I if tf "rf A N iïi' I f H 1J I i ii ril I Ic De kerk in Hongarije ZWARTE VOS BINNENLANDS NIEUWS ff jr I |v*f UIT^DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Noodvoorziening gemeente-financiën >i li I 'lï f ijl Pi i' 1 I Iria? 1 U: J«' ie f f= 1 6, a De Pluimveefokkers moetan groter vrijheid hebben Verlangt U terug naar da „Benzine-bonnen" NEGENTIEN INBRAKEN OPGEHELDERD. r, S i 11 i S.4 0» I p3 o— De Tweede Kamer heeft giste renmiddag onder presidium van de heer Smeenk (Mr. Van Schaik was wegens lichte ongesteldheid verhinderd) de algemene be raadslaging over het wetsontwerp nood-voorziening gemeente-finan ciën voortgezet. De heer IJsselmuiden (KVP) ontwikkelt bezwaren tegen het ontwerp Z-i. is de nieuwe rege ling geen verbetering. Voor de toekomstige regeling dient naar zijn oordeel de collec tiviteitsgedachte teruggedrongen te worden. De heer Bierema (VVD) meent, dat er aan de regeling verschil lende bezwaren kleven. De noodvoorziening zal wel moeten worden aanvaard, maar er mag z.i. veel aandrang worden uitgeoefend om een spoedige defi nitieve regeling te bewerkstelli gen. De heer Hoogcarspel (CPN) acht het bezwaarlijk, dat in het ontwerp het inboeten van eigen belastinggebied der gemeenten wordt gehandhaafd en zelfs nog wordt versterkt. De heer Van der Weijden (KVP) ontwikkelt enige bezwa ren, o.m. tegen de klasse-indeling naar het aantal inwoners. Hij meent, dat de discriminatie van het platteland wordt gehandhaafd, de achterstelling van het platte land moet worden opgeheven. De heer Algera (A.-R.) be toogt o.m., dat er geen bezwaar is tegen toezicht van Ged. Staten voor het sluitend maken der be groting. Het toezicht wordt ech ter voortgezet als de begroting sluitend is en dat vindt hij be zwaarlijk. Hij is tegen te ver gaande controle. De Minister van Binnenlandse .Zaken, de heer Witteman, brengt lof aan de commissie-Oud, welke voortreffelijk gewerkt heeft. Hij brengt naar voren, dat de voor gestelde regeling een zorgvuldig uitgebalanceerd systeem van uit keringen bevat. Men bedenke verder, dat men te doen heeft met een noodvoorziening. De huidige situatie duldt niet, dat men be lastinggebieden ongebruikt laat. De kortingsregeling is onver mijdelijk, zegt de Minister, voor de uitvoerige motivering verwijzende naar de memorie van toelichting. De straatbelasting kon in het sy steem niet worden gemist, maar De Bisschop van Csanad, Mgr. Hamvas, die met een opdracht naar het Vaticaan is geweest, is te Boedapest weergekeerd. In welingelichte kringen wordt stellig beweerd, dat Mgr. Hamvas in het bezit is van richtlijnen van de Heilige Stoel, waarbij aap Kar dinaal Mindszenthy de raad wordt gegeven een minder onverzoen lijke houding aan te nemen jegens de staat. Hoewel het niet moge lijk is de waarheid van bet be richt te controleren, verzekert men in dezelfde kringen, dat de Kardinaal-primaat reeds Maan dag een brief zou hebben gezon den aan Ortutay, Minister van Openbaar Onderwijs en Eeredien sten, waarin hij zich bereid zou hebben verklaard, ondanks het ontwerp tot nationalisatie der confessionele scholen, met de re gering te onderhandelen om ,,de gemoederen, die door de jongste ontwikkeling van de toestand zwaar geschokt zijn, weer tot rust te brengen". Op een svnode van de Hervorm de Kerk is een resolutie goedge keurd, waarin de kerk het repu blikeins regiem erkent en de be reidheid wordt geuit overleg te plegen met de regering over alle hangende aangelegenheden. Door C. B. BOOTH. 