^Bcrgksfijn 1 JAAR m NOORDSTRAAT 4 TËRNEUZEN Hertenkamp Groede geopend Spoorwegverkeer met Berlijn gestaakt x Deïtie en de pe^sen|>lcsneei SPORTNIEUWS Burgerlijke Stand Loop der bevolking Gemeente Terneuzen BENZINE VOOR FRANKRIJK (Amsterdam).. Een daverende slag, die door de omringende bergwanden tien voudig werd weerkaatst, bewees dat het dynamiet aan de verwach tingen voldeed. Toen de stof- en rookwolken waren opgetrokken, zagen wij het gat dat in de rotswand was ge slagen. Met een soort „blijde", een werktuig dat op aarde in de Mid deleeuwen bij belegeringen werd gebruikt, en dat tegenwoordig bij de poesen van Poekoelum in zwang is, wierpen wij een zware ijzeren bal met punten naar het brokkelige gesteente van het gat in de muur. Aan de bal was een dik touw bevestigd. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten vond Zaterdagmiddag de officiële opening plaats van het Hertenkamp te Groede. In het grote gezelschap, dat op het Gemeentehuis werd ontvan gen, merkten wij o.m. op de ver tegenwoordiger van H. M. de Ko ningin, Opperhoutvester Brant- sma, de leden van Gedeputeerde Staten van Zeeland, de heren Mr. Van der Weel, Schout, Hamelink eit Philipse, het lid der Provinci ale Staten Mevr. Van den Broecke de Man, de burgemeester van Vlissingen en tal van burgemees ters uit West Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester Everaars van Groede heette in de raadszaal al len Hartelijk welkom* en zeer in het bijzonder de vertegenwoordi ger van H. M. de Koningin. Spreker wees op het medeleven van H. M. bij het tot stand bren gen van het hertenkamp, waar voor onze Landsvrouwe een drie tal edelherten schonk. Voorts herinnerde hij aan de grote samenwerking, die de ge meente allerwege moöht onder vinden, tengevolge waarvan het - kamp reeds thans geopend kon worden en speciaal bracht hij hulde aan de Rijksdiensten Land- bouwherstel en Uitvoering Wer ken benevens de Nederl. Heide Maatschappij. Spr. memoreerde hoe het initia tief voor de aanleg van dit her tenkamp uitging van de plaatse lijke V.V.V. en wel om 'n lidteken in het natuurschoon te Groede weg te werken. Thans is men zo ver, dat tot de opening kan wor den overgegaan, al dient daarbij momenteel nog enige fantasie te worden gebruikt: het is als met een afgebouwd huis, dat nog niet gestoffeerd en gemeubileerd is. En ook is zulks met de aanplan ting het geval, al werden er b.v. reeds 20.00Q heesters geplant, zal dit eerst later tot haar recht ko men. Burgemeester Everaars yerzocht vervolgens het gezelschap, zich naar het hertenkamp te willen be geven, teneinde aldaar de offici ële opening te doen plaats vinden. Voorafgegaan door het plaatse lijk muziekgezelschap ,,E. M. M." en ruiters van de Ruitersportver- eniging, maakte de stoet met ruim 30 auto's! een korte rond gang door de gemeente, waarna, bij aankomst aan het hertenkamp, Opperhoutveisty Brantsma door het doorknippen van een lint de officiële opening verrichtte. Vervolgens werd het hertenkamp bezichtigd, dat op waarlijk aller aardigste wijze is ingericht, waar bij men op voortreffelijke wijze gebruik heeft weten te maken van een aantal bunkers en deze heeft omgetoverd in „rotspartij en". (Men bedenke hierbij, dat, zoals burgemeester Everaars ver klaarde, de aanleg van het herten kamp niet méér gekost heeft dan het definitief opruimen van slechts één bunker). Voorts