w:; gaan vooruit De toestand in Palestina ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE Intrekking afgifte collectieve passen De Brief van Robertson Verkrijging van deviezen voor zakenreizen Gedurende de zomer van het vorige jaar is op grote schaal ge bruikt gemaakt van de mogelijk heid om met z.g. collectieve grens passen tochten per touringcar naar België te maken. Het is ge bleken, aldus deelt het Ministerie van Financiën mede, dat deze tochten aanleiding hebben gege ven tot ernstig misbruik, aange zien daarbij in strijd met de devie- zen'cepalingen veel geld over de gren;: werd gesmokkeld en in Bel gië uitgegeven. Begin September 1947 werd dan ook de afgifte van de collectieve grenspassen door de Koninklijke Marechaussee stopgezet. De mo- 1 eiijkheid tot het verkrijgen van collectieve paspoorten bij de Com missaris der Koningin en de bur gemeesters bleef echter voorlopig bestaan. Ofschoon deze paspoor ten oorspronkelijk slechts bedoeld waren voor het maken van toch ten in verenigingsverband en voor een cultureel doel, is langzamer hand stilzwijgend de toestand ont staan, dat zij oök- werden uitgege ven voor het maken van plezier- ritten meer in het algemeen. Op grond van gegevens, welke de laatste tijd bekend zijn gewor den, is vastgesteld, dat de boven- doelde misbruiken leiden tot een zodanige afwijking tussen de of- i ciële en de zwarte koersverhou- aing gulden-Belgische franc, dat Overeenkomst tussen Abdoellah en Faroek. Koning Abdoellah van Trans- jordanië heeft te Cairo een ver klaring uitgegeven, waarin staat dat hij en Koning Faroek van Egypte tot volkomen overeen stemming omtrent de Palestijnse kwestie zijn gekomen. De verkla ring was door Koning Faroek goedgekeurd Volgens de verklaring zullen de Arabieren geen enkele oplossing aanvaarden, waardqpr de Arabi sche souvereiniteit over Palestina zou worden aangetast. In de verklaring wordt gezegd: Wij hebben de politiek goedge keurd en de besluiten van de leden van de Arabische Liga en zijn politieke commissie in alles, wat nodig is om te verzekeren, dat de Arabieren recht zal wedervaren in deze 'kwestie van vitaal belang door oorlog of vrede. De Arabieren zijn vast besloten, onder leiding van Egypte het hui dige conflict tot een einde te bren gen en de strijd voort te zetten, totdat zij hun veiligheid verze kerd zullen hebben door te voor komen dat in Palestina een Zio nistische staat wordt gesticht. Koning Abdoellah, die twee da gen geleden te Cairo is aangeko men, zou gisteren weer naar zijn hoofdkwartier te Amman gaan. Vandaar zal hij naar Riyad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, vlie gen voor een bespreking met Ko ning Ibn Saoed, Arabieren willen bestand niet verlengen. Azzaan Pasja, de secretaris generaal van de Arabische liga, heeft te Damascus verklaard: „Wij zullen thans niet toestem- 1 men in een verlenging van het bestand van vier w-eken in Pales tina. Geen enkele Arabier wenste een bestand, doch wij wilden niet als agressor aangemerkt word-en. Azzam Pasja ondersteunde het inzicht van dé Libanese minister president, Riad El Solh, die na biiwoiürt?' van, een politiek-mili- taire conferentie verklaarde, dat hij niet tevreden was over de gang van zaken wat betreft het bestand ,iDe herhaalde protes ten en aamwijEin-gen omtrent Joodse bestandsschendingen schij nen nutteloos te-zijn", aldus zei- de hij. Door C. B. BOOTH. 33) (Nadruk verboden.) Jaggers begon nog harder te beven en slikte een paar malen hoorbaar, als stikte hij bij-na In zijn woorden. Eindelijk kon hij ze er uit brengen. ,.Ik... ik weet er niets van, meneer... helemaal niks. Ik was op de derde verdieping... op mijn kamer... toen het schot viel. Toen ik... toen ik beneden kwam... stonden ze allemaal al in de hal. Tk... ik weet heus niks." Maar juist die straffe ontken ning wekte verdenking, zoals meer gebeurt. Sheriff Edwards keek hem beschuldigend aan en Jaggers begon nog erger te sid deren. Mevrouw Eastman kwam hem ter hulp. „Die arme man vertelt de waar heid," zei ze. „We waren allen reeds opgeschrikt en naar de hal gevlogen, voordat