3 Toog da gj .van de Z. L. M. UIT DE PROVINCIE ZWARTE CALVÉ s Cr awoZ rüets (roven Portverlaging voor geschenkenpakketten uit de k Verenigde Staten. Ce C. C. D. in Mei 1948 Geen zendtijd-vergoeding aan de heer Weiter 5TFM PUDDING Zet België de visinvoerstop? Nabij Brussel stort Italiaans vliegtuig neer TWEEDE KAMER (Vervolg van pag. 1, 5e kolom) De heer Van der Goes van Na- ters (Arb.) bestrijdt het betoog van de heer Haken. De commu nistische houding acht hij on- en anti-socialistisch. De heer Hoogcarspel (CP.N.) betoogt, dat Europa nooit door de Marshallhulp uit de nood zal komen, maar practisch een Ame rikaanse vazalstaat zal worden. De Minister van Buitenlandse Zaken, de heer Van Boetzelaer van Oosterhout, zegt, dat naast het vijfmogendhedenpact 't thans aan de orde zijnde verdrag de be langrijkste plaats inneemt in de Europese samenwerking. De Minister van Economische Zaken, de heer «Van den Brink, zegt van mening te zijn, dat de grote economische vraagstukken slechts langs intenationale weg tot oplossing zijn te brengen. In het verdrag moet men niet zien en belijdenis van een bepaald economisch stelsel. In antwoord op de vraag wat er nu gaat gebeuren zegt de Mi nister, dat z.i. aanvankelijk alle energie erop gericht moet zijn om het economisch hulpprogram met vereende krachten met suc ces uit te voeren. De Minister van Financiën, de heer Lieftinck, geeft nog te ken nen. dat de valuatie door het ver drag niet te vrezen zal zijn. Het wetsontwerp wordt daarna z.h.s. goedgekeurd met aanteke ning, dat de leden der C.P.N. ge acht willen worden te hebben te gengestemd. De herstelbetalingen. In de Tweede Kamer is gisteren aan de orde gekotnen het wets ontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst betreffende de van Duitsland te ontvangen herstelbe talingen, de instelling van een Intergeallieerde organisatie voor herstelbetalingen en de teruggave van monetair, goud, door Neder land te Parijs ondertekend op 14 Januari 1946, nader aangevuld bij protocol, door Nederland te Brussel ondertekend op 15 Maart 1948, en van de overeenkomst be treffende onderling strijdige aan spraken op buiten Duitsland ge legen Duitse bezittingen, door Ne derland te Brussel ondertekend op 5 December 1947. Nadat enkele sprekers hierover het woord hadden gevoerd, deelde de Minister van Financiën, Mr. Lieftinök, mede, dat de betalin gen voor de groenteleveringen zeer onbevredigend zijn, maar hij is van oordeel, dat men deze kwes tie niet moet koppelen aan de kwestie der herstelbetalingen. De Minister deelt tenslotte mede, dat hij voor hij naar deze vergadering ging, bericht ontving van de commissie voor het terug gevonden goud, dat we kunnen rekenen op een nieuwe teruggave van 90 millioen na de 100 millioen van verleden jaar. De Minister van Buitenlandse Zaken, de heer Van Boetzelaer van Oosterhout, verklaart nog dat de Regering ten aanzien van de grenscorrectie haar standpunt handhaaft, zoals* het op de Lon- dense conferentie is ingenomen. Het wetsontwerp wordt daarna zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De Zeeuwsche Landbouw Maat schappij heeft Woensdag te Kort- gene een toogdag gehouden. De Hoofdinspecteur van de sociaal economische afdeling van de dienst der Noordoostpolderwerken Ir. A. P. Minderhoud, hield een redevoering, waarin hij mede deelde, dat in verband met de stagnatie van de woningbouw niet vóór November 1949 of be gin 1J350 gronden in de Noord oostpolder aan Walcherse boeren kunnen worden uitgegeven. In eerste instantie krijgen zij 45 be drijven. Het lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heer C. Philipse drong er op aan, dat de Walcherse boeren in staat zullen worden gesteld op korte termijn voor eigen risico in de polder gronden te ontginnen en dat leeg komende /werkkampen naar de NOORS STOOMSCHIP OP DE ZEEWERING BIJ WEST- KAPF.I.I.E GESTOTEN. Het Noorse s.s