25) (Nadruk verboden.) bij de uitvoeripg van het kortings artikel is een zekere mate van vrijheid gegeven. De vermakelijkheidsbelasting besprekende, merkt de Minister op, dat er grote vrijheid gelaten is. Hij raadt de gemeentebesturen aan er uit te halen wat er uit te halen is, in hun eigen, belang. Vervolgens geeft hij te kennen, dat de classificatie is aangepast aan de feitelijke toestand. Een amendement, dat ter zake der classificatie is ingediend, is voor de regering zeer bezwaarlijk. Spr. zeide niet in te zien, dat de straat- belasting onbillijk is; tegen on billijkheden kan overigens opge treden worden. De bijzondere uit keringen aan de gemeenten zijn nog niet definitief vastgesteld. De Minister hoopt, dat de com missie-Oud binnen drie jaar met een definitieve zal kunnen komen. M ma wordt gerepliceerd. Bij de behandeling der artikelen komt aan de orde een amende ment van de commisie van rap porteurs, ten doel hebbende het maximum van de z.g. jaarwedde- uitkering te verhogen van drie tot vijfduizend gulden De Minister verklaart bereid te zijn tot een verhoging tot 4500. Het gemeentefonds komt dus voor een nieuiwe last van 1V2 millioen te stahn. Nadat de heer Verkerk (A.-R.) namens de commissie van rap porteurs 1 het bedrag van 5000 had veranderd in 4500, neemt de Minister het amendement over. De stemming over het ontwerp zal heden geschieden. De pluimveecommissi'e van de Stichting voor de Landbouw heeft zich bezig gehouden met de vraag, of het mogelijk en ge wenst is de kippenhouderij, de eierhandel en de kippembroederij vrij te laten. Haar voorlopige con clusie luidt, dat het in verband met de export gewenst is de be lemmerende bepalingen t.a v. de kippenhouderij, de eierhandel en de eierprijs op te heffen, en dat het eveneens gewenst is de kui- kenbroederij vrij te laten. Die vraag staat op een fleurig pamfletje, dat dezer dagen alom in den lande zal worden verspreid. De autoriteiten in de grote ste den hebben daartoe hun mede werking toegezegd. Op parkeer terreinen in de nabijheid van „oorden des vermaaks" zullen deze drukwerkjes, waarop een aantal benzinebonnen direct de aandacht trekken, tussen de rui tenwissers worden gestoken. Er wordt op aanbevolen om geen nodeloze ritten te maken, om zui nig te zijn met benizine en ban den. Vraagt U af voor élke woord?!", zo eindigt de tekst, start: „Is déze rit verant- „Geen dwangbevel, slechts een dringend verzoek!" is de slagzin op een ander, soortgelijk biljet. Een verzoek, een beroep ook op U om mee te werken, want alleen door samenwerking van. alle weg gebruikers kan de benzine vrij blijven. Bovendien worden in het kader van de Z-Actie, de nationale be zuinigingsactie van de in Centraal Overleg samenwerkende Neder landse verkeers- en vervoersorga nisaties nieuwe „Z-emblemen" uitgereikt (gegomd ditmaal)Er zijn tienduizenden wenken ge drukt: „Houdt de choke dicht", welke bij het benzine-laden aan de chokeknop zullen worden ge hangen. Practisch ingedeelde vouw- Mevrouw Kingslake mompelde iets van „koffers pakken" en ver dween ook naar boven; en Paul Grimshaw begaf zich, zodra zijn oom weg was, naar het buffet en schonk zich een groot glas whis ky in. Hij hief met overdreven omhaal en een bitter lachje zijn glas naar Polly op. „Misschien is het wel wat on gewoon om reeds aan het ontbijt ,op de gezondheid van een dame te drinken, maar ik heb een beet je nodig. Op het welzijn dan maar van de toekomstige mevrouw Strawn!" „Wat smakeloos!" mompelde mevrouw Eastman. „Ik geloof heus, dat die man een dronkaard