IIII J I I I 1 I I ZIJ LEVERDEN BETONIJZER ZWARTE VOS Uw Heineken's UIT DE PROVINCIE Wat brengt de Radio? i I I fl r '3 h r I I - £1 - I I Lti voor de wederopbouw Twee oplichters gearresteerd De Meneer De Belgische buitenlandse handel Woelen en Wentelen van Rheuma- tische pijn - Heel de lange nacht... xvn. ■p i I •i c V Op zijn naamkaartje stond in sierlijke letters „industrieel" ge drukt. In werkelijkheid echter was de 35-jarige aannemer en voormalige bunkerbouwer W. een oplichter. Samen met zijn com pagnon Mr. H. is hij dezer dagen door de Amsterdamse recherche gearresteerd wegens oplichting en verduistering van 60.000. W. leefde tijdens de oorlog in Par en verdiende grof geld als bunkerbouwer voor de Duitsers. Np. de oorlog bezat hij meer dan 1.000.000. Zijn toenmalige com pagnon werd na de bevrijding in Nederland veroordeeld doch W. die het raadzamer achtte voor- loom buiten schot te blijven, bleef in Parijs tot de eerste storm ge luwd was en keerde toen plat zak - - naar Nederland terug. Fier droeg hij de medal of freedom en hij had ook papieren die uitwezen, dat hij gerechtigd was deze Amerikaanse onder scheiding te dragen. In Neder land deed hij zich voor als sales manager van de z g. War sup plies liquidation Ltd., een com binatie van Amerikaanse bankiers die de goederen uit alle leger- dumps hadden opgekocht. Een zekere Mr. Lewis z,ou van deze onderneming de grote man in Europa zijn en hij had, zoals W. vertelde, aan hem volmachten verleend om goederen uit dumps te leveren. W. bocd van alles aan: o.m. auto's, camera's en bouwmate rialen en hij had succes. Zijn fan tastische verhalen leken zeer aan nemelijk en hleef er nog 'n restje twijfel over, dan verdween ook dit door zijn vertrouwen wek kend optreden. Verschillende gro te firma's liepen er in. Zij bestel den voor ruim 60.000 bij W. Bij een pas afgestudeerde ad vocaat, Mr. Hliet W. de con tracten opmaken. Men kwam overeen, dat W. de gevraagde goederen uit legerdumps Zou leveren. De koopsom moesten de lappers vooruit aan Mr H. beta len. Deze hield bet geld onder zijn berusting tot W. de goederen geleverd had. Dat was de afspraak. De ko pers en ook Mr. H., die niet van het begin af geweten heeft, wel ke weg W. zou gaan, hadden er het volste vertrouwen in. De moeilijkheden begonnen eerst toen W. aan Mr II. vroeg hem wat van het geld te geven, zogenaamd om de invoerrechten van gekoch te goederen te betalen. Mr. H. stemde toe en is blijven toestem men, steeds als W. om voorschot ten vroeg Toen Mr. H. eenmaal inzag hoe de zalken stonden durfde hij niet meer terug. Veel gemak hadden de heren van een contract, dat zij met het .Ministerie van Weder,ophouw had tt-rr gesloten. De ambtenaren vertrouwden hen niet helemaal doch meenden het er op te moe ten wagen. W. zou 10.060 ton betonijzer leveren. Ditmaal ech ter werd de koopsom niet vooruit gestort en ook was het contract zer zorgvuldig geformuleerd. W. liet van dit contract een aantal lichtdrukken maken en toonde deze bij voorkomende gelegen heden aan nog twijfelende slacht offers. In November 1947 werd beslo ten. dat een ambtenaar van de wederopbouw met Mr. W. en Mr. H. naar Frankrijk zou gaan om het betonijzer te bekijken. De ambtenaar had door verschillende besprekingen met W. argwaan tegen hem opgevat. Toen hij over zijn vermoedens met de Amster damse recherche sprak, werd hem verteld, dat de politie van alles op de hoogte was, maar nog niets kon ondernemen omdat er eensit sprake van verduistering kon zijn als na de leveringster- Door l C. B. BOOTH. 