TWEEDE KAMER ZWARTE VOS BINNENLANDS NIEUWS Vragen aan de Minister Sigaretten voor militairen De vrn. inleveren verkiaringen voor verbinden ingediende candidatenlijsten EEN LEKKERE VERSTERKING VOOR DE KINDEREN M aak dan eens een lekkere kop De Gruyter's cacaonialt. De kin deren smullen er van en cacao- malt is buitengewoon verster kend en voedzaam. Geef cacao- malt iedere dag voor het naar bed gaan. Dat kan, want cacao- malt is zonder bon. Van 11.Juni tot 17 Juni een extra tractatie er bij, want bij ieder busje De Gruyter's cacao- malt 100 gram pepermunt (op bon) gratis. 815 DUBBELE WONING AFGEBRAND. Het beleid inzake de pers zuivering. Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamér Woensdag middag aan de orde de behande ling van het verzoek van de heer Burger om verlof tot het richten van vragen aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, betreffende het beleid inzake de perszuivering. De voorzitter stelt voor de in terpellatie aan de agenda toe te voegen. De heer Kortenhorst (KVP) wil vooraf weten waarover de inter pellatie zal gaan. Mocht zij be treffen uitspraken van de Raad van Beroep, dan heeft hij staat kundige bezwaren. Ook overigens heeft hij bedenkingen o.m. met het oog op de tijdnood. De heer Burger (Arb.)'wijst op igentie van de materie. Er iS vrij ernstige verontrusting door enige artikelen in de bladen en door het ontslagnemen van twee leden van de Raad van Beroep. Spr. verklaart, dat de interpel latie over vier punten zal gaan: de wijze waarop de uitspraken worden nageleefd, de ontslag- kwestie, de tenuitvoerlegging van het amendement-Burger en voorts zou hij inlichtingen willen vragen over allerlei geruchten, als zou in ambtelijke kringen het plan aan hangig zijn de ,,Telegraaf"-appa- ratuur onderhands over te doen aan Elsevier. De heer Kortenhorst (KVP) merkt o.m. op, dat de uitspraken onaantastbaar zijn, als gewezen aoor rechterlijke organen. Het Tweede Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck heeft aan de Minister van Overzeese Ge biedsdelen en de Minister zonder portefeuille de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het waar, dat de Neder landse militairen in Indië tegen woordig invoerrechten moeten be talen voor de hun bij wijze van geschenk toegezonden sigaretten 2. Is het juist, dat in het alge meen geschenkzendingen naar dit gebiedsdeel vrij zijn tot een waar de van ongeveer 25, maar dat deze vrijdom niet gehandhaafd wordt ten aanzien van artikelen (o.a. tabaksproducten), waarvoor bij vervaardiging in Indonesië ac cijns verschuldigd is? '3. Kunnen de Ministers bij be vestiging beantwoording der sub 1 en 2 gestelde vragen mededelen, hoelang deze toestand reeds be staat en of niet geruime tijd na -de oorlog alle militaire goederen zendingen zonder betaling vair in voerrechten zijn toegelaten, zodat de militairen in later getroffen maatregelen terecht een verslech tering van hun positie moeten zien? 4. Achten de Ministers deze uit fiscaal oogpunt misschien ge rechtvaardigde maatregelen ook psychologisch verantwoord tegen over de Nederlandse militairen, die, in het belang van de bevol king van alle delen van het Ko ninkrijk, voor het herstel ener verantwoorde rechtsorde een vaak moeilijke en gevarenvolle periode overzee moeten doorbrengen? 5. Zijn de Ministers bereid, zo nodig na overleg en in samenwer king met de Ministers van Oorlog en van Marine, maatregelen te beramen, waarbij de betaling van de bedoelde invoerrechten hetzij komt te vervallen, hetzij voor re kening wordt genomen van de In dische dan wel van de Nederland se Militaire Departementen, op dat de goede geest onder de troe pen ten aanzien van dit kwets bare punt niet langer nodeloos worde ondermijnd Door C. B. BOOTH. 