I a; ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE £c Razzia's in Malakka De xm. Het program van de Turkse regering Zorg voor de gezondheid in Ruslard Als gij ermee opstaat of ermee naar bed gaat... zcrs *42 SC ri|vcn« Het Plaatselijk NrWIN—Comité schrijft ons: In de loop van deze week loopt de termijn af, gedurende welke de zog els verkocht konden worden voor de NIWIN-Jubileumpakket- ten. Deze actie is in Terneuzen geen succes geworden. De belangstel ling was niet groot, waarvoor verschillende redenen aainwezig kunnen zijn. Het medeleven met onze militairen in Indië behoeft weliswaar niet te zijn verflauwd, maar wij geraken niet meer zo geestdriftig, wanneer het erop aankomt cm gezamenlijk iets voor hen te doen. Laten we ons eens voorstellen, dat het Ln alle plaatsen van ons land zo ging. Wellicht zou dan binnen enkele maanden, wanneer de uitreiking der pakketten zal plaats vinden, een groot aantal jongere teleurgesteld moeten wor den. Deze zullen het dan, terwijl wij hier de Jubileumfeesten vie ren, zonder feestvreugde moeten stellen. Maar wat erger is, zij zullen gaan denken, dat ze ver geten worden. En dat, omdat er hier niet genoeg mensen waren, die 1,50 konden afstaan om hen een verrassing te bezorgen, of laten we het zo zien, om hen bij onze feestviering te betrekken. Zouden wij er straks tegenop zien om voor onszelf 1,50 uit te geven Meermalen is er reeds op de troepen overzee een beroep ge daan bij het inzamelen van geld voor 'n liefdadigheidsinstelling of een nationaal belang. Onze gere patrieerde militairen zullen zich nog wel herinneren, hoe er des tijds door de gehele archipel een collecte gehouden werd voor de Stichting 19401945 De op brengst was verbluffend, het was een bedrag van meer dan 25.000. In Padang, waar slechts één brigade gelegerd is, werd laatst in de onderofficiersclub van het garnizoen een avond georgani seerd ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding. De opbrengst was ƒ1050 bijeengebracht door niet meer dan driehonderd onderofficieren en een aantal genodigden. Hieruit blijkt, dat die tienduizen den jongemannen, die ver van huis hun plicht volbrengen, sterk meeleven met wat hier gebeurt en, lezers, verdienen zij dan niet, dat wij met hen meeleven? Moge dit blijken bij het vast stellen van het uiteindelijk resul taat van de Jubileumpakketttn- actie. In de komende dagen be staat nog gelegenheid om het geld bijeen te brengen. De zegels a ƒ1.50 zijn verkrijgbaar bij de pen ningmeester van het Plaatselijk NIWLN-Comité, Nieuwstraat 10. Terneuzen Dank zij de grote en spontane medewerking van het gehele Ne derlandse bedrijfsleven, dat de in houd tegen kostprijs of zelfs ge heel gratis ter beschikking stelde, zijn de kosten zeer laag. Naar aanleiding van de plaats gevonden ongeregeldheden heefi de politie in Malakka razzia's on dernomen, waarbij een driehon derdtal Chinezen, Maleiers en In diërs gearresteerd is. onderschei denlijk in Selangor, Senang, Pe- rak, Johohe en Negristembilah. Ook werden razzia's uitgevoerd op de hoofdbureaux van de com munistische partij in Malakka te Koeala Loempoer, de vereniging van het anti-Japanse volksleger, de nieuwe democratische bond en enkele vakverenigingen. In de hoofdstad van Kedah, Alorstar, zijn 100 arrestaties ver richt bij een inval in het hoofd kwartier van het onider leiding van de communisten staande anti- Japanse volksleger. Door C. B. BOOTH. 31) (Nadruk verboden.) De komst van Sheriff Edwards. Ze klommen tegen de steile weg op naar de top van de heu vel, waarachter de zeezijde van het eiland lag. Tommy Oliver liep zonder enige inspanning, maar na de eerste paar honderd meter was J. B. vrijwel buiten adem. „Dat is al te erg," hijgde hij,, dikke zweetdruppels van zijn voorhoofd wegvegend. „Jammer, dat die trein niet een uur eerder aangekomen is!" „Omdat er dan geen moord ge beurd zou zijn, bedoelt u dat?" vroeg Tommy. „We weten nog niet met be sliste zekerheid, dat er een moord is gepleegd, maar het heeft er toch wel veel van weg. Wat jou betreft, jij bebt nu weer eens een1 geheimzinnige misdaad, waarvan