Minister Gielen over Anjerdag Aanbesteding. BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS BUS BIJENVERENIGING Regeling verzekering vliegrisico's ambtenaren Ouden van dagen vergaderen De winstmarge van de middenstands-kruideniers RECHTSZAKEN PREDIKBEURTEN Overstromingen Griswold over de toestand in Griekenland J VAN DAMME M. E. VAN DAMME— DE HOND ^Sluiskil noemen het Zwin, de kust, de eeuwenoude wallen en de typisch Slingerende landwegen tussen de golvende korenvelden. We wensen de jonge verenging succes met haar plannen en hopen binnenkort gunstige resultaten te kunnen melden. Bliksem ingeslagen. Zondagmorgen vroeg werd de O. L. .School door de bliksem ge troffen Hierbij werd een der schoorstenen gedeeltelijk vernield. In een leslokaal lag een en ander dik onder het roet. Een mooie gift. De vereniging „Het Groene Kruis" ontving van Nederlands "Volksherstel een gift van 1.000 Reclassering De collecte voor de Reclassering bracht 26,57 op. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Een portemonnaie met enig kleingeld, Kiezelstraat A. 229; een ceintuur van een regenjas, Tewaterstraat A. 255e. DE PRINSESJES OP TERSCHELLING. Maandagmiddag om 4 uur zijn de beide oudste Prinsesjes, Bea trix en Irene, met hun medeleer lingen van de school „De Werk plaats" van Kees Boeke te Wes- terschelling op Terschelling aan gekomen. Met twee autobussen zijn de kinderen onder leiding van de heer Boeke, eerst over de af- Sluitdijk naar Hariingen gereden Onderweg was er een picknick te Kornwerderzand, het punt op de afsluitdijk, waar in de Meidagen van 1940 zo hevig gevochten is. In Hariingen stapte het jeugdig gezelschap over op de boot naar Westerschelling. Van hier ging het per bus verder naar Ooster end. waar de jongens en meisjes enige dagen in de „Wiersohuur" zullen kamperen. Donderdag zullen de Prinses-Re gentes en Prins Bemhard met de „Piet Hein" naar Terschelling ko men om de Prinsesjes te bezoe ken. De Prinselijke Familie zal dan een autotocht maken door het eiland en de kleine Prinsesjes zullen hun ongedwongen kampeer tijd die dag even onderbreken om officieel kennis te maken met de bevolking van Terschelling. VLIEGTUIGEN INGESCHA KELD BIJ HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Iedere zomer opnieuw eist de zee haar tol. Vele zwemmers wa gen zich in al te groot vertrouwen in eiggn kracht te ver uit de kust. Wanneer eij bemerken, dat zij In gevaar verkeren en de aan dacht van mensen op het strand proberen te trekken, kan de red dingsbrigade dikwijls niet meer op tijd aanwezig zijn. De Haagse reddingsbrigade heeft contact gezocht met de N.V. Aero Holland. Bij de daarop ge volgde besprekingen heeft de Aero Holland hulp toegezegd bij eventuële reddingswerkzaamhe den. De samenwerking tussen de Haagse reddingsbrigade, politie en Aero Holland heeft men zich als volgt gedacht: Wanneer er een van de vijf red- dingsposten van de Haagse red dingsbrigade eën zwemmer op merkt, die zich te ver uit de kust bevindt, wordt 't vliegveld Ypen- burg telefonisch gewaarschuwd. Daar wordt dan een Fokker S 9 uit de hangar gesleept en op de startbaan voor vertrek gereed ge zet. Bevindt de onvoorzichtige zwemmer zich in levensgevaar, dan geeft de reddingspost de plaats aan, en het vliegtuig start onmiddellijk. Op het duin en op het strand Staatsblad I 240 bevat een Kon. besluit van 15 Juni betreffende de kosten van verzekering van ambtenaren bij bet reizen per vliegtuig. De verzekering betreft, indien belanghebbende gehuwd of kostwinner zijn, de risico's van overlijden, blijvende algehele of gedeeltelijke invaliditeit en de kosten van geneeskundige behan deling; indien zij