Fotograferen onder water HET ENGLAND-SPIEL Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen LEERLINGEN Taxi nodig? Commandant van het Continentaal Detachement B.B.O. over Schreieder Moeilijkheden in Chili Per auto naar Scandinavië Grote brand op Gran Canarias De staking te Londen N.V. Handel en Scheepvaart Mij „DE SCHELDE" VOERMAN-DEPAUW fytflnaSSett In een onderhoud met een ver slaggever van het A.N.P. ver klaarde majoor K. de Graaf, voor malig commandant van het con tinentaal detachement B.B.O.dat Schreieder's lezing over zijn eigen rol in het England-Spiel niet de juiste is. Het England-Spiel werd, aldus majoor De Graaf, niet door Schreieder „gespeeld", doch door Oberst Leutnant Herman Giskes. Giskes maakte de plannen en leidde de uitvoering ervan; Schreieder deed niet veel meer dan bij de door GiSkes aangekon digde droppings van agenten.aan wezig zijn en deze arresteren. De goede behandeling van ge vangengenomen agenten geschied de dan geheel door toedoen van Giskes. Deze behandeling ver anderde echter, nadat Canaris, de leider der Duitse contra-spionna- ge, uit zijn functie ontheven was, voornamelijk omdat Berlijn wist, dat hij behoorde tot een groep of ficieren waarvan een gedeelte be trokken was bij een samenzwering tegen Hitier. Dat Giskes ook deel uitmaakte van het complot kon niet bewezen worden, doch het vertrouwen van de nazi's in de onder de Wehrmacht ressorteren de spionnage-afdelingen was zo geschokt, dat zij Giskes van zijn leidende functie in het England- Spfel onthieven en aan Schreieder, de Gestapoman, voortaan de su pervisie opdroegen. Majoor De Graaf verklaarde, dat het aan deze commando-wisseling te wij ten was, dat de agenten uit Haa- ren naar Duitse concentratiekam pen werden overgebracht. Schreieder heeft hen daar enige malen bezocht en kon. weten, dat zij in die kampen zouden worden doodgemarteld. In dit geval kan Schreieder zich beroepen' op een bevel van de Gestapo uit Berlijn, aldus majoor De Graaf, want, in dien een bevel tot wegvoering naar Duitsland zou zijn uitgegaan, zou Schreieder altijd hebben kun- De Chileense regering heeft verklaard, dat er een „nieuwe op standige beweging" bestaat, die zij toeschrijft aan de „communis ten". Naar een wooi'dvoerder van de regering meedeelt, heeft pre sident* Gonzalex Videla aan de minister van Landsverdediging, Barrios, doen weten, dat „de communistische partij en andere politieke groepen tezamen een plan tot rebellie ten uitvoer zou den leggen." Aan de militaire autoriteiten is opgedragen maatregelen te nemen. De woordvoerder voegde er aan toe. dat de politie verscheidene communisten zou arresteren, van wie men aannam, dat zij „het plan hadden ongeregeldheden te veroorzaken, voordat het congres een wet zou aannemen, die als wet ter verdediging der democra tie wordt aangeduid' en die anti communistische maatregelen in houdt." De K.N.A.C. heeft zich tot de Minister van Buitenlandse Zaken gewend naar aanleiding van de moeilijkheden welke automobilis ten ondervinden bij hun niet zake lijke reizen naar de Scandinavi sche landen. In afwijking van de bestaande gang van zaken, geeft het „British Military Mission Of fice" n.l. geen „permits" meer af voor automobilisten, die zich over Duitsland naar Scandinavië wil len begeven, tenzij het reisdoel van zakelijke aard is. Bovendien wordt sinds kort evenmin toege staan de kortste route te kiezen, doch moet, voor zover een „per mit" wordt verleend, met uitslui ting van andere kantoren, van de post Rammelbeek gebruik worden gemaakt. Zulks betekent voor ve len een nodeloze omweg met het daaraan verbonden tijdsverlies en extra kosten. Het merkwaardige is voorts, dat wel „permits" wor