Wat brengt de Radio? UIT DE PROVINCIE Distributienieuws SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen RECHTSZAKEN Celtic en Jc poesen plnneei uitgebreid lager ONDERWIJS. TOELATING LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOLEN ISSSP V,ÓÓr 1 Juli 1948 bij de Hoofden dier scholen en ter ge meente-secretarie. bÜr ?£lkinieren' die VÓÓr 1 Octo- DONDERDAG 17 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.45 Voordracht; 12.00 Lyra trio; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Coloriet; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Radio filmkrant; 18.00 NWs; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Radio Volksmuziekschool; 19.45 R.V.D. 20.00 Nieuws; 20.15 Scandinavisch progr.22.15 Lezing; 22.30 The Romancers; 23.15 The Skymas- ters. HILVERSUM II: '8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram,.; 9.45 Schoolradio; 10.15 Morgen dienst; 11.00 De Zonnebl.12.03 Vaudeville orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Gr.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Kamerorkest; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Nat. schoolzangwed- strijd; 18.00 Sans souei; 18 30 Sweelinck kwartet; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21.00 Gemengd koor; 21.30 Sar.gh en spel; 22.00 Pianoduo; 2215 Vaart der volken; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. DE K.V.P. MAAKT GEEN GEBRUIK VAN VERKIEZINGS ZENDTIJD. Het secretariaat der K.V.P. deelt mede, dat de Katholieke Volkspartij geen gebruik zal ma ken van de dr'e keer 15 minuten zendtijd, die de Radioraad in ver band met de verkiezingen voor iedere politieke propaganda ter beschikking heeft gesteld. Dit be sluit is genomen op grond van het feit, dat de Radioraad aan de toegestane zendtijd de voorwaarde verbond, dat de politieke partijen niet aan de verkiezingspropagan da via de microfoon van een om roeporganisatie zouden medewer ken en dat zij zulke propaganda ook niet zouden aanmoedigen. AUTORIJDEN OP ZONDAG. De Hoge Raad heeft gisteren arrest gewezen in de zaak van de Officier van Justitie te Gro ningen contra Mr. N. J. Polak aldaar, die door de rechtbank te Groningen met vernietiging van een vonnis van de kantonrechter aldaar is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde Overtreding van dp algempne voorwaarden, waaronder de inspecteur-generaal van het verkeer rijvergunning had verleend. Onder deze voor waarden was het verbod tan op Zondag te rijden. De vergunning berustte op art. 1 van het eerste uitvoeringsbesluit van de Secre taris-Generaal van Waterstaat van 18 Juni 1940. De Hoge Raad heeft op grond, dat de rechtbank van ëen ander feit heeft vrijgesproken, dan was ten laste gelegd het beroep ont vankelijk verklaard en aangezien de rechtbank niet op de grond slag der, telastelegging heeft be slist, het vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar het gerechts hof te Leeuwarden. OORDEEL VAN PROF. LANGEMELTER OVER HET GEVAL SCHREIEDER. Prof. Mr. G. E. Langemeijeir, Advocaat-Fiscaal bij Bijzondere Raad van Cassatie, antwoordde op een vraag van het A.N.P. naar zijn mening over de kwestie- Schreieder het volgende: ,,Mijn bevoegdheden beperken zich strikt tot zaken, die in cas satie aanhangig zijn, en zo ken ik de zaak Schreieder slechts uit dagbladberichten. Een definitieve mening heb ik dus niet. Wel is mij opgevallen, dat bij lezing van hetgeen tegen Schreieder geschre ven is, ik niets aantref, dat stel lig een oorlogsmisdrijf zou opleve ren in de zin van het agreement en charter van Londen, waarnaar onze wet verwijst. Dat in het aan gevoerde stellig géén oorlogsmis drijf kan liggen, kan ik zonder kennis van het dossier niet zeg gen. Mijn indruk