Het onderzoek in de Wagons- Llts affaire De Belgische Koningskwestie ZWARTE VOS BINNENLANDS NIEUWS De Oferstiomingen in Canada Verkeersdrukte op de j rijkswegen Uit de Provincie „Terwijl de reizigers op de in ternationale treinen steen en been klaagden ov,er de gereserveerde maaltijden in de Wagons-Lits, zwendelden de directeur van de afdeling Nederland en de sectie- chef van Amsterdam i groot scheeps met de legale toewijzingen maar bovendien met een groot aantal door 'n dubbele boekhou ding verkregen extra coupures. Terwijl de oberkellners in de trei nen zich tegenover de klagende reizigers excuseerden met de op merking, dat de levensmiddelen positie in Nederland niet zo roos kleurig was, dat voldoende voed sel beschikbaar kon worden ge steld voor de Wagons-Lits, ver rijkte K., uit Amsterdam zich door verkoop van toewijzingen met minstens 60.000 gulden, die in de brandkast in zijn bureau werden aangetroffen en waarvoor hij geen enkele verklaring kon geven." Al dus de Pirijzen-contröle-dienst te Amsterdam, die het onderzoek leidt tegen de directie van de 'Compagnie Internationale „Wa gons-Lits" in verband met tegen deze gerezen ernstige vermoedens van fraude. „Als voorbeeld van de vslechte kwaliteit van het geserveerde eten kan de Wagons-Lits-jus dienen: DeZ^ bestond uit water, waarjn de koks de vis kookten (want zij beschikten over te weinig boter), aangemaakt met wat maizena. Des te erger mag deze gang van zaken, die ons land bij buiten landse reizigers een weinig fraaie indruk gaf, worden genoemd, wanneer men bedenkt, dat het Centraal Distributiekantoor in Den Haag, de Wagons-Lits als internationaal orgaan, dat voor ons land deviezen opleverde, ruim schoots van toewijzingen voorzag. Niet alleen profiteerden de bei de gearresteerde directieleden van deze legale toewijzingen, maar al of niet met medeweten van direc teur H., legde sectie-chef K. op het kantoor in het Centraal sta tion bovendien in Juni 1947 een valse boekhouding aan, die op vele punten met de echte overeen stemde, doch die groot verschil vertoonde daar de genoteerde ge tallen voor verbruikte maaltijden met duizenden werden verhoogd." „Zo leest men in deze gefin geerde omzet over de maand Maart 1948 een geserveerd aantal kopjes koffie van 80.090 terwijl, zoals, aldus de Prijzen-contróle- dienst, uit de juiste boekhouding blijkt, het er 15.000 waren. Onge veer 5000 maaltijden werden in deze maand geserveerd, maar in de valse boekhouding stonden er niet minder dan 52,000 genoteerd. ,Met deze gefingeerde admini stratie toog de sectiechef iedere twee maanden naar het Centraal Distributiekantoor te Den Haag, alwaar men hem vergunning gaf tot het afhalen van toewijzingen op het distributiekantoor te Am sterdam op basis van de verval ste cijfers." De Prijzen-contróledienst deel de voorts mede, dat hij voorts de hand heeft gelegd op een groot aantal door de sectiechef uitge schreven privénota's voor levens middelen, die hij zonder bonnen af te geven uit de voorraad van de Wagon-Lits betrok voor direc teur H. „Deze voorzag zich voor hem en zijn familie en ook voor kennissen iedere maand van een grote hoeveelheid levensmiddelen In drank. De laatste tijd bewan delde hij een eenvoudiger weg en liet zich in plaats van de levens middelen de toewijzingen daarvoor verstrekken, zodat afrekening niet meer noodzakelijk was. „De fraude beperkte zich geens zins tot levensmiddelen, maar strekt zich uit over practisch al le verbruiksartikelen der Wagons- Lits, die slechts op distributietoe wijzingen waren te verkrijgen. Er is geen financiële fraude gepleegd. Zowel H. als K. lieten zich voorts Door C. B. BOOTH. 