treft men een „vijver" aan, terwijl langs de verschillende paden, welke door het vrij uitge strekte hertenkamp voeren waarin momenteel een drietal herten en enige kraanvogels tal van zitjes de bezoeker ten dienste staan. Na de rondgang door het her tenkamp verenigde men zich ver volgens in de eetzaal van Hotel Café Restaurant „.Het Vlaemsche Duyn", dat eveneens Zaterdag middag officieel in gebruik werd genomen. Dit hotel, dat op schit terende wijze is ingericht en dat door zijn aankleding doet denken aan hotels in de meest luxueuze badplaatsen, vormt voor West Zeeuws Vlaanderen wel een uni cum. Ongetwijfeld zal dit hotel voor de vele bezoekers welke Groede in de komende maanden mag ver- wachten, reeds een attractie op i zich vormen en het is te hopen, dat de eigenaars, de heer en mevr. I. Becu-Dubois, die kosten noch I moeiten hebben ontzien, niet in hun verwachtingen zullen worden beschaamd. In deze geest sprak ook burge meester Everaars, die in de eet zaal van het hotel wederom het woord nam en daarbij dank bracht aan architect W. de Meyer uit Sas van Gent voor hetgeen hier tot stand werd gebracht binnen de tijd van 3 maanden en 10 dagen. Spreker bracht vervolgens dank aan allen die hun medewerking verleenden en in het bijzonder aan H. M. de Koningin, de ambassa deur in België, Baron Harinxma thoe Sloten, en de gemeente Steen- wijk, die de herten welke nog niet alle aanwezig zijn hebben geschonken. Speciaal wilde bur gemeester Ever aars ook zijn dank betuigen aan de hoofduitvoerder van de Ned. Heide Mij., de heer B. J. Albers, die wel een zeer groot aandeel heeft gehad in de aanleg van het hertenkamp. Spreker bracht ook hulde aan de voorzitter van V.V.V.de heer Hoste, en toonde zich dankbaar voor de medewerking welke hij van de raad der gemeente had mogen ondervinden. Opperhoutvester Brantsma, die vervolgens het woord nam, ver klaarde de tot uiting gebrachte dank aan H M. de Koningin te zullen overbrengen en sprak de hoop uit, dat de spreuk in het vaandel der muziekvereniging „Eendracht maakt macht" spoe dig bewaarheid moge worden en de streek een volledig herstel te gemoet mag gaan. De wnd. Commissaris der Ko ningin, de heer Philipse, uitte na mens het Provinciaal Bestuur zijn dankbaarheid voor het betoonde doorzettingsvermogen en hoopte, dat dit het begin zou mogen zijn van meerdere welvaart in dit zwaar getroffen deel van 't land. Spreker Wees er op, dat door een artikeltje in een dagblad stemming werd gemaakt tegen de aanleg van dit hertenkamp. In dien men echter tevoren inlich tingen had ingewonnen, ware dit zeker voorkomen geweest. De heer Philipse stelde hierna een dronk in op allen die hun medewerking verleenden bij het tot stand komen van het herten kamp. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, waaronder een bestuurslid der Ruitersport vereniging, de heer v. d. Hoek namens de Ver. ,,W,est Zeeuws Vlaanderen", de heet Hoste na mens de plaatselijke V.V.V., de heer Albers namens de Ned. Hei de Mij., de heer Houtekamer na mens de provinciale V.V.V. en de heei Van Dijk als voorzitter van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw, waarna burgemeester Everaars nog een kort slotwoord sprak. Van 15 Juni 1948 af zal het stelsel voor fie toekenning van benzine aan buitenlandse toeris ten in Frankrijk worden gewij zigd. De reizigers, die in het buiten land