Kerknieuws REDE VAN WALLACE SPORTNIEUWS Wat brengt de Radio? Uit de Provincie! Lezers die schrijven Doliic t)ui*l en Je poesenplanecl Oe strijd in China De K. N. A. C. en de voorgestelde weeldebelasting op 'auto's BRUIN ISSE. Waddenzee gesloten voor mosselzaadvissers. Na 18 Juni zal de Waddenzee, met inbegrip van het Friese en Groninger Wad, voor de mossel zaadvisserij definitief worden ge sloten, daar men de nieuwe mos- selzaadval gelegenheid wil geven zich rustig te ontwikkelen. Kreeftenvisserij in Zeeuwse Stromen. In tegenstelling met de garna lenvisserij, waarin zeer goede re- suuaren worden bereikt, wordt in de kreeftenvisserij op de Zeeuwse Stromen bijzonder weinig gevan gen. Veel last wordt hier ondier- vonden van de kraibben. OVERSLAG. Bloemenhulde. Alhier werd weer de bekende jaarlijkse bloemenhulde gehou den. Aan deze plechtigheid welke des avonds 8 uur plaats vond, na men honderden inwoners der ge meente deel. Burgerlijke stand. Gehuwd: Margaretha van Nieu- wenhuijze en Remi Bogaert; Anna van Rooyen en Jan de Keijizer; Maria Hesters en Cyriel van Hec- ke. Geboren: Marleen, d. van R. PolletTAudenaerde; Cesarina, d. van C. Hoekman-Mattelé. Overleden: Juliana Gauwe, echt- gen. van B. van Doorselaar; Rosa lia IJpppe, echtgen. van A. Dhoo- ghe; Nathalia de Clerck, weduwe van E de la Ruelle. SLUISKIL. Jubileumfeesten. Op uitnodiging van Mr Telle- gen kwamen Maandagavond enige leden van het Feestcomité in de Openbare School bijeen ter ver dere bespreking van de stand van zaken. De ciculaires zijn uitgezon den en thans zullen binnenkort de collectanten rond ga aW. Sluiskil mag in de feestweek van 31 Aug. tot 6 Sept. niet achterblijven en vertrouwd mag worden, dat de bevolking zulks begrijpt en naar vermogen zal bijdragen. De buurt vereniging Kalomdd zal zich be lasten met de verzorging van gro te volksspelen. Deze mannen ken nen het klappen van de zweep en dit gedeelte Is dus reeds In goede handen. Het ligt namelijk in de bedoeling, in de eerste plaats de kinderen te laten genieten op de ze speciale feestdagen. Verder kon Geachte Redactie, Het Plaatselijk NTWIN-Comité richt zich hierbij met een beleefd verzoek tot U om in Ulw veelge lezen blad enige plaatsruimte af te staan voor onderstaande be kendmaking. Reeds enkele weken bevindt zich in de Noordstraat, voor het gebouw van de Gereformeerde Kerk, een lectuurhuisje, dat ge plaatst is in overleg met het Cen traal Bureau NIWIN, te Den Ilaag. iHet ding trekt weliswaar de aandacht van menig voorbijgan ger, doch blijkbaar hebben nog slechts weinigen begrepen, waar toe het dient, getuige het feit, dat hun aandacht zich beperkt tot de reclame, die er van buiten op geschilderd is. Vandaar, dat het ons nuttig voorkomt, het doel van de aanwezigheid ervan uiteen te zetten. In talrijke plaatsen van ons land komen deze lectuurhuisjes voor, voornamelijk op de stations der grote steden. Ze dienen ter verzameling van hoeken en tijd schriften voor de militairen in In- dië, waarvoor reeds geruime tijd actie gevoerd wordt door NIWIN, in samenwerking met het Rode Kruis. Het is bekend, dat de verzor ging der militairen overzee een veelomvattende arbeid is en de voorziening van lectuur, vooral goede lectuur, mag daarbij zeker urgent genoemd worden. Ont spanningsmogelijkheden, goals deze zich momenteel vrij algemeen in de steden op Java en elders voordoen, kunnen nu eenmaal op de buitenposten weinig of geheei niet geboden worden; vandaar, dat op die plaatsen de behoefte het grootst is. Wij willen dan ook iedereen op wekken om deze boeken- en tijd schriften actie daadwerkelijkte steunen. Binnenkort zullen ver moedelijk nog twee van deze lec tuurhuisjes geplaatst worden en wel voor de Ned Hervormde Kerk en voor het Postkantoor. De