is!" Paul dronk zijn glas leeg en zet te het met een smak neer. Hij begaf*zich naar de deur en bleef met de knop in 'de hand staan. „Je denkt, dat je bar goed ge slaagd bent," zei hij, „maar je weet nog niet» waar je aan toe bent. Je bent een aardig kind, Polly en je verdient het lot niet, dat jij jezelf hebt toegedacht". De deur sloeg dicht en moeder en dochter bleven alleen achter. Met stralende ogen drukte me vrouw Eastman een kus op Pol ly's wangen. „Lieveling! Je hebt hem dus veroverdWat 'n opluchting voor me, dat ik nu je toekomst ver zekerd zie! Ik was zo bang, dat je een domme streek zoudt uit halen." Polly scheen haar niet te ver staan. „Ik zou wel eens willen weten, wat Paul daarmee bedoel de, moeder. Wat hij daarmee precies bedoelde." Mevrouw Eastman snoof min achtend. „Ik denk dat hij niet helemaal nuchter was en dus niet verantwoordelijk voor zijn woor den. Ik had er geen idee van, dat hij zo'n zware drinker was." „Och, hij was anders nuchter genoeg en hij zei..." „Nou, als het de drank niet was, dan was het afgunst," viel haar moeder haar in de rede. ,je moet weten, dat Paul er vast op rekende erfgenaam van Strawn te worden; maar als zijn oom trouwt, dan blijft hij natuur lijk geen erfgenaam." „Daar... daar had ik nog hele maal niet aan gedacht, moeder. blaadjes worden daar eveneens verstrekt. Men kan er op aan tekenen, hoeveel benzine men over een zekefe afstand gedurende zo- en-zoveel dagen heeft verbruikt. En tenslotte wordt in honderd duizenden exemplaren een fleu rige folder verspreid, die werke lijk wemelt van de nuttige wen ken. En er zijn sluitzegels, nieuwe platen, radiopraatjes, kortom: de Z-Actie tintelt van vitaliteit Het woord is nu aan de weggebruikers om vol te houden. Tengevolge van de omstandig heid, dat het bouwvolume, in 1948 voor de bouw, verbouwing of uit breiding van scholen beschikbaar, belangrijk kon worden verhoogd, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een aantal nijverheidsscholen voor jon gens en meiisjes toegevoegd aan de reeds eerder uitgegeven lijst van scholen, welker bouw, ver bouwing of uitbreiding urgent werd geacht. De werkzaamheden aan deze scholen zullen echter nog steeds van semi-permanente aard moeten zijn. Het is nodig, aldus schrijft ons de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat het in 1948 beschikbare bouwvolume wordt verwezenlijkt. Teneinde dit te bevorderen zijn meer scholen op de urgentielijst geplaatst, dan het bouwvolume toelaat. Het gevolg hiervan is, dat scholen, die het eerst kunnen aanbesteden in ieder geval de vereiste toestemming zullen verkrijgen, terwijl de scho len, die tot de laatste behoren van het urgentieplan zullen moe ten worden afgevoerd. Belanghebbenden zullen er dus goed aan doen zo spoedig moge lijk de beschikking te verkrijgen over de nodige grond. Daarfta die nen zij aan de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen goedkeuring te vragen voor indeling, enz. der scholen. Als deze is verkregen, kan een archi tect worden aangewezen, die op dracht krijgt voor het ontwerpen van een voorlopig schetsplan Gaat deze Minister hiermede ac- coord, dan kan hem goedkeuring gevraagd worden op de bestek tekeningen met uitgewerkte be groting. Tevens zal dan Rijksgoedkeu ring moeten worden aangevraagd aan het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, waar na tot aanbesteding kan worden overgegaan. Voor de scholen, die dringend behoefte hebben aan uitbreiding of nieuwbouw, doch niet voorko- j men op de