Jaggers kwam. daaruit ernstige economische na delen voor Nederland voortvloei en. Gezien de omvang, welke de benadeling van de Nederlandse deviezenpositie op deze wijze on dervindt, heeft de Regering be sloten, weder tot de oorspronkelij ke regeling voor de uitgifte van collectieve paspoorten terug te keren en het verlenen daarvan voor plezierritten derhalve niet langer toe te staan. Slechts in geval een Nederlandse touring- car-ondernememr een reciproci- teits-overeenkomst met een Belgi sche of Luxemburgse touringcar ondernemer heeft gesloten, welke de goedkeuring van de Nederland se Bank N.V. heeft verworven, zal hierop een uitzondering worden gemaakt. Velen zullen zich wellicht afvra gen, aldus genoemd Ministerie, waarom een dergelijke maatregel genomen wordt op een tijdstip, waarop de plannen tot het vesti gen van een economische unie met België en Luxemburg vastere vorm beginnen aan te nemen. Het mag echter niet uit het oog wor den verloren, dat de frauduleuze doorkruising van het officiële be talingsverkeer met België de grootste hinderpaal vormt voor de verwezenlijking van de plannen, die door de regeringen der Bene- lux-landen worden nagestreefd. Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft gisteren een brief aan zijn Russische collega Soko- lofsky geschreven, waarin hij hem meedeelt, dat hij bereid is elke redelijke regeling voor het gebruik van één enkele valiita in Berlijn te overwegen, waarbij de moge lijkheid niet uitgesloten, is, dat die valuta dezelfde is als die in de Russische zóne. JEUGDIGE DIEVEGGEN. - Te 's Gravenhage werden drie meisjes aangehouden, de gezus ters R., respectievelijk 15, 13 en 12 jaar oud, die ervan verdacht worden zich aan ongeveer twintig diefstallen, van geld, dat zij uit tasjes van onderwijzeressen haal den, schuldig te hebben gemaakt. De bedragen varieerden van 35 tot 200. Bovendien hadden zij voorwerpen uit de zweminrich ting' „Zuiderpark" gestolen. VALSE TEXTIELPUNTEN IN OMLOOP. Enige weken geleden werden zowel te Axel als .te Terneuzen bij verschillende firma's bij aan kopen van textielgoederen pun ten ingeleverd, waarvan gegrond vermoeden bestaat, dat zij vals 2ijn. Door de Rijkspolitie te Axel en de Gemeentepolitie te Terneuzen, wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daar de punten zeer nauwkeu rig zij-n nagemaakt, hebben de -be trokken firma's niet direct de ver valsing geconstateerd, hetgeen uiteraard het onderzoek bemoei lijkt. -Het blijkt dat ook in andere plaatsen in Zeeland valse textiel punten bij winkeliers ingeleverd zijn, zodat er wel een uitgebreide verspreiding moet hebben plaats gehad. POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Benoemingen. Tot lid van de Dijkraad voor de waterkering van de calami- teuze polders Ser Lippens o.a als vertegenwoordiger van de ca- iamiteuze Margarethapolder, de heer L. W. de Regt te Zaamslag. Tot gezworene van de Zeven Triniteitspolder, de heer C. de Kubber Fz„ te Terneuzen. Tót dijkgraaf van de Grote Huissenispolder, de heer F. de Kubber; tot gezworene de heer J. van de Ree. Tot afgevaardigde naar de al gemene vergadering van "het wa terschap Hulster en Axeler Am bacht de heer W. Dieleman Az.; tot lid van de dijkraad voor de waterkering van die polder de heer L. de Putter, allen te Zaam slag. Tot dijkgraaf van de Goessche- polder de heer J. Tollenaar te Hoek. Tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Goesschepolder de heer J. Dieleman te Hoek. NIEUWE SALARISVERORDENING PROVINCIAAL PERSONEEL. Ged. Staten van Zeeland hebben de leden der Prov. Staten een uit gebreid voorstel doen toekomen omtrent de vaststelling van een geheel nieuwe verordening betref fende de' bezoldiging van het pro vinciaal personeel. Na de bevrijding is door een stelsel van vaste en tijdelijke toe lagen de bezoldiging der amtena- ren verhoogd, maar het gevolg daarvan was, dat 'n vele gevallen de berekening van het uiteindelij- ik En, bovendien, wat had die arme Jaggeirs voor reden om meneer Strawn te vermoorden?" Sheriff Edwards keerde zich nu op slag met zijn vragen tegen haar. .Zo, wilt