20) (Nadruk verboden.) Het geheim van Vera Kingslake. Vera Kingslake trok haar avond japon uit, om een kimono met vreemde Egyptische figuren aan te trekken. Ze wilde juist haar haren gaan horstelen, toen ze Poi- lv uit de kamer van haar moeder aan de overzijde van de gang hoorde komen. Ze zocht naar een voorwendsel om bij Mly °P lopen, met het doel de liefde tus sen haar en Bob Dolliver zo mo gelijk neg wat aan te wakkeren. Met een beetje aanmoediging kwam dat, meende ze, wel te recht. Ze greep naar haar siga rettenkoker, maar toen ze een sigaret wilde aansteken, kwam ze tot de gelukkige ontdekking, dat ze geen lucifers had Wat nmooi smoesje! Ze liep glimlachend de gang op en klopte even later bq Polly aan. .Binnen!" riep Polly, In de me ning, dat haar moeder nog iets te vertellen had over het beraam de huwelijk tussen haar en Strawn. Het voorstel van <je voorzitter wordt daana z.h.s. aangenomen. De heer Hoogcarspel (CPN) froeg vervolgens verlof vragen te mogen stellen aan de Minister van Binnenlandse Zaken over het feit, dat in vele gemeenten de burge meester bepaalde groepen de ge legenheid bijeenkomsten met de kiezers te houden onmogelijk maakt door zalen te weigeren. Over deze aanvrage zal de Ka mer heden beslissen. De algemene beraadslaging over de wijiziging der Pensioenwet 1022 werd daarna voortgezet. De Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Witteman, zijn Dinsdag afgebroken rede vervol gend, rangschikt de ter sprake ge komen voorstellen en verlangens in drie groepen: 1. die, welke om de hogere uitgaven zullen moeten worden afgewezen; 2. die, welke om andere reden moeten worden afgewezen, als niet passend in het stelsel der wet en 3. de rest der verlangens, die niet verdienen terstond te worden afgewezen, maar geredelijk nader onderzocht kunnen worden. Hij wees erop, dat verhoging van het maximum van het eigen pensioen van 400Ü tot 5000 het eerste jaar alleen al 350.000 a 400.000 zal kosten, welk be drag op den duur zal oplopen tot 2.1 tot 2.4 millioen De andere voorgestelde verhogingen daarbij gevoegd, zullen millioenen en mii- lioenen van de schatkist vergen. De Regering kan niet verder gaan dan de voorgestelde verbe teringen. De Minister zegt te we ten, dat er spanning en armoede in veel gezinnen zijn, maar die be staan niet alleen in de gezinnen van ambtenaren en gepensionneer- den. Overigens wees hij op de con sequenties o.a. ten aanzien van de militaire pensioenen en de pen sioenen voor de verzetsslachtof- fers. Zo zou het in de tientallen millioenen lopen. Ten aanzien van pensioen voor een gescheiden echtgenote merk te hij op, dat een gescheiden echt genote geen echtgenote meer is, zodat recht op pensioen vervalt. In verband met de derde door hem genoemde categorie van wensen, verklaarde de Minister, dat er binnenkort een commissie wordt geïnstalleerd, welke opdracht zal krijgen binnen een half jaar met 'n nieuwe pensioenwet te komen. Tenslotte adviseerde bij niet met amendementen te komen en het ontwerp aan te nemen zoals het er ligt. Bij de replieken kondigde de heer Koenen (C.P.N.) een amen dement aan, om het maximum van het eigen pensioen te brengen op 6000. r De heer Van Sleen (Arb.) dien de een motie in, vragende voor de voorlopig gepensionneerden bij tiet onderwijs eenzelfde regeling te treffen als voor de gepension neerden geldt. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg, of het niet mogelijk is al leen het maximum van het eigen pensioen te verhogeh tot 5000. De Minister zeiae dit niet ju'at te achten en verder merkte hijcp, dat als er amendementen ziin, die financiële consequenties hebben hij met de Minister van Financiën moet overleggen. Op voorstel van de voorzitter werd daarna besloten de beraad slaging over het ontwerp te schor sen, opdat de Minister overleg kan plegen met zijn ambtsgenoot van Financiën. De Kamer heeft nog een aan vang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot aanvul ling van de provinciale wet en de gemeentewet; tussentijds ontslag van leden der Gedeputeerde Sta ten en wethouders. De bedoe ling van dit ontwerp is het moge lijk te maken, het mandaat van de wethouder of de gedeputeerde, Toch was ze niet bijzonder ver baasd toen ze Vera zag binnen komen. Van haar kon je immers de gekste dingen verwachten? „Het spijt me, dat ik je kom storen, Polly, maar ik heb zo'n trek in een sigaret, voordat ik ga slapen