J u I LI I t jt If 9 U ■I Klein Festival-te Hoek ii 11 ti l ZWARTE VOS WDoorziffen BINNENLANDS NIEUWS h h r {- 8» Distriktienieuws Kerknieuws :l It f - 1 A I6" i 6, Qemeensch. regeling Beneluxlanden De I! PREDIKBEURTEN I |W ni i i "i i m i Sd 1 I T2 Zaterdagavond had alhier het traditionele klein festival plaats van het muzikale Driemanschap Hoek, Axel en Zaamslag. Deze trits van muziekkorpsen' mag nu reeds op een meer dan 20-jarig bestaan terugzien en alleen ge durende de oorlogsjaren werden deze wederkerige bezoeken onder broken. Na de bevrijding werd met algemene instemming beslo ten deze „Broederband" te hand haven en zo was dan ditmaal Hoek uitverkoren als gastvrouw op te treden. Ongeveer te 5 ure traden de 3 korpsen onder een hoogzomerse temperatuur voor de gemeente lijke gehoorzaal aan en werd een korte muzikale wandeling ge maakt in Oost-, Noord- en Zuide lijke richting van de kern van het dorp. Op het lommerrijke plein der Openbare Lagere School werd daarna de stoet ontbonden, om onder leiding van de Direc teur van „Elk naar zijn krachten" de speciaal voor deze gelegenheid ingestudeerde mars gemeenschap pelijk uit te voeren. Dit geschied de 'onder grote belangstelling van de zijde der ingezetenen. Op cor recte wijze werd door de pl.m. 100 muzikanten dit ensemible-nummer uitgevoerd en vervolgens toog men naar de gemeentelijke ge hoorzaal waar een gezellige kof fietafel was aangericht waaraan de muzikale „broederband" zich kon scharen. Alles zag er wel verzorgd en keurig uit, toen, met de besturen en directeuren op het podium, het ogenblik van opening dezer feestelijke maaltijd was aangebroken. De heer P. A Ocké, voorzitter van ,,E. N. Z. K." nam deze hon neurs waar en toonde zich een charmant en welbespraakt gast heer. Geestig en gevat als altijd, was hij weer degene die de ge wenste sfeer van kameraadschap en amicaliteit wist te brengen, door in zijn improvisatorische speech de zakelijke en persoon lijke aangelegenheden op zodanige wijze te behandelen dat meer malen een warm applaus uit de feestelijk gestemde zaa] opklater- de. Zo stond hij stil bij directeurs- en voorzitterswisselingen, kortom het wel en wee van het ganse Driemanschap werd allen op levendige wijze geschetst. Zo bracht hij ook hulde aan diegenen die direct en indirect voor deze welverzorgde tafels in de weer waren geweest en nog waren. Ook de gedienstige dames werd dank gebracht en toen was het ogenblik aangekomen, waarop nadat door de heren Blok namens „Concordia" en Jansen Verplanke namens „De Volharding" huilde gebracht was aan de andermaal door Hoek zo voorbeeldig betoon-J de gastvrijheid de inwendige mens kon worden te goed gedaan. Een buitengewoon gezellige stemming heerste aan alle tafels en dat de duurzaamheid van deze „Triple Entente" op muzikaal ge bied zich nog lange tijd zal hand- De regeringen van Nederland, België en Luxemburg hébben haar goedkeuring gehecht aan de gemeenschappelijke aanbevelin gen, welke het resultaat vormen van de informele Londense be spreking en inzake Duitsland tussen de vertegenwoordigers van Frankrijk, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en de drie Beneluxlanden en die in hoofdzaak zijn gepubliceerd in het communiqué van 7 Juni j.l. De luchtmacht der V. S. heeft officieel bekend gemaakt, dat op de dag, dat 10 Koreaanse vissers vaartuigen door bommen tot zin ken zijn gebracht geen Ameri kaanse vliegtuigen nabij Korea in actie zijn geweest. Ze wijst der halve de verantwoordelijkheid voor het bombardement van de hand. Door C. B. BOOTH. 