I w P Jl j I i| Coloradokever-invasie geweerd De Nederlandse Trekpaardfokkerij i i TWEEDE KAMER en haar Nationale Tentoonstelling li* u V ZWARTE VOS 1 i 1 Import van Coloradokevers in België De kwesfie-Tassojef Ir I tra? Jl ;ie1 dl tf- De ÜJT DE VOLKSVERTEGENWO ORDIGING. |l 1 '5 ij I 11- Tussentijds ontslag van leden van Gedep. St,aten en van Wethouders- De Tweede Kamer heeft giste renmiddag' voortgezet de behande ling van het wetsontwerp tot aan vulling van de provinciale wet en de gemeentewet; tussentijds ont slag van leden der Gedeputeerde Staten en van wethouders. De heer Haken (C.P.N.) ver klaart zich vierkant tegen het ontwerp, dat hij beschouwt als een onderdeel der anti- communis tische campagne, welke in ons land gevoerd wordt. De heer Korthals (V.V.D.) vindt het onderhavige ontwerp gelegen heidswetgeving. De aantrekke lijkheid van de wethouddersfunc- tie zal naar zijn oordeel zeer ver minderen. De heer Steinimetz (K.V.P.) acht het ontwerp een bescherming der democratie, welke de laatste tijd is aangetast. Hij bepleit on gewijzigde aanvaarding. De heer Van Dis (S.G.) ver klaart zeer ernstige bezwaren te gen het ontwerp te hebben. De heer Krol (C.H.) noemt het ontwerp gelegenheidswetgeving en merkt op, dat het vooral ge richt is tegen degenen, die de communistische beginselen zijn toegedaan. De heer Krol dient een amende ment in om de bij deze wet be trokkenen een behoorlijke rechts positie te verschaffen in verband met de situatie, waarin zij ambte lijk verkeren op het moment, dat het vonnis over hen wordt uitge sproken. De heer Joekes (Arb.) vergelijkt het stelsel, waaraan het ministe rie gebonden 'is, met dat hetwelk geldt voor gedeputeerden en wet houders. Wanneer de Kamer een minister het vertrouwen opzegt gaat hij heen. Na uitvoerig te zijn ingegaan op in het debat gemaakte opmer kingen wijst hij er op, dat men de ogen moet open houden voor het gevaar, dat het tussentijds ont slag gehanteerd kan worden in gevallen, dat het niet gegrond is. Daarom is er een amendement- Scheps om de nodige waarborgen te scheppen. De heer Joekes waarschuwde tenslotte geen gelegenheidswetge ving van het ontwerp te maken hetgeen geschiedt als men de wet bindt aan een korte termijn. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, ver klaart niet te begrijpen het be zwaar, dat het voorstel ondemo cratisch zou zijn. Z.i. is het juist democratisch, misschien te demo cratisch. Het vertrouwen is een onmisbaar element, het is het ce ment in de democratie. Dat het een stuk gelegenheids wetgeving zou zijn, kan spr. niet of nauwelijks begrijpen. Deze wet is door de Regering niet bedoeld voor één jaar, voor één gelegenheid, maar als te zijn van blijvende aard. Het is geen anti-corrvmunisten- wet, al hebben bepaalde gebeurte nissen wel aanleiding gegeven tot indiening ervan. Een bezwaar dat sor. begrijpt, maar niet onderschrijft, is dat de wet te eenvoudig van conceptie is Beknoptheid van conceptie en redactie vindt hij juist een voordeel. Een omschrijving van „vertrou wen" behoort z.i. in de wet met thuis. Er kan van de wet misbruik woeden gemaakt; dat is het geval met alle wetten. Maar dat kan geen reden zijn om de wet niet in te voeren. De Minister verklaart veel te gevoelen voor het amendement- Schbps. Voor het stellen van een termijn aan de wet echter ge voelt hij zeer weinig. Dat het ambt van gedeputeerde en wethouder minder aantrekke lijk zou worden door deze wet acht spr. overdreven. Hierna wordt gerepliceerd. Nadat de Minister heeft geant woord, komen de artikelen en amendementen aan de orde.. De heer Scheps (Arb.) licht een amendement toe, beogende in de provinciale wet een nieuw art. 60 in te voegen, waarbij de Staten bevoegd worden aan een lid van Gedeputeerde Staten tussentijds ontslag te verlenen, ingeval deze heeft opgehouden het vertrouwen van de Staten te bezitten. De heer Algera (A.R.) ver dedigt een sub-amendement om tussen de woorden „deze" en „heeft" in te voegen de woorden: „op grond van revolutionnaire gezindheid". De heer Krol (CH.) licht een amendement toe, dat ten doel heeft buiten twijfel te steden, dat bij tussentijds ontslag aanspraken op wachtgeld en pensioen blijven voortbestaan. De Minister zegt, dat het amen- dement-iScheps door de regering kan worden overgenomen. Hij verklaart zich tegen het sub amendement, waardoor de wet gelegenheidswetgeving zou wor den. ■Bij de stemming over het sub amendement staken de stemmen (36.36) De beraadslagingen over het ontwerp worden daarna geschorst tot hedenmiddag. Wijziging Pensioenwet. De Tweede Kamer heeft giste rennamiddag de beraadslaging over de wijziging der pensioenwet kunnen hervatten. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, kon namelijk mededelen, dat hij met zijn ambtgenoot van Financiën overleg heeft gepleegd en dat dit reeds is geëindigd. Het resultaat daarvan is, dat hjj niet met lege handen in de Kamer behoeft terug te keren. Op enkele punten kan spr. aan geuite verlangens tegemoet ko men. Dit betreft de kwestie van uitzicht op uitgesteld pensioen van vóór 1922 gepensionneerden; deze is thans aanvaardbaar. Uitbreiding van deelgerechtig- heid in het gezinspensioen door verhoging van 4500 tot 5000 is aanvaardbaar, doch zonder verho ging van het percentage. Een we duwe met vier kinderen tot 4000. Uitbreiding van het eigen pen sioen is aanvaardbaar; in plaats van 4500 kan de Minister gaan tot 4800. De heren Van Sleen (Arb.), Dassen (K.V.P.) en Stapelkamp (Arb.) verklaren er verheugd over te zijnt dat de Regering open bleek voor overleg. Mevrouw FortanierDe Wit (V.V.D.) is van oordeel dat er geen reden tot juichen is over de gang van zaken bij het overleg. De heer Koenen (C.P.N.) is van oordeel ,dat aan de eisen van sociale rechtvaardigheid niet wordt voldaan. Nadat ook de heren Smeenk (Arb.) en Beernink (C.H.) nog een enkele opmerking hebben ge maakt, verklaart de Minister, dat de Kamer niet de indruk van be knibbelen moet hebben; er zijn geen preciese cijfers bekend, er moet veel geschat worden. Men bedenke echter dat het over mil- lioenen gaat. Nadat de motie-Van Sleen lui dende ,,de Kamer, van oordeel, dat het onbillijk moet worden geacht, dat voor voorlopige gepensionneerden niet zal gelden, dat een bepaald percentage van genoten inkom sten buiten beschouwing blijft, dringt er bij de Regering op aan artikel 14 van het reglement op de voorlopige pensionnering op korte termijn in overeenstem ming te brengen met het gewij zigde tweede lid van art. 67 der pensioenwet 1922" zonder hoofdelijke stemming is aangenomen wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag. De Coloradokever-invasie aan onze kusten moet wel de grootste kever-invasie genoemd worden, die wij tot nu toe hebben meege maakt, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening ons meedeelt. Ons land staat hierbij niet alleen. Ook aan de kusten van Engeland zijn grote hoeveelheden Coloradoke vers aangespoeld, terwijl België en Frankrijk eveneens aangespoel de kevers signaleerden. Reeds thans kan gezegd worden dat het grootste gevaar geweken is, en dat dank zij de ontplooide activiteit van de schooljeugd in de eerste linie veel onheil is voor komen. De schooljeugd heeft zich dapper geweerd en heeft vol en thousiasme de gevangen kevers afgeleverd aan de politie of amb tenaren van de Plantenziekten- kundige dienst die de kevers niet benzin» of petroleum overgoten en verbrandden, dan wel in ko- kende olie aan hun eind lieten ko men. De Plantenziektenkundige Dienst is uitermate tevreden over het verloop van de „afweerslag" en vertrouwt, dat de activiteit van de strandbezoekers in het verdel gen van de kevers niet zal ver slappen nu de grootste invasie- golf achter de rug is. De komen de dagen is oplettendheid nog ge boden, omdat niet te voorzien is of nog meer kevers zullen aan spoelen. Tenslotte kan nog worden me degedeeld, dat het K.L.M.