BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio Distributienieuws Gemeente Terneuzen De represaillemoord te Dronrijp JDoïs£e! IDwurf en tic pocscnnlane«f ÈHl Trouw tot in den dood tegen Zuid-Afrika communisme RECHTSZAKEN PREDIKBEURTEN heeft menen te mogen onthouden, nadat eerst een amendement van hem, strekkende tot verheldering van de eerst ncgal twijfelachtige positie van de Kroon, door de Regering werd overgenomen. Het is nu aan deze of de volgende Regering om te bewijzen, <1^1 de Kroon haar ernst is. Er is nu weer een vast punt om die ernst te toetsen. Hiermede is de Rijks- eenheid het beste gediend. Van daar, dat spr. geen woord behoeft terug te nemen van wat hij, als spreker op Rijkseenheids-vergade ringen heeft geizegd, Trouwens, ook Genbrandy heeft zich in zijn Zwolse rede niet aan de taal der voldongen feiten kunnen onttrek» ken. Tenslotte stond spr. nog even stil bij de algemene landspolitiek, waar hij aandrong op bezuiniging tot het uiterste. Na een korte pauze volgde een waardige nabespreking, waarna de heer Tiianus, de door Ds. Van Moorsel geopende vergadering, met dankgebed sloot. AXEL. Concert. Het door de Harmonievereni ging „De Verenigde Vrienden" te Sas van Gent, Dir. de heer J. Mannaert, te geven concert op Donderdag 1 Juli des avonds om 8.30 uur, bevat het volgende pro gramma: 1. Verenigde Vrienden, mars J. Mannaert. 2. Fra Diavolo, ouverture, Auber. (verplicht nummer in de ere-afde- ling concours te Groede 1948.) 3. Théma met variaties (Tuba solo Jan Meijers). 4. De Vogelhandelaar (selectie uit de operette) van Zeiler (foew. Van Leeuwen). 5. Op een Perzische markt, ka rakterstuk van Ketelbey. 6. Suite Oriëntale, Oosterse fantasie van Popy. 7. Colonel Bogey, mars, Alford. RETRA NCHEMENT. Schoolreis. De leerlingen der hoogste klas sen van de openbare lagere scho len te RBtranchement en Oostburg maakten met bussen van de S.B.M. een driedaags reisje naar Apeldoorn, waar zij ontvangen werden door de „Zeeuwse Kring" De heenreis ging door België. Goede Belgische mensen tracteer- den de kinderen in Maldeghem op sinaasappelen. Via Gent en Ant werpen (tunnel) werd Breda be reikt. Hier werd de Grote Kerk bezichtigd, alsmede het Span jaardsgat. In Djgn Bosch werd de St. Janskerk aan de buitenkant bewonderd. In de Betuwe werd gestopt bij een'boomgaard. De kersen smaak ten wat heerlijk! Drie minuten vóór vijf juist 3 minuten voor de afgesproken tijd bereikten de bussen de Van Heutszlaan te Apeldoorn. Leerlingen en begeleiders wer den hartelijk ontvangen en bij de di'verse pleegouders onderge bracht. Donderdag werd een Veluwe- tocht gemaakt, waarbij de Loe- nense waterval, de Middachter Al lee, Posbank kweekvijvers en aquariums van de Ned. Heide Mij, de Grebbeberg en het Koninklijk Park bezichtigd werden. Vrijdagmorgen hadden de leer lingen „vrij". Hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt en on der leiding van de pleegouders werd door menigeen een bezoek gebracht aan de prachtige par ken, de winkelstraten en de Echo put. Om 1 uur verzamelden alle kin deren en pleegouders zich bij de Grote Kerk, waar gesproken, ge zongen en afscheid genomen werd Nog vóór half twee zetten de bussen zich in beweging. De terugreis ging over Utrecht. In Rotterdam werd uitgestapt en gingen de leerlingen door de voet gangerstunnel. In Bergen op Zoom was er nog tijd over voor de speeltuin. Het was reeds laat, toen Oostburg en Retranchement bereikt werden. Het was een zeer prettig en