i r I r f •i' UITI DE PROVINCIE n it ZWARTE VOS Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? Kerknieuws ie )e 0» |A El r 6, H hulpverleningsdienst WERKZAAM LN ZEELAND. De OP DE KEVERJACHT BIJ CADZAND. ca De Coloradokeverplaag in België SLACHTOFFERS „JAN VAN GENT" GEVONDEN. i 9/1 *8 rz nz „Jen len pa B% DE WALCHERSE BUITENPLAATSEN WORDEN WEER BEPLANT. De Walcherse buitenplaatsen behoorden, verscholen tussen het hoogopgaande geboomte, voordat het water kwam tot de mooiste plekjes van het eiland. Nu de bo men -en struiken weg zijn, ziet men pas hoe leelijk vele van deze buitens e'genlijk zijn. Maar dit blijft niet zo. Reeds het vorige jaar heeft men eeh be gin gemaakt met de herbeplan ting, welke dit najaar voltooid wordt, ^r is thans in totaal 20 ha ingeplant. Hetgeen tot heden is geplant heeft zich best gehouden. Nor maal mislukt bij de aanplant 10 °/o van het jonge materiaal. Ondanks de straffe zeewind en de zoute grond blijkt dit verlies hier Suecnts 5 te bedragen. Voordat de eigenaar van een buiten echter tot herbeplanting kan overgaan moet er heel wat gebeuren. De commissie Overleg Landschapsherstel, een afdeling van Landbouwherstel, verzorgt het financiële gedeelte. De schade- ver goed'ng die een eigenaar ont vangt is gebaseerd op de waarde van het afgevoerde hout. Zodra met de herbeplanting een begin wordt gemaakt krijgt hij 70 »/o van de waarde en later volgt nog een uitbetaling van de rest. Ais eenmaal tot herbeplanting beslo ten is, maakt Landbouwherstel 'n begroting voor het plantklaar- maken van de grond. De eigenaar betaalt 10 °/o van de hieruit voort vloeiende kosten. De eigenaar is geheel vrij in de keuze van de ontwerper der plan ting, dit kan zijn de Heide Mij, Staatsbosbeheer, Stichting Nieuw Walcheren, of een particulier. Het plan wordt voorgelegd aan de commissie Overleg Land schapsherstel. Velen hebben ech ter nog niet veel laten planten uit vrees voor de geweldige onkruid vegetatie die de bodem overwoe kert. Allereerst wordt er een wind scherm rond het landgoed ge plant, meestal van populieren, dan volgt het bos en tenslotte de sier- tuin. De keuze van de houtsoor ten is beperkt. Van de iep moest worden afgezien. Thans worden als hoofd-houtsoort de eik en de es genomen, die ook behoorlijk „windvast" zijn. Wat de buitens betreft. Ter Hooge is practisch beplant. Bij dit buiten hadden de hakkers een zeer zware taak bij het rooien van de eeuwenoude boomknoesten. Met veel moeite heeft men toen gaten geboord en een springlading deed de rest. Moesbos en Ter Boede zijn gedeeltelijk gereed. Vermel denswaard is hier, dat het oude stuk provinciale weg naar Vlis- singen wordt opgebroken en door de beplanting van het Moesbos zal worden getrokken Het buiten Overduin bij Domburg krijgt zijn fraaie 500 meter lange oprijlaan weer terug met aan weerszijden een rij essen en beuken. Van Hoog duin is 'het gehele vroeger ge ïnundeerde gedeelte ingeplant. Molenwijk wordt voor het groot ste gedeelte boomgaard. Op Ter Hooge is 'n oppervlakte van 3 ha in gebruik als kweekplaats voor ongeveer 150.000 jonge planten, die in het najaar op erven, buitens en wegen zullen worden geplant. Er' staan o.a. niet minder dan 73.000 Meidoorns. Voor de boerenerven hebben ongeveer 350 boeren het vorig ia^r een plan laten maken en bij '200 is hiervan reeds een gedeelte uitgevoerd. De Hulpverleningsdienst van'het Ministerie van Binnenlandse Za ken heeft op verzoek van de bur- •gemeester van Schoondijke een R.A F. „Spitfire", die op 14 Octo ber 1944 na een vlucht van België uit, bij het dorp neerstortte, op- Door C. B. BOOTH. 