„Elk geschil kan worden beslecht" De Belgische Koningskwestie UIT DE PROVINCIE ZW4RTE VOS Vragen aan de Minister Toespraak van Auriol RECHTSZAKEN Os „Waterman" in 't vaderland terug Het huwelijk van Ex-Koning Michaël De Protes" van Radio Moskou Ter gelegenheid van de verja ring der landing van Geallieerde strijdkrachten in Frankrijk (6 Juni 1944) heeft Vincent Auriol, de president van de Franse repu bliek, tijdens een diner dat te zijpel' ere door het landingscomité van Port en Bessin was aangebo den, een toespraak gehouden, waarin hij in de eerste plaats zijn erkentelijkheid uitsprak jegens al degenen die „met of zonder uni form tegen de verdrukking heb ben gestreden." Na de redenen te hebben aan gegeven, waarom de Geallieerde overwinning van 1918 op Duits land een „verspilde overwinning" is geweest, en de vrede, die op de eerste wereldoorlog volgde, een „gemiste vrede", trok Auriol de les uit dat verleden en schetste de gedragslijn, die, volgens hem, de overwinnaars moeten volgen. Er moet een sfeer-van interna tionaal vertrouwen en samengaan geschapen worden. Men moet terugkeren tot de beginselen van het Atlantisch Handvest. De na ties mogen haar particuliere be langen niet verwarren met' ware onafhankelijkheid, welke verzeke- kerd wordt door associatie van souvereine sferen onder eerbiedi ging van het internationale recht. Auriol pleitte voor internationale controle op wapenproductie, zo wel in fabrieken als laboratoria, en voor oprichting van een inter nationaal leger. Auriol verklaarde ervan over tuigd te zijn, dat er op het ogen blik geen geschil bestaat, dat niet beslecht zou kunnen worden, wan neer slechts de wil tot slagen be staat en erkenning van de nood zaak van internationale orde, rechtvaardigheid en welvaart. Frankrijk, aldus Auriol, heeft het recht en de plicht bezorgd te zijn voor zijn veiligheid en die van alle volkeren. Het heeft het recht zijn gewettigd aandeel in de scha devergoedingen te verkrijgen en het recht en de plicht te wijizen op de gevaren van een interna tionale politiek, welke geen reke ning houdt met Frankrijks waar schuwingen en ondervinding. Frankrijk zal de eerste zijn, die de ernstige gevolgen van een der gelijke p~ólitiek ondervindt. Het heeft het recht te eisen, dat de vijand van gisteren niet zal wor- den tot rechter tussen de over winnaars en dat de overwinnaars tot overeenstemming komen en hun beloften nakomen. Zondagavond heeft het in Groot-Brittannië hevig geregend en een orkaan met een snelheid van 80 km per uur heeft over stroming en schade in verschil lende delen des lands veroorzaakt. De rivier de Conway is buiten haar oevers getreden. Nabij de kusten verkeerden vele kleine schepen in nood en reddingsboten zijn uitgevaren. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 4 Juni 1948. I. B„ te Groningen vertoefde op 6 Mei 1948 in een cafetaria te Terneuzen, waar hij zonder enige aanleiding de cafetariahonder C. Hamelink een klap gaf waarop deze hem buiten de de<ur zette. Even later kwam besch. terug en heeft Hamelink met een mes aan zijn arm verwond. Hij bleek on der drankinvlced te verkeren. Een maand gevangenisstraf. T. L. v. d. V., echtg. van J. J. H„ te Terneuzen, werd wegens j mishandeling van C. Eekman ver- j Met 1300 man troepen aan boord, nl. twee bataljons van het regiment stoottroepen en onder delen van de Koninklijke Marine en van het K.N.I.Lalsmede 14 journalisten, die op uitnodiging van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen een reis naar Indo nesië hebben gemaakt, is de „Wa terman" Maandagmorgen om half acht de Nieuwe Waterweg bij Koek van Holland binnengevaren. De op het schip aanwezige man schappen werden reeds dadelijk verrast door de geestdriftige ont vangst, welke hen bij de Hoek werd bereid. Talrijke familieleden en kennissen hadden bootjes af gehuurd, voeren het schip tege moet en gaven door zwaaien en uitroepen hun vreugde te kennen. Ook