a J L J Een fortuinlijke berging M I 10 Binnenlands Nieuws. SPORTNIEUWS^ ït \h S" j M Doodvonnis voltrokken Ontploffing te Livorno 0E VLIEGRAMP BIJ NORTHOLT Handelsverdrag tussen Nederland en Portugal Prinses Margriet met haar schoolkameraadjes In Ouwehands Dierenpark Stemgerechtigde militairen en de verkiezingen De strijd in Griekenland Oe staking te Marseille Turkije en Griekenland VECHTPARTIJ MEI DODELIJKE AFLOOP. ^E| 111(1(1(1 d mek I in E en 101 l£M an HU G( l| M I or f ge Dl' terwijl onize Nederlandse soldaten j hun bloed nodeloos hieven offeren. Ale v. d. Goes van Naters be weert dat voor de toekomst in de verhouding Nederl.Ned.-Ind. een soort Benelux-overeenkomst ziet, dan wordt dit door Romme betwist, zonder dat deze een mid del aan de hand doet, (hoe het dan wèl moet. Spreiker betoogt dat er geen 3 eeuwen handhaving van een histo risch gegroeide en innige band met Indië zou moeten zijn, om de slappe politiek van de steeds maar pratende leiders van de P.v.d.A. te kenschetsen op haar juiste waarde. Zo kwam hij tot het derde ge deelte van zijn rede, de bespreking van het fin-economisch beleid yan de Min. Mansholt en Lieftinck, welke laatste op weg is alle ener gie en ondernemingszin weg te nemen uit ons volk. Van Lieftinck is het bekende woord dat men ,,hoe meer belasting men laat be talen, des te harder gaat werken". Spreker schetst daarop de ontzet tende verzwaring van onze schul denlast van 4 tot 29 milliard, zo dat wij naar de woorden van Manslholt in Leeuwarden in Jan. j.l. geen deviezen meer hadden en fin. aan de grond zouden hebben gezeten indien wij niet het Mar shall-pan hadden gekregen. Spre ker atelt dan in het licht de be weegredenen van Amerika met deze hulp. Wanneer men in de Ver. Staten constateert dat"wij b.v. in 1 y2 jaar deze duizenden milioenen zouden opslokken, zitten wij spoedig zo vast als een muur en daarom zal het niet mogen en kunnen met voortgaande nationalisatie's en so cialisatie die funest zijn voor on dernemingszin en werklust. Alle initiatief wordt stelselmatig ge dood en spaarzin en werklust wor den teniet gedaan tot schade en verderf van ons volk. Het slot izijner rede is een gloedvolle peroratie de beproefde anti-rev. beginselen geworteld in de trouiw onzer Vaderen aan de Schrift en het besef dat God de Heer regeert, mogen zijn en blij ven de Grondwet voor ons leven en ons ook zullen helpen een weg te vinden uit de tegenwoordige enstige donkerheid die ons dood arme land aan de rand van de afgrond heeft gebracht en waar uit Hij ons zelfs onder gebruik making van instrumenten als Hitler en Stalin, slechts kan red den. Op verzoek van de voorzitter sloot spreker, na beëindiging van zijn hoogstaande rede met dank zegging BIERVLIET. Eerste plechtige H. Mis. Na op 21 Febr. 1948 te Differt (B.) de H. Priesterwijding te hebben ontvangen, droeg Pater Jac de Causmaecker, Marist, op 4 Juli zijn Eerste plechtige H. Mis in zijn geboorteplaats op. Hij werd geassisteerd door'Kapelaan Inigels, een Pater-Marist en Pas toor E. Burm. Na door een stoet bruidjes aan zijn geboortehuis te zijn afge haald, omringd door de aanwezige geestelijkheid en gevolgd door zijn familie, begaf zijn eerwaarde zich naar de parochiekerk. Het ganse dorp gaf blijken van belangstelling. Onder de solemnele H. Mis sprak de Pater-Marist, zijn feli- eitatierede uit, waarin hij de waardigheid van het