Het doei van Sjahrir's^ verblijf ZWARTE VOS DE BERLIJNSE KWESTIE UIT DE,PROVINCIE W«i op onze Bonnen te Bandoeng Het kabinet demissionair De politie-macht voor Jeruzalem AgiiatieinTsjecho Slowakije te verwachten? op Vergiftiging officieel diner De Aankomst Sjahrir te Bandoeng tegengesproken Paleis Soestdijk wordt Residentie Het luchtverkeer naar Berlijn uit het Westen vliegers vlooien krijgen we In aansluiting op het bericht van de aankomst van de heer Soe- tan Sjahrir te Bandoeng verneemt Aneta, dat Sjahrir naar Bandoeng is gekomen in verband met be sprekingen aldaar tussen de di verse Indonesische staatshoofden of hun vertegenwoordigers, die vandaag te Bandoeng zullen bijeen komen De vertegenwoordigers van de verschillende Negara-rege ringen en Daerah-besturen zijn namelijk naar Bandoeng uitgeno digd door de Premiers van Oost- Indonesië, Anak Agex Agoeng en van, de Pasoendan, Poeradired- ja. Volgens een niet bevestigd be richt, hebben deze beide Premiers ook een vertegenwoordiger van de Republiek uitgenodigd. Om deze Gisteren hebben de Ministers hun portefeuille ter beschikking van de Regentes gesteld. De Regentes heeft deze ter beschik kingstelling in overweging ge nomen en de Ministers verzocht inmiddels al datgene te blijven verrichten, wat zij in het lands belang nodig achten. De V. S. hebben Trygve Lie secretaris-generaal der V. N.. medegedeeld, dat zij er geen be zwaar tegen hebben 333 Ameri kaanse burgers aan te zoeken deel te nemen aan de voorgestelde politiemacht voor Jeruzalem, wel ke uit duizend man zou 'bestaan. Frankrijk en België hebben nog niet geantwoord op Lie's sugges tie, dat de duizend man zouden worden gerecruteerd uit de lan den. die zitting hebben in de be- standseommisise de V. S., Bel gië en Frankrijk. Nader wordt bericht, dat Frank rijk de V.N. heeft medegedeeld, dat het 355 Fransen zal toestaan zich te laten aanwerven voor de politiemacht voor Jeruzalem. Het Belgische antwoord op Bernadot- te's voorstel tot het aanwerven van deze politiemacht wordt nog afgewacht. De voormalige Tsjecho-Slowaak- se gezant in Canada Dr. Frantisek Nemec heeft verklaard op grond van illegale inlichtingen uit Tsje- oho-Slowakije te vertrouwen, dat in de komende weken zich in dat land een grote protestbeweging zal ontwikkelen. Dit zou gevolgd worden door een golf van commu nistische terreur, aldus voorspelde hij, en Klement Gottwald, de pre sident, zou door Moskou aan de kant gezet worden. Het geschil tussen de Kominform en Tito, en de Dinsdag in Praag gehouden de monstratie betekenen volgens Ne mec het begin van het einde van de Sowjet-Russische overheersing in Europa. Verder voorspelde Nemec dat maarschalk Tito vermoord zou worden. Ongeveer 200 van de 700 per sonen. die hebben deelgenomen aan een Deens-Amerikaans ban ket te Aalborg, waaraan o.m. de eerste Minister Hedtoft deelnam, zijin het slachtoffer geworden van een vergiftiging. Een zestigtal personen moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Er zijn evenwel geen ern- stige gevallen. Hedtot is niet aangetast. De oorzaak van de vergiftiging is onbekend. Door C. B. BOOTH. 44) (Nadruk verboden.) Tommy knikte. „Hij zit er lelijk tussen maar twee dingen staan me toch niet aan. Hoe kan hij in zijn kamer terug gekomen zijn, zonder dat iemand hem gezien aeeft en hoe heeft hij zo stom Kunnen zijn, het pistool daar ach- ter te laten Bakerville streek bedachtzaam langs zijm kin. ..Over dat laatste punt heb ik ook zitten piekeren'1, zei htj. „Maar ja, waarom zou, wie dan ook, dat pistool achtergelaten licblb^n „Of de drievingerige man moet het gedaan hebben, om de ver denking van zichzelf af te wen- oen en op Jaggers te gooien." „Zoals