i r li s i ri? I U ii Ïr UIT DE PROVINCIE u t u- h ZWARTE VOS De Engelse havenstakingen. 1 f 8 li f 1! t B hi l> r i 1 - De ZEEUWS-VLAAMSE GEREF. JEUGD. Afkondiging van noodtoestand in Engeland. Het Amerikaanse leger. De voorsteilen van van Bernadotte Twee Engelse tanks uit Haifa verdwenen fc I r 8 D, 1 i o t il w 11 1 W ia fA'< 'pi z HERZIENING PROVINCIAAL WEGENPLAN. Gedeputeerde Staten van Zee land heftiben aan de Provinciale Staten een voorstel gedaan ter herziening van het Provinciale Wegenplan. De voorgestelde wijziging houdt onder meer in de aanleg van een nieuwe weg van Biervliet naar Uzendijhe, die zal aansluiten op de aan te leggen weg door de in voorbereiding zijnde nieuwe indij king van de Braakman. Hierdoor zal de verbinding tussen Oost- en West-Zee uws-Vlaar.ideren aanzien lijk worden bekort. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Gisteren vergaderden de Pro vinciale Staten van Zeeland voor het eerst onder voorzitterschap van Jhr. Mr. A. F. C. de Casem- broot. Bij de opening van de zomer- zitting bracht de Voorzitter hulde aan zijn voorganger Jhr. Quarles van Ufford, voor de voortreffe lijke wijize waarop deze zovele! jaren de Zeeuwse zaken heeft ge leid. De nieuiwe Commissaris der Ko ningin besprak vervolgens de ver schillende Zeeuwse problemen en wees op de grote betekenis der Provinciale Staten. Hij sprak daarbij de hoop uit,, dat de Sta tenleden prettig met hem samen zullen werken. Deze rede werd beantwoord door de beer A. Kodde", die Jhr. De Casembroot een welkom toeriep als Commissaris en Voorzitter der Staten Hij wees er op, dat de Commissaris een geboren Zeeuw is en beloofde de volledige medewerking der Staten. Na deze toespraak werd een aantal ingekomen stukken en me- delingen vam Gedeputeerde Sta ten voor kennisneming aangeno men of naar de afdelingen ver wezen voor advies. Bij het begin van de vergadering werd de heer A. Vingerling uit Goes als opvol ger van het naar Indië vartrok- ken lid D. Metselaar, beëdigd. De vergadering werd verdaagd tot 3 Augustus. ZEEUWSE MILITAIREN DEFILEERDEN IN OOSTBURG. Veel publieke belangstelling. Militair vertoon pleegt meestal sterk tot het publiek d.w.z. de gewone burgerij te spreken. En vooral wanneer bij een défilé of parade militairen uit eigen omgeving betrokken zijn, 't onderdeel dat er aan deelneemt, door een correct en tot in de puntjes verzorgd optreden een hipzonder martiale indruk maakt, dan kan men er van verzekerd zijn, dat zulk een défilé op de toeschouwers een onvergetelijke indruk maakt. En zo was het gisteren in Oost- burg waar een Depotbataljon van 3 R.I. hoofdzakelijk bestaande uit Zeeuwen, die bestemd zijn voor uitzending naar Indonesië defileerde voor Gen.-Majoor Sit sen. die zich in gezelschap van Burgemeester Hoekzema en een zeer groot aantal genodigden op een afgesloten gedeelte van het Ledelplein hadden opgesteld. Onder deze genodigden bemerk ten wij, behalve een aantal mili taire autoriteiten, o.m. de leden van de Oostburgse gemeenteraad, een groot aantal West Zeeuws- Vlaamse burgemeesters, geeste lijken van verschillende gezindte en verder Zeeuws-Vlaamse auto riteiten op velerlei gebied. Vóór het eigenlijke défilé plaats vond, werd door de militairen, die in een groöt aantal auto's waren aangevoerd, een korte mars door de gemeente gemaakt, waarbij de troep, waarachter o.m. gevechts wagens en tanks reden, werd voorafgegaan door het muziek corps der Stoottroepen, dat wel Door C. B. BOOTH. 37) (Nadruk verboden.) „Daar kom ik ook aan, sheriff," vervolgde Paul ,,De vensters der bibliotheek waren allebei geslo ten en er is slechts één deur. Polly was niet van die deur van daan geweest. We waren allen tot de overtuiging gekomen, dat Polly het zich verbeeld moest hebben, toen mevrouw Kingslake op de stoffige tafel de afdruk ontdekte van een hand... een hand met drie vingers." „En ik ben er zeker van," viel Vera hem bij, „dat die handaf druk niet op die tafel was toen we nauwelijks een uur tevoren in die kamer waren. Toch..." „Zoek de drievingerige man!" riep Paul, „dan heb je de moor denaar meteen gevonden!" De sheriff keek ontstemd. „Willen jullie me dat nou werke lijk laten slikken?" vroeg hij. „Jullie wilt me dus wijsmaken, dat een man met drie vingers, een bijzonder schitterende indruk maakte. Zoals reeds gezegd, de wijze waarop het défilé plaats vond, was in één woord èf! En de be velvoerende officier, Lt.