17) (Nadruk verboden.) costuums aanmeten bij de firma W. in de Kalverstraat te Amster dam, alwaar de Wagons-Lits een creditsaldo aan textielpunten had. Dit moet des te bedenkelijker worden geacht wanneer men weet, dat verscheidene oberkellners der treinen van hun eigen textielkaart 35 punten moesten afstaan om zich een tuniek aan te schaffen. Directeur H., die de Rechter commissaris onlangs in vrijheid wilde stellen, maar die door de Officier van Justitie onmiddellijk daarop weer werd gevangen ge nomen, profiteerde voorts van 119 eenheden brandstoffen, die hij zich uit de toewijzingen liet thuisbe zorgen." Het was de opmerking van de sectiechef K. tegenover de opspo ringsambtenaren van de Prijzen- contróledienst (die in April j.I. zonder echter verdenking te koes teren een routine-controledienst instelde) als zcu van controle in Nederland geen sprake kunnen zijn, omdat de boekhouding in België werd gevoerd, die deze zaak aan het rollen heeft ge- - bracht. De beide opsporings ambtenaren kregen door deze op merking argwaan en zetten het onderzoek met kracht in. Geleide lijk kwamen toen dagelijks feiten aan het* licht, die er toe hebben geleid, dat tot arrestatie van de beide directeuren kon worden overgegaan. 's-Werelds grootste telescoop met een lens van 200 inch, waar van de constructie 20 jaar verg de, zal gebruikt worden bij het onderzoek om te kunnen consta teren of zich leven op Mars be vindt. „VLIEGENDE VLEUGEL" NEERGESTORT. Tijdens een proefvlucht is in de buurt van het vliegveld Muroc in Californië ee» Z.g. „vliegende vleugel" neergestort en verbrand. De uit 5 koppen bestaande be manning kwam om het leven. Dit reuzenvliegtuig heeft een gewicht van 44 ton en is voor zién van straalmotoren met een gezamenlijke capaciteit van on geveer 32.000 paardekracht. De vleugelwijdte bedraagt 57* meter. Het is het krachtigste toestel ter wereld. Volgens een ooggetuige scheen het vliegtuig in de lucht uit elkaar te springen. Zodra het smeulende wrak voldoende is af gekoeld, zal een onderzoek naar ae oorzaak van de ramp worden ingesteld. De zware overstromingen, die sedert een week de Canadese staat Brits Columbia teisteren, eisen nog steeds slachtoffers. Er wordt voor nieuwe overstromingen gevreesd, daar de door het leger opgeworpen hulpdijken beginnen te verzwakken. Alleen Vrijdag werden nog duizenden hectaren vruchtbare grond overstroomd. D© Canadese regering heeft een bijzondere commissie benoemd om de toestand te onderzoeken. John Strawn bleef achter en beduidde Dolliver, dat hij even blijven moest. Toen Paul ook aan stalten maakte om te blijven, keek hij hem de kamer uit. Paul had nog een beetje gehoopt, dat de woede van zijn oom van voorbij gaande aard zou zijn. Maar dat was tevergeefs gehoopt, want zijn oom had een ontoegeeflijk karak- fer Wel Dolliver," vroeg Strawn, zodra de dames naar boven wa ren, „wat denk jij van 't geval? .Bedoelt u over het horen van lawaai en het zien van licht door Polly?" Ik bedoel het hele zaakje. 