ongehuwd-niet- kostwinner zijn, die van blijvende algehele of gedeeltelijke invalidi teit en de kosten van geneeskun dige behandeling. De verzekerde som beloopt ten hoogste ƒ100.000 voor hen, wier bezol diging, loon of vergoeding 12.000 of meer 's jaars bedraagt, alsmede voor hen, die niet-recht- streeks of zijdeling in 's rijks dienst zijn. ƒ75.000 voor hen, wier bezoldi ging, loon of vergoeding 7000 of meer, doch minder dan 12.000 's jaars bedraagt; ƒ50.000 voor hen, wier bezoldi ging. loon of vergoeding minder dan 7000 's jaars bedraagt. In een Maandagmorgen door ongeveer 1500 ouden van dagen bijgewoonde protestvergadering te Rotterdam van de Bond van ouden van dagen' werd een resolu tie aangenomen, die namens de 11.00 leden van de Bond aan de Tweede Kamer zal worden gezon den. Hierin wordt verzocht de fi nanciële positie der ouden van dagen te verbeteren, terwijl men er zijn ontevredenheid over uit sprak, dat het op 11 Nov. j.l. aan de Kamer gezonden adres nog niet in behandeling is genomen. Men verzoekt dit adres alsnog voor de Kamerontbinding te be handelen. zullen dan mensen gereed staan die door middel van vlaggen de piloot de richting moeten wijzen. Wanneer deze de zwemmer ont dekt heeft, gaat hij in glijvlucht op hem af en werpt hem enige reddingsgordels van klein formaat toe. Proeven hebben uitgewezen, dat bet mogelijk is deze gordels in de onmiddellijke nabijheid van de drenkeling te werpen. De niloot blijft als morele steun boven de zwemmer cirkelen totdat de reddingsboot de man heeft op gevist. De inschakeling van vlieg tuigen bij het redden van drenke lingen is, zo verzekerde men ons, uniek in Europa. Vrijdagmiddag 25 Juni a.s. te 5 uur zal de N.V. Aero Holland op het vliegveld Ypenburg symbo lisch haar diensten aan het ge meentebestuur van 's-Gravenhage aanbieden. De Kon. Ned. Middenstands bond, de Ned. Chr. Middenstands bond, de Ned. Moderne Midden standsbond en de Ned. Kath. Mid denstandsbond hebben Vrijdag aan de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken een tele gram van de volgende inhoud ver den: „De gezamelijke-t Middenstands bonden vrezen, dat in bet bijzon der het middenstands-kruideniers- bedrijf, ook indien dit efficient wordt geleid, bij handhaving der huidige marges bedreigd wordt in zijn voortbestaan. Ondersteunen ten krachtigste het Uwe Excellentie per 4 Juni j.l. door de bij ondertekenaars aan gesloten kruideniers-vakbonden toegezonden adres en dringen er derhalve bij Uwe Excellenties op aanop korte termijn een verbe tering dezer marges over de ge hele linie wel te willen bevorde ren." POLITIERECHTER MIDDELBURG. De hulp-kommies A. P. K. uit Hansweert, thans te Sluis, had in het begin van 1948 kennis aan een meisje uit Hansweert. Er be stond nog al eens verschil van mening', 'omdat „zij" graag ging dansen en „hij" de danskunst niet verstond Toen er op 30 Januari 1948 een zanguitvoering met ba* na gegeven werd in Hotel „De Korenbeurs" te Kruiningen ging K. ook eenis een kijkje nemen, doch daarna was „het sprookje" uit en K. was vrijgezel. Dit beviel hem echter niet en hij trachtte een middel te zoeken om het dansen tegen te gaan in de gemeente Kruiningen door enige dreigbrieven te schrijven aan de burgemeester. Hierin 'bedreigde hij de burgemeester, voor het ge val deze geen maatregelen trof tegen het dansen, door in deze brieven te schrijven: „Maar ik verzeker U, dat, als van dit jaar nog eenmaal gedanst wordt, U in aanraking komt met mijn brow ning en ik wens, dat U het dan sen a.s. Dinsdag aflast, of anders kost het U het leven." De burgemeester achtte zich ernstig bedreigd. Verdachte zeide op de zitting van de Politierechter te Middel