24) (Nadruk verboden.) „Ja, het lijkt me werkelijk ook heel logisch," stemde Strawnmee in. „Maar één ding vergeten we allemaal," zei Polly. „De gordij nen waren neergelaten en dus kan een licht van buiten niet in de kamer doorgedrongen zijn." „Ocb, lieve kind, moeten we nu weer van voren afaan beginnen?" riep mevrouw Eastman uit. ,,Je bederft mijn hele ontbijt nog; als ik denk aan die handafdruk op de tafel, dan voel ik me weer zo gejaagd en..." „Ik hen benieuwd, of het van daag warm genoeg zal worden, om naar het strand te gaan," zei mevrouw Kingslake, naar huiten kijkend. „Het lijkt me zo'n pracht- dag te worden." „Dat ia het al," bevestigde Johr Strawn. „Polly en ik hebben er al van genoten." Hij boog zich naar het meisje toe. „Mag ik hec hun vertellen?" haven, zal voorzeker niet voor het geringste aandeel aan „E N.Z.K." en haar eminente praeses liggen. Na afloop dezer bijeenkomst vingen op de muziektent op het Dorpsplein de concerten aan, waarbij door de drie deelnemende korpsen de beste nummers van hun repertoire werden ten gehore gebracht. Op onmiskenbare wijze bleek hierbij de vooruitgang van het muzikale peil, sedert door deze korpsen deelgenomen wordt aan concoursen. Het zeer opper vlakkige „blazen" en musiceren van vroeger blijkt hoe langer hoe meer plaats te maken voor een beschaafde vertolking, waarhij kwantiteit geen rol speelt maar kwaliteit de boventoon heeft! Dat de sfeer van kameraad- schappelijkheid en samenwerking nog vele jaren het symbool van het Driemanschap moge blijven. OAGAO IN JULI. In de bcnnenliist van 2 Juli zal voor de leeftijdsgroepen A, B en C een bon worden aangewezen voor vijftig gram cacao. Voor de D en E-groepen wordt een rant soen van honderd gram verstrekt. SCHEERZEEPBONNEN „TABAK A RESERVE" TOT 19 JUNI GELDIG. .Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Tabak A Reserve" van de tabakskaart, welke zijn aangewezen voor het kopen van een rantsoen scheer zeep enz., tot 19 Juni a.s. geldig zijn. WERELDRAAD DER KERKEN. Zoals gemeld zullen deze zomer mensen uit alle werelddelen van 22 Aug.—5 September in Amster dam bijeenkomen. In deze 14 dagen komen 1400 afgevaardigden van meer dan 135 kerken hij elkaar in Amsterdam, waar de Wereldraad van Kerken, die nog maar voorlopig bestond, definitief zal worden opgericht. De secretaris-generaal is de Ne derlander Dr. W. A. Visser 't Hoofd. Op deze conferentie zal 't hoofd thema zijn: het heilsplan van God te midden van de chaos der men sen. Dit hoofdthema is gesplitst in 4 onderwerpen, die eveneens op de conferentie zullen worden behandeld, n 1. 1. de wereldkerk van Christus in het heilsplan Gods; 2. de Kerk van Christus en 't heilsplan Gods; 3. de Kerk van Christus en de chaos der men selijke samenleving; 4. de Kerk van Christus en de internationale rechtsorde. Dit alles is het werk van de Oecumenische Beweging. Dat deze nauw met de zending .samenwerkt en zelf ook zending is blijkt uit het feit, dat in 1910 te Edinburgh de eerste internatio nale zendingsconferentie werd ge houden. Deze conferentie bracht de vraag Faith and Order tussen de deelnemende kerken naar voren. De eerste wereldoorlog deed de eigenlijke Oecumenische Raad ontstaan, doordat men begon te begrijpen, dat men dan eerst wat op kerkelijk gebied kon hereiken als men samenwerkte. Op de