urgentielijst, dienen toch reeds nu alle voorbereidin- j gen te worden getroffen, opdat spoedig met.de bouw kan worden j begonnen als de mogelijkheid zich daartoe voordoet. DE „DU. CANNEGIETER" LANDDE BIJ BODEGRAVEN. Zoals gemeld, steeg Zaterdag j.l. op Soesterberg de ballon „Dr. Cannegieter" op. Velen hebben zich afgevraagd waar deze net- loze aerostaat zou landen. De Niwin had onder de circa 80.000 toeschouwers een wedstrijd uitge schreven: „Waar zal de ballon landen". De balloncommandante mevr. N. BoesmanVisscher, die haar eerste vaart als gebreveteerde ballonbestuurster maakte, heeft het de toeschouwers niet gemak kelijk gemaakt. De balon dreef met de balloncommandante en als passagiers de heren J. Boesman en C. de Vos Klootwijk over Bilt- hoven naar het Noord-Westen, maar toen kwam de aerostaat plotseling weer in de richting Soesterberg terug. Bij de Groene Kan gekomen bleef de luchtbal welhaast een uur lang onbeweeg lijk op een hoogte van circa 1000 meter hangen. Daarna nam een licht windje het luchtvaartuig mee over het Noorden van de atad Utrecht, over Vecht en Merwedekanaal. Ten Zuiden van Zuilen werd een sier lijke tussenlanding gemaakt. De opvarenden zetten de ballon vasc en gingen een half uurtje in het gras liggen. Om acht uur werd de te.is voortgezet, maar met een gewijzigde bemanning. De heer J. Boesman van de K. L. M. zette zijn reis niet voort, mevr. Boes man nam nu behalve de heer C. de Vos Klootwijk de heer R. van Vloten mee. De ballon dreef, profiterende van een sterkere wind, in korte tijd van Vleuten langs Woerden naar Bodegraven. Daar landde men veilig na een prachtige ballontocht van ruim 5 uur. Leden van de Kon. Neder landse Vereniging voor Lucht vaart ontvingen per post een kaart, die herinnerde, aan deze gebeurtenis. Zij was per Dr. Can negieter vervoerd en gepost in Utrecht. De volgende start van de Haag se ballonvaarders zal op uitnodi ging van Denemarken te Kopen hagen worden georganiseerd. Het is meer dan 335 jaar geleden, dat in Denemarken een gasluchtvaar- tuig is opgestegen. Och, ik heb toch zo'n afschuiw van het hele gedoe! Ik wou maar..." „Maar kind!'' riep mevrouw Eastman bevend van Angst uit. „jeje zult toch geen dwaas heden begaan? Je... je zult die prchtkana toch niet vergooien?" Polly maakte een wanhopig ge baar. „Nee... denkelijk niet... Ik moet nu wel doorzetten, dunkt me. Och... ik zal mijn rol wel blijven spelen." „Je bent een lieve meid," fluis terde haar moeder met een kus. „Je liet me een ogenblik zo erg schrikken. En... als ik ie een goe de raad mag geven... dan moes ten jullie maar gauw gaan trou wen." Ze verlieten de eetkamer; en mevrouw Eastman zocht een voor wendsel om naar haar kamer te gaan en liet Polly alleen achter. Het meisje liep doelloos de woon kamer binnen, maakte de glazen tuindeuren open, stapte op het met wingerdranken begroeide ter rasje en keek het grasperk voor het huis over. Ze zag Paul Grim shaw het huis uitkomen en de richting van het Strand opgaan. Waarom wist ze zelf niet, maar ze had medelijden met Paul. „Hij zal me wel een konkelen de avonturierster vinden, die hem van zijn erfdeel is komen bero- EEN BRUTALE AAP. Sedert enige weken vertoeven twee apen, die uit het Tilburgse natuurdierenpark ontsnapten, in de omliggende bossen. Zij verwij derden zich niet ver van het dierenpark, doch komen meerma len, door de honger gekweld, bij de villabewoners in de omtrek op bezoek, waar zij dan gevoerd worden. Men slaagde er even wel nog niet iii de dieren te pak ken, daar