t if it if De Jubileumfeesten UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS 'I f. i It I In r I 6 1 8 I» t ir d< M |y K .p] De Einde Engelse havenstaking Uitspraak kort geding Van Heuven Goedhart contra Lunshof Verbinding Noordzee via De Schelde met de Zwarte Zee (Wordt vervolgd.) prK maai miI i Di - ii f èi tc Ditmaal is Ijet wat gemakke lijker Uw belangstelling èn Uw gaven (want daarom gaat bet ook* ditmaal) te vragen. Deze keer moet de lichtere zijde van het leven eens naar voren komen. Het betreft hier de feesten welke wij ons voorstellen hier in Ter- neuzen te vier-en ter herdenking van het 50-jarig regeringsjubi leum van onze Koningin. Als er ooit reden was en is om onze vreugde in blijde volksfees ten te vieren dan is dat zeker thans het geval Al naar wij jong of oud zijn hebben wij korter of langer de zegeningen mogen er varen die God door Oranje in de persoon van Koningin Wilhelmina aan ons volk geschonken heeft. Een werkelijk zuivere waar dering van deze langdurige re geringstijd zal eerst voor de ge schiedschrijver uit ons nageslacM zijn weggelegd, maar naar mijn overtuiging zal die waardering nooit beneden en stellig ver uit gaan boven de liefde en de be wondering die het tegenwoordig geslacht voor onze Koningin koes tert. Enkel al om deze reden, dat wij- thans op geen stukken na de hoogstens vermoede bezwaren kunnen wegen die onze Koningin in de laatste tien jaren van Haai regering bij Haar beleid heeft moeten overwinnen. Het nade rend onheil van de oorlog, de dan volgende schending van onze neutraliteit, de korte, wanhopige worsteling om onze vrijheid, het onnoembaar zware besluit der uit wijking naar Engeland, het toch grotendeels machteloos moeten toezien bij het lijden dat de be zetting over ons land en volk heeft gebracht, de blijde doch ook diep aangrijpende ontroering bij de eerste stap weer op het eigen grondgebied in ons Zeeuws- Vlaanderen de niet weg te vlak ken ontgoocheling bij het uiteen vallen der ortier de druk der be zetting tot stand gekomen een heid in ons volk. Wij allen hebben dat van nabij m'eeiïemaakt en al zal voor menigeen de aangezegde troons afstand de feestvreugde met wee moed vermengen zo willen wij toch met heel ons hart uiting geven aan de vreugde dat Ko ningin Wilhelmina vijftig jaren voor ons als Vorstin bewaard bleef. U zult later in dit blad het pro- eramma vinden, dat de feest commissie voor deze fagsten heeft samengesteld. Het zal ongetwijfeld Uwe goedkeuring wegdragen en de spanning in de tijd. die pijp nog "van die reestweek scheidt, doen toenemen, maar U zult ook begrijpen, dat er hiepvoor nog wat gelei verzameld moet worden hoe royaal ook verscheiden mid denstanders en andere ingezete nen reeds voorgingen. Wilt dus allen in ruime mate bijdragen, - opdat oud en jong, arm en rijk het jubileum in volle vreugde zal kunnen vieren. P. T. NABETALING MELKPRIJS. Aan een brief van de Minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening aan de Voorzitter van de Tweede Kamer, is het volgende ontleend: De Regering heeft, zoals be kend, aan de StatennGeneraal voorstellen voorgelegd voor de fi nanciering van de toeslagen, die als uitvloeisel van de in het na jaar van 1947 in*de Tweede Ka mer behandelde moties betreffen de de prijzenpolitiek in de land bouw zullen worden verleend. Eerst nadat de Staten-Generaal de vereiste gelden voor deze toe slagen hebben gevoteerd, kan tot uitbetaling der toeslagen worden overgegaan. De Regering heeft evenwel be sloten een uitzondering te maken voor de toeslag