u praten? Dat dacht wel'; jullie zult allemaal 'blij zijn, dat je nog wat zeggen m-oogt, voordat Ik met jullie klaar ben. Misschien had die huisknecht tijd genoeg om er vandoor te gaai; en net te doen, of hij zich op de derde verdieping bevond. Zo, u denkt, dat hij geen reden had om meneer Strawn te vermoorden? Wie had er dan wel reden voor Spreek op, mens... wie heeft dat schot gelost?" .Mevrouw Eastman verstijfde van verontwaardiging en haar ogen schoten vuur van woede „Ik ben niet gewend op vragen te antiwoorden, die me op derge lijke manier gesteld worden," zei ze met ijzige waardigheid. „Het kan me niet schelen, wie of wat u bent, maar we hebben zeker .toch wel recht, met de gewone burgerlijke beleefdheid behandeld en toegesproken te worden!" Sheriff Edwards had niet veel ke salaris een bijzonder, ingewik kelde en onoverzichtelijke arbeid weed. De Regering heeft thans mede gedeeld, dat de financiële positie van het burgerlijk Rijkspersoneel zal worden verbeterd en zij heeft de lagere publiekrechtelijke orga nen uitgenodigd maatregelen van overeenkomstige aard te nemen. Deze verbeteringen bestaan in: Een vermindering van het verhaal voor eigen pensioen van 4% »/0 tot 2 °/oeen verhoging van de garantielonen voor de gehuwden met 290,-; het vervallen van de 5 o/o ongehuwden-aftrek m.i.v. 1 Januari 1948; wegname van de z.g. „5 o/o knik" (de wedden boven 3000,- zijn tot dusver 5 °/o min der verhoogd dan de wedden be neden dit bedrag, hetgeen per 1 Jan 1948 ongedaan gemaakt wordt)een technische herziening van hef bezoldigingsbesluit bur gerlijke ambtenaren met terug werkende kracht tot 1 Jan. 1948. In het nieuwe ontwerp voor de bezoldiging van het provinciaal personeel is echter veel van wat in de bestaande verordening bruikbaar is, behouden. De door het georganiseerd over leg naar voren gebrachte bezwa ren hebben geleid, tot een belang rijk aantal wijzigingen, die door het g.o. werden goedgekeurd. Ged. Staten stellen eveneens voor het „Ambtenarenreglement Zee land 1928" te wijzigen. AXEL. Hoog bezoek. Dinsdagavond arriveerden in Axel de dochter van Col. Dr Szydlowski en haar echtgenoot Lt. Commander L Rabenda.» Bij allen zal de populaire be vrijder van Axel, de Poolse Kolo nel nog wel bekend zijn. Zijn dochter met haar echtgenoot zul len in de loop van de volgende maand naar Canada emigreren. Vooraf wilden zij echter gaar ne Axel, welke plaats in de har ten der Polen 'n voorname plaats heeft, nog bezoeken. Woensdagmorgen werd dan al lereerst een bezoek gebracht aan het graf van de echtgenote van de Kolonel, de moeder van Mevr. Rabenda-Szydlowski, waarna het echtpaar met de burgemeester een rijtoer maakte langs het gevechts terrein var) 1944. Zo werd het Poolse Kruis bezocht, terwijl langs Kijkuit, Armendijk en Langedreef werd gereden naar de Magrette. Daar werd een bezoek gebracht aan de hofstee van de familie Jac. de Zeeuw. Col. Szydlowsk. heeft na de bevrijding van Axel op deze hofstee zijn hoofdkwartier gehad. op met de zomergasten, die zijn district in de heetste maanden- van het jaar overstroomden en de hooghartigheid van mevrouw Eastman maakte niet de minste indruk op hem. „Ik ben sheriff van dit district. Er is een moord gepleegd. Je beantwoordt de vragen door mij gesteld, of je gaat achter slot. Misschien weten, jullie niet, dat ik het recht heb, jullie als getui gen vast te houden, als jullie de feiten trachten te verdoezelen. Ik moet de waarheid weten en drommels gauw ook! Goed begre pen?" Mevrouw Eastman huiverde bij de gedachte aan opsluiting en werd bang, dat de sheriff zijn bedreiging volvoeren zpu. „Ik weet niet, wie hem ver moord heeft," zei ze. „Denkt u soms, dat ik het niet zou vertel len, als ik het wist? Mijnheer Strawn was juist met mijn doch ter verloofd en pas vanmorgen is hun... hun verloving bekend ge maakt." Haar stem'stokte en opnieuw stroomden haar tranen. „Arme stakkerd!' mompelde Daarna werd een bezoek ge bracht aan het paviljoen van de heer C. Faas, waar zich ondertus sen vertegenwoordigers vanvhet Gemeentebestuur, het bestuur der Vereniging Axel-Polen