eerste samenkomst der „Wereld bond" werd de grondslag voor de conferentie te Stockholm gelegd (1925} waar het gesprek ging over life and work (leven en werk) Verzachc- Terwijl de internationale hemel al dreigende onweerswolken ver toonde, werd in 1938 in Utrecht de voorlopige Wereldraad opge richt. Verleden jaar werd te Oslo de wereldconferentie der Christelijke jeugd gehouden, waarbij de C. J. M. V. door 7 bondsmannen was vertegenwoordigd. Hier werd de Duitse delegatie na een schuld belijdenis weer opgenomen en hier werd ook het pijnlijke gevoeld van de kloof tussen de Nederlan ders en Indonesiërs. Door alie moeilijkheden heen klonk hier in honderden talen het „Jezus Chris tus is Heer". Geref. Gemeente. Woensdag 16 Juni. Temeuzen: 7 u. Ds. Bel, van Dirksland. Zaterdag 19 Juni. Terneuzen: 6.30 u. de heer Zwe- ruse, student, Rotterdam. AUTO-ONGELUK TE BUÜRMALSlpN. Zaterdagavond is op het kruis punt Burenseweg en de Rijks- j weg CulemborgGeldermalsen onder de gemeente Buurmalsen, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto met bussen melk, die uit de richting Kesteren over Tricht ging, botste met een he vige klap op een vrachtwagen, die van Tricht naar Buren reed. Drie personen, die zich achter op een der wagens bevonden, werden er af geslingerd en liepen ver wondingen op. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis „Bethesda" te Tiel worden ver voerd. Zondagavond kon een van dit tweetal echter weer huis waarts keren, terwijl de toestand van de ander niet zorgwekkend is. Op verzoek van de Rijkspolitie stelt de technische dienst van de politie te Nijmegen ter plaatse een onderzoek in. ZWEMMER VERDRONKEN. In de Waalhaven te Rotterdam is Zondagmiddag omstreeks 4 uur de 17-jarige fabrieksarbeider M. A. Essers uit de Verboom- straat bij het zwemmen verdron ken. WINDHOOS IN PROVINCIE GRONINGEN. Schade minstens 3 ton. Naar eerst thans bekend wordt zijn de dorpen Tolherg en Leek in de gemeente Leek (prov. Gro ningen) Zaterdagochtend getrof fen door een windhoos en zware hagelbuien. Van de burgemeester van Leek, Mr. W. J. Ph. van Waning, ver namen wq hierover het volgende: Tussen 4 en 6 uur Zaterdag ochtend vielen in de genoemde dorpen verscheidene zware hagel buien, die telkens ongeveer twin tig minuten duurden. Eén van buien ging gepaard met een wind hoos. Aanvankélijk leek de scha de niet zo groot te zijn, maar later bleken 200 ha landbouwge wassen volkomen te zijn vernie tigd. Drie boerderijen zijn totaal vernield, woonhuizen, schuren en stallen liggen geheel tegen de grond. Hierdoor zijn ongeveer 12 personen dakloos geworden. Persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Wel kwam enig vee om, maar de juiste aan tallen hiervan ontbreken nog. Door de hagelstenen, die groter waren dan duiveneieren, werd zeer veel pluimvee op slag gedood. De tuinbouwbedrijven liepen ern stig schade op aan de kassen en aan de fruitbomen, waar niet alleen de vruchten, maar ook de schors van werd afgerukt. De totale schade bedraagt naar voor lopige schatting ten minste 3 ton. De verslagenheid onder de bevol king is groot. Onmiddellijk is éen hulpactie ingezet. Thans worden rapporten samengesteld over de totale schade. Reeds 200 perso nen hebben een opgave gedaan van de schade aan hun bedrijven toegebracht. Naar wij vernemen zijn voorts onderhandelingen gaande op welke wijze men de ge troffenen financieel kan steunen. BRAND -AAN BOORD VAN