den verleend voor niet-zakelijke reizen per spoor. Aangezien automobilisten, die voor niet-zakelijke doeleinden rei zen, voor het traject door Duits land benzine medenemen, kan naar de K.N.A.C. meent, de reden van deze maatregel niet gelegen zjjn in benzinegebrek aldaar. Juist in verband met het zich gestadig herstellende touristeiwerkeer tus sen Nederland en de Scandinavi sche landen een soortgellijke maatregel als bovenbedoeld schijnt ook voor de bewoners van Scan dinavië te bestaan wordt dit deizer dagen uitgevaardigde voor schrift ten zeerste betreurd, rede nen waarom de K.N.A.C. de Mi*- nister verzocht zijn invloed te wil len aanwenden, teneinde te berei ken dat de faciliteiten welke tot dusver bestonden, worden her steld. Dit acht zij in het bijzonder van be'ang, omdat pogingen in 't werk worden gesteld tot touris- tische overeenkomsten te geraken met de verschillende Noordelijke landen. nen zeggen, dat de agenten be langrijk voor de Wehrmacht wa ren en volgens mededeling van Giskes niet konden worden ge mist. Majoor De Graaf wees er ver der op, dat het England-Spiel reeds in November 1943 beëin digd was. Wanneer Schreieder als einddatum April 1944 noemt, doet hij dit slechts, zo zei majoor De Graaf, om te kunnen beweren, dat hij na Giskes in November '43 te zijn opgevolgd, zelf odk een leidende rol in het Engiand-Spiel gespeeld heeft. Majoor De Graaf verklaarde nog, dat de veronderstelling, als zou een onderzoek hebben uitge wezen dat een familielid van een I met name genoemde Brlits hoofd officier in Nederland voor de Duit sers gewerkt zou hebben, onjuist is. Over de uitslag van het door de destijds onder majoor De Graai ressorterende dienst ingestelde onderzoek, kon majoor De Graaf geen inlichtingen geven in ver band met zijn belofte tot geheim houding. Evenmin kon hij der halve enig antwoord geven op de vraag of een familielid van een andere Britse hoofdofficier in Nederland voor de vijand gewerkt heeft. Deze gegevens zijn echter bekend, want de rapporten naar aanleiding van bovenbedoeld on derzoek inzake het England-Spiel, heeft majoor De Graaf ruim twee jaar geleden aan de bevoegde Overheidsinstanties overhandigd. Enige tijd geleden vestigde Piet Windimeyer uit Delft de aandacht van biologen uit binnen- en bui tenland op zich, door zijn resulta ten pp het gebied van de onder- waterfotografie. Hij was er n.l. in geslaagd een camera te ontwer pen, die geheel waterdicht was en waarmee hij1 in. de Middellandse Zee opnamen maakte. Deze opna men bleken voor de biologie van betekenis. Veel van hetgeen tot nog toe onbekend was, werd er door opgehelderd. Na zijn terug keer stelde hij zijn bevindingen dan ook geheel ter 'beschikking van de Nederlandse biologie. Hij is er nu in geslaagd een filmca mera te ontwerpen voor onderwa terfotografie. Half Juli vertrekt hij met de heer J. Renaud, een medisch student, die veel belang stelling heeft voor de biologie en eveneens uit Delft, naar Le La- vandou, een vissersdorpje in Zuid- Frankrijk, om daar een onderwa terfilm te maken van het lieven van de vissen in de Middellandse Zee. Voorts zal hij per muilezel een reis van tien dagen oveir 't eiland Corsica maken en enige films ma ken van het leven boven het wa teroppervlak, en naar het staatje Andorra in de Pyreneeën. De Hol landse Aannemersmaatschappij uit Den Haag heeft hem opgedragen een film te maken van het splijten van een rots van enige honderden vierkante nieters, welk werk door de maatschappij bij Mortiques in de baai van Marseille ter uitvoe ring is opgedragen. De maat schappij wil namelijk nagaan hoe BRAND IN TEXTIELFABRIEK. Gisterenmorgen werd de brand ontdekt in de droogkamers van de