de zaak er nu voor staat," meende J.B. ,,is de ene veronderstelling al net zo goed als de andere." reden zou de heer Sjahrir naar Bandoeng zijn gekomen. Met betrekking tot deze mate rie schrijft de Nieuwsgier van gis teren om., dat de aankomst van Sjahrir en zijn gezelschap eens te meer de betekenis van deze bij eenkomst der deelstaten accen tueert. Van Dr. Darmasetiawan, die Sjahrir vergezeld, zegt de Nieuwsgier dat, hoewel deze geen officiële figuur is, het bekend is, dat hij het vertrouwen heeft van Meh. Hatta. De Nieuwsgier zegt dat, tegen over wat zich nu te Bandoeng gaat afspelen, de conferentie te Kalioerang slechts schimmenspel is. Hen speciale correspondent van Aneta, die zich Dinsdagavond naar Bandoeng heeft begeven, imelde gisteren, dat de 'betichten als zou Soetan Sjahrir te Ban doeng zijn aangekomen, onjuist zijn. Eveneens is onjuist, dat aan de Republiek een uitnodiging is gezonden, de conferentie van de Wali's Negara of hun vervan gers bij te wonen. Bedoelde be richten zijn (blijkbaar voortgespro ten uit de aanwezigheid te Ban doeng van een van Sjahrirg voor- Imalige medewerkers, n.l. Darma setiawan, die wel te Bandoeng is aangekomen. Bovendien toonde een der leden van diens gezel schap een opvallende gelijkenis met Sjahrir. De conferentie der staatshoof den zal waarschijnlijk eerst Zon dag aanvangen, omdat enkelen hunner nog niet naar Bandoeng konden komen. Inmiddels zijn te Bandoeng reeds verenigd Sultan Hamid II, Mansoer, Anak Agoeng en Adil Poeradiredja. Aneta ver neemt, dat deze conferentie, op initiatief van Anak Agoeng en Poradiredja, concrete voorstellen met betrekking tot de toekom stige status van Indonesië zal doen toekomen aan de Nederland se- en de Ned. Indische regerin gen. Er zullen voorstellen wor den gedaan om te komen tot een „noodwet" in Nederland welke, 't mogelijk zou maken, de huidige voorlopige federale regering om te zetten in een pre-federale rege ring van een andere samenstel ling dan de huidige voorlopige federale regering, onder voorzit terschap van de Luit.-Gouverneur- Generaal, bij wie het recht van veto zou toerusten. Deze rege ring zou dan verantwoording ver schuldigd zijn aan een voorlopige volksvertegenwoordiging, be staande uit vertegenwoordigers der deelstaten. De. republiek zou uitgenodigd worden om zitting te nemen, aldus verneemt Aneta uit gezaghebbende bron. Aangezien gebleken is, dat velen zich afvragen, welke de toekomstige woonplaats van het Prinsleilijk Gezin, na de troonsbe stijging van de Prinses-Regentes op 6 September zal zijn, deelt het secretariaat van H. K H. Prin ses-(Regentes Juliana het A.N.P. mede: Dat het niet in de bedoe ling van het Prinselijk Paar ligt van woonplaats te veranderen. Het Paleis Soestdijk zal dus de vaste woonplaats van het Prin selijk Gezin blijven. De Amerikaanse leden van het viermoigendlhedenorgaan te Berlijn voor de regeling van het luchtver keer, hebben de Russen medege deeld, dat de voorschriften voor het luchtverkeer in de corridor tussen Berlijn en de Britse zóne „zullen worden overtreden", al dus meldt het officiële Sowjet- nieuwsbureau. De Sowiet-Russische vertegen woordiger, zo luidt het bericht verder, heeft Maandag in een schrijven geprotesteerd tegen „ret Amerikaanse besluit de bepalin gen voor het luchtverkeer in de luchtcorridor naar Berlijn wille keurig en eenzijdig te wijzigen." De brief bevat verder de waar schuwing aan de Amerikanen, dat de veiligheid van de vluchten door de corridor en (boven Berlijn in ge. vaar zou komen, indien de Russen niet op de hoogte zouden worden gesteld van vluchten van Ameri kaanse vliegtuigen volgens de be staande overeenkomsten tussen de vier mogendheden. De