CALVÉ's H UIT DE PROVINCIE Cr rjcuiC niets trove/n, BINNENLANDS NIEUWS SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? Lezers die schrijven De veemarkt te Terneuzen Dokte Durf en «le pocscnplnnee! PUDDING Bp De doodstraf in Engeland RECHTSZAKEN VOORSTELLEN PROV. STATEN. Statuten P«Z.E.M. Aan de Provinciale Staten zijn toegezonden de gewijzigde statu ten van de N.V. P.Z E.M., welke op de eerstvolgende vergadering der Staten zullen moeten worden goedgekeurd. Tevens is toegezonden het ant woord van het P.Z.E.M.-bestuur op de in de laatste Statenverga dering aangenomen motie van 't Westende betreffende de verkoop van electrische apparaten door do P.Z E.M. Het bestuur is van mening, dat, daar handelaars en installateurs niet geheel bij machte zijn om in de behoefte te voorzien, de P.Z.E. M. de verkoop van toestellen zelf ter hand moet nemen. B.LiO.-school te Hulst. Aan de Provinciale Staten wordt I voorgesteld, niet tot verhoging van subsidiëring voor de B.L.tO.- school te Hulst over te gaan. Men is van mening, dat ook in Oost- Zeeuws Vlaanderen getracht zal moeten worden door een regeling van de gemeenten Onderling de kosten te bestrijden. Als voorbeeld wordt genoemd de B.L O.-school te Middelburg en de te stichten schooi te Goes. i TERNEEZEN. j Verkeersongeval Gisternamiddag speelde het 8- jarig zoontje van de heer De M met zijn autoped en kwam de op rit van de Scheldekade afgestept. Juist toen het knaapje de hoek van de tuin van Dr. Dorrepaal om kwam en van het trottoir reed, kwam een autobus van de Z. V. T. M. aangereden. De chauffeur, die geen schuld treft, bemerkte telaat het gevaar, tengevolge waarvan het knaapje tegen de autobus aanreed. Hevig bloe dend, doch gelukkig licht ge kwetst. werd hij in het'ziekenhuis ter observatie opgenomen. Politie. Tot assistent-agent van politie alhier is benoemd de heer L. Va der te Vlissingen. KOKVACHT. Brand. Woensdagavond omstreeks vijf uur brak in het woonhuis van de arbeider S. alhier brand uit. Daar er op dat ogenblik niemand thuis was, konden de vlammen zich in de keuken spoedig uitbreiden en stond alles direct in lichte laaie. Aan redding viel niet meer te den ken en het huis brandde volkomen uit. Ook de inboedel, kleren, geld enz. bleef in de brand. Het enige wat nog kon worden gered, was een rijwiel dat door een voorbij ganger kon worden gered. OVERSLAG. Het H. Vormsel. Dinsdag had alhier in de R. K. Kerk de grote plechtigheid plaats van het H. Vormsel. Er waren dit jaar niet minder dan 55 vorme lingen uit Belgisch en Nederlands Overslag. Om 9.15 kwam zijn Elm. de Bis schop van Gent (Callewaert) on der klokgelui het bevlagdë dorp binnen gereden. Honderden men sen stonden langs de straat tot aan de Kerk opgesteld om de Op verzoek van vele in Ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen woonach tige veehandelaren hebben B. en W. van Terneuzen de traditionele wekelijkse veemarkt weer in het leven, geroepen. Voor een landbouwstreek als Zeeuws-Vlaanderen is dit onge twijfeld van belang, aangezien dit practisch de enige markt van dit soort in deze omgeving is. Hopen- lijk zal de toekomst uitwijzen, dat deze markt inderdaad in een behoefte voorziet Hiertoe is vanzelfsprekend de medewerking van de zijde v&n de landbouw en veehandel noodzakelijk. Gezien het royale gebaar van de gemeente Terneuzen., die alle steun verleende door het beschik baarstellen van een terrein en loods, gelegen aan de Bastion straat, juist over