burg, dat bij de bedreigingen niet zou hebben uitgevoerd. Hij be greep, dat de burgemeester zich ernstig bedreigd had gevoeld. Hij zou helemaal van streek zijn ge weest. De Officier van Justitie achtte het feit ernstig en eiste 40 of 20 dagen. De Politierechter veroordeelde verdachte conform de eis. (Z. Dgbld.) DINSDAG 22 JUNI. Geref. Gemeente. Terneuzen: 6.30 u. de heer Diele- man, student te Rotterdam. Zaterdagavond hield de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, Dr. Jos J. Gielen, in verband met de Anjer-actie 1948 een toespraak over Hilversum 2, waarin hij o.m. zeide: Het woord „Anjerdag" roept bij ons de herinnering op aan de 29 ste Juni 1940, de eerste demon stratie tegen de bezetter. De wit te anjer, bij deze demonstratie gedragen, werd onlangs, in een gesprek met dc pers, door Z.K.H. Prins Bernhard, regent van het Prins Bemhard-Fonds, dan ook terecht genoemd het symbool van onze geestelijke vrijheid en van ons verzet tegen de tyrannie. Prins Bernhard heeft Anjerdag willen maken tot een dag van blij heid voor het gehele Nederlandse volk, en om hieraan mede te wer ken doen wij een beroep op alle Nederlandse mannen en vrouwen, op oud en jong. Wat is voor ieder onzer meer voldoening gevend dan blijheid te brengen aan onze omgeving? Wanneer van u ge vraagd zal worden op 29 Juni a.s. de lievelingsbloem van de Prins te dragen en hiervoor een bijdra ge te willen storten op de giro rekening van het Prins Bemhard- Fo*nds, dan vragen wij u hiermede blijheid te willen brengen bij de scheppers onzer cultuur en dus... bij u zelf. Is er iets, dat in deze donkere wereld meer nodig is? Het Prins Bernhard-Fonds steunt iedere vorm van Nederlandse cul- tuurarbeid, van welke richting of gezindheid ook, waar dit nodig mocht blijken. De steunverlening door dit Fonds geschiedt, na simpel onderzoek bij de in moeilijkheid verkerende cul turele instelling, in de vorm van subsidies. Wanneer een organisa tie, die gesteund wordt, na ver loop van tjjd weer zichzelf kan redden, wordt de subsidie inge trokken en kan daarmede een an dere instelling of persoon worden geholpen. Geeft daarom, opdat deze steun niet vermindere, maar groter wordt. Tenslotte is Anjerdag: dag van dankbaarheid. Dankbaarheid je gens hen, die tussen 1940 en 1945 hun leven hebben gelaten voor de vrijheid van land en volk en voor het behoud van onze cultuur. Zij geloofden hierin, d.w.z. zij begre pen, dat dit een land groot maakt en gelukkig. Jegens hen is onze schuld nooit gedelgd. Laten wij daarom het antwoord niet schul dig blijven op de vraag vsin het Prins Bemhard-Fonds: ..Wat is u deze vrijheid waard." Zet uw ant woord om in een daad van offer vaardigheid en dankbaarheid. Brengt blijhèid, nu gij dit kunt, en de witte anjer zal op Anjerdag 1948 voor u zelf en voor anderen het getuigenis zijn van uw levend besef-van saamhorigheid. Met al len voor allen. En de grote Anjer-actie op 29 Juni a.s. zal dan vanzelf een succes wcTden. Tengevolge van aanhoudende regens is de Isère een zijrivier van de Rhone, buiten haar oevers ge treden. De meeste wegen en spoorlijnen in de departementen Savoie en Isère zijn buiten ge bruik. Er worden geen slachtof fers gemeld, de schade is aan zienlijk. In de meeste laaggelegen stre ken van Tirol heeft men als ge volg van overvloedige regens en hagelbuien njet overstromingen te kampen. In het Zillerthal zijn verscheidene bruggen wegge spoeld. Te Innsbreusik begint de Inn buiten zijn oevers te treden. Van de naar schatting duizend slachtoffers van de overstroming in de Chinese provincie Foekien zijn thans 200 lijken geborgen. Ten minste 200.000 mensen wer den dakloos door deze overstro