priester schap sterk accentueerde. Na de M. Mis was er gelegen heid tot felecitatie, waarvan door velen gehruik werd gemaakt. KOEWACHT. Diefstal. Bij de landbouwer K. alhier, werd des nachts via een raam ingebro ken, waarbij geld en vele kleren ontvreemd werden, zoals heren- pakken, mantels, overjassen, jur ken enz. Ook werden vele gouden en zilveren voorwerpen medege nomen. De politie heeft de zaak in onderzoek, doch heeft tot heden nog geen resultaat mogen boeken. OVERSLAG. Uitstap „Concordia." Zondag werd door de muziek vereniging „Concordia" een be zoek gebracht aan de gemeente Assenede, waar zij ter gelegenheid van het festival waren uitgeno digd. Er werden aldaar niet min der dan 14 verenigingen uitgeno digd. Allen werden daar reusach tig ontvangen, wat ook bleek toen zij des avonds in het dorp terug arriveerden. Alle aanwezige mu zikanten en ereleden konden op een welgeslaagde en plezierige uit stap terugzien. Prijsschieting. In het café bij de heer A. Hil- laert, alhier, had een grote prijs schieting plaats, waaraan 54 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel: H. Goossens. Zijdevogels: C. L'Ecluse. Grootste aantal vogels, n.l. 3 stuks: C. de Coninck. KETRANCHEMENT. Wandelsport. Thans Is overgegaan tot het de finitief oprichten van een wandel- sportvereniging. Er is ai een flink aantal leden. Getracht zal wor den ook donateurs te werven. Het ligt in de bedoeling in September een wandelsportdag te organise ren. Voor de organisatie hiervan hebben reeds vele personen hun medewerking toegezegd. Het bestuur der vereniging be staat uit de volgende personen:' D. Basting, H. den Hamer Jr. en KI. Zwier. SAS VAN GENT. Hjkje gevonden. Het sedert Vrijdagmiddag ver miste zesjarig zoontje van de fa milie Heida werd Dinsdagmiddag te ongeveer half drie door voorbij varende schippers nabij de Belgi sche Douanenpost in het kanaal drijvende gevonden. De teraardebestelling zal Don derdag plaats vinden. 1 SLUISKIL. Kermis Strodorp. De jaarlijkse kermis is weer ten einde. Was het weder bij de ope ning vrij gunstig, de twee volgen de avonden moesten de buitenveo makelijkheden door de hardnekki ge regen en de koude vroegtijdig worden gesloten. Een uitkomst was het, dat er een grote dans tent was opgeslagen, die toch nog te klein bleek om alle danslusti- gen te bergen. De temperatuur was dan ook wel wat hoog. Op merkelijk was weer het aantal meisjes onder de 18 jaar, dat door de moeders naar binnen werd ge bracht. Zou. bij zomerweer niet eens dansgelegenheid in de open lucht kunnen worden gegeven? En zo hebben we weer ons ge luk beproefd bij het knikkerspel en het pijlschieten, hebben we in de schommels de indruk gekregen in de wolken te zijn, ons overge geven aan het onschuldig zweven, hardnekkig gevist naar een aapje en het ten slotte uit balorigheid gekocht. Wij hebben de vlo Jose- phientje met haar vriendinnen zien walsen en zijn met een krie belig gevoel naar buiten gegaan. Een cocktail van muziek is in onze oren gedrongen. De Koning Voetbal-mars gaf ons een vizloen van de sierlijke rhythmische be wegingen der Kajotsters. In aanmerking genomen het minder gunstige weder, was het bezoek vrij goed te noemen. De uitslagen van de gehouden prijs- bollingen waren nog niet bekend. Deze drie roesdagen hebben wij ons laten leiden door de vreugde. Vandaag worden wij weer serieus en nemen met' vaste hand