P h b© DA1 f u UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS li r. h L saws»»!! - K 1 t y Last van zenuwen? t r 1 o- ZEEUWSE LANDBOUW- KRINGEN EN OOGST- VERZEKERING. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft dezer dagen een commissie ge ïnstalleerd, die zal nagaan of het mogelijk is door een oogstverze- kering de ongunstige uitkomsten van de slechte oogst -gedeeltelijk op te vangen. In Zeeland zijn de landboüwkringen niet erg enthou siast voor deze plannen. Aan een oogstverzekering zijn naar hun mening ernstige bezwaren ver bonden. Hoewel de verzekering op on derlinge basis zal moeten worden aangegaan, zullen hier toch, naar wordt verwacht, vrii ho-ge kosten voor de landbouwers aan verbon den zijn. Daarbij komt, dat het zeer moeilijk zal zijn de juiste oorzaak van een mindere op brengst na te gaan. Misschien zal de studiecommissie er in sla gen een oplossing te vinden voor deze moeilijkheden. In elk geval zal het rapport dienen te worden afgewacht alvorens het definitieve oordeel kan worden geveild. ONDERHANDELINGEN IN DE ZEEUWSE LANDBOUW VASTGELOPEN. Naar wij vernemen zijn de on derhandelingen tussen de werk gevers en werknemers in de Zeeuwse landbouw over een nieuiwe arbeidsovereenkomst, na talrijke besprekingen vastgelopen? De werknemers hebben thans een ontwerpoontract aan het college van Rijikbemiddelaars aangeboden. Ook de werkgevers zullen geza- melijk een ontwerpcontract aan dit college aanbieden. De werk gevers kwamen op verschillende punten tegemoet, doch zij bleven op enkele onderdelen afwijzend. Het gaat hier n.l. om een toe slag van 0,15 op het uurloon voor verschillende oogstwerk- zaamlheden. Daar het accoord gaan met deze toeslag, naar de mening van de werkgevers zou betekenen, dat over minstens de helft van het jaar een hoger uur loon zou moeten worden betaald, Wil men hierop niet ingaan. TERNEUZEN. R.K. Thuisfront. In hotel ,,De Arend" hield het R.K. Thuisfront Zaterdagmiddag eien vergadering met de plaatse lijke afdelingen. Aanwezig wa ren de Aalmoezeniers Stulemeyer en Stam, als plaatsvervangers der Aalmoezeniers Goossens en Beuker, die door omstandigheden verhinderd waren De heer J. A. Weijnen, van Ter- neuzen, opende de samenkomst met de mededeling, dat het doel was tot samenwerking -te komen tussen de parochiale afdelingen. Opgekomen waren vertegen woordigers van Lamswaarde, Sluiskil, Koewacht, Westdorpe, Heikant, Axel, Hengstdijk, Hulst, Sas van Gent, Philippine en Ter- neuzen. Aalmoezenier Stulemeyer be gon zijn interessante rede met er op te wijzen, dat wij de militairen in Indië niet moeten beschouwen als moordenaars, doch dat zij een rol vervullen bij de bescherming van de welwillende bevolking te gen de extremisten. Onze jongens hebben dan ook het recht, dat zij door brief en geschrift op de hoogte worden gehouden, opdat zij straks bij terugkeer de stand van zaken 'kennen. Een voornaam punt is het voorts, dat de plaatse lijke afdelingen, die toevallig een grote parochie bezitten en dus over ruime middelen beschikken, bij het verzorgen van de jongens zich hoeden voor overdaad. Di_ wekt jaloezie op bij de collega s I Door £)e C. B. BOOTH. 