de Axelse Brug, kan het niet anders, of de belang hebbende groepen zullen hun steun tot instandhouding dezer markt zeer zeker verlenen. Be Prov. Voedselcommissaris is verzocht medewerking te ver lenen door iemand te zenden, die voor het uitschrijven van geleide- biljetten en e.v. verdere formali teiten zal zorg dragen. Landbouwers en veehandela ren, op Uw aller medewerking wordt gerekend! Bezoekt allen deze markt, die van 16 Juni a.s. af iedere Woens dag wordt gehouden. De varkens- markt begint om 10 uur; de vee markt om 12 uur. De Voorz. der Marktcommissie, H. J. COLSEN. Sluiskil (gem. Terneuzen). nieuwe Bisschop te begroeten. Daarna begon de toediening van het H. Vormsel aan de 55 vorme lingen. Na deze plechtigheid werd zijne Elminentie de Bisschop een geschenk aangeboden, van de pa rochie Overslag als blijk van dankbaarheid voor de bewezen diensten tijdens de bezetting aan de E. H. Pastoor en de parochia nen. De Bisschop heeft vele moei lijkheden tijdens de bezetting uit de weg weten te ruimen toen de parochie Overslag door de Duitse Grenzschutz in tweeën werd ge splitst. Vele moeilijkheden deden zich voor en in hel bijzonder bij kerkgang, doopsel, huwelijken en begrafenissen. De Nederlandse zo wel als de Belgische parochianen hebben deze diensten niet verge ten en zullen er ook steeds dank baar voor blijven. Na afloop der plechtigheden is Zijne Elminentie vertrokken naar andere gemeenten om aldaar eveneens zijn werkzaamheden voort te zetten. SLUIS. Woningwetbouw. Deze week wordt begonnen met het bouwen van 48 woningwetwo ningen. Het werk is na onderhand se aanbesteding gegun^ aan de aannemer A. Zeebregts uit Til burg. De huizen zullen worden ge bouwd in de Hoogstraat, Dinsdag straat, Ridderstraat en de Ren- tjes. VLISSINGEN. Hervormde vrouwengroep bijeen. Alhier kwam Woensdag de Hery. vrouwengroep in de Jacobs- kerk in avondvergadering bijeen. De presidente van de afdeling Vlissingen, Mevr. A. T. Visbeek- Verrijn Stuart, sprak een wel komstwoord. Het woord, werd ge voerd door Mej. H. J. Avelingb uit Velp, presidente der vrouwen groep. Daarna sprak Jkvr. J. A Wittewaal van Stoetwegen over de vrouwen in het Oosten. Gisteren werd een huishoude lijke vergadering gehouden, waar na een tocht over Walcheren werd gemaakt. IJZENDIJKE. Candidaats-examen Genees kunde). Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde de heer G. V. M. de Meijer, alhier. CUSTARD - MAÏZENA CP 8-027 (Ingez. Med.) 504e STAATSLOTERIJ, 2e Klasse, 2e lijst. 5000,— 20755. 2000,— 8769. 1500,— 10238. 1000,1060, 5330, 12326, 18542 400,6723, 7477, 14830, 19792, 20227 20O1258, 3822, 16325. 100,1683, 2538, 4082, 4794 5246, 10125, 10677, 10872.' 17622, 20475. Alle Labourleden van het par lement zijn het eens geworden over een compromis betreffende de' omstreden clausule in de nieuwe strafwet, waarbij de dood straf voor moord voor een proef tijd van 5 jaar wordt afge schaft. De Labourfractie van het parlement heeft te dezer zake een resolutie aanvaard. Naar verluidt zal de nieuwe compromis-clausule de Minister van Binnenlandse Zaken ruime bevoegdheid geven tot het ver lenen van uitstel doch de terecht stelling door de strop mogelijk laten voor moord op een politie man of een gevangenisbeambte, voor het doden van een burger, die de politie bijstand verleende bij een arrestatie en voor moord door vergiftiging, in het bijzonder wanneer deze misdaad langdurig te voren is overwogen. In een grote bak goot ik voor