is, dat men te weinig bedenkt, dat er voor een Duitse ambtenaar heel wat din gen niet strafbaar zijn, waarvoor een Nederlander, indien hij eraan zou hebben medegewerkt, zelfs de doodstraf zou hebben kunnen krij gen, wegens hulpverlening aan de vijand. Ik heb nu en dan de opmerking vernomen, dat Schreieder reeds strafbaar zou zijn wegens zijn be horen -tot de S.S. en S.D -organK saties, die in het Neurenbergse vonnis tegen de grote oorlogsmis dadigers als misdadig zijn be stempeld. In dit verband moet worden op gemerkt, dat het Neurenbergse hof nadrukkelijk als zijn mening heeft uitgesproken, dat ook leden van die organisaties slechts voor eigen gedrag behoorden te wor den gestraft. Deze opvatting is een beperkte re dan men uit de woorden van het quarter zou afleiden, maar het ligt m.i. voor de hand dat men in deze de leiding van het- Neuren bergse hof zal volgen". Prof. Langemeijer wees er nog op, dat Schreieder in vrijheid, niet buiten vervolging, is gesteld Zou den nog strafbare daden blijken dam is dus vervolging mogelijk. VLASVERVOER VIA BELGIË? Het vlasvervoer per vrachtauto naar de vlascentra Koewacht en St Jansteen stuitte tot nu toe op grote moeilijkheden. De vracht wagens, die gebruik moeten ma ken van het veer Kruiningen Perkpolder, kunnen hoogstens 60 van hun capaciteit gebrui ken en kunnen bovendien des nachts Zeeuws-Vlaanderen niet bereiken. Deze moeilijkheden zou den kunnen worden ondervangen, wanneer toestemming zou wor den verleend om via België te rij den. De coöperatieve vereniging van beroepsvervoerders in Zeeuws Vlaanderen treft thans een rege ling voor het aanstaande seizoen. Men hoopt de vereiste transport vergunning voor België te krij gen. De vracht moet dan natuur lijk afgesloten en verzegeld wor den vervoerd, doch men hoopt dit bezwaar te ondervangen door ver zegelde dekzeilen te gebruiken. Voor de vlassers zou dit een grote verbetering betekenen, daar bijna al het onbewerkte vlas' uit Holland en Brabant komt. TERNEUZEN. Installatie Gedenkteken- commissie. Op 11 Juni j.l. werd de door Burgemeester en Wethouders van Terneuzen in opdracht van de ge meenteraad ingAtelde commissie voor de oprichting van een ge denkteken voor al de gevallenen in de strijd tegen de bezetter, ge- installeerd. De commissie bestaat uit de na volgende personen: L. Wiskerke, Grenulaan 10, Terneuzen, voorzit ter; mej. J. T. de Kraker, Axelse- straat 85, Terneuzen, wnd secre- taresse-penningm.esseIr. J. van de Kerk; J. Meeusen, A. J. Raay- makers; D. J. J. de Bruijne en S. Luitwieler. De gemeenteraad heeft in de reeds gepubliceerde motie op dracht gegeven een commissie te vormen, die op korte termijn heeft te zorgen dat het gedenk teken wordt opgericht. Bij afwezigheid van de burge meester, Mr. P. H. W. P. Teile gen, werd de Commissie geïnstal leerd door de wnd. Burgemeester, de heer M. de Vos. Deze vertolkte de mening van de gemeenteraad, doch meende tevens niet te mogen nalaten de commissie in kennis te stellen van het Koninklijk Besluit van 15 October 1945, houdende vaststel ling van het besluit Oorlogs- of Vredesgedenktekens. De gevoerde correspondentie en reeds gemaakte ontwerpen zijn aan de commissie overgelegd. De verwachting mag nu zeker worden uitgesproken, dat nog dit jaar tot oprichting van het mo nument kan worden overgegaan. Koos Vorrink spreekt in het Concertgebouw. Het Concertgebouw was Maan dagavond geheel gevuld met be langstellenden, waaronder bezoe kers van verschillende richtingen, toen de voorzitter der afd Ter neuzen van de Partij van de Ar beid, de heer S. W. Henry, de gro te verkiezingsvergadering open de, waarin als spreker optrad de partijvoorzitter Koos Vorrink. De zangvereniging „Arbeid Adelt", onder leiding van Adri Kaan, zong ter inleiding enige bekende strijd liederen. De heer Vorrink, met luid ap plaus begroet, besprak uitvoerig de huidige politieke situatie en in verband hiermede het belang der komende Tweede Kamer-verkie zingen. Van de koers, door de beide na-oorlogse kabinetten ge volgd, zal in de toekomst niet kunnen worden afgeweken. Het ligt dus in de lijn, aldus spr., dat de K.V.P. en de P. v. d. A. na de verkiezingen opnieuw een kabinet zullen vormen. Wat de C.