'Mijn indruk, meneer Strawn, is dat Polly een heel nuchter en verstandig meisje en heus geen opgewonden standje is. Dat sluit niet uit. dat ze het zich verbeeld kan hebben. Gelooft u, dat de drie- Omtrent de verklaring, die Eerste Minister Spaak Vrijdag in de Kabinetsraad heeft afgelegd over zijn bezoek aan Koning Leo pold te Pregny wordt het groot ste stilzwijgen bewaard en tot nu toe is er nog niets in de openbaar heid uitgelekt De Premier blijkt zijn collega's tijdens de uiteenzet ting die hij heeft gegeven, ver scheidene malen op het hart ge drukt te hebben met geen woord over het besprokene te reppen. Zelfs tegenover zijn socialistische partijgenoten schijnt Spaak zich nog niet over de Koningskwestie te hebben uitgelaten, want op de vergadering van het socialistische partijbureau Vrijdagmiddag is de ze aangelegenheid slechts zijde lings ter sprake gekomen. Het socialistische blad ,,Le peu- ple" meent uit de geheimzinnig heid waarmede de besprekingen Worden omringd te mogen opma ken, dat men nog verre van een oplossing is. Het blad is van me ning dat de reis der negen Belgi sche generaals naar Pregny, enige dagen geleden, het teken zal zijn voor een herleving van de activi teit der Koningsgezinden. Volgens Le Peuple is er niets dat wijst op een verandering in de opvattin gen van Koning Leopold en de voorwaarden, die hij aan een te rugkeer van Prins Boudewijn naar België verbindt, zijn zodanig, dat deze er niet door vergemakkelijkt Vvordt. „Alles schijnt er op te wij zen", zo vervolgt het socialisti sche blad, „dat de vorst meer aan zijn eigen terugkeer denkt dan aan die van de Kroonprins." Het blad besluit met in 't licht te stellen, dat nieuwe pogingen vanwege de Leopoldisten de terugkeer van de Koning naar België te bewerkstelligen, de re gering ongetwijfeld voor ernstige politieke moeilijkheden zouden plaatsen. Volgens de Katholieke „Stan daard" zou er niet slechts onder handeld worden over de terugkeer van de Koning zelf. Het blad wijst er verder op, dat, hoe het ook zij, in ieder geval na 8 Sep tember, de dag waarop Boudewijn 18 jaar wordt, het regentschap in handen van de Kroonprins zou moeten worden gesteld, daar deze hoge taak hem meer zou toeko men dan de huidige Prins-Regent Karei Voor de terugkeer van de vingerige man het op de cliché's gemunt heeft?" De eigenaar van het Boevenhuis haalde omslachtig een sigaar uit zijn zak te voorschijn en stak die in de mond, zonder haar aan te steken. „Ik ben daar zeker vani," ant woordde hij. ,,Ik heb me vergist wat betreft de komst van de Zwarte Vos zelf, maar hij heeft een afgezant gezonden, die drie- vingeijige kerel en ongetwijfeld heeft die naar de cliché's gezocht." ,,Ja, dat ligt het meest voor de hand," zei Dolliver. „Er bestaat kans, nietwaar, dat de geheime politie een oogje op Reynard zal houden na zijn vrijlating. Het is dus best mogelijk, dat de Zwarte Vos het niet veilig achtte, hier zelf heen te komen." „Dat heb ik ook gedacht," stem de Strawni met hem in. „Heb je die platen met dat papier op mijn werkkamer opgeborgen?" ,,Ja... in de bovenste lade van uw schrijfbureau." „Daar zullen ze wel veilig ge noeg liggen," meende Strawn, en liep langzaam de kamer rond, waarbij hij de boekenkasten nog i Koning geeft het blad het volgen de recept: de Koning keert een voudig naar België terug zonder de toestemming van wie dan ook af te wachten. In België zou de Koning wel Ministers vinden waarmede hij kan regeren en de algemene staking, waarmede de socialistische vakbond dreigt zoO volgens de Standaard, met een sisser aflopen. Het Katholieke blad „La Libre Belgique" ziet deze kwestie niet zo eenvoudig en spreekt als zijn