zij uiterst s.chuw zijn. Zondag verscheen de jongste der twee apen in de tuin van een uit spanning aan de Bredaseweg, sprong op een tafeltje, waaraan een dame en haar dochtertje zaten, en dronk een glas limonade, dat voor het kind stond, leeg. Met een paar luchtige sprongen verdween de aap weer in het ge boomte. OPLICHTERS VAN SNOEPRANTSOENEN AANGEHOUDEN. Bij de recherche van het Bureau Linnaeusstraat te Amsterdam deed een grossier in chocolade aangifte, dat een -man zich bij hem had uitgegeven voor ver tegenwoordiger van de firma „De Hoop" in Breda, welke later bleek niet te bestaan. Deze man had een order voor 500 kg pure chocolade afgesloten en wilde meteen de 2000 rantsoe nen meenemen, waarop de gros sier echter niet is ingegaan Uit het politieblad bleek, dat dergelijke oplichtingen in onge veer 20 gevallen in verschillende plaatsen van ons land zijn ge pleegd. Zo was een andere Am sterdamse grossier op het voorstel ingegaan. De man had zich toen echter uitgegeven voor een wel bestaande fabriek, „De Bera" in Scheveningen en een orderbriefje achtergelaten. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat het handschrift op het briefje gelijk was aan dat van een wegens mal versaties ontslagen directeur, de 25-jarige Van D„ die in Den Haag is gearresteerd. Deze had nog een medewerker die bij onderzoek de 27-jarige Rotterdamse dans- leraar N. K. bleek te zijn. De man is thans eveneens aangehou den. ven," dacht ze en vroeg zich af, wat hij toch wel bedoeld kon heb ben, toen hij het had over het lot, dat ze zichzelf bezorgd had. Was dat niet meer dan een uitbarsting van woede, of zat er iets achter, dat eerlijk gemeend was? Wat kon hij er mee bedoelen? In de andere hoek van het ter rasje hoorde ze enige beweging en zich omwendend, zag ze Bob Dolliver, die zich achter de win gerd trachtte schuil te houden, als hoopte hij, dat ze hem niet zou zien. Hij was inderdaad naar het terras gegaan, om een poosje al leen te zijn; en niets kon hem wel onaangenamer zijn, dan deze toe vallige ontmoeting. „Ik... ik wilde daareven juist naar binnen gaan," stamelde hij. „Let u maar verder niet op me." Polly besefte opeens, dat stille liefde vaak het diepst geworteld is en dat deze man met heel zijn hart van haar hield. Een ogenblik kwam ze in de verzoeking, de slagboom, die hen scheidde, opzij te schuiven. Ze herinnerde zich, hoe zijn aanwezigheid haar tel kens een rilling van ontroering bezorgd had en met hoeveel ver trouwen en rust ze zich .in de kel der een ogenblik aan hem had vastgeklampt. Heel zijn hartsver- langen sprak duidelijk uit zijn GEEN SEIZOEN-PRIJS VERHOGING. De prijscontröledienst vestigt er de aandacht op, dat door be drijven met z.g. seizoenexploitatie slechts de wettelijk toelaatbare prijzen in rekening mogen wor den gebracht Aan de exploitanten van tenten, kramen, stallingen e.d. op het strand, in kampeercentra of by bijzondere gebeurtenissen wordt dus niet bij wijze van uitzonde ring toegestaan een hogere prijs te berekenen. De laatste maanden werd Rijs wijk (Z.