43} (Nadruk verboden) Ik wist wel, dat er met die huisknecht iets niet helemaal in orde was," riep mevrouw n.ast- man uit. Enhoe staat het met die drievingerige man, sheriff? En met die deur, die Bob heeft horen dichtsmakken?" „Hé?" gromde de sheriff. „Ik denk wel, dat we alles, wat we over die drievingerige man weten willen, te horen zullen krijgen, als Jaggers er slechts mee op de proppen komt. Kom, Jagger-i, vooruit; we zullen eerst naar de gevangenis gaan." En zonder verdere omslag greep de sheriff zijn gevangene bij de arm en duwde hem de deur uit. Even later sloeg de motor van de versleten auto aan en reed de she riff met zijn wagen in de richting van de gevangenis van Shoreham. Bakerville bemerkte wel, dat Tommy zijn aandacht wilde trek ken en met zijn hoofd in de rich ting van de trap wenkte, maar Paul Grimshaw hield hem terug. mijnen de goederen uitbleven en het geld verdwenen was. Bij de meeste contracten was de leve ringstermijn nog niet overschre den. In overleg met de politie be sloot Ir. J. toch te gaan. Voor alle zekerheid nam hij nog een collega mee. Deze kreeg in Brus sel waar de ambtenaren W. en Mr. H. troffen, een hevige aan val van niersteen en kon de reis niet voortzetten. 22 November kwam het gezel schap in Parijs aan. Ir. J. trok met Mr. H. langs verschillende dumps o.a. die van Juvincourt en Chaons op zoek naar betonijzer maar zij vonden niets. Toen dit spelletje Ir. J. ging vervelen zei hij W. wat hij van hem dacht. Deze trok zich daar echter niets van aan en vertelde met grote voldoening dat hij eens in Am sterdam geld :had losgekregen van enkele Nederlandse zakenlieden die hij voorgespiegeld had dat de Eifeltoren in Parijs zou worden gesloopt en hij het ijzer daarvan als schroot gekocht had. Ir. J. begaf zich naar het Ne- 'öerlandse consulaat te Parijs. Daar bleek W. ook geen onbeken de te zijn Men zocht hem omdat hij het geld dat hij naar een Jood se familie in Nederland zou bren gen, verduisterd had. Tenslotte is een rechercheur van de fiscale recherche er toe overgegaan W. in een café te Parijs te arresteren. De ambtenaar Ir. J. begaf zich weer naar Nederland. W. ecbter zag kans om weer uit handen der justitie te komen en trok met Mr. H. naar de Ri- vièra. Da handel daar bleek maar matig te zij.n en al spoedig bega ven de heren zich naar ZwitserF land, waar zij hun vriendinnen ontmoetten. Van Zwitserland trokken zij naar Italië, waar hun o.a. in Milaan lange tijd in hotels crediet verleend werd door hun contract met het Ministerie van Wederopbouw te tonen. In Rome liepen zij tegen de lamp. Wegens oplichting werden W. en zijn vriendin tot een maand gevange nisstraf veroordeeld. Mr. H. kwam vroeger vrij. Toen zij na allerlei wederwaar digheden eindelijk weer in Neder land terug waren werden beiden gearresteerd. Van de 60.000 was reeds lang niets meer over. (Ingez. Med De Belgische invoer uit Ameri ka geeft ten opzichte van verle den jaar een aanmerkelijke daling te zien. Terwijl deze in October van 1947 nog fr. 2,345 milliard be droeg, is deze 'n Mei van dit jaar teruggelopen tot fr. 1,084 milliard. Tegelijkertijd is de uitvoer naar de Ver. Stateli, die October 1947 een waarde had van fr. 401 mil- lioc-n, in Mei van dit jaar gedaald tot 317 millioen, na in Maart een laagtepunt van fr. 200 millioen te hebben bereikt. Het nadelig saldo tussen invoer en uitvoer in de handel met Ame- ka was in de maand Mei fr. 371 millioen tegen niet minder dan fr. 1,944 milliard in October 1947 en fr. 2.734 milliard in December 1947. In de handel met Engeland vertoont de invoer een stijging tot fr. 858 millioen in Mei tegen 795 millioen in April en fr. 585 mil lioen in Januari van dit jaar. De export verminderde sterk: fr. 487 millioen in Mei tegenover fr. 510 millioen in April en fr 578 mil lioen in Januari van dit jaar. Wederom woedt te Shanghai een wervelstorm, gepaard gaande met geweldige regens.. Verschei dene huizen zijn ingestort. In de haven zijn 4 schepen gezonken. Tien personen verdronken. Het gehele zeevaart- en luchtverkeer is onderbroken. OPHEFFING REWARINGS- KAMP DOMBURG. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen met ingang van 19 Juli het bewaringskamp te Domburg op te heffen. De bewoners zullen worden af gevoerd naar de kampen te Vught, Sleeuiwijk en Woensdrecht. CENTRALE LANDBOUW ONDERLINGE. Op 2 Juli 1948 werd te Goes in „De' Prins van Oranje" onder voorzitterschap van de heer Ir. W. Kakebeeke te Rilland, de jaar lijkse algemene ledenvergadering gehouden van de afd. Zeeland van de Centrale Landbouw-Onderlinge. Aan het ter vergadering uitge brachte verslag over het boekjaar 1947 ontlenen wij het volgende: Het aantal leden liep in 1947 te rug van 3261 tot 3149. Deze da ling van het ledental is in hoofd zaak het gevolg van het feit, dat een aantal leden werd afgevoerd wegens staking van het bedrijf. Door de leden werd in dit jaar ƒ12.071.494,verloond (vorig jaar 11 444.188, In 1947 werd aangifte gedaan van 1030 ongevallen, waarvan 952 als bedrijfsongeval in behandeling werden genomen. Voor 1946 waren deze getallen resp. 1069 en 976. Het verslag en financieel over zicht werden goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heren Iz. W. Kake beeke te Rilland, M. C. Linden- bergh te Wemeldinge en C. M. Zeyler te Oosterland. Tot plv. leden werden herbe noemd de heren: W. A. Mol te Ovezande, J. Burger Fzn te We meldinge en C. J. v. Schelven te Brouwershaven. Ter vergadering werden de he ren P. Scheele te Kapelle, Aug. Borm Bruggemans te Graauw en G. D. v. d. Bosshe te Oostburg, die gedurende 25 .jaar in een plaatselijke ongevallen-commissie hun medewerking aan de C.L O. hebben verleend, gehuldigd. Zij ontvingen een oorkonde met herinneringsmedaille. AXEL. V<erkiezingsrede Oud-Minister Mr. J. A- de Wilde. Voor een talrijk gehoor trad Maandagavond in het geibouw der Geref. Kerk in de Kerkdreef al hier op Mr. J. A. de Wilde, oud minister yan Binnenlandse Zaken en» van Financiën te 's Graven- hage. Deize vergadering stond onder presidium van de heer W. A. den Boggende, die allereerst liet zingen van Ps. 99 1, waar na hij een gedeelte voorlas uit Efeze 6 en vervolgens na een korte inleiding het woord gaf aan „Mijnheer Bakerville, u bent de tective," zei hij ernstig, „en daar om zou ik graag weten, of u met de handelwijze van de sheriff kunt instemmen." „Dat weet ik zo zeker nog met, meneer Grimshaw," antwoordde J. B. „Ik kan op die vraag geen beter antwoord geven, dan door te zeggen, dat ik nooit over een ge val tevreden ben, voordat ik alle bewijzen duidelijk in mijn bezit heb. Ik weet niet, of er pas een begin aan dit geheimzinnige ge val is gekomen, of dat de oplos sing reeds gevonden is." „Hebt u diie cliché's nog gevon den?" ,J7een, die zijn in het bureau van uw oom niet te vinden en toch lagen ze daar achter slot. De lade was wèl gesloten, maar de clichés en het papier zijn ver dwenen. Ik zal echter de zaak niet opgeven, vóórdat ik ze ge vonden heb." „Totdat u getracht hebt, ze te vinden." Tot dat ik ze gevonden heb, herhaalde J. B. met rustige be slistheid. „Als iemand hier in huig ze weggenomen heeft, dan kunnen ze niet ver weg zijn en dan zal ik ze zeker vinden ook." „Ja, als iemand hier in huis ze weggenomen heeft," stribbelde Paul nog tegen. ..Maar dat klinkt vrij onzinnig, vindt u zelf niet? Wat zou iemand een misdadi ger dan uitgezonderd aan die dingen hebben?" J. B. glimlachte raadselachtig. „Ik kan me toch wel omstandig heden voorstellen, waaronder ze ook voor anderen van belang zou den kunnen zijn," antwoordde hij „maar, in dit geval staat het vast, dat Jaggers heeft toege geven, een misdadiger te zijn of geweest te zijn; het bezit van twee dergelijke clichés, waarmee vijftigdollar-biljetten nagemaakt kunnen worden, lean toch wel ais een grote verleiding voor iemand met een zwak karakter worden beschouwd. En dan, ze kunnen ook nog om een andere reden weggenomen zijn, dan om vals geld mee te maken." „Maar wat voor een andere re den zou dat dan wel kunnen zijn vroeg Paul, zijn