oordeel uit dat alvorens tot een- terugkeer van de Koning besloten wordt een onderzoek naar de pu blieke opinie zou 'moeten worden ingesteld. Volgens de Katholieke,, „Gazet van Antwerpen" zouden de be sprekingen in de kabinetsraad zijn gegaan over het feit, of Koning Leopold afstand zou kunnen doen van het opperbevel van het leger, indien hij naar België terugkeer de. Daar de grondwet het opper bevel van het leger, indien hij naar België terugkeerde. Daar de grondwet het opperbevel van het leger uitdrukkelijk als een prero gatief van de vorst vermeldt, zou er, volgens het blad, een modus Vivendi gevonden moeten worden, waarbij de Koning de belofte af legt bij zijn terugkomst het prac tisch bevel over de Belgische strijdkrachten over te laten aan de generale staf en de bevoegde Minister. Naar nog wordt vernomen zal Dinsdagavond de kabinetsraad, opnieuw bijeenkomen, teneinde over de Koningskwestie te be raadslagen. EREPROMOTIE VELDMAARSCHALK SMUTS. Aangezien is gebleken, dat voor de erepromotie van Veldmaar schalk Smuts aan de Leidse Uni versiteit meer belangstelling be staat, dan aanvankelijk verwacht werd, is besloten deze promotie op 18 Juni niet in het groot-audi torium te doen plaats hebben, maar in de Pieterskerk te Leiden, waar ruim 1800 belangstellenden kunnen worden ondergebracht. In de Pieterskerk ontvingen ook F M. de Koningin Wilhelmina op 9 Februari 1925 en Winston Churchill op 10 Mei 1946 hun ere doctoraat van de Leidse Univer siteit. HENRIETTE DAVIDS OP THUISREIS. Henriette Davids, de Neder landse actrice en revue-ster, be vindt zich aan boord van de „Nieuw-Amsterdam", die 5 Juni naar Nederland .is vertrokken. Zij heeft 14 dagen in Hollywood doorgebracht, waar zij getest is voor filmrollen zoalg Mary Dress ier ze placht te spelen. Na het afwerken van engagementen in Nederland zal Henriette Davids in December opnieuw naar de Ver. Staten vertrekken. VALSE TEXTIELCOUPURES ACHTERHAALD. Op initiatief van de Nijmeegse Economische recherche werd een onderzoek ingesteld op een tex- tielkantoor te Schiedam, van waaruit valse textielcoupures naar 'Nijmegen waren verzonden. De frauduleuze afzender bleek te zijn een 16-jarige kantoorbediende, zekere v. B., die deze valse tex tielpunten had gekocht van de kleermaker P. L. te Rotterdam voor ƒ400 per coupure van 1000 punten. Van B„ die op het kan toor van zijn firma belast was met het beheer der binnenkomen de en uitgaande textielcoupures, had de valse coupures verwisseld tegen echte. De valse had hij naar Nijmegen gestuurd en de echte had hij verkocht aan enige kleermakers te Rotterdam, Vlaar- dingen en Schiedam. Zes van de valse coupures had Van B. ge kocht van een zekere H. uit Til burg. Van B. en P. L. resp. uit Schiedam en Rotterdam zijn ter beschikking gesteld van de Rot terdamse justitie, H. uit Tilburg is uitgeleverd aan de justitie te Breda. De Nijmeegse firma en ook de grossier uit Schiedam, bij wie Van B. in dienst was,-gaan vrij uit. „JACOB CATS" MET KETEL- SCHADE TERUGGEKEERD. Gesleept door de „Zwarte Zee" is het s.s. „Jacob Cats", dat Woensdag j.I. wegens ernstige machineschade 3 mijl ten Zuiden van het lichtschip Royal Sove- reing (Zuidkust van Engeland) voor anker ging en om onmiddel lijke sleepboothulp seinde, in de Jobshaven te Rotterdam aange komen. Toen het schip, na op 1 Juni de Scilly Eilanden te zijn gepasseerd, zich midden op de Oceaan bevond, geraakte een ketel defect. De