zichting een licht ontplofbare stof die op aarde bekend is als nitro glycerine. Om de ontplofbaarheid van dat goedje iets minder te maken, mengde ik het met zogenaamde infusoriënaarde. Na veel moeite kreeg ik ten slotte voldoende dynamiet om des noods de hele bergwand op te blazen. ,,Ik heb het niet begrepen op die plofstof" zei Jol wantrouwig. „Wie niet zelf klimt naar de top krijgt de berg op zijn kop" zegt het spreekwoord. Eindelijk waren alle voorberei dingen voor de aanval op de loodrechte wand en on de vijand die daarachter school, getroffen. Ik ging met de katten voorop, de honden volgden m.et proviand en alles wat we verder nodig had den. MODERNE BESTRIJDING VAN VOOR DE LANDBOUW SCHADELIJK GEDIERTE. In de Haariemmermeerpolder is gisterenmorgen in alle vroegte een proefneming gedaan met het bestrijden van schadelijk gedierte met behulp van een helicoptère. Om kwart over vier startte of ficier-vlieger tweede klasse E. C. Sengers met de RH-HAA, Sikor sky S 51, van de stichting voor hefschroefvliegtuigen van Ypen- burg en een half uur later daalde hij op een klein veldje in het Noordelijk gedeelte van de Haar lemmermeerpolder waar aanwezig waren Dr. W. J. Maan, ingenieur bij het Departement van Land bouw, zijn assistenten en een groot aantal belangstellenden uit landbouwkringen. De sproeiers, die onder aan de helicoptère is gemonteerd, is in samenwerking met het Ministerie i van Landbouw door de B. P. M. j geconstrueerd. De erwten worden besproeid met DDT. Deze be sproeiing heeft 'bovendien een nuttig effect op de wormstekig heid. Door een methode toe te passen, van fijne verneveling van een geconcentreerde DDT-oplos- sing, behoeft geen grote hoeveel heid water te worden meegeno men. In zes uur tijd werden 110 ha, verspreid liggende over 27 be drijven, volgens schema, be sproeid. De heliocoptère vloog met een snelheid van 45 km per uur 1 2 meter boven de grond. Als de schadelijke tijd, tanken, heen en terugvliegen en het lussen met wordt meegerekend, kan in 40 sec. één ha worden besproeid. De neerwaartse luchtstromingen, die bij de grond wervelingen doen ontstaan zijn een waarborg, dat ook de onderkant der bladen met het verdelgingsmiddel in aanra king komen. Men was over de be reikte resultaten tevreden. Dr. Maan merkte daarbij op, dat de proefnemingen niettemin nog in een beginstadium verkeren UITSPRAKEN BIJZONDER GERECHTSHOF MIDDELBURG j Voor het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg stond Woensdag te recht Ir. M. W. Welleman, die i van Mei 1942 tot Augustus 1943 directeur is geweest van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Mid delburg. Hij werd ervan beschul digd in deze functie meegewerkt te hebben aan het deporteren van arbeiders naar Duitsland en van verraad. Dit laatste achtte de Proc. Fiscaal niet bewezen. De deportatie van arbeiders achtte hij echter wel bewezen. De uitspraak luidde 3 jaar en 7 maanden met aftrek en ontzet ting uit de kiesrechten. Aangezien verdachte reeds 3 jaar en 7 maan den in voorarrest had doorge bracht, werd hij onmiddellijk in Vrijheid gesteld. De eis was 4 jaar met aftrek. Verder werd behandeld de zaak tegen „Hilfsizollbetriebsassistent" Peters Schaefer)de eerste Duitser, die voor 't Middelburgse Bijzondere Gerechtshof verscheen. Hij deelde bij de grenscontrole van West Zeeuws Vlaanderen ver schillende mensien stoten toe. De Procureur-fiscaal eiste vier jaar met aftrek. De uitspraak luidde twee jaar met