leeraaam reisje. lm verband met »het opnieuw arresteren van Schreieder deelt het Rijksinstituut voor oorlogs documentatie mede, dat de re presaillemoord op 11 April 1945 geschiedde als weerwraak tegen gepleegde sabotage bij een brug. Veertien personen werden voor het vuurpeleton geplaatst, allen inwoners van Leeuwarden. Een van hen werd niet dodelijk getrof fen, wist zich later weg te sle pen en schuil te houden. ,BÖ de gefusilleerde» bevonden zich drie zoons uit het gezin Wierda, t w. Folkert, Hijltje en Klaas Jan. De eerste van hen was officier van de gewestelijke staf van de Nederlandse Binnen landse Strijdkrachtenook de tweede was lid van de N.B.S. Klaas Jan Wierda was een voor aanstaande figuur in de lande lijke organisatie. Door een luik werd ik in een draaibare koepel van onsplinter- baar glas gebracht, op de top van de berg. Een groot deel van Poekoelum was van deze berg uit te over zien, maar zoals te begrijpen is, had ik maar weinig belangstel ling voor het landschap op dit ogenblik Nu ging mij een licht op. Deze koepel was het voorstuk van een groot zesmotorig vlieg tuig, zoals de Duitsers ze in de oorlog aan het Oostelijk front ge bruikten. In de koepel was een kaart van het Oostelijke front opgehangen alsof het nog hoog en breed oor log was. Aan de plaats van de frontlijn zag ik dat de kaart tot de zomer van 1944 was bijgehouden. „Wij zullen U niet gevangen houden" zei de zogenaamde Goro Goro met een allergemeenst lachje. Hij gaf een teken aan de an dere Duitser en met z'n tweeën sleepten ze mij naar een open raam in de koepel. SCHANDPAAL IN ERE HERSTELD. West-Brabant kent op 't ogen blik 2 plaatsen, waar de histori sche schandpaal in meer moderne vorm in ere is hersteld. In Zeven bergen heeft het gemeentebestuur de maatregel van een „zwarte lijst" ingesteld, die in de café's komt te hangen en waarop de na men zullen worden genoteerd van hen, die meermalen wegens open bare dronkenschap zijn aangehou den. In, het dorp St. Willebrord heb ben dé winkeliers eenzelfde lijst aangelegd Zij publiceren voor taan in hun zaken de namen van hen. die weigeren gemaakte schul den te betalen. AVONTUURLIJKE POSTDUIF. Een matroos van de Franse vrachtboot „Berniëres" trof op de brug van het schip, toen het ter hoogte van Cherbourg voer, een uitgeputte postduif aan, die een ring droeg met het opschrift ,,nr. 598710—Holland 47" De duif had voorts een boodschap bij zich, waaruit bleek, dat hij ook reeds op het Noorse stoomschip ,,Ala" een „noodlanding" had ge maakt. De avontuurlijke duif is naar een postduivenvereniging te La Rochelle gebracht, waar hij wat op zijn verhaal kan komen. Daar na wordt hij weer losgelaten. NOODLANDING VAN HELIOOPTÈRE BIJ NOOTDORP Maandagmiddag omstreeks half vier werd de helicoptère van de Stichting Hefschroeifvliegtuigen bij Nootdorp (Z.-H.) door een motorstoring gedwongen te lan den. Er werd een landingster rein uitgezocht. Bij het aan de grond komen kantelde het hef- schroefvliegtuig, waarbij de rotor bladen werden beschadigd. Top Remi uit Poperinge (ten Westen van Ieperen) was met zijn kar, welke door twee honden werd getrok ken, op weg naar Watou bij de Franse grens, toen hij door een hartverlamming werd getroffen en ineenzeeg. Zijn beide honden bleven jankend bij het lijk zitten en lieten memand naderbij komen. Toen omstanders verschil lende malen bij hun pogingen om de dode man te verwij deren bijtwonden hadden op gelopen, werd tenslotte de vrouw van de overledene