en de ge decoreerden hadden verzameld. Onder het genot van een kopje koffie werden deze personen aan het echtpaar voorgesteld, waarna de Burgemeester namens de Ver eniging Axel-Polen aan Mevr. Ra- bendaSzydlowski een aanden ken aanbood in de vorm van een zilveren armband met z.g. boeren- knoopjes. Op de armband was een inscriptie aangebracht „Axel- Polen, 23-6-'48". Na afloop van deze bijeen komsten dankten zowel de heer als Mevr. Rabena zichtbaar geroerd voor de vriendschap en het onder vonden medeleven. Na de middag werd het gemeen tehuis en de hoerenkamer bezich tigd, waarna bij de graven van de gesneuvelde Poolse nrllitairen op de Algemene Begraafplaats bloe men werden gelegd Donderdagmorgen hebben zij in de Katholieke Kerk een mis bij gewoond voor de zielerust van hun moeder Mevr. Szydlowski. Hierna werd de terugreis naar Londen aangevangen. BIERVLIET. Examen Gemeente-Administratie. Bij het op 23 dezer te 's-Gra- venhage gehouden examen vooi gemeente-administratie slaagde de heer A. Hack, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. GOES. Uitreiking Legpenningen en medailles. Door het Hoofdbestuur van de Maatschappij „De Wilhelminapol- der" te Wilhelminadorp zijn Dins dag aan een groot aantal gepen- sionneerde arbeiders en arbeiders die thans nog in dienst ":;i, leg penningen uitgereikt wegens trouwe en langdurige dienst. SAS VAN GENT. De Bruinvis op de planken. Dat de zwemclub niet alleen zijn mannetje staat in het water maar ook óp de plankien, zal zij Zaterdag en Zondag a s. bewijzen door het organiseren van een bonte avond! Het is niet de eer ste maal dat de Bruinvis op de planken komt en velen zullen zich nog wel de revue van enkele jaren terug herinneren die toentertijd veel succes oogstte. Met referen tie aan deze revue hoopt De Bruinvis ook dit maal een succes te kunnen boeken, aangezien practisch de medewerkenden de zelfde zijn, bovendien wordt deze avond opgeluisterd door het damesorkest „Femina", practisch allen prijswinaressen aan 't Kon. conservatorium te Gent. VLISSINGEN. Bezoek Britse motor torpedoboten. Donderdagmiddag om vier uur is een flottielje van vier Britse motor-torpedaboten de haven van Vlissingen binnengelopen om lig plaats te kiezen aan de Houtkade bij het gemeentehuis. De flottielje brengt een onoffi cieel bezoek aan ons land en wel in de eerste plaats aan Vlissin gen vanwege de grote populari teit, welke Walcheren bij de Brit se marine geniet. De officieren zullen heden morgen door burgemeester Mr. B. C. Kolff worden ontvangen, terwijl deze vervolgens een tegen bezoek aan boord brengt. In de namiddag volgt een rondrit over WaiCheren. De flottielje zal Zondagnamid dag tussen half vier en half zes ae haven verlaten en ligplaats kiezen op de rede om Maandag morgen om zes uur naar Amster dam te vertrekken. Verder zal men nog bezoeken Wilhelmshafen, Kiel en Stock holm, waarna men naar de thuis haven Lowestoft zal terugkeren Tommy binnensmonds en J. B. sloeg met tegenzin het gedoe van de scheriff gade. Maar hij kwam niet tussenbeide; hij wachtte, zo als hg te gén Tommy gezegd had, achter de schermen zijn beurt af Edwards trok heftig aan zijn gnor en keek allen beurtelings aan. „Misschien denken jullie, om dat jullie rijik zijn en stadsmensen bent, dat je me om de tuin kunt leiden. Maar dat zal niet gaan. Voor mijn part zijn jullie mUlion- nairs, of billionnairs, maar daar is mijn jurisdictie niet minder om. In dit district is 'n moord 'n moord wie hem ook gepleegd heeft!'.' Bob Doliver bad een paar maai op het punt gestaan iets te zeg gen en nu hief hij dan ook hec lioofd op en schraapte zijn keei. ,,U vergist zich, sheriff, als u denkt, dat wiji niet wilen praten," zei hij langzaam „We zijn na tuurlijk allen overstuur door het verschrikkelijke feit, dat hier is voorgevallen. Misschien weet ik er iets meer van dan de anderen, omdat ik de eerste was, die mijn- lieer Strawn, nadat hiji vermoord was, vond. Hij lag in zijn werk- IJZENDIJKE. Vergadering Z. P. jyi. Afd. IJzendyke. De afdeling IJzendijke van de Zeeuwse Plattelands-Meisjes, hield alhier in hotel „De Vier Emmers'' een vergadering, onder voorzitter schap van de presidente Mej. Cij- souw. Na opening door de presidente, werden enkele mededelingen be sproken, o.a. die van de te houden excursies naar de N.O.