het kleurpotlood om ons die kopstuk ken te kiezen, die ons door het nuchtere leven zullen leiden en daarbij de beloften zullen inlossen, die zij ons in allerlei toonaarden hebben gedaan! WALSOORDEN. (Geslaagd. Voor het doctoraal examen aan de Kath. Econom. Hogeschool te Tilburg, slaagde o.m. de heer Th. Adriaansen alhier. ZUIDZANDE. Aanbesteding. Alhier werd on.derhan.dj aanbe steed het definitief herstel van oorlogsschade aan het gemeente gebouw, Mariastraat M 73a. In geleverd werden 2 inschrijvings biljetten t.w. A. Snoeren 975, en W. Focke 900,Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Vervolgens werd onderhands aanbesteed de restauratie met uit breiding van het gemeentehuis. Ingeleverd werden 6 inschrijvings biljetten t.w.: A. Snoeren ƒ27.938; J. A. de Ligny ƒ26.929; W. Focke 26.850; N.V. De Wilde 25.777,77 Gebrs. Hubregtse 24 008 en A. J. van Lare ƒ23.968. De gunning werd aangehouden. Tenslotte: Het maken van een riolering en weg met verhardin gen, benevens bijkomende werken. Ingeleverd werden 6 inschrijvings biljetten t.w. N.V. De Wilde ƒ23.802; Fa Gebrs. De Bokx te Temeuzen ƒ27.335; J. F. van Ac ker te Amstelveen ƒ28.000; M. Wandel te O. en W. Souburg 28.260; Cambier* en Vermeulen te Breskens 28.180 en Fa Van de Sande en De Oude te Breskens - Biervliet 36.888. De gunning werd aangehouden. Het te Liverpool gebouwde schip „Morganser" kwam verleden jaar tijdens zijn eerste reis naar Antwerpen, nabij Lievekenshoek op de Schelde in botsing met een Grieks stoomschip. Het Engelse schip liep een enorm lek op onder de waterlijn en zonk als een bak steen met kostbare lading van 2500 ton goederen. Vertegenwoor digers van Lloyd's waren unaniem van mening, dat het schip niet meer gelicht kon worden. De maatschappij, waaraan het schip toebehoorde, werd dus schadeloos gesteld en het scheepswrak bleef waar het was, het verkeer op de Schelde aanmerkelijk hinderend. Een ondernemende Belg, de heer De Smedt uit Burcht, zette het evenwel in zijn hoofd op eigen, risico te trachte# de „Morganser" weer vlot te brengen en ondanks de pessimistische voorspellingen is hij, hierin dezer dagen inderdaad geslaagd. Met een heel legertje duikers heeft De Smedt enkele maanden titanenwerk verricht. Het moeizame en gevaarlijke werk wordt intussen goed be loond, want c*m te beginnen heeft de stad Antwerpen de gehele la ding van het schip, die slechts licht door het water is bescha digd, voor een bedrag van fr. 5 millioen opgekocht. Bij weder verkoop aan particulieren bracht dit de Sinjorenstad een netto winst van fr. 15 millioen in het laatje. Behalve de genoemde fr 5 millioen ontving De Smedt nog- Gisterenochtend is het dood vonnis voltrokken aan D. Eijikel- boom, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem. Bij Ko ninklijk Besluit was afwijzend beschikt op een door hem inge diende verzoekschrift om gratie, terwijl de bijzondere raad van cassatie een door hem ingediende aanvrage om herziening van de tegen hem gewezen sententie niet ontvankelijk had verklaard. Eijkeliboom wag tijdens de be zeting ondercommandant van de landwacht te Zwolle. In deze functie had hij de dood van een groot aantal illegale werkers en onderduikers op zijn geweten. Hij mishandelde gevangenen dusdanig, dat zij dikwijls onher kenbaar in het concentratiekamp te Amersfoort aankwamen. Tien personen zijn om het leven gekomen bij een