Storing bij radio-toespraak van WELTER UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS VOLKSVERTEGENWOORDIGING de werkzaamheden der TWEEDE KAMER. De jsm Jeugdig personeel in rijksdienst Het rijnverkeer over Antwerpen en Rotterdam Het probleem Per Belgische en Nederlandse„havens Stijgend aantal werklozen Zaterdagavond zou de heer Wei ter voor de „Lijist Welter" via Hil versum 2 in de Haagse studio van de Nederlandse Radio Unie van half acht tot kwart voor acht een verkiezingsrede houden. De heer Weiter werd evenwel eerst enige minuten na half acht voor de luisteraars verstaanbaar. Een storing zou hiervan de oor zaak zijn geweest. Dit bemerkend begon de spreker zijn toespraak opnieuw, waardoor hij uiteraard niet om kwart voor acht gereed kwam. Op dit tijdstip werd de heer Weiter „weggeregeld" en nam het programma van de K.R. O. weer een aanvang. Zoals was aangekondigd, geschiedde de uit zending buiten verantwoordelijk heid van de Omroepverenigingen. Van K.R.O.-zijde werd hierover het volgende medegedeeld: De heer Weiter werd om half acht aangekondigd. Hij was ech ter te laat, want eerst om twee minuten na half acht begon hij zijn rede, die evenwel niet door kwam. Er is toen een gramofoon- plaat gedraaid. Om vier minuten over half acht was de storing op geheven en kon de heer Welter zich voor de luisteraars verstaan baar maken. Hij is op dat tijd stip zijn toespraak opnieuw be gonnen Alhoewel spreker om kwart voor acht zijn tekst nog niet had uitgesproken, moest hij op gezag van de algemene regie van de K.R.O. toch worden „weg geregeld" (uitgeschakeld), omdat anders het verdere programma in het gedrang zou komen, zoals b.v. de uitzending over beide zenders van de Radionieuwsdiensten de rede van Minister Gielen over An jerdag, via Hilversum 2. Een al gemene instructie bij de Omroep verenigingen wijst er dan ook op, dat ieder programma-punt prompt op tijd moet beginnen en eindigen. Onlangs is het nog voorgekomen, zo deelde men mede, dat ook de voorzitter van de K.R.O., Prof. Kors, door zijn eigen omroepver eniging werd „weggeregeld," om dat hij niet binnen het vastgestel de tijdstip zijn toespraak beëin digde. Van de zijde van „Lijst Weiter' deelt men over de toedracht het UIT DE Een politieke medewerker van het A.N.P. schrijft: Het wil met de werkzaamheden der Tweede Kamer niet zo bijster vlotten. Dat is geen wonder, want nu de verkiezingsdatum steeds meer nadert, begeven de leden zich her- en derwaarts ten einde in verkiezingsvergaderingen het woord te voeren. Om daar op tijd aanwezig te kunnen zijn, moet men in de middag veelal reeds vroeg op reis met het gevolg, dat ook de Kamerzittingen niet kun nen eindigen op het vergevorderde uur dat gebruikelijk is. Reeds in de ochtend beginnen gaat ook niet, omdat dan velen niet op tijd aanwezig kunnen zijn. Vrijdag is bij de Kamer inge- komen het wetsontwerp betref-, fende de economische samenwer king van de Marshall-landen. Dit ontwerp zal a.s. Woensdag in de afdelingen worden behandeld en dient ook ten spoedigste te wor den afgedaan, hetgeen wellicht in de komende week niet meer zal gelukken. De agenda, zoals die thans luidt, kan Woensdag of Donderdag afgewerkt zijn In verband echter met het bo venstaande kan verwacht worden, dat de Kamer ook nog in de laat ste week vóór de*verkiezingen vergaderen zal. Dat zij, als demis- sionnaire Kamer, na 7 Juli nog bijeen zal komen blijft onwaar schijnlijk. In geval van uiterste noodzaak kan zij er natuurlijk toe besluiten. Door C. B. BOOTH. volgende mede: Daar men in Den Haag voor zag, dat de heer Weiter niet pre cies om half acht achter de mi- crofoon zou kunnen plaats nemen, omdat hij kort voor dat tijdstip nog niet was gearriveerd, ver zocht men de Hilversumse studio een plaat gereed te houden „voor het geval de uitzending iets later zou beginnen." Om één minuut na half acht had de heer Weiter zijn plaats in de Haagse spreekcel ingenomen en begon hij zijn rede uit te spreken, welke evenwel niet doorkwam. Eerst zeven minuten na half acht was