BANANEN-BOOT. Het Noorse s.s. „California Express", dat met een lading ba- Polly's bleke wangen werden door een blos overtogen. ,,J-ja," fluisterde ze terug en onwillekeurig richtte ze haar blik op Bob Dolliver, om te zien, hoe hij de aankondiging van haar ver loving zou opnemen. „Waar smoezen jullie zo over? vroeg mevrouw Eastman indrin- g€rig, John Strawn glimlachte over z'n hele gezicht. „Ik heb Polly net haar toestemming gevraagd om u allen mee te delen, dat zij me de eer wil aandoen, mevrouw Strawn te worden." Deze aankondiging maakte qp allen een duidelijk zichtbare in druk. Mevrouiw Eastman wendde een grote verbazing voor en toon de haar voldoening. „Maar lieve Polly!" riep ze uit. „Kind, waarom heb je dat hele maal niet tegen je eigen moeder verteld?" Vera Kingslake was er meer of min op voorbereid en, hoewel haar mond verstrakte, slaagde ze er toch in, de bitterheid van haar eigen teleurstelling onder een glimlach en een gelukwens te verbergen. Paul Grimshaw kreeg zulk een schok, dat hij zijn koffie over het ontbijtlaken morste. Nu was het afgelopen, dacht hij; nu was iede re kans op de erfenis van zijn oom voor hem totaal verkeken. Maar voor Bob Dolliver was het een nog zwaardere slag; hij werd bijna lijkbleek en zijn mes viel kletterend op zijn hord neer. Een diep leed sprak uit zijn ogen en hoewel hij ze neersloeg, om dit te verbergen, had Polly het toch nog juist gezien. „Hij geeft om me," dacht ze met een bezwaard hart- „Maar toch niet genoeg, om dat tegen me te uiten. En nu... nu. is het te iaat!" Van tafel weglopen was opval lend, maar Bob Dolliver zou toch nog meer de algemene aandacht getrokken hebben, als hij was blij ven zitten. Hij stamelde een in derhaast verzonnen verontschul diging en snelde de kamer uit „Arme Bob" mompelde Vera Kingslake, „dat schijnt hem diep getroffen te hebben. Polly, wai 'n hartenbreeksteY hen jij toch!" Mevrouw Eastman stoof op. „Het is Polly's schuld niet!" wierp ze stijfjes tegen. „Zij kan het toch niet helpen, dat hü zich zo dwaas aanstelt? Ze heeft hem niet de minste aanmoediging gegeven." nanen op weg was van Las Pal- mas naar Oslo, is Zaterdagavond om 8 uur met brand in een der ruimen der Rotterdamse haven binnengelopen. De brand was ontstaan door broeiing in de verpakking der bananen. Het schip koos lig plaats in de Waalhaven, waar- de brandweer met acht stralen, af komstig van twee havendienst- boten het vuur bestreed. Om streeks vijf uur Zondagmorgen was de brand geblust. Het ruim is onder water gezet en een deel van de lading gelost. Zondag middag heeft de „California Ex press" haar reis voortgezet. BRAVE JONGENS MET NUTTIGE VISFLESJES. Uit Enkhuizen kwam Zondag avond een gunstig rapport van het kwajongensifront: 6 brave Enkhuizer knapen, die Zondag middag omstreeks 5 uur ten N. van hun stadje aan het IJssel- meer visjes wilden gaan vangen, ontdekten op korte afstand uit de kust een vlek op het water, die langzaam naderbij kwam. Zij volgden deze nauwlettend en toen de „vlek" de kust bereikt had, ontdekten zij, dat deze uit talrijke coloradokevers was samengesteld. In snel tempo werden daarop co loradokevers gevangen, die in de visvlesjes werden opgeborgen. Toen de kust veilig was togen de jongens tromfantelijk naar hel politiebureau te Enkhuizen en de poneerden daar onder dankzeg ging van de aanwezige wacht meester bun vangst. INCASSEERDER VERMIST, iSinds Vrijdagmorgen wordt de 35-jarige J. P. uit