en kan geen enkele lu cifer op mijn kamer vinden. Kun je me aan 'n vlammetje helpen?" „Ik denk, dat daar wel lucifers staan," wees^ Polly op de schoor- Vera Kingslake slenterde er heen en stak haar sigaret aan. „Och, neem me niet kwalijk, lieve, maar ik vergat jou er ook eentje aan te bieden." „Neen dank u. Ik rook nooit „Niet? Wat geweldig ouder wets!" Vera liet zich op een chaiselon- gue vallen, haalde de rook diep in en blies twee straaltjes door haar neus uit. „Ik vind het zo kalmerend. En na wat we van avond meegemaakt hebben, heeft 'n mens heus wel iets dergelijks nodig." Polly begon te lachen, „u scheen er anders nogal pret in te heb- ben." „Ik ben er benieuwd naar, oi die drievingerige man nog terug keert" mompelde mevrouw Kings lake. „Het is anders allemaal wel erg vreemd, vind je ook niet Ik die het vertrouwen niet meer be zit, terug te nemen. De heer Hooij (K.V.P.) meende, dat het middel, dat deze wet aan de hand doet, zich op den duur niet zal keren tegen de commu nisten. Op staatsrechtelijke gron den, becritiseerde hij het ontwerp. Hij meende, dat het de positie der leden van Ged. Staten en wethou ders ernstig aantast. Het zou te accepteren zijn als de strekking was de colleges van communisti sche leden te zuiveren. Als dat doel bereikt is, zou de wet moeten verdwijnen. De tieer Scheps (Arb.) was van mening, dat het ontslag duidelijk in de noodzakelijkheid der feiten moet liggen. Aan de waarborgen moet de nodige zorg worden be steed. Spr. bepleitte het recht om aanhangers van de dictatuur tij dig uit te schakelen. De heer Schmal (C.H.) gaf te kennen weinig aantrekkelijks in het ontwerp te ontwaren. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Staten-Generaal deelt mede,, dat het Centraal Stembureau van de hoofdbureaux van alle kieskringen de medede ling, bedoeld in artikel 48 der Kieswet, beeft ontvangen, welke geldige lijsten van candidaten bij hen zijn ingeleverd voor de op 7 Juli 1948 te houden stemming voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De termijn voor het inleveren van verklaringen -voor het verbin den van ingediende candidatenlijs ten (artikel 50, eerste lid, der Kieswet) en voor het indienen van verklaringen voor het verkrijgen van een voorkeurnummer (artikel 50, vijfde lid, der Kieswet) loopt jerhalve van 9 tot en met 12 Juni 1948, DODELIJK ONGEVAL BIJ MACHINEFABRIEK Op het terrein van de machine fabriek Reineveld te Délft, waar ongeveer een maand geleden een arbeider werd verpletterd, toen een onderdeel van een ketel uit de takels viel, is Dinsdagmiddag op nieuw een dodelijk ongeluk ge beurd. De 35-jarige N. de Zwart was werkzaam op een rijdende zandspuitinstallatie. Aangefien de trechter leeg was, werd de in stallatie onder het reservoir ge reden om opnieuw te worden ge vuld. De Zwart bleef echter over de trechter hangen, zodat hij tus sen deze trechter en het reservoir bekneld geraakte. Zwaar gewond werd de man naar het Gasthuis overgebracht, waar hij 4 uren later is overleden. BELGISCHE ARBEIDSTERS IN STAKING. Reed3 enige dagen zijn te Til burg ruim 100 Belgische arbeid sters, werkzaam in het confectie bedrijf der N.V. H. van Puyen- broek, onderafdeling van de tex tielfabriek van deze N.V. te Goir- le, in staking. Onderhandelingen leidden tot dusverre niet tot een vergelijk. De staking brak uit, Kinderen, die overdag zo ge weldig beweeglijk kunnen zijn, hebben een krachtige voeding nodig. En ook nog bij talloze andere gelegenheden zal Moe der zoeken naar een verster kend voedsel, wat haar kind goed doet en graag gegeten wordt. heb er over zitten denken en me afgevraagd, of er op slot van za ken misschien tóch iemand in die kamer kan zijn geweest, toen jij hem daar hoorde." „Ik weet zeker, dat ik me niet vergist heb," zei Polly beslist „Een geluid kun je je nog ver beelden, vooral omdat ik nogal zenuwachtig was, maar dat licht door het sleutelgat..." „Daarvoor zou toch ook wel een uitleg te vinden zijn," viel Vera haar in de rede. „Ik heb juist over een verklaring zitten den ken. Achter het huis ligt de hoofd weg