ontploffing, welke zioh heeft voorgedaan in een huis in de haven Capraia, nabij Livorno. Drie personen wer den gewond en drie andere huizen zjjn door de luchtverplaatsing met de grond gelijk gemaakt. Men vreest, dat nog andere lijken onder het puin liggen. De oor zaak van de ontploffing is onbe kend. Luchtvaartdeskundigen te Lon den vragen zich af, of de DC-6 en de York, die Zondag bij Northolt in de lucht tegen elkaar opbot sten, op dezelfde hoogte vlogen en Waarom, en of de Zweedse piloot zijn plan, naar Amsterdam terug te keren, seinde zender van de controlepost op de begane grond een nieuwe koers opgekre gen te hebben. Mlen verwacht, dat Lord Pakenham, de Engelse Minister van Luchtvaart, niet op liet pinde van de voorlopige on derzoekingen zal wachten, alvo rens te beslissen, of deze kwestie aan een militair hof van onder zoek in handen moet worden ge- geven. De Minister van Buitenlandse Zaken van Portugal heeft mede gedeeld, dat 't protocol en de lijs- j ten voor de in- en uitvoer, welke behoren bij het 1 Maart 1946 ge sloten handelsverdrag tussen Ne derland en Portugal, 3 Juli j.l. zijn geparafeerd, teneinde de goede- renruil tussen beide landen tot uitvoer te brengen. Voor wat de uitvoer van Por tugal betreft, heeft het verdrag voornamelijk betrekking op wij nen, hout, kurk, vilt, weefsels, hui den, mineralen, lei en koloniale producten, zoals was, maniok, ca cao, koffie en aadnoten. Nederland zal van zijn kant voornamelijk chemische en phar- maceutische artikelen leveren, als mede minerale olieën, verfstoffen, vernis, electrische apparaten, landbouwwerktuigen, motoren, aardappelen, meubel-bekledings- stof, textiel, papierwaren, sigaren en ijzerwaren. De Nederlandse handelsmissie welke belast was met de onder handeling over de hernieuwing van het NederlandsPortugese verdrag, heeft Maandag Lissabon verlaten. maals 5 millioen omdat hij de (Schelde van het gevaarlijke wrak had bevrijd. De Engelse rederij, aan wie het schip had toebehoord, bood De Smedt voor de „Morganser" fr. 40 millioen, doch De Smedt wenst eigenaar te blijven van een schip, dat hem na héfetel zeker meer zal opleveren. Binnenkort zal het schip, dat ter plaatse gedicht is, gepavpi- seerd naar Burcht worden ge sleept. De Berging van dit door- deskundigen opgegeven sohip heeft in scheepvaartkringen heel wat opzien gebaard. De Smedt heeft uit Engeland het verzoek ontvan gen een rapport oljr te stellen over zijn prestatie. Bij de vele scholen die de laatste week voor de grote vacantie het zo zeer geliefde schoolreisje on dernemen, ibleef ook de „Werk plaats" te Bilthoven, waarop de Prinsesjes het lager onderwijs volgen, niet achter. Zo trok gis- terenmprgen een 50-tal kinderen uit de lagere klassen per autobus van Bilthoven naar Rhenen, waar het bekende Ouwehands Dieren park op de Grehbeberg werd be zocht. Tot dit gezélschap olijke kleuters behoorde ook Prinses j Margriet. Alle afdelingen werden bezocht en met echt kinderlijke aandacht werd het dierenleven aanschouwd. De speeltuin en uit zichttoren werden al evenmin ver geten. Tezamen met sohoolkin- i deren uit verschillende andere richtingen van 't land werd in een der zalen van ret park-restaurant door de peuters het meegebrachte 12-uurtje verorberd. AANVARING TEN ZUIDEN VAN GROENLAND. Het Zweedse gchip „Ella" (2076 ton) dat Maandagavond ten Zuid- Westen van Groenland in aan