Schagen, die hoofd is van het incassobureau te Schagen, vermist. Die ochtend is de heer P. zoals gewoonlijk om 6 uur 's morgens naar zijn kantoor gegaan om enige uren later thuis te komen ontbijten. Even later is hij, per flets vertrokken. Nadien heeft men niets anders van hem vernomen, dan dat hij Vrijdagochtend 10 km noordelijk van Schagen door een Schagenaar is gezien. De politie van Schagen acht een ongeluk uitgesloten, <jaar het ver keer in de omgeving tamelijk druk is en men dit stellig zou hebben bemerkt. De heer P. had geen tas bij zich, er wordt geen geld vermist. BREDA'S TAXI-CHAUFFEUR BEDROGEN. Bij het sluiten van de Bredase café's Zaterdagavond werd daar «en taxi-chauffeur opgeheld, om voor te rijden hij een café. Twee bezoekers stapten in en verzoch ten de chauffeur naar Rotterdam te rijden. Daar ze „in kennelijke staat" verkeerden, vroeg de chauf feur onderweg voorschot, dat hem grif verleend werd in de vorm van een bankbiljet. Maar toen hij in Rotterdam het biljet nader he keek, zag hij dat het een waarde loos vijftig markbiljet was uit de vorige oorlog. Er ontstond een rel, welke ech ter in dier voege gesust werd, dat men naar een nachtcafé zou gaan en daar de vracht verreke nen. De chauffeur werd opnieuw voor de gek gehouden, want toen hij als eerste was binnengestapt, gleed het tweetal langs het ge- houw en verdween. Een paar uur „Beslist niet," kaatste Vera vin nig, maar met een honingzoet stemmetje terug. „Die arme jon gen bezit immers geen duit!" John Strawn redde de onaange name situatie; heimelijk had hij er pret in, dat Dolliver zo duide lijk zijn teleurstelling verraden had. Over het algemeen is het prettig voor een man, iets te win nen, wat een ander wilde hebben; dat vermeerdert de waarde van zijn gewonnen prijs. „Wat zullen we vandaag gaan doen?" vroeg hij. „Zouden de da mes dat misschien onder elkaar willen uitmaken?" „Zou het niet leuk zijn met de auto naar Hilltop Inn te gaan en daar te lunchen?" stelde mevrouw Esastman voor. „Maar die detective komt, bracht Strawn haar onder het oog. „Ik zal hier op hem moeten blijven wachten, maar misschien, dat we, zodra hij eenmaal hier is, nog wel kunnen gaan En, wat is uw wens, mevrouw Kingslake?" Vera haalde haar schouders op; wat haar betrof was het logeer partijtje afgelopen. „Ik denk, dat ik met de mid dagtrein naar New York terug keer," zei ze. „Het zal veel pret- later gingen twee surveillerende agenten van politie, die van het geval gehoord hadden, in de om geving eens kijken en vonden de bedriegers slapende op het toilet van de Cadi-clufo. Bij fouillering kwamen neg 19 andere waardeloze 50 mark-biljet ten te voorschijn, maar aan Ne derlands geld konden ze gezamen lijk maar 64 cent opbrengen/'* Beide Rotterdammers zijn aan de politie te Breda overgeleverd. EXAMEN-LEED. Naar wij vernemen, is het aan tal leerlingen der gymnasia in het Zuiden des lands, die het eind examen niet met goed gevolg af leggen, aanmerkelijk groler dan vóór de oorlog. Volgens de Rijksgecommiteer- den Prof. Dr. J A. Prins te Delft, Prof. Dr. K. Sneijder, S. de Vo gel te Groningen, Prof. Dr. C. de Boer ,en Prof. I. M. van der Vlerk te Leiden, die op dit ogenblik aan het 'St Theresia-Lyceum te Til burg examens afnemen, en met wie de A N.P.