je de oplossing kunt zoeken." Het NTWTN-Comité te Terneu zen kon met Kerstdag het vol ledig gevraagde aantal Kerstpak ketten (250 stuks ƒ5,ver zenden. Van de nu gevraagde 150 Julbileumipakketten 1,50 zouden wij er slechts 53 kunnen verzenden volgens de tot heden ingekomen gelden., Het mag niet gezegd worden, dat Terneuzen zijn plicht niet verstaat. Het is ons aller ereplicht, om te zorgen, dat de jongens overzee ons medeleven met hen tastbaar ondervinden. Laten wij het bewijs daarvoor leveren en ervoor zorgen, dat de ontbrekende gelden nog deze week bij elkaar zijn. Onze jon gens, die te allen tijde bereid zijn tot de grootste offers voor het vaderland, rekenen op U en mo gen niet teleurgesteld worden,, te meer, waar zij al zoveel ontberen. Juist gedurende deze herdenkings feesten voelen zij zo sterk hoe groot de afstand is tussen hen en thuis. Het Plaatselijk NIWIN-Comité is namens de in Indië verblijven de militairen bij voorbaat dank baar. het land de helft van zijn inkom sten besteed heeft aan de defen sie, hetgeen de nationale econo mie steeds meer belastte. Niette min moest in de eerste plaats aan de defensie aandacht besteed wor den omdat hierop de onafhanke lijkheid en integriteit van Turkije en zijn grondgebied waren geba seerd. Indien nodig zou het land zich nog grotere offers moeten getroosten. De regeringsverkla ring legt tenslotte nog de nadruk op de waarde, die gehecht wordt aan „de vrije uiting van de volks wil in omstandigheden van abso lute veiligheid" en kondigt aan, dat de regering binnenkort een wetsontwerp zal indienen, strek kende tot wijziging van de kies wet in deze zin. In het Turkse parlement heeft de nieuwe Turkse regering van Hasan Saka, die 8 dagen geleden werd samengesteld, nadat het vorige kabinet was afgetreden als gevolg van critiek in parle ment en pers op zekere ministers wegens onbekwaamheid, een ver klaring afgelegd, waarin de na druk wordt gelegd op het blijven verlenen van prioriteit aan de be hoeften van de Turkse nationale verdediging boven alle andere. 'Jc Turkse buitenlandse politiek blijft onveranderd, aldus de rege ringsverklaring. Verder wordt gezegd, dat in de afgelopen 8 jaar Dit jaar hebben de departe menten voor openbare gezondheid en voor kolenindustrie een bedrag van 14.000.000 roebel beschikbaar gesteld voor. het herstel en de bouw van 18 ziekenhuizen, 39 polyklinieken en apotheken en van 5 kraaminrichtingen en dro gisterijen in het Donetzkolenbek- ken In dit gebied bevinden zich be halve ziekenhuizen en polyklinie ken meer dan 400 medische sta tions en posten voor eerste hulp bij ongelukken. De volgende maand vertrekken naar dit gebied 158 jonge artsen. In 1947 had de industriestad Yuzofka thans Stalino een centrum van dit bekken, slechts één ziekenhuis met één genees heer en één assistent. Heden ten dage telt Stalino drie en dertig hospitalen met een accomodatie voor 3000 patiënten. Voorts zijn er 49 polyklinieken, 66 medische stations, 16 apothe ken, 6 posten voor eerste hulp bij ongelukken en 18 kraaminrich tingen. Zevenhonderd geneeskundigen werken in deze stad van staal en kolen. DEMONSTRATIE MET HEF. SCHROEFVLIEGT UIG Ter gelegenheid' van Zeeuws Landbouw Maatschappij-dag op 30 Juni a s. op Noord-iBeveland, zal op initiatief van de Stichting voor de Landibouw een demonstratie worden gegeven met het besproei en van aardappelvelden door mid del van een helicoptère. Maandag middag werd reeds een proeflan- ding gemaakt. Verschillende auto riteiten op landbouwgebied namen toen het bespuiten van de aard appelen in ogenschouw. WALCHERENSE BOEREN IN DE NOORDOOSTROLDER. Zoals bekend is er reeds ge ruime tijd sprake van, dat een aantal gedupeerde boeren van Walcheren zich in de Noordoost- polder zal vestigen. Thans heeft de Directie van de Noordoostpol- derwerken aan de herverkave- lingsicommissie van Walcheren de voorwaarden voor deze vestiging doen toekomen. In deze voorwaarden wordt o.m. van de betrokken Walcheren- se boeren gevraagd, dat zij zich in een geheel nieuwe omgeving zullen aanpassen. Ook moeten zij, wilen zij hiervoor in aanmer king