spreker verstaanbaar voor de luisteraars en begon hij wedelom met zijn toespraak, wel ke uiteraard om kwart voor acht niet geheel beëindigd was. Op dal tijdstip werd de heer Weiter uit geschakeld. Onmiddellijk na de mislukte uit zending heeft de heer Wel ter ge lijkluidende protesttelegrammen gezonden naar de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Dr. Gielen, de voorzit ter van de Radioraad, Prof. Ger- brandy, en de voorzitter van de K.R.O., Prof. Kors. De telegrammen luid*::: „Ik protesteer ten krachtigste tegen afbreking van mijn radio rede# nadat deze buiten mijn schuld zeven minuten was onder broken door een z.g. technische storing. Ik verzoek dringend in de gelegenheid te worden gesteld op hetzelfde uur van een andere dag mijn rede volledig uit te spreken." Volgens de radiopost in Hilver sum, een speciaal P.T.T.-instituut waarover de verbinding loopt tus sen de studio's in Den Haag en Hilversum, was deze verbinding prima in orde. De storing zou dus of in de Haagse studio of in die van Hilversum gelegen hebben. WATERSCHAPPEN. Benoemingen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 13 Juni j.l. benoemd tot voor zitter van het Waterschap Stop peldijk c.a., de heer L. A. C. van Esibroeck te Vogelwaarde, en met ingang van 1 Augustus a.s tot lid van het bestuur van dit Water schap de heer P. L. S. de Maat te Vogelwaarde. DE COLORADOKEVER. Reeds in 1869 werd op het gevaar gewezen. Een interessant pamflet- In de regel is men van mening, dat het gevaar van de colorado kever iets is van de laatste 10 tot 20 jaar. Het is daarom wel eens interessant de aandacht te vestigen op een pamflet in kleu rendruk, dat omstreeks 1869 door het Departement van Binnenland- 'sche Zaken is uitgegeven. De helft van het pamflet wordt ingenomen door een tekening van blad en stengel van de aardappel, waarop „eijeren," jonge larven, volwassen larven en kevers voor komen. De kever. In de tekst wordt o.m. van de kever gezegd: „De colorado-kever, die in Ame rika zulke vreeselijke verwoestin gen in de aardappelvelden heeft te weeg gebragt, heeft, op den ruggezien, de gedaante van on zen inlandschen groenen goud haan, maar hij is een weinig groo- ter Zijne kleur is vleeschkleurig rood of rosachtig isabelle. Aan vie pooten zijn de Ifliieën en tarsen zwart." De „eijeren." „De eijeren worden door de moe der-keiver bij hoopjes van 30 of iets meer of minder, op de onder zijde der bladeren vastgelijmd. Binnen vijf of zes .dagen komen uit deze eijeren de jonge larven te voorschijn." De larven- „De volwassen larven zijn tus- schen 8 en 9 millim. lang, na den tweeden ring van het ligchaam dik en gezwollen, bultig uitgezet op dén rug. De zes pooten, waar van de achtersten vrij lang zijn, hebben zwarte heupen en witte dijen, met scheenen en tarsen, die aan de bovenzijde zwart, aan de onderzijde wit zijtn." Waarschuwing- Het pamflet eindigt met de vol gende opwekking: „Indien gij dezen geduchten vij and van den aardappeloogst, in welke gedaante ook, ontmoet, doodt hem onmiddellijk." BRUINISSE. Waddenzee gesloten voor mosselzaadvisserij. De Waddenzee is Vrijdag voor de mosselzaadvisserij gesloten. 29) m (Naduk verboden) De gehele jeugdopvoeding van Tommy was er op gericht geweest hem een grondige afkeer van de ..dienders" in-te boezemen., maar zijn omgang met J. B„ die in de .geheime dienst" vergrijsd was, had zijn inzichten veranderd. Hij had een geweldige eerbied voor de twee gekregen en voelde er niets meer voor met de wet te breken. Jasper Bakerville was een vrij gezel en, om Tommy een tehuis te bezorgen, was hij uit zijn perv sion verhuisd naar een vierkamer woning, waar Tommy, die niets van een huishoudster wilde weten, voor alles zorgde. J. B. kon zo laat niet thuiskomen uit zijn dienst, of hij vond Tommy wakker met boterhammen en koffie, be stemd om de detective ten minste zolang wakker te houden, tot hij een volledig verslag van zrjn werkzaamheden gegeven had. Misschien was het een zekere intuïtie, versterkt door zijn be- Voor deze visserij blijft alleen