verblijven, zullen van die •datum af in de filiales vhn de Bank van Frankrijk benzinebon nen, tot een beloop van 500 liter per maand kunnen krijgen tegen voorlegging van hun paspoort en hun verkeersvergunning. Zij zullen bovendien onder de normale voorwaarden en tegen de geldende koers zich in Frank rijk deviezen kunnen aanschaffen tot beloop van de prijs in Frank rijk, waarop deze bonnen recht geven. De volgende betaalmiddelen komen hiervoor in aanmerking: 1. Biljetten en toeristenchècks in Amerikaans, Zwitsers of Spaans geld om het even in welk land de auto is ingeschreven. 2. Toeristenchècks in ponden sterling, indien de wagen in de sterlingzóne en toeristenchècks in Belgisch geld, verstrekt door de Nationale Bank van België, indien de wagen in de Belgische Luxem burgse economische unie is inge schreven. De eigenaars van de auto's die ingeschreven zijn in Nederland, Zweden, Noorwegen en Denemar ken zullen, tegen afgifte van na tionale deviezen en met inacht neming van formaliteiten, die la ter zullen worden bekend ge maakt, kunnen gebruik maken van gelijkwaardige faciliteiten. In Nederland, Zweden, Noor wegen en Denemarken zullen na 30 Juni en in de overige landen na 15 Juni geen benzinecrediet- brieven meer worden verstrekt. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. EDO—BW 1—1. Door dit gelijk spel heeft BW het Landskampioenschap seizoen 1947-1948 behaald. PROMOTIEWEDSTRIJD Axel IIZierikzee II 130- Onder tropische hitte werd gis teren te Axel de beslissende wed strijd gespeeld, waardoor de Axel- se reserves hun kans benutten tot het promoveren naar de Reserve Hde Klasse. De door de Oranje reserves behaalde uitslag laat aan duidelijkheid niets te wensen bver. Nadat de rust met 50 was in gegaan verhoogde de thuisclub in de tweede helft de score tot ni'et minder dan 130, waardoor Axel H het volgend seizoen in de Reserve Tweede Klasse zal uit komen. Axel HI won in een voorwedstrijd van Goes IH met 81. Te Biervliet speelde Biervliet II een wedstrijd tegen Hoofdplaat II waarvan de uitslag 80 was. WIELRENNEN. Kampioenschappen Nederland op de weg- Bijna 20.000 toeschouwers volg den gisteren de wedstrijden bij Valkenburg om het kampioen schap van Nederland op de weg voor professionals en amateurs. De resultaten waren: Professionals 216,3 km. 22 ronden 1. Sehulte (Den Bosch) 5.31,28 u. 2. Sijen (Maastricht) op 3 m. 31 s. 3. Middelkamp (Kieldrecht) op 4 m. 25 sec. 4. Janssen (Elsloo) zelfde tijd. 5 Pauwels (Kieldrecht) zelfde tijd. 6. Savelsberg (Hoensbroek) 7. C. Bakker (Zaandam). 8. H. de Hoog (Amsterdam). 9. Van der Zande (Halsteren). Amateurs 157,3 km. 16 ronden. 1. Plum (Kerkrade) 4 u. 18 m. 47 s. 2. Duijf (Zaandam) op 2 m. 29 s. Amerikaanse transportbeambten hekben Zaterdag meegedeeld, dat alle spoorwegverkeer naar Berlijn is stopgezet .ingevolge een Rus sisch bevel aan. de directie van de Duitse spoorwegen. Een hoge Britse transportbe ambte verklaarde, dat er Vrijdag avond en Zaterdagochtend treinen zijn aangehouden, doch wilde niet bevestigen dat alle spoorwegver keer was stopgezet. Hij behield zich commentaar voor totdat „wij zelf klaarheid hebben dn de' be staande verwarring". Britse functionarissen hadden het Russische bevel aan de Duitse spoorwegen, waarvan Amerikaan se functionarissen melding maak ten, niet gezien. Volgens de Britse zegsman ko men dagelijks 18 tot 20 treinen in