kamen over een flinke dosis ondernemingsgeest beschikken, terwijl van hen, die geen land bouwonderwijs hebben genoten, geëist wordt, dat zij z<* algemeen ontwikkeld zijn, dat zij op één lijn gesteld kunnen worden met hen, die dit onderwijs wel hebben ge noten. De inspan en het bedrijfskapi taal, zo luidt een andere Voor waarde, zullen in overeenstem ming moeten zijn met de bedrijifs- „Het is ellendig, dat we het niet hebben kunnen voorkomen," zei Tommy, „maar ik ben wel blij, dat we net bij de hand zijn, nu1 het toch gebeurd is. Hoe ligt de zaak eigenlijk? U vertelde me vanmorgen..." „Ik had niet gedacht, dat we iets dergelijks zouden tegen komen. Ik heb geen tegenwoor digheid van geest genoeg gehad, om de touwtjes aan elkaar te knopen, toen ik bericht van de commissaris kreeg. Ik heb er niet aan gedacht, dat Pond Bay de plaata was, waar Philip Rey nard, bijgenaamd de Zwarte Vos, zijn drukkerij: voor vals geld bad Mijn geheugen moet wel vast ge slapen hebben. De chef vertelde me alleen, dat een zekere Strawn hem uit Pond Bay opgebeld had, dat hij enkele •cliché's voor vals geld had ontdekt en dat ik dus hierheen moest gaan, om die eens te bekijken. Ik denk, dat zelfs de chef er niet aan gedacht heeft, dat Reynard hier gewoond heeft." ..Drommels, denkt u dan heus, dat Strawn werd vermoord, om cüe.. „Om die cliché's?" vulde J. B. aan. „Dat heb Ik me ook al af gevraagd, jochie. Reynard komt vandaag vrij; Fink en Mudoon grootte. (Naar nieuwwaarde wordt hiervoor aangenomen 1000 gulden)Ook zullen de Walche- rense boeren in staat moeten zijn om het bedrijf' en de buishouding in de tijd, dat het bedrijf nog niets oplevert, te kunnen finan cieren. Het is echter te verwach ten, dat voor hen dezelfde cre- diettrekening zal gelden als de pioniers in het nieuwe land in 1947 hebben genoten. De grootste moeilijkheid, die de verpachting van de Noordoost polder met zich meebrengt, is de bouw van woningen en bedrijfs gebouwen. Een plan, dat naar aanleiding hiervan uitgewerkt wordt om in de eerste instantie 45 Wacherense boeren te plaat sen, komt in principe hierop neer: 26 boeren zullen op een bedrijf van 12 ha geplaatst worden, 3 o,p 18 ha, 15 op 24 ha en 1 op 42 ha. Maar al zou dit plan slagen en alles vlot verlopen, dhn zal het evenwel niet mogelijk zijn om vóór 1 Mei 1949 een beduidend aantal boeren te plaatsen. DE ZEEUWSE LANDBOUW TEGEN OOGST VERZEKERING. Het Hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landibouw heeft de zer dagen een commissie geïn stalleerd, die zal nagaan of her niet mogelijk is door een oogst- verzekering de ongunstige uit komsten van de slechte ocgst ge deeltelijk op te vangen. In Zeeland zijn de iandbouwkrin- gen niet erg enthousiast voor de ze plannen,schrijft het Z. Dgbld. Aan een oogsbverzekering zijn, naar hun mening^ ernstige bezwa ren verbonden. Hoewel de verze kering op onderlinge basis zaj moeten worden aangegaan, zullen hebben opdracht gekregen, die oude schurk te „schaduwen" en na te gaan, of hij soms weer iets in zijn schild voert. Gewoonlijk pro beren ze het opnieuw, zie je?" „Als die Zwarte Vos vandaag in Atlanta vrijgelaten wordt, dan kan hij het niet gedaan hebben; <hij heeft geen tijd gehad, hierheen te komen." J. B knikte. Achter zich-hoor- den ze het brommen van een vrachtauto, een legerwagen, die naar het artilleriekamp moest. „We boffen!" riep Tommy uit, „we mogen wel meerijden!' Hij stak de hand op naar de militaire chauffeur, maar deze toeterde plagend met zijn hoorn en schoot met onverminderde vaart voorbij. „Wat 'n pech!" riep Tommy; „probeer dan maar op adem te komen, ouwe heer en ploeter weer verder!" Shorehahi ligt op ongeveer tien mijl van Pond Bay en een bericht aan Sheriff Edwards kon deze dus vlug bereikt hebben. Toen Bakerville en Tonjmy dan ook het doel van hun tocht bijna be reikt hadden, kwam hun een rammelende auto met een vaartje van zowat veertig mijl per uur 'achterop gereden. hier toch, naar wordt verwacht, vrij hoge kosten voor de landbou wers aan verbonden zijin. Daarbij komt, dat het zeer moeilijk zal zijn de juiste oorzaak van een mindere