23) Nadruk verboden. geruimd. Het vliegtuig bevond zich op een diepte van circa 3% meter in de bodem van een bieten veld. Het materiaal zag er nog als nieuw uit. In het toestel trof men Het stoffelijk overschot aan van de piloot George Jafes Rod ney, uit Nieuw Zeeland, dat voor lopig op het kerkhof van "Schoon dijke is begraven. Daar in de gracht, die "Hulst omgeeft, noig een grote partij mu nitie ligt (men schat deze op 14 ton) zal deze. gracht worden leeg gepompt. Bij de eerste werkzaam heden werd reeds een vrachtauto lading springstof opgeruimd. Ook op Walcheren is het ge vaar van explosieven nog steeds niet geheel geweken. Op de plaats van de dijkdoorbraak te West- kapelle bevinden zich in de bom- trechterranden nog mijnen, die thans worden gezocht en onscha delijk gemaakt. De Domburgse politie vond op het strand een 28- cm granaat met een gewicht van 165 kg, afgevuurd uit Duits ge schut, doch van Frans makelij. Het projectiel is gedemonteerd en weggevoerd. Vierhonderdduizend slachtoffers Een telefoontje van de burgemeester was het be gin. Of meester bereid was met de hoogste klassen de strijd aan te binden tegen de Coloradokever. Meester was bereid en Vrijdagmorgen bleek, dat ook de jeugd er voor te vinden was. Per fiets werd de tocht naar Cadzand aanvaard Brood en koffie werden meege sleurd, benevens lege jampotten en bussen. De eerste aanblik op het strand was geweldig. Bij de vloedlijn lagen de kevers in lange slierten, schijnbaar dood. Met het vangen werd begonnen. Vooral de meisjes vonden het in het begin een griezelig wejkje, maar dat wende al gauw. De "bus jes waren spoedig vol, maar de grote verzamelbus was erg groot! Ofschoon het oprapen van de ke vers een vrij eentonig werkje was, bleef de stemming bij de jonge lui er goed in. Aan de schoolban ken werd niet meer gedacht. Het werken in de frisse vrije buiten lucht was op zichzelf al een pret je. Maar je krijgt er zo'n honger van! Om half twaalf smaakten de meegebrachte boterhammen dan ook geweldig en in een minimum van tijd was er geen kruimeltje meer over. De pauze, die vrij lang was, bleek nog te kort te zijn, want voor pootje ba den, haasje-óver en schommelen heb je heel wat tijd nodig Het aangename moest weer plaats ma ken voor het nuttige en zonder mopperen gingen de leerlingen op nieuw aan de slag. Het schoot ge weldig op. De grond lag als be zaaid met de schadelijke indrin gers. Op een vierkante meter la gen er soms "wel driehonderd. Een liedje bij het rapen, en het vangen ging nog eens zo vlug. De zee had voor de kinderen weinig aan trekkelijks: Er hing een koude mist boven het wa^er en van de Walcherse kust was derhalve niets te zien. Ook schepen waren zelden zichtbaar. De golven spoelden wijd uit op het strand en brachten steeds weer nieuwe kevers aan Tegen half vier waren de bussen vol en klonk het' eindsignaal. Het resultaat was zeer bevredigend. Beide scho len, van Cadzand en Retranche- ment, vingen op anderhalve dag 400.000 kevers. Met petroleum werden de diértjes vernietigd. De Plantenziektenkundige dienst zal met dit resultaat tevreden zijn. Voldaan echter in geen geval. Nog brengt de zee bij elk hoogtij een nieuwe voorraad mee. Het parool zij: Weest op uw