-werk- kledingbedrijf „E'hco" te Haaks bergen besloten heeft, gezien de enorme medewerking van de scholen, het aantal uitgeloofde gratis vluchten SchipholTwente met bezichtiging van het bedrijf, te verhogen tot tien. Deze 10 gratisvluchten zullen worden verloot onder die scholen, wier leerlingen aan de verdelging van de Coloradokever hebben deelgenomen; dit geldt niet alleen voor de scholen tussen Hoek van Holland en Zandvoort, doch ook voor die in Zeeland en eventueel andere plaatsen, waar de school jeugd actief is opgetreden. Het 'aanwijzen van de winnende scholen zal geschieden door het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De schoolhoofden van de win nende scholen zullen zelf kunnen bepalen wie van hun leerlingen het meest actief is geweest en voor een prijs in - aanmerking komt. Bij het ontschepen vau geïmpor teerd Zuid-Amerikaans fruit, dat met het s s. „Amazones" te Ant werpen werd aangevoerd, consta teerden werklieden de aanwezig heid van duizenden colorado kevers. Den groot gedeelte heeft men kunnen doden. Talrijke insecten hebben evenwel jjit het stro, waarin het fruit was verpakt, kunnen ontsnappen. Donderdagochtend is ook op het strand van de Belgische badplaats De Panne, een ontelbaar aantal Coloradokevers aangespoeld. Al le schoolkinderen zijn gemobili seerd om jacht te maken op de insecten, terwijl maatregelen wor den getroffen óm de kevers door middel van vuur te vernietigen. Door alle eeuwen heen is in ons land de paardenfokkerij beoefend en de aard van het te gebruiken paard werd aangepast aan de om standigheden. In1 de middeleeuwen richtte de paardenfokkerij zich op het fokken van zware gespier de paarden, totdat een nieuwe wijze van oorlogvoering, waar voor een snelle verplaatsing van soldaten en oorlogsmateriaal ef fectiever was, de fokkerij op een geheel ander niveau bracht. Men ging zich toeleggen op het fokken van een lichter, snel en bewege lijk paard. Toen echter ini de 19e eeuw de spoorwegen hun intrede deden en landbouw, industrie en handel tot groter ontwikkeling kwamen, werd het zware paard weer in ere hersteld. Het zware paard verkreeg de 1 naam van trekpaard en wordt om- schreven1 als een zwaar, diep, j kort. breed en correct paard. J Het bezit naast zijn grote kracht een rustig en aangenaam temperament, aldus de heer J. G. Goetheer, ambtenaar bij het re geringscommissariaat van de bui tenlandse agrarische aangelegen heden. in een dezer dagen gehou den radio causerie. Er is een tijd geweest dat de Nederlandse trekpaardfokkerjj niet de gewenste resultaten op leverde. Dat blijkt wel uit het feit, dat op de wereldtentoonstel ling te Amsterdam in T&84. waar paardenrassen uit verschillende landen waren vertegenwoordigd, de Nederlandse fokproducten het qualitatief moesten afleggen tegen die van andere landen. De fok kers sloten zich aaneen. Het eerst in Limburg in 1895, daarna in Zeeland en vervolgens in andere provinciën Men ging fokken in één ras. Heb streven der fokkers in verschillende provinciën werd gestimuleerd door Mendel's over- ervingsleer, welke van 1900 af haar invloed heeft doen gelden. De mogelijkheden namen be langrijk toe, toen in 1Ö14 de be staande provinciale organisaties tot flusie "overgingen en een lan delijke stamboekorganisatie deden ontstaan. Een algemene registratie van paarden met de aan het trekpaard gestelde eisen werd doorgevoerd. De registratie der geboren veulens vormde de grondslag voor op se lectie gerichte maatregelen. Ook werden gewestelijke en provinciale fokpaarddagen en premiekeurin- gen georganiseerd. Dit alles werd door de overheid gestimuleerd door wettelijke bepalingen, welke in handen der stam boek organisa tie werden gelegd. Gesteund door de overheid per- fectionneerde de stamboekorgani- aatie langs foktechnische en stam- boekhoudkundige weg de trek- paardfökkerij in ons land. De activiteit van de trekpaardfok kers wordt ook naar buiten uitge dragen. Enerzijds acht men de re gionale- en provinciale selectie instituten niet volledig en wordt tevens een jaarlijkse vergelijking als een noodzakelijke aanvulling voor een algemene selectie be schouwd. Anderzijds wordt een nationale show van de elite producten van belang geacht om de betekenis van het Nederlandse trekpaard ook aan het buitenland kenbaar te maken. In 1921 werd de eerste natio nale tentoonstelling gehouden in Den Haag, waar de beste fokpro ducten van het gehele land wer den samengebracht. De belang stelling uit het buitenland