boe ken en tijdschriften, die erin ge deponeerd zullen worden, gaan van hieruit in periodieke zendin gen naar Scheveningen, waar het verzenden naar Indië centraal ter hand genomen wordt. Het is onze wens, dat het goede doel van bovenomschreven actie een aansporing zijn mag voor de burgerij van Terneuzen om zich niet onbetuigd te laten. Aan U, geachte Redactie, onze hartelijke dank voor de verleende plaatsruimte. Het Plaatselijk NIWIN-Comité. De telegraaf is nog een onbe kend begrip in Pöekoelum en ik kan niet zeggen dat de mensen, of liever de dieren, er ongeluk kiger om zijn. Wel kost alles meer tijd: Ik hing mijn brief om de hals van een hond die er mee wegdraafide. De hond liep ermee naar het land van de apen. De besteller van de apen ging er op zijn beurt mee naar de laat ste kattenpost. Een ambtenaar kreeg de brief daar in. handen. Hij vond deze gebeurtenis zo gewichtig dat hij een fiets huurde en persoonlijk naar de hoofdstad reed, een reis van drie dagen en drie nachten. niet veel definitief worden vast gesteld, daar alles afhangt van het resultaat der te houden col lecte. SCHOONDIJKE. Lagere Landbouwschool. Donderdag j.l. vonden in een der lokalen van de Lagere Land bouwschool te Schoondijke de eindlesaen plaats. Aanwezig warén hierbij o.m. de Rijksambtenaar belast met het toezicht^ op het Lager Landbouw onderwijs, Ir. Droogendijk, de Rijkslandibouwconsulent, de heer L. van Dijk, het schoolbestuur, ouders der leerlingen en enige be langstellenden. Aan de leerlingen der laagste klassen werden door de Directeur der School, de heer De Rijk, de rapporten uitgereikt. Hierbij bteek, dat van de le naar de 2e klasse 28 leerlingen werden bevorderd, afgewezen 2; van de 2e naar de 3e klasse 25 bevorderd en afgewezen 3. De leerlingen, die naar de 4e klasse werden bevorderd namen eerst deel aan een openbare les Hier werden 11 leerlingen bevor derd en 2 afgewezen. Tenslotte werden ook de leer lingen die een einddiploma ver wierven in een openbare eindles getest, waarna Ir. Droogendijk aan alle candïdaten, namelijk 13, het diploma met een toepasselijk woord uitreikte. De namen der geslaagden zijn: Arnold Baecke, Aardenburg; Jo- zias Cijsouw, Biervliet; Abr. Dek ker, Schoondijke; Joh. Dhont, IJzendijke; W. Mabesoone, Aar- denbung; Jos. Mangnus, Biervliet; Mar. Remijn, Sluis; Jan Riemens Aardenburg; Jozias Scheele. Hoofdplaat; Alfred Veraart, Aar denburg; Arn. Hermans, Sluis; Gerard Voogdt, Sluis; Isaac Al- mekinders. Zuidzande. Na de uitreiking der diploma's overhandigde de voorzitter van de Ver. van Oud-leerlingen, de heer J. le Clercq, de medaille voor de beste leerling aan Alf. Veraart uit Aardenburg. Hierbij wees de heer le Clercq op het grote be lang van goed landbouwonderwijs voor het op een hoog peil bren gen van de landbouw. Spr. gaf voorts als zijn mening te kennen, dat bij een vrijwillige medewer king tot ruilverkaveling, dit de bedrijfsresultaten zeker ten goede zal komen. Gok de Rijkslandbouwconsulent, clo heer Van Dijk, wees op het grote belang van 'het landbouw onderwijs teneinde onze land bouw, die reeds een buitengewoon goede naam heeft op een nog ho ger peil te brengen. Namens de ouders dankte hier na de heer üfabesoone de direc teur der school, de heer De Rijk; namens de leerlingen deed dit Alf. Veraart, waarna burgemeester Van Rose-velt een kort slotwoord sprak. NED. HERV. KERK. Beroepen te Koudekerke (2de Pred. pi.) Da. J. F. ter Beek, te Zuidzande. Volgens berichten, afkomstig van pro-centrale-regeringszijde, hebben je legers der centrale re gering „belangrijke successen" ge- bQekt op de „drie voornaamste oorlogsfronten". In Zuid-Westelijk Honan zou den 80.000 man van de door de communisten aangevoerde legers in verwarring terugtrekken. Het water van de rivier „Co lumbia" heeft opnieuw een hoge stand bereikt als gevolg van een hittegolf in het N.