-H.) onveilig gemaakt door een inbreker, die met grote handigheid in particuliere huizen inbrak. Meestal verschafte hij zich toegang door het indrukken van een ruit, waarna hij de pen op het raam of de klink op de deur verwijderde. Vingerafdruk ken of andere sporen werden nooit gevonden. Aan brandkasten en dergelijken waagde de onbekende zich niet, doch hij zocht in laden en kasten naar gouden en zilveren voorwerpen en distributiebeschei den. Zo pleegde hij negentien in braken De recherche van Rijswijk was voortdurend aan het werk en vat te tenslotte verdenking op tegen een Delftenaar. Donderdag j.l. sloeg de politie toe en lichtte hem. de 32-jarige H. D. B. van bed. Bij een huiszoeking werd alleen de buit van de laatste inbraak aan getroffen. B„ die ondertussen reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd, noemde de namen van de helers, de 49-jarige B. F. uit Scheveningen, volgens de po litie een berucht zwarthandelaar en de 34-jarige W K. M. uit Den Haag. Beiden zijn gearresteerd. Van de gestolen distributie-be scheiden was niets meer te achter- halen. Men hoopt echter nog de hand te kunnen leggen op een deel van de gestolen gouden en zilveren voorwerpen. FRAUDE OP DESTRUCTIE BEDRIJF TE SCHAGEN. Bij de vee- en vleeskeurings dienst kring Barsingerhom, waar van de destructor op het abattoir even buiten Schagen ligt, hebben rijkspolitie en C.C.D. een omvang rijke fraude ontdekt. Tot dusver zijn twee. personen gearresteerd en 8 en 9 personen werkzaam op het abattoir verhoord. De twee arrestanten zijn S. H., slager op het abattoir, die daar tevens een vrijbank hield en de directeur van de destructor, de Rijksveearts P. de B. Aanleiding tot deze arrestaties was de ontdekking door C.C.D.- amibtenaren, dat bij de vishande laar L. S. vet aanwezig was, af komstig van de destructor. Deze S. had dit vet betrokken van de abattoirslager H., die vervolgens werd aangehouden en aan de tand gevoeld. Het gevolg was, dat ook de directeur van het abattoir werd gearresteerd en ingesloten in het raadhuis van Winkel. Practisch het gehele personeel van het abat toir is verhoord en waarschijnlijk zullen nog meer arrestaties vol gen. De fraude omvat de clandes tiene verkoop van vet en flees, clandestiene slachtingen op het abattoir van paarden en ander vee. Ook werd vlees, dat voor de consumptie ongeschikt was ver klaard, aan de Schager slagers verkocht voor de worstfabricage. Het vet, bij de vishandelaar ge vonden, had H. gesmolten uit spek, dat hij over de vrijbank had moeten verkopen. H. heeft ver klaard, dit gedaan te hebben met vergunning van directeur De B. en van de hulpkeurmeester van het abattoir K. Vast is reeds komen te< staan, dat grote hoe veelheden vet en vlees langs duis tere kanalen zijn verdwenen. De vrijibank kwam er niet aan te pas. Het onderzoek duurt nog voort. ogen. Maar het was haar, als stond haar moeder achter haar en als hoorde zij haar klagelijke stem vragen, toch vooral „verstandig te handelen". Ze was al zo lang gewend, zich voor de sterkere wil van haar moeder te buigen en dus bedwong ze de neiging, die in haar opwelde. Ze was bijna even bleek geworden, als hij was en ze meen de, 'dat ze het bonzen van zijn hart kon horen. „Ik hoop, dat u heel gelukkig zult worden... en altijd blijven," zeiden zijn lippen, maar zijn ogen spraken: „Ik zal je altijd en altijd blijven liefhebben." Hij liep haar met snelle passen voorbij, maar bij de glazen deur bleef hij staan, wendde zich naar haar toe en staarde uit over de verre zee. „Dit is ons afscheid," zei hij. „Ik ga vandaag nog bij mijnheer Strawn weg. Mijn briefadres in New York is de Yale Club; en... als u ooit een vriend nodig hebt... stuur dan om mij!" „Is het geld ddt waard?" vroeg ze zich het volgend ogenblik snik kend af. „Dat ik daarvoor een dergelijke liefde moet opoffe ren?... Er moet een uitweg voor me bestaan... Dat moet!... Moet!" (Wordt vervolgd.) tee

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2