varing was gekomen met de Noorse stoomboot „Beljeanne" (7843 ton), doch volgens berich ten van de Amerikaanse kust wacht evenals het Noorse schip weer verder op weg was gegaan naar New Poundland, heeft gis teren in een dringende radiobood schap om medische hulp verzocht. De „Nieuw Amsterdam" heeft aan de oproep gehoor gegeven en bevindt zich op weg naar de „Ella". „De Nieuw Amsterdam" heeft later een radio-boodschap uitge zonden, dat het de „Ella" heeft ontmoet en een lid van de be manning van het schip, die bij de aanvaring ernstig gewond was geraakt, aan boord heeft geno men. De „Nieuw Amsterdam" zal hem te Southampton aan land zetten. Stemgerechtigde militairen, die, nog buiten Nederland vertoevend, niet in staat zijn geweest een vol macht tot stemmen af te geven, daar zij vóór de uitreiking dezer volmachten zijn gerepatrieerd, kunnen toch aian de verkiezing voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal deelnemen, indien zij op 31 Dec. 1947 in enig bevol kingsregister in Nederland waren opgenomen. In de meeste geval len is dit zo, aangezien militairen, die hun dienst buiten Nederland vervullen, ingeschreven blijven in het (bevolkingsregister van de plaats hunner inwoning. Voor zo ver deze militairen nog geen per soonlijke oproeping voor de stem ming in Nederland hebben ontvan gen, dienen zij zich alsnog ten spoedigste te wenden tot de secre taris der gemeente in welker be volkingsregister zij op 31 Dec. '47 waren opgenomen, ter verkrijging van bovenbedoelde oproeping. Volgens door het hoofdkwar tier der Griekse regeringstroepen ontvangen berichten hebben de regeringstroepen verdere succes sen gehoekt bij hun aanvallen op versterkingen der guerillatroepen in het Grammos-gebergte. Er was een wijde breuk geslagen in de eerste verdedigingslinies bij de belangrijkste top van de Voion- keten. De regeringstroepen had den een dorp ten Noord-Westen van Grevena ingenomen, aldus de berichten. De bond van zeelieden te Mar seille heeft beslotenalle beman ningen van schepen die op Noord- Afrikaanse havens varen, te laten staken ter ondersteuning van de staking, die sinds verleden week uitgebroken is op schepen van de „Compagnie Generale Transatlan- tique". Alle verbindingen met Noord- Afrika zullen worden verbroken, aldus de bond, totdat de eisen der bemanningen tot betere lonen en levensomstandigheden zijn inge willigd. Aan andere Franse ha vens, die met Noord-Afrika con tact hebben, is verzocht zich bij de staking aan te sluiten. De Atheense correspondent van het Turkse blad „Vatan'' be richt, dat het hoofd van de Turk se generale staf, Omurtak, met Griekse leiders onderhandelingen heeft gevoerd, die niet alleen een miitair doch ook een politiek ka rakter droegen. Volgens het blad „Cumhuriet" had, Generaal Omurtak bij aan komst te Istenbul uit Athene een ontmoeting met de Amerikaanse Admiraal Sherman. ERNSTIGE VEESMOKKEL. De Belgische douane is een zeer omvangrijke veesmokkel op het spoor gekomen, waarvan de dra den in Weert bijeenkomen. Vol gens de voorlopige indrukken bij het eerste onderzoek zouden ook douanebeambten in het geval be trokken zijn. Er wordt gesproken van een totaal aantal van 15-0 uit Nederland naar België gesmok kelde koeien. De zaak is voor on derzoek in handen van de contro ledienst der Belgische doua HET HUWELIJK VAN DE DAG. Gistermorgen werd te Oostzaan het huwelijk