nog een gedeelte van het Friese en Groninger Wad opengesteld voor vissers uit Zeeland, die bet ge viste zaad weer uitzaaien op de Zeeuwse stromen. Luis brengt schade toe aan lufceme klaver. De lucerne klaver staat er vol gens deskundigen op Schouwen- Duiveland niet zo gunstig voor, in tegenstelling met alle andere landbouwproducten. Van de tweede snede van dit gewas zal, verwacht men, zo goed als niets terecht komen. Dit wordt veroorzaakt door een soort luis, waarvoor nog geen afdoende bestrijdingsmiddel schijnt gevon den. KAPELLE-BIEZELENGE. Hevige hagelbui. Zondagmorgen omstreeks 6 uur heeft een hevige hagelbui boven deze gemeente gewoed. Straten en daken vertoonden na korte tjjd een winterse witheid en aan de fruitbomen werd schade aange richt. KOEWACHT. Opening vlasmarkt. Onder enorme belangstelling werd op het gemeentehuis alhier de wekelijkse vlasmarkt geopend. De opening had plaats door de vertegenwoordiger van de Minis ter van Landbouw D. W. Lindeu- bergh, voedselcommissaris voor de provincie Zeeland, de heer Burge meester en de voorzitter van de commissie tot oprichting van een wekelijkse vlasmarkt. Onder de aanwezigen waren tal van persoonlijkheden uit de vlas serskringen, o a. een vertegen woordiger van het bedrijfschap voor vlas en hennep, ondervak groep, enz. alsook vele vooraan staande Belgische vlassers uit Kortrijk en Gent. Tal van sprekers voerden het woord via een geluidsinstallatie welke voor deze gelegenheid was aangebracht, zodat ook de bevol king welke zich met honderden voor het gemeentehuis had ge schaard, de toespraken konden volgen. Na afloop werden het Wilhelmus gespeeld en de Belgi-. sche Brabangonne. Hierna werd een glas wijn ge schonken, waarna de officiële ope ning werd besloten en togen de zakenmensen naar de markt welke ondertussen door honder den mensen was vol gestroomd. Ook waren er reeds verschillen de kramen met allerlei artikelen welke een goede afzet hadden. Natuurlijk en in hoofdzaak ont stond een in- en verkoop van vlas producten. De prijzen waren o.a. Groen vlas per kg 14 tot 16 cent, -ogsteno 11 cent; per ha ƒ1100 kendhSid met het karakter der „onderwereld", die Tommy zulk een scherp inzicht in raadselach tige „gevallen" verschafte; meer dan eens had het vlugge verstand van de jongen de juiste gevolg trekkingen gemaakt. Hij had veel fantasie en die speelde hem wel eens parten, maar één ding was zeker, in de meeste gevallen had hij het bij het rechte eind. ,*Die jongen is een geboren de tective", dacht J. B. vaak. „Geef hem tijd en ondervinding en dan wordt hij een der beste van het hele 'korps." Hij had hem dan ook in de laatste jaren zo goed als ge regeld meegenomen, als hij op een .zaakje" uitging. In het begin was het om de jongen een plezier te doen, maar Tommy bleek hem ai spoedig meer te helpen dan te hinderen. In het „schaduwen" was hij onovertroffen. Daarbij kwam, dat niemand hem wegens zijn jeugd, zijn sproeten en zijn blauwe ogen voor een detective aanzag. J. B. keek de straat langs de haven naar alle kanten af. „Die is ook mooi!" bromde hij. „Die Strawn zei, dat hij ons met een auto van het station zou laten halen. Hoe moeten we er nu ko men? Een taxi zal hier in Pond Bay wel een ongekende luxe zijn." „Als we eens liepen," stelde Tommy voor. „Ik heb best lust in een wandeling." De ander wees met zijn duim naar de hoge heuvelrug, die voor hen lag. „Je Runt wel zin hebben in zo n klimpartij, Tommy, maar jij bent negentien en ik vjjftig. Dit dorp ligt aan de kant van de Sound en we moeten zo ongeveer drie mijl tegen die heuvel op dan weer om laag, voordat we aan de zeekant zijn, waar we wezen moeten. Ik weet zelfs niet precies, welke rich ting we moeten gaan." Tommy staarde over de haven. ,Ik zou zeggen, dat we daar de zee hadden. Is dat niet zo?" „Dat is Long Island Sound, jochie; zie je daar die nevelige streep? Dat is de kust van Con- necticut; en die kant uit ligt New Londen, waar we de gebroeders Tyler verleden winter te pakken hebben gekregen. Maar het is nu geen aardrijkskundeles