textielfabriek „Het Schutters veld" van de Gebrs. Van Heek te Enschedé. Binnen korte tijd ston den twee der kamers, die geluk kig leeg waren, in vlam. De brandweer, die jnet groot materiaal uitrukte, bestreed het vuur met 14 stralen en slaagde erin een derde droogkamer, waar in een grote hoeveelheid fluiweex was opgeslagen, te behouden. Des middags wSs de brand volkomen bedwongen. Voor de productie zal de brand geen ernstige gevolgen hebben. Wel is het mogelijk, dat er enige stagnatie zal ontstaan in de af levering der goederen,'daar thans 2 droogkamers buiten gebruik moeten worden gesrteld. Een ge deelte van de voorraad fluweel, dat waterschade opliep, zal op nieuw moeten worden gewassen en gedroogd. Voor de tweede maal in 21 jaar wordt Santa Lucia, de hoofdstad van Gran Canarias, één der aan Spanje behorende Canarische eilanden, door een zware branci geteisterd. (Het 1400 ton metende Engelse korvet „Sparrow" is op bevel van de admiraliteit uit Trinidad naar Castries, de haven van de 20.000 inwoners tellende hoofdstad van het eiland, vertrokken en wordt daar Maandag verwacht. De eerste medische goederen zijn per vliegtuig naar het eiland onderweg, waar 1000 personen dakloos zijn geworden en schaar ste is aan voedsel en andere arti kelen. In Santa Lucia staat geen groentenwinkel of drogist meer overeind. (Het dringende verzoek om hulp werd per radio-SJOjS.-sein te Tri nidad ontvangen, waar het Rode Kruis onmiddellijk vijf inzame- Iingsposten opende na per radio om heddegoed en kleren te heb ben verzocht. Volgens een later bericht van het eiland is men aan het plunde ren geslagen, doch wordt „de al gemene orde" gehandhaafd. groot de rotsscherven zijn, die tij dens de bewerking met beitels afbreken. Een gevaarlijk en serieus werkje, maar de heer Windmeyer neemt het graag aan omdat hij door deze opdracht in staat wordt gesteld zijn werk voort te zetten. De heer Windmeyer heeflt ook het voornemen een film te ma ken van een koraaleiland. Deze film zou zelfs voor Amerika iets nieuws zijn. De heer Windmeyer verwacht dan ook, dat de nieuwe wereld er veel belangstelling voor aan de dag zal leggen. Zijn films, die dank zij de medewerking van het Bureau Chemische Producten in Den Haag ten dele kleuren films zuilen zijn zullen te gelege ner tijd in ons land in roulatie komen. Wianneer de heer Windmeyer door opdrachten niet in staat zou worden gesteld zijn werk voort te zetten, zou hij genoodzaakt zijr. naar Amerika te gaan, zo vertel de hij ons tijdens ons onderhoud. Uitnodigingen daartoe heeft hij reeds vele malen ontvangen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terneuzen. De Oorpschef van het Gemeen telijk politiecorps te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: 1,Mevr. Hoving, Westkolk- str. 48; Zwarte kip, J. Klaassen, Westkiolkstr. 11; Zakdoek, Keesje Buijize, Tholensstr. 12; Stoelkus- sen, Jac. Verlinde, Dr. Buijzestr. 2; Zwarte gymnastiekschoen, C. de Ruijter, Dekkerstr. 30; Radia- tordop, Dr. Van Pienlbroek, Laeu- wenlaan 16; Bon voor werkkleding H 04, J. F. Scheele, Noordstr. 74; Portefeuille (A. Kerweijk Hon.), J Rouw, Dahliastr.28; Paar grii- ze handschoen., N. Harte, Steen- k amp laan 84; Bruin Kinderman teltje, A. Dieleman, Walravenstr. 6; Vier zilverbans van 1,A. Faas, Walstr. 9; Zilverbon van 1,Van der Werf, Chrysant- str. 27; Bankbiljet van 25,J. van Dixhoom, N. J Hartestr. 9; Gouden oorbel (rood steentje), F. Leroux, Julianastr. 33; Portemon- naie met inh„ S. Meeuwsen, Van Steenbergenlaan 61; Bruine glacé dameshandschoen, J. van Kerk- voort, Rosegracht 10; Paar nieuwe witte gokken, J. Klaassen, Lange Kenkstr. 33; Halskettinkje met kruisje, J. Meenen, Middenstr. 