieraan toe, er van overtuigd te zijn, dat „de genial© Stalin" aan de Joe go-Slavische communistische par tij recht zal doen wedervaren. Ook de staf van de Joego-Sla vische ambassade te Moskou heeft volgens Tanjoeg een tele gram van instemming aan Maar schalk Tito gezonden. Naar het zich laat aanzien zal, indien althans de binnenlandse tarwe-oogst aan de verwachtin gen beantwoordt, in September a.s. de rantsoenering van brood in België worden afgeschaft: Het vooroorlogse verbruik van tarwe in België bedroeg 1.200.000 ton per jaar. In het komende 'jaar zal Amerika 650.000 ton graan aan België leveren, terwijl uit de Sovjet-Unie 200.000 ton wordt verwacht. Wil men het brood einde van dit jaar kunnen vrij geven dan zal de oogst ongeveer 350.000 tqn moeten opbrengen. Op het ogen blik zijn 150.000 ha met tarwe 'bezaaid. wels en de Luxemburger Acker- man van verdere deelname wer den uitgesloten, dus niet herroe pen. Bij 't passeren van het plaatsje St. Jean de Port (op 56 km van Biarritz) hadden Gauthier, Bevi- laoqua en Baratin ongeveer 3 min. voorsprong op het grote peleton, waarin zich ook de dra ger van de gele trui, Bobet, zich bevond. Op de top van de Col D'Odsquich ('82 km) was in deze situatie neg geen verandering gekomen. Het peleton dat bii de afdaling van de Col D'Osquich een achter stand van ruim 5 min op de lei ders Bvilacqua, Gauthier en Ba ratin had, werd aangevoerd door de Belg Ockers, wiens activiteit in elke etappe, die tot nu toe is gereden, Sterk'- opvalt dat 't tem po waarin wordt gereden even als op de vorige dagen, buiten gewoon hoog is, blijkt wel uit het feit, dat men bij het passeren van Mauleon, na slechts 96 km, reeds 25 minuten voorsprong op het tijdschema had. Bij de ploeg renners, die een achtervolging op de vluchtenden inzette, had zich bij Mauelon ook de Luxem burger Kirchen gevoegd. Bij Oloron (126 km) (bedroeg de voorsprong van 'Gauthier., Bevi- laogna en Baratin zelfs reeds 10 min. 30 sec. op het grote peleton met alle favorieten, aangevoerd door Marcellak. Na de afdaling van de Col D'Osquich gebeurde nog een ernstig ongeluk. Een auto van het Parijse blad „Le Parisien Libere" kapseide, wat een dode en twee gewonden tengevolge had. i' KORFBAL. MadjoeLuctor 46. Madjoe en Luctor ontmoetten elkaar Zaterdag voor de tweede maal, thans in Vlissingen. Luctor had danig lering, ge trokken uit de eerste ontmoeting, en zette direct een fel offensief in, wat spoedig succes had, door dat B. Burger twee maal wist te scoren. Na vakverwisseling bleef Luc tor sterker, maar het duurde nu iets langer, voor mevr. A. Bur gerTimmers en M. v. d. Staal de tweede vakwisiseling tot een feit konden maken. Voor rust scoorde mej. J. Wisse nogmaals voor Luctor. Na de hervatting voegde C. Pattist er nog een puntje aan toe, maar hiermee was ook al het i Luctor-kruit verschoten. Madjoe profiteerd hiervan 4 maal, zodat de eindstand tot 64 teruggebracht werd, hetgeen de verhouding goed weer gaf. Hoek. Huwelijks-aangiften: 10 Juni. Jacobus den Engelsman, 29 j., jm. (won. te Zaamslag) en Levina Pij- pelink, 24 j., jd.; Pieter Jacobus de Kraker, 27 j„ jm. en Cornelia de Braai, 22 j jd.; Ohristiaan de Koeijer, 30 j., jm. (won. te West- do rpe) en Sjoerdje van Stralen, 26 j„ jd. Huwelijks-voltr.10 Juni. Krijn van Hoeve, 31 j., jm. (won. te Terneuzen) en Elizabeth Jansen, 20 j„ jd.Adriaan Leendert Schrier, 37 j jm. (won. te Kort- gene) en Neeltje Maria Nieuwe- link, 25 j., jd. 24 Juni. Hendrik Johannes Dregmans, 24 j„ jm. (won. te 's-Gravenhage) en Ca- tharina Pietemella Lensen, 23 i„ jd- Geboorten: 6 Juni. Meeuwis, z. van Comelis de Putter en Fran- goise Riemens. 14 Juni. Magdalena Geertruida, d. van Marinus P. 'Mi- chielsen en Adriana Riemens. 23 Juni. Jeremias, z. van Jan Plad- det en Janna Riemens. 30 Juni. Cornelia Maria, d. van Frangois Dekker en Cornelia S. Zegers. Overlijden: 8 Juni. Elizabeth Kempe, 49 j„ echtg. van Jan van Doezelaar.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3