-H. en de WD. bij de tweede lezing van de Grond wetswijziging zullen doen, moet worden afgewacht. Waar zij ech ter thans met de nieuwe bepalin gen ten aanzien van Indonesië hebben ingestemd, kan spr. niet inzien, waarom zij de tweede keer van standpunt zouden verande ren. Men moet toch aannemen, dat zij naar eer en geweten hun stem hebben uitgebracht en voor chantage is de moeilijke tijd, die wij beleven, te ernstig. Er zal dan ook nog heel wat moeten gebeu ren, zo zei de heer Vorrink, vóór de P. v. d. A. voor politieke chan tage uit ,de weg zal gaan. Zeer lang stond spr stil bij de economische toestand van ons land. Berooid en beroofd zijn wij uit de wereldoorlog gekomen. Be droeg ons nationaal vermogen' Ik besloot, die grot nader te gaan verkennen. Als het moge lijk zou zijn, de top van de berg van binnenuit te bereiken, zouden we de vijand van Poekoelum bij verrassing kunnen naderen. „Jij bent de sterkste, Goro Goro"' zei ik. „Durf je het aan, met mij naar boven te klimmen?" „Het is me een bijzondere eer" zei Goro Goro overmatig beleefd. Het viel mij op, dat deze reus van een aap meer deed denken aan een Orang Oetang zoals die bij slechte toneelopvoeringen wordt gebruikt dan aan een echte vertegenwoordiger van zijn ras. Tot mijn verbazing zag ik, dat de grot uitkwam in een soort van schacht, waarin zich een touw ladder van onafzienbare lengte naar boven en beneden uitstrekte. Goro 'Goro, die van ons tweeën de handigste klimmer was, ging voorop naar boven. „Ik heb een mes meegenomen" zei de aap met een akelig lachje. „Je kunt nooit weten wat er te doen valt!" Ik moet toegeven dat ik mij allesbehalve plezierig voelde, op een onbekende planeet in het binnenste van een berg, alleen i vergezeld van een sprekende aap. vóór 1940 ongeveer 30 milliard gulden, thans is het nauwelijks 18 milliard groot. Hier zit onafwijs baar de consequentie aan vast, dat wij staan voor een billijke her verdeling van ons nationaal ver mogen en inkomen. Onder leiding van het tegenwoordige kabinet is reeds een stuk sociale gerechtig heid bereikt, als ons land nimmer heeft gekend. Minister Drees bracht tot stand, wat in het vroegere rijke Neder land te lang was uitgesteld. Spr. wees op het consumenten-crediet, de verhoging van de kinderbijslag, de toelage op de levensmiddelen, verlaging van de loonbelasting, noodvoorziening ouden van da gen enz. Voor al die maatregelen en voor de opbouw van ons gehe le economische leven, was geld nodig. Minister Lieftlnck zocht het eer stens in de vermogensaanwasbelas- ting met heffingen van 50 tot zelfs 90 Een practisch staal tje gerechtigheidspolitiek, welke vooral hen liet betalen, die in de rampspoedige jaren grote win sten hadden gemaakt. Daarnaast noemde spr. de meffingen ineens, die variëren van 15 tot 20 Helaas heeft de heer Teulings door zijn bekende motie, hiervan 400 millioen afgeknabbeld, waar door dit bedrag ergens anders moet worden gevonden. De plan-economie zal de toe komst van geheel Europa beheer sen. Zonder planmatige productie komen wij opnieuw in het moeras terecht. Zelfs het kapitalistische Amerika ontkomt niet aan bewust geleide economig. Spr. behandelde de principiële houding van die P. v. d. A. tegenover de leer der z.g. vriie