ming, die het gevolg is van het buiten de oevers treden van de rivier de Min, na zware regens. In Japan is de regentijd begon nen tengevolge waarvan grote ge bieden onder water zijn gelopen. Ruim duizend mensen zijn dakloos geworden. Dwight Griswold, hoofd van de Amerikaanse hulpcommissie in Griekenland, heeft Maandag in 'n radio-toespraak verklaard, dat de militaire toestand in Griekenland na een jaar van Amerikaanse hulp „zeer verbeterd" is. „De Griekse strijdkrachten zijn in het offensief", zo zeide hij. De toe stand van de Griekse economie was eveneens beter geworden, al dus Gniswold. „De begroting is in evenwicht, de geldkoers stabiel en de prijzen gaan langzaam om laag". Over de wederopbouw zei Gris wold o.m., dat ongeveer 4000 km wegdek worden hersteld, 37 bruggen in aanbouw zijn en 65 spoorwegen gebouwd zijn. Negen vliegvelden worden ver beterd, waarvan er vier klaar zijn. Griswold critiseerde het „te zeer gecentraliseerde bestuur te Athene" en drong er hij de Griek se regering op aan een „democra tischer, economischer en meer re presentatieve behandeling van de aangelegenheden der mensen in de provincie" toe te staan. WOENSDAG 23 JUNI. .HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Virtuoso-trkr 12.38 Concert; 13.00 Nieuws; Orgel; 13.50 Graim.; 1415 Om roeporkest; 15.00 Hoorspel; 15.35 De Regenboog; 16 00 Zang; 16.15 'Het stond in de krant; 16.45 Vra gen staat vrij; 17.15 Gram.; 17.30 Praatje; 17 35 Siivestri-kwartet: 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Lezing; 19.15 Verkiezingstoespraak19.30 Voor Oe jeugd; 19.45 Lezing"; 20.00 Nieuws; 20.05 Nederland in op bouw; 20.15 Malando orkest; 20.45 Hoorspel; 21.35" The Ram blers; 21.55 „Als je verre reizen doet..." 22.15 Concert; 23.00 Nws; 23.15 „Hit-Kit"; 23.45 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Hoorspel; 12.00 Zang; 12.33 Cello en orgel; 13.00 Nws; 13.15 Cesare-trio; 13 45 Gram.; 14.00 Eng. koorwerken; 14.30 Gram.; 14.55 Ens. Edphonia; 15.30 Viool; 16.00 Voor postzegelverz.16.15 Voor jongens en meisjes; 17.45 Lezing;; 18 05 Concert; 18.30 R.V.U.19.00 Nieuws; 19.15 Nws uit Indië; 19.30 Sport 19.45 Ka merkoor; 20.00 Nieuws; 20.05 Toespraak Anjerdag; 20.15 Wij- dingsdienst; 21 30 Pianoduo; 21.45 'Omroeporkest? 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nws; 23.15 Gram. OVERRRUGGINGS-TOELAGE KLEINE BOEREN OP WALCHEREN. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft ge meend niet te kunnen voldoen aan de wens van de commissie voor kleine boerenvraagstukken 0m de kleine bedrijven op Walcheren op te nemen in de overbruggingstoe lage, welke in het vooruitzicht is gesteld naar aanleiding van de motie-Groen. WIELRENNEN. Ronde van Schoondijke. 59 Renners waren op het appèl verschenen, toen Maandagmiddag het startschot werd gelost voor de ronde van Schoondijke, welke aldaar ter gelegenheid van de ker mis werd verreden. Reeds in de eerste ronde ging 'Wagtmans, uit Breda, er in zijn eentje van door, doch door pech achtervolgd, werd hij al spoedig door het peleton ingelopen en moest hij zelfs even later een klei ne achterstand ophalen. Alles bleek slechts uitstel van executie, want iji de 3e ronde ging Wagt mans opnieuw er tussen uit en nu kwam niemand er meer aan te pas en geheel alleen passeerde hij ten slotte de eindstreep met 20 secon den voorsprong op een groep van een 7-tal renners. De 17 ronden in totaal 100 km werden door de winnaar afgelegd in 2 uur 40 minuten 16 seconden. De uitslag van deze koers, waarvoor veel belangstelling be stond, was als volgt: 1. W. Wagtmans, Breda, 2 uur 40 min. 16 sec.; 2 Alblas. Over- schie, 2.40.36; 3. D. Groeneveld, Haarlem; 4. A. Geluk, Rotterdam; 