Jupiter" van de rederij Bergenske in Bergen (Noorwegen), metende 2471 ton, komende van Antwerpen, is gis ternacht op de zeewering van West'kapelle gestoten. De Jupiter" is door de sleep boot ,,Adriaan Letzer" in de ha ven van Vlissingen gesleept. Het schip maaJkte water. Nader wordt gemeld dat het sohip ernstige schade aan de Voorsteven heeft gekregen. In de voorsteven waren de derde klas- passagiersslaapplaatsen aange bracht. Deze slaapplaatsen zijn vernield. Een passagier Werd ge wond. NIEUWE OESTERPERCELEN. Een achttal pachters van nieu we visserijpercelen op de Veer mansplaat 'in de Grevelingen, de percelen die in April j.L door het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen aan de mossel kwekers in cultuur zijn gegeven, gaan op hun percelen een proef nemen met oestercultuur. Schel- Men verwacht een belangrijke toeneming van de verzending van geschenkpalkketten, die naar per sonen in bepaalde Europeese lan den, o.a. Nederland, België en Luxemburg, worden verzonden, als gevolg van een Dinsdag be kend gemaakte verlaging van de tarieven voor het internationale postpakkettenvervoer voor derge lijke zendingen. De administrateur voor de hulpverlening aan Europa Paul Hoffman, heeft n.l. medege deeld, dat met ingang van 6 Juli 1948 een verlaging van 4 dollar cents per pond voor dergelijk postpakkettenvervoer van kracht zal worden. De inhoud der pak ketten* moet beperkt blijven tot zzm relief-artikelen, waaronder vallen niet aan bederf onderhevig voedsel, kleding, fournituren, schoenen, materiaal voor schoen reparatie, per post vervoerbare genees, en verbandmidelen en ge reedschappen. De pakketten moe ten duidelijk het opschrift dragen U S.A. gift pareet en de gebruike- kelijke douaneverklaring moet er aan gehecht zijn. ten in Mei 1948 in totaal 6631 pro-cessen-verbaal op. Hierbij wa ren 9059 verdachten betrokken, van wie er 275 in verzekerde be waring werden gesteld. Bij de Officier van Justitie wer- I Door JT)e j C. B. BOOTH. 39j (Nadruk verboden'.) Sheriff Edwards wilde eigenlijk nop tegenstribbelen en, hoewel hij zich erbij neerlegde, deed hij dit toch niet gewillig. „Vooruit dan maar, gromde hij nors, ,,ik geloof, dat we dan wel samen kunnen gaan werken, meneer... Hoe wos uw na.<nn ook weer „Bakerville," antwoordde J. B. „Èn u zult wel bemerken, dat ik niet van zins ben, op uw gezag enige inbreuk te maken. Als ik u helpen kan, dit geval volkomen tot klaarheid te brengen, dan moogt u met alle eer daarvan gaan' strijken. Ik ben er ambte lijk niet in betrokken, behalve dan wat die cliché' s betreft. En nu we het daarover eens zijn, laten we dat pistool gaan bekij ken. Voorzichtig, man! Pak het bij 'de loop vaat." Tommy Oliver kwam een stap den 3638 processen-verbaal inge zonden, 5269 bij de ambtenaar voor de Tuchtrechtspraak, terwijl 512 processen-verbaal bij andere justitiële instanties werden inge diend. De meeste overtredingen wer den begaan op het gebied van de akkerbouwproducten, n.l. 3214. Hierna volgden de fraudes op het gebied van vee en vlees (1560), terwijl op zuivelgebied 1158 per sonen een overtreding hadden be gaan. In 1055 gevallen werd tot inbeslagneming van goederen overgegaan. In beslag genomen werden o.m. 58.190 kg granen, za den en p^ilwuchten, 5365 kg vlees en spek, 56 varkens, 32 run- dren en 79.151 eieren. Het A.NjP. verneemt, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen afwijzend heeft beschikt op het verzoek van de heer Weiter om opnieuw een kwartier zendtijd te zijner beschik king te stellen omdat hij op 19 Jum j.l. wegens tijdgebrek zijn radio-verkiezingsrede niet geheel heeft kunnen uitspreken. De be slissing van de Minister is ge grond op de overweging, dat de heer Weiter te laat in de studio arriveerde, waardoor het z.g. proefspreken vervallen moest. Ware dit niet het geval geweest, dan zou een bestaande technische storing onmiddellijk