n Si i i iflt I „Crisis ais te Berlijn even ernstig die van Müncïien". I «r 5 i UIT DE PROVINCIE Nieuwe maatregelen in Malakka Ir tl* ZWARTE VOS h "l I s' I l< I r 1 f Y I p tï F M e t~*i\ Iz: De staking in Engeland De Het raket-proefgebied in Australië f i ft O 0f' ii d BEDE VAN HI IU HII.. Winston Churchill heeft op een vergadering van de conservatieve partij het woord gevoerd. Over de Berlijnse crisis zei hij: „De cri sis in Berlijn is even ernstig als die van Muenchen in 1938. Wij hopen van harte, dat de vrede zal worden bewaard, maar we moeten thans allen geleerd hebben, dat de veiligheid niet wordt ver groot door toe te geven aan dicta tors, of het nu een nazi of een communist is." „Ik kan niet garanderen", aldus zeide Churchill, dat zelfs een krachtige en resolute houding de gevaren zal afwenden, welke ons thans bedreigen. Doch ik ben er zeker van, dat een dergelijke houding niet slechts de beste is doch tevens de enige kans b edt een derde wereldoorlog te voor komen. Wij zullen daarom de regering steunen in de houding, welke zij, met al haar toewijding voor de zaak van de vrede, ge meend heeft te, moeten aanne men. Men heeft dikwijls gezegd, dat, wanneer Groot-Brittannië op een bepaald moment zwak is, Europa in gevaar verkeert. Het is onze plicht te tonen, wat voor partij geschillen er ook mogen bestaan, dat wij wanneer het aankomt op verzet tegen vreemde tyrannie een verenigd volk zijn. Ik geloof nog steeds, dat aldus de vrede be waard zal kunnen worden. Het afzien van de titel „Keizer van Indië" door de Koning noem de Churchill „een droevige ge beurtenis". Birma, aldus Churchill is thans een vreemd land, dat reeds snel aan het afzakken is ;n een chaos van moord en anarchie, waarvan het enige resultaat waarschijnlijk een communistische republiek zal zijn hetgeen gevaarlijke strategi sche voordelen zal opleveren voor de Sowjet-Unie in dit belangrijke gedeelte van de wereld, waarvan wij afhangen wat betreft de be- tëïi De staking van de Londense havenarbeiders dreigt, na de der de week in te zijn gegaan, niet alleen over te slaan naar Liver pool, doch ook naar Glasgow, zo meldt Reuter. Inmiddels staan meer dan 6000 man van land-, lucht- en zeemacht in Londen gereed om voedsella- dingen te lossen indien de staking voort blijft duren. Michael Byrne, secretaris van de „Independent Scottish Transport and General Workers Union", heeft te ver staan gegeven, dat zijn vakvereni ging geheel achter de stakers staat. Het gebruik van troepen, zo verklaarde hij, vormt een be dreiging aan iedere arbeider. Dit moest uitgevochten worden. De Secretaris protesteerde tegen de bewering, dat de stakers door communisten werden geleid. Attlee heeft Maandagmiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de noodtoestand zou worden afge kondigd om het hoofd te bieden aan de door de havenstaking ver oorzaakte crisis. De Koning is ge adviseerd in deze van zijn be voegdheid gebruik te maken. De regering zal dan gerechtigd zijn alle maatregelen te nemen, die noodzakelijk zijn 0m de voedsel voorziening in stand te houden. Attlee deelde voorts mede, dat George Isaacs, Minister van Ar beid, die de Britse regering ver tegenwoordigde op de internatio nale arbeidsconferentie te ban Francisco, per vliegtuig naar En geland terugkeert. De wet op de noodtoestand veJ" leent de Regering vérstrekkende bevoegdheden, echter met het recht tot het instellen van indu striële arbeidsplicht. Ook maakt de wet, aldus Reuter, géén m- Door C. B. BOOTH. voorrading met goederen van fi- taal belang, die in de tropen ge produceerd worden en dat gelegen is bij een van onze zeewegen naar Australië en Nieuw-'Zeeland. In Malakka is de lange arm van het communisme, zonder door het zwakke Britse bestuur gehin derd te worden, een moordcam- pagne begonnen tegen de Britse planters en hun vrouwen als on derdeel van het proces van onze uitwerping, aldus zeide Churchill, Waar ge ook heen kijkt in de wereld, oVeral zult ge bemerken hoe zeer