Amerikaan se autoriteiten zouden door hun „eenzijdige schending" vail de overeenkomst betreffende 't lucht verkeer naar en van Berlijn, al leen de verantwoordelijkheid dra gen voor de veiligheid van de vluchten en ook voor de overtre ding van de huidige voorschriften betreffende het luchtverkeer tus sen. Berlijn en de Westelijke zómeS'. Volgens het Sowj et-nieuwsbu reau zou de Sowjet-afdeling van het Berlijnse orgaan voor 't lucht verkeer op 30 Juni een brief van de Amerikaanse afdeling ontvan gen hebben, waaruit duidelijk was op te maken, dat de Amerikaanse autoriteiten besloten hadden in breuk te maken op de bepalingen betreffende het luchtverkeer naar Berlijn. In Berlijn zijn geen bijzonderhe den hekend over de Amerikaanse mededeling, waarnaar het Sowjet- nieuwsbureau verwijst. „Maar één ding treft me toch", zei Tommy op de bureaulade wij zend, „en dat is die gesloten la. Als Dollivèr die pakjes, zoals hij beweert, daarin gelegd heeft en ze er dus nog lagen, toen Strawn vermoord werd, nou, dan vind ik het toch niet waarschijnlijk dat de moordenaar de sleutel uit de zak van Strawn gehaald, de la opengesloten, die clichés gesto len en de la weer gesloten zou hebben. Dat zou hem te veel tijd hebben gekost en de dader moest met seconden rekenen, als hij uit de voeten wilde komen." „Misschien heeft hij dat ook niet gedaan", merkte Bakerville op, misschien was de dader nog wel in de kamer, toen de eerste getuigen daar aankwamen." „Bedoelt u daarmee Dollivèr soms?" „Juist, Dollivèr. Als we nu toch aan het gissen zijn, dan be-, staat de mogelijkheid, dat Strawn gedwongen werd, met die cliché's voor de dag te komen onder be dreiging met een pistool, en daar na werd neergeschoten." „Op de eerste plaats moeten we zekerheid zien te krijgen, of Men gelooft, dat het een mede deling: betreft, dat in 't vervolg, met het oog op het grote aantal vliegtuigen voor de aanvoer van voorraden naar Berlijn, het Ge allieerde orgaan voor de lucht vaart niet van de aankomst van elk vliegtuig op de hoogte gesteld zal worden. COMMUNISTISCH TYVEEJ A RE N PLA De correspondent van het A.N.P. meldt telefonisch: De Socialistische Eenheidspartij der Sowjet-zóne heeft zich thans in de strijd orti Berlijn geworpen met een tweejarenplan, dat beoogt de Berlijnse industrie en de econo mie der Sowjet-zóne in gelijke ba nen te brengen. Het plan 'komt op een moment, waarop in Ber lijn een zekere stilstand in de ont wikkeling is ingetreden in af wachting van de stappen der Wes. telijlke mogendheden te Moskou. Öe uitlatingen, die de communis tische leiders Pieck en Grotewohl. bij deze gelegenheid hebben ge bezigd, wijzen op de vrees, die in de Oost-Duitse Eenheidspartij be staat, dat de zelfstandige koers van de Joego-Slavische communis ten het élan van de volgelingen in de Sowjet-zóne aanzienlijk zal kunnen verzwakken. Politieke dwangmiddelen hebben er toegeleid, dat een groot aantal personen in de Eenheidspartij is opgenomen, die onwil lig staan tegenover de leiders. Deze elementen roeren zich zo, dat de partij reeds enige tijd bezig is ALBUM VOOR H. M. DE KONINGIN. In het Zeeuws Genootschap voor Wetenschappen te Middel burg zullen van Donderdag; 8 tot Zondag 18 Juli ter bezichtiging van belangstellenden tentoonge steld liggen de schutbladen die iedere gemeente van Zeeland heeft geïllustreerd voor het al bum, dat aan H. M de Koningin zal worden aangeboden uitgaande van de -Stichting Tentoonstelling „■De Nederlandse Vrouw van 18981948". SCHERPENISSE WIL EIGEN BURGEMEESTER. Door middel van een request, dat door de meeste inwoners was ondertekend, hebben de ingjezete- nen van Scherpenisse de gemeen teraad laten weten, dat zij een „eigen" burgemeester