economie van de V.V.D. Hij stelde uitlatingen van Mr. Oud van 1946 tegenover diens totaal gewijzigde opvattingen van thans en vroeg of aan iemand, die zo'n ommezwaai maakt, de leiding van een partij of volk kan wor den toevertrouwd De heer Vor rink wees hierna op het gezegde, dat de P. v. d. A. de kleinbedrij ven van kruideniers, sigarenwin keliers e.d. zou willen national! seren. Wie dienaangaande wil wor den ingelicht, leze het program van de P. v. d. A. en hij denke terug aan de grote crisis, toen 'de massale werkloosheid ook de middenstand nekte. De z.g. vrije econoyiie bracht toen 4000 faillis sementen per week onder de mid denstand. Na een breedvoerige bespreking var, de kwestie Indonesië, het Duitse vraagstuk, het plan-Mar shall en de houding der commu nisten, eindigde de heer Vorrink zijn aandachtig gevolgd betoog met een ernstig en dringend be roep op de kiezers, de P. v. d. A. te steunen om de tot dusver ge voerde politiek te kunnen voort zetten. NIEUWVLIET. Opening badseizoen. Begunstigd door prachtig zo merweer werd Zondag door de plaatselijke muziekveren. „Nut en Genoegen" een concert gegeven nabij het zeebad „Eldorado" Na het spelen van een mars, sprak de voorzitter van V.V.V. al hier, de heer Brakman, enige woorden ter opening van het bad seizoen, waarna het concert werd voortgezet. Het muziekprogramma werd vlot afgewerkt en door de aanwe zigen aandachtig beluisterd. Het bestuur van V.V.V. heeft thans reeds maatregelen getrof fen voor het organiseren van meerdere concerten gedurende 't badseizoen 1948. Naar we vernemen, zal de be kende accordeonver. „Crescendo" uit Vlissingen, dirigent de heer Ventevogel, eveneens naar 't zee bad Nieuwvliet komen concerte ren; hoogstwaarschijnlijk zal die uitvoering plaats vinden op Zon dag 18 Juli e.k. ZAAMSLAG. Verkeersongeluk. Dinsdagmorgen reed de heer A. Haak, alhier, met zijn auto, waar in mede gezeten waren twee Deense dames en de heren J. de DEZE WEEK TWEE EIEREN. De aanwijzing van een bon voor twee eieren voor alle leeftijds groepen op 25 Juni zal een week worden vervroegd, zodat de bon nenlij st van deze week deze bon vermeldt. Putter van Axel en M. de Fejjter van Boschkapelle, op weg naar Den Bosch voor het bezoeken van de Nationale Trekpaardententoon- r "ailing. Nabij Bergen op Zoom, ter hoogte waar de weg van Zee land zich kruist met de weg naar België, kwam in de bocht van te genovergestelde richting 'n vracht auto aangereden. Om een aanrij ding te vermijden was de heer Haak genoodzaakt plotseling sterk uit te wijken. Door de gladheid van de weg begon zijn auto te slippen en kwam op een naast de weg staande boom terecht. De gevol gen hiervan waren vrij ernstig.- De heer Haak bekwam verwon dingen aan het voorhoofd, het lin kerbovenbeen. en zijn vermoede lijk enige ribben gekneusd. De naast hem zittende heer De Putter bekwam vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd, terwijl van de achterin zittenden één der Deense dames eveneens verwon dingen opliep. De andere Deense dame .en de heer De Feijter kwa men met de schrik vrij. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse en werden de ge kwetsten naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Na dat de wonden waren gehecht konden de heren Haak en De Put ter naar huis worden vervoerd, terwijl de Deense dame, op ver zoek van haar echtgenoot, die in een andere auto eveneens de reis medemaakte, naar een ziekenhuis te Den Bosch ter verdere verple ging werd vervoerd. De Deense gasten zouden, na hun bezoek aan Zeeuws-Vlaande ren, eerst nog de paardententoon- stelling bezoeken, om daarna de thuisreis te aanvaarden. SCHAKEN. Botwinnik en de e.k. match om de titel. Botwinnik heeft voor de leden