de naam en het prestige van Groot-Brittannië in aanzien gedaald zijn sedert de Britse na tie, op het ogenblik van haar grootste victorie, plat op haar aangezicht viel. Vlakbij op het vasteland va.n Europa zien wij hoe landen, die veroverd waren, verwoest en ge plunderd door de vijand en bevrijd door onze sterke arm, reeds weer een bloeiend actief leven aan hun volk hebben verschaft. Ik kan u verzekeren, dat een voortduren van de experimenten volgens de socialistische theorie en van de socialistische ongeschiktheid en ontoereikendheid in de praktijk van de besturen, ons niet slechts verlies en schaarste zal brengen doch ons economisch zal ruïneren; en niet alleen dit, doch ook ontvol king van de Britse eilanden op een schaal, door niemand ooit vermoed of voorspeld. Ghurchili zeide tenslotte nog, dat geen enkele suggestie ooit door de conservatieve partij was gedaan. Voor de eerste maal heeft de Australische Minister van Lands verdediging, Dedman, vertegen woordigers van pers en radio toegestaan een bezoek te brengen aan het centrum voor onderzoek en proefneming met raketten, dat in het Zuiden van Australië in gericht is. Volgens een verslag door de Australische radiozender beslaat het centrum 5000 ha en over een afstand van 40 km is rondom dit centrum prikkeldraad aange bracht. Twintigduizend technici en geleerden werken dag en nacht in 1500 hoofdgebouwen in het grootste geheim aan de uitvoe ring van het onlangs door het parlement goedgekeurde verde digingsprogramma. De Minister heeft nader toege licht, dat de begroting voor het centrum voor de vijf eerstkomen de jaren 250 millioen pond ster ling zal belopen.' De Australische regering zal op een vast te stel len basis deze uitgaven met de Britse regering delen. MINISTER VAN DEN BRINK VOORNEMENS WALCHEREN TE BEZOEKEN. De Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. J. R. M. van den Brink is voornemens binnenkort een bezoek aan Walcheren te brengen, om verschillende bespre kingen te voeren. PROV. ZEEUWSE VERENIGING „HET GROENE KRUIS". Jaarvergadering te Groede. Zaterdag werd te Groede in ho tel „Het Vlaemsche Duyn" de jaarvergadering gehouden van de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis". De vergade ring, die goed bezocht was, werd geleid door de voorzitter, Jhr. Roëll. Deze heette o.m. de heer Schelf hout, voorzitter van het Provin ciale Wit-Gele Kruis hartelijk welkom. Hij achtte een goede sa menwerking van de Kruisvereni gingen van het grootste belang. De vereniging zal in 1948 kun nen rekenen op een bijdrage van „Seheldemonden", groot ƒ600. Als plaats voor de volgende al gemene vergadering werd 's-Heer Arendskerke aangewezen. Vele afdelingen hebben moei lijkheden met het sluiten van een pensioenverzekering voor de wijk zuster. Wordt hier niet voor ge zorgd, dan vervalt het recht op Rijkssubsidie. Het bestuur werd gemachtigd te trachten op zeer korte termijn de mogelijkheid tot een collectief contract te onder zoeken. De aftredende bestuursleden H Brakman (Retranchement), L. Gelderman (Kortgene) en Mr. A. v. d. Hoeven (Tholen) w erden bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van Dr. B. Vaan drager (Domburg) werd benoemd de heer F. Vaandrager (Dom burg) Het hoofdbestuur werd met één bestuurslid uitgebreid. Als zo danig werd benoemd de heer J. Blok (Axel). In de middagvergadering hield de heer P. K. de Haas, kinderarts te Goes, een causerie over het werk van de wijkverpleegsters, o.a. in verband met de kinder- hygiëne. Dr. v. d. Borgh, geneeskundig- inspecteur der Volksgezondheid te Middelburg hield eveneens een toespraak over het Groene Kruis werk. TERNEUZEN. Accordeon-concert- Ondanks de ongunstige weers omstandigheden bestond er gis teravond vrij, grote belangstelling voor het door de accordeonver eniging Paolo Soprani", onder leiding van haar directeur, de heer E. van den Eeckhout uit "Hulst, gegeven concert, dat op voorbeeldige wijze werd uitge voerd. Wij hopen, dat bij een volgende uitvoering de weersomstandighe den zullen medewerken, waardoor de tere klanken beter tot hun recht zullen komen. Concert op de Markt. Ter gelegenheid van de jaardag van Prins Bernhard zal de mu ziekvereniging „De Verenigde Werklieden", directeur de heer A. Schirris, des avonds te 8 uur, een concert op de Markt geven. Programma 1. Marche Victorieuse Blankenburg, arr. Molenaar. 