-Westelijk ge bied van de Stille Oceaan, die de sneeuw op de bergen doet smel ten. De rivier „Kootenay is nabij Preston buiten haar oevers ge treden, waardoor ruim 3000 ha land overstroomd werd. De stad Vanport (18.700 inwoners) werd opnieuw overspoelt Het aantal verdronkenen in het gehele over stromingsgebied bedraagt thans 29, terwijl 545 personen en gezin nen uit Vanport nog worden ver mist. Henry Wallace, candidaat van de „derde partij" voor het presi dentschap der V. S., heeft in een rede te New York de Appositie der Sowjet-Unie tegen de Ameri kaanse politiek in Duitsland ver dedigd. Hij pleitte voor nieuwe pogingen van de vier grote mo gendheden om te* onderhandelen over een vredesverdrag voor Duitsland. Wallace verklaarde, dat „de huidige Amerikaanse po litiek de scheppers van de mazi- oorlogsmachine weer aan de macht zou brengen". Hij schreef deze politiek toe aan ,,de belan gen van. Wallstreet die samen zweren om hun vooroorlogse aan delen in een opnieuw opgebouwde en gemilitariseerde zware indu strie van het Ruhr-dal te herstel len". Hij waarschuwde, dat de poging „om West-Duitsland eerst economisch en vervolgens militair tegen de Sowjet-Unie op te bou wen, tot oorlog zou leiden". „De vertegenwoordigers der Amerikaanse monopolies", zo ver volgde Wallace, „zijn vriendelijk voor de voormalige, nazils, die zij KONINKLIJKE TREIN AAN H.M. OVERGEDRAGEN. Maandagmorgen ca. half twaalf heeft de voltallige directie van de Nederlandse Spoorwegen op het station te Kesteren toen H. M de Koningin daar aangekomen was voor haar bezoek aan een aantal plaatsjes van de O.-Betuwe, aan II. M. een Koninklijke trein over gedragen. „Tot het aanbieden van een splinternieuwe waren wij niet'bij machte" aldus de N. S. „maar de uitvoering van deze trein is, hoewel sober, zo fraai, dat men hem moeilijk van een splinternieuwe kan onderschei den." De nieuwe trein bestaat uit een salon- en een bagagerijtuig. Het zijn omgebouwde oude-D-treinrij- tuigen. Het salonrijtuig kreeg zijn nieuwe vorm in de werkplaatsen van de Fa. Allan te Rotterdam. Het bagagerijtuig werd omge bouwd door de Fa. Beynes te Haarlem. Zoals bekend heeft de N. S. de oorspronkelijke Koninklijke trein gedurende de gehele bezetting tot de afkondiging van de grote spoorwegstaking, verborgen we ten te houden. Na de bevrijding bleek hij met zoveel ander mate riaal te zijn weggevoerd. De nieuwe trein staat in de werkplaatsen van de.N. S. te Utrecht en is op elk gewenst ogenblik ter beschikking van H. M. de Koningin. GROTE SMOKKEL - AFFAIRE ONTDEKT. Enkele weken geleden hielden ambtenaren van de C.C.D. te En schedé een auto aan, die een hoe veelheid frauduleus ingevoerde auto-onderdelen vervoerde. Deze ontdekking heeft geleid tot de opsporing van een uitgebreide smokkel-affaire, waarbij in het totaal een bedrag van 251 000,- aan goederenwaarde is gemoeid. De oorsprong van deze smokkel- zaak werd gevonden in Dene kamp, waar verscheidene perso nen zijn gearresteerd. O.a. zijn duizenden ponden koffie over de grens naar Duitsland gebracht in ruil voor auto- en motoronder delen. Het complot heeft vertakkin gen in verschillende plaatsen. Zo werd Maandag te Almelo een gro te partij motorzuigers gevonden, ter waarde van ongeveer 15.000,- gulden. Zij waren verborgen on der de vloer van een café. Of schoon het onderzoek nog niet is geëindigd zijn er nu reeds dertien personen in arrest gesteld. Drie hoofddaders, A. J. K., uit Ensche dé, C. K., uit Almelo en G. J. v. de E., uit Zwolle, zijn naar het Huis van Bewaring te Almelo overgebracht. De smokkelaars leverden de goederen af aan een handelsonderneming te Enschedé, die