voltrokken tussen de 91-jarige Tjerk Veen en de 74- lenites tellende Joikje Mulder. VUURPEIL VEROORZAAKTE BRAND. Maandagavond om elf uur 13 een grote schuur, toebehoren Je aan de Wed. Levink te Lonneker (Ov.) afgebrand. De brand werd veroorzaakt door een vuurpijl, die afgeschoten was tijdens het mu ziekstuk „de slag bij Waterloo", dat in Lonneker uitgevoerd werd. Het dak van de schuur vatte on middellijk vlam en de brandweer kon niet beletten, dat de schuur tot de grond toe afbrandde. FRAUDULEUS® SLACTINGEN. De C.C.D. uit Waalwijk is te Drunen een groot aantal fraudu leuze slachtingen op het spoor ge komen. Verscheidene slagers werden gearresteerd en in het Huis van bewaring te Den Bosch opgesloten. Zaterdagnacht is in de gemeen te Mierlo een vechtpartij voorge vallen, tengevolge waarvan de 54- jarige P. J. Ft., met messteken werd gedood. Het slachtoffer begaf zich, waarschijnlijk voor een onderhoud, naar de fabriek van De Haas, waar hij zekere M. K. ontmoette. Eir schijnt hier een woordenwisse ling te zijn ontstaan, die op een vechtpartij uitliep. R. werd hier bij door messteken ernstig ge wond. De dader meldde zich on middellijk bij de politie. Toen deze en een geneeskundige hulp aanwezig waren, bleek R. reeds te zijn overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. De dader is op- gesloten en de politie van M erio heeft de zaak in onderzoek. VOETBAL. Uitslagen Competitie Ring „Jonge Kracht" v/h C.J.M.V. Terneuzen I—Terneuzen II 30 SasTemeuzen 01 AxelTerneuzen H 016 Terneuzen IIZaamslag 14 Kloositer- Sluiskil, geen opg. ontv. SasHoek 08 De stand is thans: Tern. I 3 3 0 0 6 25—2 Hoek 3 3 0 0 6 142 Sluiskil 1 1 0 0 2 10—1 Tem. II 3 1 0 2 2 2—7 Driew. 3 1 0 2 2 49 Axel 3 1 0 2 2 5—18 Zaamslag 3 1 0 2 2 717 Sas 3 0 0 3 0 1—12 Kl'zande 0 0 0 0 0 DUIVENSPORT. Prijsvlucht uit Breteuil 'gehouden op 4 Juli. Afstand 216 km. Los om 7.06 bij W. wind. 103 Oude duiven. Snelheid eer ste duif 1425 meter. 1 E. Snoeck; 2, 7 en 14 P. Riemens; 3 C. de Rajcke; 4 A. Faas; 5 Gebr. Van Kerkvoort; 6 en 13 C. v. d. Bulck Zoon; 8 10 en 11 Jac. Hofman; 9 Jac Wisse; 12 J. den Exter; 45 A. van Fraeijenhove. 73 Jonge duiven. Snelheid eer ste duif 1413 meter. 1 en 15 L. Breepoel; 2 P. Rie mens; 3. A. van Fraeijenhove; 4 en 14 M. Soomers; 5 F. van tHecke; 6 A. Vereeoke; 7, 10 en 13 C. de Rijcke; 8 G. Minnik; 9 F. Faas; 11 Jac. Wisse; 12 J. den Exter. DE RONDE VAN FRANKRIJK. Nederl.-Luxemburgse ploeg telt nog maar 7 renners- Uit Biarritz meldt de speciale verslaggever van het A.N.P.: De wedstrijdcommissarissen van de Ronde hébben Dinsdag beslo ten, dat de renners Bakker (Ned.) 'en Ackermann (Lux.), die Maan dag met een achterstand van meer dan 10 op de winnaar van de étappe binnenkwamen, uitgescha keld blijven van verdere deelne- (ming. Dit is in overeenstemming met de wedstrijd-reglementen, waar van echter in bijzondere omstan digheden kan worden afgeweken. Commissarissen hebben hiervoor geen termen aanwezig geacht. Voorts is Pauwels (Ned.) als laatste van het algemeen klasse- Inent, wederom conform de re glementen, eveneens uitgescha keld, zodat de Ned.-Luxemburgse ploeg op één dag 3 man is kwijt geraakt. Voor de zevende étappe Biaritz-Lourdes, die heden wordt gereden, blijven nog 99 renners gekwalificeerd. ran| Fe uiiiiidt.1 IC E i 31 C Ei IV eti tp.nl iu.u'I Zll!

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3