Ronde van ILuxemburgv i Burgerlijke Stand ïd- Wat brengt de Radio? Gemeente Terneuzen Advertentiën BLOEMENHUIS SPORT Dokic Durf cn Je poesen planeet Nieuwe aankcopmachtiging voor Europese landen De herdenkingstentoonstel ling van de vrede van Munster geopend Bekendmaking Flinke hulp in de huishouding dwawmwkwwi Laat onze CORSETIÈRE U adviseren, zij is vakkundig opgeleid. MAATCORSETTEN en BUSTEHOUDERS VOETBAL. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HaarlemFSV 31; Go Ahead Heerenveen 20. PROMOTIE 2e KLASSE. DISTRICT IV. DOSKO—DESK 0—7. INTERLAND-WEDSTRIJD. BelgiëFrankrijk 42. ZEBL WSE VOETBALBEKER. Zeeuws-Vlaander enWalcheren 1—3. Zaterdagavond werd op het ter rein hij de Watertoren te Axel een wedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordigende elftallen uit Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. Helaas hadden verschillende in het Zeeuiws-Vlaams elftal opge stelde spelers verstek laten gaan, o.a. Van de Velde, zodat hiervoor reserves in de plaats moesten tre den. Als scheidsrechter fungeert de heer Huijbregtse uit Goes. Al spoedig na de aanvang con stateren we een duidelijk over wicht der Walcherse ploeg, die betere balcontrole aan de dag legt en vlotter combinatiespel levert. Zender ook maar een ogenblik op hoog peil te komen, is de wed strijd toch niet onaantrekkelijk. Aan de blauw-gehemde Zeeuws- Vlamir.gen gelukt het, dank zij voornamelijk de gebroeders Fenijn uit Breskens, aan de eerste druk te ontkomen en het spel te ver plaatsen, doch in de voorhoede is het telkens mis Als ongeveer 14 minuten gespeeld is, neemt Leijnse met een fraai schot voor Walche ren de leiding (01). De groen- witten behouden met deze voor sprong een aanzienlijk overwicht. De beide Vlissingse vleugels en het blnnentrio vormen een sluitend geheel en de Walcherse gasten weten, na een snelle uitval van de rechtervleugel, hun voorsprong te vergroten (0—12). Evenals het eerste doelpunt, was ook dit voor de Z.-Vlaamse doelman Kramer volkomen onhoudbaar. P.c Middelburgse doelman Moens heeft het niet moeilijk. Zijin colle- a Kramer wordt echter danig aan het werk gezet en nog voor de pauze moet hij de bal voor de derde maal uit zijn net halen, als een houdbare schuiver hem ont glipt en de bal via de paal de doellijn passeert (03). De tweede helft geeft een meer gelijk opgaande strijd te zien. De vóór de rust zwak spelende backs even thans beter partii en redden vaak in moeilijke situaties. Het spelpeil kan zich echter niet tot behoorlijk tweede-klassie spel op werken. In de Z.-Vlaamse ploeg is de meest opvallende speler de stoere spil Fenijn, die één der besten van het veld is. De strijd blijft thans afwisselend en Jonk man krijgt meerdere corners te semen, die echter zonder resul taat blijven. Als de W.-aanvals linie gevaarlijk ig opgedrongen, faalt het binnentrio en Kramer heeft het geluk aan zijn zijde. Na een half uur spelens is het de LJzendijkse speler Van Poucke die een passe van zijn buurman fraai benut en de eer is tenmin ste gered (13). Met een verder vrijwel gelijk oogaande strijd kom,t het einde van deze ontmoeting, die weinig meer dan een goede derde-klasse partij was en volko men verdiend door de Walcherse bezoekers werd gewonnen. f} 2e Etappe Beestenweer! En toch gestart voor eelt rit over een afstand van 202 km van Luxemburg naar