langs de kade hadden zich velen opgesteld om de binnen komst mede te maken. Tegen half tien arriveerde de „Water man" aan de Lloydkade, waar een muziekkorps van de stoottroepen stond opgesteld om allen met vro lijke marsen te begroeten. Zodra het schip gemeerd lag, sprak Minister A. .H. J. L. Fiévéz namens de regering de manschap pen toe en stak hen, voor wat de toekomst betreft, eèn hart onder de riem. Het „Wilhelmus" weer klonk en een driewerf „hoera" bewees de blijdschap van allen, dat zij weer in 't vaderland terug waren. Onmiddellijk werd met de ont scheping begonnen; de gebruike lijke diensten zullen er voor zorg dragen, dat ieder zo spoedig mo gelijk de plaats van bestemming bereikt. Het Atheense nieuwsbureau meldt, dat ex-Koning Michaël van Roemenië en PrinseS Anne van BourbonPar ma Donderdag in t Koninklijk Paleis te Athene in de echt zullen worden verbonden, vol gens de ritus van de Grieks-Or thodoxe Kerk. Het paar is giste ren uit Genève te Athene aange komen. Tijdens een betoging te Oosten de voor de terugkeer van Koning Leopold heeft oud-Minister De Vleeschauwer Zondag verklaard, dat aangezien de regering en het parlement geen oplossing voor de Koningskwestie kunnen vinden, het volk geraadoleegd zou dienen te worden. Daar sommige volksvertegen woordigers evenwel tegen een plebisciet gekant zijn omdat zij. dit ongrondwettig achten, zou artikel 40 van de Belgische constitutie moeten worden toegepast, op grond waarvan een der beide wet gevende kamers de bevoegdheid heeft een onderzoek in te stellen. Bij dit onderzoek zou het volk dan door middel van een refe rendum geraadpleegd moeten wor den. De heer De Vleeschauwer merkte op, dat de Katholieke Volkspartij met een dergelijke op lossing accoord zou gaan, daar omtrent de uitslag van dit onder zoek naar de volksmening geen twijfel bestaat en de bevolking in haar grote meerderheid de Koning terug zal wensen. Spreker herinnerde er vervol gens aan dat Prins Boudewijn op 7 September a.s. achttien jaar wordt en dan van rechtswege se nator wordt. Van* dien datum af, aldus de oud-Minister, berust de' Koningskwestie niet meer in handen van de regering, doch van de Vorst. Indien Koning Leopold op die dag afstand deed van de troon zou Prins Boudewijn hem opvolgen zonder iemand zich hier tegen kan verzetten. Volgens de heer De Vleeschau wer is er evenwel geen sprake van, dat de Koning zal abdiqueren en is het ogenblik van de terugkeer van vader en zoon naar Belgie niet ver meer verwijderd. Door i C. B. BOOTH. 18) (Nadruk verboden). ,Maar moeder, ik vond juist, dait ze zo bijzonder vriendelijk te gen U was!" „Ja, op haar gluiperige, valse manier misschien. Maar ik heb mijn ogen in miin hoofd, Polly en ben gewoon, die te gebruiken. Ik zie dingen, die jij, omdat je nog jong bent, over het hoofd ziet Vertel me nu eens heel rustig, kindlief, of je werkelijk iemand in die kamer gehoord hebt!" Hoewel het meisje er even zeker van was, als toen ze voor die ge heimzinnige deur stond en het lichtstraaltje door het sleutelgat zag schijnen, en heel even over haar lichte japon glijden, ontweek ze die vraag nu toch. Het was niet goed haar moeder al angsti ger te maken, dan ze al was. We waren stuk voor stuk zo overstuur door wat er in de kel der gebeurd was," antwoordde Volgens Radio Moskou is Lt. Kol. Tasoyev, de Sowjetrussische verkeersinspecteur, die onlangs van Bremen naar Engeland werd gebracht als „politiek vluchteling en later aan de Sowjet-autoritei- ten werd overgeleverd, niet vrij willig naar Engeland gegaan, doch ontvoerd en „door de Britse en Amerikaanse autoriteiten aan on gehoorde folteringen blootgesteld „De agenten van de Brits-Ame rikaanse geheime dienst kunnen niet ongestraft blijven voor de walgelijke mishandeling van een Sowjet-officier. De verantwoorde lijkheid voor hun misdadig gedrag wordt gedragen door de Britse en Amerikaanse autoriteiten in Duits land" zo besluit Radio Moskou een lange verklaring, waarin de wederwaardigheden, die Tasoyev ontmoet zou hebben, uitvoerig geschilderd worden. ze, ,dat we ons allemaal best iets dergelijks zouden kunnen ver beeld hebben". „Goeie genade!" riep mevrouw Eastman klagelijk uit, „wat heeft die man toch wel bezield, toen hij deze griezelige, oude ruïne kocht? 