nam steeds toe en uitte zich tenslotte ook in daden. Verschillende lan den o-a. Frankrijk, Italië. Dene marken, Zweden. Tsjecho-Slowa- kije en Duitsland importeerden regelmatig. De oorlogsjaren legden de trek- paardfokkerij in ons land goed deels stil. Doch direct na die be vrijding werden voorlichting en propaganda in het buitenland op nieuw ter hand genomen De na- tionale tentoonstelling werd 'ia 1946 in ere hersteld met als <*e- vote, dat in 1947 niet minder dan 10.000 paarden voor onefeveer 15.000.000 door het buitenland werden gekocht. Het is dan ook verklaarbaar dat de uit 15.000 leden bestaande trekpaardorganisatie haar streven voortzet. Op Dinsdag 15 en Woensdag 16 Juni a.s. zal te 's Hertogenlbosch wederom een nationale trekpaar dententoonstelling worden gehou den, waar 450 van Neeriand's beste trekpaarden aanwezig zul len zijn. Op de eerste dag zullen deze in 25 verschillende rubrieken ter keuring worden voorgebracht om op exterieur, afstamming en fok- prestatie te worden bekroond terwijl op de tweede dag 0 m het uitroepen der kampioenen zal Ge schieden. Bevin heeft zich in het Lager huis verzet tegen de oprichting van e-en commissie, welke •ccn on~ derzoek zou moeten instellen naar de zaak van kolonel Tasso- jef, die volgens het nieuwsbureau Tass in Duitsland met geweld zou zijn ontvoerd en door de Britse geheime diensten mishandeld. „Kolonel Tassojef, zo verklaar de de Minister, heeft op 6 Mei jl. vrijwillig zijn dienst verlaten, om naar Engeland te komen. Bij zijn aankomst is de kolonel van ge dachte veranderd en heeft hij de wenjs uitgesproken naar de Sow- jet-Unie terug te keren Hij is daarom per vliegtuig naar Berlijn gebracht op 20 Mei. De communistische afgevaar digde Gallacher eiste, dat een schoonmaakster van het apparte ment, dat kolonel Tassojef te Londen betrok, voor het Lager- huis zou komen getuigen. Déze vrouw meende kreten en geklaag te hebben gehoord, j Bevin heeft daarop geantwoord- „Ik kan bevestigen, dat kolonel i Tassojef in het geheel niet is mis- i handeld. Men moest begrijpen, f dat een persoon, die iets derge- Iijks doet en dan door zijn ge- weten gedwongen wordt naar zijn land terug te keren, wel iets moet uitvinden om bij zijn terug- j keer te vertellen." i c.dt nader uit Bremen: Ambtenaren van het Amerikaan se militaire bestuur alhier ver- klaarden, dat het mogelijk was, j dat kolonel Tassojef geprobeerd had te weten te komen, op welke wijze de vluchtelingen uit de Oostelijke zóne naar het Westen ontsnappen. Tassojef overleden? In kringen, die in nauwe betrek king staan tot de Sowjet-autori- teiten en ook de Britse autoritei ten, verklaart men niets te we ten over het lot van Luitenant- Kolonel Tassojef, die volgens som mige persberichten 24 uur nadat hij door de Britten aan de Sow- jet-Russen was uitgeleverd, zou overleden zijn. MET 12 DOOR VIJF LANDEN. De 22-jarige L. Hoogenfoosch uit Baarn heeft kans gezien met 12 gulden op zak 5 landen fe be zoeken. In een maand tijd heeft deze jeugdige Phileas Fogg wan delend en liftend 3.000 km afge legd door België, Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland tot aan de Zwitser-Oostenrijkse grens. Als enige bagage had hij een één-per soonstent en wat mondvoorraad voor de eerste dagen meegeno men. Tóen hij dezer dagen in de ouderlijke woning terugkeerde, had hij van zrjm 12 gulden zelfs nog iets jover. Door C. B. BOOTH. 21) (Nadruk verboden.) Polly bloosde en sloeg de ogen neer. „Ik... ik denk toch... van niet," 'mompelde ze. „En zeker niet genoeg... om me..." .Onzin!" zei Vera op hartelijke toon „hij is dolverliefd op je. Iedereen, die maar half kijken kan, ziet dat. Denk er eens goed over, Polly! Denk aan je toekomst. Neem de raad aan van iemand, die ervaring op dat punt gehad heeft en trouw niet met Strawn. Ik zou niet graag zien, dat je, net als ik, een ruïne van je leven Iïl3»3,kt*0 Het maakte veel indruk op Pol ly, omdat het zo volkomen met haar eigen stemming overeen kwam Maar plotseling drong zich een gedachte bij haar op. Vera's stem had zacht en overredend ge klonken, maar in haar cgen had ze «en berekenende blik