2. De Zwarte Tulp, ouverture Fr. Jakma. 3. De Vogelkoopman, operette, C. Zeiler, arr. S. v. Leuwen. 4. La Gracieuse, ouverture Ph. S. VlessingT 5. Frei weg, mars, C. Latann, arr. A. Dreissen. Pauze. 6. Ouverture Romanesque Fr. Jakma. 7. Wiener Praterleben, wals Translateur, arr. Dreisen. 8. Chante encore dans la nuit, R. Retty, arr. Meijms. 9 Cheerio Holland, J. Hughes, arr. Meijns.x 10. Engelandvaarders, mars W. Schild. 11. Wilhelmus. SIMAVT-actie. De vereniging SIMAVI te Haarlem (Steun In Medische Aangelegenheden Voor Inheem sen) verleende in 1947 voor bijna 300 000 hulp. - Zij subsidieerde de opbouw van ziekenhuizen, verstrekte medica menten, instrumenten etc. aan de instanties in Indonesië en' Suri name, die zich de leniging van de medische nood in dq Tropenlan- aen ten doel stellen. Zij let daarbij niet op de gods dienstige richting of huidskleur der hulpbehoevenden, maar zij helpt waar geleden wordt! H.K.H. Prinses Juliana dééd in 1947 tot tweemaal toe een beroep op ons volk om te helpen. In aansluiting daarop houdt SIMAVI breuk op het stakingsrecht of het recht met vreedzame middelen staking te proclameren. Overtreding van de wet kan 3 maanden gevangenisstraf of een boete van duizend pond of beide tot gevolg hebben. Dit mag even wel niet geschieden zonder ge rechtelijk proces. De wet treedt in werking, in dien aan de Koning is medege deeld, dat er een situatie bestaat, die het volksbestaan in gevaar brengt door een uitgebreide on derbreking van de beVoorrading of de distributie van water, licht en brandstof. 3g, (Nadruk verboden) ,Toen ik die deur hoofde dicht slaan," zei DolUver op dat ogen blik, „was de bibliotheek het eei- ste, waar ik- aan dacht...... noS voordat ik wist, dat mijnheer Strawn was doodgeschoten. Dat zat vermoedelijk daarin, dat die kamer door het gedrag van Polly een zekere geheimzinigheid ha.d verworven. Ik deed dan ook die deur open en keek naar binnen, maar er was niemand." .Maar Bob," riep Poll uit, „gis terenavond, nadat ik licht door het sleutelgat gezien had, was er ook niemand in!" Zeg eens, zijn jullie nou alle maal krankzinnig geworden viel Edwards plotseling uit. „Wat is dat voor geklets over een drie~ vingerige man en lege kamers Als jullie denken dat ik me daar door van m'n apropos laat aflei den, dan hebben jullie het glad mis." ,We willen u niet afleiden," zei Paul Grimshaw, „we willen u juist op het rechte spoor brengen. Neen, sheriff, iets krankzinnigs z t er helemaal niet in, al mag het dan ook buitengewoon vreemd klinken. Luister maar eens!" „Ik luister aldoor, jongmens! gromde Edwards. ,,U weet misschien iets af van de voorgeschiedenis van dit som bere huis, begon Paul vrij gejaagd. „In het dorp noemen ze het ,,'t Boevenhuis" en... „Net of ik dat niet weet!" viel de sheriff hem in de rede, „als je met dergelijke praatjes mijn tijd wilt verknoeiep Kom, schei nou eens uit met dat ambtelijk gedoe", stoof Paul op. „Als je dan alles van het huis afweet dan heeft het voor mij geen zin, er verder over te pra ten, want dan zul je ook wel weten, dat dit huis indertijd het eigendom was van de Zwarte Vos. Mijn oom heeft het vorige winter gekocht en laten opknap pen En gisteren, toen hij eens ronde*)uffeilde in de bibliotheek op'de tweede verdieping recht tegenover de kamer die hij ais zijn werkkamer had laten inrich- De regering van Malaya heeft nieuwe noodmaatregelen getrof fen voor Koeala Loempoer ter bestrijding van het optreden van ae „sterke arm". Volgens deze maatregelen zal ieder, die in gebreke blijft, aan gifte te doen van personen, die verdacht -worden van vergrijpen tegen de