ze in verschillende plaatsen in ons land verkocht. De ambu lante dienst van de Invoerrechten en Accjjnzen is twee weken bezig geweest met het onderzoek in deze afxaire. in sleutelposities in de regering en de industrie hebben benoemd, met uitsluiting van de Duitse anti fascisten." „Ik kan de Sowjets geen verwijt maken, indien zij zich kanten tegen het plan voor een valse economische eenheid, welke precies dezelfde mensen en dezelfde groepen opnieuw aan de macht zou brengen, die de oor logsmachine schiepen, waardoor de bloeiendste delen van de Sow jet-Unie werden verwoest." Wallace stelde voor, dat de Raad van Ministers van Buiten landse Zaken opnieuw bijeen zou komen en dat de Amerikaanse de legatie de volgende maatregelen zou voorstellen, gebaseerd op het principe, waarover het te Pots dam voor Duitslands toekomst eens is geworden: 1. Het bijeenroepen van een geheel Duitse constitutionele ver gadering onder geallieerd toe zicht, welke een geünificeerde Duitse regering en een geünifi ceerd Duitse economie moet in stellen. 2. Een overeenkomst der be zettende mogendheden om alle Duitse generaals en geleerden, die thans in haar gewapende machten dienst doen, te ontslaan. 3. Een overeenkomst om de bezettingstroepen te verminderen. 4. De Amerikaanse delegatie moet redelijke herstelbetalings- voorstellen naar voren brengen in plaats van de Sowjet herstelbeta- lings-eisën te verwerpen. Aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is een adres gezon den, waarin namens de algemene ledenvergadering der K.N.A.C.. erop wordt gewezen, dat het niet juist en ook niet billijk wordt ge oordeeld, de personenauto's aan een weeldebelasting te onderwer pen, aangezien zij geenszins luxe voorwerpen zjjn, maar evenzeer als het rijwiel een gebruisobject, daar ^ij uitsluitend worden toe gewezen aan en in gebruik zijn bij, degenen, die een auto voor bedrijf of beroep nodig hebben. Deze weeldebelasting toch zcru, al dus het adres, een fiscale lasten verhoging-'toij-aankoop Van ruim 60 meebrengen, hetgeen vooral op kleine bedrijven een tfeel meer dan onbetekenende last kan leg gen. Het adres wijst er verder op, dat voor autobezitters, die een vrij beroep uitoefenen, de druk ondraaglijk zou kunnen worden, aangezien de belasting practiscii en moreel niet meer op de consu ment zou kunnen worden afge wenteld. De K N.A.C. verzoekt de Kamer dan ook met aandrang* het wetsontwerp op dit punt n et te aanvaarden. VOETBAL. Het Zuidelijk elftal. Het Zuidelijk elftal voor de ont moeting OostZuid op 26 Juni op het Vitesse-terrein te Arnhem is als volgt samengesteld: Doel: Jacobs (Limburgia). Achter: Wagener (Willem II) en Van Ierland (Willem n). Midden: Scholtens (PSV), Van Tuyl (Eindh.) en Oosten (VW). Voor: De Graaf (Limburgia), Nass (VW), Appel (Sittard), Van Herpen (De Spechten) en Mulders (PSV). De BW spelers waren evenals De Munck, Van Bun, Rijvers en Beenhakkers niet beschikbaar voor (jeze wedstrijd. KORFBAL. EendrachtScampolo 11. Zaterdag j.l. speelde Scampolo uit Zaamslag in Tholen een com petitiewedstrijd tegen de plaatse lijke club Eendracht. Reeds spoedig na de aanvang ontstonden er in de Scampolo- aanval mooie scoringskansen, waarvan in de 7e minuut geprofi teerd werd en waarmee Scampolo de leiding nam, 01. Het zag- er naar uit, dat het tweede doelpunt spoedig zou vol gen, aangezien de Scampolo-aan- val de Eendracht-verdediging helemaal uit elkaar speelde waar door vele doelkansen ontstonden. Het doelen wilde echter niet luk ken. De ontelbare schoten, welke de Scampolo-aanval loste troffen geen doel, wel raakten zs bijna allen de korf en driemaal sprong een ingeschoten bal er weer uit, zodat we gerust van pech kunnen spreken. In de tweede helft scoorde Een dracht de