opbrengst na te gaan. Misschien zal de studiecommis sie er in slagen een oplossing te vinden voor deze moeilijkheden. In elk geval zal het rapport die nen te worden afgewacht, alvo rens het definitieve oordeel kan worden geveld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. is aan J. Brinckman eervol ontslag uit zijn betrekking van directeur van een gew. ar beidsbureau van de 4de groep ver leend. AXEL. Militair défilé en avond concert. Meer en meer komen we in de sfeer van de herdenkingsfeesten van het 50-jarig regeringsjubi leum, waarvan het ongewoon mi- litair vertoon dat ons hier ter plaatse op 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard, wacht, een waardige inzet zal vormen. Het is voorwaar voor Axel een unieke gebeurtenis een echte mili taire parade te mogen aanschou wen, waaraan door ruim 800 man troepen zal worden deelgenomen. Zelfs pantsereenheden enz. zullen medekomen -om deel te nemen aan het défilé, terwijl bovendien eenheden van de luchtstrijdkrach ten zich tijdens de mars boven de colonne zullen bevinden. Door bet feestcomité worden in allerijl nog de nodige voorbereidingen tot het welslagen van de mars en het défilé genomen. Vooral het con cert, dat des avonds door de zeer gerenomeerde Kapel van het Re giment Stoottroepen te Den Bosch op de Markt zal worden gegeven, belooft een even grote belangstel ling te trekken als défilé en mars van, de troepen, die voor een zeer groot deel uit Zeeuwse jongens zullen bestaan, welke deel uitma ken van het derde infanterie- depót- te Bergen op Zoom. De marsroute is als volgt: orn ongeveer 15.00 uur bereiken de troepen Axel uit de richting Sluis kil. Om 15.30 begint de mars aan de Buthdijk, waarna gemarcheerd wordt door de Prins Hendrik straat, Julianastraat, Wilhelmina- straat, Stationsstraat, Nieuiw- straat, Noordstraat, Weststraat, Markt, Walstraat, De Ruyt,er- straat, Kanaalkade, Parkeerter rein Het défilé voor de autoriteiten en genodigden vindt alhier plaats te pl.m. 15.45 uur des namiddags. Aangezien een groot gedeelte van de Markt moet worden gere serveerd voor de autoriteiten en genodigden en voor de schoolkin deren in kiasseverband, wordt het publiek aangeraden, zoveel moge lijk een goede plaats te zoeken langs de straten, waardoor ge marcheerd wordt. Wat het concert door de Mili taire,-Kapel betreft, zullen we één dezer dagen het programma in dit blad publiceren. Het feest comité zal zorg dragen dat in vol doende mate zitplaatsen rond de muziektent aanwezig zijn, zodat de muziekliefhebbers tegen een billijke vergoeding rustig van het door de Kapel geboden program ma zullen kunnen genieten. De verwachting dat door de op 29 Juni ontplooide activiteit sponta niteit voor de feesten bij het Re geringsjubileum en de a.s. Troons bestijging tot uitdrukking zal ko men lijkt niet ongerechtvaardigd. Deze demonstratie van herwon nen nationale kracht en wederop leving zal tevens de inzet zijn voor de voltooiing van de voorbe reiding voor hetgeen ons hij de herdenkingsfeesten wacht. Want immers, de collecte moet nog gro telijks in het voornaamste deel der kom geschieden. Een beroep op culle ontvangst der collectanten lijkt ons dan ook gewenst De eer van Axel eist dat we het halve „Dat zal de sheriff zijn," meen de J. B. „We zullen de zaak aan liem moeten overlaten, als we de kans willen hebben, er bij te kun nen blijven." De detective stak de hand om hoog en de naderende wagen stopte met veel gerammel en rem- geknars vlak vioor de plaats, waair de oprijlaan naar het Boe- venhuls of de hoofdweg uitkwam. Het was op het eerste gezicht te ontdekken, dat sheriff Edwards een ambtenaar was, die de plich ten van zijn ambt ernstig opnam Hij had iets waardigs over zich, waarbij zijn slappe zwarte, breed gerande hoed uitstekend paste. Door zijn magerheid leek hij nog langer dan hjj al was. Zijn zwar te, borstelige wenkbrauwen en zijn geweldige neus, waar ordel een snor zat, die veel overeen komst had met een uitgerafeld eind touw, voltooide zijn verschij ning. „Wat is er hier niet in orde?" vroeg hij, langs zijn stuurrad naar buiten