hoede! di „Dat is helemaal geen geheim/' antwoordde Strawn. bedaard. „Dergelijke praatjes vinden gauw genoeg hun weg; als mensen an deren pogen te misleiden, mislei den ze zichzelf het meest. Diit heeft echter geen invloed gehad op mijn gevoelens tegen over jou, kleine meid, omdat ik heel goed begreep, dat jij vrijwel gedwongen was tot een huwelijk uit berekening.1' Polly bloosde van verlegenheid. Nee, je behoeft het met erg te "vinden... dat ik het weet. We bespreken de zaak imjners volko men ronduit, nietwaar?" ,,U... u bent wel een heel bui tengewoon man, zei Polly. „Ja, misschien is het ook wel zo goed, dat we ons geen illusies maken, al is het heel wat, om op die manier al je illusies op te geven. Dus u TEKNEUZEN. Granaat en munitie gevonden. Bij de herstelwerkzaamheden aaj? de Middensluis kwam bij het droogleggen van de sluiskom een granaat en enige kisten met mu nitie bloot te liggen. De mijn-opruimingsdienst zal het gevaarlijk projectiel demon teren. Omhoog gevaren. In de nacht van Zaterdag op Zonüag is tijdens mist de -tuigeisu kustvaarder „Emp Sea Green" van de Inston Line, komende van Ant werpen, nabij de Oostelijke haven- dam omhoog gevaren. Zondag morgen omstreeks 5 uur is het schip bij hoog water op eigen kracht vlot gekomen en heeft het de reis voortgezet. GOES. De woningbouw. De Goese raad heeft onder lei ding" van burgemeester W. C. Ten Kate en met voorlichting van de opzichter van gemeentewerken en enkele architecten hier ter stede, een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde woningcomplexen. Er moeten in totaal 349 wonin gen verrijzen en van dit aantal is reeds een achttiental woningen betrokken. De overige 331 stuks zijn alle in aanbouw en het laat zich aanzien, dat ook deze spoedig gereed zullen zijn. In het zgn. bouwplan II, in het ZuidOosten van de stad worden 154 woningen gebouwd, welke in Juli betrokken kunnen worden. Het grootste project is echter de bouw van 130 arbeiders- en 38 middenstandswoningen in het zgn. bouwplan III in het Noordelijk ge deelte van de stad. De 18 reeds gereedgekomen woningen zijn 9 middenstandsrwoningen, die echter zolang de woningnood duurt voor twee gezinnen in orde zijn ge maakt. Deze woningen kosten in totaal 146.000. SOUBURG. B. en W. tegen centralisatie van slachtingen. Evenals het gemeentebestuur van Vlissingen heeft het college van Burg. en Weth. van Oost en West-Souburg zich uitgespro ken tegen een gemeenschappelijke regeling van de slachtingen op Walcheren, waarbij deze zouden worden gecentraliseerd in het abattoir te Middelburg. Het coö peratief slachthuis te Vlissingen zou daardoor geen dienst meer behoeven te doen. Het College van Ged. Staten van Zeeland heeft de Walcherse gemeentebesturen aangeraden de voorgestelde regeling te aanvaar den. ZIERIKZEE. Skeletonderdelen gevonden. Bij graafwerkzaamheden in d- buurt van het tramstation te Zie- rikzee heeft men, nadat vorige week reeds -beenderen waren op gegraven, thans ook een mense lijke schedel aangetroffen. De her komst daarvan is niet bekend, maar waarschijnlijk is de ouder dom reeds enkele eeuwen, zo niet ouder. De directeur van de R. H. B. S. Dr. Westendorp Boerma zal dé ouderdom nader onderzoeken. Vrijdagavond beeft België een invasie beleefd van Coloradoke vers, die bij eb bij millioenen op het strand achterbleven. De Bel gische autoriteiten treffen voor bereidingen om legereenheden te zenden ter