en die is ongeveer op gelijke hoogte met die ramen. Koplam pen van een auto zouden naar m n mening krachtig genoeg zijn..." ,Om door het venster heen door dat sleutelgat de gang in te schij nen!" vulde Polly hoofdschuddend aan. „Neen, dat kan ik niet als een verklaring aannemen; ik voel de de aanwezigheid van een per soon in dat vertrek." „Maar dat kan nu juist heel ge makkelijk verbeelding zijn... och, wat komt het er ook op aan! Er is maar één ding, dat we zeker weten; er bestaat een drievinge rige man en hij heeft het op die cliché's begrepen. Jaggers heeft ongetwijfeld gelogen." „Ik zou er liever niet verder over praten; het is niet leuk, te toen door de directie een Belgi sche arbeidster, die voor het be drijf ongewenst werd geacht, om dat zij, volgens de bedrijfsleiding „door het zaaien van onrust en onvrede de goede verhoudingen in de fabriek dreigde te versto ren", werd ontslagen. De Belgische collega's besloten uit protest in staking te gaan. Was dit ontslag de aanleiding tof de staking, de oorzaak ligt die per. De Belgische arbeidsters zijn n.l. ontevreden over de bestaande loonregelingen. Hoewel de direc tie zich houdt aan de voorschrif ten ten deze, zoals die gesteld zijn door het college van Rijksbemid delaars, is het loon naar de op- "vatting der werkneemsters te ge ring, in verhouding tot de kosten van levensonderhoud in België. Zij krijgen het loon in Neder lands geld uitbetaald en kunnen dit in België tegen de normale koers omwisselen. Met het ver schil in levenstandaard tussen Nederland en België wordt geen rekening gehouden. Er zijn even wel bepaalde fabrieken, die aan Belgische arbeiders een toeslag verlenen van ongeveer 4,50 per persoon per week. Dit geschiedt evenwel in strijd met de bepalin gen van het college van Rijksbe middelaars. De stakende arbeid sters eisen thans eenzelfde extra toeslag. Bij toegeven zou dedi rectie evenwel de wettelijke bepa lingen moeten overtreden. TWEE DODEN BIJ ONGEVAL IN DOMINALE MIJN. Bij het vernieuwen van ijzeren stutwerk in een gang op de 380- meterverdieping van de Dominiale mijn te Kerkrade zijn Dinsdag middag, waarschijnlijk door plot seling optredende druk. twee kap pen doorgebroken. Tengevolge daarvan werden twee houwers, J. v. Schegens en H. Oligschlae- ger, beiden 46 jaar oud en woon achtig te Kerkrade, onder neer vallende stenen en kolen bedolven en gedood. Beide slachtoffers waren gehuwd en resp. vader van één kind en van vijf kinderen. Een dubbele woning aan de Kromstraat te Tilburg, bewoond door 5 gezinnen, is Dinsdagmid dag geheel uitgebrand. Slechts enkele stukken meubilair konden worden gered. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Twee geiten kwamen in de vlam men om. moeten denken, dat een vreemde man, vermoedelijk zelfs een mis dadiger, hier om het huis rond sluipt. Het is hier al somber ge: noeg." Vera stak haar lippen vooruit en blies een rookkringetje, ter wijl ze bedacht, hoe ze het ge sprek het best in de gewenste richting kon sturen. Maar ze kon er niets anders op vinden, dan recht op haar doel af te gaan. Polly," zei ze plotseling, maar zo liefjes mogelijk, „je zult me wel als een erge bemoeial beschou wen, die zich beter met haar eigen zaken kon ophouden, maar ik kan er niets aan doen, dat het me op- gevallen is, hoeveel belangstelling Bob Dolliver in jou toont." Polly schrok, keerde zich om en keek haar aan. „En daarom zou ik zo graag eens met je praten, omdat... om dat ik zelf indertijd ben getrouwd met een veel oudere man. Mag ik?" Polly kon wel niet anders doen. dan toestemmen, wilde ze niet on beleefd schijnen, en dus knikte ze van ja, hoewel ze echt van streek r&8ikt6 „Het is voor 'n meisje heel na tuurlijk, zich gevleid te voelen door de attenties van een rijk man, want geld ia iets heel aan trekkelijks. Ik was net zo oud COLORADOKEVERS BEZOEKEN ONZE STRANDEN. Gisterenmorgen ontdekte men op het Scheveningse strand ter hoogte van het Volkszeebad, een grote menigte Coloradokevers, die door de zee waren aangespoeld. De schadelijke insecten zijn waar schijnlijk afkomstig