-Correspondent een onderhoud had, is het intellectuele peil der candidaten van deze school verontrustend laag. Alle werkelijke interesse voor weten schappelijke problemen met name t.a.v. de klassieken is ten enen male zoek. De algemene ontwik keling staat on een uiterst laag peil, terwijl de mentaliteit der leerlingen er blijk van geeft, dat het behalen van het diploma op zich zelf belangrijker is dan welke ontwikkeling dan ook. De leer stof immers wordt beschouwd als „ballast", die nu eenmaal door de ónderwijsinstanties „wier wegen onnaspeurlijk zijn" geëist wordt en waaraan men dan maar pro beert te voldoen. Dit lage peil moet ongetwijfeld voor een groot deel worden toegeschreven aan de oorlogsomstandigheden. Ook ech ter heeft een moderne levensvisie, die ontstellend nivellerend werkt, een grote oppervlakkigheid als het ware noodzakelijk gemaakt. Voor examens, die vóór de oor log normaal waren „sneuvelden" de candidaten in grote getal-en tot groot ongenoegen der ouders, die de volgens hen exhorbitante eisen der examencommissie verantwoor. delijk stellen voor de uitslag. Van de zestien candidaten zijn er tot dusver tien gezakt, terwijl vijf verlengde examens hebben. ERNSTIGE BRAND IN DE NOORD-OOST POLDER. De directie van de Noord-Oost- polder-werken te Zwolle deelt mede ,dat er gisterenmiddag een hevige brand is uitgebroken in de grote kapschuur te Ens. In deze kapschur is hout opgeslagen be stemd voor de houw van z.g. Oos tenrijkse woningen voor de huis vesting in de Noord-Oostpolder. Het verloren gaan van dit hout zal een ernstige handicap van de Noord-Oostpolder directie beteke nen. De brandweer was gisteren middag bezig met het blussings- werk. Het gebouw met het droge hout is echter één laaiende vuur zee. Deze kapschuur is de helft van de enorme kapschuur, die inder tijd in de Wieringermeer stond en die de grootste van Europa was De andere helft staat thans ook in de Noord-Oostpolder, nl. bij Ramspol. In deze kapschuur lag het mate riaal voor 12 complete z.g. Oos tenrijkse woningen opgeslagen. Zes hiervan zijn een prooi der vlammen geworden. Dit betekent een tegenslag wat betreft de kolonisatie van de Noord-Oost polder, daar de fundamenten voor de woningen reeds gelegd waren. De directie van de polder tracht zo spoedig mogelijk de pachters te huisvesten. De Noord-Oostpol der heeft 100 van deze woningen toegewezen gekregen. In totaal heeft ons land, dank zij een ruil- transactie met Oostenrijk er 800 geïmporteerd. De brand is ontstaan doordat een jongetje dicht bij de kap schuur met lucifers speelde. tiger zijn, als u het als een intiem huiselijk partijtje kunt beschou- W611 Strawn protesteerde hoffelijk, maar niet van ganser harte. Polly deed haar best, zich niet ongelukkig te tonen en glimlach te flauwtjes. „Och, mij Is het alle maal hetzelfde," antwoordde ze. Ondanks haarzelf, klonk haar stem zo verdrietig, dat Vera Kingslake zich inwendig er over- verheugde en haar toewenste, dat dit huwelijk uit berekening haar verre van gelukkig zou maken. Het ontbijt verliep verder vrij saai en tegen het einde verscheen Jaggers met de post, door de chauffeur uit het dorp opgehaald. Het was een hele verzameling brieven; want, al had Strawn zich dan ook uit zaken teruggetrok ken, vele dingen vroegen toch nog zijn persoonlijke bemoeiing. „Je wilt me wel een uurtje ex cuseren," zei hij, Polly aankijkend. „Natuurlijk," stemde ze dadelijk toe en keek hem met een gevoel van opluchting na, toen hij de ka mer verliet om naar zijn werk kamer te gaan. (Wordt vervolgd.) fee

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2