van een Moskouse schaakclub ge sproken over het verloop van het tournooi om het Wereldkampioen schap. Met? betrekking tot een uitlating van die Amerikaan Re- shewsky, die gezegd had dat hij gaarne tegen de Russische wereld kampioen om de titel wilde spe len, verklaarde Botwinnik, dat hij volkomen bereid was Reshewsky te ontmoeten, mits deze als over winnaar uit de voorwedstrijden te voorschijn trad. „Bij de keuze van mijn tegenstander voor een match om het wereldkampioenschap za. ik mij strikt houden aan de bepa lingen van de internationale schaakfederatie", aldus besloot Botwinnik. BESTRIJDING COLORADOKEVER. De Burgemeester van Terneu zen; overwegende, dat volgens mede deling van de heer Inspecteur, Hoofd van de Plantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen, er in deze gemeente naar zijn oordeel gevaar bestaat voor vestiging van de coloradokever; gezien de door het Hoofd, voor noemd, noodzakelijk geachte be strijding van de coloradokever en de door hem aangegeven bestrij dingsmiddelen; gelet op de artikelen 6 en 7 van de Coloradokeverwet 1947 (Stbl. H. 220); Beveelt iedere gebruiker van een perceel in de gemeente Terneuzen, waar op aardappelen worden verbouwd, dit gewas in de periode van 17 Juni t/m 26 Juni 1948 tenminste éénmaal op een der navolgende wijzen te behandelen: a. bespoten met water, waar aan is toegevoegd 500 gram Calciumarsenaat per 100 liter water; b. bespoten met water, waaraan is toegevoegd een DDT be vattend product op een wijze, dat 0.1 DDT in die vloei stof aanwezig is, (dus b.v. op 100 liter water 1 kg van een 10 PDT-product of 0.5 kg van een 20 DDT-product, enz.) c. bestoven met een DDT-bevat- tend stuifmiddel, dat ^en- minste 5 DDT bevat. De bespuiting onder a en b moet zodanig worden uitgevoerd, dat: le. Een hoeveelheid, overeenko mend met tenminste 800 liter per hectare, gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld. 2e. Alle bladeren van de aard appelplanten met de vloeistof worden bevochtigd. 3e. Op zodanig uur en bij zoda nige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nog dezelfde dag kan opdrogen. De bestuiving onder c. dient zodanig te geschieden, dat: le. tenminste 25 kg per ha wordt verstoven. 2e. Alle bladeren van de aard appelplanten met het stuif middel goed worden geraakt. Het gebruik van H.C.C.H. en rotenon-bevattendé middelen is toegestaan na verkregen schrifte lijke goedkeuring van de plaatse lijke controleur. Deze middelen dienen aangewend te worden vol gens de aanwijzingen van de Plantenziektenikundige Dienst. Belanghebbenden kunnen 7ich vervoegen bij onderstaande erken de sproeiers: L. Dekker, Bernhardstraat 10. A. Dekker, Vlooswijkstraat 32. A. Klaassen, Koedijk 34. sluis/18 J°nge' Noordhoek (West- Terneuzen, 14 Juni 1948. De Burgemeester voornoemd, M. DE VOS, Wnd. ^A),J/I' VrIN(" LEERLINGEN OPENBARE SCHOOL VOOR Aanvragen om toelating tot de openbare school voor uitgebreid lager onderwqs, ate op Woensdag 1 September aanvangt, kunnen ^.<?r^n gedaan bij het Hoofd dier school, de heer J. e. j. Veldhuv- zen, Emmalaan 26 of aan de school vóór 1 Juli a.s. 3ii?nd,eruï®!9 wordt gegeven in w welke opleiden tot het M.UL.O. diploma A en B. Toegelaten worden leerlingen cie de zesde klasse van de lagere hebbenmet g°ed gevolg d°orlopen Terneuzen, 14 Juni 1948 Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, Wnd- Voorzitter. A. J. DEiES, Secretaris. Aanvragen om toelating tot de openbare scholen A en c (kom) B (Sluiskil) kunnen worden Alleen kunnen worden toegela- Der 1942 geboren zijn. temberSCh°0ll*aar beg1nt °P 1 Sep- Temeuzen, 14 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen. DE,VOS, Wnd. Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3