Scheepvaart en Steenkolen- Maatschappij, die het s.s. „Jacob Cats", een Amerikaans Liberty- schip, de ex „William G Fargo" Vplgens de laatste gegevens van het C.B.S. is, naar de K.N.A. C. bericht, 't verkeer op de Rijks wegen gedurende de eerste maan den van dit jaar 25 drukker geweest dan het vorig jaar. Op de weg Utrecht-De Bilt werden de meeste vrachtauto's en motorrij wielen geteld, voor personen auto's kwam deze weg op de 2e plaats. De meeste bussen en rij wielen reden op de weg Arnhem- Velp; deze weg was nummer twee voor de motorrijwielen. De weg Den Haag-Rotterdam verwerkte de meeste personenauto's (meer dan 5000 per dag) en kwam voor wat vrachtauto's aangaat op de derde plaats. Amsterdam-Bussum was een goede derde voor perso nenauto's, Rotterdam-Zwijndrecht kwam op de tweede plaats voor vrachtauto's. Linne-Maastricht stond tweede voor busisen en rij wielen. Het aantal vervoerde rei zigers per publieke bus was in 1946 reeds anderhalf maal zo groot als vóór de oorlog, in 1947 was het het twee-enteen halfvou- dige. Daarentegen was het inter nationaal goederenvervoer per auto in 1947 nog slechts twee der de van dat in 1938. eens aandachtig bekeek. Hij sloot de brandka st en grendelde de deur. „Ik heb mhzelf er nog eens van overtuigd, dat Polly het jnis ge had heeft. Je ziet zelf, hoe dwaas de veronderstelling is, dat achter die kasten een gelieime doorgang- is." „Ja, dat zie ik ook wel," gaf Bob toe. „En dan blijven alleen de ramen over." „Die gesloten z;ijn," merkte Strawn op, peinzend op zijn si gaar' kauwend. - „Ik ben er achter!" riep hij op eens uit, en zijn gezicht klaarde op. „We kunnen maar één ver standig ding doen en dat is de geheime politie in New York op bellen, vertellen dat we de cli ché's gevonden hebben en dat er iemand is, die zijn best doet, ze in handen te krijgen. Dan sturen ze wel perkerende post een detec tive hierheen!" Daarmee was Bob Dolliver het volkomen eens. „Ja, dat schijnt me wel de juis te weg toe, meneer. Als we be denken, dat die- cliché's en dat pakje papier waarde hebben voor die,lui, dan mogen we, dunkt me, redelijkerwijze veronderstellen, dat me drievingerige man nóg wel een poging zal doen, om ze te bemachtigen. Zal ik even verbin- j ding voor u aanvragen?" I „Doe dat, Dolliver, en zodra je verhonden bent, zal ik het hun vertellen. Dan kunnen ze zorgen, dat er hier morgenmiddag een de- tective is." VH. V rou wensluwheid- Hoewel ze erg overstuur en doodsbenauwd en angstig was, telkens als ze aan de kelder en die handafdruk dacht, verloor me vrouw Eastman toch haar hoofd doel niet uit het oog; ze wist heel goed, dat de verhouding tussen Strawn en Polly snel tot een cri sis moest -voeren en dat het dus hoog tijd was, haar dochter te doordringen van de ernst en het gewicht van het ogenblik. „Kindlief," zei ze, zodra ze Strawn verlaten hadden, „doe me een plezier en help me even m'n japon uittrekken. Ik voel me zo gejaagd, dat ik er vast niet alleen uitkomen kan." en eigendom van de regering voor orders behandelt, oordeelde het nodig, dat het schip naar Rot terdam terugkeerde. Het was op weg naar Hampton Roads om een lading kolen in te nemen. Op de terugreis geraakte ook de tweede ketel defect en het bleek onmoge lijk stoom te maken. De toestand liet zich dusdanig aanzien, dat het schip voor anker ging en on middellijk om sleephopthulp sein de. Onderwijl, waren ook twee Engelse sleepboten gearriveerd, doch de kapitein