ontdekt en verholpen zijn. naderbij. „Dat is wel een heel ouderwetse proppenschieter," zei hij, toen Edwards het wapen van de grond nam. „Zulke dingen hebben ze sedert het jaar nul wel niet meer gemaakt." „Plet is geen pistool, dat een beroepsmoordenaar gebruiken zal," vervolgde bij, toen J. B. het wapen aandachtig aan alle kan ten hekeek. „Als je zo'n hakbeest bij je draagt, ziet een diender het immers op slag?" „Dat heb ik zelf ook al ge dacht," beaamde J. B. „Geen zware jongen, die enige trots erop nahoudt; zou zo'n donderbus wil len hebben. Ze hebben liever een plat automatisch pistool in hun zuk Sheriff Edwardsi bekeek de lange loop van1 het wapen nauw keurig. „Kijk die vingerafdrukken eens!" riep hij triomfantelijk uit. „Bij hopen! Als we eenmaal we ten, van wie ze zijn. dan hebben we de moordenaar al te grazen!" „Ik kan u wel dadelijk zeggen, dat die afdrukken van mij zijn," klonk een stem achter hem en Bob DolliVer stond op de drem pel. „Jouw vingerafdrukken?" riep pen zullen worden uitgezaaid om deze percelen rijp te maken voor te verwachten oesterbroedval. De kans daarop wordt in vakkringen wel aanwezig o-eacht, daar op een bepaald gedeelte van de bank, waar bedoelde percelen liggen, vroeger in de vrije natuur ook wel oesterbroedval aansloeg en oesters „in het wild" werden geraapt. TERNEUZEN. Handelsschool. Voor het eindexamen Middel bare Handelsschool te Middel burg slaagde de heer L Ribbens, alhier. M. U.L.O-examen. Bij het M.U.L.O.-examen te Goes slaagden voor diploma B, de leerlingen W. van Doorn en J. v. d. Peijl te Terneuzen, beiden leerlingen van de openbare U.L O. school aldaar. KOEWACHT. Soepeler grensverkeer op Marktdagen. De commissie der wekelijkse vlasmarkt alhier, heeft van de Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen de toezegging gekre gen, dat in België wonende per sonen de grens mogen passeren tijdens de markturen. De betref fende zakenimenoen moeten dus niet in het bezit zijn van een paspoort, doch kunnen op vertoon van hun eemzelvigheidskaart de grens langs de douanepost over schrijden. In verband met deze soepeler regeling zal de markt nog groter bezoek krijgen. VLISSINGEN. Twee schepen in botsing. Het Amerikaanse stoomschip „James Victoroy", komende van Antwerpen, is op de rede van Vlissingen in aanvaring gekomen met het Noorse m.s. „Bomma". De „James Victory" heeft scha de ian stuurboord en ligt op de rede ten anker. WESTDORPE. Jubileum. Op 29 Juni j.l. was het 25 jaar geleden dat de opzichter le klas se, de heer J. Faneois, in dienst van de N.V. P.Z.E.M. trad. Namens de Directie en het personeel was de jubilaris met zijn gezin uitgenodigd om Dins dagmorgen j.l naar de Electri- sche Centrale te komen, opdat zij de diverse huldeblijken in ont vangst konden nemen. Het nieuwe schaftlokaal was, hoewel dit 'nog niet helemaal klaar is, als feestzaaltjie ingericht en met bloemen versierd. Nadat het personeel zich in ge noemd lokaal had verzameld, nam Ir. Lindenbergh, de bedrijfs- ingenieur voor Zeeuws-Vlaande- ren, het woord. Spreker atten- de sheriff. „Dus dan beken je ook dat je de moordenaar bent?" „Het is helemaal geen bekente nis," wierp Dolliver hem tegen. „Het is slechts een verklaring." Hij stond er bij met gebalde Wsten en samengeknepen mond, in het besef, dat hij er lelijk in verwikkeld zat. „Ik ben zo stom geweest, dat pistool op te pak ken. Waarom, weet ik zelf niet. Ik... nu ja, ik heb aan geen vin gerafdrukken gedacht." „Dat is gedeeltelijk waar," smaalde de sheriff. „Aan die vin gerafdrukken heb je niet gedacht. Anders zou je ze wel afgeveegd hebben1. Het komt me heel ver dacht voor en ik denk, dat je een drommels goede reden hebt, waarom je ons niet wilde vertel len, met welk doel. je gisteren avond je kaffers gepakt hebt, om dadelijk na de dood van Strawn het huis te kunnen verlaten Hoe ben je er toe gekomen, naar boven te gaan, terwijl