en ik zal liever zien, dat ik een telefoon vind om Strawn op-te bellen en te vragen, waarom hij ons geen auto gestuurd heeft, zoals hij beloofde. Tommy knikte „Wat een zood ie, die hutten daar hé?" zei hij. „Het heeft wel wat weg van een tot 1300. Hierin was een tame lijk vlugge handel Het vlaslint oogst 1947, dauw, kwam per 100 kg op 110 tot 180; hoogstens (beste soorten) 190. De opening voor de eerste we kelijkse vlasmarkt is een waar succes geworden en men hoopt dat op een goede wijze te kunnen voortzetten. Uitwijzing ongewenste vreemdelingen Dezer dagen werd het gezin D. alhier, in opdracht van de justitie, als ongewenste vreemde lingen over de Ned.-Belgische grens gezet. Gouden jubileum. Alhier had de gouden bruiloft j plaats van de echtelieden De Caluwé-Herrewegh. Des morgens 9 uur kwam het gelukkige paar met de familie en buren, stoets gewijze naar de kerk, waar een dankmis werd opgedragen. Na de H. Mis werden de café's in het dorp bezocht en ging het er luid ruchtig aan toe. Om 1 uur ging de stoet weer naar huis om na de maaltijd het feest weer verder te zetten. Allen hebben zich daar tot laat in de avond kostelijk geamu seerd. Ook was er voor deze fees telijkheid een danszaal in orde ge bracht. VLISSINGEN. Ambtenaren van „De Schelde" byeen. Reeds eerder maakten wij mel ding van moeilijkheden, die gere zen waren tiissen de ambtenaren en de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" over de verhoging van de pensioenbij drage, waarmede de ambtenaren niet accoord gingen. In een Don derdagavond te Vlissingen gehou den vergadering van de georgani seerde ambtenaren, waar namens de bonden door enkele sprekers het woord werd gevoerd, deelde een vertegenwoordiger van de Me- taalbond, waarbij de maatschappij „De Schelde" als werkgever aan gesloten is, mede, dat overleg met de directie der maatschappij zal worden bewerkstelligd. Mocht dit overleg thans nog niet plaats vinden of niet tot het ge wenste resultaat leiden, dan zul len de ambtenaren opnieuw samen komen om hun standpunt te be palen. ZUIDZANDE. Raadsvergadering. Vrijdagavond te half acht kwam de 'Gemeenteraad in openbare ver gadering bijeen onder voorzitter schap van Burgemeester Vermet. Onder de ingekomen stukken be vonden zich o.a. de goedkeuring van Ged;. Staten tot omwisseling van een zestal obligaties 1000 Ned. Staatsschuld, en een mede deling van Ned. Volksherstel, dat voor de gemeente een bedrag van 1300 beschikbaar gesteld is voor jeugdwerk. Aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren zal, ingevol ge K. B. van 11 Mei 1948, resti tutie van verhaalde pensioensbij dragen geschieden.. Met alg. stemmen werden de voorstellen van B. en W. aange nomen om tot onderhandse aan besteding over te gaan van de herbouw en uitbreiding van bet gemeentehuis, hét herstel van de oorlogsschade aan het gemeente- gebouw staande Mariastraat M 73a en het herstel van de muziek tent. Tenslotte werd de begroting 1947 geiwijizigd. ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. Onderstaande gevonden voor werpen zijn terug te bekomen bij de daarachter vet-melde adressen: Vulpen, Axelsestraat A 134h; z.g.a.n. baalzakken, JansenVer plante, Plein Oost. filmtoneel. En wat liggen daar veel boten! Sommige ervan zullen wel niet alleen yan water nat zijn, dacht u ook niet? „Je bedoelt zeker dat ze drank smokkelen?" vroeg de detective glimlachend? „Dat zou me niets verwonderen, maar gelukkig hoef ik me daar niet mee op te houden. Kom, laten we 'n telefoon op scharrelen." Op een der loodsen langs de kade stond de mededeling, dat daar een drogisterij gevestigd was en dus was daar vermoedelijk wei een telefoon. De straat lag ver laten, want de inwoners, die niet op de visvangst uit waren, hadden het aan de haven druk met netten boeten, fuiken herstellen of boot motoren nazien. De bevolking van Pond Bay bedroeg zelfs in het vol le visseizoen niet meer dan drie honderd zielen en de meeste woonden zo dicht bijeen, dat ze geen andere communicatiemidde- fen nodig hadden dan het gespro