Die- kirch, waarin de .beklimming" van verscheidene oneffenheden in het landschap, zoals bij Kreutzen- busch, Poteau de Harlange, No- cherhelling en Bourscheid 'n aan vang zou nemen, scherpe bochten, paadjes bezaaid met scherpe kei en. waartussen het zand is weg gespoeld door de slagregens. Ver kleumde ledematen, stromende regen en een felle koude wind. Dit alles maakte de rit tot 'n op dracht, die alleen door beulen van de weg volvoerd kon worden. En onder deze beulen behoorde Van Gelderen, die ook deze helse be proeving weer doorstond. In de laatste phasen van de strijd kreeg bij evenwel een terugslag, oorzaak van te felle inspanning bij de aan vang. Jan moet zijn tactiek enigs zins wijzigen, door zich in den be ginne meer te sparen. Zijn karak ter kennende, weten we, dat het voor hem moeilijk is in de wielen te hangen en er een slakkegang in te houden. Evenwel wordt hier van in de eindstrijd geprofiteerd door anderen. Jan mist dan neg het brio om er het uiterste uit te persen en beter te doen dan reeds het geval is, nl. als eerste over de finish te gaan. Het is toe te schrij ven aan zijn jeugd, zijn overmaat van energie, moed en sportiviteit. Mooie eigenschappen, welke ge paard aan de juiste tactiek tot mooie resultaten moeten leiden en die we zeker verwachten. Toch eindigde hij in de tweede etappe als no. 26. In de algemene rangschikking bezette hij- de 26e plaats. Leider was Guy Lapebie, tijd 8 u. 21 m. 29 sec. en Van Gel deren 8 u- 39 m. 54 sec- Geen slecht resultaat na 2 etap pes, tezamen 300 km en de nodige hergen, waarmee Jan kennis maakte! H n'y a qu' un pas: Van de Ronde van Nederland via de Ron de van Luxemburg naar de Ronde vanFrankrijk? Te schoon om waar te zijn! 3e Etappe. Kon de tweede etappe vergele ken worden met een zware Tour de France-rit, de strijdlust was er niet minder om. Er werd weer gevochten in een felle strijd, waar in Lapebie uiteindelijk van de lei ding werd verdrongen door Gold- schmidt. Drie bergen werden ge nomen. Goldschmidt werd no 1, tijd 6 u. 47 m. 3 sec. Van Gelde ren arriveerde als no. 18, tijd 7 u. 1 m. 34 sec. In de algemene rang schikking klom hij enkele plaat sen omhoog, nl. van no. 26 naar no 22. Als dit blad verschijnt weten we reeds wat Jantje heeft gepres teerd. Wij hopen in de volgende editie te kunnen vertellen, dat hij in deze Ronde weer een goede plaats bezet. Daarmede zal hij dan hebben bewezen, uit 't „Ron- demannenhout" te zijn gesneden en wij zullen „Jantje" gaarne aan bevelen in de aandacht van alle sportliefhebbers, van wie de steun zo is gewenst, eir in de speciale aandacht van de sportautoritei- ten. Jan verdient het! Ook al zou hij de laatste etappe, om welke reden dan ook, zijn uitgeschakeld. Maar dit geloven we niet. Jan zei ons immers: „Als ik geen breuk heb, waardoor ik absoluut wordt uitgeschakeld, rijd ik de Ronde uit, reken daarop!" Toen we ongeveer halverwege de top waren gekomen, trokken de nevels die de ongenaakbare kegel meestal aan het oog ont trokken heilden, een ogenblik op. Dadelijk maakte ik van de ge legenheid gebruik om de zaak met mijn verrekijker iets nauwkeuri ger te gaan bekijken. Toen zag ik iets heel merk waardigs: In de top van de berg bevond zich een soort schietgat. Daaruit stak een lange buis die ik eerst voor de loop van een machinegeweer hield. Het bleek echter een zware