30) (Nadruk verboden). .Verdraaid!" schreeuwde hij, „waarom geef jullie gen ant woord? Shoreham! Shoreham. Ik geloof, dat iedereen in Shore ham naar dat circus is!" En weer draaide hij aan de kruk. ,,Die el lendige telefoons toch ook... als je ze nodig hebt, dan geven ze geen antwoord!" Op dat ogenblik gaf de,telefo niste uit Shoreham op vervelende toon antwoord en riep vinnig en klagelijk: „Schei toch uit met als een gek aan mijn hoofd te bellen!" „Kapitein" Caleb verspilde geen tijd' met onnodige woorden. „Zie sheriff Edwards te pakken te 'krijgen!" brulde hij. „Zeg, dat hij als de maan naar Pond Bay moet komen. Hoor je het goed, Shoreham? Br is hier 'n moord gebeurd!" Tommy toonde op slag een ver hoogde belangstelling en keek J. B. aan. De telefoniste uit Shore ham, wier stem nu niet meer loom klonk, vroeg naar verdere bijzon derheden. „Weet er geen snars van, riep Caleb terug. „Een van die stads- die uit een minder krachtige pa rochie komen. Dat de afdelingen dan ook niet nalaten, de van haar verwachte bijdragen regelmatig aan het Hoofdbureau in Den Plaag af te dragen, zodat dit er voor kam zongen, dat de geschen ken en lectuur meer gelijkelijk over alle militairen worden ver deeld, hetgeen de goede geest in het leger bevordert. Voorts bracht spreker de nood zakelijkheid naar voren om ge westelijke besturen in Zeeuws- Vlaanderen op te richten. Tot nog toe was het zó, dat de heer Weij nen, Terneuzen, terloops als ge westelijk bestuurder van geheel Z.-Vl. werd aangesteld, hetgeen voor een gewest met dertig pa rochies voor één persoon ondoen lijk is. Dit zou zo kunnen wor den geregeld-, dat het gewestelijk bestuur werd aangevuld met niet te grote commissies uit de deke naten Oostburg, Hulst en Honte- nisse. Aan de vergaderng werd de mening hierover gevraagd. Sas van Gent stelt voor, om de twee of drie maanden, vergaderin gen te houden >van de afdelingen, i na bijv. eerst het bezoek te-heb ben afgewacht van de assistent van het Gewestelijk bestuur. West Z.-Vl. zou een apart gewest moe ten vormien. Hulst bepleit eveneens een splitsing tussen Oost en West. De heer Weijnen dankt Aal moezenier- Stulemeyer voor zijn knap opgebouwde rede, waarin als i voornaam punt de noodzakelijk- heid werd aangetoond van een I betere afdracht van gelden door de parochiale afdelingen aan het Hoofdbureau in Den Haag. wat over het algemeen veel te wensen overlaat. Het is bekend, dat slechts 9 a 10 °/o der afdelingen gan haar verplichtingen voldoen. Bij de rondvraag gaf Hulst met betrekking tot de demobilisatie- comité's als zijn mening, dat dit werk niet tot de taak van het Thuisfront behoort. Dit is meer nazorg. Het lijkt hem ongewenst om direct, doch gewenst om in direct mede te werken. Aalm. Stulemeyer antwoordt dat dit in grote lijnen de juiste visie is. Dat het Front, zij het in niet te overdreven vorm, meedoet aan de feestelijke ontvangst van rfepatriërenden, is geen bezwaar. De verdere kwest es i.z. de demo bilisatie zijn echter de taak van de Sociale Dienst van het Minis terie van Oorlog, terwijl ook de Gem. Arbeidsbureaux hierin een rol vervullen. Voorts meende Hulst, dat het juist was,-slechts naar verhouding van het aantal jongens uit de I parochie, mede te doen aan de Jubileumpakketten-actie en dat in j een uitgesproken Katholieke stad als Hulst alleen plaats was voor de lectuurhuisjes, indien deze het opschrift R.K. Thuisfront droegen. Voorts zou hij gaarne eens een financiële verantwoording zien van Den Haag. Sas van Gent zegt, dat Den 1 Haag niet terugschrijft over gel- j delijke kwesties. Zo had hij f 50 moeten bijdragen aan een