versterking van de po litie, terwijl ook schoolkinderen en anderen voor de tweede dag doende waren de kevers in te za melen. Overal langs de kust zijn grote oppervlakten met benzine over goten en in brand gestoken, doch grote aantallen kevers wisten toch weet, dat als ik met u trouw, ik dat alleen..." „Je had iets heel ongenaams w'llen zeggen," viel Strawn haar in de rede. „Doe dat liever niet. Je sluit alleen een eerlijke over eenkomst, die door veel anderen, onder allerlei voorgewende senti- mentaliteiten, oneerlijk gesloten wordt.' „Ja, dat is het met recht!" fluisterde Polly. „Een Overeen komst, meer niet. Ik moet ver standig handelen. Ja, we doen het beste, er recht voor uit te komen, hoeveel me dat ook kost. Ons geld is op en we moeten een duur leven blijven leiden, zodat ik -iemand hebben moet, die de rekeningen betaalt. En anders wordt het ar moe troef! Geld! Alles draait om het geld!" „Geld is een ding, waar een mens nu eenmaal lastig buiten kan," zei Strawn. „Maar... als je eerst nog eens rustig over de zaak wilt nadenken..." „Ik heb er al over nagedacht, mijnheer Strawn, voordat u met me gesproken had. En ik ben reeds beslopen „verstandig te handelen." door die versperring heen te bre ken en het land in te komen naar de aardappelvelden. De Minister-President- Spaak heeft zijn secretaris Vrijdagavond naar Brugge gezonden om over leg te plegen met de Gouverneur van West-Vlaanderen en met landbouwdeskundigen over de te volgen bestrvjdingsmethode. Mogelijk zal men proberen van Engeland vlammenwerpers te le nen. Met de enkele vlammenwer pers, waarover men de beschik king heeft, is reeds met succes gewerkt. Duizenden kevers heeft men ermede vernietigd. Volgens de Gouverneur van West-Vlaanderen is er sinds men senheugenis geen Coloradokever- plaag van zulk een omvang in Vlaanderen voorgekomen. De eerste coloradokever is Vrij dag doorgedrongen tot het Belgi sche parlement. Hij werd hier aangetroffen door een der zaal wachters, die hem 'oordeelkundig vernietigde. Inmiddels neemt men ook in België energieke maatregelen. Drapier, kabinetschef van Spaak, heeft de leiding in handen van de strijd tegen het vraatzuchtig on gedierte. Op zijn verzoek zullen binnenkort een groot aantal Engelse vlammenwerpers en hef- schroefvliegtuigen arriveren, die onmiddellijk in de strijd zullen worden geworpen. Vele van de aanvankelijk versuft op het sitrandl aangfeSpoelde colorado kevers zijn intussen bijgekomen en opgestegen om de aardappel oogst langs de kust te verkennen. Kinderen en grijsaards worden in gezet om het schadelijk gedierte te verdelgen, waarhij men, zoals in de tijd der Spanjaarden, zelfs van kokende olie gebruik maakt Zaterdagnamiddag zijn maatre gelen genomen ter vernietiging van nieuwe contingenten colora dokevers, die op de oever van de Schelde waren aangespoeld. Jeeps van het leger zijn naar de boer derijen gedirigeerd om te helpen hij het bestuiven van de aardap pelvelden met D.T.T. Op verschil lende plaatsen in het binnenland zijn kevers aangetroffen. ANTWERPEN EN HET DUITSE TRANSITOVERKEER. De heer Osterieth, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Ant werpen, is naar Frankfort ver trokken, teneinde aldaar deel te nemen aan de onderhandelingen tussen Belgische en Nederlandse afgevaardigden enerzijds en de bezettingsautoriteiten anderzijds over het herstel van het Rijnver- keer via de havens van Antwer