uit België en Fankrijk, dat op het ogenblik zeer te lijden heeft van dit schadelijk ongedierte. De gemeentelijke plantsoendienst heeft reeds een aantal krachten ingeschakeld om de Coloradokevers te vangen en te verdelgen. Ook is een aantal vrijwilligers bezig het strand van deze dieren te zuiveren. De burgemeester van 's-Gra- venhage heeft de waarnemende wethouder van onderwijs, de heer Dresme volmacht gegeven alle scholen in de gemeente te mobili seren om de kevers te vangen. De wethouder heeft de hoofden van scholen doen weten, dat het onderwijs gestaa'kt kan worden, om, zoals hij het noemde, „deze vijand te lijf te gaan". Andere bestrijdingsmaatregelen worden nog overwogen. Ook op de Zeeuwse kusten worden veel Coloradokevers ge signaleerd. In de meeste kust plaatsen op Walcheren, Beveland en Schouwen krijgen de scihool- kindëren vrij af om de schadelijke insecten te gaan vangen. Verder worden ook padvinders en andere jeugd-organisaties ingeschakeld ZWARTE PRAKTIJKEN VAN EEN MAALBEDRIJF. iDe afdeling Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede, dat bij een door de CCD. dezer dagen ingesteld on derzoek bij een maalbedrijf is ge bleken, dat gedurende het laatste halfjaar van een 12-tal landbou wers clandestien circa 50 ton tar we was gekocht. Het van deze tarwe bereide tarwemeel werd met een opslag van ƒ5 tot 7,50 per 100 kg van de hand gedaan aan bakkers. Hangende het on derzoek werden de beide firman ten van het maalbedrijf in verze kerde bewaring gesteld. METAALWARENFABRI3BK AFGEBRAND. Gisterenmiddag is de metaalwa- renfabriek „Klema" te Druten, door tot nu toe onbekende oor zaak tot de grond toe afgebrand. De brandweer .uit Druten heeft met assistentie van de brandweer uit Nijmegen de belendende per celen kunnen behouden. Het naast deze fabriek gelegen postkantoor werd ook door de brand aange tast, doch kon eveneens worden behouden. Van de fabrieksinven- taris konden slechts enkele ma chines worden gered. Door deze brand komen ongeveer 70 arbei ders tijdelijk zonder werk. GROTE ZIJDEDIEFSTAL UIT FABRIEK TE ENSCHEDE. De recherche te Enschedé heeft een omvangrijke diefstal opge spoord, welke sedert Januari is gepleegd in de fabriek van Gerh. Jannink en Zoon te Enschedé. De daar werkzame B. M. is er in geslaagd in enkele maanden tjjds ongeveer 1000 m gebleekte zijde, welke geschikt is voor het maken van lampekappen te ont vreemden. M. nam de stof bij het verlaten van de fabriek mee onder zijn kleren of in een tas. Hij was de hoofdman van een complot, dat de zijde verhandelde en in het Westen van het land, met name in Amsterdam en Haarlem, tegen de prijs van c.a. 4 per meter aan de man bracht. In verband met deze affaire zijn 7 personen naar het Huis van Be waring te Almelo overgebracht. De politie heeft nog enige hon derden meters zijde kunne» ach terhalen. als jij nu bent, lieve kind, toen ik met Henry Kingslake trouwde; ik had het altijd erg arm gehad en meende, dat weelde ook geluk bracht, maar dat had ik glad mis. Als 'n man over de veertig heen is, dan heeft hij zo zijn vaste ge woonten gekregen en is erg zelf zuchtig geworden. Bovendien is een oudere man altijd jaloers op een jonge vrouw... Toen Henry me ten huwelijk vroeg, liet ik... je zoudt het nooit raden... Ker- mit Sau.nders schieten! Ik was dol op Kermit, maar ik gaf hem de bons, omdat bij geen geld had. Hij is nu schatrijk, driemaal zo rijk, als Henry ooit was. Ik heb acht jaar met Henry doorge bracht... acht jaren van verdriet en achterdocht... tot het 'n nacht merrie voor me werd. En wat heb ik er van over? Een lijfrente van honderdduizend dollars, maar aan het kapitaal zelf kan ik volgens zijn testament, niet komen. En nu vraag ik me wel eens af, of Ker mit gelukkig geworden is. Hjj was wanhopig verliefd op me... wan hopig Bob Dolliver heeft iets over zich, dat me vaak aan Kermit doet denken. Misschien komt dat wel, lieve, omdat onze omstandig heden zoveel op elkaar gelijken en omdat die arme Bob zo duide lijk verliefd op je is." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2