verrekijker te zijn. Wanneer ik had kunnen ver moeden dat de andere partij mij op dat ogenblik beter zag dan ik hem,, was ik voorzichtiger ge weest. Maar die geschiedenis komt later. Toen wij nog verder waren ge klommen, kwamen wij voor een steile, loodrechte wand te staan. Goro Goro duidde de plaats aan waar hij was beschoten. „Iets in mijn theorie klopt nog niet" moest ik mezelf bekennen, maar ik zweeg daar natuurlijk over tegen de anderen. In de loop van de week zullen wij de belevenissen van „Jan in de Tour" te schrift stellen en onze lezers aanbieden. DOORTRAPPER Naar een aantal Europese lan den zijn in het kader van het E.R. P. nieuwe aankoopmachtigingen voor voedingsmiddelen en goede ren verstrekt ten bedrage van to taal 33.638,370 dollar. Nederland heeft machtiging ontvangen voor een bedrag van 1.311 000 dollar. Geleverd zullen worden staalproducten uit de V.S. ter waarde van een millioen dol lar, penicilline en andere medica menten ter waarde van 250.000 dollar en een hoeveelheid dwars liggers. Frankrijk heeft aankoopmach tiging ontvangen voor 2.563.500 dollar, Denemarken 37.000, Noor wegen 39.000, Oostenrijk 7.857.508, Griekenland 3.675.905, Italië lS.310 000, Bizona 3.000.000 en de Brits-Amerikaanse zóne van Triëst 1.844.457 dollar. Het aan Italië toegewezen be drag is geheel bestemd voor in de V.S. aan te kopen steenkool. Grie kenland ontvangt voor het volle bedrag tarwe. Frankrijk ont vangt o.m. voor 1.146 000 dollar spek. (De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Dr. J. J. Gielen, heeft Zaterdagmorgen in de Waalse Kerk 'op het Prin senhof te Delft, in tegenwoordig heid van zijn ambtgenoot de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, Mr. Dr. J. in 't Veld de Herdenkingstentoon stelling van de Vrede van Mun ster 5 Juni 16485 Juni 1948 geopend. Deze opening ging ge paard met de overdracht van het gerestaureerde Prinsenhof door Ir. S. H. Stoffel, voorzitter van het bestuur van de Stichting „Het Prinsenhof" aan het gemeente bestuur van Delft. In de Waalse Kerk hadden zich Zaterdagmorgen te half 11 veie genodigden verzameld .O.m. waren aanwezig de Commissarissen der Koningin in de provincies Zuid- Holland en Overijssel, de gezan ten van Zweden en Oostenrijk, de vertegenwoordiger van de Belgi sche ambassadeur, alsmede ver tegenwoordigers van de Spaanjp en Hongaarse gezanten, leden van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland en de oud-burgemeester van Delft Mr. Van Baaren. Terwijl de klokken van de oude kerk luidden en het orgel zich in de Waalse Kerk liet horen, be steeg de tegenwoordige burge meester, Mr. G. E. van Wal- su-n, de kansel om een welkomst woord tot de genodigden te rich ten. Hierna hield Ir. F. H. Stof fel een rede. Het museumkamerorkest onder leiding van D. J. Balfoort ver tolkte hierna „Paduanun" en „Gaillarden" door Melchior Borch- greving (begin 17e eeuw). Na deze muziekuitvoering was het woord aan J. van der Haagen, voorzitter van het werkcomité j voor de herdenkingstentoonstel ling.. Vervolgens declameerde Henk Schaer de beschrijving van de moord op Prins Willem van Oranje van P. C. Hooft, om te eindigen met een voordracht van „Het Wilhelmus". Tenslotte verklaarde Minister Gielen zich gaarne bereid, op ver zoek van de Burgemeester van Delft de tentoonstelling te openen. Hij wilde na de gehouden toe spraken niet in herhalingen ver vallen en volstond met het voor open verklaren dezer tentoonstel ling. De genodigden bezochten hier na de expositie. Terneuzen. 