aftrek. Tenslotte deed het Hof uit spraak in de zaak tegen J. Dek ker, te Goes, destijds comman dant van de Landwacht in Zee land. De eis luidde 20 jaar en 15.000 boete. De uitspraak luid de 14 jaar met aftrek, gedeelte lijke vrijspraak met reebt op be roep in cassatie. De ex-burgemeester van Goes, T. E. P. Lenshoek werd veroor deeld tot 6 jaar met aftrek en boete van 50.000 of 1 jaar. Ver der ontzetting uit de kiesrechten en het recht om openbare ambten te- bekleden yoor het leven. „DAMES" WEGENS OPLICHTING GEARRESTEERD Door de recherche te Oss wer den aangehouden de dames H. M. van B. te Oss en haar nicht H. M. H. van der W. uit Vierlingsbeek. Samen hadden zij bij een alleen wonende oude man te Geffen ruim ƒ500 gestolen. Hierna had mej. V. B. diezelfde man op geraffineerde wijze nog ongeveer ƒ2.000 afhan dig gemaakt. Tijdens het onder zoek kwam ook aan het licht, dat dezelfde dames ongeveer 2 jaar geleden te Utrecht een man had den beroofd van ƒ4.000,Een groot gedeelte van dit bedrag was reeds uitgegeven, o.a. voor een bontmantel. M. G. R. C., een vertegenwoor diger uit Voerendaal, die te Eind hoven met de tante en haar nicht in contact kwam, trok met hen mee naar 's Hertogenbosch; het drietal zou daar trachten op de veemarkt zijn slag te slaan. Toen dit niet gelukte, liet men de tante in de steek en begaven de twee anderen zich naar Rotterdam. Daar maakte R. mej. vaji der W. haar bontjas afhandig; in Amster dam verkocht hij dit kledingstuk. R. werd te Voerendaal aange houden en op transport naar Oss gesteld, waar hij wegens diefstal van een bontjas werd Ingesloten. Het drietal werd ter beschik king van de justitie gesteld. De twee jaar geleden te Utrecht be roofde koopman heeft zich tot nu toe niet bekend gemaakt SCHAKEN. Het internationaal schaak- tournooi. WIELRENNEN. Van Gelderen thuis. De belofte, de lezers een ver slag te doen van de belevenissen in de Ronde van Luxemburg kan nog niet worden nagexomen. Jan is al weer op reis naar Valken burg! Zondag as. hopen wij hem daar te zien, laten we hopen... zegevieren. De algemene indruk van Luxemburg, die Jan ons gaf, komt in 't kort hierop neer: /Wei nig verdiend, maar veel -geleerd" Maar leergeld moet betaald wor den en het examen was ruim vol doende. Immers een verslaggever, die de Ronde van begin tot einde volg de, n.l. Jérome Stevens, conclu deerde in, zijn nabeschouwing over de Ned. renners dat Lambrichs, Janssen en Van Gelderen naast minder zeer goede perioden ken den. 'Hun moed en volharding vol stonden om alle netelige situaties te bezwergn. Op de Caulberg zal men hen niet mogen onderschat- ten en de N.W.U. kan hen gerust kwalificeren voor de Ronde van Frankrijk. DOORTRAPPER. WANDELSPORT. De Vierdaagse Afstandsmarsen. Tijdens een persconferentie deel de majoor J. N. Breunesse, die van 27 t/m 30 Jüli de vierdaagse afstandmarsen te Nijmegen leidt, mede, dat de routen vrijwel onver anderd zijn gebleven. Op de eerste dag, de Betuwe- dag, is de route enigzins anders dan vorige jaren. De 40 km-lopers trekken vanuit Nijmegen over de dijk naar Valburg, Herveld, over Slijkewijk via Oosterhout naar Eist. Op de derde gaan de 50-ers en 55-ers over de Graafsen weg naar Grave en verder over Neder- asselt, Heumen, Molemhoek, Mook, Plasmolen, Kiekberg, Groesbeek, Groeske, Meerwijk, Berg en Dal naar Nijmegen. Voor het autoverkeer is een be tere regeling getroffen. De wa gens van de Vierdaagse gaan zo veel mogelijk over secundaire of binnenwegen. De Overheid in de betrokken gemeenten zal worden verzocht voor de particuliere wa gens een zelfde regeling te tref fen. Op deze wijze wil men voor komen dat de wandelaars op de hoofdwegen door het opstuiven van stof en zand worden gehin derd. In het internationaal gchaak- tournooi te Karlsbad werden Woensdag de afgebroken partjjen van de tweede ronde gespeeld. De De resultaten waren: Moelier (IJsland) wint van Prins (Nederland) in 53 zetten, Foltys (Tsj.