gelijkmaker. De tweede aanval van Scampolo had al evenmin geluk met schieten als de eerste. Hoewel het over wicht van Scampolo steeds groter werd, gelukte het niet om de win nende goal te maken, zodat de puntjes broederlijk gedeeld wer den in deze enigszins ruwe en harde wedstrijd Scampolo heeft na deze wed strijd de helft van de competitie in de 2e klasse achter de rug en de stand in deze afdeling is als volgt: Scampolo 4 3 1 0 ■15—7 7 Unitas 5 3 0 2 11—6 6 Eendracht 5 2 1 2 10—9 5 Zeelandia 3 1 0 2 10—13 2 TOGO II 3 0 0 3 212 0 SCHAKEN. Het internationaal tournooi. ehaak- Maandag werd te Karlsbad in Bohemen een internationaal schaaktournooi geopend. Hier mede werd een voor-oorlogse tra ditie, die in 1907 gevestigd werd, voortgezet. Maandagmiddag werden de eer ste partijen van dit tournooi ge speeld met de volgende resultaten: Prins (Nederland) wint van Gawlikowski (Polen)Vidmar Jr. (Z.-Slavië) speelt remise met Foltys (TStj.-Sl.) na 34 zetten; Pirc (Z.-Slavië) speelt remisd met Yanofski (Canada)Enstulik (Tsj.-Sl.) wint van Zita (Tsrj.-Sl.) in 27 zetten. De partijen' Moeier (IJsland) Barcza (Hongarije), Dr. Tartako- wer (Frankrijk)—Rohacek (Tsj.- Sl.), Podgonny (Tsj.-Sl.)Golom- bek (Engeland), Stolz (Zweden) xDr. Troianescu '(Roemenië), Opocensky (Tsj.-Sl.)-Sajtar (Tsj - Si.) en Stoiner (Australië)Rich, ter (Tsj.-Sl.) werden afgebroken. DAMMEN. Zeeuws-Vlaajnse vierkamp. Momenteel wordt door de beste dammërs van Zeeuws Vlaanderen een vriendschappelijke vierkamp gespeeld, waaraan deelnemen de heren Kaan en Geensen uit Ter- neuzen, De Smet uit IJzendijke en A. Kotvis-Verstrate uit Zuidzan de. Men apeelt een dublbele ronde, zodat elk 6 partijen te spelen heeft. N^ de wedstrijden van Zon dag j.l. is de stand thans aldus: Kotvis 4 partijen gespeeld 6 punten; ,Kaan 3 uit 3; Geensen 3 uit 3; De Smet 2 uit 4 partijen. DUIVENSPORT. Terneuzen. Vlucht uit Orleans op 6 Juni 1948, 406 km, deelname 61 duiven, wind Z.W., los om 6.30, snelheid eerste duif 1571 meter, laatste duif 1220 meter. Eerste tien li. C. v. d. Bulck en Zoon; 2. B. de Smidt; 3. E. v. d. Eeckhout; 4. W. v .d. Linde; 5. C. v. d. Kloos ter; 6. G. Luijck; 7. C. de Rijcke; 8 en 9. W. Vincke; 10. J. den Exter. Vlucht uit Arras, 138 km 223 jonge duiven, wind Z.W., los om 8.45, snelheid eerste duif 1388 m, laatste duif 1097 m. Eerste tien: 1. L. Breepoel; 2. J. Ollebeck; 3 en 10. Jac. Wisse; 4. Ed. Snoeck; 5. A. Wolfert; 6 en 9. G. Luijck; 7. J. den Exter; 8. G. Munnik. DONDERDAG 10 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.45 Lezing; 12.00 The Avro- leans; 12.38 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuoso sextet; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Tussen vier en vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.30 Vaudeville Strijkorkest^ 18-00 Nieuws18 15 Sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Radio Volksmuziekschool; 19L45 R. V. D.; 20 00 Nws: 20.15 Resi dentie-orkest; 21.45 Hoorspel; 22.20 Orgel en zang; 22.45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8 00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Kwintet; 9.45 Schoolradio; 10.15 Morgen dienst; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Zang en piano; 12.33 Metro- pole orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Metr. ork.; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Gram.; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Sopraan en piano; 15.30 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 Gram.; 18.00 Piano; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.30 Act. geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21.00 Klankbeeld; 2130 Omroeporkest; 22.15 Vaart der volken; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3