openbare veiligheid, ge straft kunnen worden met maxi maal tien jaar dwangarbeid. Hiertegenover zal het voldoende zijn te kunnen aantonen, dat men niet in de gelegenheid was aan gifte bij politie te doen. Zondagavond hebben veertig gewapende Chinezen een overval gedaan op een politiepost te Mentakab, ongeveer 75 kilometer ten Noord-Oosten van Koeala Loempoor. Zij sneden de telefoon kabel door en beschoten daarna de politiepost met Tommyguns en revolvers. De politiemannen sloe gen de aanval af De Maleise vrouw van een politieman werd dodelijk getroffen en een Maleise korporaal liep verwondingen op. ten ontdekte hij een losse plank in de achterzijde van een der boekenkasten. Hij bemerkte, dat die plank er uit genomen kon worden en zag toen een holte waarin twee pakjes lagen; in het ene zaten enkele cliché's voor het maken van vals bankpapier en in het andere een aantal velletjes speciaal daarvoor bestemd pa pier." „Nu zullen we toch wel aan de beurt komen", grinnikte Tom my zachtjes aan Bakerville's oor. „We komen er wel in en goed ook!" J. B. knikte van ja. „Ik maak het zo kort mogelijk sheriff", vervolgde Paul. „Gister avond na het diner bracht oom John ons allen naar die biblio theek toe en liet ons zijn vondst zien. Polly meende toen iemand in het vertrek te horen." „Ik ben er zeker van!" riep Polly uit „Ik twijfel er geen ogenblik meer aan! Mevrouw Kingslake meent ook, dat ze iets gehoord heeft." Vera Kingslake .knikte en sloeg haar rood betraande ogen op. „Ja", erkende ze. „Ik dacht, dat ik een zwak geluid in dat vertrek Zondag is te Koeala Loempoer een conferentie van hoofden van diensten gehouden voor bespre king van een plan-de-campagne tegen de geweldplegers Bij deze conferentie waren o.m. aanwezig Malcolm MacDonald, de commis saris-generaal voor Zuid-Oost- Azië, Sir Edward, de hoge com missaris, generaal Sir Neil Rit chie, opperbevelhebber, gchout-bij- racht C. Sanderson en de chefs van de luchtmacht. Maandagmorgen heeft de poli tie in Perak een aantal ,Jbelang- rijke arrestaties" verricht na een onderzoeking van een huis bij Ipoh, waar Britse en Japanse uit rustingstukken gevonden werden. Volgens persberichten zal de Chinese consul-generaal te Singa pore Dr. Woe Paak-Sjing, Woensdag naar Nanking vliegen om verslag uit te brengen. Tank Kok Chor, de leider van het hoofdkwartier van de Kwomin- tang in het Zuid-Oosten, zal hem vergezellen om verslag uit te brengen op het hoofdkwartier van de Kwominitang. „Maar toen we de deur open deden" viel Paul haar in de rede, „was de kamer leeg en hebben we Polly hartelijk uitgelachen. Later op de avond heeft Polly... Maar, me dunkt, dat kun je beter zelf vertellen, Polly. Ik ben er latei- pas bijgekomen." „We waren met ons allen naar de kelder geweest", vertelde Pol ly, „om de plaatg te bekijken, waar de Zwarte Vos indertijd zijn drukkerij had gehad. We waren nogal van streek, omdat een rat ons had doen schrikken. De gang op de tweede verdieping was nog donker, toen ik de trap op liep. Dit is van belang omdat er een lichtstraal door het sleu telgat kwaim. Ik wist daardoor dat er iemand met een zaklan taarn in die kamer 'bezig was. En bovendien hoorde ik een dof, bon zend geluid, als had er iemand tegen de grote tafel in het mid den gestoten... Ik schrok... na tuurlijk schrok ik. Van het eerste ogenblik af, dat ik een stap in dit oude huis gezet heb, ben ik al angstig en schrikachtig ge weest". Ze huiverde zichtbaar. „Er... er was dus iemand in de kamer. Nee, gezien heb ik hem in 'n groot aantal plaatsen in ons land een inzameling, teneinde in de schrikkelijke nood te voorzien. En zo wordt ook te dezer plaatse de noodklok geluld. Op 3 Juli wordt onder leiding van mevr. P. H. de Koekvan der Loo, mevr. S G. van den Briel-Veelbehr, mevr. R. Pestman- Van Kempen, mevr. J. M. van Meerwijk-Schellens, mevr. S. Bink- horst-Valkhoff, mévr. A. Dorre- paal-iBom, mevr. P. Hoving-Vene kamp een collecte gehouden Om deze inzameling te doen sla gen, zijn er collectanten nodig. Wij wekken onze lezers dringend op zich te melden aan bovenge noemd adres. En bovendien: laat de burgerij zich op de collectedagen niet on be tuigd laten en met gulle hand of feren. Naastenliefde is een mooi woord. Maar daadwerkelijke naas tenliefde betrachten is meer. SIMAVI luidt de noodklok. Want er staan duizenden levens op het spel. Mensenlevens! De C.