-Kol. Wijdicks, die na afloop door Gen.- Maj. Sitsen werd gecomplimen teerd, kan met ere trots zijni op zijn mannen De Zeeuws-Vlamingen gaven in overgrote getale acte de présence en van uit vrijwel alle gemeenten kon men belangstellenden zien, waaruit wel blijkt dat men ook hier in de zo vaak „vergeten hoek" een dergelijke geste op prijs weef te stellen! En het is te hopen, dat dit défilé niet het eerste en het laat ste zal zijn, dat men in het Land van Cadzand heeft mogen aan schouwen. De band tussen bevol king en militair zal er des te ste viger door worden. Na afloop van de mars en het défilé, die tezamen ongeveer een half uur in beslag namen, werd op zeer snelle wijze de organi satie was af! „ingescheept" voor Axel, waar eveneens een de- filé zou worden gehouden. LANDDAG VAN DE De Gereformeerde jeugd van Zeeuws-Vlaanderen hield Zater dagmiddag te Axel op het terrein van de heer L. v. Hoeve de jaar lijkse landdag, die bezocht werd door ongeveer 500 personen. De eerste spreker was dr A. de Bondt van Den Haag met het on derwerp „Onze taak en onze roe ping". Spr. ging na wat het bete kent te mogen bouwen aan het -Koninkrijk Gods, dat, hoewel ko mend als een catastrofe, zich nu reeds realiseert in deze wereld, omdat Jezus Christus gekomen is. Het is genade, dat God de mens gebruiken wil in Zijn dienst.; dat legt ook Z^n jeugd grote verplich tingen op Steeds moet de bede zijn: zend mij, Heer. Prof Dr. K. Dijk, oud-voorzitter van de Ger. Jongelingsbond sprak over „Het geloof in bet jonge le ven". Geloof, aldus spr. is geen privilege van de ouderen. In het jeugdleven heeft het geloof een eigen aard. Hiermede moeten ook de ouders rekening houden en hun kinderen met begrip tegemoet tre den, wanneer zij worstelen met de problemen van het leven. Er is hier helaas een grote tekortko ming, die het Christelijke leven nadelig beïnvloedt. Met klem wek te spr. ouders en jorgeren op te leven uit het geloof, het vereni gingswerk te steunen en de uit wendigheden te laten voor wat ze zijn, maar zich intensief bezig te houden met de kern: kennen en belijden van het Evangelie van Christus. Ds. D. J. Couvée van Axel sprak een slotwoord, waarin hij zei, dat wij ons hart aan God moeten ge ven, omdat wij Gods hart mogen kennen, n.l. Zijn Zoon, Die de hoogste openbaring van Zijn lief de is. Namens de calvinistische jonge ren van Noord-Amerika werd een groet en een woord van aanmoe diging overgebracht door de heer Wisse, -die enige tijd -in ons land vertoeft. De leiding van deze landdag be rustte bij de heer J. Oostdijk te Axel, voorzitter van de Ring Z.- Viaanderen van de Ger. Jonge lingsbond. (Z.-Dgbld) HERV. JEUGD VAN WEST ZEEUWS VLAANDEREN Het derde kaderweek-end der Herv. Jeugd werd, evenals de voorafgaande, georganiseerd in 't logeerkamp „Potjes" te Retran- chejnent. Vrijdagavond opende Ds. Ter Beek van Zuidzande het week-end en Maandagmorgen werd het ge sloten. In de daartussen liggende tijd hebben alle deelnemers hun hart op kunnen halen aan sport, die jullie geen van allen ooit ge zien hebt, de „O, maar iemand heeft hem wél gezien!" riep Polly uit. „Jag- gers heeft hem gezien. Jaggers eigenlek de enige, die hem ge zien heeft." Aller ogen richtten zich op de huisknecht. „Dat is zo!" zei Bob Dolliver, ,3 aggers heeftgisterenavond er kend dat hij de drievingerige man heeft gezien, al heeft hij, naar ik vermoed, ons niet alles verteld, wat hij van hem afweet." Nu Jaggers er zo In gehaald werd begon de sheriff echte be langstelling te tonen, want hij had reeds de indruk gekregen, dat de huisknecht iets stilhield En