menen te ontdekken en dat vernietigde al de invloed van haar woorden. Polly besefte opeens, dat er ach- ter haar bezorgdheid een zelf zuchtige beweegreden verscholen lag. Waarom zou Vera Kingslake zo vurig verlangen, dat er niets van een huwelijk tussen haarzelf sn Strawn kwam? Daar was blijk baar slechts één antwoord op te i geven: Die vrouw had hetzelfde doel voor ogen! ,,Ik geloof, dat ik begrijp, waar u heen wilt," zei Polly met een zekere vinnigheid. „Ik geloof, dat ik het maar al te goed begrijp." Een ogenblik viel Vera's mas ker en een vluchtige trek van he vige teleurstelling vloog over haar gezicht. Ze besefte, dat ze een verkeerde kaart had uitgespeeld; dat ze haar eigen plannen meer benadeeld dan gediend had. Ze haalde echter haar schouders op en bleef in haar rol van vriende lijke en welwillende raadgeefster. „Ik zie maar al te goed, lierve Polly, dat je me volkomen ver keerd verstaat," mompelde ze lief jes „Hoe zou het toch komen, dat sommige mensen altijd achter dochtig staan tegenover een wel gemeende poging om hun 'n dienst te bewijzen? Dat moet toch wel een verschrikkelijke gemoedsge steldheid zijin. Ik zal maar niet verder op dat onderwerp door gaan." Met een kort, niet bepaald pret tig lachje, wierp ze haar sigaret in het asbakje en liep naar de deur. „Zo'n vinnige, sluwe kat!" dacht ze bij zichzelf. „Die is gehaaider, dan ik dacht! Nu trouwt ze zeker met hem!" Ze balde haar vuisten en haar lippen trilden. Want Vera Kingslake wilde John Strawn niet om zijn geld hebben. Ze was echt van hem gaan houden. Ze sloot de deur van Polly's ka mer achter zich en sloop langs de gang naar haar eigen kamer. Plotseling bleef ze, als vastgena geld van ontzetting, staan, zon der geluid te géven Vlak voor haar was er iemand uit de kamer met de boekenkasten gekomen. Haar gouden sigarettenkoker ont glipte aan haar bevende hand en viel klirrend tegen de grond. De man keerde zich snel om en de vrouw loosde een diepe zucht van verlichting. „Paul!" fluisterde ze, „wat heb je me laten schrikken! Ik dacht, dat het de drievingerige man was! Toen Ik je uit de kamer zag ko men..." Patil keek haar in het halfduis ter somber en nijdig aan bij de 1 gedachte, dat hij op haar aanra- den zich in een liefdesgeschiede- i nis had gemengd en zodoende ru- j zie met zijn oom gekregen had. Zonder een woord van veront- schuldiging voor de haar aange- jaagde schrik, gromde hij iets on verstaanbaars en liep verder. i IX. „Verstandig gehandeld." Hoewel ze slecht geslapen en onrustig gedroomd had, was Pol ly de volgende morgen reeds vroeg op. Het dreigende onweer van de vorige avond was overgedreven en het was een heldere morgen, j Er lag een brede vlek zonlicht over haar bed, maar zelfs die slaagde er niet in, de sombere i sfeer te verdrijven, welke deze logeerkamer met de rest van het huis deelde. Het heldere weer lok te haar naar buiten en hoewel het nog pas zeven uur was, en ze wist, dat pas tegen negen uur het ontbijt klaargezet werd, stond ze op en begon zich te kleden. Ze was vlug klaar en haar gedachten waren voortdurend met haar gro te vraagstuk beizig. „Ik veronderstel, dat ik maar één ding kan doen," mompelde ze voor zich heen. „En dat is, zoge naamd „verstandig handelen." Veristandig! Wat 'ïi afschuwelijk woord toch!" De bedienden waren nauwelijks bezig, toen ze al naar beneden i kwam, verlangend zo gauw mo gelijk buiten het sombere huis te komen, en het grasveld opliep, zonder zich te bekommeren om de dikke dauwdruppels. Ze begaf zich naar een stenen bank tegen over een fontein, die niet werkte. Ze zag, hoe Jaggers zich over het grasveld naar binnen haastte. Jahn Strawn zag haar van zijn venster uit daar zitten en hoewel hij tot dan toe weinig zin had ge had, zo vroeg naar buiten te gaan, spoedde hij zich nu toch naar haar toe. In zijn linnen golfbroek on der een Norfolk jasje en met een grijze sportpet op het hoofd, zag Strawn er niet als een vijftiger uit. Een koude douche had hem een fris, blozend gezicht bezorgd en de wallen onder zijn ogen vie len niet zo op, als de vorige avond. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2