van 17.000.000 gulden, die bedoeld is als com pensatie voor de te lage melk prijs in 1947. Deze toeslag is n.l. een nabetaling van gemiddeld 1 c«?nt per kg melk op de zomer- melkprijs van 1947 en onderscheidt zich in karakter van de andere gedachte toeslagen. De toeslag zal aan de rechtheb bende veehouders zo spoedig mo gelijk worden uitbetaald op de grondslag van 12,50 per melk koe, met uitzondering van de melkkoeien, die uitsluitend voor zelfverzorgings-doeleinden wor den gehouden, een en ander op basis van de Mei-inventarisatie van 1947. De berekeningen zijn inmiddels zover gevorderd, dat de aanvang van de uitbetaling in de loop van Augustus kan worden verwacht. Tevens wordt voortgang ge maakt met de voorbereiding van de uitbetaling der andere toesla gen, opdat deze uitbetaling zo spoedig mogelijk nadat de gelden zij.r, gevoteerd, kan geschieden. Door C. B. BOOTH. 38) De havenarbeiders te Londen en Liverpool keerden gisteren morgen in grote getale naar het werk terug, waardoor practisch een eind is gekomen aan de sta king, welke zeventien dagen gele den 'begon en op haar hoogtepunt meer dan 30.000 man omvatte. Ook kantoorbedienden, schuite voerders en stuwadoors gingen weer aan het werk. Eerst zullen nu de voedingsmid delen, met het lossen waarvan reeds door militairen begonnen was, aan land gebracht worden, waarna de in de loop der dagen opgestapelde goederen %voor de uitvoer zullen worden ingeladen. De door de staking ontstane vertraging in de scheepsbewegin- gen zal nog wel het gehele jaar door haar invloed laten gelden. TERNEUZEN. N. J. HARTE f Het was voor de ingewijden geen onverwacht bericht toen be kend werd dat de heer N. J. Harte Dinsdagavond in de ouder dom van 77 jaar was overleden. Met dit verscheiden is een be kende persoonlijkheid in Zeeuws- Vlaanderen en ver daarbuiten heengegaan, want de overledene, die de laatste jaren zich meer en meer uit het publieke leven had teruggetrokken, heeft tal van jaren een v°oraanstaande plaats ingenomen en was door zijn be kendheid met de Zeeuws-Vlaamse problemen de vraagbaak voor tal van particulieren en instellingen. Bevoorrecht met een grote werkkracht en een ijzersterk ge heugen, had de heer Harte zich van jongste bediende in de typo grafische inrichting van de Firma P J. van de Sande opgewerkt tot redacteur van de Ter Neuzensche Courant en zijn verslagen van vergaderingen en vooral van de diverse gemeenteraden, benevens zijn artikelen over speciaal Zeeuws-Vlaamse belangen trokken door hun objectiviteit en goede documentatie steeds sterk de aandacht. Na een diensttijd van niet minder dan 63 jaren had hij afscheid genomen van de arbeid, die hem zo had aangetrokken. Juist door zijn journalistieke arbeid had hij de aandacht ge trokken van de leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken en toen in 1917 de vacature van Secretaris van die Kamer kwam, werd hij daartoe aangezocht en heeft hij die betrekking vervuld tot 1942, in welke tijd tal van uitgebreide rapporten van zijn hand zijn uitgegaan. De Regering erkende zijn ver diensten door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Woensdagmiddag deed de Pre sident der Amsterdamse Recht bank, Mr. Thöne, uitspraak in de Dinsdag behandelde zaak, waar bij Mr. Van Heuven Goedhart de tueer Lunshof in kort geding had gedagvaard. De heer Lunshof had in zijn brochure ,,Vlag halfstok" enkele passages geschreven, die het be leid van Mr. Van Heuven Goed hart tijdens zijn Ministerschap in Londen, naar diens mening, in een kwaad daglicht