ik je toch bevolen had, heneden 'bij de ande ren te blijven?" „Ik bedacht me, dat ik niet al te duidelijk verteld had, waar die cliché's weggeborgen waren," ant woordde Bob. „Ik weet wel, dat het een magere verklaring is, die polder zullen worden verplaatst. Ir. Minderhoud zag hierin echter grote bezwaren. Hij verklaarde, dat er in de Noordoostpolder dui zend bedrijven beschikbaar zullen komen voor anderen dan pioniers en Walcherse boeren. De heer Philipse deelde nog mede. dat in 1949 zowel met de inpoldering van het Sloe als van de Braakman begonnen zal wor den, waardoor Zeeland in de eerstvolgende jaren ieder jaar 400 ha landbouwgrond rijker zal wor den. De Algemene Vergadering is door ,1500 boeren uit geheel Zee land bezocht. De vergadering werd geopend door de vice-voor- zitter van de Z.L.M., de heer P. Scheele-De Putter, die in het bij zonder de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, Jhr. A. F. C. de Casembroot, het lid der Gede puteerde Staten, de heer C. Phi lipse en andere autoriteiten, wel kom heette. Hij deed een beroep op de Regering de richtprijzen op een redelijk peil te handhaven en op de leden, om hun producten niet beneden de richtprijzen te verkopen. De secretaris, de heer J F. G. Sohlingeman, gaf een overzicht van de werkzaamhedeij der Z. L. M. in het afgelopen jaar. Na de rede van Ir. A. P. Minder houd over de plaatsing van Wal cherse boeren in deze polder hield de Commissaris van de Koningin een rede, waarin hij constateerde hoeveel last het ont breken van een brug naar Noord- Beveland veroorzaakt. De provincie zal doen, wat zij kan, om dit euvel te verhelpen. Volgend jaar zal met de inpolde ring van het Zuid-iSloe worden begonnen. De provincie zal op de bres blijven staan voor de land bouw. Tenslotte wezen nog de heren ÏT. J. de Waard, voorzitter var, de Noord-Brabantse M^atschapn" van Landbouw, en A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene, op de iandbouw-bete^enis van Noord- Beveland Na afloop van de ver? gadering werd een rijtoer over Noord-Beveland gemaakt, waar na in Wissekerke een opvoering werd bijgewoond van het open luchtspel „Toen Beveland ver zonk". een historisch spel In twee bedrijven door L. Lockefeer. deerde er op, dat er deze keer een jubilaris werd gehuldigd, welke tot het toezichthoudend personeel behoort en welke de be langen der P.Z..E.M. niet alleen in Zeeuws-Vlaanderen, doch ook in andere gebieden van onze pro vincie heeft behartigd. Dat de jubilaris* zich van zijn diverse taken op buitengewone wijze heeft "gekweten, moge blijken uit het feit, dat hij het van monteur tot opzichter le klasse heeft ge bracht. Met grote voldoening heeft spreker steeds de opeenvolging van diverse promoties, welke de heer Francois door zijn harde werken ten deel zijn gevallen, gadegeslagen. Hij hoopte dat het de jubilaris gegeven mocht zijn zijn krachten nog vele jaren aan de P.Z.E M.-zaak te kunnen geven. Ook namens de Directeur bracht Ir. Lindenbergh zijn ge lukwensen over, waarbij een en veloppe met inhoud aan de jubi laris werd overhandigd. Hierna kwam een collega van opz. Francois aan het woord, n.l. opzichter A. P. Leenhouts, welke namens het personeel, na het voe ren van een hartelijk speechje, een blijvende herinnering aan de jubilaris aanbood. Door deze spre ker werd ook mevr. Francois een cadeau aangeboden in de vorm van een prachtige bloemenmand, als bewijs van erkentelijkheid voor de wijze, waarop zij haar echtgenoot met het uitoefenen van zijn functie steeds terzijde heeft gestaan. Als derde en laatste spreker vOO CUSTARD- MAÏZENA CP 11 -027 (Ingez. Mod trad de heer Voorhans naar vo ren, welke namens de personeels vereniging O. O. mot een bloemstuk zijn gelukwensen aan bood, waarbij spreker hoopte, dat de jubilaris, behalve nauwgezet ambtenaar, nog vele jaren een trouw lid van de personeelsver eniging zal mogen blijven De jubilaris, welke door deze huldeblijken zichtbaar was aan gedaan, dankte allen voor de bui tengewone wijze waarop deze huldiging heeft plaats gevonden en hoopte nog vele jaren in staat te zijn de P.Z.E.M.