ge waarschuwd. Ook zij werd echter, toen zij het lijk wilde wegtrekken, door de hon den aangevallen en ernstig gebeten. De beide dieren waren volkomen in de war jloor de plotselinge dood van hun baas. Tenslotte zagen rijksveld wachters zich genoodzaakt de honden neer te schieten om het lijk te kunnen weg halen De Zuid-Afrikaanse Minister van Defensie, Erasmus, heeft ver klaard dat Ingeval het tot een treffen zou komen met het com munisme, Zuid-Afrika zich aan de zijde van de Westelijke mo gendheden zal scharen. Verder zeide hij, dat in de toe komst geen militaire opleiding gegeven zou worden aan Afrika nen of andere kleurlingen in Zuid- Afrika, en dat zij geen toestem ming zouden krijgen wapenen te dragen. De drie inzittenden onder wie de piloot de heer E. Senger, kwamen ongedeerd uit het toe stel. De Rijksluchtvaartdienst heeft een onderzoek ingesteld en het toestel vrijgegeven voor transport over de weg naar Ypenlburg. 15-JARIG MEISJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag' ongeveer 3 uur is een 15-jarig meisje, Van L., uit de Vlamingsteeg door tot nog toe onbekende oorzaak in de pro vinciale vaart nabij de Koepoort- brug te Delft geraakt en ver dronken. Hoewel er op dat ogenblik veer publiek langs je vaart wandelde, heeft de politie nog geen getui gen kunnen horen. Men ver moedt dat zij aan' de achterkant van de woning van haar patroon, de slager A. Sliedregt, waar zij dienstmeisje was, bij het water putten in de vaart is gevallen. Toen zij voor het eerst boven kwam sprongen vier personen te water en brachten haar op het droge. Alle middelen ter opwek king der levensgeesten mochten echter niet baten. HET VLIEGEN TEGEN DE TORENSPITS TE LEEUWARDEN. De Raad voor de Luchtvaart heeft gisteren uitspraak gedaan inzake het ongeluk, overkomen aan het K.L M.-vliegtuig, dat op weg van Schiphol naar Leeuwar den op 27 December 1947 tegen de 78 meter hoge toren van de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden is gevlogen, waardoor een vleugel afbraJfc. Het vliegtuig bevatte 10 passagiers, van wie niemand enig letsel bekwam. Naar het oordeel van de Raad is dit ongeval veroorzaakt door een samenloop van omstandighe den ten gevolge waarvan het vliegtuig in een gevaarvolle situ atie is geraakt. Van invloed is ge weest de omstandigheid, dat het actuële weerbericht afgeleid was van een weerkaart, berustende op waarnemingen welke te 3 uur des nachts waren gedaan. De raad kan zich niet aan de indruk ont trekken, dat, indien de gezagvoer der volledig omtrent de te Leeu warden te verwachten weersge steldheid ware voorgelicht, dit hoogstwaarschijnlijk van grote in vloed zou zijn geweest op de door hen genomen beslissingen. De Raad is voorts van oordeel, dat na ontvangen peilingen de landings procedure terstond had dienen te zijn afgebroken. Tenslotte constateert de Raad, dat de gezagvoerder in strijd met het voorschrift heeft gehandeld" door de tweede bestuurder het vliegtuig op een binnenlandse ver- keerslijn te doen starten en lan den. Niet voorbij gezien wordt, dat de betrokkene een grote vlieg- vaardigheid bezit, gepaard aan een grote tegenwoordigheid van geest. In verband met hun tekortko mingen zijn de betrokkenen, R. W. Robinson te Amsterdam en F. S Kroon te Bussum gestraft met een berisping. COÖP. VRUCHTENVEILING TE TERNEUZEN. Veiling van 28 Juni 1948. Sla 2239 ct. per 10 stuks; wit te komkommers: I 1417 ct„ II 12'14 ct., III 10—12 ot.; bloem kool: la 60—89 ct, I 46—59 ct., II 3442 ct., III 1128 ct., alles per stuk. Peen 1119 ct., uien 11 ct., sel derij 4 ct., kroten 1314 ct., alles per bos. Rode kool 2129 ct., Savoye- kool 1316 ct., uien 1225 ct., snijbonen 1,81, alles per kg. Eerstelingen: maat 35 en ouw. 8,90—11,90, drielingen 28/35 ƒ3,10ƒ8,20, kriel ben 28 mm ƒ2,70ƒ3,10, alles per 100 kg. Tomaten 5466 ct., rode bessen 3146 ct„ witte bessen 3941 ct., aardbeien 79103 ct., alles per kg; meloenen 49 ct. per stuk. WOENSDAG 30 JUNI 1948. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 u. Ds. A. de Reuver, Bidstond voor Class, verg. VOETBAL. Sluiskil-veteranenSluiskil-comb. Zondag had een ontmoeting plaats tussen een veteranen-elftal, samengesteld uit spelers, die eer tijds Sluiiskil „kampioen" maakten en een combinatie-Sluiskil. De veteranen legden het loodje, maar met ere. Bij het eindsig naal van de veteraan-scheidsrech ter, die onberispelijk leidde, was de stand Comb. SluiskilVetera nen 21. Doch de combinatie, bestaande uit jeugdige spelers, heeft er voor moeten vechten en ze konden nog heel wat leren van de ouden. Van „Nico onder de lat" ging nog dezelfde rust uit als in de kampioensdagen. De backs werkten nog even goed met de benen als de kop. De aanvoerder inspireerde zijn mannen door zijn voorbeeld. De middenlinie steun de de voorhoede, die nog verras sende en gevaarlijke uitvallen deed. De oude spirit uit de ouden moge overgaan in de jeugd, dan belooft het nog wat. Naar we vernemen ligt het in het voornemen der veteranen, nu ze het groene tapijt weer gero ken hebben en het bruine monster weer gestreeld, een ontmoeting te doen plaats vinden op een der eerstvolgende Zaterdagen met een combinatie-Kolping en... muziek! DOORTRAPPER. ZWEMMEN. Waterpolotournooi te Terneuzen. Onder ideale weersomstandighe den werd j.l. Zaterdag in de Ter- neuzense Bad- en Zweminrichting het zwemseizoen voor Zeeland ge opend. Door de plaatselijke club „De Schelde" werd een driedelig poloto.urnooi georganiseerd, het welk in zijn geheel geslaagd mag worden genoemd. Er werd deel genomen door 3 dameszeventallen, 3 kringzeventallen en 3 zevental len welke deelnemen aan de com petitie van de K.N.Z.B. De zwem vereniging „Luctor et Emergo" te Middero urg had verstek laten gaan Dat het spel nog niet op hoog peil stond was wel hoofd zakelijk te wijten aan het feit, dat het voor de meeste clubs de eerste wedstrijden van het seizoen wa ren. Er werd echter zeer sportief gespeeld en de leiding van alle wedstrijden was in goede handen. De uitslag van het tornooi was als volgt: Dames: le. De Bruinvis te Sas van Gent; 2e. De Zeehond te Vüs- singen; 3e Souburg. Heren kringzeventallenle. De Bruinvis, 2e. De Zeehond, 3e. Sou burg. Heren Bondszeventallen: le. De Bruinvis, 2e. De Zeehond, 3e De Schelde te Terneuzen. De gedetailleerde uitslagen wa ren als volgt: Dames: BruinvisZeehond 31 BruinvisSouburg 31; Souburg Zeehond 01. Heren kringzeventallen: Bruin visZeehond 20; Bruinvis Souburg 31; ZeehondSouburg 3—2. Heren bondszeventallen: Zee hondSchelde 41;' Bruinvis Zeehond 20; ScheldeBruinvis 2—7. WOENSDAG 30 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 20 Onze keuken; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 R.V.U.; 11.30 Gram.; 12.00 Wek-end orkest; 12.38 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ram blers; 14.00 Gespr portretten; 14.15 Omroep kamerorkest; 15.00 Hoorspel; 15.30 De Regenboog; 16.15 Gram.; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Gram.; 