stelden. Eiser ver langde stopzetting van de ver spreiding der brochure en een boete van 500 voor elke dag, dat de stopzetting vertraagd zou wor den. De President achtte het dooi Mr. Van Heuiven Goedhart ge vraagde verbod niet gerechtvaar digd, daar, naar hij in het von nis had neergelegd, „de grenzen van het geoorloofde niet waren overschreden." en veroordeelde de eiser in de kosten van het geding, zijnde 20. In het vonnis werd de overtui ging uitgesproken, dat het ge schrift blijkbaar het algemeen be lang op het oog had en de aan dacht op tot onrecht leidende ma- chinatiën meende te moeten vesti gen, waarvan het bewijs zou kun nen worden geleverd. Zolang die feiten echter niet zijn onderzocht, is een zó ver gaande maatregel als een verbod niet ge rechtvaardigd. Ook kan bij kort geding zulk een onderzoek niet plaats hebben Dit zou in een nieuw proces door de rechter moeten geschieden en op deze beslissing kan thans niet worden vooruitgelopen. Volgens het Brusselse blad „Het Volk" van Dinsdagmorgen wor den er op het ogenblik bespi ekin- ken gevoerd met het oog op een RijnMainDonau-verbinding De burgemeester van Antwer pen heeft samen met P. W Se vers, Schepen van. handel en scheepvaart, hieromtrent te Linz en Wenen reeds confact opgeno men met vooraanstaande politici en zakenmensen. Eigenlijk is de bedoeling, aldus Het Volk", een Trans-EUropese verbinding tot stand te brengen, waarbij de Noordzee, en als zoda nig De Schelde, met de Zwarte Zee zal worden verbönden. Hiertoe zou een kanaal van 1 70 km lengte tussen de Donau en de Main tot stand moeten worden gebracht. Deze werken zullen, volgens de eerste berekeningen, 8 jaar duren en 50.000 arbeiders wérk verschaffen. De kosten, die op anderhalf milliard mark wor den geraamd, zouden door de ver schillende Midden-Europese lan den, die bij een ruimere verbin ding tussen de wereldzeeen be lang hebben, worden gedragen. Volgens „Het Volk" zijn de plannen voor deze verbinding reeds in kannen en kruiken. Het blad wijst er oo, dat de realisering van het project, hoe noodzakelijk en voordelig het voor vele landen mag zijn, nog wel veel tijd zal vergen. Verder had de overledene zit ting-in tal van besturen van plaatselijke instellingen en ver enigingen. Zo was hij van 1914 tot 1945 eerst penningmeester en vervolgens voorzitter van de Ver. Ambachtsschool voor Terneuzen en Omstreken, van 1918 tot kort voor zijn overlijden administra teur der Woningbouwvereniging, in 1936 richtte hij het Borgstel lingsfonds voor Zeeuws-Vlaande ren op en vervulde hiervan het secretariaat,- was tal van jaren voorzitter van de exameneommis'- sie voor het Middenstands-diplo ma, algemene handelskennis, en gedurende ruim 35 jaar voorzittei van het muziekgezelschap De Verenigde Werklieden." Hieruit blijkt wel, welk een enorme werkkracht van de over ledene is uitgegaan en alleen het feit, dat hij zich bij het klimmen der' jaren zijn arbeid meer en meer aan jongere krachten had moeten overlaten, zal zijn ver scheiden minder doen gevoelen. AXEL. Het défilé op de Vrijheidsdag. Als we nog een schijn van recht van bestaan aan opgeld doende slagwoorden uit het verleden zou- ,den toekennen, dan zou dit giste ren kunnen hebben gegolden voor het oude gezegde: „Sint Pieter komt met zijn gieter!" Inftners, het was gisteren zo n ouderwetse St Pietersdag. Grillig, kil weer, van tijd tot tijd de ganse dag door afgewisseld met van die venijnige regenbuien, die op een dag met feestbetoon zo uiterst ge schikt zijn om de stemming in mineur te doen verheien. Toch