Berlijn aan. Hiervan vervoe ren enkele vracht voor de Geal lieerde autoriteiten. De rest voert een groot deel van het voedsel en de brandstof voor de uit vier millioen zielen bestaande bevol king van Berlijn aan. Vólgens de Amerikaanse ver klaring is het verbod Vrijdag avond om 18 uur van kracht ge worden. Officieel wordt meegedeeld, dat de Britse autoriteiten in Berlijn de Russen hebben verzocht de spoorlijn tussen de Westelijke zo nes en Berlijn „onmiddellijk" weer open te stellen De Sowjet-autoriteiten hebben de Britse transportdienst Zater dagochtend meegedeeld, dat uit het Westen komende militaire en civiele goederentreinen tot nader order niet in Berlijn zouden wor den toegelaten „in verband met een opstopping van het verkeer". De stillegging van het verkeer is in feite Vrijdagavond begonnen, zo zei een Britse woordvoerder, toen een Britse goederentrein te Helmstedt door de Russen werd aangehouden. Zij maakten be zwaar tegen het feit, dat vier wagons met voorraden voor het Britse leger niet voorzien vvaren van een gedetailleerde lijst van de inhoud. Een beambte van het onder Russische controle staande spoor wegverkeer zei, dat hij verrast was door het nieuws dat het treinverkeer was gestaakt. De spoorwegdirectie, zo zeide hij, wist er niets van en had zeker geen bevel van het Russische militaire bestuur ontvangen. In Britse ambtelijke kringen wordt de Russische verklaring dat er een opstopping is op de goederenstations te Berlijn, „on zin" genoemd. „De opstopping is niet groter dan gewoonlijk en de bevolking van de stad moet in elk geval gevoed worden'. William Babcock, de plaatsver vangende Aiperikaan.se comman dant in Berlijn, verklaarde dat de aanhouding van treinen Zaterdag ochtend is besproken op de staf vergadering van generanl Clay, in Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland. Hij bevestigde, dat er sinds Vrijdag geen treinen in Berlijn zijn binnengekomen. De Rusffen leidden alle treinen naar Brandenburg in de Russische zóne, waar de documenten wer den gecontroleerd, aldus Babcock. Hij voegde hieraan toe, dat naar zijn gevoel de Russen met opzet „trachten te irriteren" en dat hij verwachtte, dat de vertraagde treinen tenslotte wel in Berlijn zouden komen. Het militaire be stuur maakte zich in het bijzon der zorgen over acht wagons vis en twee wagons vlees voor de Berlijnse bevolking, die aan be derf onderhevig zijn. Volgens Je Berlijn circulerende geruchten zou generaal Clay van de Sowjets geëist hebben, de op gehouden wagons onmiddellijk naar Berlijn te doen doorrijden en dat anders Amerikaanse soldaten gebruikt zouden worden. Generaal Clay verklaarde „geen commen taar" te hebben op deze geruch ten. PROTEST TEGEN VASTSTEL LING INTERNAT. VADERDAG Door de voorzitters van de Ned. Kath. Bond van drankslijters en van de Ned. Kath. Bond van siga renwinkeliers is protest aangete kend tegen de vaststelling van de „internationale vaderdag" op Zondag 20 Juni. Deze vaststelling geschiedde zonder voorafgaand overleg met de organisaties in ons land. Genoemde bonden" stellen zich op het standpunt, dat de „va derdag" een geschenkendag is en dat daarbij in de allereerste plaats drankslijterg en sigarenwinkeliers belang hebben. In afwachting van een landelijke regeling besloten bovengenoemde bonden dan ook om evenals in het verleden de le Zondag van October als „vader dag" te beschouwen. 