leunend. „Minnie Phelps zei, dat „kapitein" Caleb haar heeft opgebeld met de boodschap, dat ze mij hier nodig hadden, om- dat er iemand vermoord was. i Wat is daarmee?' „Ik weet er niets van af, she- eeuwfeest der regering onzer Landsvrouwe met geestdrift en eensgezind zullen vieren. En zon der gepaste luister kan dit met geschieden, maar evenmin zonder geld! Axel zal echter daaraan twijfelen we niet! als vanouds het beste beentje voorzetten. Vergadering van Ver. Verbete ring van het Rundvee. Zaterdag 19 Juni hield te Axel de vereniging Verbetering van 't Rundvee, Afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen, haar algemene ver- g,aideriag. De bescheiden van de pen ningmeester werden goedgekeurd. Er bleek per 31 Dec. 1947 een ba tig saldo te zijn van 123.58. Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd als volgt samengesteld: A. L. Stallaert, Hontenisse; Th de Koek. Kloosterzande; W. den Ha mer, Axel; J. Tollenaar. Hoek; Corn, de Feijter Jaczn, Vogel waarde; R. Begheijn, Afbsdale, i Ant. Dekker Johzn., Zaamslag: L Huijssen, Terneuzen; en P. Schèele I Azn Hoek. Besloten werd aan de West Z- i Vlaamse afdeling van deze vereni ging voor te stellen een gezamen lijke fokdag te houden. Benoeming aangenomen, Medegedeeld kan thans worden, dat mej. J. J. van de Klippe, die in de laatstgehouden raadsverga dering door de Raad onzer ge meente werd benoemd tot onder wijzeres aan de Openlb. L. School alhier deze betrekking heeft aan genomen om per 1 Augustus a.s. definitief in dienst te treden. Tezelfdertijd zal mevr. Saraber, de tegenwoordige onderwijzeres aan deze school in functie treden te Wilhelminadorp. VLISSINGEN. Werklieden raakten bedwelmd in een rioolput. Maandagmorgen raakten de ge meente-werklieden L. Goedbloed en J. de Ridder, die in een riool- put in de Glacisstraat te Vlissin- gen aan het werk waren, door de in de put verzamelde gassen be wusteloos. De heer De Meulemees- ter, die toevallig passeerde, daal de ter redding met een touw om het middel in de put af. Ofschoon ook; hij spoedig onder de invloed der verstikkende dampen geraak te, slaagde hij er in om de beide bewusteloze werklieden naar bo ven te brengen. De drie betrokke nen zijn naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. De M. kon spoedig naar huis terugkeren. Voor G. en de R. bestond echter Maandagmiddag nog levensge vaar, hoewel zij beiden tot het be wustzijn waren teruggekeerd. ZAAMSLAG. Geslaagd. Geslaagd te Eindhoven in het Modevak voor lerares: mej. J. K. de Vos; voor coupeuse: mej. A v. d. Berge, J. van Fraaijenhove en E. van Kerkvoort; voor de be- gincursus: mej. N. Wisseden Hamer en M. van Doeselaar. Rheumatische pijnen, knagend en slopend.voor en na, ondermii- nen 1 angzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem uw maat regelen vóór het te laat is. Doe eens een 'bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aanspo rende werking van Kruschen op Uw (bloedzuiverende organen zal U een Openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer 'dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Mod.) riff Edwards, behalve dan dat ik toevallig „kapitein" Caleb zo noemt u hem immers met de telefoniste van Shoreham hoorde praten. Ik ben met de trein van elf uur gekomen om mijnheer Strawn te spreken voor een amb telijke kwestie. Mijn naam is Ba kerville. De sheriff fronste de wenk brauwen. „Wat meen je met 'n ambtelijke kwestie?" vroeg hij. „Beambte van de geheime re- geringsdienst", antwoordde J. B. „Strawn heeft gisterenavond mijn chef opgebeld met de mededeling, dat hij een stel cliché's voor vals geld heeft ontdekt; ik ben hier heen gekomen, om die dingen te halen. Dit jongmens hoort bij me.", „Hm!" gromde de sheriff, aan zijn snor trekkend, „dan weet u dus niets van die moord af; ik dacht dat u me misschien van dat huis uit tegemoet was gekomen." Hij schakelde bruusk over en schoot vooruit, zonder hen uit te nodigen, het laatste eind mee te rijden. „Heb je me nou!" riep Tom uit. „Zo'n verwaande kwast heb ik nog nooit ontmoet!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2