willen heb ben. Scherpenisse had de laatste jaren n.l. als. hoofd der gemeente een burgemeester die gelijktijdig ook de gemeente St. Maartensdijk (bestuurt. Naar aanleiding van de actie der gemeen tenaren heeft de raad toesloten een schrijven te richten aan de bevoegde instanties om de klachten van scherpenisse ken baar te maken. RETRANCHEMENT. (Vergadering (Oranje-comité. Dinsdagavond hield het Oranje- comité een algemene vergadering in verband met besprekingen over eventuele feestelijkheden hij het regeringsjubileum. Ook deze keer was de verga dering niet druk bezocht wat niet verhinderde ,dat er een feestprogramma opgesteld kon worden voor 31 Augustus. Er zal een openluchtspel opgevoerd worden, waarbij tevens praalwa gens nodig zijn. Ook 's avonds is er openluchttoneel. THOLEN. Restauratie kerk gaat voort. De gemeenteraad te Tholen heeft besloten aan B. en W. een crediet beschikbaar te stellen van 15.000 voor de restauratie van de grote historische kerk. Het restauratiewerk, dat reeds lang 'geleden werd begonnen, maar on langs wegens financiële moeilijk heden werd stopgezet, vordert in totaal 174.000. Nu heeft men dezer dagen van het Rijk de mededeling: ontvangen, dat tot een bedrag van 159.000 subsidie zal worden verleend en dat de overige kosten door de gemeente met pogingen hen uit te schake len. De pogingen om de burger lijke partijen aan de communisti sche lijn te krijgen, schijnen tel kens opnieuw te" falen. Onder de indruk der laatste gebeurtenissen op het Duitse en internationale toneel hebben deze burgerlijke partijen voortdurend weer kracht gevonden zich te handhaven. Reacties in de Sowjetsector van Berlijn, waar vlugschriften zijn verspreid, die er toe aansporen de communistische leiders tot „vijan den der menschheid" te verklaren, doen vermoeden dat de luchtactie van de Westelijke mogendheden ten behoeve van Berlijn ook op de bevolking der Sowjet-zóne een diepe indruk maakt. In Berlijn zelf valt een sterk toegenomen belangstelling voor de door de de Westelijke Geallieerden inge richte leeszalen en informatiedien sten waar te nemen. muggen P. T. POEDER in de practische en voordelige sluifzak luizen de la al dan niet met de sleutel van Strawn zelf geopend is", zei Tommy. „En ik geloof, dat we daar wel achter kunnen komen." Hij Laaide een schaar voor de dag en ging n-aar de dode toe. „Waar heb je die schaar van daan gehaald jongen en wat ben je er mee van plan?" vroeg Ba kerville met een zekere nieuws gierigheid. „Uit een der kamers beneden meegenomen antwoordde Tommy, en ik wou er een broekzak mee bewerkenwaarin, zoals ik al gevoeld heb, de sleutels van Strawn zitten". Hij knielde op de grond nee4 en begon omzichtig en toch vlug, de stof stuk te knippen terwijl Ba kerville verwonderd toekeek, maar hem niet belette er mee door te gaan. Tommy wist blijk baar goed wat hij op het oog had. Eindelijk was hij klaar en uit de diepte van de zak kwam een Ie ren etui te voorschijn, met de voorletters van Strawn er op. Het etui was keurig met een knip gesloten. Tommy keek triomfantelijk op. 1 „Ziet u piet, hoe belangrijk dit is?" vroeg hij opgetogen. „Die sleutels zaten helemaal onder in zijn, zak. Doe niu maar niet, of u het niet snapt! Als de moorde naar nu eens werkelijk de sleu tels van Strawn gebruikt had om die lade te openen, de lade weer gesloten had en om een of andere reden de sleutels weer in die zak had willen stoppennou, dan had hij zijn hand wel tot aan het polsgewricht in die zak moeten steken, om die sleutels daar te stoppen, waar ik ze gevonden heb." Het was Bakerville aan te zien dat hiji iets van de bedoeling van Tommy begon te begrijpen. „Drommels, jochie, je hebt ge