'n Boevenhol.eigendom van een valse munter!" Polly glimlachte heel even. „Uit uw woorden aan tafel had ik an ders opgemaakt, dat u er erg mee ingenomen was." Haar moeder zuchtte. „Je moet in 'een behoorlijk gezelschap wel dingen zeggen, die hoffelijk klin ken lieve kind," antwoordde ze. En zeker, als..." Ze hield nog juist haar gedachte voor zich, want ze had willen zeggen: „Ze ker als zo'n ellendig oud krot aqn je toekomstige schoonzoon be hoort Maar het was misschien niet verstandig, dat zo ronduit tegen Polly te zeggen. „Ik kan me best begrijpen, dat iemand als meneer Strawn er be lang in stelt, moeder. Hij is wel vrolijk en opgeruimd voor het uiterlijk, maar ik geloof, dat hij in de grond vrij ernstig en somber gestemd is. 'n Huis als dit trekt Een Frans-talig blad heeft inr middels bericht, dat eerste Minis ter Spaak zich a.s. Woensdag op nieuw naar Pregny zal begeven om de Koning op de hoogte te brengen van het resultaat van zijn besprekingen met de Minis ters en de leiders der twee meer- derheidsgroepen. Dit blad meent ook te weten, dat de Koning aan het einde van deze week een boodschap tot de regering zal richten met het ver zoek een einde te maken aan de huidige toestand. Ondanks de sluier van geheim zinnigheid, die over de besprekin gen hangt, wordt algemeen aan genomen, dat er een nieuw ele ment in de Koningskwestie is ge komen en men brenigt hiermede het vrij onverwachte besluit der regering in verband, hedenavond opnieuw te vergaderen.. De vol gende kabinetsraad zou aanvan kelijk eerst Vrijdag worden ge houden. oordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. A. C. K., dienstbode te Terneu zen, nam op 18 April 1948 te Sas van Gent uit het magazijn van de grossier G. de Mul, waar zij als dienstbode inwoonde, talrijke arti kelen weg. 6 weken gevangenis straf voorw. proeftijd 2 jaar, met onder toez. stel. Reclasseringsver. W. A, N„ metselaar te Terneu zen, stal een blok tin van 25 kg, dat hij verkocht voor 0,70 per kg. ƒ100 boete of 40 d. C. P. R. en M. M., beid'en te Terneuizen, kochten deze tin. Wegens heling werden zij veroor deeld tot 50 boete of 20 d, L. D., A. C. G. 'en W. A. v. D., allen te Terneuzen, namen 439 kg steenkolen weg ten nadele van E. Verstraeten. 2 weken gevang., proeftijd 2 jaar; 2 weken gevang, en 6 weken gevang. J. de R., veedrijver te Axel, werd wegens dierenmishandeling veroordeeld tot 50 boete of 20 d. (Z. Dagbl SCHHEIiEDER BUITEN VERVOLGING GESTELD. Naar het A.N.P. verneemt heeft de Procureur-Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Graven- hage de vooral door het z.g. „Eng land Spiel" bekende Kriminal Di- rektor Jozeph Schreieder buiten vervolging gesteld. Omtrent de motivering van deze buitenvervolgingstelling ver neemt het A.N.P. nog het volgen de: Het „England Spiel" was, voor wat de betrokken Duitse ambte naren betreft, een knap stuk con tra spionnagewerk. Van door Schreieder gepleegde oorlogsmis drijven is niets gebleken. Integen deel is komen vast te staan, dat Schreieder, die een zeer knap maar ook correct politieambte naar was, zijn invloed heeft aan gewend om zijn werk, dat tot het zakelijk verantwoorde beperkt bleef, buiten het bereik te houden van de drastische en misdadige practijken van andere Duitse autoriteiten. Schreieder heeft zich bereid verklaard nog enge tijd in Nederland te blijven ter beschik king van de Nederlandse Justitie voor het verstrekken van inlich tingen. GEZINSZORG OP SCHOUWEN EN DUIVELAND. Daartoe in staat gesteld door een gift van Volksherstel, groot 15.000,gaan de Diaconieën der Ned. Hervormde Kerk op Schou.