werd met hoop en vertrou wen, dat het wel zou verkeren de middag tegemoet gezien en met enige schuchterheid kwamen in alle straten de vlaggen te voor schijn; want immers het was ook de verjaardag van Prins Bern- hard, waarop honderden zich too;en zouden met de witte anjer met vrijheidswimpel, ter verste- vig'ing van het Prins Bernhard- fonds. En zo naderde het tijdstip waarop de intocht van de 800 man sterke troepenmacht, komen de uit Oost-burg, hier vanaf de Buthdijk zou plaats hebben. Minitieus was alles voorbereid en het moment waarop de mars door Axel en het défilé zou plaats hebben, klopte volkomen met ae aankondiging op de uitnodigings kaarten en in de pers vermeld. Aldus trokken onder zeer grote belangstelling van de burgerij en honderden van elders onze jon gens door ons allerwegen bevlagd stedeke en de sombere wolken werden op dit moment vervaagd en vergeten door de schitterende koperklanken van de hoornblazers en trompetters en het tromgerof fel, gevolgd door de opgewekte tonen van de Militaire Kapel, die aan het hoofd van de stoet g ng en met pauken en slagwerk een ongewone, maar treffende indruk maalkte. Behalve aan het bluffe rig vertoon van de bezetters in de oorlogsdagen, zijn we weer al ontwend aan dit alles en kimnen we een gebeurtenis als dit def 1 hier ter plaatse wel als een uni cum beschouwen. Doch thans, nu het onze eigen jongens gold, die onder fanfaregeschal op „Vrij heidsdag" onze straten doortrok ken, ging er toch een gevoel van fierheid door ons. Want immers naar het woord van Prediker is er een tijd van oorlog en van vrede. Thans is deze vrede met de vrij heid verkregen en bevochten. La- ten we toch vooral niet vergeten dat zoals de weerbarstige akker met ploeg, spade en eg veroverd wordt, de vrede met de wapenen des oorlogs verkregen wordt. Heeft men voor de wapenen ces vredes geen geld, dan volgt er (Nadruk verboden.) Paul draaide zijn hoofd naar Bob Dolliver om. „Vraagt u het Bob maai' Oom John heeft ze gisterenavond aan de zorg van ob toeverti :wd." Dolliver knikte toestemmend. .Ja." zei hij. „Mijnheer Strawn was van mening, dat de Zwarte Vos die vandaag uit de gevange nis vrijgelaten wordt een poging zou doen, om ze weer in handen ging, dat ze nog achter die boekenkast ver bergen lagen. Hij achtte het vei liger, ze ergens anders op te ber 4n Ik heb die cliché's en het nakie papier, op aanwijzing van mijnheer Strawn inTJle.t ,bur^,U';^ Grote goedheid. Het bureau m zijn werkkamerAls die /nar. majnfeP"stemde J. B. grinni kend met hem in, „ik vroeg me iuist ook af of de moordenaar van John Strawn er wellicht met die cliché's vandoor is gegaan Hij hield sheriff Edwards met een handgebaar tegen. „Een ogenblikje, sheriff," eei hij scherp, ik zal met u meegaan!" "Edwards wendde zich bromme rig om. „Ik heb geen detectives van buiten nodig," zei hij heftig. „Ik heb hier de leiding en ik vraag geen hulp, van u niet en van anderen niet!" J. B glimlachte gemoedelijk. „De omstandigheden, sheriff", zei hij met grote beslistheid, „ont trekken deze zaak, die anders onder de plaatselijke rechtsmacht zou horen, aan deze jurisdictie en maken haar tot een belangrijk geval voor de geheime dienst der regering. Ik veronderstel, gheriff, dat we tot de bevinding: zullen komen, dat de man. die John Strawn vermoordde, tevens die cliché's weggenomen heeft. Kom, Tommy, we zullen met de sheriff meegaan naar de werkkamer van mijnheer Strawn." XV. „Roep Jaggers evenV' Toen ze achter de zwaar met zijn hakken klossende sheriff de trap opgingen, grinnikte