pen, Rotterdam en Amsterdam. DE INVOER VAN BOTER IN BELGIË. In antwoord op een schriftelijke vraag heeft de Belgische Minister van Voedselvoorziening medege deeld, dat in de periode van 1 De cember 1947 tot 22 Mei 1948 10 816 ton boter werd ingevoerd uit Argentinië, Denemarken, Ura- quay en Noorwegen. Van deze hoeveelheid werd 500 ton naar Nederland doorgezonden teneinde voof rekening van Nederland aan Engeland te worden verkocht. De groothandel betaalt voor de boter fr. 73 per kg., terwijl de kleinhandel fr. 75 en de verbrui ker fr. 80 betaalt. X. De waarde van het geld. De huisknecht was juist komen zeggen, dat het ontbijt klaar stond, toen John Strawn en Polly uit de tuin in huis terugkeerden. Doch niet voordat alle gasten ge zeten waren, viel het mevrouw Eastman op, dat er zich een triomfantelijk lachje om de mond van haar gastheer plooide. En dit, gevoegd bij de opvallend stilio houding van haar dochter, deed haar vermoeden, dat zij tot over eenstemming gekomen waren. Ze kon zich bijna niet meer bedwin gen in haar nieuwsgierigheid. „Het schijnt, dat we h/er allen fris en gezond aanwezig zijn," zei Strawn lachend, met een grappig gebhar de aanwezigen tellend. „Ik mag dus wel hopen, dat u allen een rustige nacht hebt gehad." „Nou, ik ben' anders heel erg geschrokken," zei Vera Kings- lake. „Ik Was naar Polly's kamer gegaan om een lucifer voor mijn sigaret te vragen en toen ik er uit kwam, dacht ik werkelijk een De Harderwijkerboot ontdekte Zaterdagmiddag tussen de Kr:aar en het Gooi in de Harderwijker- vaart een drijvend lichaam van 'n meisje. De kapitein maakte %et vissersvaartuig VD 4 uit Volen- dam hierop attent, waarna de schipper, de heer J. Kroon, zich naar de aangegeven plaats begaf. DINSDAG 15 JUNI HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.47 Anbeidsvit.10.35 Grain,; 11.15 Orgel; 11.45 Lezing; 12.00 Vaudeville Strijkorkest; 12.43 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 The Skymasters; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio matinee; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat^kun jij ook; 17.30 Gram.; 18 00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Groten van het chanson; 20.00 Nieuws; 20.15 Musicorda; 20.45 Causerie; 21.15 Pierre Palla; 21.45 UNAC- prijsvraag; 22.15 Buitenl. cverz.; I 22.30 Piano; 23.00 Nieuws; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9 00 Hoogmis; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 11.30 Lichtbaken; 12.03 Metro- pole orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 14.00 Elck wat wils; 14 30 Onder ons; 15.00 'Schoolradio; 15.30 Gram 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.; 17 45 Radio Philh. Orkest; 18.30 Klaas van Beeck;' 19.00 Nieuws; 19.15 Omroep Kamerorkest; 20.00 Nws; 20.05 De gewone man; 20.12 „Ko ning Oedipus"; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nws; 28.15 Kamermuziek. Hij haalde het lijk binnenboord en vervoerde het naar Volendam. Het bleek het stoffelijk overschot van de 24-jarige mej. G. J. Brakel, die Zondag j.l. met de zeilboot „Jan van Gent" in gezelschap van mej. Loop-uit en de heer Brey veronge lukte. Hiermede zijn thans alle slacht offers van dit ongeluk gevonden De heer J. Brëy werd Dinsdag in het wrak van de „Jan van Gent" aangetroffen. Het stoffelijk over schot van de 21-jarige mej. Elly Loopuit werd Zaterdagavond door de vrachtboot Amsterdam Amersfoort