'Huw.-voltrekkingen. 1 Juni. Petrus E. van Daele (van Sas van Gent), 25 j., jm. en Maria Christance Vanhijfte, 24 j., jd. 2 Juni. Willem Krul, 28 j., jm. en Wilhelmina C. Dam, 19 j. jd. 3 Juni. Jan G. Ruben, 24 j., jm. en Maatje Dieleman, 28 j., jd. Geboorten. 28 Mei.- Johannes Jacob, z. van Jacob J. Paauwe en Hilligje van der Veer. 30 Mei, Jan Pieter, z. van Pieter Hame link en Cijta Jónkman. Simon Oornelis, z. van Simon C. de Bree en Janna van Doezelaar. Janna Catharina, d. van Aarnout J. Tho- iens en Catharina Maas (won. te Hoek). Johan Peter, z. van Jan J. Smid en Cornelia Taal. 31 Mei. Diederik Robert Angèle, z. van André F. E. Verstraeten en Mar- gaietha M. Schmidt. Beatrix Ir ma Julia, d. van Robert Ver- stringe en Emma Maria Ver- naeve (won. te Sas van Gent). 1 Juni. Benedictus Johanna Maria, z. van Alphonsus J. Geijsels en Paula L. ten Haken (won. te Westdorpe). 2 Juni. Eric Ronald Peter, z. van Johannes B. H. Schonis en Dina M. S. Willemsen (wonende te Axel); Jacobus Cor nells, z. van Adriaan Hamelink en Suzanna Haak. 3 Juni. Johan Willebrordus Eduard, z. van Jo- hann J. Federmann en Germana M. van Rumste. 4 Juni. Catha rina Clasina Jacomina, d. van Cor nells J. P. Bërwald en Cathalina Pladdet. Overlijden. 29 Mei. Philomena D'hert, 76 jaar, wed. van Petrus F. Meert. 30 Mei. Nelly Cornelia Jeanna Hemelaar, 7 m., d. van Franciscus S. en van Adriana C. van Gils (won. te Sas van Gent). 3 Juni. Cornelia Aaltje Harte, 84 j„ wed. van Andries Dielemaft. Maria Rozalia Verdegem, 82 j., wed. van Johannes A. Ch. Mar tens (won. te S&s van Gent). Franciscus de Nijs, 78 j., acht.r. van Seraphina Wolffelaar. Axel. Huwelijks-aangiften: 1 Mei. Izaak J. Meesen, 23 j„ jm. en Wil- lemina M. de Ridder, 23 j., jd. 5 Mei. Martinus Dieleman, 26 j jm. en Klara de Feijter, 24 j., jd. 7 Mei. Adriaan Bakker, 34 j„ jm. en Sara A. J. Dieleman, 30 j., jd.; Antonius C. Hoogwijk, 28 j jm. en Jeanette M. J. de Gronckel, 27 j„ jd. 13 Mei. Anthonij Roose, 34 j„ jm. en Adriana J. Verijzer, 36 j„ jd. 20 Mei. Geert Jager, 26 jm. en Janneke E. de Pooter, 22 j„ jd. 26 Mei. Frans Michiels, 33 j„ jm (won. te Sas van Gent) en Julia R. M. Pieters, 31 j„ jd.; Hu- bregt P. Geelhoedt, 23 j„ jm. (won. te Zaamslag) en Willemina A. Faas, 23 j„ jd. 27 Mei. Euge- nius J. E. Verschueren, 35 j„ jm. (won. te Vogelwaarde) en Celina L. Michielsen, 26 j„ jd.; Jacobus J. Duininck, 25 j., jm. (won. te Zuidzande) en Janna Faas 24 j., jd. Huwel.-voltrekkingen: 7 Mei. Marinus van Alten, 53 j., wedn. en Geertruida Varpoorte 48 j j. wed. 13 Mei. Willem J. Dieleman. 24 j„ jm. en Tanneke S. van ri Velde, 23 j., jd.; Paulus Hamelink 30 j„ jm. (won. te Zaamslag) er Janna Deij, 31 j., jd. 20 Mei. Al- phonsius J. Strijdonck, 25 j„ jm. (won. te Terneuzen) en Magdale- na M. veld Overmaire, 23 j., jd.; Izaak J. Meesen, 23 j., jm. en Willemina M. de Ridder, 23 j„ jd-; Martinus Dieleman, 26 j„ jm. en Klara de Feijter, 24 j. jd. 26 Mei. Antonius C. Hoogwijk, 28 j., jm. en Jeanette M. J. de Gronckel, 27 j., jd. 27 Mei. Anthonij Roose, 34 j., jm. en Adriana J. Verijzer, 36 j„ jd.; Jacobus van Cadsand, 25 j„ jm. en Pleuntje Wiemes, 20 j„ jd.; Martinus de Pooter, 30 j., jm. en Maria M. van Langevelde, 30 j., Geboorten5 Mei. Lilian Maria Louisa, d. van Petrus de Koning en Paulina M. Kuzee. 