- wen-Duiveland de gezinszorg ter hand nemen. Reeds enige maanden geleden werd te Zierikzee, het centrum van het eiland, een sociale werk ster aangesteld. In de toekomst zal men nog een sociale werkster aanstellen voor het eiland Schou wen en een voor Duiveland. In iedere plaats van enige be tekenis wil men voorts gezinshul pen aanstellen. TERNEUZEN. Voordracht Directeur Ambachtsschool- Door het Bestuur der Vereniging „Ambachtsschool voor Terneuzen en Omstreken" zijn op de voor dracht ter benoeming van een Di recteur dier school geplaatst de heren 1. A. de Nie, leraar Ambachts school te Amersfoort; 2. J. D. A Oliemans, leraar Ambachtsschool te Rotterdam. Djigui ten-Kozakken. De bekende Djiguiten Kozakken, die de gehele wereld door met groot succes optreden, zullen a.s. Woensdagavond op' de weide van de heer Huijssen, aan de Axelse- weg alhier, een demonstratie van hun kunnen geven. Deze kozakken, die tijdens de hem ongetwijfeld aan." „Hij heeft te lang alleen ge leefd," merkte mevrouw Eastman op, maar ik geloof... ik meen, lie ve kind, dat meneer Strawn er ernstig over denkt, zijn vrijgeze lenleven te beëindigen." Het meisje kreeg een kleur; en haar ogen schenen een beetje wa zig, toen ze de sluiting van haar moeders japon trachtte los te maken. „Ja, heus, Polly, ik ben er van overtuigd, dat mijnheer Strawn trouwplannen heeft en ik geloof wel dat ik de naam weet van het meisje, dat het geluk heeft..." „Moeder waarom gaat u nu toch niet recht op uw doel af, inplaats van er zo omheen te draaien? Ik begrijp best, wat u bedoelt. Ik heb heus al lang genoeg bemerkt, dat u graag zoudt zien, dat ik met mijnheer Strawn trouwde." Mevrouw Eastman keek haar dochter door de spiegel van de toilettafel aan: Polly was noch verontwaardigd, noch opgetogen. Tevergeefs trachtte, zij de gedach ten van haar dochter te lezen. „Mijnheer Strawn is schatrijk," zei ze. Russische revolutie naar Frank rijk uitweken, maakten destijds deel uit van, de vermaarde Rus sische kozakken-regimenten van Kou/ban, Don, Oekraïne en Geor gië. Zij worden gezien als de ver metelste ruiters ter wereld, die op het gebied der ruitersport schitterende staaltjes van durf en dressuur te aanschouwen geven BIERVLIET. Festival. Op 5, 6 en 7 Augustus a.s. wordt door het Haags Jubileum-comité een Festival georganiseerd, waar voor de beste amateurkorpsen uit Nederland zijn uitgengdigd. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de Kon Fanfare „Harmonie" zo'n uitnodiging ont vangen en aangenomen. Dit korps zal dus de muzikale vlag van Zeeuws Vlaanderen hoog moeten houden. Wij twijfelen er niet aan, gezien de successen van de laatste tijd, of zij zal ook in Den Haag een goed figuur slaan. De beoordeling zal geschieden door een jury, bestaande uit de heren Walther Boer, Rocus van Yperen en Piet van Mever, welbe kenden uit de Nederlandse mu ziekwereld. Elk korps moet een verplicht en een vrij nummer spe len. Wij wensen de dirigent, Jasper Anthonisse en zijn leden veel suc ces. BRUINISSE. Aanvoer Mosselzaad. De aanvoer van mosselzaad van de Waddenzee was verleden week ongeveer 15.000 tonnen. Veel. last werd ondervonden van het ruwe weer, terwijl algemeen wordt geklaagd over geringe hoeveelhe den mosselzaad die op het thans opengestelde deel vah de Wadden zee blijken voor te komen. Niet temin daalde de prijs tot ƒ1 2'5 Der ton. HAAMSTEDE. Kerken contra Butlin. De Kerkeraden van de Her vormde en Gereformeerde Kerken alhier, zullen zich tot de gemeen teraad wenden meb een adres, waarin mét het oog op de Zon dagsrust enz. het vestigen van een Butlincamp aldaar ten sterk ste wordt ontraden. GROEDE. Opening Hertenkamp. Op Zaterdag 12 Juni a.s., om half drie des namiddags, zal de officiële opening plaats vinden van het hertenkamp. Deze ope ning zal geschieden door de Ver tegenwoordiger van Hare Majes teit der Koningin, Opperhoutves ter Brantsma te Apeldoorn. MIDDELBURG. Groen