film, waarvan de prijs zonder vorm van I proces werd verhoogd met 100. i Ook was er een klacht over hel niet regelmatig terechtkomen van 1 het blad Salvo. Alle vragen en klachten zouden met Den Haag worden opgeno- I men. De Aalmoezeniers waren zeer tevreden over de belangstel- ling die door de parochiale afde- I lingen was getoond en na het slot- woord van de heer Weijnen, ging j de vergadering uiteen Examen coupeuse. Aan het Instituut van mode vakscholen te Eindhoven slaagden voo? costumière-coupeuse: met eer: Mevr. A. E. S. Scheele-De luidoodgeschotenWeet niet, wie het gedaan heeft...... vraag me dus geen onnodige din gen. Zeg, dat hij regelrecht naar dat oude huis in Pocket Cove gaat. Saddler, de veldwachter, is uit vissen en zit misschien twintig mijl buitengaatsVerdraaid juffie, heb ik net niet gezegd, dat je geen tijd met die malle vragen moet verteuten Ik weet er verder ook niks van! Schei dus uit met dat gezanik!" En hij maakte een einde aan het gesprek, door de stop uit te trekken en de verbin ding te verbreken. J. B. en Tommy waren midden in de winkel blijven staan en om dat de detective een koffertje bij zich had, zagf Caleb hem aan voor een handelsreiziger, die zaken wilde doen. „Je klint wel weer op de trein stappen, meneer!" schreeuwde hij. „De winkel is van m'n neef en die komt niet voor morgenochtend uit Sag Harbor terug. Maar hij heeft van alles voorraad genoeg; dat hoorde ik hem gisteren nog zeg- gen." „U bekijkt me verkeerd," zei J. B. glimlachend. „Ik hen geen rei ziger. Ik wilde graag even tele foneren. Ik zou graag met een zekere Strawn verhonden wor den; hij heeft hier een zomerver blijf in de buurt." Op het horen van Strawn s Witte, voor coupeusede dames A. C. Vertinde en M. Steenbakker, allen te Terneuzen, Chr. Verstra- ten te Axel en N. Meertens te Hoek. AXEL. De Avond-,,Vierdaagse". Vier avonden van de afgelopen week hebben in het teken van de wandelsport gestaan en zodoende konden de beoefenaars van deze tak van sport hun hart volop op halen. Het weder leende zich uitermate, want bijna iedere avond was de temperatuur koei en al wenkte „Pluvius" af en toe dreigend, geen der kleine 150 deelnemers is met een nat pak, tengevolge van buien of van over matig transpireren thuisgekomen! De afgelegde trajecten waren achtereenvolgens driemaal 15 km en op de Zaterdagavond 20 km. 'De eerste avond ging de tocht vanaf de startplaats het hotel „Het Gulden Vlies" via Magrette, Groenstraat, Zaamslag, Ronde Putten terug naar Axel. De tweede avond door de Be- oosteniblijpolder, via Fort en Kijk uit weer terug naar Axel. De derde avond over Zuiddorpe, Sterre, Varempé-polder, langs Rode Sluis terug stadwaarts En de laatste avond ging het over Sassing, via de Axelse vlak te over Westdorpe, waar 20 minu ten verplichte rust was voorge- schreverf en daarna weer retour naar Azel waar te ongeveer kwart voor 9 ure de lange colonne, zon der uitvallers, volledig verscheen en door juniores van de vereni ging met bloemen gehuldigd werd. De Ohr. harmonie „Hosanna" stelde zich hier aan het hoofd van de stoet en zo werd nog een fikse mars in een tamelijk hoog tempo door een groot gedeelte der stad gemaakt. De stoet die er pittig en sportief uitzag had veel be kijks! Onder de 144 deelnemers die deze tocht beëindigden behoorden dames- en heren-groepen van de organiserende verenigng „Olym- pia", van de