verkoos te wach ten op de „Zwarte'Zee", die reeds In de morgen van 3 Juni uit Maassluis was vertrokken. Daar het weer onstuimig was bleven de Engelse sleepboten in de buurt, om in geval van breken der anker kettingen onmiddellijke assisten tie te kunnen verlenen. "De ket tingen hielden het en toen de „Zwarte Zee" in de morgen van de vierde Juni het schip bereikte, gelukte het vast te msiken en werd direct de reis naar Rotter dam aanvaard, waar het Zater dagmorgen veilig binnenliep. KOEWACHT. Verbetering weg. In verband met de aanleg van de nieuwe betonweg tussen Steke- ne en Koewacht heeft het gemeen tebestuur van Koewacht 'n schrij ven gericht aan Gedeputeerde Sta ten van Zeeland om de weg in de kom der gemeente te vernieuwen. Het bedraagt hier slechts een af stand van 1 km dat tussen 2 nieu-" we wegen zou moeten worden ver nieuwd. Koewacht zou hierdoor dus een goede verbinding krijgen met België. Auto in brand. Alhier kwam ter hoogte van 't Zand de vrachtwagen van de zeke re J. A.' te Koewacht welke met vlas was geladen in brand te staan. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon 't ergste voor komen. Enige materiële schade werd aangericht. Vergadering van de Nederl. Vrouw. Alhier werd op het gemeente huis een vergadering gehouden van de commissie van de Nederl. Vrouw. Uit de aanwezigen werd edn bestuur gekozen, welke de regeling der komende nationale feesten in de gemeente op zich zal nemen. Wat betreft de uit voering daarvan zal in de ko mende vergaderingen worden be sproken. OVERSLAG. Rectificatie. Het H. Vormsel alhier zal in afwijking met een reeds vroeger geplaatst bericht thans plaats vinden op Dinsdag 8 Juni a.s. De plechtigheid zal plaats vinden in de R.K. kerk voor de Nederlandse en Belgische kinderen. Zijne Ex. de Bisschop van Gent zal hier per soonlijk aanwezig zijn. Uitstap Vrouwenbond. Dezer dagen zullen de leden van de Vrouwenbond alhier per auto bus een uitstapje maken naar Antwerpen. Naast verschillende bezienswaardigheden, welke zij al daar gaan bezichtigen, zullen zij tevens een bezoek brengen aan de bekende coerentuin aldaar. Deelname hengel wedstrijd. In de gehouden vergadering der sportvissersvereniging „De Pa lingvrienden" te Overslag heeft het bestuur besloten deel te ne men aan de internationale hen- gelwedslrijd te Tilburg. De reis zal per autobussen geschieden. Reeds 50 a 60 personen hebben zich voor deze gelegenheid laten inschrijven. Er wordt verwacht dat nog een groot aantal zal vol gen. Hoewel dit waar was, wilde ze toch voornamelijk gelegenheid hebben, een poosje met haar doch ter te praten en het gesprek dan heel gewoontjes op een mogelijk huwelijk met de schatrijke man te brengen. Tot nog toe hadden ze er nog geen woord oiver ge wisseld. Vera Kingslake zei vrolijk wel te rusten, waaruit wel bleek, dat ze meer plezier dan angst had gehad van wat er die avond was voorgevallen. Ze trad neuriënd haar slaapkamer binnen. Vera Kingslake was dol op alles, wat spanning meebracht. Polly volgde haar moeder ge hoorzaam. „,U doet dan misschien beier, 'n asperientje te nemen, moeder," zei ze hartelijk. „Het is voor ons allemaal een hele spanning ge weest." „Behalve dan voor die vrolijke weduwe!" smaalde meivrouw East man. ,,Ik geloof, dat ze het zelfs wel leuk zou vinden, als die Zwar te Vos hier binnendrong en ons allemaal de keel afsneed... voor namelijk mij!" (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2