weer begon hij op strengé manier te ondervragen, om achter de waarheid te komen. „Laten we eens horen, wat jij te, vertellen hebt," zei hij bars en de arme Jaggers trilde als een blad op een boom. „Ik kan er op zweren," riep hij bevend, „dat ik helemaal niets te maken helb met die zogenaam de drievingerige man. Ik heb hem alleen hier in de huurt van het huis gezien; hij vroeg me 'n paar dingen en scheen veel belang zang, volksdansen, spel en de be nodigde corvee, die alles tezamen zorgde voor een recht gezellige sfeer. Zaterdagmiddag kwam 't leeu wendeel der gasten nog aan, ook jonge mensen uit België,- die bij zonder hartelijk werden ontvan gen. Zaterdagavond was er 'n bonte avond, waaraan de Wika's veel zorg hadden besteed. Zondag trokken allen onder een plasregen naar de kerk te Zuidzande. Na het middagmaal werden er gramafoonplaten gedraaid van werken van Schubert, Beethoven en Bach. 's Avonds werd het weekend gesloten en Maandagmorgen lag Potjes weer stil en verlaten. Maar de jonge mensen die er waren, dragen allen iets mee naar huis van de echte blije sfeer, die zo eigen is aan de goede georga niseerd kampen van de Herv. Jeugdraad. TERNEUZEN. Concert op de Markt- Het ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.K.H. Prins Bem- hard door het muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden" aan gekondigd concert, vond, ondanks de slechte weersgesteldheid, Dins dagavond doorgang. Aanvankelijk was, door de afwisselende regen buien de belangstelling niet groot, maar toen later het, weer wat verbeterde, gingen velen Markt- waarts om althans nog het twee de gedeelte van het programma, dat op vlotte en correct,wijize uitgevoerd werd, te beluisteren. Na afloop ging het gezelsclfap, omstuwd door de jeugd, op de gebruikelijke wijze met enige vro lijke marsen naar het clublokaal BIERVLIET. Kerkelijke plechtigheid. Zondag 4 Juli zal de neomist J. de Causmaecker, die onlangs in België zijn H Priesterwijding ontving zijn eerste H. Mis opdra gen in de R.K. Kerk alhier. Meer dan goud. Het echtpaar P. Molletv.an Dale vierde Maandag onder grote belangstelling hun gouden huwe lijksfeest. 'g Avonds bracht de Kon. Harmonie aan de nog krasse oudjes een serenade. VLISSINGEN. Directeur V is mij ïi bed rijf De gemeenteraad van Vlissin- gen heeft besloten een nieuwe functie „Directeur van het Vis- mijnbedrijf" te scheppen. Tot eerste directeur werd be noemd de heer J. L van Leeuwen, te Vlissingen, secretaris van de Stichting Zeeuwse Visserijbeian- gen. IJZENDIJKE. Doodgraver deed gevaarlijke vondst. Maandagochtend was de dood graver te Uzendijke bezig met het delven van een graf. toen hij op 1 meter diepte op een Engelse bom van 500 pond stootte. On- middelijk werd tie hulpverlenings dienst In Zeeland gewaarschuwd en om ongeveer tien minuten over acht gisterochtend was de bom gedemonteerd en verwijderd, zodat de begrafenis gewoon kon doorgaan. De Britse Premier, Clement Attlee, heeft via de radio ten aanzien van de toestand in ver band met de havensakingen ver klaard, dat hij er „zeker van was, dat het Britse volk de Regering zou steunen in de stappen, die zij heeft genomen en thans nog neemt". „De Regering", zo zeide hij, doet geen poging zich te mengen in de onderhandelingen tussen de belanghebbende groepen in de industrie, maar het is de plicht van de Regering de beide groepen bijeen te brengen \^iar men er niet in slaagt tot overenstemming te geraken". ..Deze staking", aldus Attlee, ,is er niet een tegen kapitalisten of werkgevers, 'Het is ee,n sta king tegen uw kameraden een staking tegen de huisvrouwen en een staking tegen de gewone üiensen." Te Edinburgh is de Raad des Konings bijeengekomen om getui ge te zijn van het tekenen der Kenneth Royall Amerikaans Minister voor het leger, heeft ver klaard, dat het Amerikaanse leger maandelijks ongeveer 30,000 man zal oproepen, wanneer de dienstplichtwet 22 September a.s. van kracht wordt. De huidige sterkte van het leger is 542.000 man. Volgens de