Chr. Gymn. Ver. „Voorwaarts" alhier alsmede van de pas opgerichte Terneuaense Wandelclub, een groep verken ners, een groep deelnemers van de dienst der „Douane", be nevens tal van individuële groe pen en deelnemers. Een auto die was ingericht als verzorgingswagen en één voor de „E. H. B. O." sloten de met vlag gen en vaandels iedere avond op trekkende stoet. Deze „Vier-daagse" wandeltoch ten vinden allerwege in de lande plaats. Ongeveer 30 a 35.000 wandelaars onder auspiciën van de Ko.n. Nederl. Wandel Bond be ijveren zich dezer dagen om in dit opzicht hun sport-ideaal uit te lerven en te tonen dat het hen daarbij volle ernst is. Want, dit is zeker, de wandelsport, mits goed getraind en met beleid be oefend is één der gezondste openluchtsporten die lijf en longen staalt en hardt. Geen wonder dan ook, dat bij de prij:s-uitrei- king Zaterdagavond zicih weer een 10-tal personen spontaan opgaf als lid Nog zij medegedeeld, dat aan meer dan 100 der deelnemers het bewijs van verdienste als deel nemer aan de 4 marsen kon wor den uitgereikt. Ook, de andere deelnemers ontvingen een herinne ring aan deze bij vernieuwing wel geslaagde tochten, die dank zij het doorzettingsvermogen van het bestuur van „Olympia" telkenjare meer aan betekenis winnen. Voetbal. Zaterdagavond bonden alhier 2 elftallen, n.l. een ploeg bestaande uit pikeurs van het groene laken en een andere, die samengesteld was uit de branche's van vee- en vlasvervoer, de strijd aan voor een liefdadig doel. De entrée zou n.l. ten goede komen aan de kassen van de verenigingen „.Het Groene Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis". De harmonie „Concordia" luis terde deze wedstrijd op en de Bur gemeester gaf te 7 ure de aftrap. In de eerste helft waren de zó nen vani „Mercurius" toonaan gevend en hij de rust boekten zij dan ook een 4.1 voorsprong In de tweede helft werden de bordjes verhangen en toen bleken de ,,queue"-voerders die veel met effect moeten rekenen in hun ge wone spel, ook kijk op de caprio len van het bruine monster te hebben gekregen en zij verrasten de clowneske doelman van de Axelse transport-lieden telken male, zodat het bij het einde 65 stond in het voordeel van laatst» genoemden. De hilariteit bereikte af en toe hoogtepunten! Een batig saldo dat nog tame lijk meeviel kon aan beide boven genoemde verenigingen worden af gedragen, n.l. ongeveer ƒ160. Concert. De Chr. Harmonie „Hosanna" onder leiding van de heer P. Brak man gaf Zaterdagavond haar eer ste zomer concert op de Markt. Een welverzorgd programma, waaronder een viertal concours nummers waarmede „Hosanna" dit en het vorig jaar hare beken de successen heeft geboekt wer den op zeer verdienstelijke wijze uitgevoerd. „Hosanna" blijft niet bij de pak ken zitten! Dat bewijst bet ge halte van haar muziek! OOSTBURG. Militair Défilé- Op 29 Juni a.s„ de verjaardag van Prins Bernhard, zal alhier een mars en défilé plaatsvinden, waaraan o.a. troepen van het der de infanterie-depöt uit Bergen op Zoom deelnemen; zij zullen wor den voorafgegaan door h,et mu ziekcorps van het regiment stoot troepen uit 'SkHertogenbosch. Deze mars en défilé worden ge houden in het kader van de jubi leumfeesten, welke dit jaar zul len plaatshebben, en zijn bedoeld als een groet van het Nederland se leger aan de West Zeeuws- Vlaamse bevolking. Aangezien de militairen, die hieraan deelnemen op de feestdagen zelve reeds weg