9, Sluiskil; Kaatsbal, G. de Feijter, Leliestr. 19; Witte gymnastiek schoen, J. van Kouteren, le Kor- testr. 10; Rood kralen halsket tinkje, J. van der Have, TViinpad 8; Portemonnaie met inh„ Firma De Smidt-Pothoven, Noordstr. 33; Vulpotlood, G. Stockman, Axelse- str. 107Pop, C. Aarnoudtse, Mo- lenzicht 1; Deksel van autowiei J. de Reus, Verbindingsstr. 12; Vulpen, L. Oppeneer, Verbindings str. 19; Portemonnaie met inh., M. Lammens, Baandijk 53; Pakje tabak, P. Witte, Dijkstr 62; Wit hondye, Geeihoedt, Steenkampl. Meisijesmantel, C. Huijssen, Pel molengang 3; Badhanddoek, J. Lauwerse Hondiusstr. 27; Em mertje, E. Kegels, Tholensstr.; Rozenkrans, Nieuwenhuize, J. W. Frisostr. 5; Actetas, L. de Fouw, Dijkstr. 77; Textielkaart, W. Pen- ne, Dahliastr. 12; 50 Textielpun ten, C. Stoffels, Pelmoliemgaqg 1; Vulpen en vulpotlood in étui, De Cooker, Tuinstr. 11; Handtasje, C. Klaassen, Tramstr. 17; Wind- iak, J. Goossen. Baandijk 3B; Lipssleutel, C. Kohier, Schoolplein 4; Padvindersfluit, J Kruijisse, Scheldekade 6; Schakelarmband, M. van der Peijl, Hondiusistr. 15; Portemonnaie met inih., S. Lau rens, Brouwerijstr. 10; Portemon naie met inhoud, A. Dobbelaar, Kraag D 33. Zaamslag; Huissleu tel, zwart Sjaaltje, Sjaal, Sleutel van mellbus, Dameshandschoen en Spaarzegels, Kinderschoen met Kous, alles aan het Bureau van Politie; Zakdoek, Rijkspolitie te Axel. 300.000 TON MOSSELZAAD OP DE WADDEN GEVIST. Nog houdt het mosselzaad vis sen op de Waddenzee aan, al is de belangstelling veel verminderd. Deskundigen schatten, dat dit jaar 300.000 ton is opgevist, waarvan 95 zaad en 5 grote kleine halfwas mosselen. DONDERDAG 24 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10 35 Gram.; 12.00 Viool en piano; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuiws; 13.15 Bandi Balogh; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Vau deville orkest; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16 00 Tussen vier en vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuiws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Sport; 19.15 Verkiezingstoespraak; 19.45 R.V D.; 20.00 Nieuws; 20.15 Residentie orkest; 22.20 Lezing; 22.35 The Romancers; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 9.45 Schoolradio; 10.15 Morgendienst; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gr.; 12.33 KI. van Beeck; 13.00 Nws; 13.20 Verv. KI. van BeeCk; 13.45 Hora d'oevre; 14.00 Ancora trio; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Ka merorkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Nat schoolzangWer'rtrijd; 17.45 Gram.; 18.15 Land- en tuin bouw; 18.30 Muiziefcver.; 19.00 Nieuws; 19.30 Verkiezingstoe spraak; 20.00 Nieuws; 20.15 Gr 21.00 Reportage; 21.30 Sans sou'ci; 22.15 Vaart der volken; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Sweelinck kwartet. Op een vergadering van Lon- dense havenarbeiders, leden van de Transport and General Wor kers Union, is met grote meer derheid gestemd voor hervatting van het werk. Ben andere „on officiële vergadering van stakers besloot echter tot „voortzetting van de staking tot het uiterste". VOETBAL. Zomercompetitie. Door de Hing „Jonge Kracht" werd voor de bij haar aangesloten jongensclubs van 't C.J.M.V. een voetbalcompetitie georganiseerd. De eerste uitslagen van deze zomercompetitie zijn als volgt: AxelHoek 12 SluiskilZaamslag 101 Kloosterz.Terneuzen I uitgest. Sas—-Driewegen 13 WIELERCRTTERIUM VAN TERNEUZEN. Dat de sport in deze tijd hoogtij viert is alom bekend. En als er een tak van sport is, die het volk boeit en pakt en een krachtige trekpleister is, dan is het wel de wielersport. Het is genoegzaam békend dat in Zeeuws-Vlaanderen