gevonden en naar Baarn gebracht. FRUITLOODS AFGEBRAND. In een rij van veertien paklood- sen van de veiling te Honselers- dijk is Zondagmorgen brand uit gebroken. Deze meï kisten, krat ten, papier en houtwol gevulde houten gebouwen, elk 4 bij 8 m. groot, zijn totaal verwoest De schade wordt geschat op 150.000. Een partij teer, welke op het terrein opgeslagen lag, ging ge deeltelijk verloren. Twee spoor- i wegwagons liepen grote schade 1 op. In de loods van de Coöp. Aan koopvereniging en. van de firma Van der Kaay waren hoeveelheden bestrijdingsmiddelen opgeslagen, o.a. voor de coloradokever-actie. Dit vergif verspreidde zich over de plaats var. de brand en leverde gevaren op. Het water in de vei- lingvaart werd zodanig vergiftigd dat de vissen in grote hoeveelhe den na korte tijd dood op het wa ter lagen. Vermoed wordt, dat met lucifers spelende kinderen de brand ver oorzaakt hebben. In hoeverre het verloren gegane verzekerd is, is nog niet hekend. OPLICHTER GESNAPT. Reeds enige tijd opereerde te Waalwijk een persoon die voorgaf lijke artikelen, zoals glasgordij- de mensen aan allerlei onontbeer- nen, lakens, badhanddoeken, enz. teiunnen helpen. Hij vroeg ech tersteeds voorschotten, daar hij zijn firma contant moest betalen. Hyi slaagde er in een bedrag van circa 300 los te krijgen. Nadien liet hij zich niet meer zien. De man, zekere M. uit Vlissingen, is thans gegrepen. Het geld was In tussen opgesoupeerd. ogenblik, dat ik de drievingerige man tegen het lijf liep." „Nee toch?" riep mevrouw Eastman uit. „Maar het was enkel Paul, die uit die 'geheimzinnige kamc kwam," verklaarde Vera. „Wat voerde je daar eigenlijk ui! Paul?" Strawn wierp zijn neef een snel le, onderzoekende blik toe en vroeg hem op die manier eveneens uitleg. Paul had ietwat opgezwol len ogen tengevolge van te veel drinken. Hij duwde zijn lepel diep in zijn grape-fruit. „Ik had mijn sigarettenkoker ergens laten liggen en meende, dat ik hem daar wellicht zou vin den; ik ging terug om hem te halen, dat was alles," antwoordde hij nors. „Daar zit toch zeker niets vreemds in, wel?" „Ik vind toch wel, dat er iets gedaan moest worden met betrek king tot die drievingerige man," zei mevrouw Eastman. „Mijnheer Strawn, zegt u eens, bent u van plan, die afschuwelijke kerel maar vrij rond te laten lopen om onze veiligheid te bedreigen?" „Er komt vandaag een detec- NED. HERV. KERK. Hoek. Beroepen te Halfweg Ds. A. J. Kromhout, alhier. tive met de trein hierheen," ant woordde Strawn, „en hij zal die drievingerige man voor zijn reke ning nemen en ons meteen ontlas ten van die valse cliché's. Want daarop heeft die man het natuur lijk gemunt en ik wil bekennen, dat het een opluchting voor me zal zijn, als ik ze niet meer in mijn bezit heb." „Ik heb gisterenavond al tegen Polly gezegd, dat ik meen een verklaring gevonden te hebben voor dat licht door het sleutel gat," zei Vera Kingslake en be gon meteen haar theorie van de autolampen uiteen te zetten „Dat klinkt nogal logisch,'1 vond Bob Dolliver. „En het zou een verklaring geven van het enige geheimzinnige punt, dat ik nog niet snapte. Gisterenavond, nadat de dames ter- ruste waren gegaan, hebben mijnheer Strawn en ik' de boekenkasten nog eens grondig onderzocht en boven al len twijfel kunnen vaststellen, dat_ ze onmogelijk eerr schuilplaats of' geheime doorgang verbergen." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2