zijn naar onze overzeese gebieds delen, vindt d3(te gebeurtenis wat vroegtijdig plaats. Een zeer bijzonder cachet wordt aan deze manifestatie verleend, doordat de deelnemende militai ren, ongeveer 1090 man, hoofd zakelijk uit Zeeuwen bestaan, zo dat het, afgezien van het grootse schouwspel, dat geboden zal wor den, voor familie en bekenden, kortom voor alle Zeeuwen, een unieke gelegenheid zal zijn de eigen jongens in atie te zien. De troepen worden om 13 00 uur opgesteld aan de Bredestraat en begeven zich om 13,il5 uur muggen- vliegen vlooien luizen .n. D. D. TP O E D E R in de practische en voordelige st (Ingez. Med.) naam kwam er een grimmige trek op het gezicht van de oude Caleb en bij gchudde heftig het hoofd. „Strawn!" riep hij uit met een kijverige oude-mannenstem. „juist!" Ik kan niet meer zo góed onthouden en hij Is hier een vreemde in Pond Bay... pas kort geleden hier komen wonen. Heeft het oude, zogenaamde „Boeven huis" gekocht. Ik had dat ook al tegen dat juffie willen vertellen, maar kon toen niet op die naam komen. Anders had ze dat ook tegen sheriff Edwards kunnen vertellen. „Ik denk niet, dat we met die snuiter in verbinding kun nen komen... de lijnen niet lang genoeg, zie je... hij is dood." Tommy, die zijn nieuwsgierig heid niet langer bedwingen kon, g-eed een stap vooruit. „Dood?" riep hij uit, „hebt U dan over de dood van Strawn met de sheriff getelefoneerd U be doelde immers, dat hij doodge maakt is... vermoord?" „Kapitein" Caleb streek langs zijn ringbaard met magere, ge kromde vingers. „Ik kan over dat geld geen in lichtingen geven," zei hij. „Ik kan u niks meedelen Al wat ik weet is, dat iemand een vrouvy, die helemaal overstuur was op lijn nummer 10, de lijn van het Boe- venhuis, heeft opgeheld en gegild heeft: ,,'n Dokter! Stuur dadelijk 'n dókter! En de politie! Meneer Strawn is doodgeschoten." ...Nou vraag ik je, is dat nou geen zotte klap? 'n Dokter halen als iemand al dood is En al was hij niet dood, dokter Walters is er toch niet; hij is op reis, ergens naar het Westen, ik kan hem dus niet eens er heen sturen." J. B. had zoveel ongewone ge vallen meegemaakt en voorzoveel onverwachte moeilijkheden ge staan, dat hij niet gauw verbluft stond, maar nu was het hem toch aan te zien, dat de dood van de man, die hem de vorige avond naar Pond Bay ontboden had, hem deed schrikken. Tommy's ogen gloeiden van belangstelling. „Het Boevenhuis?" vroeg hij. „Waarom noemt u dat huis zo?" „Om dezelfde reden, als je een dief een dief noemt," antwoordde „'kapitein" Caleb. „Omdat die naam er zo precies op past. Daar heeft immers die kerel, die als de Zwarte Vos bekend stond, zijn hol gehad?" Hij stak zijn wijsvinger waarschuwend in de hoogte. „Toen die Zwarte Vos voor het eerst in Pocket Cove kwam, bijna vijf en twintig jaar geleden, toen heb ik tegen Nate Simmons, die nu al bijna zeventien jaar dood is, ge zegd „Ik geloof, dat we beter doen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. (Ingez. Med.) via Brouwerijstraat, Raamstraat (waar een rondmars gemaakt zal worden over het binnenplein van het ziekenhuis), Langestraat, Markt, Nieuwstraat naar het Le- delplein. Hier wordt eveneens een rondgang gemaakt, terwijl de autoriteiten en andere genodig den zullen worden opgesteld, voor wie dan het défilé zal plaats vinden. OVERSLAG. Hengel wedstrijd voor Koningstitel. Op 29 Juni zal de hengelaars