Tommy stilletjes voor zich heen. „CJ bent er netjes tussen in ge komen," fluisterde hij tegen J. B. „Drommels, wat een geheimzin nig zaakje is dat geworden!" ,Stel je verwachtingen niet te hoog jochie," antwoordde de oud gediende. Ik heb al vaak opge merkt, dat zaakjes, die zo gewel dig van opzet lijken, gewoonlijk met een sisser aflopen. Maar ik moet toegeven, dat hier wel wat in schijnt te zitten." „Vreemd oud' huis, hezei Tommy, zijn ogen goed de kost gevend. „Het is door de Zwarte Vos gebouwd, nietwaar Rare kerel moet dat geweest zijn!" Bakerville gaf geen antwoord, hij was met zijn eigen gedachten bezig. Hij wilde graag voortma ken; want als die jrievingerige man er met de cliché's vandoor was gegaan na John Strawn ver moord te hebben, dan was ieder vertreuzeld ogenblik winst voor hem op zijn vlucht. Wie was die dnevingenge man? Aan de door Jaggers ge geven beschrijving had hij r.iet veel houvast 'Het kon in geen geval de Zwarte Vos zelf zijn, want Reynard kwam nu op dit ogenblik pas op vrije voeten, na eer. gevangenschap van vijftien jaar. En de Zwarte Vos was sluw genoeg, om te begrijpen, dat de politie hem in de gaten zou hou den en dus wag het aannemelijk, dat hij wel een medeplichtige op die cliché's zou hebben uitge stuurd. Het werkvertrek was vlak Dij de trap gelegen. Iemand had de deur gesloten om het gruwelijke schouwspel, dat de vermoorde man 'bood, aan het gezicht van hen, die langs de gang kwamen te onttrekken. Edwards draaide de deurknop om en trad binnen. Er was niets veranderd sedert het ogenblik, dat Bob Dolliver, over de neerliggende gedaante ge bogen, het ouderwetse pistool op het parket had laten vallen; nie mand anders dan hij had een voet op dat karpet gezet. Het pistool was toevallig zo terecht gekomen, dat het dicht bij de hand van de dode lag, als had hij zelf het la ten vallen. Die gedachte kwam dan ook bij sheriff Ediwards op. „Misschien is het niet eens een moord," mompelde hij. „Mis schien heeft hij het zelf wel ge daan. Of is het een ongeluk." Hij hukte zich om het wapen op te rapen, maar nog vóórdat hij het aanraakte, klonk de stem van T B driftig: „Afblijven! U zult de vingerafdrukken verdoezelen, die er mogelijk op zitten." IDe sheriff had natuurlijk wel eens van vingerafdrukken ge hoord, maar had geen ogenblik aan de mogelijkheid en het be lang er van voor ontdekking der misdaad gedacht Hij besefte, dat hij op het punt had gestaan, een ellende en hongersnood. Heeft men voor de wapenen des 0orlogs geen geld, dan volgt hetzelfde. Wij heb ben dit pas in beiderlei zin erva ren en daarom geldt het goede devies van onze bet-overgroot ouders nog altijd: „De cost gaet voor de baet uit!" Op de Markt werd door Gene raal Sietse en zijn staf het défilé afgenomen. In stramme houding en het hoofd links arriveerden daar, voorafgegaan door de Kapel j van de Stoottroepen uit 's-Herto- genbosch de goedgedrilde man schappen onder hun resp. com mando's. Een grote ere-tribune met de driekleur aan weerszijden gepavoiseerd, gaf plaats naast de de Staf van het 3de Militair Ge west, aan het gemeentebestuur van Axel en een 150-tal genodig den, waarvan velen met hunne da mes en het duurde ongeveer een kwartier eer de door vele pantser- eenbeden gesloten lange collonne was voorbij gemarcheerd. Onafge broken liet de Militaire Kapel, die aan de overzijde van de Ere-tri bune was opgesteld, zich onder het defileren der troepen horen en on derwijl cirkelde hoog in de lucht een escadrille vliegtuigen voortdu rend rond om daardoor d t onge woon