-H. Unie en de a.s. verkiezingen. Over dit onderwerp sprak Maan dagavond de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer. Een goed bezette zaal volgde in het Con certgebouw met grote aandacht spreker's interessant betoog. Begon de heer Tllar.us met de Terneuzense kiezers en kiezeres sen te danken voor hun beginsel- trouw, betoond bij de vorige ver kiezingen, toen „men" de Chr.- Historische Unie welhaast had op gegeven, bij de daarop volgende beschouwing over de situatie-nu, wilde spr. zich niet aan voorspel lingen wagen. Wél gaf hij uiting aan zijn hoop op een nationaal kabinet, zonder zich toe te spit sen op specifieke partij-wensien Hoofdmoot van spr.'s betoog, was de bespreking van de 4-delige grondwetswijziging. Na de invoe ring van het instituut van staats secretarissen onderminister) te hebben afgewezen en dat van de toekenning van bijzondere vol machten aan civiele gezagsdra gers bij: revolutionnatre woelingen te hebben toegejuicht, stelde de heer Tilanus de reorganisatie van het Koninkrijk aan de orde, daarbij met nadruk vaststellende, hoe Internationale- verschijnselen altijd piefgen in te werken op het nationale leven, Is dit alzo met de Benelux, nog sterker geldt dit voor het ontwaakte nationaliteits besef der Oosterse volkeren, dat bij Nederlands-Indië geenr halt heeft gehouden. Hiermede reke ning te houden is gebiedende po litieke eis, waarover geen verschil van mening kan bestaan. De kwes tie is slechts, hoe men de volg orde stelt: eerst orde en rust en dan praten, dan wel het omge keerde. Het ongelukkige aldus spr. is dit geweest, dat de hui dige en vorige regeringen dit om gekeerde hebben gevolgd. Met een sehijn van recht. Krachtens de onder de verantwoordelijkheid van Minister Genbrandy tot stand gekomen Londense noodbeschik- king D 65 toch kon naar.believen van de Grondwet worden afge weken, met als gevolg de schier eindeloze misère van elkaar op volgende commissies en vliegtoch ten vice-vensa, die hun dieptepunt bereikten in de heilloze erken ning van het „de facto"-gazag van de „Repoeblik" over heel Ja va, Sumatra en Madoera, waar mede Djokja „over het paarjd" werd getild (art. 1 van de 17 ar tikelen van Linggadjati)Hier tegenover schetste spr het goede verloop van de autonome staten- vorming buiten de „Repoeblik" om. Deze staten hebben recht daarop, dat er regels komen om hun „good-will" te leiden, vooral nu er zelfs al de omtrekken vart een centraal Federatief bestuur bestaan, dat noch door een Ger- brandy, noch door een Feuilletau de Bruin ongedaan kan worden gemaakt. Vandaag dat spr. en mét hem de C.-H.-fractie uit égards jegens een Soekawati en Mansoer c.s. zijn stem aan het nieuwe XlVe hoofdstuk van de Grondwet in eerste aanleg niet niet. Daar was het te donker voor, maar ik voelde zija aan wezigheid. O,,... het was... het was afgrijselijk!'" „Ik zal de rest voor je vertel len, Polly, als je daar niets op tegen hebt", zei Paul. „Oom John draaide het licht aan eo toen was de kamer leeg!" Hij wachtte even, als om in druk te maken, maar sheriff Ed wards scheen daar ongevoelig voor. „Natuurlijk," gromde de she riff, „die was leeg omdat er hele maal niemand in geweest was Die stomme vrouwen ook... alle maal even gek. Ik ben bijna twintig jaar getrouwd en Ik ge loof, dat mijn oudje me minstens twintig keer het bed uitgestuurd ■heeft om te kijken, of er geen in brekers in huis waren... en er waren natuurlijk geen inbrekers en ze waren er niet geweest ook-" Hij geeuiwde even. „En wat heeft die drievingerige kerel er nou mee te maken?'' (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2