3. Van Est (St. Willebrord) op' 2 m. 47 s. v 4. Blankenaauw (Nijmegen) op 5 m 5. Grift (Soest) op 9 m. 26 sec. 6. Geerts (Teteringen)7. Van Eekelen (Rotterdam); 8. Elswijk (Zaandam) en 9. Van de Neut KORFBAL. Zaterdag speelde te Biervliet K.V.B. uit Biervliet een wedstrijd tegen Swift uit Middelburg. De uitslag hiervan was 21. SCHAKEN. Het internationaal schaak- tournooi. De uitslagen van de afgebroken partijen van het internationaal schaaktournooi te Karlsbad lui den: Opoeensky (Tsj.-Sl.) geeft op in zijn partij tegen Barcza (Heg.); Moeller (IJsland) geeft op in zijn partij tegen Pirc (Z.-Slavië), Go- lomibek (Engeland) wint van Saj- tar (Tsj.-iSl.) Prins (Ned.) ver liest van Vidmar (Z.-Slavië), Stu- lik (Tsj.-Sl.) wint van Rohacek (Tsj.-Sl.). De partij Foltys (Tsj.- 'Sl.)Podgorny werd voor de tweede maal afgebroken, evenals de partij Zita (Tsj.-Sl.)- -Richter (Tsj.-Sl.). De uitslagen van de vierde ronden luiden: Dr. Tartakower (Frankrijk) wint van Gawlikowski (Polen), Stolz (Zweden)Yanofski (Can.) afgebroken en Troianescu (Roe meniëSteiner (Australië) afge broken. Terneuzen. Huwelijks-voltrekking. 8 Juni. Hubert F. Goethals (van Sas van Gent), 28 j. jm. en Evelina R. Smolenaers, 23 j. jd. Geboorten: 4 Juni. Berbel Eli sabeth, d. van Rocus de Kraker en Neeltje de Zwarte (won. te Hoek) 6 Juni. Rosemanie, d. van Jacobus P. de Buck en Bertha M. G. Eve- raard; Hendrik Arie, z. van Jan J. Kotvis en Catharina B. van de Wege. 7 Juni. Suzanna Maria Ma thilda, d. van Willem S. Bondewel en Madaleina S. den Tenter. 9 Juni.- Maria Philomena Alma d. van Domini,cus van Avermaeté en ëJZaVJ'1, M' de Clercq (won. te Westdorpe). 10 Juni. Jan Bart, z. van Andries Klaassen en Johanna M. Baay. Terneuzen. Ingekomen: J. Verpoorte, West- kolkstraat 8, Zaamslag; A. van Kolkv. d. Roest, Oijkstr. 67 Amsterdam; P. C. Nieuwenhuyse! J. W. Frisostr. 5, Kruining-en; M. ié MannaertJansen, Axelsestr. 16, Sas van Gent; J. Bondewel Harms, Tuinstr. 3 a/b,- Westdorpe; A. Fieret, Oudelandseweg 40, Bui tenland; C. F', de Ruijter, Vloos- wijkstr. 2, Bloemendaal. Vertrokken; A. Hamelink, Van Steenbergenlaan 30, Middelburg; C. Lensen, L. Kerkstee 78, Rotter dam; A. A. Meeusen, Schoollaan 27, Zuidzande; L. P. E. A. H. Koiettlitz, Scheldekade 22, Ukkel 1?')StallardDieleman, Vlooswijkstr. 18, Shootash (En geland). HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat bij hen is ingekomen en ter secre- tane dier (gemeente ter inzage Ügt een verzoek met bijlagen van THE DUTCH DRESSING AND DYEING CY. te Amsterdam^ vergunning tot het in bedrijf stel len van een pelterijenfabriek te Terneuzen, in het perceel, kadas traal bekend, gemeente Terneu zen, Sectie M. no. 74 en gelegen aan de Kerkhoflaan no. 55 te Terneuzen. Op Woensdag .23 Juni a.s. des namiddags om 3 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en-deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedu rende drie dagen, vóór het boven gemelde tijdstip, op genoemde secretarie kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt erop gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvra ger van de vergunning of de con- cessionnaris en de in persoon of bjj gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbenden. Terneuzen, 8 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. DE VOS, wnd. Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3