verschillen de koersen georganiseerd zijn en worden voor amateurs. Vele sportliefhebbers en niet al leen zij, doch ook de neringdoen den hebben zich meermalen afge vraagd wanneer krijgen we zo iets in Terneuzen. Mag Terneuzen, de grootste plaats van Zeeuws-Vlaanderen daarin ten achter blijven? Als zo doorgaat zal de midden stand in Terneuzen verkwijnen en dat moet tegen elke prijs voor komen worden. Enkele sportmannen hebben de koppen bij elkaar gestoken en wat niemand heeft durven dro men gaat werkelijkheid worden. Zij hebben besloten een wieier- criterium te organiseren voor be roepsrenners en wel op Zaterdag 28 Augustus a.s. Daar is echter veel geld voor nodig. Dat er tegenwoordig veel van de middenstand gevergd wordt zal niet worden ontkend, doch hier gaat het om eigen behoud. Ook de grote bedrijven in Ter neuzen worden om financiële steun verzocht. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op al wie voor de wielersport voelt, en het algemeen belang wil dienen in de mate van het mogelijke zijn steun te verlenen en de illusie zal werkelijkheid worden en dan zal men op 28 Augustus in Terneu zen het volk n'-et kunnen bergen. In „De Stem" van gisteren (22-6-'48) lazen wij: Sas van Gent is de enigste plaats in Zeeland die dit jaar een koers voor beroepsrenners durft organiseren. Laten we tonen, dat we dat in Terneuzen ook kunnen. Het criterium van Terneuzen moet een jaarlijkse traditie wor den, dat kan, mits iedereen het nut er van (inziet. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de Comité leden, alwaar raambiljetten zijn aangeplakt. Leve de Ronde van Terneuzen. VIS- EN HENGELAKTEN. Vis- en hengelakten voor het dienstjaar 1948/49 zijn elke werk dag tussen 9 en 12 uur verkrijg baar ter gemeente-secretarie (be neden) Terneuzen, 21 Juni 1948. D,e Burgemeester van Terneuzen, M. de Vos, wnd Voor de vele blijken van belangstelling, bij ons hu welijk ondervonden, betui gen wij, ook mede namens onze ouders, hartelijk dank- D- P. MANNAERT M- E. MANNAERT— JANSEN Terneuzen, 22 Juni 1948- gevestigd te Terneuzen- Vergadering van Aandeel houders op Vrijdag 9 Juli 1948, des nam- 2 uur, in Hotel „Rotterdam", West- kolkstraat, Terneuzen- Punten van behandeling liggen ter inzage ten kan tore der Vennootschap, Sta tionsweg, Terneuzen- Aandeelhouders worden er op gewezen, dat ingevolge art- 41 de aandelen, indien men ter vergadering wenst te komen, vóór of op 5 Juli 1948 ten kantore hierboven genoemd moeten worden gedeponeerd. De President-Commissaris- voor de begincursus en cou peuse kunnen zich opgeven vóór 15 Juli 1948. De Lerares, K- J. DE VOS Axelsestr. A 133r, Zaamslag BEL OP: TELEF. 205# Dag en Nacht Binnen- en Buitenland Beleefd aanbevelend, W. KOEVOETS, Grenuiaan 40, Terneuioa bustehouder' Zo'n prachtige pasvorm, afwer king en kwaliteit vindt U alleen bij de echte WALA-bustehouder. Gelukkig, dat wij thans de WALA-BEHA's weer ontvangen - maar, denkt U er wel aan: De vraag is nog steeds enorm groot, dus regelmatig even vragen. TERNEUZEN UW BELANG Gevonden: Electro Kook boek. Wol- en Kousenhuis A- v- d- BRUELE, Noord straat, Terneuzen- Verloren: een klein Hand- zaagje, op de weg van Axel naar Sluiskil, Zaterdag, Terug te bezorgen; West straat 7, Axel- Gevraagd: Verkoopster of Hulpverkoopster- MOG- GRé's Schoenhandel, Tér- neuzen. Noordstr. 86, Telef- 2476- Te koop: een Damesrijwiel, Nederlands fabricaat, nieu we buiten- en binnenban den- Dokweg 16, Terneuzen Aangeboden: Pension voor twee heren. Brieven onder No- 978, Bureau van dit blad- Gevraagd: een net Winkel meisje, liefst boven 18 jaar- H. VROEGOP, Axelsestraat 15, Terneuzen-

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3