-Sl.) wint van Pirc (Zuid-Slavië) in 55 zetten, Yanof- ski (Canada) en'Tartakower (Fr.) besloten tot remise, Troianescu (Roemenië) wint van Stulik (Tsj.-Sl.) in 50 zetten,, Opocensky (Tsj.-Sl.), speelt remise met Stei- ner (Australië), Zita (Tsj.-Sl.) speelt remise met Sajtar (Tsj.- Slow.) De uitslagen van de derde ron de zijn: Prins (Ned.) speelt remise met Barcza (Hong.) na 40 zetten, Stolz (zweden) speelt remise met Rohacek (Tsj.-<S1 en Sajtar (Tsj.-Sl.) speelt remise met Troi anescu (Roemenië), Tartakower (Fr.) speelt remise door herha ling van zetten met Foltys (Tsj.- Sl.) na 40 zetten, Golombek (Eng.) wint van Stulik (Tsj.-Sl.) en Yanofski (Canada) wint van Podgorny (Tsj -SI.) na 36 zetten. ZATERDAG 12 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Viool en piano; 11.00 Voor continuibedr. 12.00 Salonorkest; 12.33 Gram.; 13 00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Orgel; 14.00 Het Ned. lied; 14.15 Vaude ville orkest; 15.00 Lezing; 15115 Gram; 15.45 The Honolulu birds; 16.15 Amateursuitz.16 45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volkscon cert; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Artist, staalkaart; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Het circus der mensen; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Vindobona schrammel'n; 22 00 Hoorspel; 22.30 The Ramblers; 28.00 Nws; 23.15 Johan Jong; 23.35 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9 05 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws 13.20 Verv. KI van Beeck; 14.10 Gram.; 15.15 Piano; 16.00 Zang en piano; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Volksliederenkw.18.30 Sport; 18.40 Spineuza; 19 00 Nws; 19.15 Pianoduo; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Klein orkest; 21.25 Radio feuilleton; 22.00 Omroeporkest; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Concertgebouworkest. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen maken bekend, dat bij hen is ingekomen en ter secre tarie dier gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de SHELL NEDERLAND N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het uitbreiden van een ben-- zine-installatie in het perceel, kadastraal bekend, gemeente Ter neuzen, Sectie L no. 1910-2171 en gelegen aan de Markt 23. Op Woensdag 23 Juni a.s. des namiddags om 3 uur, zal in het gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die j bezwaren hebben, kunnen gedu- j rende drie dagen, vóór het boven- i gemelde tijdstip, op genoemde secretarie kermis nemen van de j terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebben den wordt erop gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvra ger van de vergunning of de com cessionnaris en de in persoon of hij gemachtigde op de in artikel 7 der Hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbenden. Terneuzen, 8 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. DE VOS, wnd. Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3