vereniging „De Palingvrienden", haar jaarlijkse- bijeenkomst hou den. Tevens zal op die dag een hengelwedstrijd worden georgani seerd op het viswater „de Keizers- put", waarbij de winnaar als ko ning der vereniging zal worden 1 uitgeroepen. De koning Leon de Bruijne zal dus dit jaar zijn titel moeten verdedigen. Alleen leden der vereniging mogen aan deze wedstrijd deelnemen. Na de prijs kamp gaat het gezamelijk naar het clublokaal waar de prijsuitde- ling zal plaats vinden, alsmede de installatie van de koningsvisser. Hierna heeft een gezamelijke maaltijd plaats van de aanwezige leden, waarbij het aan alle soorten vis natuurlijk niet zal ontbreken. Er wordt verwacht dat een groot aantal leden aan deze wedstrijd zal deelnemen in verband met de grote inschrijving van nieuwe vissers. RETRANCHEMENT- Oranje-comité- Het Oranje-comité had de be volking Zaterdagavond in de School samengeroepen om met elkaar te bespreken, hoe Retran- chement het feest van het 50- jarig regeringsjubileum zal vie ren. Jammer genoeg was het bezoek gering. Het comité stelde voor deze keer een andere weg in te slaan en de gebruikelijke volksspelen eens te laten rusten. Voorgesteld werd een openluchtspel op te voe ren, waarbij tevens praalwagens ingeschakeld worden. Hoewel 'bleek, dat de aanwezigen hier voor voelden, werd het beter ge oordeeld nogmaals een algemene vergadering te beleggen, daar voor dit plan veel medewerkers nodig zijn. i Voorzitter G. de Smidt sprak dan ook de hoop uit, dat de vol gende vergadering beter bezocht Zal worden, daar dan pas beslis singen kunnen worden genomen. Wandelsport-vereniging. Beschikkende over weinig er- Varing, doch vol enthousiasme, gelukte het een groep Retranche- mentenaren in de wandeltocht SluisBrugge v v. de eerste prijs te behalen en nog wel een zeer goede eerste prijs. Aangemoedigd door dit succes werd besloten te trachten een wandelsportvereniging op te rich ten. Een daartoe belegde vergade ring was slecht bezocht, hetgeen te hetreurgn is. Toch geloven wij dat het bestuur in zijn pogingen 'zal slagen. Als Retranchement een gezonde wandelsportvereniging zou krij gen, zou het zelf tochten kunnen 'organiseren, zodat vele Zeeuwen en Belgen, meer dan tot nu toe in aanraking zouden komea met de mooie natuur van dit oude plaatsje. We hoeven slechts te geen tjjd te verliezen, Tommy," zei J. B. beslist, om een dreigend langdradig verhaal te voorkomen „Goeie genade, jochie, ik had niet gedacht, dat we in zoiets verzeild zouden raken. De Zwarte Vos... ja, natuurlijk!" Hij wendde zich tot de oude man voor het schakel bord en vroeg: „Hoe ver is het naar dat huis van Strawn?" „Drie mijl... misschien een beet je minder," antwoordde Caleb nors, ontevreden, omdat hij niet mocht vertellen, hoe zijn voorspel ling over de Zwarte Vos uitgeko men was. „Volg de betonweg maar zover mogelijk, dan ben je er ook." „Is er geen kans, dat we een auto kunnen krijgen, om ons er heen te brengen?" „Hm! Alle lui, die iets op wie len hebben, zijn naar dat malle circus in Sag Harbor. Zijn jul lie mlsshien familie van die me neer Strawn?" „Dan wordt het wandelen voor ons, Tommy," zei X B., zich tot de jongen wendend, „we zullen misschien vlugger opschieten als we nu meteen gaan, dan wanneer we het huis o-pbellen en wachten, tot ze een auto hierheen 'sturen. Kom maar mee!" (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2