-belangen met al zijn' energie te kunnen dienen. Nadat het personeel de jubila ris met zijn gezin nog eens per soonlijk had gelukgewenst, werd dit jubileum verder in huiselijke kring gevierd. Voor de jubilaris zal dit onge twijfeld een onvergetelijke dag blijven. ik over die vingrafdrukken ge geven heb, maar het is toch de waarheid." „Als het waar is,., dan was het een heel domme zet van je, Dolliver," merkte J B. op. „Er had in dit vertrek niets veranderd of verplaatst mogen worden. Kun je misschien nog zeggen, waar je dat pistool precies gevonden hebt?" „Ja, ik denk van wel. Het lag bij de hoek van het bureau. Daar!" Hij wees op een plek, on geveer een meter van het lijk verwijderd. „Bestaat er enige mogelijkheid, dat het pistool eigendom van mijnheer Strawr. is geweest?" vroeg Bakerville. „Ik weet zeker, dat dit niet het geval was. Mijnheer Strawn be zat geen enkel pistool." „iHeb je dit pistool dan nooit eerder gezien, Dolliver?" „Nee, nooit!" Bakerville bestudeerde het as grauwe gelaat van de jonge man enkele seconden en stak dan zijn hand uit naar het noodlottige wapen. Hij haalde een vergroot glas uit zijn zak en hekeek de afdrukken van de laatste hand, die het had aangeraakt. En ter- In bevoegde visserijkringen i meent men te weten, dat België ieder ogenblik de invoer van bui tenlandse vis kan stop zetten. Dit zou dan tot 15 Juli a.s. het geval zijn. Deze maatregel zou zich, aldus deze krirgen, hebben opge drongen al-, gevolg van de be narde positie waarin de Belgische zeevisserij op het ogenblik ver keert. Dinsdag j.l. moest b.v. opnieuw 100 000 kg vis naar een visuneel- fabriek wordenafgevoerd bjj ge brek aan afnemers. Kabeljouw vond tegen een prijs van fr. 100 per 50 kg geen kopers. Een vaar tuig, dat de^er dagen uit IJsland terugkeerde ontving voor zijn vangst slechts fr. 180.000 en leed een verlies van fr. 500.000. Des kundigen zijn van oordeel, dat het stopzetten van de visinvoer gedurende een week reeds een grote verlichting voor de Belgi sche zeevisserij zou betekeneq. Gisterenmorgen is een Italiaans verkeersvliegtuig van de lijn MilaanBrussel nabij Keerber gen even buiten Brussel neerge stort Negen van de 12 passagiers zijn hierbij om het leven gek&men. Het ongeluk iste wijten aan slecht zicht. Het vliegtuig, dat gisterenmid dag pm twintig minuten over 12 op 1 km ten Westen van het vliegveld Keerbergen neerge stort, was een vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij „Ali", die tezamen met de Sa bena een geregelde dienst tussen Milaan en Brussel onderhoudt. Het betreft hier een toestel van het merk Fiat, uitgerust met drie motoren. Het ongeluk is waar schijnlijk het gevolg van een ver keerde manoeuvre bij het landen als gevolg van slecht zicht. wijl zijn geoefend oog de lijnen van die afdrukken volgde, vorm den ze zich voor hem tot een her kenningsteken. „Laat me je hand eens zien, Dolliver," beval hij en onderzocht de vingertoppen aandachtig, „Ja. die afdrukken zijn van jouw hand en andere zitten er niet op. En, als ze er al opgezeten hebben, zo als volgens jou het geval moet zijn geweest, dan heb jij ze toch aoor de jonwe helemaal verdoe zeld..." Hij draaide het pistool om en om en heel even flikkerden zijn ogen, wat door niemand an ders dan door Tommy werd op gemerkt. „Laten we nu eens gaan kijken, waar die platen gebleven zijn," opperde hij. „Je zei immers, dat je ze in het bureau had opgebor gen?" ,Ja, in de bovenste lade," ant woordde Bob, naar het massieve meubelstuk toe lopend en aan het handvat der iade trekkend. „Ze moeten er nog inzittei^ want die la is nog op slot." „Doe open!" beval Bakerville. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2