5. P. Duijf, Zaandam; 6 Van der Veken, St. Willebrord; 7. Kiekens, Haarlem; 8. Van der Neut, Am sterdam f 9. De Rooy, St. Wille brord; 10. Drost, Haarlem; 11 Geerts, Teteringen; 12. J. Mouth- aan, Vlissingen. VIERKAMP DAMMEN. De Zeeuws-Vlaamse dam-vier- kamp tussen vier der sterkste spelers van Zeeuws-Vlaanderen, waarbij zich twee oud-kampioenen van Zeeland bevonden, ls geëin digd met een overwinning van Kotvis uit Zuidzande, die de eer ste plaats bezet met 9 punten uit 6 partijen. De 2e en 3e plaats worden inge nomen door de heren Geensen en Kaan uit Terneuzen, heiden met 6 punten. 0{> de laatste plaats volgt dan met 3 punten de heer De Smet uit Uzendijke, die een ongeluk kige wedstrijd speelde, maar in het a.s. tournooi om het kam pioenschap van Zeeuws-Vlaande- ren ongetwijfeld betere resultaten zal boeken. De laatste ronden verliepen aldus: GeensenDe Smet 20; KaanKotvis 11; KotvisGeensen 20; De Smet Kaan 11; KaanGeensen 11. Een kampioenstournooi met 8 deelnemers wordt tegen het ko mende winterseizoen voorbereid. 504e STAATSLOTERIJ. 3e klasse, le lijst. ƒ25000: 18551 5000: 6310. 2000: 15591. 1500: 18562. 1000: 11887. 400: 17079 21908. 200: 11658 16528. 100: 1989 6574 7444 10797 11500 11647 12495 17603. Heden ontsliep in volle i^rede mijn geliefde Echt genoot, Zwager en Oom, de Heer AARNOUT DE FEIJTER in de ouderdom van 71 jaar en 6 maanden- Mede namens de Familie, N- DE FEIJTER— DEKKER Zaamslag, 21 Juni 1948- Bestuur en Ra&d van Toezicht van de Coöpe ratieve Boerenleenbank „Terneuzen" geven bij deze met groot leedwe zen kennis van het plot seling overlijden van de Heer AARNOUT DE FEIJTER in de ouderdom van 71 jaar. De overledene was sedert het jaar 1923 be stuurslid der bank, wel ke functie hij steeds met grote toewijding en nauwgezetheid heeft vervuld. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbare her innering blijven. Terneuzen, 21 Juni 1948 Met grote blijdschap en dank aan God, geven wij kennis van de geboorte van onze Zoon JOSEPHUS JOHANNES ANNA. JACQUES PETER Terneuzen, 19 Juni 1948. Korte Kerkstraat 18. Tijdelijk: R.K. Ziekenhuis, Sluiskil. Hiermede betuigen wij on ze hartelijke dank, aan al len die blijken van belang stelling gaven op 14 Juni j-1- In het bijzonder het Personeel der Sulfaat en Nitraat C-N-A- te Sluiskil- 'K. HAMELINK W- HAMELINK— VAN TATENHOVE Sluiskil, 21 Juni 1948- Vogelschorpolder P 170. RIT OUDEN VAN DAGEN Afrit; Donderdag 24 Juni a-s-, des morgens half acht- vertrekt op Donderdag 24 Juni a-s-, van Axel (Post kantoor) ,A uur; Sluiskil- brug 4.15; Terneuzen (Axel- sebrug) 4-30 en Zaamslag (Markt) 4.45- Nog enkele plaatsen beschikbaar. L- W- DE REGT, Zaamslag D 127- Namens Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zal op Woensdag 14 Juli 1948, te 11 uur, te Middelburg, Lon- dense kade 13, worden aan besteed: het uitvoeren ener ver betering van de weg HulstNieuw Namen, met zijtak naar Clinge (Grens), no- 49 van het Tertiair wegenplan, weg- \ak Kom Clinge, lang 2100 m. Het bestek ligt van ten minste tien dagen vóór de dag der aanbesteding ter lezing ter Provinciale Grif fie te Middelburg, Dam 6, en bij de Hoofd-Ingenieur en de Ingenieur van de Provinciale Waterstaat, on derscheidenlijk te Middel burg en Terneuzen en bij de Technisch Ambtenaar van die dienst te Terneuzen. Het is van gelijk tijdstip, zolang de voorraad strekt, ter Provinciale Griffie ver krijgbaar voor 4, Aanwijzing ter plaatse vol gens bestek- De Nota van inlichtingen ligt van 12 Juli 1948 af ter inzage bij de Ingenieur en in afschrift bij de Tech nisch ambtenaar voor noemd. Middelburg, 18 Juni 1948-

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3