gebeuren het onmisbaar ca chet te verlenen van een troepen- schouw naar moderne opvattin gen. Gelukkig bleef het tijdens het défilé droog en onze jongens want voor hét merendeel beston den de verschillende eenheden uit Zeeuwen haalden alzo in Axel geen nat pak en lieten zich na af loop de vanwege het gemeentebe stuur aangeboden verversing goed smaken, om daarna weer even mi nitieus en correct de tocht naar Hulst te vervolgen voor het derde défilé op deze dag. Tijdens en na dit militair ver toon konden we waarnemen hoe- vele duizenden zich allerwege in de straten en op de Markt hadden opgesteld om onze jongens te be groeten en toe te juichen. Jammer, dat tegen de avond de weersomstandigheden dermate slechter werden dat voor het wel- slageif van het aangekondigde concert ernstige vrees bestond. De Militaire Kapel van de Bos sche Stoottroepen, onder leiding van adjudant Langeweg, ving te 8 ure onder toch nog redelijke be langstelling het in de bladen ge annonceerde concert aan, hetgeen onder een bijna onafgebroken regen door verscheidene honder den belangstellenden werd aange hoord. Op een paar nummers na kon echter het hele programma worden afgewerkt en als slot wer den enkele militaire paradenum mers uitgevoerd, die niet nalieten enthousiasme onder de inmiddels natgeregende luisteraars te ver wekken. Met een flinke mars door een groot deel der straten werd daar op deze toch nog goed geslaagde avond vervolgens besloten, doch toen het korps (uit 52 man be staande) voor het stadhuis ver scheen, kwamen enkele officieren van de Staf met de Commissaris der Koningin, Jhr. de Casembroot, in eigen persoon de dirigent ver zoeken met een taptoe te eindigen. Hieraan werd voldaan en ook nu werd bijzondere belangstelling getoond voor de volhardende tjver en de geestdrift waarmede dit pit tige militaire muziekkorps, dat van des morgens 4 ure af in touw was geweest, ook dit onderdeel van het programma afwerkte. Onnodig te zeggen, dat zn de dankwoorden van de voorzitter der feestcommissie, de heer P. J Olijslager, bij het slot als tolk der Axelse burgerij uitgesproken, ten volle hebben verdiend en niet min der de tractatie, alvorens zij hun ne diverse slaapsteden bij de inge zetenen betrokken Vrijheidsdag-Anjerdag was toch in weerwil van de onwelgezindheid van Pluvius toch een waardige in zet van de feestelijkheden met het oog op het 50-jarig Regeringsju bileum. Daarom zal ieder met des te meer offervaardigheid de thans volgende collecte gedenken. ernstige fout te begaan, maar hij wilde zijn vergissing niet erken nen. „Bemoei je met je eigea za ken!" bromde hij. „Denk je soms, dat ik zo stom hen, dat ikmet naar vingerafdrukken zal kijken Waar zie je me voor aani?" Hoor eens hier, sheriff, zei J. B. bedaard, ik ben een van de gemakkelijkste mensen ter wereld om mee om- te springen en we kunnen best samen werken zonder enige wrijving als u op houdt tegen mijn aanwezigheid te sputteren en fatsoenlijk en rede lijk wilt zijn. Wanneer we deze misdaad alleen als moord be- schouwen, dan heb ik geen recht, uw gezag in de weg te staan, maar er bestaat alle reden, te veronderstellen, dat die moord gepleegd is, om/in het bezit van die cliché's te geraken en dan wordt het een, regeringszaak. Wilt u redelijk zijn, of me dwin gen, ons respectief gezag tegen over elkaar uit te meten? Ik ben in geen geval van plan, de zaak door u in het honderd te laten sturen en de sporen, die wij hier wellicht vinden kunnen, te laten vernietigen."

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2