nieuwe' wet kan het leger door middel van vrriiwillige dienstne ming en oproeping tot 837.000 man groeien. De toewijzingen voor 1949 zullen de omvang van het geregelde leger echter tot 700.000 man beperken. Behalve dit aantal ia het leger gemachtigd 110.000 18-jarige vrij willigers voor een jaar actieve dienst op te nemen. De opgeroe- pgnen zullen 21 maanden moeten dienen en later met de vrijwilli gers bij een der reserve-groepen worden ingedeeld. proclamatie door de Koning, waarbij bekend wordt gemaakt, dat 'de noodtoestand in Groot- Brittannië is afgekondigd als ge volg van het, zich uitbreiden van de havenarbeidersstaking. Vóórdat de Raad (die uit enige honderden leden bestaat bijeen kwam), is de tekst der proclama tie per teleprinter uit Londen naar Edinburgh geseind. Kort, na het door Attlee via de radio geuite beroep op de arbei ders om het werk te hervatten en zich niet hij de stakers aan te slui ten, hebben de havenarbeiders vair Southampton besloten niet mede te staken. In plaats daarvan dron gen zij er bij de Londensie haven arbeiders op aan, dat deze naar hun werk terug zouden keren. Slechts een vijftigtal stakers stemde tegen de resolutie, waar in gezegd wordt, dat het stakings comité hervatting van hét werk adviseert „met het oog op het front-maken van de reactionaire machten tegen ons en de daarmede instemmende houding van werk gevers, leidende vakverenigings functionarissen en regering". Het comité verklaarde niet te verwachten, dat de autoriteiten zouden overgaan tot uitdeling Van de straffen „die wij zowel als zij te hard vinden", een zinspeling on de boetes, opgelegd aan de elf arbeiders, die weigerden zinkwit te laden zonder extra betaling, welke maatregel de aanleiding tot de staking vormde. In de resolutie werd verder een openbaar onderzoek geëist naar de arbeidsregeling voor de havens, aangedrongen op reorganisatie van de vakverenigingen en op het nalaten van represailles tegen de stakers. 2000 Havenarbeiders te Birken head, die Maandag ip staking gin gen uit solidariteit met de sta kers te tonden, zouden Dinsdag avond weer aan het werk gaan. Zij besloten hiertoe met het oog op het einde van de staking in Londen. Van goed ingelichte zijde wordt vernomen, doch is niet officieel bevestigd, dat aan de staat Israël en de Arabische staten door Graaf Bernadotte voorstellen zin» gedaan de volgende twee punten als basis hebben: 1. De Arabieren moeten de staat Israël erkennen; 2. de Joden, moeten sommige gedeelten van hun gebied prijs geven. Anderzijds wordt vernomen, dat de Joodse Minister van Binnen landse Zaken, Gruenbacm, lid van de commissie van onderzoek in de kwestie van de Irgoen een onderhoud heeft gehad mei Me- nasjem Begin, de bevelhebbe'r van de Irgoen. Volgens het blad Al Zamane zijn verantwoordelijke Arabische kringen de mening toegedaan, dat de voorstellen van Graaf Berna dotte verworpen zullen worden. De Egyptische pers is pessimis- tiscli ten aanzien van het succes van de missie van Graaf Berna dotte. De vergadering van de politieke commissie der Arabische Liga, die Dinsdagavond werd ge houden. wordt „de belangrijkste sinds de oprichting van de Liga" genoemd. -VERKLARING AZZAM PASJA. Abdoel Rahman Azzam Pasja, secretaris-generaal van de Arabi sche Liga, verklaarde Dinsdag, dat de besprekingen over een regeling in Palestina zouden wor den voortgezet, zelfs wanneer de Joden en Arabieren op 9 Juli het einde van het bestand de strijd zouden hervatten. Zijns inziens zou de strijd voort gezet worden, indien de geheime voorstellen van Graaf Bernadotte tegen het einde van het bestand niet tot een definitieve oplossing zouden hebben geleid. SJERTOK DOET BEROEP OP IRGOEN. Mosje. Sjertok, Minister van Buitenlandse Zaken van Israël, heeft Maandag een beroep ge daan op de Irgoen Zwai Leoemi 'zich hij het geregelde leger van Israël te voegen. De Irgoen telt naar schatting 6000 man. „Twee afzonderlijke legers kun nen niet gelijktijdig in een staat jbestaan", aldus Sjertok tijdens een