voerdrogerij geopend. De burgemeester Jhr. Mr. W. C. Sandberg Esseburg heeft gister middag de nieuwe groenvoerdro- gerij van de Coöperatie Walche ren in Middelburg officieel in ge bruik gesteld. Hiervoor werd een koffiemaaltijd aangeboden, waar aan verschillende autoriteiten aan zaten. Deze groenvoerdrogerij heeft 250 Walcherse landbouwers als lid; tezamen hebben zij 500 ha klaver op gras gecontracteerd. Men wil 400 kg en 500 kg gras per uur verwerken. ZAAMSLAG. Poldervergadering. In de gehouden vergadering van ingelanden van de polder Grote Huijssens werd de rekening goed gekeurd en vastgesteld in ont vangst op 9.946,43 en in uitgaaf op 8.825,76, sluitende met een batig slot van 1.120,67. Eveneens de begroting voor 1948/'49 in ont vangst en uitgaaf ten bedrage van 10.285,73 met een post on voorzien van 1.254,85. Hierbij werd het dijkgeschot bepaald op 15 per ha. Wegens het overlijden van wij len de heer F. J. M. de Moor werd in de lopende vacatures als volgt voorzien: de heer F. P. de Kubber werd benoemd tot dijkgraaf; de heer W. Dieleman Arnzn. tot af gevaardigde naar het waterschap Hulster en Axeler Ambacht; de heer Leon de Moor als commissie lid in het beheer der Valweg; de heer Jac. van de Ree tot gezwo rene in de plaats van de heer F. P. de Kubber; de heer Lev. de Putter die periodiek moest aftreden als lid van de Dijkraad van de Water kering Serliopens, Nieuw Othene c.a. werd opnieuw herkozen. „En erg oud voor 'n meisje van twintig om mee te trouwen. Ik vraag me af, of geld dat... dat zou kunnen-goedmaken." Haar toon klonk ietwat scherp en dat vond mevrouw Eastman gevaar lijk voor het gemakelijk verloop van haar eigen plannen. „Hij zou anders een heel goede partij zijn, Polly. De meeste meisjes zouden zo'n kansje niet voorbij laten gaan. Hij moet min stens twee millioen rijk zijn." „Vermoedelijk bezit hij lang geen millioen, moeder, zei Polly met een flauw lachje „Als een arme man goed geld verdiend heeft, dan vermenigvuldigt het publiek dat minstens tienvoudig. Och, ik geef graag toe, dat hij meer dan genoeer heeft en ook wel een aardig bedrag op onze naam zou zetten..." „Op ons? Maar Polly, wil je daarmee zeggen, dat ik er op..." „Maar verwacht u dat dan niet van hem moeder? Ik zou het ze ker van hem verwachten, als ik met hem trouwde. U denkt im mers niet, dat ik hem om enige andere reden zou willen trou wen?" Het Tweede Kamerlid Verkerk heeft aan de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning schriftelijk de volgende vra gen gesteld Is de Minister bereid zijn blij kens persbericht d.d. 28 Mei 1948 eerst over enige maanden te ne men beslissing ten aanzien van het opheffen der melkdistributie te vervroegen, aangezien de voor mogelijke tegenvaller nodig ge achte reserves ook voor de toe komst redelijkerwijze aanwezig kunnen worden geacht door de gunstige ontwikkeling der ruw- voederpositie en terugval der melkproductie alleen bij het in treden vah buitengewone omstan digheden is te verwachten? Hoe geldzuchtig en berekenend ze ook was, mevrouw Eastman schrok van zoveel rondborstig heid; ze kleedde haar gedachten liever in zachte woorden. „Ja, een man als meneer Strawn zou zijn bruid natuurlijk een be hoorlijk huwelijksgeschenk geven" verweerde zij zich. Polly ging op een laag stoeltje zitten met haar kin in de handen. „Ik vraag me wel eens af," zei ze, „of de mensen dan helemaal niet meer uit liefde trouwen." „Maar Polly" riep mevrouw Eastman vol ontzetting. „Je wilt me toch niet beweren, dat je... dat je... verliefd bent op..." „Op wie, moeder?" „Op Bob Dolliver?" ,Hoe komt u op Bob Dolliver?" „Ik heb je toch gezegd, dat ik ogen in mijn hoofd heb," vinnigde mevrouw Eastman. „Alsof ik niet gezien hebt, hoe hij naar je kijkt! Dacht je, dat ik zoiets niet dade lijk bemerkte? Zo... heeft hij je het hof gemaakt? Hij moest zich schamen, zo'n jongen zonder geld!" (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2