17.35 Virtuoso trio; 18.00 Nieuws; 18.30 Nederl. Strijdkr.19. ^5 Verkiezingstoe spraak; 19.30 Voor (je jeugd; 20.00 Nws; 20.15 Omroeporkest; 21.00 Hoorspel; 22.15 Malandc, 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel; 23 40 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gr.; 10.00 Uitz. Heiligingssamenkomst11.30 Gram.; 12.00 Ancora trio; 1233 Cello en orgel; 13.00 Nws; 13.20 Gesare trio; 13.50 Gram.; 14.30 Leizing; 15.00 Gemengd koor; 15.30 Giaconda ens.; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.30 Sport; 18 00 Mannenkoor; 18.30 R.V.U.; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Verkiezingstoe spraak; 20.00 Nws; 8.15 Jeugd- samenkomst; 2,1.30 Sweelinck- kwartet; 22.00 Ned. Kamerkoor; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Joego-Slavië heeft hij de Griekse regering een krachtig protest ingediend tegen de inci denten aan de Joego-tSlavisch Griekse grens, aldus meldt het Joego-Slavische persbureau Tan- joeg. Een afdruk van het protest ,is aan Trygve Lie gezonden met het verzoek dit aan de Veilig heidsraad te doen toekomen. GELDIGHEIDSDUUR BONNEN 434 EN 437 RESERVE (BOTER) VERLENGD. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheids duur van de bonnen voor 500 gr boter enz. reserve 434 en reserve 437 tot en met Zaterdag 3 Juli is verlengd. Een deel van het puibliek heeft namelijk in de mening verkeerd, dat deize bonnen gedurende vier weken geldig zouden zijn. Dit is niet het geval. Alle boterbonnen zijn geldig gedurende veertien da gen, ook die, welke eens per vier weken worden aangewezen. VRIJSTELLING VAN DE DIENSTPLICHT WEGENS BROEDERDIENST. Voor de lichting 1949 gelden de volgende bepalingen: Aan wie vrijstelling wordt verleend. 1. De vrijstelling wordt ver leend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de landmacht, bij de zeemacht of bij de overzeese krijgsmacht. 2. In een van deze gevallen wordt geacht te verkeren de broe der, die vóór 31 October 1948: a. ten minste 30 dagen in werke lijke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 December 1945 verleend uit stel van eerste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of d. gedurende zijn verblijf in wer kelijke dienst is overleden. 3. Voor vrijstelling wegens broederdienst worden onder broe ders verstaan wettige broeders en wettige halfbroeders. 4. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die 0p grond van gewetensbezwa ren is te werk gesteld bij een bur gerlijke tak van Staatsdienst. Indienen van de aanvraag. 1. Door of vanwege de inge schrevene, die voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmer king wenst te komen, wordt daar toe aanvraag gedaan bij de bur gemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. 2. De aanvraag moet worden gedaan vóór 1 Augustus 1948 Ontstaat het recht eerst na 31 Juli 1948, dan moet de aanvraag binnen 14 dagen na het ontstaan worden gedaan. Gelijktijdig in dienst treden van twee of meer broeders. Indien twee of meer broeders bestemd zijn om ongeveer in de zelfde tijd in dienst te treden en twee andere broeders reeds die nen of gediend hebben, kunnen belanghebbenden aan de Minister van Oorlog een verzoek richten om vrijstelling van de dienstplicht wegens aanwezigheid van een bij zonder geval van één of meer hun ner, ten einde te voorkomen, dat meer dan drie. broeders zouden behoeven te dienen. Terneuzen, 25 Juni 1948. De Burgemeester, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3