wenkbrauwen vragend optrekkend. „Wel een ander Soort namaak," was het antwoord. „Het namaken namelijk van bewijzen tegen een onschuldige. Maar ik moet mijn tijd niet verbeuzelen mjet het ma de spreker. Mr. De Wilde begon met in het midden der vergadering te stellen de vraag of wij ons allen wel vol doende rekenschap geven van het gewicht der stembus van 7 Juli, die over niets meer of minder zal 'beslissen dan of wij een 4de of 5de plaats in de ranglijst der vol keren zullen krijgen. Hij zal ove rigens, overtuigd als hij is, dat elk na de bevrijding opgetreden ministerie fouten zou gemaakt hejbiben, een milde maatstaf aan leggen voor zijn kritiek al heeft hij grote grieven aan het feit dat zowel dit Kabinet als dat van Schermerhorn koers zetten in ab soluut verkeerde richting. Hij bespreekt allereerst de bui tenlandse politiek en verwijst naar pl.m. 40 jaren geleden toen wij ons in een verkiezingsverga dering niet zouden hebben ge waagd ons daarmee te bemoeien. Een tijd van eeuwen waren het de grote koloniale rijken die de wereldmacht feitelijk in han den hadden en Londen was lang de hoofdstad der wereld, hetgeen thans niet meer het geval is. 'Het land van de dollar, de Ver. Staten aan de ene en het land van het Bolsjewisme van de terreur en dictatuur zijn nu de beide machten waartussen wij zullen moeten kie zen en het is niet twijfelachtig dat onze keuze het Westen zal be horen te zijn, omdat in weerwil van alle fouten die het aankleven toch altijd de staatkunde van Amerika een sterke uitslag heeft behouden van de Calvinistische grondleggers, wier beginselen nog altijd richtsnoer zijn gebleven. Van Amerika is voor ons in elk geval nooit te verwachten een vrij heidsbeperking, waardoor* wij als Anti-Rev. b.v. niét meer zouden mogen vergaderen. Spreker stelt nu de humanisti sche ideën die uitgaan van de ge dachte dat de mens van nature goed is in het licht tegenover de beginselen belichaamd in de Schrift. omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van. dat geradbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de mini male dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige wer king al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruchen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn, Uw stramheid en ongemak. Een heer lijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheü- matische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med ken van veronderstellingen en theoriën, mijnheer Grimshaw; we hebben feiten nodig... vaststaan de, nuchtere feiten." Van de derde trede der trap .stond Tommy OliVer ongeduldig rear hem te wenken. Het eerste motief. Met uitzondering van het dode lichaam naast het bureau bevon den J. B. en Tommy zich alleen in de werkkamer. Niemand had een poging gedaan, hen te volgen en dat was precies, wat ze ver langden. J. B. keek Tommy recht in zijn sproetige gezicht, in de vaste overtuiging, dat zijn hoofd vol vermoedens zat en dat zijn ogen in de laatste uren veel ge zien en niets gemist hadden. „Nu onze gewichtige sheriff met zijn gevangene van de baan is, hebben we misschien kans, wat diePer °P de zaak in te gaan en onze theorieën wat vrijier uit te spinnen. Jij hebt natuurlijk al een theorie gevormd, net "als al tijd. Kom er eens mee voor cbe dag, jochie!" „Het ligt er maar aan, wat u een theorie noemt," antwoordde DONDERDAG 18 JULI. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidvit.; 10.35 Gram ll.oó Orgelconcert; 11.45 Herinnerin gen; 12.00 The Avroleans; 12.33 In 't spionnetje; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest: 14.00 Oude herinneringen14.15 Soiis- tenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoscoop17.20 Welk dier deze week; 17.30 Rhythmi- sche muz 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Kinderkoor; 18.50 Receptie; 19.15 Carillon muz.; 19.30 Harmoniemuziek; 20.00 Nieuws; 8.15 Radio Philh. Orkest; 21.25 Een baanbreker in aether- land; 22.10 Mannenzangver.2S.30 Lys Gauty; 23.00 Nieuws; 2315 Gram. HILVERSUM I: 800 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 9.46 Schoolradio; 10.CO'Gram.; 10.15 Morgendienst: 10.45 Grs.m.