lijk!" riep hij uit. „Dat is handig bedachtAls de moordenaar de sleutels weer in die zak ge stopt had, dan hadden ze er niet zo diep ingezeten als nu," „Juist, dus dan blijven tiwee mogelijkheden over. Ten eerste, Dollivèr heeft die pakjes wegge nomen, of ze helemaal niet in dat bureau weggeborgen, ten tweede, Strawn zelf heeft ze om een of andere reden er uitgenomen. Als u mij vraagtTommy zweeg gedragen moeten wordea. De raad van Tholen vond aanvanke lijk dit bedrag nog te hoog, maar de voorzitter wist de leden te 'overtuigen van de noodzaak en het nut van de restauratie. WATERLANDKERKJE. Raadsvergadering, De raad dezer gemeente kwam 5 Juli in vergadering bijeen. De heren Poissonnier en De Bruijnè waren met kennisgeving afwezig In deze vergadering werd beslo ten: le. De Weststraat te bestraten tot voorbij de nieuwe woningwet woningen. 2e. (De oprit welke vóór deze woningen in de Weststraat ligt te verleggen tot het einde dezer woningen. Hiervoor zal nog een stuk van de zijkant der dijk wor den aangekocht. 3e. De riolering langs het "sport terrein, aangelegd door hei Vrije van Sluis, wordt in onderhoud overgenomen. 4e. In principe wordt besloten, medewerking te verlenen tot dé bouw van een nieuwe RijksLand- bouwwinterschool te Schoondijke. 5e. De gemeente heeft zich garant verklaard voor het exploi tatietekort van waterlevering aan enkele percelen in de wijk Klein- Brabant, mits alle aansluitbare percelen dan ook inderdaad aan sluiten. De weg om in Klein Bra bant waterleiding te krijgen staat dus open. 6e. Een nieuwe verordening is vastgesteld op heffing van leges ter secretarie. Bij de rondvraag vraagt de heer De Nood, ho'e ver het staat met de plannen voor de bouw van een nieuwe school. De voorzitter deelt mee, dat opdracht aan een architect is gegeven tot het ma ken van een ontwerp, maar dat gewacht moet worden op het nieu we uitbreidingsplan. Tenslotte werd de Gemeentere kening 1945 vastgesteld. Gewone Dienst. Ontvangsten Uitgaven 69.041,76 65.013,71 4.028,05 jBatig slot Kapitaal Dienst. Inkomsten en uitgaven tot een bedrag van ƒ67.013,31. Voor het tijdvak van 11 t/m 24 Juli geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonnen voor brood: 0072 (brood 800 gram brood (geldig t/m 17 Juli) 0082 brood 200 gram brood (geldig t/m 17 Juli) 009 brood 400 gram brood (gel dig t/m 17 Juli) Alle bonkaarten 808: 014 ag. 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 015 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak Tabaks- en versjiaperingenkaar- ten QA, QB, QC 808: 73, 74, 77 tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 9 Juli worden ge bruikt. Niet aangewezen zijn en, ver nietigd kunnen worden de bon nen: 452, 454, 455, 954, 955 melk, 460, 461, 462, 467, 964, 966, 967 reserve, 973, 975, 979, 390, 420, 450, 800, 920, 950 van de bon- plotseling en boog- zich dieper over de dode heen. Hn tuurde naar de halsboord van het slacht offer. „Wat is er nu weer?" vroeg Bakerville. „Toevallig viel het licht er zo op, dat ik iets aan dat boord kon zien, dat u ontgaan is. -Kijk maar, er zit een vingerafdruk op het linnen." Hij maakte het boord vlug van het overhemd los en reikte hem aan J.B. over, die er mee maar het raam ging en hem met zijn vergrootglas be keek. Dan schudde hg teleurge steld het hoofd. „Het is een vingerafdruk, jam mer genoeg geen duidelijke. „Hij bekeek de handen van de dode. „Geen vingerafdruk van Strawn zelf; die zou breder zijn geweest Jammer dat we dit bewijs moe ten laten schieten. „Maar dat hoeft niet. Het be wijst toch 'n voornaam ding dat die man namelijk zijn vingers om de hals van Strawn heeft ge klemd." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2