8 Mei. Kri- na, d. van Simon Buijze en Fran- Qoise Hollebek. 17 Mei. Adriaan. z. van Jacob W. Bakker en Maria Schieman. 25 Mei. Pierre Clement, z. van Jacobus A. Vinke en Mar tha M. Laheijne. 29 Mei. Janna Dina, d. van Daniël P. Schutz, en Catharina Koster. Overijden: 9 Mei. Janneke van de Velde, 79 j., echtg. van Levinus Riemens. DINSDAG 8 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 12 00 Lyra-trio; 12.43 Piaoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville orkest; 14.90 Met naald en schaar; 14.30 Radio-matinée;. 16.10 Deens blaaskwintet16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Gram. 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19 00 Orgel; 20.00 Nws; 20.15 Metropole-orkest; 21.00 Kinderkoor; 21.20 Kamerorkest; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 The Skymasters; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II; 8.00 Nieuws; j 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken, 9.35 Gram.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 12.03 Zang en piano; 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.45 Stichts pianokwar tet; 14.30 Onder ons; 15.00 School, radio; 15.30 Gram.; 16.00 De Zon nebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 16.15 Gram.; 18.30 19.15 Kareol septet; 20.00 Nws.; 19.15 Kareol septet; 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man; 20.12 Ka mermuziekconcert; 22.05 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het eerstvolgende spreekuur van de Burgemeester wordt ge houden op 28 Juni a.s. Spreekuur van de waarnemend burgemeester: Dinsdagavond 7y2 8% uur. Terneuzen, 3 Juni 1948. P. TELT-HG EN. BESCHIKBAARSTELLING BOUWGROND. In deze gemeente zijn enkele percelen grond beschikbaar voor de plaatsing van een wijkgebouw. Belangstellenden voor deze gronden worden verzocht vóór 1 Juli as. een aanvrage bij ons col lege in te dienen. Nadere inlichtingen worden ver strekt op het Bureau van Bouw en Woningtoezicht, Julianastraat 31, alhier. Terneuzen, 3 Juni 1948. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. A. J. DEES, Secretaris. VEEMARKT. De wekelijkse veemarkt, die sedert de bezetting was geschorst, wordt met ingang van WoeSsdag 16 Juni a.s. weer regelmatig ge houden. Terrein aan de 'Bastion- staat, juist over de Axelse Brug. Terneuzen, 3 Juni 1948. - Burgemeester en Wethouder^ van Terneuzen. Hartelijk dank. ook na mens mijn Familie, voor de vele blijken van belang stelling van zo vele zijde ontvangen bij mijn thuis komst uit Indië- Ook mijn dank aan de Band Ned. Indië- J- v- d- HOOFT- Zaamslag. Juni 1948. Kwakkel B 132 a. De Burgemeester van HOEK maakt bekend, dat hij voor taan Iedere Dinsdag van 18.19.30 en iedere Vrijdag va!n 1416 uur voor een ieder te spreken is. Hoek, 4 Juni 1948. De Burgemeester van Hoek, A. F. HANSSENS. GEVRAAGD: voor dag of dag en nacht- (Liefst boven 20 jaar)- Gro te was buitenshuis- MOGGRé'S Schoenhandel Noordstraat 68. Terneuzen Noordstraat 82 - Tel. 2250 Terneuzen Artistieke Bloembinderij Corsetière Mevrouw J. Klamer, Koning Willem-II-straat 38, Bergen op Zoom, is iedere Woensdag van 10-5 uur te TER NEUZEN in Hotel „Rotterdam" aanwezig.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3