ken woord. In bet hfeie dorp wa ren geen dozijn telefoontoestellen, maar boven op de heuvelrug stond een rij zomerhuisjes van rijke lui, en die eisten het moderne com fort, waaraan ze gewend waren. Dat was dan ook de enige reden, waarom er een telefoonkantoor- Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Minister besloten met in gang van 1 Juli a.s. enige wijzi ging te brengen in de belonings regeling voor het jeugdige perso neel in Rijksdienst.' Deze wijziging hangt samen met de afschaffing der ongehuwden- aftrek voor het Rijkspersoneel. De jeugdloonre geling, welke tot nu toe was af gestemd op salarisschalen voor ongehuwde volwassenen, zal in het vervolg aansluiten bij de over eenkomstige wedde-bedragen voor gehuwde volwassenen in 's Rijks dienst. De jeugdlonen zullen thans naar gelang van de aardj der werkzaamheden en de per soonlijke prestaties bedragen: 14 jaar ƒ35—ƒ40; 15 jaar ƒ40 ƒ55; 16 jaar ƒ50ƒ70; 17 jaar 60—80; 18 jaar 70 95; 19 jaar 80105; 20 jaar 90 120. Met betrekking to de besprekin gen te Frankfort over het herstel van het Rijnvaartverkeer via Ant werpen en Rotterdam, schrijft het Antwerpse blad „La Metropole" van Zaterdagmorgen, dat te Frankfort niet langer het principe over het gebruik van deze twee havens werd besproken, doch wel de uitvoeringsbepalingen, de vrachtprijzen en de hoeveelheden, welke over ieder der havens ge transporteerd zal worden. Naar het blad verder opmerkt, zou in de credieten van het Marshall plan 'n bedrag van 5 milioen dol lar zijn uitgetrokken voor het dek ken der onkosten, die uit het ver voer van producten uit of naar Duitsland over de havens van Antwerpen en Rotterdam, zullen voortvloeien. De heer M. Osterrieth, voorzit ter van de Belgische Kamer van Koophandel te Antwerpen en lei der van de Belgische delegatie bij de kortgeleden te Fankfort ge voerde onderhandelingen, over de omlegging van het Rijnverkeer, heeft tegenover een vertegen woordiger van de pers verklaard dat tijdens de besprekingen die in Duitsland zijn gevoerd, gebleken is dat een Nederlands-Belgische toenadering op het stuk van de havens mogelijk is. Er heerste een uitstekende verstandhouding tussen beide delegaties in Frank fort, zo zeide de heer Osterrieth en door het gemeenschappelijk standpunt dat zij innamen, waren ze in staat alle Amerikaans-Engel se tegenwerpingen met succes het hoofd te bieden. „Ik kan zeggen dat bij deze be sprekingen te Frankfort het eer ste contact is gelegd voor een mo gelijke samenwerking tussen de havens van Antwerpen en Rotter dam. Uit de statistische gegevens blijkt, dat het aantal volledig werklozen in de week van 6 tot 12 Juni 60.201 bedroeg en 38.772 arbeiders toevallig of gedeeltelijk werkloos waren. Ten opzichte van de vooraf gaande week steeg het aantal vol ledig werklozen met 1327, het cij fer voor de gedeeltelijke en toe vallige werklozen nam toe met 3642. Deze stijging is voorname lijk toe te gphrijven aan de moei lijkheden, die zich op het ogen blik in het textielbedrijf voordoen. tje in Pond Bay was. Het was gevestigd in de dro gisterij, waarheen J. B. en Tom my hun schreden hadden gericht en ingericht met oude toestellen, die van een ander plaatsje, waai- ze zich moderner hadden inge richt, waren overgenomen. De lange, hoekige miss Tillie Lan- dingham vervulde gewoonlijk de taak van telefoniste, maar heden was ze niet op haar post, omdat ze naar een circusvoorstelling was gegaan, die ergens in de buurt ge geven werd. Haar plaats werd ingenomen door haar oom, „kapi tein" Caleb Trotter, een oude, rheumatische zeebonk, met een ringbaard en een mager, verweerd gezicht. Hij zag er uit als een man van in de tachtig en op die leeftijd kan men van iemand al licht buitennissigheden verwach- ten. Toen J. B. en Tommy binnen kwamen, zat Caleb Trotter met een koptelefoon om zijn kale schedel in ziehtbaar grote inspan ning voor het schakelbord. Nu en dan draaide hij aan het belletje en verhief dan zijn stem tot een schril geschreeuw. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2