-Polder en Kruiningen en de kampdagen op Schouwen. Mej. Jo Cijsouw hield hierna een inleiding over muziex en zang. Spreekster merkte o.a. op, dai muziek en de instrumenten, die ze voortbrengt, niet van de laatste eeuwen dateren, immers David bespeelde reeds de harp voor Ko ning Saul. Ook volgde mej. Cij souw in haar verdere uiteenzettin gen over haar onderwerp de ont wikkelingsgang van de muziek en de instrumenten door de eeuwen heen tot in onze tijd. Aan het slot van de lezing wer- des enkele liederen gezongen Tij dens de pauze werd aandacht aan de inwendige mens besteed, de aanwezigen gebruikten toen een kopje thee. Na de pauze, las de inmiddels gearriveerde secretaresse de no tulen van de vorige vergadering voor, die ongewijzigd werden vast gesteld. Nadat de voorzitster nog de no velle „Het Geluk", van Elba Pau- li had voorgelezen, werd 't „Wie gelied", van Brahms, tweestem mig ingestudeerd. Mej. Magda v. d. Slikke trok óe volle belangstelling van de aan wezigen door haar verhandeling over het bereiden van spijzen, o.a. door koken, stomen, braden, bak ken enz., welke verhandeling een goede bespreking tot resultaat had. Op de rondvraag waarvan heel weinig gebruik gemaakt werd, volgde sluiting door de pre sidente. De opkomst was goed, voor het bezoek der vergaderingen is een groeiende belangstelling te be speuren. Deze keer was Biervliet, waar geen afdeling bestaat, nog al sterk vertegenwoordigd. Het verkrijgen van deviezen voor korte zakenreizen naar Bel gië, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, En geland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en/of Finland zal binnen kort aanzienlijk worden vereen voudigd, aldus deelt de Neder landse Bank mede. In overleg met het bureau za kenreizen van het ministerie van Economische Zaken heeft de Ne derlandse Bank N. V. besloten aan de daarvoor in aanmerking komende ondernemingen alge mene vergunningen te verlenen tot het verkrijgen ten behoeve van leden van haar personeel van reis- deviezen bij deviezenbanken en wel voor zakenreizen van ten hoogste drie dagen naar België en van ten hoogste vijf dagen naar de overige genoemde lande*. Op grond van deze algemene vergun ningen zal de deviezenbank de ge vraagde deviezen kunnen afgeven op enkele aanvrage van de be trokken onderneming', mits van een hiertoe bestemd aanvraagfor mulier wordt gebruik gemaakt waardoor het aanvragen van een urgentieverklaring en een öevie- zenreisvergunning vervalt. Algemene .vergunningen ai» ho- genbedoeld zullen worden verleend aan ondernemingen, welke kun nen aantonen, dat de in de perio de 19451948 ondernomen reizen waren verantwoord. Ondernemingen, welke menen in aanmerking te komen voor de ze regeling, dienen zich te wen den tot een deviezembank, welke voor het verder behandelen van de aanvrage door de competente instanties zal zorgdragen. kamer. Hij' moet op slag dood zijn geweest, want de kogel had zijn rechter slaap vermorzeld. Hij lag op de vloer bij zijn bureau; hij moet, zittend in zijn goel, neerge schoten zijn en toen voorover zijn gevallen. Hij..." „Wie heeft hem vermoord?" schreeuwde de sheriff, die niets liever wilde dan iemand de hand boeien om doen. Bob Dolliver schudde het hoofd. „Daar kan ik geen antwoord op geven," zei bij- „Ik... ik wou, aat ik 't wèl kon!" en dat zei hiji zo heftig, dat het Tommy opviel. „Waar was je, toen dat schot viel?" vroeg de sheriff verder. „Op mijn kamer, vlak om de hoek rechts in de gang," ant woordde Dolliver. „Ik was juist bezig mijn koffer te pakken, toen lk een pistoolschot hoorde. Mis schien dat ik een ogenblik van schrik verbijsterd' heb gestaan, maar lang heeft dat niet geduurd. Juist toen ik in de hoofdgang lowam, meende ik een deur dicht te horen slaan. Ik wist niet welke deur het was, hoewel het ergens voor me uit scheen te zijn." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2