bijeenkomst te Tel Aviv ter gelegenheid van „soldatendag". De soldaten van het leger van Israël hebben Maandag de eed van trouw aan de staat afgelegd. Cyrill Marriott, Engels consul - generaal te Haifa, heeft aan het hoofdkwartier der waarnemers van de Ver. Naties meegedeeld, dat twee Engelse Churchill-tanks van het vliegveld van Haifa zijn verdwenen. Marriott stelt de Jo den hiervoor verantwoordelijk en noemt het een schending van het bestand. Uit protest tegen dit incident hebben luitenant-generaal Mac- Millan en 10 stafofficieren op het laatste ogenblik geweigerd het door de burgemeester van Haifa aangeboden arscheidsdiner bij te wonen. Een derde tank, die van, het zwaar bewaakte vliegveld werd gestolen, vond men met motor- pech enkele kilometers van het vliegveld langs de weg staan. Daar twee Engelse soldaten tegelijk met de tanks verdwenen zijn, achtte een Engels stafofficier het mogelijk, dat de soldaten met medeneming van de tanks gede serteerd zijn. Men verwacht, dat de laatste Engelse 'manschappen heden vroeg Haifa verlaten. te stellen in het oude huis. We hebben 'n praatje gemaakt en hij gaf me tien dollar om het huis van binnen eens te mogen -zien. Daar heb ik... niets kwaads in gzien. Ik heb hem geen seconde uit het oog verloren. Hij... hij heeft geen kans gekregen om ook maar een cent te stelen." „Maar, als dat zo is, waarom heb je dan tegenover mijnheer Strawn op dat punt gelogen?" vroeg mevrouw Eastman argwa nend. Jaggers slikte een paar maal. „Ik... ik zag, dat hij zich ergens over ergerde," zei hij. ,Ik was bang... dat hj} me ontslag zou geven en... ik ben hier veel te graag." „Oh!" zei Polly, „dan is dat een verklaring hoe die handafdruk op die tafel is gekomen Jaggers heeft die man in huis gelaten en „Het is helemaal geen verkla ring", viel Vera haar in de rede, „hoe laat was het Jaggers, toen je die man het huis hebt laten zien „Dat was gisteren' in de namid dag, toen mijnheer Strawn naar liet dorp was", antwoordde Jag gers. 1 „En is hij daarna niet meer in huis geweest?" vroeg Vera vinnjg. „Nee," antwoordde Jaggers, ditmaal beslist,„ik heb de man na gisterenmiddag niet meer ge zien." „Dan moet een van tweeën waar zijn," zij Vera, ,,öf er be staat een mogelijkheid om in de bibliotheek te komen zonder door de gewone deur te gaan, óf die drievingerige man heeft zich in huis verscholen gehouden. Laten we niet vergeten, dat mijnheer Strawn ons opmerkzaam heeft gmaakt op het feit, dat de boe ken in de afdeling, waar zich die holte bevond, verplaatst waren." „Grote goedheid!" riep mevr. Eastman uit „veronderstel zoiets niet! Dan zou hij op dit ogenblik ook nog in huis 'kunnen zijn! Mis schien is hij wel boven!" Sheriff Edwards voelde dat de leiding hem dreigde te ontglippen en dat wilde hij. in geen geval toe- laken. „Hoor eens hier," gromde hij, „wie heeft hier de leiding? Als er vragen te stellen zijn, dan zal ik dat wel doen. Niemand mag de kamer verlaten. Ik ga naar boven om het „corpus delicti" te bekijken." Hij zei die latijnse woorden met zoveel nadruk, dat het duidelijk was, hoe groots hij op zijn wettelijke woordenschat was. Jasper Bakerville meende dat nu zijn tijd gekomen was, om achter de schermen vandaam te komen. Hij en Tommy hadden zich tot nog toe zo stil gehou den, dat niemand hun aanwezig heid bemerkt scheen te hebben „Mijnheer Grimshaw," ^et hij nu, „ik ben hier, omdat uw oom gisterenavond mijn chef heeft op gebeld en daarom is het, dunkt me, noodzakelijk, dat ik u ver zoek..." Paul had zich op het horen van de rustige stem van J. B. met een ruk naar hem toegekeerd. „Wie bent...?" begon hij. „Bakerville, detective van de geheime dienst der Verenigde Staten," antwoordde J. B. ,Hier gekomen om de platen in beslag te nemen, door uw oom gevon den... Zoals ik reeds wilde zeg gen, mijnheer Grimshaw, het is, dunkt me, nu dringend nodig, u te verzoeken, mij de plaats te willen aanwijzen, waar ik die cliché's vinden kan." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2