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.03 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.00 Koorzang; 14.30 Gram.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Omroeporkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Piano; 16.50 Radio Jéugdjournaal; 17.15 Nat Schoolzang'wedstrijd18.15 Land en Tuinb.; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws; 19.15 Leger des Heils; '19.25 Waar gaat de sol daat naar toe; 19.45 R.V.D.; 29.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 In de Poort der Academie; 21.20 Gr.; 21.30 Openluchtconcert; 22.15 Vaart der Volken; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Gedurende de Zomermaanden geen uitzendingen van het „Radio-landbouw kwartier". Evenals het vorige jaar heeft de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening voor 1948 besloten, In verband met de drukke werkzaamheden ten plat teland,e In de komende weken de radiouitzendingen in het z.g. „Landbouwkwartiertje" op Maan dagavond tot eind Augustus te staken. De laatste uitzending van dit seizoen had plaats op 30 Juni j.l. Hoe ontnuchterend is voor ons, die zolang onder de toonaangeven de naties stonden en nog geen 30 jaar geleden met een Jhr. Van Karnebeek als Voorzitter v. d. Volkenbond in de leidende groep stonden nu de ontwikkeling der Europese, staatkunde geweest. Sinds Dr. H. Colijn op de wereld conferentie van 1930 het waar woord uitsprak dat de klok op 5 minuten voor 12 stond, is wel dui delijk gebleken dat de „libertijnse" invloed van steeds maar toegeven en immer maar prijsgeven funest is geweest voor ons land waar de golf van humanisme zijn invloed' zo sterk openbaart. Zo is het ook gesteld in de In dische kwestie. Ook daarin zijn we door de feiten jammerlijk ach ter gesteld, sedert Japan, toen nog niet militair verslagen, zelfs na zijn capitulatie nog heeft weten te bewerken dat op Java een „repoebliek Indonesia" onder Soekarno en Sjahrir kon worden gesticht. Welk een lijdensweg zijn wij in dezen gegaan door de funeste po litiek van een Schermerhorn c.s. die middels de Comm.-Generaal en Lingadjatti-verdrag leidde tot defacto-erkenning en plaatsing op een voetstuk. Voor ons anti- rev. is er geen republikeinse sou- vereiniteit doch mogen we in In- dië slechts H. M. de Koningin als draagster daarvan erkennen. Hij neemt een sterk veroordelende houding aan t.o.v. het eigen machtig optreden dezer Regering die de Kamer steeds voor voldon gen feiten plaatste, zodat we al tijd achter de feiten aanhollen, Tommy. „Het is een verwarde boel, dat gtaat vast. Ik zou één ding graag weten. Denkt u heus, dat Jaggers de schuldige is, of was het maar een list van u, om hem op een dwaalspoor te bren gt Je sheriff dan altijd." Bakerville glimlachte heel even tjes. „Ik wil wel toegeven, dat er naar mijn idee maar één manier was, om sheriff Edwards te be vredigen en... en dat was hem een leans te geven, die handboeien, die in zijn zakken brandden, te gebruiken. Hij wilde een arres tatie doen en ik zag een kans om hem daar mee blij te maken. Het is beter gelukt, dan ik had dur ven verwachten. Ik had niet ge dacht, dat Jaggers zo gauw het cachot in zou gaan. Daarmee heeft hij me eigenlijk wel een beetje verrast." '„Wil dat zeggen dat naar uw mening, de sheriff de verkeerde man geknipt heeft?" „Daar ben ik zelf benieuwd naar", antwoordde J. B. „In elk geval valt op Jaggers tot nu toe de meeste verdenking. Strawm is vermoord met het pistool van1 Jaggers en de man heeft geen' blanco strafregister." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2